Jump to content

Και αν δεν αδιαθετήσει, τι;


psou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρακάτω κείμενο, είναι η μαρτυρία ενός γυναικολόγου. Αν θέλετε, διαβάστε με προσοχή το κειμενάκι, αξίζει. Παρά το ότι ίσως, σας χαλάσει τη διάθεση

 

Γιατρός: ΝΟΜΙΖΩ ότι γνωρίζω μερικά πράγματα για την έκτρωση. Ήμουν ένας από τους ιδρυτές του NARAL το 1969, πού σήμερα είναι γνωστός σαν Εθνικός Σύνδεσμος Δράσεως για Δικαίωμα στην Έκτρωση, και για μια περίοδο δύο χρόνων ήμουν διευθυντής της μεγαλύτερης Κλινικής εκτρώσεων στον δυτικό κόσμο.

 

ΠΡΟΚΑΛΩ όλους αυτούς, τους οπαδούς των εκτρώσεων, να δείξουν αυτή την ταινία video με θέμα μια ζωντανή έκτρωση, σε όλες τις γυναίκες εκείνες, πρίν δώσουν την συγκατάθεσή τους για να κάνουν έκτρωση!

 

Τώρα λοιπόν θα δούμε (αναφέρεται στα εισαγωγικά της βιντεοταινίας ), για πρώτη φορά στον κόσμο, μιά κινηματογράφηση εκτρώσεως μωρού 12 εβδομάδων. Σημειώστε, ότι δεν πρόκειται για μια, προχωρημένου σταδίου εγκυμοσύνη.

 

Η ταινία έγινε σε μία κλινική και ο γιατρός ήταν ένας νέος άνθρωπος πού έκανε αυτές τις επεμβάσεις σε δύο διαφορετικές κλινικές εκτρώσεων. Στην νεανική του ζωή είχε κάνει 10.000 περίπου εκτρώσεις.

 

Όταν παρακλήθηκε όμως να λάβει μέρος στήν σύσκεψη για την επιμέλεια αυτής της ταινίας και είδε τι έκανε, ένοιωσε τόση φρίκη, ώστε έφυγε αμέσως από την αίθουσα!

 

Αργότερα επέστρεψε για την επιμέλεια της ταινίας, αλλά δεν έκαμε από τότε καμία έκτρωση! Να σημειώσουμε ακόμη ότι η νεαρή γυναίκα πού έκαμε την κινηματογράφηση ήταν φεμινίστρια και υπέρμαχος των εκτρώσεων. Συγκινήθηκε όμως από ότι είδε κατά την επιμέλεια της ταινίας, ώστε σταμάτησε να υποστηρίζει το θέμα των εκτρώσεων!

 

ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ

 

Στην ταινία παρουσιάζεται η εικόνα ενός αγέννητου μωρού, ενός εμβρύου 12 εβδομάδων (δηλαδή 3 μηνών, ή 85 ημερών) σε υπερηχογράφηση τομής. Φαίνεται καθαρά το κεφάλι του μωρού, το σωματάκι του, και ακόμη το χέρι του, πού πλησιάζει στο στόμα.

 

Κοιτάζοντάς το πιο κοντά μπορούμε να διακρίνουμε τά μάτια, την μύτη, το στόμα, και ακόμη την εγκεφαλική κοιλότητα, πού είναι γεμάτη με υγρό.

 

Στο σώμα του μωρού ξεχωρίζουν και διαγράφονται οι πλευρές και στο πίσω μέρος η σπονδυλική στήλη. Η σχετικά σκοτεινή περιοχή ιστών στο επάνω μέρος είναι ο πλακούντας ή το ταίρι. Φαίνονται ακόμη τα κάτω άκρα πού ξεχωρίζουν από το σώμα.

 

Ερχόμαστε τώρα στην κίνηση. Μέσα στο στήθος του εμβρύου βλέπουμε την καρδιά και ακούμε από το μεγάφωνο τους παλμούς της, 140 κτύπους το λεπτό!

 

Το μωρό κινείται μάλλον ήσυχα στην μήτρα, έχοντας τον αντίχειρα στο στόμα καί αλλάζοντας κατά διαστήματα θέση. Αυτή η σκιά πού υπάρχει στο κάτω μέρος της οθόνης είναι ο σωλήνας απορροφήσεως του μηχανήματος των εκτρώσεων, πού σκόπιμα χρωματίσθηκε για να διακρίνετε καλύτερα.

 

Ο γιατρός έχει ήδη ανοίξει το στόμιο της μήτρας βάζοντας μέσα τον σωλήνα πού λέγαμε και πού ήδη φαίνεται να κινείται κατά μήκος της οθόνης.

 

Τώρα, καθώς ο σωλήνας προχωρεί προς το μωρό, αυτό οπισθοχωρεί και κινείται με πιο βίαιο και ταραγμένο τρόπο. Παρ΄όλο πού ο σωλήνας δεν έχει στην πραγματικότητα αγγίξει το μωρό, αυτό κινείται σπασμωδικά και βίαια.

 

Όταν ο αμνιακός σάκκος διατρηθή με νυστέρι και τά υγρά διαφύγουν, τότε ο σωλήνας έρχεται εναντίον του μωρού, καθώς ο γιατρός το αναζητά.

 

Σε μια ακινητοποιημένη σκηνή φαίνεται καθαρά το στόμα του μωρού πού ανοιγοκλείνει διάπλατα, σάν μία σιωπηλή κραυγή μπροστά στην απειλή του θανάτου του. :(

 

Τώρα οι κτύποι της καρδιάς του και οι κινήσεις του αυξάνονται δραματικά και βίαια. Αισθάνεται την εισβολή στο καταφύγιό του, στην μήτρα της μάνας του. Προσπαθεί να απομακρυνθεί, οι παλμοί της καρδιάς του έχουν φθάσει στους 200, αισθανόμενο τον θανάσιμο κίνδυνο.

 

O αμνιακός σάκκος αδειάζει από τα τελευταία υγρά, ο σωλήνας απορροφήσεως είναι πιά προσκολλημένος στο σώμα του μωρού και ασκεί επάνω του μια απορροφητική πίεση 29 φορές πιο ισχυρή από την δύναμη μιάς ηλεκτρικής σκούπας!

 

Βλέπουμε πιά καθαρά ότι το σώμα αποχωρίζεται συστηματικά από το κεφάλι, :'( ενώ τα κάτω άκρα έχουν τελείως χαθεί.

 

Ο σωλήνας διαγράφεται περιοδικά στην οθόνη σαν μία σειρά ταραγμένων υπερήχων, ενώ το μωρό ωθείται μπροστά και πίσω από τον απορροφητικό σωλήνα, πού χειρίζεται ο γιατρός. Το κεφάλι του μωρού είναι ορατό εδώ, ενώ το σώμα ήδη αποχωρίσθηκε με την απορρόφηση και εξαφανίσθηκε. Τώρα φαίνεται μόνο η κεφαλή και υπολείμματα-απομεινάρια από οστά!

 

Η κεφαλή αυτού του μωρού των 12 εβδομάδων, είναι αρκετά μεγάλη για να βγεί έξω από την μήτρα ολόκληρη. Ο γιατρός πρόκειται να χρησιμοποιήσει ένα εργαλείο με ειδική λαβή και αυτό κάνει προσπαθώντας να εγκλωβίση το κεφάλι. Στην συνέχεια θα το σπάσει για να μπορέσει να το βγάλει από την μήτρα…

 

Γιατρός και αναισθησιολόγος έχουν μια μυστική γλώσσα συνεννοήσεως καλύπτοντας την φοβερή αυτή πραγματικότητα.

 

Χρησιμοποιούν και οι δυό για την κεφαλή του μωρού, πού αναζητείται τώρα, την φράση «αριθμός ένα» ( Number One ).

 

Ο αναισθησιολόγος ρωτάει τον γιατρό, «Το Number One είναι έξω, τελειώσαμε»! ).

 

Βλέπουμε τώρα τους βραχίονες του εργαλείου και την κεφαλή πιασμένη στην λαβίδα να σύρεται στο στόμιο της μήτρας. Δεν μένει πιά τίποτε άλλο εκτός από τα υπολείμματα των οστών πού μαρτυρούν ότι εδώ υπήρχε κάποτε ένα ζωντανό, αθώο, και ανυπεράσπιστο ανθρώπινο πλάσμα…

 

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ.

 

Συγνώμη, αλλά εγώ χαλάστηκα μόνο που το ξαναδιάβασα. :worry:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καθαρή δολοφονία :( Τί να πεις τώρα; :(

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

supernet το περιέγραψες ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι στην ταινία.... Εϊναι αυτό ακριβώς που έγραψα στο τέλος του ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα... Και έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι άκρως ανατριχιαστικό και θλιβερό. Εμάς μας είχε πιάσει ενα κλάμα μεσα στο αμφιθέατρο...άστα να πάνε!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζετε πως οποιοσδήποτε εδωμέσα θα ευχαριστιόταν να έβλεπε αυτό το θέαμα; γιατί μπαίνετε όλοι εσείς οι υπέρμαχοι των μωρών αλλά είστε τόσο φανατισμένοι που παντού βλέπετε εχθρούς.

Εχοντας διαβάσει όλα τα ποστς,δεν κατάλαβα κανέναν να είναι υπέρ του να σκοτώνεις μία ζωη. Ακούστηκαν και οι δυο πλευρες,είναι τόσο κακό αυτό;Η θέλουμε μια ζωη να υπερισχύει η δική μας άποψη;γιατί όλοι όσοι ήταν κατά της έκτρωσης,δεν παρέλειψαν να πουν και την κακία τους για τους υπόλοιπους;αυτός είναι ο διάλογος;αφού αν συμφωνούσαν όλοι δε θα είχαν μερικοί σε ποιον να "την πουν". Ετσι καταλήγουν τα περισσότερα θέματα,ποια γνώμη θα υπερισχύσει.Εμένα αυτό με αηδιάζει.Σε λίγο θα βγούμε και συνεργοί στο έγκλημα!Εντωμεταξυ όλοι εσείς οι άντρες δεν πρόκειται ποτέ να αντιμετωπίσετε τέτοιο δίλλημα!Δεν λέω οτι έπρεπε να γεννάτε και σεις αλλά έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε.

Λέτε εγώ να γουστάρω να πεθαίνουν τα μωράκια;Εγω δε θα άντεχα καν να δω το βίντεο που περιγράψατε γιατί θα είχα πεθάνει στο κλάμα!Επειδη δηλαδή κάποιοι έθιξαν και τις κοινωνικές παραμέτρους,βγήκαν οι .. της υπόθεσης;Θέλετε να σας πω και γω ιστορίες από γνωστές μου;Να δούμε ποιος είναι ο πιο αναίσθητος.Που φίλη της αδερφής μου έκανε έκτρωση και την επόμενη μέρα ήταν μες τη χαρά που ξεφορτώθηκε το βάρος;μην τρελαθούμε!Αυτή και κάτι άλλες κοπελίτσες που γαμ..νται ασύστολα και έχω ακούσει να λένε "ε και τι έγινε,θα το ρίξουμε"!Σ'αυτες λοιπόν πηγαίντε να μιλήσετε,γιατί κανείς - τουλάχιστον θέλω να πιστεύω - εδωμέσα δε θέλει να χάνονται ζωες.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

nelly, έχω την εντύπωση ότι είδες αυτά τα post από λάθος οπτική γωνία.... Κανείς δεν είπε ότι οι "άλλοι" θέλουν να γίνοντε δολοφονίες εμβρύων ούτε είπε ο supernet ότι είμαστε αναίσθητοι!!!!

 

Το όλο θέμα των 2 τελευταίων σελίδων προέκυψε γιατί πολλοί φίλοι του φορουμ βάσισαν τα επιχειρήματά τους στους κοινωνικούς παράγοντες και στα επακόλουθα που θα εμφανιστούν όταν ΔΕΝ κάνει μια κοπέλα έκτρωση που θα πρέπει να σταθεί στα πόδια της, να θυσιάσει τη ζωή της κλπ. κλπ...

 

Απλά με τα τελευταία ποστ έγινε μια "εξήγηση" για το τί είναι τελικά το έμβρυο και ειδικά στο δικό μου ποστ ανέφερα οτι ειναι άκρως αλλαζονικό και εγωκεντρικό να κάνουμε μια έκτρωση για να ικανοποιήσουμε τις δικές μας προσωπικές ανάγκες και να εξασφαλίσουμε μια φυσιολογική ζωή χωρίς σκοτούρες και προωρους μπέλάδες, και όλα αυτά τερματίζοντας μια εγκυμοσύνη!

 

Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι οτι τα βάζεις με τους άντρες και λες ότι είμαστε έξω από τον χορό! Τελικά πουθενά δε σας πιάνουμε :lol: Αν λέγαμε ότι είμαστε υπέρ των εκτρώσεων θα αρχίζατε "τα αναίσθητα φαλοκρατικά γουρούνια που δεν νοιάζοντε" και τέτοια παρόμοια.... Και στην ουσία είναι πιό "φυσιολογικό" για έναν άντρα να μην τον νοιάζει από το να εκφράζει απόψεις σαν αυτές που έχουν γραφτεί σ'αυτό εδώ το φόρουμ!!!

Υπάρχουν ορισμένα πράγματα στη ζωή που δεν έχει σημασία αν είσαι έξω ή μέσα στον χορό... Είναι στο χέρι και στην καρδιά καθενός μας, να μπει μέσα στον χορό και να μην είναι θεατής σε κοινωνικά προβλήματα.

 

Και εν πάσει περιτπώσι όταν έχεις κάποιες γνώσεις σε ένα γνωσιακό αντικείμενο δεν είναι ανάγκη να είσαι μέσα στον χορό για να γνωρίζεις κάτι.. Ένας παιδοψυχολόγος δηλαδή που ΔΕΝ έχει δικά του παιδιά δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ ξέρει να δώσει συμβουλές σε γονείς!!!

 

Τέλος, κανέις δεν έχει το "βίτσιο" να αλλάξει τις απόψεις των υπολοίπων! Ο καθένας μπορεί να έχει την δική του άποψη, και να αναλαμβάνει τις ευθύνες του και να ζει με την δική του συνείδηση...

 

Byezzz

Μάκης

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Ετσι καταλήγουν τα περισσότερα θέματα,ποια γνώμη θα υπερισχύσει.

 

Και ποιος σου είπε ότι εδώ μέσα είναι κολυμπήθρα, να σε βουτήξουν και να βγεις με άλλες ιδέες;

 

Κουβέντα κάνουμε. Συζήτηση γίνεται.

 

Είμαστε 5 άτομα κατά, και 25 υπέρ. Την δικιά σου άποψη όμως δεν κατάλαβα! :blink: Πήρες θέση και δεν το κατάλαβα;;;; :alien:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα αλλά δε με κάλυψες.. μάλλον καλύτερα δε με κατάλαβες. Εννοείται πως όσοι είπαν πως πρέπει να σκεφτούμε και την κοπέλα,όχι μόνο το μωρό βγήκαν οι κακοί της υπόθεσης.Δηλαδή μόνο εγώ πήρα αυτην την εντύπωση;Δε θα το έλεγα.

Τέλοςπάντων ήθελα απλά να τονίσω γιατί μερικοί μάχονται τόσο για κάτι που ποτέ δε θα νιώσουν αλλά δεν πρόσεξαν πως όλοι στην ίδια μεριά είμαστε. Και επειδή και εγώ είχα εκφράσει τη γνώμη μου,κάθε φορά που έγραφε κάποιος πως δε συμφωνεί με τις εκτρώσεις,πέταγε και την σπόντα του για τους άλλους που έθιξαν και τις κοινωνικές παραμέτρους. Γιαυτό εμμένω στην άποψη μου οτι μερικοί δε μπορούν τον αντίλογο.

Και δεν τα βάζω με τους άντρες που είπες.Είναι γεγονός πως δε θα ζήσετε ούτε το φόβο μίας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης,ούτε τη χαρά της επιθυμητής όπως το βιώνει μία γυναίκα.

Οι παιδοψυχολόγοι διαβάζουν από τα βιβλία και μετά έχουν την εμπειρία,ποιο βιβλίο σου λέει πως είναι να έχεις ένα μωρό μέσα στο σώμα σου;

Αλλά αυτό που είπες οτι ναι πιο φυσιολογικό ένας άνδρας αυτού του φόρουμ να αδιαφορούσε για αυτά τα θέματα,εμένα προσωπικά αν ήμουν άνδρας θα με έθιγε η είμαι σε λάθος φορουμ.

Τέλος, θα ήθελα να σκεφτούμε τώρα και ένα άλλο έμβρυο - αυτό που έχει προέλθει από βιασμό. Λοιπόν και αυτο ζωούλα δεν είναι; Επειδή ο πατέρας ήταν ανωμαλος,το παιδί πρέπει να πεθάνει με τον τρόπο που περιγράψατε; Γιατί όμως είναι απολύτως δικαιολογημένο;

Ελπίζω με αυτό το παράδειγμα να καταλάβατε οτι κανείς δεν είπε ναι στις εκτρώσεις οπότε δεν έχετε κανεναν να μάχεστε απλά πάντα υπάρχουν 2 απόψεις,είτε το θέλουν μερικοί είτε όχι.

Οπότε αν οι κόρες σας μείνουν έγκυος στα 15,ελπίζω να την αφήσετε να το κρατήσει.

 

@supernet δε φταίω εγώ που δεν κατάλαβες τι θέση πήρα :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο να "μην μπορείς τον αντίλογο" και άλλο να μην παρουσιάζεις μια επιχειρηματολογία... ΔΕΝ είπα ότι δεν μπορώ τον αντίλογο. Δέχομαι πάντα τις απόψεις. Εμαθα να το κάνω αυτό...Εντούτις, δεν μπορώ να δεχθώ μια άποψη όταν δεν αναπτίσετε μια επιχειρηματολογία. Γενικώς δεν είμαι άνθρωπος που αρκούμε στο να ακούσω μια κουβέντα του αέρα χώρις κάτι να στηρίζει αυτή την κουβέντα. Και γι' αυτό ανέφερα τις κλασικές και "κλισέ" δικαιολογίες...

Anyway δεν υπάρχει λόγος να ξαναγράφω τα ίδια πράγματα...

 

Όσο για τους ψυχολόγους (και απ' ότι είδα nelly στο profile σου, κι εσύ ασχολήσε με αυτήν την επιστήμη) δεν είναι απλά ότι το διαβάζουν σε ένα βιβλίο. Η ψυχολογία δεν είναι μαγειρική να διαβάσεις και να εφαρμόσεις. Δεν χρειάζετε να βιώσεις μια κατάσταση για να την γνωρίζεις... Γι αυτό και ο Γαλιλέος ξεπέρασε τον Αριστοτέλη...

 

Και τέλος όσο για το αν ένας άνδρας μπορεί να ζήσει τον φόβο μίας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης ή τη χαρά της επιθυμητής όπως το βιώνει μία γυναίκα ένα έχω να σου πω....

Ουτε μια γυναίκα μπορεί να το νιώσει αν η ψυχή της δεν το θέλει... Η γυναικά δεν το νιώθει επειδή έχει τη μήτρα ! Το νιώθει επειδή έχει ψυχή και συναισθήματα. Και κάτι τέτοιο έχουν και οι άνδρες...

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό το θρεντ φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον και πάνω απ'όλα χρήσιμο καθώς άνοιξε τα μάτια σε πολύ κόσμο που ΔΕΝ ήξερε πως γίνεται η άμβ... εεεε σόρυ, η έκτρωση. Κι αφού όλος ο κόσμος ενημερώθηκε για το αστρονομικό ποσό των αμβ... εεεε εκτρώσεων στην Ελλάδα, το γεγονός ότι αποτελεί στυγερό έγκλημα καθότι το έμβρυο όχι μόνο είναι ένα ανθρώπινο πλάσμα αλλά αποτελεί κι αναπόσπαστο μέλος της κοινωνίας μας :!: κλπ κλπ, πήρε απευθείας θέση κατά και καλά έκανε. Από κει και πέρα λεπτομέρειες όπως ανικανότητα της 15χρονης μάνας στο μεγάλωμα, πρόωρος γάμος & διαζύγιο ή άλλη μια ανύπαντρη μητέρα, πιθανή εγκατάλειψη του μωρού και γενικότερα μια προδιαγραφόμενη δυστυχία κι ισόβιο ζόρι για τη μάνα (αχ δε ντρέπεται να κοιτά πάλι το συμφέρον της).... ούτε που μας ενδιαφέρουν. Σάμπως σε μας θα τύχουν? Εμείς δώσαμε τα συγχαρητήρια και το κουράγιο μας στην Άννα κι από κει και πέρα μακρυά από μας αυτό το ενδεχόμενο. Για να μη ξεχνιόμαστε πάντως, η στυγνή δολοφονία να μη γίνει, το έμβρυο να μη ψαλιδιστεί κι όλα καλά... Το πολύ πολύ αν αδυνατεί να το μεγαλώσει να το δώσει σε κάνα ορφανοτροφείο μωρέ κι ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Ένηγουεη, μιας κι αντιμετωπίζουμε τόσο σφαιρικά (=μόνο μέσα από ένα βίντεο) τα ζητήματα που μας απασχολούν, έχω να δηλώσω την ανακούφισή μου. Μάη κονγκράτς ουάνς εγκέν!!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι φίλε Maslow δε με κατάλαβες και δε με κάλυψες. Δεν πειράζει,ίσως εγώ δεν έγινα κατανοητή με τον τρόπο που θα ήθελα.Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι για την επιχειρηματολογία αλλά κατά τη γνώμη μου εγώ την εξέφραξα και τη στήριξα όπως νόμιζα. Δε μπορούμε να τα βρίσκουμε όλοι.

Βέβαια σε πολλά που είπα δε σχολίασες τίποτα ενώ επιμένεις πως ο άντρας μπορει να νιώσει πως είναι να κουνιέται στην κοιλιά σου ένα παιδί. Αφού πάμε κόντρα και στη φύση δεν έχω κάτι άλλο να πω. Και ναι,με την ψυχολογία ασχολούμαι και δε χρειάζομαι να μάθω απο άλλους πως δημιουργείται το έμβρυο ή η έκτρωση πως γίνεται γιατί κάτσαμε και μεις σε αμφιθέατρα :)

Ελπίζω από όλο αυτό το θέμα να βγήκε κάτι καλό.

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι η συζήτηση έχει σχεδόν εξαντληθεί με τα καίρια ζητήματα να έχουν υπερ-αναλυθεί και αρχίζουμε σιγά - σιγά το αντιπαράθεση one on one κάτι που δεν προσφέρει τίποτα στο θέμα. :confused:
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε όμως τι πραγματικά λέει ο νόμος στην Ελλάδα, και συγκεκριμένα ο Ποινικός Κώδικας στο άρθρο 304, όπως ισχύει σήμερα:

 

"Τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης

 

Αρθρο 304.

 

1. Οποιος χωρίς τη συναίνεση της εγκύου διακόπτει την

εγκυμοσύνη της τιμωρείται με κάθειρξη.

 

2α. Οποιος με τη συναίνεση της εγκύου διακόπτει ανεπίτρεπτα

την εγκυμοσύνη της ή προμηθεύει σ' αυτή μέσα για τη διακοπή της

τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι μηνών και αν ενεργεί κατά

συνήθεια τις πράξεις αυτές τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστο δύο ετών.

 

β. Αν από την πράξη της προηγούμενης διάταξης προκληθεί

βαρεία πάθηση του σώματος ή της διάνοιας της εγκύου επιβάλλεται

φυλάκιση τουλάχιστο δύο ετών και αν προκλήθηκε ο θάνατός της

επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα έτη.

 

3. Εγκυος που διακόπτει ανεπίτρεπτα την εγκυμοσύνη της ή

επιτρέπει σε άλλον να την διακόψει τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι ένα

έτος.

 

4. Δεν είναι άδικη πράξη η τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης

που ενεργείται με τη συναίνεση της εγκύου από γιατρό μαιευτήρα -

γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα αν συντρέχει μια από τις ακόλουθες περιπτώσεις:

 

α) Δεν έχουν συμπληρωθεί δώδεκα εβδομάδες εγκυμοσύνης.

 

β) Εχουν διαπιστωθεί, με τα σύγχρονα μέσα προγεννητικής

διάγνωσης, ενδείξεις σοβαρής ανωμαλίας του εμβρύου που επάγονται τη γέννηση παθολογικού νεογνού και η εγκυμοσύνη δεν έχει διάρκεια περισσότερο από είκοσι τέσσερις εβδομάδες.

 

γ) Υπάρχει αναπότρεπτος κίνδυνος για τη ζωή της εγκύου ή

κίνδυνος σοβαρής και διαρκούς βλάβης της σωματικής ή ψυχικής υγείας της. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται σχετική βεβαίωση και του κατά περίπτωση αρμόδιου γιατρού.

 

δ) Η εγκυμοσύνη είναι αποτέλεσμα βιασμού, αποπλάνησης

ανήλικης, αιμομιξίας ή κατάχρησης γυναίκας ανίκανης να αντισταθεί και

εφόσον δεν έχουν συμπληρωθεί δεκαεννέα εβδομάδες εγκυμοσύνης.

 

5. Αν η έγκυος είναι ανήλικη απαιτείται και η συναίνεση ενός

από τους γονείς ή αυτού που έχει την επιμέλεια του προσώπου της

ανήλικης."

 

Αυτά για επανόρθωση όσων έγραψε ο φίλος supernet για τη νομική πλευρά του θέματος και ως βάση για παραπέρα συζήτηση.

 

Φιλικά

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα:

Βέβαια στην Ελλάδα, έγινε τροποποίηση του Ποινικού Κώδικα και προσπάθεια καταργήσεως του αξιοποίνου της αμβλώσεως.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να μας θυμίσει τι ίσχυε παλαιότερα;;; :)

 

όσον αφορά το χάπι της επόμενης ημέρας

 

Tο άρθρο 305 του Ποινικού Kώδικα αναφέρει:

 

Διαφήμιση μέσων τεχνητής διακοπής της εγκυμοσύνης.

 

1. Όποιος δημόσια ή με την κυκλοφορία εγγράφων, εικόνων ή παραστάσεων αναγγέλλει ή διαφημίζει, έστω και συγκαλυμμένα, φάρμακα ή άλλα αντικείμενα ή τρόπους ως κατάλληλους να προκαλέσουν τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης ή προσφέρει με τον ίδιο τρόπο υπηρεσίες δικές του ή άλλου για την εκτέλεση ή την υποβοήθηση διακοπής της εγκυμοσύνης τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο έτη.

 

2. Δεν είναι άδικη πράξη η ενημέρωση ή η υγειονομική διαφώτιση σχετικά με την τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης που γίνεται από τα κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού, καθώς και η ενημέρωση γιατρών ή προσώπων που νόμιμα διακινούν μέσα τεχνητής διακοπής της εγκυμοσύνης και οι σχετικές δημοσιεύσεις σε ειδικά ιατρικά ή φαρμακευτικά περιοδικά".

 

 

Φιλικότατα

supernet

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

@supernet:

Η αναφορά μου στο άρθρο του Ποινικού Κώδικα είχε σκοπό να διευκρινήσει τους όρους, κάτω από τους οποίους τα ελληνικά δικαστήρια τιμωρούν την τεχνητή διακοπή της κύησης, επειδή γενικές αναφορές όπως

 

από τις 300.000 αμβλώσεις που γίνονται κάθε χρόνο στη χώρα μας, oi 10-20 φθάνουν στα Δικαστήρια KAI KATAΔΙΚΑΖΟΝΤΑΙ

 

μάλλον προκαλούν σύγχυση και αποπροσανατολίζουν, διότι συγκρίνεις τις 300.000 νόμιμες αμβλώσεις με τις 10 - 20 (και παραπάνω ...) παράνομες. Ίσως, αν εξηγούσες το νόημα του επιχειρήματος αυτού, να καταλαβαίναμε (εγώ τουλάχιστον) τι ακριβώς θέλεις να πεις.

 

Αυτό που αναφέρεις ως

προσπάθεια καταργήσεως του αξιοποίνου της αμβλώσεως

θα μπορούσε κάποιος να το χαρακτηρίσει ως εκσυχρονισμό του νομικού πλαισίου όσο αφορά στην τεχνητή διακοπή της κύησης (όρος που σαφώς αποδίδει καλύτερα το νόημα) και πραγματοποιήθηκε το έτος 1986, δηλαδή 17 χρόνια πριν. Θεωρώ δε χωρίς περιεχόμενο το ερώτημά σου για το τι ίσχυε παλαιότερα, επειδή πιστεύω ότι αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι το παρόν, που ήδη ισχύει για 17 χρόνια, και όχι το παρελθόν.

 

Αντέγραψα το άρθρο του Ποινικού Κώδικα και για έναν άλλο λόγο. Επειδή σε κάποιο σημείο γράφεις

Η αρχή της ανθρώπινης ταυτότητας-οντότητας ορίζεται κατά το στάδιο που δημιουργείται η νωτιαία χορδή, πρόδρομος του νευρικού συστήματος, που συμβαίνει δηλαδή την 14η ημέρα μετά τη γονιμοποίηση

Ότι αφορά λοιπόν το νόμο, μέχρι και τη συμπλήρωση 12 εβδομάδων κύησης, το κυοφορούμενο δεν έχει την προστασία του, με άλλα λόγια δεν αντιμετωπίζεται ως ανθρώπινη οντότητα ή "εν δυνάμει" άνθρωπος (όρος που δυσκολεύομαι να κατανοήσω και να αποδεχθώ) και η κύηση μπορεί να διακοπεί χωρίς προβληθεί κανένας λόγος, κάτω βέβαια από τις προϋποθέσεις που ορίζονται. Δε γνωρίζω το λόγο που επιλέχθηκε το συγκεκριμένο χρονικό σημεί ως όριο, είμαι όμως σίγουρος ότι υπάρχει κάποια επιστημονική - ιατρική αιτιολογία.

 

Πάντα φιλικά

Μάνος

 

Υ.Γ. Άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα ούτε σε ΝΟΜΙΜΕΣ ούτε και σε ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ 300.000 αμβλώσεις.

 

Απλά σε 300.000 αμβλώσεις που γίνονται ετησίως στην χώρα μας. ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ...μόνο 10-20 φτάνουν στα δικαστήρια.

 

Και από τη στιγμή που φτάνουν, ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΝΤΑΙ. Ελπίζω να έγινα τώρα κατανοητός. :)

 

Όντως ενδιαφέρουσα συζήτηση. Δεν ξέρω όμως... κατά πόσο είναι το ίδιο και για τους περισσότερους.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Ότι αφορά λοιπόν το νόμο, μέχρι και τη συμπλήρωση 12 εβδομάδων κύησης, το κυοφορούμενο δεν έχει την προστασία του, με άλλα λόγια δεν αντιμετωπίζεται ως ανθρώπινη οντότητα ή "εν δυνάμει" άνθρωπος (όρος που δυσκολεύομαι να κατανοήσω και να αποδεχθώ) και η κύηση μπορεί να διακοπεί χωρίς προβληθεί κανένας λόγος, κάτω βέβαια από τις προϋποθέσεις που ορίζονται. Δε γνωρίζω το λόγο που επιλέχθηκε το συγκεκριμένο χρονικό σημεί ως όριο, είμαι όμως σίγουρος ότι υπάρχει κάποια επιστημονική - ιατρική αιτιολογία

 

Παλαιότερα το όριο ήταν οι 28 εβδομάδες, και συνεχώς ελαττώνεται.

Με τα παλαιότερα μέσα, και την απουσία ειδικών νεογνολογικών κλινικών, ήταν πρακτικά αδύνατο να υποστηριχθεί η ζωή κυήματος σε τόσο νεαρή ηλικία. Ο νόμος απλά ορίζει ότι δεν επιτρέπεται η διακοπή της κύησης σε ηλικία, που θα μπορούσε να επιζήσει το έμβρυο αν γίνει προκλητή ή αυτόματη διακοπή της εγγυμοσύνης με επακόλουθη γέννηση ζωντανού εμβρύου.

Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο και σε ειδικευμένα κέντρα αναφέρονται ευτυχείς κατάληξεις σε πολύ, μα πολύ, μικρά έμβρυα.

Αυτό επ' ουδενί δεν μπορεί να θεωρηθεί σαν ιατρικό όριο... Είναι καθαρά θέμα του νομοθέτη,που απλά καλύπτεται πίσω από έναν επιστημονικογενή μανδύα.

θυμηθείτε ότι πριν από 50 χρόνια η περιγεννητική θνησιμότητα ήταν τόσο μεγάλη που ένα στα 3 παιδιά δεν έκανε ποτέ γενέθλια. Θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι μπορούμε να κάνουμε άμβλωση, γιατί ούτως ή άλλως το παιδί θα πεθάνει?

 

Και σε τελική ανάλυση, κανείς δεν μπορεί να κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του, ενώ δείχνει μια παράγραφο ενός νόμου. Εμείς αποφασίζουμε για το τι θα κάνουμε και ο κάθε νόμος, απλά αναφέρει το αξιόποινο της πράξης.

 

Dr Th. V.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

unicorn_love ένα μεγάλο μπράβο για το κουράγιο σου και ότι κατάφερες

πραγματικά μπράβο

 

βέβαια δεν έχουν όλες την τύχη να τους υποστηρίξουν οι γονείς και να βοηθήσουν την κόρη τους

αν μάθαινε ο δικός μου πατέρας στα 14 μου ότι περιμένω παιδί θα με έστελνε μη πω που, και ΔΕΝ είναι μόνο ο δικός μου πατέρας

 

επίσης δεν είδα κανέναν ΥΠΕΡ της έκτρωσης

είδα κάποιους που δικαιολογούν την πράξη αυτή κάτω υπό ορισμένες συνθήκες και το βρίσκω σωστό.

δεν ξέρουμε ποτέ τι πρόκειται να μας συμβεί σε εμάς η τα παιδία μας γι αυτό να μην είμαστε απόλυτοι

 

μια παλιά παροιμία λέει αυτά που κοροϊδεύεις τα λούζεσαι

I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά...αδιαθέτησε..!Ουφ! :rolleyes:

Χαίρομαι πραγματικά που ήταν η αφορμή για μια τόσο σοβαρή συζήτηση, ακόμη και αν δε μπόρεσα να συμετάσχω ενεργά διάβασα τις απαντήσεις και τολμώ να πω πως με άγγιξαν...

-
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον psou

 

Τελικά...αδιαθέτησε..!Ουφ! :rolleyes:

Χαίρομαι πραγματικά που ήταν η αφορμή για μια τόσο σοβαρή συζήτηση, ακόμη και αν δε μπόρεσα να συμετάσχω ενεργά διάβασα τις απαντήσεις και τολμώ να πω πως με άγγιξαν...

 

 

Καλά τη σκαπούλαρες τώρα φίλτατε! Την επόμενη φορά προσοχή :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον psou

 

Τελικά...αδιαθέτησε..!Ουφ! :rolleyes:

Χαίρομαι πραγματικά που ήταν η αφορμή για μια τόσο σοβαρή συζήτηση, ακόμη και αν δε μπόρεσα να συμετάσχω ενεργά διάβασα τις απαντήσεις και τολμώ να πω πως με άγγιξαν...

 

 

Ελπίζω να έχεις βγει πιο σοφός από την όλη υπόθεση ;) Και την επόμενη φορά με προσοχή :cool:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

όσον αφορά το χάπι της επόμενης ημέρας

 

Tο άρθρο 305 του Ποινικού Kώδικα αναφέρει:

 

Διαφήμιση μέσων τεχνητής διακοπής της εγκυμοσύνης.

 

.....

 

 

Aπόσπασμα από έναν οδηγό αντισύλληψης που έπεσε στα χέρια μου και ο οποίος είναι γραμμένος από καθηγητή του Παν. Αθηνών με τη σύσταση της Ελλ. εταιρείας οικογενειακού προγραμματισμού:

 

<<Φυσικά, η αντισύλληψη ανάγκης (εννοεί το χάπι της επόμενης ημέρας) δεν έχει σχέση με εκτρωτικά φάρμακα: δεν προκαλεί εκτρωση αλλά αδυναμία εμφύτευσης του τυχόν γονιμοποιηθέντος ωαρίου>>

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο psou. Είμαι βέβαιος ότι στο μέλλον θα είστε προσεκτικότεροι. Δεν είναι και λίγο η αγωνία που περάσατε.

 

Ωστόσο θα επειμείνω: Πηγαίνετε μαζί σε έναν γυναικολόγο. Μπορεί η κοπέλα να μην είναι τελικά έγκυος αλλά εκείνος θα σας πει πολλά χρήσιμα πράγματα. Η άγνοια είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να μας τύχει. Η αντισύλληψη είναι ευθύνη και των δύο.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον papias

 

Aπόσπασμα από έναν οδηγό αντισύλληψης που έπεσε στα χέρια μου και ο οποίος είναι γραμμένος από καθηγητή του Παν. Αθηνών με τη σύσταση της Ελλ. εταιρείας οικογενειακού προγραμματισμού:

 

<<Φυσικά, η αντισύλληψη ανάγκης (εννοεί το χάπι της επόμενης ημέρας) δεν έχει σχέση με εκτρωτικά φάρμακα: δεν προκαλεί εκτρωση αλλά αδυναμία εμφύτευσης του τυχόν γονιμοποιηθέντος ωαρίου>>

 

 

αυτό είναι απόλυτα σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Είχε πάει παλιότερα, είχα πάρει και τηλ. έναν κάποια στιγμή για να ρωτήσω διάφορα..!Δεν είναι οτι δεν ξεραμε η οτι καναμε κατι που δεν επρεπε, απλα ειχαμε αγχωθει :o
-
Link to comment
Share on other sites

filoi tou myphone!!!

diavasa molis simera ayto to thema!!!(o titlos tou den me boithise na katalabo ti thema itan!!!)

 

akoustikan parapolles apopseis!!!

1.anorimotita-orimotita

2.dolofonoi-iroes

3.eyxaristisi is baros kapoiou-apofugei mias diskolis katastaseis gai to zeygari!!!!

 

dosate oloi polles liseis!!!

1.antisilipsi

2.ektrosi

3.profilaxtiko

4.xapi

 

eiparxei omos kai mia lisi pou kaneis sas den skeftike!!!

me tin lisi ayti den exeis oute ta problimata pou geniountai apo tin ektrosi alla oute ta problimata pou geniountai apo tin gennisi tou paidiou!!!

me tou proanaferthentes tropous antimetopizete ta apotelesmata mias prosorinis eyxaristisis!!!

 

i lisi pou ego protino einai opote ginete kati metaksi enos antra kai mias gynaikas kai oi dio na kseroun oti i praksi tous mporei na odigisei sti genisi paidiou!!!

diladi na to kanete mono otan tha exete tin dinatotita na antimetopisete tis sinepeies tis prakseis sas!!!!

ayt einai kaliteri lisi!!!kai ayto einai orimotita!!!!!

symfono me to snikolaidi!!!(ektrosi=fonos xonepste to osoi lete blakeis!!!)

 

sorry pou polilogo!!!!

http://images.allposters.com/images/151/Reload2_a.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...