Jump to content

Και αν δεν αδιαθετήσει, τι;


psou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Δεν έχεις δει να γίνεται έκτρωση.. δεν έχεις δει τις αντιδράσεις του μωρού ενάντια στην κουτάλα, το ψαλίδι ή το δηλητήριο..

 

Με τη διαφορά ότι δεν είναι μωρό αλλά μερικές εκατοντάδες κύτταρα. Τουλάχιστον εφ'όσον η άμβλωση γίνει στο πρώτο δίμηνο που είναι ασφαλής και νόμιμη.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

Συμφωνώ μαζί σου πως τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα. Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το ηθικό κομμάτι της έκτρωσης γιατί για εμένα τουλάχιστον "ΔΥΝΑΜΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ" και ας διαφωνεί ο νομοθέτης και με τους δυο μας. Ωστόσο:

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

 

Και όσο ο κόσμος παραμένει αυτός που είναι, είναι προτιμότερο μια ζωή να διακοπεί όσο το έμβρυο είναι μερικές εκατοντάδες κύτταρα παρά να διακοπεί αργότερα, όταν θα είναι ένας πλήρως αναπτυγμένος άνθρωπος που θα έχει ΠΛΗΡΗ ή σχεδόν πλήρη επίγνωση του τι του συμβαίνει.

 

Όσο κυνικό και αν είναι "Το μη χείρον βέλτιστον"... σ' αυτόν τον κόσμο. Δυστυχώς.

 

Και τι γίνεται με το δικαίωμα της επιλογής; Με το δικαίωμα του να ορίζω εγώ την ζωή μου, όσο χάλια κι αν είναι;

 

Με το σκεπτικό αυτό, να μην γεννήσουμε κανένα απολύτως παιδί. Γιατί μπορεί να μεγαλώσει να μην πετύχει στην ζωή του. Μπορεί να μεγαλώσει και να σκοτωθεί σε τροχαίο. Μπορεί να μεγαλώσει και να το βιάσουν. Μπορεί, μπορεί, μπορεί..

 

Η απάντηση Menes μου, είναι κυνική και ξεκάθαρη: Η έκτρωση, γίνεται για να προστατευθούν όλοι οι υπόλοιποι (κορίτσι, αγόρι, γονείς, συγγενείς, γειτονιά, κοινωνία). Δεν γίνεται αλτρουϊστικά, για χάρη του μωρού!!! Στο τέλος θα ονοματήσουμε και ηρωΐδες μάνες αυτές που πάνε και κάνουν έκτρωση!!! :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Δε μου λες πάντως: πιο πολλές τύψεις θα'χει η μάνα που έκανε έκτρωση ή αυτή που γέννησε κι έδωσε αμέσως το μωρό για υιοθεσία?

 

Αν η μητέρα σου σε ρωτούσε τι θες περισσότερο, να σε δώσω για υιοθεσία ή να σε σκοτώσ- εε.. κάνω έκτρωση ήθελα να πω; Τι θα απαντούσες;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

Με τη διαφορά ότι δεν είναι μωρό αλλά μερικές εκατοντάδες κύτταρα. Τουλάχιστον εφ'όσον η άμβλωση γίνει στο πρώτο δίμηνο που είναι ασφαλής και νόμιμη.

 

Menes, μην το γελειοποιούμε το θέμα, παίζοντας με τις λέξεις. Δεν έκανα καμία απολύτως κουβέντα για νομιμότητα. Το ξέρω ότι είναι νόμιμο. Το ξέρω ότι είναι ασφαλής η έκτρωση το πρώτο δίμηνο. Ηθικό είναι το ζήτημα.

 

Και επαναλαμβάνω: Επιστημονικά, έχει αποδειχθεί ότι από την πρώτη στιγμή, μιλάμε για έναν ζωντανό οργανισμό που ζει κι αναπνέει (μέσω της μητέρας του) κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Με το σκεπτικό αυτό, να μην γεννήσουμε κανένα απολύτως παιδί. Γιατί μπορεί να μεγαλώσει να μην πετύχει στην ζωή του. Μπορεί να μεγαλώσει και να σκοτωθεί σε τροχαίο. Μπορεί να μεγαλώσει και να το βιάσουν. Μπορεί, μπορεί, μπορεί..

Μα τόση ώρα δε μιλάμε για την καταλάθος εγκυμοσύνη? που τυχαίνει από 2 ανώριμους ανθρώπους που δεν έχουν τα φόντα ή και τη διάθεση να το μεγαλώσουν μαζί?

Η απάντηση Menes μου, είναι κυνική και ξεκάθαρη: Η έκτρωση, γίνεται για να προστατευθούν όλοι οι υπόλοιποι (κορίτσι, αγόρι, γονείς, συγγενείς, γειτονιά, κοινωνία). Δεν γίνεται αλτρουϊστικά, για χάρη του μωρού!!! Στο τέλος θα ονοματήσουμε και ηρωΐδες μάνες αυτές που πάνε και κάνουν έκτρωση!!! :blink:

Διαφωνώ. Η έκτρωση γίνεται για να προστατευθούν ΟΛΟΙ οι άμεσα συνδεδεμένοι, δηλαδή οι γονείς και το παιδί. Γιατί μια ξαφνική κι ανεπιθύμητη γέννα είναι πολύ πιθανό να τους καταστρέψει και τους 3. Κι αυτές που πάνε και κάνουν έκτρωση πρώτα τις χαρακτηρίζουμε ανώριμες και μετά διορατικές και λίγο έξυπνες.

Αν η μητέρα σου σε ρωτούσε τι θες περισσότερο, να σε δώσω για υιοθεσία ή να σε σκοτώσ- εε.. κάνω έκτρωση ήθελα να πω; Τι θα απαντούσες;

Θα της έλεγα να μη με'πιανε εξαρχής...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Menes, μην το γελειοποιούμε το θέμα, παίζοντας με τις λέξεις. Δεν έκανα καμία απολύτως κουβέντα για νομιμότητα. Το ξέρω ότι είναι νόμιμο. Το ξέρω ότι είναι ασφαλής η έκτρωση το πρώτο δίμηνο. Ηθικό είναι το ζήτημα.

 

Και επαναλαμβάνω: Επιστημονικά, έχει αποδειχθεί ότι από την πρώτη στιγμή, μιλάμε για έναν ζωντανό οργανισμό που ζει κι αναπνέει (μέσω της μητέρας του) κανονικά.

 

 

Δεν προσπαθώ να γελιοποιήσω το θέμα και μιλάω ΠΟΛΥ σοβαρά. Εφ' όσον η έκτρωση γίνει μέσα στους πρώτους δύο μήνες που είναι ΑΣΦΑΛΗΣ και είναι και ΝΟΜΙΜΗ τότε δε μιλάμε για άνθρωπο, αλλά για μια μάζα μερικών εκατοντάδων κυττάρων. Εσύ το περιγράφεις σα να γίνεται έκτρωση σε ένα ροδαλό μωράκι.

 

Ωστόσο μετά το δίμηνο η έκτρωση εκτός από μη ασφαλής είναι ΚΑΙ παράνομη εκτός και αν συντρέχουν σοβαροί ιατρικοί λόγοι. Και πάλι μιλάμε για μια μάζα μερικών εκατοντάδων, ίσως και μερικών χιλιάδων κυττάρων, χωρίς ανεπτυγμένο το κεντρικό νευρικό σύστημα, συνεπώς χωρίς αίσθηση πόνου που ωστόσο θεωρείται νομικά ως άνθρωπος.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Η απάντηση Menes μου, είναι κυνική και ξεκάθαρη: Η έκτρωση, γίνεται για να προστατευθούν όλοι οι υπόλοιποι (κορίτσι, αγόρι, γονείς, συγγενείς, γειτονιά, κοινωνία). Δεν γίνεται αλτρουϊστικά, για χάρη του μωρού!!! Στο τέλος θα ονοματήσουμε και ηρωΐδες μάνες αυτές που πάνε και κάνουν έκτρωση!!! :blink:

Δε διαφωνώ μαζί σου. Διορθώνουν το ΛΑΘΟΣ τους. Από εκεί και πέρα μόνο εικασίες μπορείς να κάνεις. Μπορεί από εκείνο το λάθος να έβγαινε ο νέος Αϊνστάιν αλλά μπορεί και να έβγαινε ένας άνθρωπος χωρίς στον ήλιο μοίρα.

Εκ των υστέρων μπορούμε όλοι να μιλάμε, ωστόσο αυτό είναι μια απόφαση που πρέπει να παρθεί εκ των προτέρων, με ό,τι και αν αυτή η απόφαση συνεπάγεται.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ετσι δεν βοηθαμε την κατασταση του φιλου μας του psou.

τελικα ειναι ολα καλα?

το ελπιζω...

Mic is always on line!
Link to comment
Share on other sites

Στράτο, συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.

Η έκτρωση είναι έγκλημα και γίνεται γιατί αποτελεί την εύκολη "λύση" για τους υπεύθυνους-ανεύθυνους "γονείς".

Μην τρελαθούμε τελείως ότι δολοφονούμε το παιδί για το "καλό" του... :mad:

Μου θυμίζει τους αμερικάνους που έλεγαν ότι βομβάρδιζαν τους Σέρβους ...για το καλό τους!

 

Κοίτα να δεις... :!: :wacko: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Egw ap ola auta pou diabasa edw mesa blepw paniko se olous kai sigxysi!Opwsdipote den einai kai i pio euxaristi katasatasi gia kanenan auti poso mallon gia ta pedia pou einai 18 i kopela! Alla....Panta se autes tis periptoseis tipota den einai aplo!Giati...

 

1on : To xapi pou anaferate oloi den einai kai toso ...."athwo" na to pw!!!Prokalei stin periodo tis kopelas polles anomalies...polles...pou de diarkoun mono kana mina alla mporei na diarkesoun kai xrono...Opote orea ta leme emeis ta agorakia alla rwtisame pote mia kopela an tha thele kati tetoio??Einai men mia lisi alla oxi kai i pio endedeigmeni!

 

2on : Polloi anaferoun tin ektrwsi ws lisi...Swsto en merei!Giati mia ektrwsi kai se tetoia ilikia episis mporei na exei epiplokes...Episis an iparxei asimbatotita sto aima (Rh )mporei i kopela na xei problima stin epomeni (ithelimeni i mh) egymosini tis...

 

To pio swsto gia mena einai

- Na enimerwthei i mitera tis kopelas

-Na pane se ginaikologo kai autos tha krinei (AN ontws exei ginei to "kako" ) pws tha praxoun!

Ola auta irema kai xwris paniko!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιάννη είναι όσο απλό όπως αυτό:

Η 17χρονη αδερφή σου τα'χει μ'ενα συνομήλικο παλικάρι, έχουν ολοκληρωμένη σχέση. Δεν το πάνε για κάτι σοβαρό, απλά περνάνε καλά ο ένας με τον άλλο. Και ξάφνου, γίνεται το κακό και μένει έγκυος. Ποιά είναι η λύση δηλαδή απο δω και πέρα, να το κρατήσει? σε μια τέτοια τόσο τρυφερή ηλικία? να καταστρέψει τα νιάτα της? και μετά τι? ν'αναγκαστεί να παντρευτεί ένα τύπο ενώ τον έβλεπε μόνο ως ευκαιριακό γκόμενο?

Σοβαρευτείτε... :'(

Link to comment
Share on other sites

Μα το πρόβλημα είναι ακριβώς ότι σκεφτόμαστε την καλοπέρασή μας, τους εαυτούς μας.

Το παιδί που πρόκειται ή που θα επρόκειτο να έρθει στην ζωή δεν το ρωτάει κανείς.

Αποποιούμαστε τις ευθύνες μας με την εύκολη λύση μιας δολοφονίας.

Δεν είναι λύση η έκτρωση.

Λύσεις όταν είναι αδύνατο ή σχεδόν αδύνατον όπως στο παράδειγμα που αναφέρεις, υπάρχουν και τις ανέφερε ο Στράτος πιο πριν.

Δεν σβήνεις ένα λάθος με ένα χειρότερο... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Zer0cooL24

 

Egw ap ola auta pou diabasa edw mesa blepw paniko se olous kai sigxysi!Opwsdipote den einai kai i pio euxaristi katasatasi gia kanenan auti poso mallon gia ta pedia pou einai 18 i kopela! Alla....Panta se autes tis periptoseis tipota den einai aplo!Giati...

 

1on : To xapi pou anaferate oloi den einai kai toso ...."athwo" na to pw!!!Prokalei stin periodo tis kopelas polles anomalies...polles...pou de diarkoun mono kana mina alla mporei na diarkesoun kai xrono...Opote orea ta leme emeis ta agorakia alla rwtisame pote mia kopela an tha thele kati tetoio??Einai men mia lisi alla oxi kai i pio endedeigmeni!

 

2on : Polloi anaferoun tin ektrwsi ws lisi...Swsto en merei!Giati mia ektrwsi kai se tetoia ilikia episis mporei na exei epiplokes...Episis an iparxei asimbatotita sto aima (Rh )mporei i kopela na xei problima stin epomeni (ithelimeni i mh) egymosini tis...

 

To pio swsto gia mena einai

- Na enimerwthei i mitera tis kopelas

 

-Na pane se ginaikologo kai autos tha krinei (AN ontws exei ginei to "kako" ) pws tha praxoun!

Ola auta irema kai xwris paniko!

 

 

 

Δηλαδή δεν πιστεύεις οτι το χάπι της επόμενης μέρας είναι η καλύτερη λύση μετά την πρόληψη; Συμφωνω απόλυτα ότι δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό της γυναίκας (το τόνισα και πιο πάνω), αλλά θεωρώ ότι βιολογικά και ψυχολογικά είναι πολύ πιο "ανόδυνο" για την ίδια. + Ότι δεν εμπλέκονται τα τεράστια θέματα ηθικής που αναφέρθηκαν σχετικά με την έκτρωση. (Η κύηση δεν διακόπτεται. Αποτρέπεται.) Διαφωνείς;

 

Και βέβαια αν το αποδεχθούμε ως λύση και θέλουμε να έχουμε υψηλή αποτελεσματικότητα δεν υπάρχει ο χρόνος για ιδιαίτερες συζητήσεις...

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

eimaste megala palikaria otan ksefevgoume apo to topic.

to pio gamato de,einai oti apantame leksi leksi ston proigoumeno me ton opoio diafonoume, kai epimenoume eno den prokeitai na tou allaksoume gnomi.

ante kai eis anotera.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Δε μου λες πάντως: πιο πολλές τύψεις θα'χει η μάνα που έκανε έκτρωση ή αυτή που γέννησε κι έδωσε αμέσως το μωρό για υιοθεσία?

 

Γνωστή μου, έκανε έκτρωση το 1990. 20 χρονών τότε στα 33 τώρα.

 

13 Χρόνια μετά... και ξέρεις τι μου αναφέρει;;; ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΕΦΙΑΛΤΕΣ με την στιγμή της έκτρωσης στον ύπνο της. Και στον ξύπνιο της... βλέπει (ακόμα και τώρα) παιδιά της ηλικίας που θα είχε το παιδί της τώρα και τρελένεται.

 

Είναι σκληρό αυτό που θα πω, το ξέρω. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ.

 

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ! :mad: :mad: Υπάρχουν κι άλλες λύσεις. Και να θυμάστε... η εκτρώσεις θρέφουν την υπογεννητικότητα.

 

Ο μόνος λόγος που υποστηρίζω την έκτρωση είναι, ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ υπάρχουν αποδεδειγμένοι κίνδυνοι για την μητέρα ή το παιδί :!:

 

Αλήθεια, ο psou που χάθηκε;;;;;; :worry:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραία αυτά που διαβάζω εδώ, κυρίως γιατί προέρχονται από αγόρια. Μου αρέσουν οι προβληματισμοί όλων σας, αλλά ακούστε και μια γυναικεία γνώμη, (εγώ!) που ενώ δεν έχω πείρα, έχω πολύ κοντινά συγγενικά μου πρόσωπα και φίλες που το έχουν περάσει. Τα facts λοιπόν είναι:

1) Δε θα μιλήσω για αντισύλληψη, είναι γνωστά αυτά, κτλ. κτλ. όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει κάτι. Αν όμως γίνει το κακό (λέμε για ατύχημα ή άλλη περίπτωση) τότε θέλει άμεση αντιμετώπιση μόνο από φαρμακοποιό ή γυναικολόγο. Το χάπι της επόμενης μέρας δεν είναι απαραίτητο αν η κοπέλα, αποδεδειγμένα δε βρίσκεται στις επικίνδυνες μέρες, αυτό θα σας το πει μόνο ο ειδικός, και γενικά μένετε ψύχραιμοι και μιλάτε μόνο με αυτούς τους ανθρώπους που είναι και οι πιο αρμόδιοι.

2) Αν υπάρχει καθυστέρηση, προϋπόθεση είναι η κοπέλα να ξέρει να υπολογίζει τον κύκλο της, τότε βάζουμε τους εαυτούς μας στη διαδικασία του "ίσως τα μέτρα που πήραμε δεν είναι ασφαλή κτλ. κτλ", ή ότι μπορεί να οφείλετε σε άλλους παράγοντες, άγχος, κούραση, στρες, αλλαγή περιβάλλοντος, πιστέψτε με δυστυχώς είναι πολλές οι αιτίες που το άτιμο αιδοίο μπορεί να σε ταλαιπωρήσει! Τότε είναι που μπορεί να γίνει τεστ εγκυμοσύνης, με σαφή αποτελέσματα, αλλά πρέπει να επιβεβαιωθεί απο γιατρό.

3)Δυστυχώς το 70-80% των σχέσεων που έζησαν μια έκτρωση καταλήγουν σε χωρισμό, χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος και με ένα μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων να οφείλεται στους άντρες! (ναι, καλά διαβάσατε)

4)Η επέμβαση, αν γίνει σε σωστό γιατρό, (συνήθως όλοι οι γυναικολόγοι αν δεν την κάνουν οι ίδιοι λόγω ηθικών φραγμών, ξέρουν να σου συστήσουν κάποιον) δεν έχει επιπλοκές και κοστίζει 100-150.000 δρχ.

5)Δεν έχουν όλες οι κοπέλες ψυχολογικά προβλήματα μετά, αλλά ενδέχεται στη ζωή τους, σε κάποια άσχημη στιγμή να σε καταριούνται. ντάξει, άβυσσος η ψυχή μας!

Για το ηθικό μέρος της διαδικασίας δε θα μιλήσω και ελπίζω να μη μου συμβεί ποτέ, γιατί δε ξέρω τι θα έκανα.

Ελπίζω να σε βοήθησα psou, και παιδιά σόρυ για το μέγεθος!

Το site της Eπίσημης Aγαπημένης: http://www.pelargoi.gr

 

Εθνική Μπάσκετ θα σε ΑΓΑΠΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!

 

Περνάω κρίση έλλειψης Εθνικής :mad:

Link to comment
Share on other sites

και ακόμα για γυναικεία γνώμη, δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά της έκτρωσης,

δεν είναι καθόλου εύκολο να γεννήσεις ένα παιδί και να το δώσεις, έχετε ακουστά το μητρικό ένστικτο?

δεν είναι καθόλου εύκολο να κάνεις έκτρωση ειδικά σε τρυφερή ηλικία.

 

αλλά πολύ πιο δύσκολο είναι να έχεις ένα παιδί στα 17 -18 σου η γυναίκα πλέον δεν είναι για το σπίτι, πρέπει να σπουδάσει, να δουλέψει για να επιβιώσει.

η κοινωνία μας δεν είναι και ότι καλύτερο για μια ανηπαντρη μητέρα και είναι πολύ σημαντικό αυτό, δεν είναι τα μάτια του κόσμου όπως λένε μερικοί αλλά,

1. προβλήματα με την οικογένεια

2. με τις σπουδές

3. να βρεις δουλεία, σπίτι κτλ

4. να βρεις σύντροφο

 

ένας σημαντικός παράγοντας που στο εξωτερικό κρατάνε τα παιδία είναι γιατί παίρνουν ένα καλό μισθό απ το κράτος, τα ζευγάρια δεν παντρεύονται γι αυτό το λόγο( Σουηδία)

 

αν βρίσκετε ωραίο ότι παιδάκια 15 ετών στην Αυστραλία κάνουν μωρά τι να πω..

 

φυσικά μια κοπελίτσα θα διαλέξει την έκτρωση στη εφηβεία της και δεν το βρίσκω εγωιστικό απ το να καταστρέψει 2 και παραπάνω ζωές καταστρέφει μια που δεν "υπάρχει" ακόμα

όσο για κάποιους απόλυτους εδώ... έξω απ το χώρο πολλά τραγούδια λες

αν ήσασταν γυναίκες θα μιλούσατε αλλιώς

 

μια είναι η λύση... πρόληψη και ωριμότητα και να μη σου τύχει

I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ΔεΧόμπιτ, που ήσουν τόση ώρα να τα πεις έτσι όπως έχουν? Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, η λύση στην εγκυμοσύνη ΔΕΝ είναι ούτε η γέννα, ούτε η άμβλωση... είναι η ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ. Αλλά αν γίνει το κακό, δε χρειάζεται να καταστρέφεται η ζωή και της μάνας και του παιδιού από μια γέννα, πολλές φορές η άμβλωση είναι η πιο ανώδυνη λύση...
Link to comment
Share on other sites

οι περισσότερες γυναίκες το σκέφτονται αυτό το θέμα και λένε ότι δεν ξέρουν τι θα κάνανε σε αυτή την περίπτωση, δεν πηγαίνουν με ελαφριά την καρδιά για να σκοτώσουν το παιδί τους (κακά τα ψέματα)

και δεν είναι και λίγες οικογένειες που δημιουργήθηκαν από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, άλλες πέτυχαν άλλες δυστυχώς 2-3 η και παραπάνω άνθρωποι υποφέρουν

 

είναι μεγάλη αμαρτία η άμβλωση..

και αν δεις και πως γίνεται άστα... έχω δει βίντεο και βλέπει τεμαχισμένο ένα έμβρυο στα σκουπίδια με μικροσκοπικά χεράκια...

τίποτα δεν είναι λύση και καλό είναι όλα εμείς τα νέα παιδία να τα ξέρουμε όλα αυτά και να προσέχουμε

I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Να μαι και εγώ εδώ!

Ποπο δεν περίμενα τόση απήχηση..!Καλά είμαι, διάβαζα για εξεταστική(που μάλον θα χάσουμε :mad: ).Κατά τις 26 πρέπει κανονικά να της έρθει, τώρα θα δούμε..!Νομίζω όλα καλά θα πάνε γιατί ο εκνευρισμός χωρίς προφανή λόγο της μιας βδομάδας πιο πριν, έκανε την εμφάνισή του..!Θα δούμε...

-
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ipparxos

 

Δηλαδή δεν πιστεύεις οτι το χάπι της επόμενης μέρας είναι η καλύτερη λύση μετά την πρόληψη; Συμφωνω απόλυτα ότι δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό της γυναίκας (το τόνισα και πιο πάνω), αλλά θεωρώ ότι βιολογικά και ψυχολογικά είναι πολύ πιο "ανόδυνο" για την ίδια. + Ότι δεν εμπλέκονται τα τεράστια θέματα ηθικής που αναφέρθηκαν σχετικά με την έκτρωση. (Η κύηση δεν διακόπτεται. Αποτρέπεται.) Διαφωνείς;

 

Και βέβαια αν το αποδεχθούμε ως λύση και θέλουμε να έχουμε υψηλή αποτελεσματικότητα δεν υπάρχει ο χρόνος για ιδιαίτερες συζητήσεις...

 

 

Biologika den pisteuw pws einai kalitero to xapi apo mia swsti kai egeri ektrwsi...Polles kopeles nees exoun arketa problimata ginaikologika kai an deis ti dosologia antisiliptikwn sto xapi auto tha trelatheis!Fantasou ti zimia (biologiki) kanei...Exw gnwsti pou to pire edw kai miso xrono kai akoma exei problimata...Oson afora ton psixologiko tomea exartatai ap tin kopela kai oson afora themata ithikis blepeis pws antimetwpizontai diaforetika apo atomo se atomo..

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω περιπτωση κοπελλας (17 χρονων) που εμεινε εγγυος, οι γονεις της δεν ιθελαν τον φιλο της και αναγκαστηκε να κανει εκτρωση, δεν ξερω αν ηθελε να το κανει η οχι Το θεμα ομως ειναι οτι ηταν ηδη 5,5-6 μηνων, προχωρημενη κατασταση και οι γιατροι δεν την εκαναν εγχειριση τελικα καπιος δεχτηκε και σκοτωσαν το ατυχο το μωρο...

σιμφωνω απολυτα με τον SNikolaidis

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τον psou: Τα τεστ εγκυμοσύνης διαφημίζουν ότι είναι αποτελεσματικά από την πρώτη μέρα. Αρα μπορει και ΤΩΡΑ να το κανει να γλιτωσετε από την αγωνία (ή να αρχίσετε μια άλλη, ελπίζω το πρωτο)

 

Επίσης είναι σημαντικό να έχουμε γνωση του πως λειτουργουν όλα αυτά. Διαβαστε κανα σοβαρο περιοδικο (ιατρικο) και πηγαίνετε στο γυναικολόγο μαζί της. Δεν ειναι κακό. Ετσι εγω και η κοπελα μου μειναμε ψυχραιμοι σε μια παρομοια περίπτωση.

 

Πριν λιγο καιρό έσπασε το προφυλακτικό. Εκείνη ήξερε ότι βρισκόταν σε γόνιμη μέρα. Μόλις συνειδητοποιήσαμε τί έγινε δεν πανικοβληθήκαμε (βασικό αυτό). Ξέραμε για το χάπι της επόμενης μέρας.

 

Μείναμε στο κρεβάτι, αστειευτήκαμε και επειδή δεν ξέραμε αν το χάπι υπάρχει στην Ελλάδα λέμε θα το παραγγείλουμε με courier από το εξωτερικό. Λεω εγώ "Ωραία, και θα πέσει το αεροπλάνο που το φέρνει και θα μας φέρει το πακέτο ο Τομ Χανκς (σ.σ. στην ταινία ο Ναυαγός ειναι υπάλληλος courier και παραδιδει ενα πακετο με επτά χρονια καθυστερηση) και θα του ανοιξει το παιδί μας και θα πει να ήρθε ο μα**κας με τα χάπια" Χαχαχαχα

 

Στο φαρμακειο μια ωρα μετα ο φαρμακοποιος μας είπε αυστηρα-αυστηρα ότι αυτο το χαπι ΔΕΝ ειναι αντισύλληψη. Προκαλεί μεγάλη αναστάτωση στον κύκλο αλλα προκειμενου να έχουμε εγκυμοσύνη μας το εδωσε.

 

Δεν ξέρω τις ηλικίες σας (είμαι 31) αλλά εχω να σας πω αυτο:

 

ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ! Η αντισύλληψη ειναι καθηκον και των δυο. Το προφυλακτικο μπορει να ειναι άβολο σε μερικούς (εμενα δεν με ενοχλει) αλλα πολλές κοπέλες το κανουν καλύτερα με προφυλακτικό επειδη ειναι απαλλαγμένες απο το αγχος μήπως μεινουν εγκυες αφου δεν τις νοιαζει που θα τελειώσεις (μόνο το ΠΟΤΕ αλλα αυτό είναι αλλο θεμα).

 

Ειναι σημαντικο να ξερει η κοπελα τις γονιμες μερες της και ειναι σημαντικο ο αντρας να μην τελειωνει σαν το μουλαρι οπου να' ναι. Ας ειμαστε λιγο υπευθυνοι ανθρωποι. Μια επισκεψη απο κοινού στον γυναικολογο δεν θα σας κανει κακο. Μεγαλο καλο θα σας κανει.

 

Και, psou, παρε την κοπέλα (θέλει δε θελει) και πηγαινετε στον γιατρό. Θα της κανει τεστ και θα μαθετε και πραγματα. Σήμερα. Τωρα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Briskw poly romantikh thn apopsh tou Snikolaidis, na yperaspizetai enan EN DYNAMEI an8rwpo, alla den einai akribws etsi..

an h korh sou htan 16 xronwn, panw pou 8a arxize panellhnies kai panepiosthmia kai spoudes kai kariera kai ZWH, an emene eggyos 8a ths eleges na to krathsei?

kai den lew gia 5-6 mhnwn.. ta koritsia to katalabainoun amesws, kai me ena test kai grhgorh drash den prolabainei na anaptyx8ei poly to embryo. Dialegeis na katastrepseis mia zwh prin dhmiourgh8ei h 2 pou na exoun dhmiourgh8ei. Nomizw oti einai profanes. Fysika kai einai aney8ynothta apo meria ths mhteras (kai toiu patera) alla den einai arketh gia na katarastei h zwh tou etsi ap[o ta 15~16~17. Pws 8a zhsei meta?

Κρυπτόγραμμα : η κορυφαία εφημερίδα ασφαλείας του Bruce Schneier στην ελληνική γλώσσα!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...