Jump to content

Και αν δεν αδιαθετήσει, τι;


psou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Tomorrow

 

an to kratane to pedi oi giagiades ok.

to oti ine ikonomika eksartimeni i mitera soy den ine kalo.Omos apo tin stigmh poy megalose to pedi tha mporoyse na ksanapaei sthn doyleia.

eyxaristo poy apantises stin erotisi moy.

ego pantos theoro aparaititi proipothesi gia na gini pedi to na ise eytixismenos/h me ton anthropo poy eisai dipla toy.

na eisai kala kai eytixismeni pantos kai soy eyxomai na kaneis pedi me ton katallhlo anthropo gia sena.

 

 

 

Θα προτιμούσα να αφήσω τη δουλειά μου πάντως παρά να φροντίζει τα παιδιά μου κάποιος ξένος. Απλά δε θα την άφηνα για πάντα. Η μητέρα μου δυστυχώς αφοσιώθηκε στα μωράκια μέχρι να μην είναι πια μωράκια και πέρασαν τα χρόνια. Και σιγά μην την άφηνε ο dad :p :mad: :p

Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου,το ίδιο να συμβεί και σε εσένα :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και εγω προτιμω να παιδια να φροντιζονται απο τους γονεις.Εννοειται οτι δεν θα ζηταγα απο μια κοπελα να αφησει την δουλεια της για παντα.Δεν θα ειναι σωστο.Πρεπει η γυναικα να ειναι οικονομικα ανεξαρτητη.Ουτε σωστο ειναι ο πατερας του παιδιου να φροντιζει για ολα τα εξοδα επ απειρον.και εγω για ενα διαστημα εννουσα.

ευχαριστω για την ευχη.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Ρωτήσαμε τις κοπέλες αν θέλουν να γίνουν μητέρες τόσο νωρίς; εμείς δηλαδή δεν θέλουμε να κάνουμε καριέρα; πότε επιτέλους θα εξαφανιστεί το πρότυπο : πατέρας φέρνει τα χρήματα στην οικογένεια και μητέρα φροντίζει τα παιδιά; ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να έχεις παιδί , δουλειά και καμία βοήθεια; ξέρετε ότι σύμφωνα με τα βιβλία ψυχολογίας κάθε ζευγάρι που θέλει να κάνει παιδί πρέπει να το συζητά με κάποιον σύμβουλο για να δουν αν είναι έτοιμοι πραγματικά;

 

 

Ela re nelly... ξεχασες να γραψεις κιολας οτι δε θελετε να χαλασετε το σωμα σας... Ασε που πρεπει μετα να χασεις τα κιλα της εγκυμοσυνης...

 

Τι να κανουμε δηλαδη? Η φυση αποφασισε να κανετε εσεις τα παιδια... Υπαρχει εναλακτικη λυση?

 

Δυστυχως η νοοτροπια που περιγραφεις εχει ως αποτελεσμα η Ελλαδα να εχει birthrate 1,7 παιδια ανα ενεργη γυνικα και να πηγαινουμε κατα διαολου ως χωρα....

 

Ενα παιδακι στα 35 δεν ειναι λογικο...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

Ειναι παρανοικο αυτο που συμβαινει, την ιδια στιγμη που η υπογενητικοτητα μας εχει κανει χωρα γεροντων και Αλβανων.

Γιάννη εδώ κολλάει το εθνικιστές. Και σ'ενα λινκ απ'το http://www.unborn.gr όπου μιλά για "3,5% μείωση στις γεννήσεις - Σβήνει σιγά-σιγά η ελληνική φυλή". Με λίγα λόγια, όσα 16-17χρονα γκαστρώνονται καταλάθος, μην τυχόν κάνουν έκτρωση γιατί μας λείπουν Έλληνες...

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Δεν σε βλέπω όμως να δικαιολογείς αυτό που λες..

Ο Μπαμπινιώτης λέει:

Άμβλωση=(η) ουσ. (Κ άμβλωσις, -εως) πρόωρη αποβολή του εμβρύου με τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης, έκτρωση.

Έκτρωση=(η) ουσ. (Κ έκτρωσις, -εως) τεχνητή πρόωρη αποβολή του εμβρύου από τη μήτρα, άμβλωση.

 

Με λίγα λόγια, είναι 2 συνώνυμες λέξεις και τίποτα παραπάνω. Άλλος λέει έκτρωση κι άλλος άμβλωση. Απ'την άλλη, ούτε τη δική σου δικαιολογία είδα γι'αυτό το άσχετο ψιλογλοιώδες σχόλιο που έκανες. Αλλά ένηγουεη το παρακουράσαμε το θέμα όντως... Ήταν πάντως πολύ ενδιαφέρον.

Τι να κανουμε δηλαδη? Η φυση αποφασισε να κανετε εσεις τα παιδια... Υπαρχει εναλακτικη λυση?

Δυστυχως η νοοτροπια που περιγραφεις εχει ως αποτελεσμα η Ελλαδα να εχει birthrate 1,7 παιδια ανα ενεργη γυνικα και να πηγαινουμε κατα διαολου ως χωρα....

Ενα παιδακι στα 35 δεν ειναι λογικο...

Έτσι όπως τα λες είναι. Η φύση αποφάσισε να τα κάνουν αυτές κι οπότε θα τα κάνουν όποτε θέλουν αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Γιάννη εδώ κολλάει το εθνικιστές. Και σ'ενα λινκ απ'το http://www.unborn.gr όπου μιλά για "3,5% μείωση στις γεννήσεις - Σβήνει σιγά-σιγά η ελληνική φυλή". Με λίγα λόγια, όσα 16-17χρονα γκαστρώνονται καταλάθος, μην τυχόν κάνουν έκτρωση γιατί μας λείπουν Έλληνες...

 

Μμμμ...Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να δίνεις τόσο εύκολα το ταμπελάκι του εθνικιστή. :confused:

Εσύ νομίζεις δηλαδή ότι δεν ισχύει αυτό με το πρόβλημα της υπογεννητικότητας; Ότι η Ελλάδα έχει γίνει χώρα γερόντων και οι θάνατοι (αν δεν κάνω λάθος) έχουν περάσει ή είναι ίσοι σε αριθμό με τις γεννήσεις δεν είναι πρόβλημα;

Προτιμάς δηλαδή σε μερικά χρόνια οι Έλληνες να είναι μειοψηφία στην ίδια τους την χώρα;

Αυτό δεν είναι εθνικισμός, ρε συ...Για όνομα! :worry:

Δηλαδή να κάνουμε και εισαγωγή μεταναστών για να σώσουν τα ασφαλιστικά μας ταμεία;

Και όταν βλέπεις ότι ο αριθμός των εκτρώσεων έχει ξεφύγει πραγματικά, αυτό δεν είναι ένα πρόβλημα κοινωνικό, και όχι μόνο;

Άλλη μια αρνητική πρωτιά της χώρα μας... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Pragmati oi θανατοι ειναι περισσοτερες απο τις γενησεις, στη θρακη συντομα οι Ελληνες θα ειναι μειοψηφια, παρολαυτα εχουμε 200.000 αμβλωσεις το χρονο. Απο αυτεσ θεωρω δικαιολογημενες μονο αυτεσ που συντρεχουν ιατρικοι λογοι, ή η εγκυμοσυνη ειναι αποτελεσμα βιασμου, ή μια οικογενια εχει ηδη 2-3 παιδια....

 

@sallax , οχι η αποφαση δεν ανηκει αποκλειστικα στις γυναικες...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Οι εκτρώσεις είναι κοινωνικό φαινόμενο όχι με τη στατιστική έννοια που λέτε αλλά με την έννοια ότι πάμπολλα παιδιά είναι αμόρφωτα -> ανημέρωτα στο θέμα της προφύλαξης και πάνε και το κάνουν έτσι στα χαλαρά. Όχι βέβαια ότι θέλει και πανεπιστημιακή γνώση το να προφυλαχθείς αλλά τέλος πάντων... Κι επίσης κοινωνικό φαινόμενο είναι όταν το κράτος δε δίνει κίνητρα στον Έλληνα να κάνει και 2ο και 3ο και 4ο παιδί αλλά τον κάνει ν'αντέχει μόνο ένα, άντε 2 το πολύ. Καλώς ή κακώς ζούμε στο 2003 όπου η γυναίκα δεν έχει θέση στο σπίτι αλλά στην εργασία και που τα οικονομικά του Έλληνα δεν του επιτρέπουν πάνω από 2 παιδιά. Αν βέβαια θέλετε να γίνουμε Τούρκοι που δεν έχουν να φάνε κι έχουν 32 παιδιά, τότε πάω πάσο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Οι εκτρώσεις είναι κοινωνικό φαινόμενο όχι με τη στατιστική έννοια που λέτε αλλά με την έννοια ότι πάμπολλα παιδιά είναι αμόρφωτα -> ανημέρωτα στο θέμα της προφύλαξης και πάνε και το κάνουν έτσι στα χαλαρά. Όχι βέβαια ότι θέλει και πανεπιστημιακή γνώση το να προφυλαχθείς αλλά τέλος πάντων... Κι επίσης κοινωνικό φαινόμενο είναι όταν το κράτος δε δίνει κίνητρα στον Έλληνα να κάνει και 2ο και 3ο και 4ο παιδί αλλά τον κάνει ν'αντέχει μόνο ένα, άντε 2 το πολύ. Καλώς ή κακώς ζούμε στο 2003 όπου η γυναίκα δεν έχει θέση στο σπίτι αλλά στην εργασία και που τα οικονομικά του Έλληνα δεν του επιτρέπουν πάνω από 2 παιδιά. Αν βέβαια θέλετε να γίνουμε Τούρκοι που δεν έχουν να φάνε κι έχουν 32 παιδιά, τότε πάω πάσο.

 

Σωστός! :)

Συμφωνώ, και δυστυχώς το κράτος προτιμάει να βοηθούν τα ασφαλιστικά μας ταμεία οι μετανάστες ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να δώσει τα κίνητρα που αναφέρεις. :worry:

Το γιατί το κάνει αυτό δεν το ξέρω (αν και κάπου πάει το μυαλό μου...) αλλά μάλλον είναι τελείως off-topic. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ KostaV μιλάμε για τις "ανεπιθύμητες" εγκυμοσύνες δηλαδή για μικρά κοριτσάκια. Αυτά θέλεις να μας λύσουν το πρόβλημα της υπογεννητικότητας; Για να έμενε η κόρη σου στα 16 να δούμε τι θα έκανες.

Και η ειρωνία σου για τα κιλά και το σώμα μάλλον πηγάζει από την πολλή tv που βλέπεις που η κάθε χαζογκόμενα του Hollywood κάνει παιδί επειδή έκανε η άλλη και έγινε μόδα και μετά τρέχουν οι προσωπικοί γυμναστές να της ρίξουν την κοιλιά και τα υπόλοιπα για να κάνει πάλι φοβερό σώμα να τρέχουν τα σάλια στα αγοράκια.

Μήπως λοιπόν μπορείς να σκεφτείς πως για την υπογεννητικότητα δε σου φταίνε τα ανήλικα κορίτσια - δολοφόνοι (Θεέ μου) αλλά οι συνθήκες και ο σημερινός τρόπος ζωης που έχουν επιβάλλει νοερά και βλακωδώς το 1 παιδί σε κάθε οικογένεια και τα 3 αυτοκίνητα; Αν ακούσεις όλοι - σχεδόν - θα πούνε : "κοστίζουν τα παιδιά σήμερα"

Γιαυτό όλοι εσείς που σκοτώνεστε για την υπογεννητικότητα,καλύτερα κάντε κανένα παιδάκι που είναι και χαρά όταν έρθει εκείνη η ώρα και μετά φωνάξτε :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

diabasa epilektika kapoia posts s ayto to 8ema k apogohteythka arketa apo th stash merikwn..

diabasa pragmata gia tis synepeis mias ektrwshs sthn psyxologia mias kopelas pou meta apo 10 xronia mporei na 8elei paidi k na skeftetai ayto pou..skotwse..

h thn ekplhktikh idea symfwna me thn opoia mia 16xronh kopela 8a prepei na karathsei ena paidi pou egine apo la8os k na to dwsei gia yio8esia afou gennh8ei...

wraia..egw eimai mia 17xronh kopela pou eytyxws de xreiasthke na kanw mia tetoia epembash..

ayto de shmainei oti den yparxoun polles alles me paromoies syn8hkes zwhs, paromoia oneira ka stoxous m emena pou blepoun th zwh na 3ekinaei mprosta tous k briskontai sthn hlikia pou prepei na epile3oun ti 8a kanoun sth zwh tous..

pws mporei na niwsei mia tetoia kopela an katalabei 3afnika oti perimenei ena paidi? to skefthke kaneis..?

skefteite ligo tis antidraseis olwn (goneis filoi symma8htes klp klp) mprosta se mia tetoia egkymosynh..h kopela de 8a mporei na synexisei to sxoleio pi8anotata 8a apomakryn8ei apo tous filous ths epishs pi8anotata meta apo kapoio diasthma na apomakryn8ei k apo ton ..patera..kai meta ti 8a kanei?giati na ypostei monh ths oles tis synepeies k na katastrepsei to mellon ths otan h aney8ynothta den htan mono dikh ths?

alla akoma k an ypo8esoume oti telika to krataei, k meta th gennhsh dinei to paidi gia yio8esia meta de 8a skeftetai to paidi THS pou to exei dei na gennietai an 8a einai kala k se ti syn8hkes 8a zei?mallon nai kai sigoura ayto 8a ths prokalei poly megalytero pono apo ka8e ektrwsh opws k sto paidi otan megalwnontas ma8ei thn alh8eia..

mia ektrwsh ginetai mexri trito mhna k synh8ws arketa pio prin..tote to embryo den einai kan sxhmatismenos an8rwpos k oi antidraseis tou einai enstiktwdeis, basei dna oxi basei synes8hmatwn, fobou kai ponou..

ayta h8ela na pw..

http://victorian.fortunecity.com/hampton/426/unicorn-gallery/unicorn01/th/unicorn011th.jpg
Link to comment
Share on other sites

paidia xreiazomai tin voitheia sas...

diavaza ena thread sto unwired kai apo tis polles apopseis gkastrothika...

exo kathisterisi 3-4 meres, den einai akoma sigouro diladi,alla an synexisete etsi sigoura tha xreiastei mia ektrosi. alla epeidi eimai kata ton ektroseon tha kano kalytera amvlosi :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον tasulm

 

paidia xreiazomai tin voitheia sas...

diavaza ena thread sto unwired kai apo tis polles apopseis gkastrothika...

exo kathisterisi 3-4 meres, den einai akoma sigouro diladi,alla an synexisete etsi sigoura tha xreiastei mia ektrosi. alla epeidi eimai kata ton ektroseon tha kano kalytera amvlosi :p

 

 

:D :D

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Με λένε 'Αννα και είμαι 25 χρονών. έγινα μέλος πριν μερικές ώρες. Θεώρησα απαρραίτητο να γράψω εδώ πέρα, γιατί είδα πως λείπει η εμπειρία κάποιου που τελικά να εχει μείνει έγκυος σε μικρή ηλικία. ο καθένας εδώ πέρα αραδιάζει ότι θεωρία θέλει, αλλά ποιοσ από σας βρέθηκε ξαφνικά με κάτι ζωντανό μέσα του?

 

14 χρονών έμεινα έγκυοσ. Πήγα στο αγόρι μου τον Μάκη (17) και του το είπα. Μου είπε πως η ζωή του ξεκινάει τώρα ουσιαστικά και πως έχει πολλά όνειρα και στόχους και παρόμοια με αυτά που λέει η stardust (μην παρεξηγηθείς δεν το λέω για κακό) και μετά μου λέει ότι δεν εχει καιρό να ασχολείται μαζί μου και μου κλείνει την πόρτα στη μούρη. κι εγώ είδα τον κόσμο μου να γινεται κομμάτια. οι γονείσ μου καθολικοί και οι δύο αρνήθηκαν να με αφήσουν να κάνω έκτρωση. τουσ το είπα αναγκαστικά γιατι στα 14 και χωρίσ λεφτά τι να κάνεισ? ένα μήνα έκλαιγα για τη ζωή μου που καταστράφηκε. σχολείο δεν πήγα εκείνη τη χρονιά. οι άλλοι να λένε για τη βυζαντινή αυτοκρατορία κι εγώ να αγο΄ραζω ρούχα για νεογέννητα. πάει όλη μου η ζωή και τα όνειρα μου.

το παιδί γεννήθηκε και εγώ το μεγάλωσα. πήγα σχολείο και έδωσα εξετάσεισ όπωσ άλλοι. Έκλαψα πολύ, ξενύχτησα πολύ. αλλά έκανα καινούριουσ φίλουσ, και διάβαζα για τισ εξισώσεισ με δύο αγνώστουσ την ώρα που έβαζα για ύπνο τη Χριστίνα. Η μητέρα μου με βοήθησε πολύ. στα 19 έδωσα τισ εξετάσεισ του ib(ξερει κανείσ τι είναι?) και έβγαλα 42 στα 45. Πήγα στο πανεπιστήμιο και το Χριστινάκι με αγκάλιαζε πριν φύγω το πρωί. Πέτυχα τουσ στόχουσ μου και τώρα έχω και το παιδί μου και το φίλο μου και όλα πάνε μια χαρά. Δυσκολέυτηκα δε λεω, αλλά αν τελικά είχα κάνει έκτρωση η Χριστίνα δε θα υπήρχε. Θα έχανα το παιδί μου. Στις θεωρίες όλα καλά, αλλά όταν νιώσεις το πρώτο κλώτσημα του παιδιου και όταν αργότερα δεις το πρώτο χαμόγελο, τα ξεχνά όλα.

 

'Αννα

don't be selfish, think about the people around you.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unicorn_love

 

Πήγα στο πανεπιστήμιο και το Χριστινάκι με αγκάλιαζε πριν φύγω το πρωί. Πέτυχα τουσ στόχουσ μου και τώρα έχω και το παιδί μου και το φίλο μου και όλα πάνε μια χαρά. Δυσκολέυτηκα δε λεω, αλλά αν τελικά είχα κάνει έκτρωση η Χριστίνα δε θα υπήρχε. Θα έχανα το παιδί μου. Στις θεωρίες όλα καλά, αλλά όταν νιώσεις το πρώτο κλώτσημα του παιδιου και όταν αργότερα δεις το πρώτο χαμόγελο, τα ξεχνά όλα.

 

'Αννα

 

 

Μπράβο κοπέλα μου. Μπράβο! :) Λυπάμαι για τις δύσκολες στιγμές στην αρχή... αλλά πιστεύω, πλέον, την ανταμοιβή να την νιώθεις κάθε μέρα ;)

 

Κι όποιος κάνει quote προκειμένου να εναντιωθεί... μάλλον δεν ξέρει που πατάει και που βρίσκεται.

 

Φιλικά :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unicorn_love

 

Πήγα στο πανεπιστήμιο και το Χριστινάκι με αγκάλιαζε πριν φύγω το πρωί. Πέτυχα τουσ στόχουσ μου και τώρα έχω και το παιδί μου και το φίλο μου και όλα πάνε μια χαρά. Δυσκολέυτηκα δε λεω, αλλά αν τελικά είχα κάνει έκτρωση η Χριστίνα δε θα υπήρχε. Θα έχανα το παιδί μου. Στις θεωρίες όλα καλά, αλλά όταν νιώσεις το πρώτο κλώτσημα του παιδιου και όταν αργότερα δεις το πρώτο χαμόγελο, τα ξεχνά όλα.

 

Άννα μου, ν'αγιάσει το πληκτρολόγιό σου!! Πές τα κοπέλα μου!! :)

 

Πες τα γιατί δυστυχώς, οι περισσότεροι λαμβάνουν υπόψη τους γείτονες και τους συγγενείς πάνω από δυό γλυκά ματάκια, πάνω από αυτό το χαμόγελο που αναφέρεις.. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

sygxaritiria ANNA.

oso gia to ib kseroyme ti ine.ine to diethnes apolitirio me to opoio mporeis na mpeis se polla aei xoris epipleon eksetasis.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unicorn_love

 

Με λένε 'Αννα και είμαι 25 χρονών. έγινα μέλος πριν μερικές ώρες. Θεώρησα απαρραίτητο να γράψω εδώ πέρα, γιατί είδα πως λείπει η εμπειρία κάποιου που τελικά να εχει μείνει έγκυος σε μικρή ηλικία. ο καθένας εδώ πέρα αραδιάζει ότι θεωρία θέλει, αλλά ποιοσ από σας βρέθηκε ξαφνικά με κάτι ζωντανό μέσα του?

 

14 χρονών έμεινα έγκυοσ. Πήγα στο αγόρι μου τον Μάκη (17) και του το είπα. Μου είπε πως η ζωή του ξεκινάει τώρα ουσιαστικά και πως έχει πολλά όνειρα και στόχους και παρόμοια με αυτά που λέει η stardust (μην παρεξηγηθείς δεν το λέω για κακό) και μετά μου λέει ότι δεν εχει καιρό να ασχολείται μαζί μου και μου κλείνει την πόρτα στη μούρη. κι εγώ είδα τον κόσμο μου να γινεται κομμάτια. οι γονείσ μου καθολικοί και οι δύο αρνήθηκαν να με αφήσουν να κάνω έκτρωση. τουσ το είπα αναγκαστικά γιατι στα 14 και χωρίσ λεφτά τι να κάνεισ? ένα μήνα έκλαιγα για τη ζωή μου που καταστράφηκε. σχολείο δεν πήγα εκείνη τη χρονιά. οι άλλοι να λένε για τη βυζαντινή αυτοκρατορία κι εγώ να αγο΄ραζω ρούχα για νεογέννητα. πάει όλη μου η ζωή και τα όνειρα μου.

το παιδί γεννήθηκε και εγώ το μεγάλωσα. πήγα σχολείο και έδωσα εξετάσεισ όπωσ άλλοι. Έκλαψα πολύ, ξενύχτησα πολύ. αλλά έκανα καινούριουσ φίλουσ, και διάβαζα για τισ εξισώσεισ με δύο αγνώστουσ την ώρα που έβαζα για ύπνο τη Χριστίνα. Η μητέρα μου με βοήθησε πολύ. στα 19 έδωσα τισ εξετάσεισ του ib(ξερει κανείσ τι είναι?) και έβγαλα 42 στα 45. Πήγα στο πανεπιστήμιο και το Χριστινάκι με αγκάλιαζε πριν φύγω το πρωί. Πέτυχα τουσ στόχουσ μου και τώρα έχω και το παιδί μου και το φίλο μου και όλα πάνε μια χαρά. Δυσκολέυτηκα δε λεω, αλλά αν τελικά είχα κάνει έκτρωση η Χριστίνα δε θα υπήρχε. Θα έχανα το παιδί μου. Στις θεωρίες όλα καλά, αλλά όταν νιώσεις το πρώτο κλώτσημα του παιδιου και όταν αργότερα δεις το πρώτο χαμόγελο, τα ξεχνά όλα.

 

'Αννα

 

 

Welcome στο myphone. :) (αν και νομίζω θυμάμαι το nickname και από το Unwired).

 

Πράγματι το καλύτερο ποστ σε όλο το thread (προσωπική γνώμη).

 

Μία μόνο ένστανση. Μπορώ να μεταμορφώσω το ποστ σου σε εφιάλτη αν αλλάξω μία παράμετρο. Την οικονομική. Ούτε πανεπιστήμια, ούτε τίποτα μετά. :worry:

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εκπληκτικό ποστ unicorn_love!!!!

 

 

Σε όλα αυτά που είπες θα ήθελα να συμπληρώσω κάτι...(Βασικά δεν θέλω να ζαλίζω τον κόσμο που διαβάζει με τις φράσεις μου, αλλά κάποιες φορές όταν βλέπω θέματα που σχετίζονται με τις σπουδές μου και φτάνουν σε ακραίο βαθμό, δεν μπορώ...απαντάω :D )

 

Είναι εντελώς "ανεγκέφαλη" ενέργεια να κάνουμε μια έκτρωση όταν οι λόγοι που μας οδηγούν σε αυτήν ΔΕΝ είναι λόγοι θνυσιμότητας! Σε ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις, είναι έγκλημα να γίνετε μια έκτρωση όταν δεν υπάρχει κίνδυνος της μάνας ή του εμβρύου!

Ας μην δούμε πια, άλλες δικαιολογίες του τύπου "μα θα καταστραφεί η ζωή μου", " είμαι μικρος/μικρή ακόμα για να μεγαλώσω παιδί", "μα ήταν μια κακιά στιγμή, γιατί να μου στιγματίσει όλη τη ζωή" και άλλες τέτοιες ανυποστατες δικαιολογίες!

 

Δηλαδή είμαστε ανώριμοι να μεγαλώσουμε ένα παιδί; Είμασταν δηλαδή ώριμοι την ώρα που "βγάζαμε τα μάτια μας" και όταν ξαφνικά έρχετε η εγκυμοσύνη γινόμαστε απροστάτευτα ανώριμα παιδάκια;;;;;

Εκεί θα δείξει ο καθένας μας την ωριμότητά του και θα αναλλάβει τις ευθύνες του!Τι κι αν είναι 17 ή 18 ή 16 χρονών;;; Αφού είχε την "ωριμότητα" να κάνει την πλάκα του, να έχει και την ωριμότητα να αναλλάβει την ευθύνη του!

 

Και vampyre σχετικά με την παράμετρο που άλλαξες στην ιστορία της Άννας, συμφωνώ ότι κάτι τέτοιο θα γίνει εφιάλτης, ότι θα είναι πολύ πιο δύσκολο, ότι θα γίνουν τα πράγματα τόσο γρήγορα που δεν θα προλάβεις να χαρείς τη ζωή σου, ΑΛΛΑ με τίποτα αυτό δεν αντισταθμίζετε με την απώλεια μιας ζωής!!!

 

 

Και για όσους αυτό είναι πολύ "τραβηγμένο" αν κάποια στιγμή της ζωής τους δουν σε κάποιο ντοκιμαντέρ πως γίνετε μια έκτρωση, και δουν πως (ακόμα κι όταν το έμβρυο είναι μικρότερο των 2 μηνών) την ώρα που το προσεγγίζει το "εργαλείο" που θα λιώσει το κρανίο του, το έμβρυο κάνει πίσω μέσα στον αμνιακό σάκο, τότε θα καταλάβουν πολύ καλύτερα τι είναι η έκτρωση...

 

Και για όσους βιαστούν να πουν ότι το έμβρυο δεν είναι άνθρωπος αφού δεν έχει συνείδηση τότε έχω να πω ότι είναι άκρως εγωηστικό να κοιτάζουμε μόνο πως θα ζήσουμε εμείς τη ζωή μας καλύτερα χωρίς να νοιαζόμαστε ποιόν/ποιά θα βλάψουμε με αυτές μας τις αντιλύψεις.... Απλα να σκεφτόμαστε πως θα το γλεντίσουμε και αν γίνει και κάποιο ατύχημα λέμε το κλασσικό "δε βαριέσαι" και συνεχίζουμε...Αυτό λέγετε απλά ΕΛΕΙΨΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ....

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Άννα να ήξερες πόσο συγκινήθηκα και χάρηκα από το ποστ σου! :'( :)

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γραφτεί κάτι παραπάνω πλέον, ύστερα και από το ποστ του Dr Maslow.

Άλλη μια απόδειξη του "Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω".

Εσύ ήθελες και παρά τις πολύ μεγάλες δυσκολίες που συνάντησες, βγήκες κερδισμένη από όλες τις απόψεις.

Ο Θεός να σε έχει καλά και εύχομαι να πάνε όλα καλά στην ζωή σου και η Χριστίνα να αποκτήσει και αδελφάκια! :)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο... Διάβασα παραπάνω και από ότι κατάλαβα οι πιο πολλές κοπέλες ξέρουν καλά τον κύκλο τους. Εγω τα είχα 5 χρόνια με μια κοπέλα.Μέχρι τα 23 μας. Δεν είχε πάει ποτέ σε γυναικολόγο και ούτε και ήξερε πότε ακριβώς πρέπει να περιμένει τις δύσκολες μέρες. Το καταλάβανε μόνο όταν άρχιζε να πονάει η κοιλιά της. Είχε φτάσει να έχει και καθυστέρηση 1 εβδομάδα+ και ήταν τελείως "αφασία". Δεν ανησυχούσε καθόλου. Δεν είχα ποτέ σχέση με άλλη και τώρα που διάβασα τα παραπάνω, παραξενεύτικα με τη συμπεριφορά της πρώην μου.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η συζήτηση...

Δύο παρατηρήσεις έχω να κάνω, χωρίς να μπαίνω στην ουσία του θέματος. Εξάλλου έχουν πει τόσο πολλά οι προηγούμενοι που αναπόφευκτα απλά θα μπορούσα να συμφωνήσω με τον έναν ή τον άλλον, για κάτι το οποίο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπαίνει σε ψηφορορία.

 

1ον. Τι πάει να πει "βιολογικά εν δυνάμει άνθρωπος" ?

Ποιος σκέφτηκε, ποιος καθιέρωσε τέτοιον όρο?

 

2ον. Με ποια στοιχεία αναφέρθηκε από αρκετούς ότι υπάρχουν γυναικολόγοι χασάπηδες και τονίστηκε τόσο η διαφορά ανάμεσα σε "καλούς" ή "ακριβούς" γιατρούς?

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον tasulm

 

eskase ena sovaro post kai kryftikane oloi :p

 

Πάρτε την απάντηση που ψάχνετε. Ως προς το 1ο ερώτημα.

 

Έχουμε και λέμε.

 

Οι παλαιότερες νομοθεσίες δεν γνώριζαν το έγκλημα της άμβλωσης γιατί θεωρούσαν ότι το έμβρυο ήταν ένα μέρος του σώματος της μητέρας και δεν μπορούσαν να φαντασθούν ότι είναι δυνατόν να δημιουργηθή αξιόποινος πράξις μ' αυτή την ενέργεια.

 

Αργότερα και ειδικώτερα στο Ρωμαϊκό Δίκαιο το μεταγενέστερο η άμβλωση εθεωρείτο αξιόποινος πράξις στην περίπτωση που η ενέργεια αυτή εγένετο εν αγνοία του πατρός, ή εν αγνοία της μητρός ή προκαλούσε βλάβη στην ίδια.

 

Στο Γερμανικό αντιθέτως δίκαιο η άμβλωση έχει το χαρακτήρα εγκλήματος κατά ζωής.

 

Βέβαια στην Ελλάδα, έγινε τροποποίηση του Ποινικού Κώδικα και προσπάθεια καταργήσεως του αξιοποίνου της αμβλώσεως.

 

Ο Μ Ω Σ

 

Πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν ότι από τις 300.000 αμβλώσεις που γίνονται κάθε χρόνο στη χώρα μας, oi 10-20 φθάνουν στα Δικαστήρια KAI KATAΔΙΚΑΖΟΝΤΑΙ :o

 

Πάμε όμως στο βασικό μας Eρώτημα: Eίναι ένα έμβρυο 4-8 κυττάρων ένας εν δυνάμει άνθρωπος ή όχι?

 

Σε αυτά τα πολύ αρχικά στάδια ανάπτυξης, τα εμβρυϊκά κύτταρα μπορεί να καταλήξουν σε ένα έμβρυο, σε δύο έμβρυα (μονογενή δίδυμα), ή σε κανένα.

 

Η αρχή της ανθρώπινης ταυτότητας-οντότητας ορίζεται κατά το στάδιο που δημιουργείται η νωτιαία χορδή, πρόδρομος του νευρικού συστήματος, που συμβαίνει δηλαδή την 14η ημέρα μετά τη γονιμοποίηση.

 

MΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ:

 

Υπάρχει η επιστήμη της Εμβρυολογίας αν το γνωρίζεται :whistle: Της οποία οι μελέτες, χωρίς εξαίρεση, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι το αγέννητο μωρό, το έμβρυο, είναι ένα ανθρώπινο πλάσμα, αναπόσπαστο από εμάς, και ένα μέλος της κοινωνίας μας.

 

Kαι στην τελική, να το πούμε με πολύ απλά λόγια, για να μη μπλεχθείτε με νόμους, Π.Κ. και λοιπές αποφάσεις;;;; :mad: O καθένας αποφασίζει συνειδητά.

 

Είναι θέμα πίστης το κατά πόσο ένα έμβρυο είναι ανθρώπινο όν, και εάν αυτό το ανθρώπινο όν είχε κάποια ιδιαίτερα προσωπικά χαρακτηριστικά.

 

Ο Νόμος, επιτρέπει στο έμβρυο να κληρονομεί, με άλλο Νόμο όμως το σκοτώνει. Ρωτάτε το γιατί... Μήπως γιατί είμαστε υποκριτές?

 

 

Διαβάστε και το παρακάτω thread που θα postaro σε λίγο :eek: :eek:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

supernet συγχαρητήρια για το ποστ σου!!!!!!!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...