Jump to content

Και αν δεν αδιαθετήσει, τι;


psou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (26 Οκτ. 2004 , 15:15)

 

1)Στο κάτω-κάτω, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τη ζωή του και τις πράξεις του!

 

2)Το ζήτημα δεν είναι μόνο αν θα γεννηθεί ή όχι, ένα παιδί αλλά και πως θα μεγαλώσει σωστά!

 

1)Αυτό είναι σίγουρο.

 

2)Για να μεγαλώσει πρέπει και να ζήσει. Εσύ αν σε ρωτούσαν αν θα ήθελες να είχες γεννηθεί κι ας δεν μπορούσαν οι γονείς σου να σου προσφέρουν όσα ήθελαν ή όποτε ήθελαν θα απαντούσες όχι;

Καλός είναι ο προγραμματισμός αλλά από εκεί και πέρα ποιοι είμαστε εμείς που θα αποφασίσουμε για το αν θα αφήσουμε να ζήσει κάποιος ή όχι;

Το να σκοτώσεις ένα μωρό πριν γεννηθεί δεν είναι απλά ανευθυνότητα (δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας), αλλά είναι φόνος.

Από εκεί και πέρα όντως ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, όποιες κι αν είναι αυτές, με τις ανάλογες συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 216
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποιά ήταν η ανακρίβεια στα κείμενα ?

Που είναι το ψέμα στις φωτογραφίες ?

Μπορώ να σας παραθέσω αμέτρητες φωτογραφίες από εκτρωμένα παιδιά αλλά δεν θα αντέξουμε να τις δούμε

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ γιαυτό μιλάμε όλοι έτσι εύκολα για το θέμα.

Μιλάμε για ΑΓΑΠΗ μιλάμε για Ομόνοια μιλάμε για Ισότητα μιλάμε για ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ μιλάμε για Ρατσισμό μιλάμε μιλάμε μιλάμε ........

και δεν κατέχουμε το πιο απλό φιλότιμο να μη διαμελίσουμε έτσι τους καρπούς των δικών μας λαθών στην τελική.

Μπορεί να κάνεις ένα παιδί υγιέστατο και να έχεις χρήματα και να σου πεθάνει 5 χρονών ή να φτωχεύσεις μετά και να πουλήσεις ότι έχεις και δεν έχεις , και μπορεί να κάνεις ένα παιδί και μετά να κερδίσεις το λαχείο.

Ποιός είμαι εγώ που προδιαγράφω τη μοίρα ενός παιδιού ?

Η Εκτρωση είναι ΦΟΝΟΣ

Πάει και τελείωσε και όποιος προσπαθεί να τον δικαιολογήσει υπάρχουν φωτογραφίες και ντοκουμέντα

Δεν θέλω να το παω θρησκευτικά το ζήτημα , απλά επειδή το θέμα είναι σκληρό και μπορεί να το διαβάζουν και να τρελένονται από στεναχώρια και κοπέλες που τυχόν έκαναν έκτρωση κάποτε , πως ο Θεός της αγάπης συγχωρεί και ξεχνά όταν καταλάβουμε το λάθος μας.

Η συζήτηση γίνετε για να μη ξαναγίνουν άλλα λάθη

Και αν κάποτε έκανες μια έκτρωση βάλε τα δυνατά σου να βοηθήσεις άλλες γυναίκες να μην κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός του φόρουμ είναι να γίνεται διάλογος και όχι στείρα αντιπαράθεση με επιχειρήματα διαμελισμένα μωρά και στείρες προσωπικές αντιπαραθέσεις.

 

Μετά από παράκληση των συμμετεχόντων το θέμα θα ξεκλειδώσει.

 

Woudoulis : Μην ξανα-επισυνάψεις φωτογραφίες σαν και αυτές που ήδη έσβυσα στο φόρουμ. Θενξ.

 

Joannita : Μην γυρίζεις τη συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο με προσωπικές κρίσεις και επικρίσεις. Εχεις κάτι να πεις, γράψε το χωρίς προσωπικές προσβολές.

 

Οροι Πρόσβασης και Χρήσης του Φόρουμ :

 

Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους.

 

 

Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η «επίθεση» σε άλλα μέλη, moderators ή τον admin του forum. Με τον όρο «επίθεση» εννοείται η «δυσφήμιση», ο χλευασμός, η ειρωνεία, καθώς και οποιαδήποτε προσωπική ή/ και φυλετική προσβολή.

 

Συνεχίστε με προσοχή. Θενξ.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω απλα να παω να ριξω μια ματια στα ιδρυματα και στα κακοποιημενα παιδια.... ισως και να τα ρωτησω αν ηθελαν να ειχαν γεννηθει...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Egw eimai uper ths ektrwshs....kai de 8a mou alla3oun gnwmh oses foto kai na mou dei3oun apo ta pe8amena embria. Auta einai mono meta apo 3-4 mines eggimosunhs!!! 3-4 mines se pairnei na skefteis an to 8es h oxi to mwro? Suni8ws stous 3-4 mines ginonte ektrwseis opou px. blepoun oti exoun kapoio problhma ugeias kai an den kanoun ektrwsh uparxei sobaros kundinos na pe8anoun kai oi idioi!

 

To oti pe8ainei to embrio ti to spoudaio einai? Oso spoudaio kai to na pe8anei ena skouliki! Einai zwntano, isws niwsei pono otan pe8anei, alla den exei noimosinh gia na mporeis na to 8ewriseis kati parapano apo skouliki! De koitame kalhtera ola ta skulia/gatia pou skotonoume kai exoun kapoia noimosinh?...pio shmantiko einai!

 

Protimo kata polu na "dolofonisw" ena embrio (etsi opos to lene merikoi), apo to na to kratisw an einai na perasoun polloi perissoteroi an8rwpoi, mesa se autous kai to paidi, mia zwh tragikh!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (26 Οκτ. 2004 , 18:21)

 

εγω λεω απλα να παω να ριξω μια ματια στα ιδρυματα και στα κακοποιημενα παιδια.... ισως και να τα ρωτησω αν ηθελαν να ειχαν γεννηθει...

 

 

Επίσης ρώτησε τα αν θέλουν να πεθάνουν..

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nhp1023 (26 Οκτ. 2004 , 20:22)

 

To oti pe8ainei to embrio ti to spoudaio einai? Oso spoudaio kai to na pe8anei ena skouliki! Einai zwntano, isws niwsei pono otan pe8anei, alla den exei noimosinh gia na mporeis na to 8ewriseis kati parapano apo skouliki! De koitame kalhtera ola ta skulia/gatia pou skotonoume kai exoun kapoia noimosinh?...pio shmantiko einai!

 

 

Έλεος nhp1023!!! :wacko:

Όχι και να συγκρίνεις το έμβριο με ένα σκουλήκι... :mad:

Πρέπει κανείς να διακρίνει την αξία της ανθρώπινης ζωής έστω κι αν αυτό δεν "τον βολεύει"... :whistle: :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias (26 Οκτ. 2004 , 00:41)

 

Εμαθα την τιμη σε νοσοκομειο 500-600 ε. Αν φτασεις σε αυτην την αποφαση να ξερεις τι χρειαζετε.

 

 

Πολλά λες. 320 σε γενική κλινική.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μην χρειαστει ποτε να παρει κανενας μας μια τετοια αποφαση,γιατι μονο αν μας τυχει θα δουμε ποσο δυσκολη αποφαση ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nhp1023 (27 Οκτ. 2004 , 06:06)

 

To lew giati to embrio sth fash pou einai den exei noimosunh h mnhmes, ais8hmata, klp...opos kai ena skouliki! To embrio meta siga siga ginete kati pou exei "an8rwpinh a3ia".

Apopsh mou einai...kai de to lew mono na se boleuei h oxi.

 

 

Δε νομίζω ότι μπορούμε να εξισώνουμε τα αρχικά στάδια ανάπτυξης ενός ζωντανού ανθρώπινου οργανισμού με αυτά ενός σκουληκιού. Η σύγκριση μου φαίνεται απλοϊκή και υποβαθμίζει την ίδια τη μοναδικότητα της διαδικασίας με την οποία δημιουργείται η ανθρώπινη ζωή.

God grant me the serenity to accept the things I cannot change,

courage to change the things I can

and wisdom always to tell the difference.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Elgia (28 Οκτ. 2004 , 03:07)

 

Δε νομίζω ότι μπορούμε να εξισώνουμε τα αρχικά στάδια ανάπτυξης ενός ζωντανού ανθρώπινου οργανισμού με αυτά ενός σκουληκιού. Η σύγκριση μου φαίνεται απλοϊκή και υποβαθμίζει την ίδια τη μοναδικότητα της διαδικασίας με την οποία δημιουργείται η ανθρώπινη ζωή.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να πάρω θέση στο θέμα αλλά μετά από αυτά που είδα θα απαντήσω. Καταρχήν δείτε το http://www.priestsforlife.org/resources/monica/mm6.htm . Όσοι δεν αντέχετε μην τα δείτε καλύτερα... Εγώ είμαι υπέρ της έκτρωσης μόνο αν υπάρχει κίνδυνος για την γυναίκα ή αν υπάρχουν δυσκολίες στο να κρατήσει το παιδί ( π.χ. μικρή ηλικία ) . Στο ίδιο site θα βρείτε πολλές φωτογραφίες. Παρόλο που αντέχω να βλέπω διάφορες φωτογραφίες, μερικές από αυτό το site δεν μπόρεσα να τις δω σε μεγένθυση...
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

να δείχνουμε φωτογραφίες δε πιστεύω να ωφελεί σε κάτι...ούτε μυαλό βάζουμε,ούτε χαρακτήρα στρώνουμε,ούτε συνείδηση αποκτούμε...και αυτό σας το λέει άτομο που έχει δει παρα πολλά

αν ο άνθρωπος έχει τις ιδέες του,η είναι aναισθητος,η αφελής,η αγύριστο κεφάλι ότι και να του δείξουμε,υποδείξουμε/πούμε το ίδιο και το αυτό

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid ( 3 Νοέ. 2004 , 09:37)

Εγώ είμαι υπέρ της έκτρωσης μόνο αν υπάρχει κίνδυνος για την γυναίκα ή αν υπάρχουν δυσκολίες στο να κρατήσει το παιδί ( π.χ. μικρή ηλικία ) .

 

Δηλαδή συμφωνούμε... είσαι υπέρ του να αποφασίζει η γυναίκα για τη ζωή της αξιολογώντας την κατάσταση...

Για περιπτώσεις εμβρύων όπου παρουσιάζουν ανωμαλίες τι λέτε? π.χ. σύνδρομο down, σιαμαία, υδροκεφαλίαση κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος AmarSof (12 Νοέ. 2004 , 16:28)

Για περιπτώσεις εμβρύων όπου παρουσιάζουν ανωμαλίες τι λέτε? π.χ. σύνδρομο down, σιαμαία, υδροκεφαλίαση κλπ?

 

 

Εγώ προσωπικά δεν θα το κρατούσα αυτό το παιδί.(σορρυ αν γίνομαι απόλυτη, αλλά θα ήμουν δυστυχισμένη..)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...