Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Η RR μου σκαλωνει για λίγο πολλές φορές ιδίως όταν προσπαθώ να τηλεφωνησω.. Καμιά ιδέα;

 

Τις ρυθμίσεις αυτές τις εφτιαξες;

Post 20239 by jpower

 

Κάτι τέτοιο έκανε και σε εμένα ,αλλά μόλις έβαλα ονομασία στις καρτες sim δεν ξαναειδα παρόμοιο κόλλημα.

Αλλιως ξαναπέρασε απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

https://mega.nz/#F!oBoWDZDY!szdVUjzurMWHYRLDba2NZA

Πολλά απ αυτά, ΔΕΝ θα τα βρείτε στο μαγαζί..

;);)

ευχαριστω , παντα αψογος! :clap:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Ελαβα σημερα ενα brickαρισμενο Coolpad F1 PLUS (8297-W01), στο οποιο απ οτι μου ειπαν εγινε καποιο λαθος κατα το φλασαρισμα του recovery και πλεον δεν κανει boot. Το γνωριζω οτι το παρον θεμα αναφερεται στο F1, αλλα μηπως γνωριζετε που μπορω να βρω stock firmware για το εν λογω τηλεφωνο?

 

Καποια βοηθεια κανεις? Φανταζομαι δεν θα ειναι συμβατο το firmware του F1 με το F1 Plus..

Link to comment
Share on other sites

jpower μας αναστατωσες με τα θεματα :lol::lol:

τα περασα ολα μεσα και τα εκανα εγκατασταση...θα κατσω να τα δω με την ησυχια μου

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Καποια βοηθεια κανεις? Φανταζομαι δεν θα ειναι συμβατο το firmware του F1 με το F1 Plus..

 

Δεν έχουν καμία σχέση. Recovery θα βρεις εδώ. Roms έχει εδώ.

 

Δες κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν καμία σχέση. Recovery θα βρεις εδώ. Roms έχει εδώ.

 

Δες κι εδώ.

 

Σ' ευχαριστω πολυ φιλε μου. Το τελευταιο link βοηθησε απιστευτα. Να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έβαλα την RR τρείς φορές και (μέχρι την εγκατάσταση του τρίτου βήματος) όλα ήταν μια χαρά. Ο δεσμευμένος χώρος του αποθηκευτικού χώρου του τηλεφώνου είναι 1GB περίπου με 5GB ελεύθερα. Μόλις έκανα restore τις εφαρμογές από το titanium η δεσμευμένη μνήμη φτάνει τα 4GB περίπου.

Με όλες τις άλλες rom που έχω βάλει (πλην CM12) (μετά το restore των εφαρμογών από το titanium) ο δεσμευμένος χώρος φτάνει τα 2,3GB περίπου. Είναι φυσιολογικό αυτό ή κάτι δεν κάνω σωστά;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα με το δίκτυο τηλεφωνίας (μη επαναφορά)

Δοκιμάστε το εξής..

 

Πληκτρολογηστε στον Dialer

*#*#4636#*#*

Πάτε Phone info - - κάπου στη μεση set preferred network type - - GSM auto (prl)

Κάντε μια δοκιμή αφήνοντας το σ αυτή την ρύθμιση και πείτε μου εαν θα αντιμετωπισετε, ξανα, ανάλογα θέματα . :)

(το μόνο σίγουρο, δεν θα έχετε θέμα με το Η+)

 

Επίσης, παρατηρήστε αν έχει αυξηθεί η αυτονομία της μπαταρίας...

 

Αφού ξεπέρασα το θέμα με τον dialer με ξαναπέρασμα της ROM έχω νέα θέματα ένα από αυτά είναι τα DATA που δεν ενεργοποιούνται πάντα όταν απομακρύνoμαι από γνωστό WiFi. Μόνο με airplane off-on επανέρχονται.

Δοκίμασα και το παραπάνω αλλά στο reboot ξαναπάει σε WCDMA.

 

Και το BT κάνει πως θα στείλει, δε στελνει τιποτα, κλείνει και δε γινεται να το βάλεις ΟΝ αν δεν μπουτάρεις ξανά

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κάτι δεν κάνατε σωστά.

Δεν υπάρχουν τα θέματα που αναφέρετε.

Επίσης, παραμένει σε GSM auto μετά από επανεκκίνηση. Δοκιμασμένο. (αλλά μη σκας, δεν φαίνεται να σώνει την κατάσταση)

 

ΒΤ, Wifi λειτουργούν υποδειγματικά σε όλες τους τις λειτουργίες. Και είναι τα πρωτα που τσέκαρα και ούτε έχουν αναφερθεί αντίστοιχα προβλήματα.

 

Υ.Γ. Εκανες DENY στο settings (1000)?

τα φλάσαρες, τα βήματα, ενα προς ενα, με ριμπουτ ενδιάμεσα?

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω κάτι που αφορά όλους μας που αγοράζουμε από Aliexpress. Έχουν κάνει τη διαδικασία του να κάνεις dispute τόσο δύσκολη, που μπορεί και να το παρατήσεις. Μου ζητούν να τραβήξω βίντεο τη διαδικασία που συναρμολογώ το Coolpad με την ελαττωματική οθόνη που παρέλαβα, να φαίνεται αναλυτικά και καθαρά το πρόβλημα, μέχρι και να κρατάω 3 δευτερόλεπτα πατημένο το power button, ώστε να φανεί ότι προσπαθώ να θέσω σε λειτουργία τη συσκευή, και το βίντεο να μην είναι μεγαλύτερο από 200mbyte. :)

 

Το δε βίντεο πρέπει να το ανεβάσεις στο server τους και όχι σε κάποιο hosting.

 

Ο δε πωλητής εφευρίσκει κάθε λογής απίθανη δικαιολογία ώστε να αποποιηθεί της ευθύνης.

 

Από πείσμα και μόνο θα το κάνω και εγώ προσωπικά δεν ξαναψωνίζω από Aliexpress παρά μόνο αντικείμενα ευτελούς αξίας.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κάτι δεν κάνατε σωστά.

Δεν υπάρχουν τα θέματα που αναφέρετε.

Επίσης, παραμένει σε GSM auto μετά από επανεκκίνηση. Δοκιμασμένο. (αλλά μη σκας, δεν φαίνεται να σώνει την κατάσταση)

 

ΒΤ, Wifi λειτουργούν υποδειγματικά σε όλες τους τις λειτουργίες. Και είναι τα πρωτα που τσέκαρα και ούτε έχουν αναφερθεί αντίστοιχα προβλήματα.

 

Υ.Γ. Εκανες DENY στο settings (1000)?

τα φλάσαρες, τα βήματα, ενα προς ενα, με ριμπουτ ενδιάμεσα?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση... Το πέρασα by the book, όπως ακριβώς το περιγράφεις, εκανα και DENY και reboot .

Με το BT είχα πρόβλημα και με το προηγούμενο φλασαρισμα της RR αλλά το είχα αποδώσει στο οτι δεν έκατσε καλα...

Να πάω για τρίτο φλασάρισμα; εχω πάρει το κολλάει αρκει να βρώ και ενα τρόπο για να περνάω τα πολλά settings

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω κάτι που αφορά όλους μας που αγοράζουμε από Aliexpress. Έχουν κάνει τη διαδικασία του να κάνεις dispute τόσο δύσκολη, που μπορεί και να το παρατήσεις. Μου ζητούν να τραβήξω βίντεο τη διαδικασία που συναρμολογώ το Coolpad με την ελαττωματική οθόνη που παρέλαβα, να φαίνεται αναλυτικά και καθαρά το πρόβλημα, μέχρι και να κρατάω 3 δευτερόλεπτα πατημένο το power button, ώστε να φανεί ότι προσπαθώ να θέσω σε λειτουργία τη συσκευή, και το βίντεο να μην είναι μεγαλύτερο από 200mbyte. :)

 

Το δε βίντεο πρέπει να το ανεβάσεις στο server τους και όχι σε κάποιο hosting.

 

Ο δε πωλητής εφευρίσκει κάθε λογής απίθανη δικαιολογία ώστε να αποποιηθεί της ευθύνης.

 

Από πείσμα και μόνο θα το κάνω και εγώ προσωπικά δεν ξαναψωνίζω από Aliexpress παρά μόνο αντικείμενα ευτελούς αξίας.

 

ειναι γνωστη τακτικη αυτη με το video,το χω κανει και γω.Δεν ειναι και πολυ παραλογο.Πολλες φορες δεν σου ζητανε καν να τους στειλεις πισω το προηγουμενο οποτε ειναι ενας τροπος να δουν αν λες αληθεια.Εμενα μου εχουν στειλει πολλες φορες δευτερο κομματι χωρις να τους εχω στειλει πισω το παλιο.Τους λεω οτι τα μεταφορικα απο δω ειναι πιο ακριβα απο το να το ξαναγοραζα και το δεχονται.Θα μπορουσε αλλος να κανει κομπινα και να εχει 2 λειτουργικα κομματια.Γι αυτο νομιζω το κανουν.

 

Tωρα αυτο με τον πωλητη δεν εχει σχεση με το Aliexpress.Eιναι σαν να λες οτι ειναι μ@λακια το skroutz επειδη ενας πωλητης δεν σου ξηγηθηκε καλα.Μια χαρα ειναι το aliexpress και σε πολλα πραγματα (οπως στα σχολια και τις κριτικες των προιοντων) καλυτερο απο ebay

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Azuli το έχω ξαναπάθει με αυτούς και δεν με κάλυψαν. Δεν μπορείς να ζητάς βίντεο έως 200 mbyte τη στιγμή που για 10 λεπτά που μου πήρε να συναρμολογήσω τη συσκευή και να υποδείξω το πρόβλημα καθώς και να το συνδέσω στον υπολογιστή ώστε να δείξω ότι η συσκευή έχει εκκινήσει κανονικά αφού αναγνωρίζεται από το pc και μπορείς να δεις τα αρχεία του, απλά δεν λειτουργεί η οθόνη που παρέλαβα, αυτό όλο σε hd ήταν 1,2 gb. Αν ρίξω την ανάλυση δεν θα φαίνεται τίποτα, θα μου λένε τα δικά τους. Ας αφήσουν να ανεβάσω το βίντεο αλλού. Δεν είναι παράλογη απαίτηση το βίντεο, οι όροι και τα μεγέθη που βάζουν είναι. Δεν μπορεί να σου ζητά φωτογραφίες για πειστήρια και screenshots από τη συνομιλία σου με τον πωλητή και να δέχεται μέχρι 3 φωτογραφίες, ήμαρτον.
Link to comment
Share on other sites

Την έχω πατήσει και εγώ παλιότερα με ένα σελερ απο αλί. Του έστειλα τη συσκευή πίσω, φάνηκε ότι παρέλαβε και το έπαιζε κινέζος ο κινέζος, ότι δεν πήρε τίποτε στα χέρια του. Έκανα dispute και δεν με δικαιώσανε ποτέ. Έχασα τότε 140 ευρώ τσάμπα. Από τότε δεν ξαναεμπιστευτηκα κανέναν εκειμέσα. Είναι αλήτες. Μόνο ebay ή μόνο συναλλαγές με paypal. 100% αξιόπιστα
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι, έχω χάσει 60€ έτσι, με τον ίδιο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Ενα bug στην RR ROM που βρήκα είναι οτι δεν παίζει η μετάδοση οθόνης. (Απο το YouTube παίζει κανονικά). Μικρό το κακό. Κατεβαζεις εφαρμογή απο το μαγαζί και είναι κομπλε.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μου απαντήσει κάποιος (ανα)γνώστης του νήματος :

1. Όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό και στην συνέχεια ανοίγει,δεν λαμβάνει μηνύματα για τις κλήσεις που έγιναν την ώρα που το τηλέφωνο ήταν κλειστό.

Είναι πρόβλημα της ROM, του τηλεφώνου ή του παρόχου?

 

2. Επανέρχομαι στο θέμα του TeamViewer όπου κάπου διάβασα ότι θα πρέπει να αντιγράψω το add-on αρχείο από τον φάκελο του downloads στο φάκελο /system/app και στη συνέχεια να γίνει επανεκκίνηση. Με τα προγράμματα όμως που δοκίμασα (FΧ, ES explorer, root Browser) δεν μπόρεσα να αντιγράψω το αρχείο αυτό.

Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αντιγραφής(κάποιο άλλο πρόγραμμα?), μήπως είναι είναι ο φάκελος που δεν έχει τα κατάλληλα δικαιώματα επικόλλησης ή συμβαίνει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

@ grgz ,τακτική σε κάθε αγορά που έχεις θέμα είτε από Ali είτε eBay να παρουσιάζει αναλυτικά το πρόβλημα, να στελνεις φοτος και βίντεο που ανεβάζει άμεσα στο YouTube πριν ακόμα στο ζητήσουν.Έτσι τους προλαβαίνεις...

Έτσι και σύ είσαι καλυμμένος .

Για μένα το Ali είναι πρώτο σε επιλογή για αγορές από Ασία,που έως τώρα ακόμα και σε ανάλογα θέματα βρήκα άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Υπαρχει καποιος που να ασψολειται με επισκευες κινητων (του συγκεκριμενου) αλλα πανω σε θεματα λογισμικου...

Δηλαδη, το κιν μου μπηκε σε recovery κ ξεκινησε να γραφει τα παρακατω...

CWM-based recovery v6.0.3.0

Ε:cant mount / cashe / recovery / command

Ε:cant mount / cashe / recovery / log

Ε:cant mount / cashe / recovery / log

Ε:cant mount / cashe / recovery / last_log

Ε:cant mount / cashe / recovery / last_log

Edited by nikolac
Προσθεση σχολιων
Link to comment
Share on other sites

Quiz..

 

Κάποιος που αναφέρει ένα πρόβλημα μιας χ ρομ, μίας Α βάσης, σε ένα νήμα, στις 5:29

Και στις 5:36 αναφέρει το ίδιο πρόβλημα σε μια ψ ρομ, της ίδιας βάσης, σε αλλο νήμα, όπου το πρόβλημα εμφανίζεται μετά από παροδο 15'.... Πως λέγεται?

(Εννοείται, το πρόβλημα δεν υφίσταται..... Αλλά, λέμε τώρα... )

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια... Υπαρχει καποιος που να ασψολειται με επισκευες κινητων (του συγκεκριμενου) αλλα πανω σε θεματα λογισμικου...

Δηλαδη, το κιν μου μπηκε σε recovery κ ξεκινησε να γραφει τα παρακατω...

CWM-based recovery v6.0.3.0

Ε:cant mount / cashe / recovery / command

Ε:cant mount / cashe / recovery / log

Ε:cant mount / cashe / recovery / log

Ε:cant mount / cashe / recovery / last_log

Ε:cant mount / cashe / recovery / last_log

 

Φλασαρε μια με spflash Tool. Μοναδικός τρόπος.

http://www.modaco.com/forums/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/?page=1

Διάβασε την μέθοδο του Soda

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Υπαρχει καποιος που να ασψολειται με επισκευες κινητων (του συγκεκριμενου) αλλα πανω σε θεματα λογισμικου...

Δηλαδη, το κιν μου μπηκε σε recovery κ ξεκινησε να γραφει τα παρακατω...

CWM-based recovery v6.0.3.0

Ε:cant mount / cashe / recovery / command

Ε:cant mount / cashe / recovery / log

Ε:cant mount / cashe / recovery / log

Ε:cant mount / cashe / recovery / last_log

Ε:cant mount / cashe / recovery / last_log

Άλλαξε recovery, αυτή ή έκδοση φταίει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...