Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) λογικό, διότι μέρος της ισχύος του ήχου, πηγαίνει και στις ψειρες. Αν θες δυνατότερο ήχο, Φλασαρε το gionee patch της αρχικής (high).

2)αν θυμάμαι καλά, η μεταφορά εφαρμογών έπαιζε κανονικά... Η ρομ έχει ενσωματωμένο το sd Fix. Μπορείς να το διαπιστώσεις, οριζοντας στην zte Camera ως αποθήκευση την κάρτα sd, απο τις ρυθμίσεις της...

 

Τελικά τα βίντεο αποθηκεύονται στην εξωτερική sd η εφαρμογές όμως όχι.

Το διάβασα για το ενσωματωμένο το sd Fix για αυτό και την έβαλα.

Έχω άπειρα παιχνίδια(και μεγάλα μάλιστα) που παίζουν τα παιδιά

οπότε η rom που θα βάλω πρέπει να μεταφέρει τις εφαρμογές στη εξωτερική sd οπωσδήποτε.

Με βλέπω να παραμένω στην maucat δυστυχώς.

ΥΓ Στην maucat πάντως μέσω Engineer Mode settings ο ήχο κλήσης όταν τα ακουστικά είναι πάνω στο τηλέφωνο αυξήθηκε και αποθηκεύονταν οι ρυθμίσεις που έκανα.Στη SAMSUNG δεν....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δοκιμασε RESSURECTION REMIX.

 

Τόσο οι εφαρμογές όσο και τα obb αποθηκεύονται στην καρτα.

 

Από την άλλη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτην που λες.

Δόξα τω Θεό, έχει πολλές επιλογές η αρχική... :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είπα να αλλάξω,τόσο καιρό με την maucat βαρέθηκα.

Στην RESSURECTION REMIX πρώτα φλασάρω το XPOSED FRAMEWORK και μετά κάνω

wipe cache

wipe dalvik

κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου λάθος δεν το διατύπωσα σωστά.

Κατάλαβα ότι πρώτα φλασάρουμε την rom (1)

μετά τα GAPPS 5.1 micro (2)

και μετά το XPOSED FRAMEWORK (3)

Το ερώτημα ήταν αν κάνω

wipe cache

wipe dalvik

αφού φλασάρω το XPOSED FRAMEWORK (τρίτο στην σειρά) ή πριν το φλασάρω?

Link to comment
Share on other sites

Αφού το Φλασαρεις και μετα.

Προσοχή στο Settings (1000)

Επίσης σε κάθε βήμα ριμπουτ. Οχι όλα μαζί.

Ακολούθησε τις οδηγίες κατά λέξη

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό είναι το λάθος που κάνω

Δεν κατάλαβα ότι μετά από κάθε βήμα κάνουμε Reboot.

Μετά από κάθε

- wipe cache

- wipe dalvik

- custom fomat options-format data-yes

κάνουμε Reboot?

Edited by danorfias
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εβαλα την RESSURECTION REMIX με CWM 6.0.5 μια χαρα εκατσε ,εκανα την διαδικασια που περιγραφεται στη πρωτη σελιδα,οπως δηλαδη φλασαρουμε καθε νεα ρομ ακολουθησα φυσικα και τις οδηγιες του jpower.

Και η εχω SOT 3:20 με την φορτηση του κινητου να ειναι στο 58% και τωρα ειμαι στο 13%!!!πολλυ χαμηλη η καταναλωση μου βγηκε πολλυ καλη η μπαταρια γενικα και με την EMUI 3 ειχα max SOT 6;30 με 7 ωρες με ανοιχτο wifi.2g,και σχετικα χαμηλο φωτησμο οθονης

Edited by parisaktos
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό είναι το λάθος που κάνω

Δεν κατάλαβα ότι μετά από κάθε βήμα κάνουμε Reboot.

Μετά από κάθε

- wipe cache

- wipe dalvik

- custom fomat options-format data-yes

κάνουμε Reboot?

 

:confused:

Σε παρακαλώ, διάβασε τις οδηγίες.

Νομιζω είναι, πέρα του δεοντος, αναλυτικές

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα με το δίκτυο τηλεφωνίας (μη επαναφορά)

Δοκιμάστε το εξής..

 

Πληκτρολογηστε στον Dialer

*#*#4636#*#*

Πάτε Phone info - - κάπου στη μεση set preferred network type - - GSM auto (prl)

Κάντε μια δοκιμή αφήνοντας το σ αυτή την ρύθμιση και πείτε μου εαν θα αντιμετωπισετε, ξανα, ανάλογα θέματα . :)

(το μόνο σίγουρο, δεν θα έχετε θέμα με το Η+)

 

Επίσης, παρατηρήστε αν έχει αυξηθεί η αυτονομία της μπαταρίας...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα θεματάκι με την μπαταρία από την CM 12.1 και την RR...

Άλλοτε ξεφορτίζεται κανονικά και φτάνει στο 1%, άλλοτε μου κλείνει κάπου στο 28% - 30 %

Δοκίμασα να σβήσω τα statistics χειροκίνητα ή με app αλλά τα ίδια κάνει !

Καμία ιδέα ? το τηλέφωνο το έχω πάνω από χρόνο αλλά δεν το ξεσκίζω στις φορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα θεματάκι με την μπαταρία από την CM 12.1 και την RR...

Άλλοτε ξεφορτίζεται κανονικά και φτάνει στο 1%, άλλοτε μου κλείνει κάπου στο 28% - 30 %

Δοκίμασα να σβήσω τα statistics χειροκίνητα ή με app αλλά τα ίδια κάνει !

Καμία ιδέα ? το τηλέφωνο το έχω πάνω από χρόνο αλλά δεν το ξεσκίζω στις φορτίσεις.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=el κανε calibration αμα σινεχιστει αλλαγη μπαταριας !

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι έχετε θέμα με το δίκτυο τηλεφωνίας (μη επαναφορά)

Δοκιμάστε το εξής..

 

Πληκτρολογηστε στον Dialer

*#*#4636#*#*

Πάτε Phone info - - κάπου στη μεση set preferred network type - - GSM auto (prl)

Κάντε μια δοκιμή αφήνοντας το σ αυτή την ρύθμιση και πείτε μου εαν θα αντιμετωπισετε, ξανα, ανάλογα θέματα . :)

(το μόνο σίγουρο, δεν θα έχετε θέμα με το Η+)

 

Επίσης, παρατηρήστε αν έχει αυξηθεί η αυτονομία της μπαταρίας...

λες να προσπαθισω παλι με αυτο το κολπακι ? το σκεφτομαι να ξαναφλασαρω μηπως και καταφερω να μηνω με το γλιφιτσουρι :lol: νομιζω ειχες πει παλιοτερα για μια εντολη προγραμμα που σου κανει επαναφορα σηματος καθε 3 ωρες κατι τετοιο θυμαμαι αμα ισχυει αν μπορεις να κανεις τον κοπο να το κοινοποιησεις! δεν μου γλειτωνει η λολλιποπ Edited by thomas93
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...

Σε μενα δεν μου έχει τύχει αντίστοιχο φαινόμενο.

Επίσης, και ένας άλλος φίλος (έγραψε πριν μερικά ποστ), που μένει σε δύσκολη περιοχή, δεν διαπίστωσε πρόβλημα

 

Edit

http://s29.postimg.org/pfgm6lw7b/Screenshot_2016_03_14_10_16_37.png

 

Σφαίρα το 3G..!

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω την RR απο προχθες το βραδυ (ακριβως με τις οδηγιες)

εντυπωσεις παρα πολυ καλες, απο τις καλυτερες που εχω δοκιμασει και εχουμε ξεφυγει απο τις KK

το κινητο απογειωθηκεεε

ειχα και εγω ενα θεμα με το σημα (vodafone) εβαλα στην αρχη το fix, κατι εκανε αλλα οχι απολυτα, και τωρα δοκιμασα αυτο που ειπε πιο πανω ο jpower, νομιζω πως ειναι καλυτερα

γιατι ομως δεν δουλευει το engineer mode (mtk) στο mobileuncle? υπαρχει καποιος τροπος?

επισης βλεπω οτι το gravity δουλευει μεν αλλα δεν σε αφηνει να βαλεις tiles, ετσι εναι?

απο μπαταρια παντως σκιζει..... μιλαμε φοβερη διαχειριση!!!

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Engineering mode δεν έχει καμία λολλιποπ. Δεν συνεργάζεται μ αυτό.

Tiles μπορείς να ορίσεις (τόσο σε θέση όσο και σε είδος) από το μενού Settings - configurations - notification drawer.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Engineering mode δεν έχει καμία λολλιποπ. Δεν συνεργάζεται μ αυτό.

Tiles μπορείς να ορίσεις (τόσο σε θέση όσο και σε είδος) από το μενού Settings - configurations - notification drawer.

 

κριμα για το engineering γιατι απο κει μεσα σεταριζα το gps, τωρα δεν χρειαζεται? πιανει αμεσως δορυφορους?

οσο για τα tiles το ειδα αυτο που λες και τα κανονισα, αλλα απο το gravity βαζαμε την επιλογη 2g/3g και μας βοηθουσε και στην επναφορα σημστος.

τα θεματα που εχεις στο mega ειναι ολα ωραια? τα σκουρα ποια ειναι? αν θες στειλε pm

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Gradient theme

http://s21.postimg.org/ok2bi1d47/Screenshot_2016_03_14_14_47_28.png http://s21.postimg.org/8ffwot9rb/Screenshot_2016_03_14_14_47_34.png http://s21.postimg.org/6wkiju36v/Screenshot_2016_03_14_14_47_50.png

 

http://s21.postimg.org/3qzwtmkkn/Screenshot_2016_03_14_14_47_56.png http://s21.postimg.org/4uk15l57r/Screenshot_2016_03_14_14_48_09.png http://s21.postimg.org/3og16sgx3/Screenshot_2016_03_14_14_51_18.png

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κριμα για το engineering γιατι απο κει μεσα σεταριζα το gps, τωρα δεν χρειαζεται? πιανει αμεσως δορυφορους?

οσο για τα tiles το ειδα αυτο που λες και τα κανονισα, αλλα απο το gravity βαζαμε την επιλογη 2g/3g και μας βοηθουσε και στην επναφορα σημστος.

τα θεματα που εχεις στο mega ειναι ολα ωραια? τα σκουρα ποια ειναι? αν θες στειλε pm

 

-Δεν χρειάζεται.. Πιάνει αμέσως δορυφορους. Αν οχι, δες στην αρχική.

-2τζι/3 τζι, μην ασχοληθείς. Κάνε οτι λέει το ποστ μου #20366. Αν πάλι επιμένεις, βάλε widget του gravity box την εναλλαγή δικτύου.

-c for yr self

;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Electric cyan theme

http://s27.postimg.org/jt2l548ar/Screenshot_2016_03_14_15_02_06.png http://s27.postimg.org/5y4amndvn/Screenshot_2016_03_14_15_02_13.png

 

http://s27.postimg.org/ix63pnymb/Screenshot_2016_03_14_15_02_30.png http://s27.postimg.org/pc54mc5c3/Screenshot_2016_03_14_15_03_01.png

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία θέματα έχουν ανέβει στο μεγαντραηβ μου.

https://mega.nz/#F!oBoWDZDY!szdVUjzurMWHYRLDba2NZA

 

Συμβατά με cm based roms, RESSURECTION REMIX κτλ κτλ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

kouskous, νεότερα από το μέτωπο - miui - έχουμε;;

Καλή η Note4 αλλά το θέμα με το bluetooth δεν μπόρεσα να το φτιάξω κι ας δοκίμασα όλες τις λύσεις με αποτέλεσμα να μην μπορώ να μεταφέρω αρχεία σε άλλες συσκευές. Θα μου λείψει η διάρκεια της μπαταρίας..απίστευτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία θέματα έχουν ανέβει στο μεγαντραηβ μου

αυτα τα θεματα με τι ειναι συμβατα? megadrive σου λινκ?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άσχετο με τις rom, έχω σπάσει τα νεύρα μου με το Coolpad F1 ενός φίλου μου που τού έφυγε από τη μηχανή και το πάτησαν αυτοκίνητα με αποτέλεσμα να σπάσει η οθόνη. Παρήγγειλα άλλη από το ebay τον Οκτώβριο, ήρθε ελαττωματική γιατί το touch δούλευε από τη μέση και κάτω, περίμενα να μού στείλει άλλη, κάτι που δεν έγινε ποτέ με τον απατεώνα που έμπλεξα, σήμερα κατάφερα να πάρω τα χρήματά μου πίσω μέσω PayPal, είχα παραγγείλει άλλη μαζί με σασί αυτή τη φορά από Aliexpress, η οποία ήρθε την Παρασκευή και ώ τι πρωτοτυπία, είναι κι αυτή ελαττωματική.

 

Μία έχει εικόνα, συνήθως όχι, για να έχει εικόνα πρέπει να τη δοκιμάσω χωρίς να κουμπώσω το σασί, κρατώντας τη μπαταρία με το χέρι. Αν το συναρμολογήσω δεν δουλεύει.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι ότι από τις άπειρες φορές που το άνοιξα και πάνω στα νεύρα μου κατάφερα να χαλάσω την πίσω κάμερα. Για την ακρίβεια τη γ@..σ@ τελείως και δεν υπάρχει ανταλλακτικό πουθενά. Οθόνη βρίσκω, κάμερα όχι.

 

Κάποιοι φίλοι οι οποίοι είχαν πρόβλημα με "νεκρές" συσκευές που δεν επανέρχονταν με κανενός είδους φλασάρισμα, αν τις έχουν και θέλουν να τις δώσουν για ανταλλακτικά θα μού λύσουν τα χέρια κυριολεκτικά λέμε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ακόμα και για την ανάγνωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άσχετο με τις rom, έχω σπάσει τα νεύρα μου με το Coolpad F1 ενός φίλου μου που τού έφυγε από τη μηχανή και το πάτησαν αυτοκίνητα με αποτέλεσμα να σπάσει η οθόνη. Παρήγγειλα άλλη από το ebay τον Οκτώβριο, ήρθε ελαττωματική γιατί το touch δούλευε από τη μέση και κάτω, περίμενα να μού στείλει άλλη, κάτι που δεν έγινε ποτέ με τον απατεώνα που έμπλεξα, σήμερα κατάφερα να πάρω τα χρήματά μου πίσω μέσω PayPal, είχα παραγγείλει άλλη μαζί με σασί αυτή τη φορά από Aliexpress, η οποία ήρθε την Παρασκευή και ώ τι πρωτοτυπία, είναι κι αυτή ελαττωματική.

 

Μία έχει εικόνα, συνήθως όχι, για να έχει εικόνα πρέπει να τη δοκιμάσω χωρίς να κουμπώσω το σασί, κρατώντας τη μπαταρία με το χέρι. Αν το συναρμολογήσω δεν δουλεύει.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι ότι από τις άπειρες φορές που το άνοιξα και πάνω στα νεύρα μου κατάφερα να χαλάσω την πίσω κάμερα. Για την ακρίβεια τη γ@..σ@ τελείως και δεν υπάρχει ανταλλακτικό πουθενά. Οθόνη βρίσκω, κάμερα όχι.

 

Κάποιοι φίλοι οι οποίοι είχαν πρόβλημα με "νεκρές" συσκευές που δεν επανέρχονταν με κανενός είδους φλασάρισμα, αν τις έχουν και θέλουν να τις δώσουν για ανταλλακτικά θα μού λύσουν τα χέρια κυριολεκτικά λέμε.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ακόμα και για την ανάγνωση. :)

 

μηπως τα χει παιξει η υποδοχη που κουμπωνει το καλωδιο και δεν εχουν προβλημα οι οθονες?στην τελικη αυτοκινητα το πατησαν..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...