Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλημέρα για lolli αν δεν βγει για το note δεν νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε κάτι εκτός και αν ο JP θέλει να πειραματιστουμε μαζί.

Από πατσακια μόνο αν θες να βαλεις xposed θες ζιπ το οποίο δεν το έχω ανεβασει.

Θα φτιαξω το μεσημέρι το πατσακι για τα SMS το οποίο στέλνει 160 γράμματα μόνο όταν το γραφείς με κεφαλεα.

Τώρα αν θες την γνώμη μου εγώ launcher δεν θα αλλαζα η miui αυτό είναι...

Αν θες apex εγώ θα σου έλεγα να βάλεις κάποια 4.4 ή την 5.1 του jp

 

Θα Μεινω Με Την Δικια Σου Kouskous παιζει μια χαρα,,,,ανεβασε μια το πατσακι για τα sms?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Θα Μεινω Με Την Δικια Σου Kouskous παιζει μια χαρα,,,,ανεβασε μια το πατσακι για τα sms?Ευχαριστω.

Είμαι στην δουλειά κοιτά το μεσημέρι στο needrom κατά τις 4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά .. 'Εχω την ρομ cm 12.1 .Σύνδεσα το κινητό μου στο λάπτοπ και επέλεξα μόνο φόρτιση . Πλέον κάθε φορά που συνδέω το κινητό μου στον υπολογιστή ,μπορώ μόνο να το φορτίζω και δεν εμφανίζονται οι άλλες 2 επιλογές . Πως μπορώ να το αλλάξω ? Ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά .. 'Εχω την ρομ cm 12.1 .Σύνδεσα το κινητό μου στο λάπτοπ και επέλεξα μόνο φόρτιση . Πλέον κάθε φορά που συνδέω το κινητό μου στον υπολογιστή ,μπορώ μόνο να το φορτίζω και δεν εμφανίζονται οι άλλες 2 επιλογές . Πως μπορώ να το αλλάξω ? Ευχαριστώ .

Το δοκιμασα και εγώ και την έφαγα!Ψαχνω να βρω λύση...

Edit:ξανά φλασαρα την Ρομ απο την αρχή.

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Το button remapper το δοκίμασες;

Πότε με το καλό λες να ανεβάσεις ζιπάκι;

 

Είχα ανεβάσει και μια φώτο για το διαγωνισμό, (πιο πολύ για τη συμμετοχή)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=429361

Αν σας αρέσει την ψηφίζετε, να μην βγούμε και τελευταίοι :lol:

 

Είναι το xposed additions. Το δοκίμασα, δεν αναγνωρίζει το κουμπι. Σαν να μην υπάρχει.

Υποπτεύομαι οτι ειναι θεμα boot.img. Οπότε θα πρέπει να μπλεξω με cygwin και android kitchen, για να δοκιμάσω άλλο boot.

 

Ήθελα, πριν ανεβάσω, να εχουν λυθεί αυτα τα 2 θέματακια.

Αν, πάλι, επιμενετε....:lol:

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην δουλειά κοιτά το μεσημέρι στο needrom κατά τις 4

 

Σε ευχαριστούμε, φίλε! Εγγλέζος στα ραντεβού σου! Το κατέβασα κι εγώ αν και χρησιμοποιώ το GO SMS!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Είναι το xposed additions. Το δοκίμασα, δεν αναγνωρίζει το κουμπι. Σαν να μην υπάρχει.

Υποπτεύομαι οτι ειναι θεμα boot.img. Οπότε θα πρέπει να μπλεξω με cygwin και android kitchen, για να δοκιμάσω άλλο boot.

 

Ήθελα, πριν ανεβάσω, να εχουν λυθεί αυτα τα 2 θέματακια.

Αν, πάλι, επιμενετε....:lol:

 

Έλεγα γι'αυτό που θα σου βγάλει πρώτο το google

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=850464

Δεν νομίζω να είναι ίδιo μ'αυτό που λες

Το βάζαμε συνήθως για να λύσουμε το θέμα με χαλασμένο powerbutton

Κατέβασε μαζί και το άλλο που έχει KeynrTracker.apk για να σου δείξει πιο είναι το κουμπί

 

ΟΚ, όταν τα λύσουμε

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε, φίλε! Εγγλέζος στα ραντεβού σου! Το κατέβασα κι εγώ αν και χρησιμοποιώ το GO SMS!!

 

@kouskous ενω φλασαρω το ζιπακι για τα sms δεν αλαλζει κατι, παλι 60 χαρακτηρες μου δινει για τα μηνυματα.

 

παιζει να κανω κατι λαθος;

 

Επίσης στο uncle tools μου το βγαζει σαν unroot το κινητο

Edited by Mj25
Link to comment
Share on other sites

@kouskous ενω φλασαρω το ζιπακι για τα sms δεν αλαλζει κατι, παλι 60 χαρακτηρες μου δινει για τα μηνυματα.

 

παιζει να κανω κατι λαθος;

 

Επίσης στο uncle tools μου το βγαζει σαν unroot το κινητο

 

για να εχεις 160 γραμματα θελει να γραφεις μονο με κεφαλεα.

για το uncle tools πρεπει να πας και να του δωσεις προνομια root αν δεν το κανεις θα στο βλεπει unroot

Link to comment
Share on other sites

για να εχεις 160 γραμματα θελει να γραφεις μονο με κεφαλεα.

για το uncle tools πρεπει να πας και να του δωσεις προνομια root αν δεν το κανεις θα στο βλεπει unroot

 

έχω και ένα θεματακι με τα δεδομενα. Ανοιξα, οκ ολα ενταξει εκανε κατι συγχρονισμους κτλ και μετ απαω να μπω στο μαγαζι και δεν ανοιγει, ουτε Log in σε viber, skype κτλ... Το ξανακανω μια εγκατασταση γτ δεν τα εκανα πολλες φορες τα wipes και ειπα μηπως φταιει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

έχω και ένα θεματακι με τα δεδομενα. Ανοιξα, οκ ολα ενταξει εκανε κατι συγχρονισμους κτλ και μετ απαω να μπω στο μαγαζι και δεν ανοιγει, ουτε Log in σε viber, skype κτλ... Το ξανακανω μια εγκατασταση γτ δεν τα εκανα πολλες φορες τα wipes και ειπα μηπως φταιει αυτο.

 

επειδη οπως εχουμε πει τα coolpad εχουν την δικη τους μοναδικη προσοπικοτητα δοκιμασε να βαλεις την πρωτη ρομ που εχω ανεβασει και αν δουλευει οκ κανε update στην τελευταια

πολοι λυσανε το προβλημα τους με αυτον τον τροπο....

τωρα γιατι το κανει αυτο???δεν ξερω εμενα ας πουμε ποτε δεν μου το εχει κανει...

αγνοστη η βουλη του coolpad!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποια προβλήματα μπορεί να δημιουργεί η διαχείριση δικαιωμάτων της MIUI

Κλείστε την και δείτε αν υπάρχουν ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πατάς δεν σου βγάζει νούμερο το keytracker?

 

όχι...

 

Αλλά και οποιοδήποτε κουμπί κι αν πατησω, βγαζει 0.

 

Υπάρχει μία εφαρμογή στο μαγαζί που δίνει αποτέλεσμα

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.bluetone.hardwarechecker&hl=en

 

και αυτή

https://play.google.com/store/apps/details?id=aws.apps.keyeventdisplay&hl=en

αλλά δεν δίνει αποτέλεσμα στο volume up

 

* η δεύτερη δίνει το εξής αποτέλεσμα όταν τσεκάρω το kernel box!!! χμμμ

^*Kernel:*******[16941.915941] (0)[0:swapper/0]kpd: (pressed) HW keycode = 0 
^*Kernel:*******[16941.915957] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16941.915975] (0)[0:swapper/0]kpd: (pressed) HW keycode = 9 
^*Kernel:*******[16941.915991] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16941.916008] (0)[0:swapper/0]kpd: (pressed) HW keycode = 18 
^*Kernel:*******[16941.916024] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16941.916041] (0)[0:swapper/0]kpd: (pressed) HW keycode = 27 
^*Kernel:*******[16941.916057] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16941.916075] (0)[0:swapper/0]kpd: (pressed) HW keycode = 36 
^*Kernel:*******[16941.916090] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16941.916107] (0)[0:swapper/0]kpd: (pressed) HW keycode = 45 
^*Kernel:*******[16941.916123] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16941.916140] (0)[0:swapper/0]kpd: (pressed) HW keycode = 54 
^*Kernel:*******[16941.916156] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16941.916173] (0)[0:swapper/0]kpd: (pressed) HW keycode = 63 
^*Kernel:*******[16941.916189] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16942.084064] (0)[0:swapper/0]kpd: (released) HW keycode = 0 
^*Kernel:*******[16942.084071] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16942.084079] (0)[0:swapper/0]kpd: (released) HW keycode = 9 
^*Kernel:*******[16942.084085] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16942.084093] (0)[0:swapper/0]kpd: (released) HW keycode = 18 
^*Kernel:*******[16942.084099] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16942.084107] (0)[0:swapper/0]kpd: (released) HW keycode = 27 
^*Kernel:*******[16942.084113] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16942.084121] (0)[0:swapper/0]kpd: (released) HW keycode = 36 
^*Kernel:*******[16942.084128] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16942.084135] (0)[0:swapper/0]kpd: (released) HW keycode = 45 
^*Kernel:*******[16942.084141] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16942.084149] (0)[0:swapper/0]kpd: (released) HW keycode = 54 
^*Kernel:*******[16942.084156] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0 
^*Kernel:*******[16942.084163] (0)[0:swapper/0]kpd: (released) HW keycode = 63 
^*Kernel:*******[16942.084170] (0)[0:swapper/0]kpd: Linux keycode = 0

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκίμασα.. Τίποτα...

 

Δοκιμασε χειροκινητα απο τα generic.kl κλπ αρχεια.Δε νομιζω να ειναι πιο βαθυ το θεμα.Απο κει αλλαζεις τα παντα σε physical buttons.Ισως για καποια κουμπια να χρειαστει να τα αλλαξεις σε πανω απο ενα αρχεια,αλλα γενικα ολα απο κει αλλαζουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επειδη οπως εχουμε πει τα coolpad εχουν την δικη τους μοναδικη προσοπικοτητα δοκιμασε να βαλεις την πρωτη ρομ που εχω ανεβασει και αν δουλευει οκ κανε update στην τελευταια

πολοι λυσανε το προβλημα τους με αυτον τον τροπο....

τωρα γιατι το κανει αυτο???δεν ξερω εμενα ας πουμε ποτε δεν μου το εχει κανει...

αγνοστη η βουλη του coolpad!!!!

 

τα coolpad ολα ιδια ειναι,ο καθε χρηστης εχει δικη του προσωπικοτητα,κριση και γνωση για το πως θα ακολουθησει αυτα που διαβαζει (αν τα διαβαζει!) Θα ζητησω δημοσια συγνωμη αν αποδειξει καποιος οτι τα κινητα μας ειναι διαφορετικα (η ζωντανα!)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε χειροκινητα απο τα generic.kl κλπ αρχεια.Δε νομιζω να ειναι πιο βαθυ το θεμα.Απο κει αλλαζεις τα παντα σε physical buttons.Ισως για καποια κουμπια να χρειαστει να τα αλλαξεις σε πανω απο ενα αρχεια,αλλα γενικα ολα απο κει αλλαζουν

αντικατεστησα όλο τον φακελο /usr από την οριτζιναλ...

Τίποτα ....

Μάλλον είναι βαθύτερο το θέμα...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

αντικατεστησα όλο τον φακελο /usr από την οριτζιναλ...

Τίποτα ....

Μάλλον είναι βαθύτερο το θέμα...

 

δεν ξερω αν εχει σχεση, αλλα αυτό με την αντικατασταση δεν μου εχει δουλέψει οπως θα περιμενα οταν δοκιμασα να αλλαξω ολο τον φακελο για τον ηχο, με αυτον απο ρομ που μου αρεσε ο ηχος της και μαλιστα συμφωνα με οδηγο που σου λεει και ποια αρχεια μπορεις να αλλαξεις. Ειδικα για ο,τι αφορά το hardware ισως ειναι πολλα που θελουν αλλαγη, αλλά τοτε φτιαχνεις και τη δικη σου ρομ..., :p Μπορει να λεω βλακειες τωρα αλλα ας πουν και οι πιο εμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

τα coolpad ολα ιδια ειναι,ο καθε χρηστης εχει δικη του προσωπικοτητα,κριση και γνωση για το πως θα ακολουθησει αυτα που διαβαζει (αν τα διαβαζει!) Θα ζητησω δημοσια συγνωμη αν αποδειξει καποιος οτι τα κινητα μας ειναι διαφορετικα (η ζωντανα!)

 

φιλε πραγματικα, οι γνωσεις μου και οι εμπειριες μου ειναι πολυ περιορισμενες, να φανταστεις ειναι το πρωτο μου κινητο που ασχοληθηκα με το software. Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που εγραψαν απο την πρωτη μερα σε αυτο το νημα για να δωσουν βοηθειες οπως και εσυ. Το νημα το παρακολουθω σχεδον απο την αρχη του μεχρι να παρω το κινητο και εχω διαβασει σχεδον καθε σελιδα μεχρι και την 1000, μετα καπου χαθηκα.

 

Αλλο ηθελα να πω :p Ενας φιλος μου το ζηλεψε το πηρε το κινητο και του το σεταρα εγω με τις οποιες γνωσεις μου. Πραγματικα δεν ξερω αν τα coolpad ειναι ιδια ή διαφορετικα αλλα προσπαθουσα να του περασω μια αοσπ (δεν θυμαμαι ποια, περασε πανω απο χρονος) που ειχα τοτε στο κινητο και δεν του επαιζε με τπτ. Σε μενα ετρεχε κανονικα και σε αυτον ηταν μεσα στα bugs. Και πιστεψε με στο δικο μου το κινητο τοτε την ειχα βαλει με μια φορα wipes και μετα install και ολα δουλευαν ρολοι, ενω σε αυτον τα εκανα με το πρωτοκολλο και τζιφος.

 

Οπως πχ και σε μενα σε μια ρομ, στην emui262 αν θυμαμαι σωστα, δεν εμπαινε με τπτ η καμερα του jpower, ενω αλλοι με την ιδια ρομ την ειχαν βαλει κανονικα. Φλασαρα το ζιπακι του και μετα το κινητο δνε ανοιγε ποτε. Μονο σε recovery εμπαινε και ειχα χ#στει και πανω μου εκεινη τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και παλι! Για καποιο λογο απο οταν αλλαξα ρομ η ενταση του ηχειου εχει μειωθει παρα πολυ..Πως μπορω να το φτιασξω αυτο? επισης δεν μπορω να αφαιρεσω τον ηχο κλειδωματοσ/ξεκλειδωματος
Link to comment
Share on other sites

επειδη οπως εχουμε πει τα coolpad εχουν την δικη τους μοναδικη προσοπικοτητα δοκιμασε να βαλεις την πρωτη ρομ που εχω ανεβασει και αν δουλευει οκ κανε update στην τελευταια

πολοι λυσανε το προβλημα τους με αυτον τον τροπο....

τωρα γιατι το κανει αυτο???δεν ξερω εμενα ας πουμε ποτε δεν μου το εχει κανει...

αγνοστη η βουλη του coolpad!!!!

 

την εκανα εγκατασταση την τλευταια εκδοση με ολο το πρωτοκολλο, τπτ

εκανα εγκατασταση την πρωτη εκδοση και μετα update, παλι τπτ

 

ενω δειχνει οτι εχει ιντερνετ απο τα δεδομενα, σερνεται... Μονο αυτο το προβλημα εχιε απο οτι ειδα. Υπαρχει κατι αλλο να δοκιμασω μπας και λυθει;

Link to comment
Share on other sites

την εκανα εγκατασταση την τλευταια εκδοση με ολο το πρωτοκολλο, τπτ

εκανα εγκατασταση την πρωτη εκδοση και μετα update, παλι τπτ

 

ενω δειχνει οτι εχει ιντερνετ απο τα δεδομενα, σερνεται... Μονο αυτο το προβλημα εχιε απο οτι ειδα. Υπαρχει κατι αλλο να δοκιμασω μπας και λυθει;

 

Με philz recovery είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερώτηση. Μόλις παρέλαβα ένα καινούργιο F1. Εχει μεσα την Coolife με τα ελληνικα μουφα. Δεν ειναι root. Θέλω να πάρω backup ολη την ROM οπως είναι για να μπορω να το γυρισω στην εργοστασιακη μορφη οποτε θέλω. Χωρις να το rootαρω γίνεται; Αυτη την rom με τα ελληνικα περασμενα μπορω να την βρω αλλου; Σαν εργοστασιακη μορφη για να την περασω με το Ygdp ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια ερώτηση. Μόλις παρέλαβα ένα καινούργιο F1. Εχει μεσα την Coolife με τα ελληνικα μουφα. Δεν ειναι root. Θέλω να πάρω backup ολη την ROM οπως είναι για να μπορω να το γυρισω στην εργοστασιακη μορφη οποτε θέλω. Χωρις να το rootαρω γίνεται; Αυτη την rom με τα ελληνικα περασμενα μπορω να την βρω αλλου; Σαν εργοστασιακη μορφη για να την περασω με το Ygdp ;

 

Πουλιούνται ακόμη καινούργια; !!!

Θα το κάνεις root, θα περάσεις custom recovery και θα πάρεις backup όλη τη ρομ (και το φάκελο nvram ξεχωριστά με αντιγραφή σε sd).

H rom με τα μισά ελληνικά θα τη βρεις εδώ (αλλά δεν είναι 100% official, είναι πειραγμένη από τα μαγαζιά)

coolpadF1rom015mutlilanguage

Δεν περνιέται με YGDP αυτή , μόνο η 100% official αγγλοκινέζικη 015

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...