Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ορίστε με ματιάσατε και έχασα το root! :lol:

 

Ειλικρινά δεν κατάλαβα πως - γιατί έγινε αυτό, τυχαία το είδα, με Framaroot δεν γινόταν τίποτα, το έκανα root με το V Root.

 

Παιδιά ξεφύγαμε λίγο, δεν υπάρχει κακή πρόθεση σίγουρα, συμβαίνουν κι αυτά καμμιά φορά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Εγώ το κινητό το παρηγγειλα απο vickmall 10 Ιουλίου με root και multilanguage και εδώ και 3 μέρες το έχω στα χέρια μου.

Το κινητό είναι πολύ καλό μερικά θεματακια που έχει η ROM είναι τα data usage(μετρητής δεδομένων)που δεν ανοίγει καθόλου αλλά δεν το χρησιμοποιώ καθόλου έτσι κι αλλιως.

Δεν ανοίγει η εφαρμογή video οπου αντικαταστάθηκε απο MX player και όλα κομπλε.

Ο ήχος στο YouTube δεν ηταν πολύ δυνατός αλλά με το viper4 έστρωσε.

Τα sms απο τον πάροχο έρχονται κανονικα (εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά τι εννοειτε).

Τα google maps δουλεύουν κανονικά όπως επίσης και το GPS(αν και δεν δουλεύω τέτοιες εφαρμογές και δεν είμαι ο καταλληλότερος για αξιολογήσει του GPS .

Η κάμερα θα μπορούσε να βγαζε καλύτερες φωτο αν και δεν είναι κακή.

Εγώ θα το κρατήσω με την stock για λίγο καιρό και πιστευω δεν θα εχω κανένα πρόβλημα (ο χρονος θα δειξει:p)

Αυτά με λιγα λογια,για περισσότερα σε λίγο καιρο:cool:

 

Όταν λέω sms απο τον πάροχο εννοώ τα μηνύματα φερ' ειπείν απο την cosmote. Για την ανανέωση του καρτοσυμβολαιου πχ το μηνυμα της ανανέωσης μια φορά το μήνα δεν έρχεται όπως επίσης και αν στείλω στην cosmote για να δω ποσο χρόνο ομιλιας έχω η ποσα μηνυματα (στο 1314) απαντηση δεν παιρνω ποτε και πρεπει να καλεσω για να τα μαθω. Στο παλιο μου το κινητο επαιρνα επισης κατι μηνυματα για προσφορες (σινεμα για εισητηρια κλπ). Τωρα πλεον δεν ερχεται τιποτα. Προσθεσε και το bug στο ραδιοφωνο όπως επίσης και κατί ιερογλυφικά κινέζικα σε κάποια σημεία που δεν έχω βρει τρόπο να διώξω.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα παιδιά που δυσανασχετούν με την εμφάνιση των aosp Rom ( ενας από αυτούς ειμαι και εγώ ) λόγο του ότι έχουμε να κάνουμε με Android μπορούμε να αλλάξουμε άρδην την εμφάνιση της συσκευής κερδίζοντας με αυτόν τον τρόπο την σπιρτάδα αλλά και την όψη.

Πως έλεγε το διαφημιστικό από τα παλιά...;

Από έξω εμφάνιση και από μέσα άνεση .

Παρακάτω παραθέτω εικόνες όπως εχω κάνει την δική μου συσκευή με aosp , nova , miui theme , και zooper

 

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/Screenshot_2014-07-27-22-02-25_zpscuxwmiho.png

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/Mobile%20Uploads/Screenshot_2014-07-27-22-15-42_zpswme96gop.png

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/Screenshot_2014-07-27-22-02-44_zpsxdtdrckg.png

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/Screenshot_2014-07-27-22-03-54_zpsoqrhgtxf.png

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογες για ΡΟΜ κ η παραμετροποιηση τους (οπως ο φιλος πανω) ειναι απειρες, η επιλογη του καθενος ειναι δικια του υποθεση..

Απο την στιγμη που καποια προβληματα επεμβενουν στην λειτουργια του κινητου τοτε ο καθενας θα συμβουλευε καποιον να αλλαξει ΡΟΜ για κατι που πιστευει οτι ειναι καλυτερο.

Επειτα το οπτικο θεμα ειναι κθαρα προσωπικη επιλογη, εγω θα προτιμουσα Official η AOSP για την ταχυτητα τους (ειδικα AOSP) κ ομως επιμενω σε μια παλια εκδοση της MIUI.

Οποτε δεν χρειαζεται να ανεβαινουν οι τονοι, ολοι γραφουν εδω για να μαθουν αλλα κ για να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι βρε παιδια!

Αφου ολοι καλη προθεση εχετε τελικα για να αφιερωνετε τον χρονο σας απαντωντας!

Να ρωτησω αν ειναι καλυτερα να το παραγγέιλω με την αγγλοκινεζικη η με την μουλτι? Εχει διαφορα σε κατι? (στην καμερα πχ).

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με τα μηνύματα απο τον πάροχο(Vodafone) εμένα μου έρχονται κανονικα ,μόλις δοκιμασα να κάνω ερώτηση υπόλοιπου και μου ήρθε κανονικά (άσχετα αν το προγραμα που έχω δεν υποστηριζεται απο την υπηρεσια:p).

Μάλλον κάτι άλλο εννοειτε θα το διαπίστωσω όταν ανανεωθεί ο χρονος ομιλίας που έρχεται κάθε μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με τις εξαφανιζόμενες εφαρμογές στις official, δοκίμασα κάτι που είχα πετύχει σε μια αντίστοιχη περίπτωση σε άλλο κινητό που εξαφανιζόταν το SwiftKey.

Προς το παρόν μετά από 2 reboot το Nova prime και beautiful widgets είναι στη θέση τους.

Τα έκανα backup με titanium backup, μετά Uninstall, και έπειτα restore.

 

Edit: επιβεβαιώνω και ότι κάτι παίζει με κάποια SMS, το password recovery SMS του cu πχ δεν ήρθε ποτέ.

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα παιδιά που δυσανασχετούν με την εμφάνιση των aosp Rom ( ενας από αυτούς ειμαι και εγώ ) λόγο του ότι έχουμε να κάνουμε με Android μπορούμε να αλλάξουμε άρδην την εμφάνιση της συσκευής κερδίζοντας με αυτόν τον τρόπο την σπιρτάδα αλλά και την όψη.

Πως έλεγε το διαφημιστικό από τα παλιά...;

Από έξω εμφάνιση και από μέσα άνεση .

Παρακάτω παραθέτω εικόνες όπως εχω κάνει την δική μου συσκευή με aosp , nova , miui theme , και zooper

 

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/Screenshot_2014-07-27-22-02-25_zpscuxwmiho.png

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/Mobile%20Uploads/Screenshot_2014-07-27-22-15-42_zpswme96gop.png

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/Screenshot_2014-07-27-22-02-44_zpsxdtdrckg.png

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/Screenshot_2014-07-27-22-03-54_zpsoqrhgtxf.png

 

Εκατομμύρια φορές ομορφότερη από αυτό που αντίκρυσα εγώ όταν πρωτομπούταρα στην AOSP. :lol:

 

Εντάξει όσο ελαφριά και λειτουργική είναι, είναι άλλο τόσο άσχημη και γυμνή. :p

 

Η συγκεκριμένη rom

είναι κανονικά rom για το TD-SCDMA αλλά με αλλαγμένο το firmware οπότε δουλεύει κανονικά και έχει και gravitybox, busybox

είναι η μοναδική rom που έχω δει με αυτή την κάμερα. Είναι έκδοση 1.1.40002_ver_2014.06.17, με τρομερή βελτίωση στην ποιότητα των φώτο κατ' εμέ και η μοναδική κάμερα που συγχρονίζεται τόσο καλά με το led flash (όλες όσες δοκίμασα έχουν καθυστέρηση και χάνουν το πολύ φως..) και πολύ πιο πρακτική στη χρήση.

 

Παρεμπιπτόντως το φλάσαρα με αυτήν εδώ αλλά κάτι πήγε στραβά γιατί εμφανίζονταν όσες εφαρμογές είχα στην stock χωρίς όμως να είναι εγκατεστημένες. Σίγουρα είχε κάτι να κάνει με το ότι δεν έχω CWM αλλά TWRP και κάτι έμεινε στην cache.

 

Δεν υπάρχει χρόνος σήμερα και γύρισα στην προηγούμενη ανακαλύπτοντας και ότι είχε χαθεί το root.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με τις εξαφανιζόμενες εφαρμογές στις official, δοκίμασα κάτι που είχα πετύχει σε μια αντίστοιχη περίπτωση σε άλλο κινητό που εξαφανιζόταν το SwiftKey.

Προς το παρόν μετά από 2 reboot το Nova prime και beautiful widgets είναι στη θέση τους.

Τα έκανα backup με titanium backup, μετά Uninstall, και έπειτα restore.

 

Edit: επιβεβαιώνω και ότι κάτι παίζει με κάποια SMS, το password recovery SMS του cu πχ δεν ήρθε ποτέ.

Τις εφαρμογές από που τις έκανες uninstall;

Φαίνονται στην διαχείριση εφαρμογών;

Link to comment
Share on other sites

Τις εφαρμογές από που τις έκανες uninstall;

Φαίνονται στην διαχείριση εφαρμογών;

 

Μέσα απο το titanium αν και δεν νομίζω να παίζει ρολο, και ναι φαίνονται στο apps list.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε την δοκίμασες αυτή την rom; Έχει ελληνικά;

δεν έχει ελληνικά αλλά με morelocale2 όλα τα προγράμματα που υποστηρίζουν ελληνικά θα στα δείχνουν κανονικά.

 

Εγώ που το κατέβασα απο play store στο άνοιγμα μου έδινε 4 επιλογές,στις 2 πρωτες είχε κάτι γράμματα που δεν θυμάμαι(VPW,MVPW)στην 3 Α8 και στην 4 Α9-15 οπου και πατησα και μου άνοιξε ενα μενού με 3 επιλογές η μεσαία ηταν για τον ήχο νομιζω και κλικαρα κάτι επιλογές και ανέβασμα κάτι μπάρες στο equalizer.

Αμα ξέρει κανένας κάτι παραπανω ας μας πει!

έχουμε arm cortex A7 με vfp support, τα codec είναι ίδια με αυτά των Α9/Α15 και πάνω οπότε στο viper4android καλύτερα να επιλέξεις την 4η επιλογή ώστε να λειτουργεί το vfp.

 

Για όσους είναι σωστά εγκατεστημένο το viper4android αλλά δεν δουλεύει (proccessing=no) δοκιμάστε πρώτα να παίξει η μουσική και μετα να ανοίξετε το viper4 τσεκάροντας τις επιλογές. Μπορείτε να δείτε απ' το codec status αν λειτουργεί.

 

 

Παρεμπιπτόντως το φλάσαρα με αυτήν εδώ αλλά κάτι πήγε στραβά γιατί εμφανίζονταν όσες εφαρμογές είχα στην stock χωρίς όμως να είναι εγκατεστημένες. Σίγουρα είχε κάτι να κάνει με το ότι δεν έχω CWM αλλά TWRP και κάτι έμεινε στην cache.

 

Δεν υπάρχει χρόνος σήμερα και γύρισα στην προηγούμενη ανακαλύπτοντας και ότι είχε χαθεί το root.

 

Κάτι δεν έσβησε πριν περάσεις την rom, cache, system, data... και 2 φορές δεν βλάπτει.

 

Όταν λέω sms απο τον πάροχο εννοώ τα μηνύματα φερ' ειπείν απο την cosmote. Για την ανανέωση του καρτοσυμβολαιου πχ το μηνυμα της ανανέωσης μια φορά το μήνα δεν έρχεται όπως επίσης και αν στείλω στην cosmote για να δω ποσο χρόνο ομιλιας έχω η ποσα μηνυματα (στο 1314) απαντηση δεν παιρνω ποτε και πρεπει να καλεσω για να τα μαθω. Στο παλιο μου το κινητο επαιρνα επισης κατι μηνυματα για προσφορες (σινεμα για εισητηρια κλπ). Τωρα πλεον δεν ερχεται τιποτα. Προσθεσε και το bug στο ραδιοφωνο όπως επίσης και κατί ιερογλυφικά κινέζικα σε κάποια σημεία που δεν έχω βρει τρόπο να διώξω.

 

όντως τα προβλήματα αυτά υπάρχουν.

Με την miui διορθώνονται όλα, αν και δεν είναι το καλύτερό μου η ομοιότητα με τα μισητά iphone (διορθώνεται με ένα go launcher), είναι λειτουργικότατη, χωρίς κάνενα bug μέχρι τώρα τουλάχιστον.

 

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20321

based στο 037, με coolpad camera και tweeks για την συσκευή μας στο μενού...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πως την περναμε την miui αυτη πανω απο την 5-5α που εχουμε,κανουμε φουλ wipes κ.τ.λ η την περναμε οπως καναμε με το emjot δηλ. χωρις τιποτα,κατευθειαν?

Επισης,Ελληνικα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα που λόγω διακοπών παίζω με 3g για data βλέπω ότι ρουφάει σαν τρελό την μπαταρία σε σχέση με το wifi. Είμαι φυσιολογικό;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα και να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Αγόρασα και εγώ το δικό μου από το to2c και είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχω αφήσει τη ROM που ήρθε προεγκατεστημένη και εντάξει βλέπω και καμιά κινεζιά που και που αλλά το έχω ξεπεράσει :p Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με το spotify premium. Όταν επιλέγω μουσική να είναι διαθέσιμη offline ενώ δείχνει ότι το ολοκληρώνει κανονικά, μετά τα κομμάτια δεν παίζουν αν δεν υπάρχει σύνδεση στο δίκτυο και μετά την επανεκίνηση της εφαρμογής έχουν χαθεί. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα ή πάει το μυαλό σας τι μπορεί να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο φορτιστής που ήρθε με το κινητο τα εφτυσε,δούλεψε μισή ωρα έκανε ενα τσαφ και σταματησε να λειτουργει.

Σήμερα το πρωι Μίλησα με vickmall(Selina ποια αλλη:p)και μου είπε οτι θα στείλει άλλον απλα επειδή δεν έβρισκε ίδιο διαθέσιμο θα στείλει εναν άλλον ΕΕ μου είπε(universal χωρίς τα κινέζικα βύσματα).

Παρήγγειλα επίσης μαζί ενα mofi tempered glass λίγο ακριβουτσικο βέβαια (11.99)αλλά μου είπε οτι είναι οτι καλυτερο κυκλοφορεί στην αγορα(θα δειξει).

Τώρα μένει να δουμε ποσο καιρό κανουν τα Ολλανδικά ταχυδρομειά και να μάθω πως περναμε τα temperd glass:eek:

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα. Έβαλα σχεδόν αμέσως την aosp καθώς είμαι φαν του καθαρού Android. Καλά πάει ως τώρα. Το sync me δεν ανοίγει από εφαρμογές. Και το messenger δεν ανοίγει οταν μου έρχεται μήνυμα και πάω να το ανοίξω από την μπάρα. Κανείς με τα ίδια προβληματα;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση : Με το sygic κλειδώνει δορυφόρους σε λιγότερο από 10'', (μέσα στο σπίτι). Έξω ακόμη πιο γρήγορα. Με aosp rom χωρίς uncle tools επιπλέον ρυθμίσεις , χωρίς fix.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα. Έβαλα σχεδόν αμέσως την aosp καθώς είμαι φαν του καθαρού Android. Καλά πάει ως τώρα. Το sync me δεν ανοίγει από εφαρμογές. Και το messenger δεν ανοίγει οταν μου έρχεται μήνυμα και πάω να το ανοίξω από την μπάρα.επίσης δεν μπορώ να λαβω αρχείο μέσω Bluetooth. Μόνο με το ακουστικό συνδέθηκε. Κανείς με ίδια προβλήματα ; Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση όσο αφορα την τελευταία aosp v2.Έχει βρεθεί ο λογος που πετά σε κάθε επανεκκίνησή για το μνμ για τη μνήμη;υπάρχει τροπος να μην το βγάζει ή δεν είναι κάτι σοβαρό.

Απλα σκέφτομαι να την ξαναδοκιμασω...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε μερικες σελιδες πισω

Το εμφανιζει και σε μενα

 

Προειδοποιηση οτι θα διαγραφη η προσωρινη μνημη, (temporary memory)

 

Μιλαμε για την aosp v2 30/6/2014 και οχι για την pure aosp (το διευκρινιζω γιατι ειναι 2 διαφορετικες ρομ)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε μερικες σελιδες πισω

Το εμφανιζει και σε μενα

 

Προειδοποιηση οτι θα διαγραφη η προσωρινη μνημη, (temporary memory)

 

Μιλαμε για την aosp v2 30/6/2014 και οχι για την pure aosp (το διευκρινιζω γιατι ειναι 2 διαφορετικες ρομ)

 

Έχουμε κάνα νεο με αυτό;εσύ το ξεπεράσει ή συνεχίζει να σου βγαζει;

Ειπατε μερικές σελίδες πιο πριν οτι περπατά καλά κ είπα να την περασω παλι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχοληθηκα περεταιρω να σου πω την αληθεια

Ετσι και αλλιως χρησιμοποιω το quickboot για reboot/shutdown, οποτε δεν με απασχολει μιας και ετσι δεν εμφανιζεται το μνμ ετσι και αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχοληθηκα περεταιρω να σου πω την αληθεια

Ετσι και αλλιως χρησιμοποιω το quickboot για reboot/shutdown, οποτε δεν με απασχολει μιας και ετσι δεν εμφανιζεται το μνμ ετσι και αλλιως

 

Ναι εχεις δίκαιο,το είχα διαβάσει πιο πριν που είχες ενα πρόβλημα.αρα να παίξω κ γω με αυτο;είναι καλύτερα;

Είπα να μην ασχοληθω άλλο μετα απο την πλάκα που επάθα τις προαλλες αλλά με αναγκάζει μερικά στοιχεία που διαθετει καλύτερα απο την pure που είμαι τώρα.απλα θέλει δουλειά για να στρώσει καλά.

Θα την περάσω τις επόμενες μέρες που θα'μαι ανετος..

Αν εχεις χρονο θα ήθελα μερικές προτάσεις το πως την εχεις κανει με apps,αν και τα περισσότερα έχουν ειπωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...