Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να προσθέσεις στο build.prop αρχείο που βρίσκεται στο /system την εντολή ro.show.navigationbar=1 ή ro.show.navigationbar=yes και κάνε reboot.Αυτό μπορεί να γίνει απευθείας και στο κινητό με κάποιον root explorer πχ root browser.

Προσοχή στην αποθήκευση του αρχείου ώστε τα permissions να ειναι πάλι rw -r -r ή 0644 αλλιώς δε θα μπουτάρει το κινητό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πάντως έχω την πρώτη γρατζουνιά στο tempered glass μου. Βέβαια 1000 φορές εκεί πάρα στο ίδιο το τζάμι.

Αφού έχει gorilla το κινητό η κάνω λάθος ? ποιος ο λόγος να έχετε tempered glass?

Το galaxy note που έχει όντως gorrila δεν μου γρατσουνίστηκε ποτέ αν και το πρόσεχα μια σαβούρα είχε φάει ..αλλά και το haier που όντως έχει gorrila και μου έχει πέσει αρκετές φορές και καλές , η οθόνη του είναι ανέπαφη..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να προσθέσεις στο build.prop αρχείο που βρίσκεται στο /system την εντολή ro.show.navigationbar=1 ή ro.show.navigationbar=yes και κάνε reboot.Αυτό μπορεί να γίνει απευθείας και στο κινητό με κάποιον root explorer πχ root browser.

Προσοχή στην αποθήκευση του αρχείου ώστε τα permissions να ειναι πάλι rw -r -r ή 0644 αλλιώς δε θα μπουτάρει το κινητό

 

Που ακριβώς να τη γραψω ομως; και πως επηρεαζεται η καταληξη αφου η εντολη θα ειναι καινουρια;; ενα screenshot θα με βοηθουσε!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει gorilla το κινητό η κάνω λάθος ? ποιος ο λόγος να έχετε tempered glass?

Το galaxy note που έχει όντως gorrila δεν μου γρατσουνίστηκε ποτέ αν και το πρόσεχα μια σαβούρα είχε φάει ..αλλά και το haier που όντως έχει gorrila και μου έχει πέσει αρκετές φορές και καλές , η οθόνη του είναι ανέπαφη..

Του έχω βάλει απλό φίλμ και όχι tempered , το σκέφτομαι όμως για Tempered.

Τουλάχιστον εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι είναι Gorilla και όχι Maimou :)

και όπως και να το κάνει κανείς δύο ασφάλειες (Gorilla + Tempered ) είναι καλύτερη από μία.

Επιπλέον όσοι έχουν βάλει λένε ότι η αίσθηση της οθόνης είναι πολύ καλύτερη από το απλό φίλμ.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Του έχω βάλει απλό φίλμ και όχι tempered , το σκέφτομαι όμως για Tempered.

Τουλάχιστον εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι είναι Gorilla και όχι Maimou :)

και όπως και να το κάνει κανείς δύο ασφάλειες (Gorilla + Tempered ) είναι καλύτερη από μία.

Επιπλέον όσοι έχουν βάλει λένε ότι η αίσθηση της οθόνης είναι πολύ καλύτερη από το απλό φίλμ.

Όλα σπανε,gorilla και μη,γι'αυτο καλυτερα ένα 5 ευρω για Gorilla + Tempered και να εχεις το κεφαλι σου ησηχο!

Ασε που σε αισθηση δεν παιζετε με το Tempered ,είναι λες και δεν φωραει τιποτα,εγω περιμενω το τριτο να ερθει από μερα σε μερα,το πρωτο το εσπασα εγω αφου το εβγαλα και το παραστραμπουλιξα,και το δευτερον εσπασε μετα από πτωση ενός μετρου από τα χερια της κορης μου που επιαζε pou,στο ενδιαμεσο διαστημα μεχρι να ερθουν τα Tempered του φωραω απλη ζελατινα και μου ερχετε αναγουλα μονο που πιανω την οθονη,ασε που λογο καλοκαιριο και ότι το βαζω μεσα σε τσαντακι τα απλα ξεφτιλίζονται στην γρατζουνια σε χρονο ντετε!

Link to comment
Share on other sites

Όλα σπανε,gorilla και μη,γι'αυτο καλυτερα ένα 5 ευρω για Gorilla + Tempered και να εχεις το κεφαλι σου ησηχο!

Ασε που σε αισθηση δεν παιζετε με το Tempered ,είναι λες και δεν φωραει τιποτα,εγω περιμενω το τριτο να ερθει από μερα σε μερα,το πρωτο το εσπασα εγω αφου το εβγαλα και το παραστραμπουλιξα,και το δευτερον εσπασε μετα από πτωση ενός μετρου από τα χερια της κορης μου που επιαζε pou,στο ενδιαμεσο διαστημα μεχρι να ερθουν τα Tempered του φωραω απλη ζελατινα και μου ερχετε αναγουλα μονο που πιανω την οθονη,ασε που λογο καλοκαιριο και ότι το βαζω μεσα σε τσαντακι τα απλα ξεφτιλίζονται στην γρατζουνια σε χρονο ντετε!

 

εννοείτε ότι όλα σπάζουν, αλλα το gorilla δεν χαράζεται εύκολα..πιο εύκολα θα σου σπάσει άμα πέσει καλά..και σε τσαντάκι να το βάζεις χύμα που λες κτλ δεν παθαίνει τίποτα άμα έχει gorilla..και φαντάσου να αλλάζεις tempered glass κάθε λίγο..και κάνουν από 7 euro και άνω τα επώνυμα ..δεν λέω έχει καλή αίσθηση σε σχέση με τις χαζό ζελατίνες..

Αλλα άμα έχει το κινητό gorilla είναι άχρηστο το tempered κατά την γνώμη μου.. και αμα δεν κάνω λάθος φίλε valsam είχες το haier w910 πιο παλιά.. είχε γρατσουνιστεί η οθόνη του?

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε ότι όλα σπάζουν, αλλα το gorilla δεν χαράζεται εύκολα..πιο εύκολα θα σου σπάσει άμα πέσει καλά..και σε τσαντάκι να το βάζεις χύμα που λες κτλ δεν παθαίνει τίποτα άμα έχει gorilla..και φαντάσου να αλλάζεις tempered glass κάθε λίγο..και κάνουν από 7 euro και άνω τα επώνυμα ..δεν λέω έχει καλή αίσθηση σε σχέση με τις χαζό ζελατίνες..

Αλλα άμα έχει το κινητό gorilla είναι άχρηστο το tempered κατά την γνώμη μου.. και αμα δεν κάνω λάθος φίλε valsam είχες το haier w910 πιο παλιά.. είχε γρατσουνιστεί η οθόνη του?

 

Το haier w910 παντα το φωρουσα ζελατινα και παντα φωραω ζελατινα gorilla η μη,εχω δει iPhone,galaxy S3,S4, να σπανε και γι'αυτο παντα φωραω ζελατινα ,ειδικα το haier w910 που η οθονη του εχει 100$ αν σπασει το πετας,απο τοτε που βγηκαν αυτά τα tempered ξανα ζελατινα δεν μπορω να βαλω και ειδικα τωρα που εχουν 3,5-4 ευρω η μια χαλαλι τα 10-12 ευρω για 3 tempered glass!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ CrazyAnt ολα οκ!!

Δεύτερη μέρα και μεγαλύτερο πρόβλημα ,δέν μπορώ να δω ούτε το τηλ ούτε την sd απο το Pc με win8 με σύνδεση με το καλώδιο usb. H rom που εχω ειναι 412.015.Ρ0.140321.8297W και έκδοση build 62 και ειναι root

Εχω τρέξει όλους τους drivers που κατα καιρούς εχουν ξαναγραφτεί εδώ αλλα τίποτα

Υποδείξτε μου σας παρακαλώ πολύ drivers για win8 γιατι θα σκάσω και δεν βλεπω ν ατα καταφέρνω

Ξαναείπα και πιο πριν οτι για κάποιους ισως φαίνονται αστεία αλλά για μενα ειναι ανυπέρβλητο πρόβλημα

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που πήγα στις Ρυθμίσεις --> Επιλογες γις προγραμματιστες και ενεργοποίησα το 'Εντοπισμός σφαλμάτων USB' (USB debugging)
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα μέχρι που πήγα στις Ρυθμίσεις --> Επιλογες γις προγραμματιστες και ενεργοποίησα το 'Εντοπισμός σφαλμάτων USB' (USB debugging)

 

 

 

Γιατί εμένα δεν έχει αυτήν την επολογή ρε παιδιά

Μήπως να γινόσουν πιό αναλυτικός step by the step

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εμένα δεν έχει αυτήν την επολογή ρε παιδιά

Μήπως να γινόσουν πιό αναλυτικός step by the step

 

Αν πας στο About Phone και κάνεις ταπ μερικές φορές στο Build Number θα εμφανιστεί η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχει καποιος προβλημα στο να λαβει sms απο 4ψηφιο αριθμο πχ απο τραπεζα που στελνουν τον κωδικό για συναλλαγή απο 4ψηφιο αριθμο? Σε εμενα με την μαμισια ρομ απο το vickmall δεν ερχονται τα μυνηματα. Εχουμε καμια λυση για αυτο? Οσοι εγκαταστήσατε την miui η την aosp υπαρχει αυτο το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχει καποιος προβλημα στο να λαβει sms απο 4ψηφιο αριθμο πχ απο τραπεζα που στελνουν τον κωδικό για συναλλαγή απο 4ψηφιο αριθμο? Σε εμενα με την μαμισια ρομ απο το vickmall δεν ερχονται τα μυνηματα. Εχουμε καμια λυση για αυτο? Οσοι εγκαταστήσατε την miui η την aosp υπαρχει αυτο το θεμα?

 

Δυστυχώς στις official rom συμπεριλαμβανομένου και αυτής του vickmall δεν μπορούμε να δεχτούμε μηνύματα απο 4ψηφια η 5 ψηφια νούμερα. Είναι bug της rom και δεν νομίζω να διορθώνεται. Με AOSP και MIUI αυτό το πρόβλημα δεν υφίσταται.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

OK. Ευχαριστώ για την ενημερωση. Οποτε παμε για αλλαγη ρομ. Το θεμα ειναι τωρα ποια aosp vs miui. Ειδου η ροδος…… ..
Link to comment
Share on other sites

Μια ακομη ερωτηση σε οσους γνωριζουν. Αν βαλω πρωτα την miui και δεν μου αρεσει για να δοκιμω την aosp ακολουθω τα βήματα απο την σελιδα 12 απο την αρχη η μπορω η πρεπει να παραληψω καποια?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν την Pure AOSP, τα πλήκτρα αφής δεν έχουν δόνηση σαν feedback. Το έχει λύσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν την Pure AOSP, τα πλήκτρα αφής δεν έχουν δόνηση σαν feedback. Το έχει λύσει κάποιος;

Περιμένουμε να λυθεί το θέμα στην επομενη εκδοση

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε να λυθεί το θέμα στην επομενη εκδοση

 

Η Pure AOSP μου άρεσε περισσότερο από την AOSP και με λίγη παραμετροποίηση πιστεύω ότι θα είναι οκ.

 

Μήπως γνωρίζουμε πότε βγαίνει επόμενη έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Η Pure AOSP μου άρεσε περισσότερο από την AOSP και με λίγη παραμετροποίηση πιστεύω ότι θα είναι οκ.

 

Μήπως γνωρίζουμε πότε βγαίνει επόμενη έκδοση;

 

Αυτήν δουλεύω καιρό τώρα,στην aosp v2 σκέφτομαι να πάω μονο λογο λίγο πιο καλής κάμερας απο την pure.

Εδώ έχω μια ερώτηση που τη ψάχνω μέρες,επιμέρους update στο firmware της κάμερας γίνετε;

Γιατί έως τώρα σαν θέμα υπάρχει λίγο πολύ σε όλες τις rom.

Η σωστη λειτουργία της είναι μονο θέμα rom ή και firmware;Η και των δύο μαζί;

Ψάχνοντας τις συσκευή μας είδα οτι έχει ακριβως αυτή την κάμερα,sony exmor rs IMX 135.

http://www.devicespecifications.com/en/model/630a2b5c

Αρα η σύγκριση σε φωτός πρέπει να γίνετε με κινητά με ίδιο φακό.Έτσι εύκολα είδα οτι με ίδιο φακό διαθέτει και το Note 3,

http://www.devicespecifications.com/en/model/9de0289b

Το αναφέρω γιατί σε αυτό παρουσιάστηκε θέμα με την κάμερα μετα απο αναβάθμιση rom όπου δε ταίριαζε σωστά ή δεν έκανε και update με νεο firmware. Έτσι το περνούσαν χειροκίνητα με κάποιο τροπο.:confused:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2537231

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να δει μπας κ καταλαβει κατι,εκτός αν κάπου είμαι λάθος, δε ξέρω. ..

Τουλάχιστον κάπως αλλιως αν υπάρχει.Ακόμα το firmware μπορούμε με κάτι να δούμε τη φοράμε πχ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑτεβασε επισης και το greenify απο playstore για να μεγιστοποιησεις την εξοικονομιση μπαταριας ;)

 

Καλημέρα παιδιά,

 

μετά την "πιστολια" που έφαγα από τον φίλο μου (υπαναχωρεί στο να το πάρει το κινητό, αν και το έχω πληρώσει εγώ.....άλλη φορά δεν έχει τέτοιες χάρες.....ίσως το βγάλω για πούλημα μιας και έχω και εγώ το καινούργιο μου Lenovo S660....), το άνοιξα εχθές για να το δουλέψω λίγο...... Στην αρχή, δεν έβλεπε την SD κάρτα, αφού την έβγαλα και την έβαλα ξανά, την είδε.....

 

Άφησα το κινητό όλο το βράδυ να φορτίσει (ανοιχτο) και σήμερα βλέπω ότι πάλι δεν βλέπει την κάρτα μνήμης....

 

Κανείς που να έχει το ίδιο πρόβλημα; Λύση;

 

ΥΓ: Αυτό το Greenify πως το χρησιμοποιούμε-ρυθμιζουμε;

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

μετά την "πιστολια" που έφαγα από τον φίλο μου (υπαναχωρεί στο να το πάρει το κινητό, αν και το έχω πληρώσει εγώ.....άλλη φορά δεν έχει τέτοιες χάρες.....ίσως το βγάλω για πούλημα μιας και έχω και εγώ το καινούργιο μου Lenovo S660....), το άνοιξα εχθές για να το δουλέψω λίγο...... Στην αρχή, δεν έβλεπε την SD κάρτα, αφού την έβγαλα και την έβαλα ξανά, την είδε.....

 

Άφησα το κινητό όλο το βράδυ να φορτίσει (ανοιχτο) και σήμερα βλέπω ότι πάλι δεν βλέπει την κάρτα μνήμης....

 

Κανείς που να έχει το ίδιο πρόβλημα; Λύση;

 

ΥΓ: Αυτό το Greenify πως το χρησιμοποιούμε-ρυθμιζουμε;

 

Βαλτο μια αγγελια φιλε μου,υπαρχει καταλληλο τοπικ.

Δοκιμασες καποια αλλη καρτα?

Greenify---->

http://www.doctorandroid.gr/2013/05/greenify-ram.html

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθήστε!!

 

Πήγα να κάνω εργοστασιακή επαναφορά στο τηλέφωνο, για να σβήσω τα πάντα και να το βάλω για πώληση. Έσβησε το κινητό και από τότε, πάει να ανοίξει, βγάζει την πρώτη οθόνη που γράφει google στη μέση με μεγάλα γράμματα και στο κάτω μέρος Coolpad F1, και μετά ξανά κλείνει και ξανά από την αρχή!! Το ίδιο κάνει και εάν προσπαθήσω με το volume up + power, δεν κάνει τίποτα και δεν μπαίνει σε recovery mode φυσικά!!!

 

Φορούσε την AOSP v2.0 και όλα δούλευαν ρολόι...... Τί στον κόρακα έπαθε;;

 

Τι κάνω τώρα;

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Εχω τη miui 4.16.6 και όταν πάω να καλέσω μια αποθηκευμενη επαφή δεν με ρωτάει να διαλεξω απο ποια κάρτα sim θελω να καλεσω.

Οταν ομως σχηματιζω τον αριθμό απευθείας και τον καλώ, τοτε μου βγάζει την ενδειξη απο ποια κάρτα θέλω να καλέσω.

Αυτό ειναι κάποιο θεμα ρύθμισης, ή πρέπει να κάνουμε κατι αλλο;

Επίσης τις κινεζιες απο την official rom πως τις διώχνουμε;

Ευχαριστώ.

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθήστε!!

 

Πήγα να κάνω εργοστασιακή επαναφορά στο τηλέφωνο, για να σβήσω τα πάντα και να το βάλω για πώληση. Έσβησε το κινητό και από τότε, πάει να ανοίξει, βγάζει την πρώτη οθόνη που γράφει google στη μέση με μεγάλα γράμματα και στο κάτω μέρος Coolpad F1, και μετά ξανά κλείνει και ξανά από την αρχή!! Το ίδιο κάνει και εάν προσπαθήσω με το volume up + power, δεν κάνει τίποτα και δεν μπαίνει σε recovery mode φυσικά!!!

 

Φορούσε την AOSP v2.0 και όλα δούλευαν ρολόι...... Τί στον κόρακα έπαθε;;

 

Τι κάνω τώρα;

 

Αφού δεν μπορείς να μπεις στο recovery μόνο με flash tools θα το σώσεις. Έχει όλη τη διαδικασία εδώ: http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...