Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βοηθήστε!!

 

Πήγα να κάνω εργοστασιακή επαναφορά στο τηλέφωνο, για να σβήσω τα πάντα και να το βάλω για πώληση. Έσβησε το κινητό και από τότε, πάει να ανοίξει, βγάζει την πρώτη οθόνη που γράφει google στη μέση με μεγάλα γράμματα και στο κάτω μέρος Coolpad F1, και μετά ξανά κλείνει και ξανά από την αρχή!! Το ίδιο κάνει και εάν προσπαθήσω με το volume up + power, δεν κάνει τίποτα και δεν μπαίνει σε recovery mode φυσικά!!!

 

Φορούσε την AOSP v2.0 και όλα δούλευαν ρολόι...... Τί στον κόρακα έπαθε;;

 

Τι κάνω τώρα;

Διάβασε μερικές σελίδες πιο πριν,την είχα πάθει κ γω.

Απλα διάβασε τον οδηγό που σου έδωσαν πιο πριν κάντο κατα γράμμα και θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, πρωτο μου μηνυμα στο φορουμ μιας και περιμενω κι εγω το κινητο απο vickmall...

Διαβασα στο modaco οτι το f1 θα πουλιεται στην taiwan με 4.4.2 android και το περιμενουν πως και πως..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πρωτο μου μηνυμα στο φορουμ μιας και περιμενω κι εγω το κινητο απο vickmall...

Διαβασα στο modaco οτι το f1 θα πουλιεται στην taiwan με 4.4.2 android και το περιμενουν πως και πως..

Δώσε λινκ.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαβασει και παλιοτερα σαν φημη αλλα στα ποστ απο 29 ιουλη εχουν βαλει και κατι φωτογραφιες...

http://www.modaco.com/topic/371968-coolpad-f1-8297w/page-59

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Εχω τη miui 4.16.6 και όταν πάω να καλέσω μια αποθηκευμενη επαφή δεν με ρωτάει να διαλεξω απο ποια κάρτα sim θελω να καλεσω.

Οταν ομως σχηματιζω τον αριθμό απευθείας και τον καλώ, τοτε μου βγάζει την ενδειξη απο ποια κάρτα θέλω να καλέσω.

Αυτό ειναι κάποιο θεμα ρύθμισης, ή πρέπει να κάνουμε κατι αλλο; Ευχαριστώ.

Εδω κανείς;

Και κατι αλλο, απο την official rom πως διωχνουμε τις κινεζιες?

Edited by geokostas
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη rom

είναι κανονικά rom για το TD-SCDMA αλλά με αλλαγμένο το firmware οπότε δουλεύει κανονικά και έχει και gravitybox, busybox

είναι η μοναδική rom που έχω δει με αυτή την κάμερα. Είναι έκδοση 1.1.40002_ver_2014.06.17, με τρομερή βελτίωση στην ποιότητα των φώτο κατ' εμέ και η μοναδική κάμερα που συγχρονίζεται τόσο καλά με το led flash (όλες όσες δοκίμασα έχουν καθυστέρηση και χάνουν το πολύ φως..) και πολύ πιο πρακτική στη χρήση.

 

Λοιπόν η ανωτέρω rom δεν δουλεύει με τίποτα σωστά σε μένα. Παρ' ότι έχω κάνει wipe cache και Dalvik Cache 10 φορές μου εμφανίζει όλα τα εικονίδια των προγραμμάτων που είχα εγκατεστημένα στην προηγούμενη και συντοχρόνως ό,τι και να δοκιμάσεις να ανοίξεις βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη.

 

Επίσης δεν έχει Playstore και αφού το έβαλα με πατέντες, απλά δεν δουλεύει.

 

 

Επίσης περάστε απαραιτήτως αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2191223 ή εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vipercn.viper4android42&hl=el

έχει απίστευτη βελτίωση στην ποιότητα του ηχείου, ακουστικών κλπ...

 

Αυτό δουλεύει τελικά αλλά μόνο αν ανοίξω το πρόγραμμα. Δηλαδή όταν ανοίγω την εφαρμογή φορτώνεται ο driver και κατόπιν δουλεύει μέχρι να απενεργοποιήσω τη συσκευή. Αν δεν τρέξω την εφαρμογή απλά δεν φορτώνεται ο driver.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η ανωτέρω rom δεν δουλεύει με τίποτα σωστά σε μένα. Παρ' ότι έχω κάνει wipe cache και Dalvik Cache 10 φορές μου εμφανίζει όλα τα εικονίδια των προγραμμάτων που είχα εγκατεστημένα στην προηγούμενη και συντοχρόνως ό,τι και να δοκιμάσεις να ανοίξεις βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη.

 

Επίσης δεν έχει Playstore και αφού το έβαλα με πατέντες, απλά δεν δουλεύει.

 

 

 

 

Αυτό δουλεύει τελικά αλλά μόνο αν ανοίξω το πρόγραμμα. Δηλαδή όταν ανοίγω την εφαρμογή φορτώνεται ο driver και κατόπιν δουλεύει μέχρι να απενεργοποιήσω τη συσκευή. Αν δεν τρέξω την εφαρμογή απλά δεν φορτώνεται ο driver.

 

Μου φαίνεται ότι ήταν στην SD οι εφαρμογές και δεν έχεις καθαρίσει την κάρτα ανάμεσα από τα φλασαρίσματα...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι ήταν στην SD οι εφαρμογές και δεν έχεις καθαρίσει την κάρτα ανάμεσα από τα φλασαρίσματα...

 

Και όμως όχι, κάτι περίεργο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια σε λιγες μερες περιμενω το coolpad απο το to2c για ενα φιλο μου.Αν και εχω βρει σε καποια site πως θα το κανω root μηπως ξερετε κανεναν δοκιμασμενο τροπο?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξανακάνουμε πάλι root μετα την miui τι κανουμε? Οπως λεει ΕΔΩ γίνετε?

 

Ναι, έτσι γίνεται, φαντασου ότι εγώ το έκανα με Κινεζική έκδοση του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η ανωτέρω rom δεν δουλεύει με τίποτα σωστά σε μένα. Παρ' ότι έχω κάνει wipe cache και Dalvik Cache 10 φορές μου εμφανίζει όλα τα εικονίδια των προγραμμάτων που είχα εγκατεστημένα στην προηγούμενη και συντοχρόνως ό,τι και να δοκιμάσεις να ανοίξεις βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη.

 

Ε λογικό να γίνονται σαλάτα, θέλει και data wipe (factory reset)

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ε λογικό να γίνονται σαλάτα, θέλει και data wipe (factory reset)

 

Αυτό εννοείται ότι έγινε πρώτο. Θα ξαναδοκιμασω με άλλη sd card, υπ' όψιν έχω προσπαθήσει τρεις φορές κάνοντας format και wipe τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Εχω τη miui 4.16.6 και όταν πάω να καλέσω μια αποθηκευμενη επαφή δεν με ρωτάει να διαλεξω απο ποια κάρτα sim θελω να καλεσω.

Οταν ομως σχηματιζω τον αριθμό απευθείας και τον καλώ, τοτε μου βγάζει την ενδειξη απο ποια κάρτα θέλω να καλέσω.

Αυτό ειναι κάποιο θεμα ρύθμισης, ή πρέπει να κάνουμε κατι αλλο;

Επίσης τις κινεζιες απο την official rom πως τις διώχνουμε;

Ευχαριστώ.

Εδω κανεις παιδια?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν μπορείς να μπεις στο recovery μόνο με flash tools θα το σώσεις. Έχει όλη τη διαδικασία εδώ: http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/

 

Διάβασε μερικές σελίδες πιο πριν,την είχα πάθει κ γω.

Απλα διάβασε τον οδηγό που σου έδωσαν πιο πριν κάντο κατα γράμμα και θα τα καταφέρεις.

 

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά, τώρα θα το προσπαθήσω να δω τι θα γίνει......δεν ξέρω εάν τα καταφέρω....όποιος μπορεί να δώσει κάποια βήμα-βήμα διαδικασία με πμ, θα του ήμουν ευγνώμων......:wacko:

 

Ε ρε που έμπλεξα με το καταραμένο το Factory Reset.....και το έχω για δώσιμο.....:mad:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά, τώρα θα το προσπαθήσω να δω τι θα γίνει......δεν ξέρω εάν τα καταφέρω....όποιος μπορεί να δώσει κάποια βήμα-βήμα διαδικασία με πμ, θα του ήμουν ευγνώμων......:wacko:

 

Ε ρε που έμπλεξα με το καταραμένο το Factory Reset.....και το έχω για δώσιμο.....:mad:

 

καταλαβαινω πως ταχεις παρει και γω ετσι ημουνα αλλα τελικα με τη βοηθεια των παιδιων εδω τα καταφερα.

Διαβασε ολες τις συμβουλες που μου εδωσαν απο σελιδα 68 εως και 73 που ειπα οτι το εφτιαξα αλλα μα και πως μου ειπαν να το κανω root παλι.

Απλα προσοχή στους drivers μην περνας οτι ναναι γιατι ισως μπλεξεις.

Καλύτερά να τα διαβασεις παλι ετσι,οτι θες εδω ειμαστε.:)

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω πως ταχεις παρει και γω ετσι ημουνα αλλα τελικα με τη βοηθεια των παιδιων εδω τα καταφερα.

Διαβασε ολες τις συμβουλες που μου εδωσαν απο σελιδα 68 εως και 73 που ειπα οτι το εφτιαξα αλλα μα και πως μου ειπαν να το κανω root παλι.

Απλα προσοχή στους drivers μην περνας οτι ναναι γιατι ισως μπλεξεις.

Καλύτερά να τα διαβασεις παλι ετσι,οτι θες εδω ειμαστε.:)

 

φίλε παιδεύομαι 2 ώρες ήδη.....τώρα κάνω ότι λέει εδώ.....για να δούμε....

 

Λοιπόν, τελείωσε η διαδικασία (που λέει στο link που έβαλα πιο πάνω), άνοιξε η συσκευή και έχει ως γλώσσες Κινέζικα και Αγγλικά......όχι Google Play φυσικά.....και πολλές κινέζικες εφαρμογές.....

 

Τώρα λέω να περάσω την AOSP-CoolPad-f1W-V2.0-jonzalvo ακολουθώντας τον οδηγό που έχει.....

 

Θα έχει Google Play και θα είναι Rooted μετά?

 

Καμιά άλλη πρόταση για ROM?

Edited by topmar
Update Data

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ασχολιομουν με το greenify και διαπιστωσα οτι δεν είμαι root,τώρα αυτό πως έγινε?

Μα το παρήγγειλα με root και ήμουν σίγουρος οτι είμαι root(έτσι νομιζω τουλάχιστον),υπάρχει περιπτωση να χάθηκε :(

Τώρα τι κάνουμε framaroot η vroot?Το πρωτο το έχω ξανά χρησιμοποίηση αλλά το vroot όχι.

Για πέστε κάνα τιπ:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ασχολιομουν με το greenify και διαπιστωσα οτι δεν είμαι root,τώρα αυτό πως έγινε?

Μα το παρήγγειλα με root και ήμουν σίγουρος οτι είμαι root(έτσι νομιζω τουλάχιστον),υπάρχει περιπτωση να χάθηκε :(

Τώρα τι κάνουμε framaroot η vroot?Το πρωτο το έχω ξανά χρησιμοποίηση αλλά το vroot όχι.

Για πέστε κάνα τιπ:)

 

Το έπαθα κι εγώ, άγνωστο πως, και χάθηκε το root. Με Framaroot δεν γινόταν, έγινε με VRoot.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς τη δερμάτινη θήκη της Nillkin με το άνοιγμα πάνω να μου πει αν φαίνεται ποιος καλεί ακόμα και με AOSP/Pure AOSP rom;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς τη δερμάτινη θήκη της Nillkin με το άνοιγμα πάνω να μου πει αν φαίνεται ποιος καλεί ακόμα και με AOSP/Pure AOSP rom;

Την έχω εγώ και με τη στοκ Ρομ ναι φαίνεται απο το παραθυρο:D

Link to comment
Share on other sites

Αλλά με άλλες rom όχι έτσι; Χωρίς να υπάρχει τρόπος να ρυθμιστεί. Βασικά το παραγγέλνω τώρα από Vickmall και δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω την Nillkin με το ένα παράθυρο πάνω ή να πάρω καμία τελείως κλειστή από Aliexpress. Αν είναι να είναι απλά ανοιχτό εκεί και με AOSP/MIUI να μην δείχνει τίποτα τι νόημα έχει; Έλεγα να είμαι με την τελευταία official αλλά έχει το bug με τα μηνύματα από 5ψήφιο και μάλλον θα την αποφύγω...
Link to comment
Share on other sites

Αλλά με άλλες rom όχι έτσι; Χωρίς να υπάρχει τρόπος να ρυθμιστεί. Βασικά το παραγγέλνω τώρα από Vickmall και δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω την Nillkin με το ένα παράθυρο πάνω ή να πάρω καμία τελείως κλειστή από Aliexpress. Αν είναι να είναι απλά ανοιχτό εκεί και με AOSP/MIUI να μην δείχνει τίποτα τι νόημα έχει; Έλεγα να είμαι με την τελευταία official αλλά έχει το bug με τα μηνύματα από 5ψήφιο και μάλλον θα την αποφύγω...

Εγώ είμαι με τη στοκ απο την αρχή και δεν ξέρω τι γίνεται με τις αλλες Ρομ αλλά θέλω να πιστεύω οτι δεν αλλάζει θέση απο Ρομ σε ρομ !

Link to comment
Share on other sites

Άλλο θέμα τώρα.....μια χαρά είναι η μανίσια ROM αλλά δεν είναι Rooted και δεν έχει GAPPS......

 

Προσπαθώ να βάλω την AOSP v2.0, μπαίνω στο Recovery με Volume Up + Power, και αφού κάνω

– Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

– Wipe Cache Partition -> Wipe cache

 

δεν μπορώ να βρω το επόμενο βήμα

Step 3: Return to recovery main interface Install zip from sdcard -> choose zip from sdcard -> Select your ROM

 

??:wacko:

 

ΥΓ: Η έκδοση που έχει με την εργοστασιακή ROM είναι: 4.2.015.P0.140321.8297W......την οποία έκανα update από αυτόν τον οδηγό στην έκδοση 4.2.029.P0.140522.8297W.....και η οποία βρήκε εκ νέου μέσω ΟΤΑ ένα update, την έκδοση 4.2.036.P0.140704.8297W, το οποίο και εγκατέστησα.....

Edited by topmar
Update

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...