Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου που το ειδες εσυ οτι δεν εχει Gorilla glass.....?????

Μεχρι και στο site του κατασκευαστη γραφει οτι εχει....στο0 δικο σου δηλαδη γρατζουνιέται για πλάκα??Γιατι σε αυτο που εχω εγω ακομα δεν εχει το παραμικρο,καιο δεν το πολυπροσεχω ....

 

Εμένα μου εμφάνισε 2 μικρογρατζουνιές την 1η εβδομάδα ενώ το πρόσεχα.. Κάποιο σκουπιδάκι/κόκκος άμμου στην τσέπη ή την τσάντα αρκεί για να γίνει η ζημιά αν το κινητό δεν έχει Gorilla ή κάτι αντίστοιχο. Εγώ πάντως πιστεύω τι βλέπουν τα μάτια μου και όχι τι γράφει ο κάθε Κινέζος έμπορος ή κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Εμένα μου εμφάνισε 2 μικρογρατζουνιές την 1η εβδομάδα ενώ το πρόσεχα.. Κάποιο σκουπιδάκι/κόκκος άμμου στην τσέπη ή την τσάντα αρκεί για να γίνει η ζημιά αν το κινητό δεν έχει Gorilla ή κάτι αντίστοιχο. Εγώ πάντως πιστεύω τι βλέπουν τα μάτια μου και όχι τι γράφει ο κάθε Κινέζος έμπορος ή κατασκευαστής.

 

Φιλε μου μην γραφουμε οτι ναναι......εχω δουλεψει με εκατονταδες διαφορετικες συσκευες,και μπορω λογο εμπειριας πλεον να ξεχωρισω την πλαστικη οθονη απο αυτην που εχει επιστρωση Gorilla glass.

Και εδω δεν μιλαμε για εναν απλο κατασκευαστη,δεν ειναι δυνατον να γραφουν ψεματα στο site τους πια.......ειπαμε.

http://www.coolpad.com/en/products%20-%20F1.html

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οκ πάσο. Παιδιά μη βάλετε προστασία γιατί το κινητό έχει Gorilla και δεν παθαίνει τίποτα. Το λέει η Coolpad στο site της!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου εμφάνισε 2 μικρογρατζουνιές την 1η εβδομάδα ενώ το πρόσεχα.. Κάποιο σκουπιδάκι/κόκκος άμμου στην τσέπη ή την τσάντα αρκεί για να γίνει η ζημιά αν το κινητό δεν έχει Gorilla ή κάτι αντίστοιχο. Εγώ πάντως πιστεύω τι βλέπουν τα μάτια μου και όχι τι γράφει ο κάθε Κινέζος έμπορος ή κατασκευαστής.

 

Συγνώμη αλλά κανεις λάθος, πρωτα ίσως κάποιον Κινέζο διαβάσες για να επιλέξεις αυτό το κινητό αν όχι εσυ κάποιοι άλλοι απο εδώ..

Μετα δε πιστεύω οτι ο κατασκευαστής αυτός είναι αναξιόπιστος όταν είναι στις 4 καλύτερες της χώρας του.

Τώρα τα χαρακτηριστικά αναλυτικά είναι εδώ.

http://www.devicespecifications.com/en/model/630a2b5c

Μπορεί σε σένα να έτυχε αυτό αλλά δε σημαίνει οτι δεν διαθέτει.

Το ίδιο μπορεί να γίνει κ σε ακριβά κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Οκ πάσο. Παιδιά μη βάλετε προστασία γιατί το κινητό έχει Gorilla και δεν παθαίνει τίποτα. Το λέει η Coolpad στο site της!

Φιλε μου,καταρχην δεν ειπε κανεις να ΜΗΝ βαλετε καποια προστασια οθονης.Οπως και κανεις δεν εγραψε οτι ειναι αθραυστο.

Τι ειναι αυτα που γραφεις......?

Μηπως εχεις υποψην ποσο μεγαλο θα ειναι το κοστος για εναν κατασκευαστη του επιπεδου τις Coolpad να γραφει ψευδη στοιχεια

για μια συσκευη της,και μαλιστα στο επισημο site αυτης.......???

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Συγνώμη για την ίσως ηλίθια ερώτηση, αλλά μήπως κάποιος που αγόρασε το κινητό πρόσφατα από vickmall έχει κρατήσει backup την ROM με την οποία του ήρθε;

Ή μήπως υπάρχει περίπτωση να την βρω κάπου άλλου; Γιατί ψάχνω και ξαναψάχνω αλλά δεν την βρίσκω.

Λογικά είναι η official 15 με multilanguage και Google Play.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Όπως τα λες είναι. Πρέπει να είναι αυτή που παιρνάνε όλα τα κινεζομάγαζα και την έχει στο modaco :

Multilanguage Factory / Stock rom (CoolUI 015 modified by sellers)

 

Φιλε μου μην γραφουμε οτι ναναι......εχω δουλεψει με εκατονταδες διαφορετικες συσκευες,και μπορω λογο εμπειριας πλεον να ξεχωρισω την πλαστικη οθονη απο αυτην που εχει επιστρωση Gorilla glass.

Και εδω δεν μιλαμε για εναν απλο κατασκευαστη,δεν ειναι δυνατον να γραφουν ψεματα στο site τους πια.......ειπαμε.

http://www.coolpad.com/en/products%20-%20F1.html

 

Οκ πάσο. Παιδιά μη βάλετε προστασία γιατί το κινητό έχει Gorilla και δεν παθαίνει τίποτα. Το λέει η Coolpad στο site της!

 

Δεν είναι καμιά εταιρεία της πλάκας η coolpad για να έχει fake specs. Αλλά μιλάμε για gorilla glass 1 ή 2 (μάλλον 2), όχι 3. Μεγάλη διαφορά.

Άσχετο αλλά ξέρετε ποιος φτιάχνει τα vodafone smart 4 ? Guess...Yulong ;)

 

Πέτυχα και μια ενδιαφέρουσα σχετική συζήτηση για Gorilla Glass 1, 2, or 3?

Edited by jaggelo
Link to comment
Share on other sites

Η ανηψια μου εχει το Lenovo S820 που και αυτο φοραει Corning Gorilla Glass ,μεσα σε μια βδομαδα αμα την δειτε την οθοnη πως την εκανε θα νομιζατε οτι ειναι φτιαγμενη απο πλαστικο,με τα protectors και ειδικα τα glass εχεις και το κεφαλι σου υσηχο και δεν καταλαβαινει κανεις ουτε καν εσυ οτι φοραει το τηλ screen protector,εγω και στο haier που ειχε Gorilla Glass 2 το φορουσα και θηκη και protector και οταν εφτασε η στιγμη να το πουλησω σε φιλο μετα απο 5 μηνες το τηλ. ηταν οπως οταν το αγορασα,ετσι ειναι και το f1 μου μετα απο 4 μηνες!
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο proximity sensor μου έχει σπάσει τα νεύρα. Είτε με την pureaosp 4.2.2 είτε με την ΚΚ των Ισπανών, στις κλήσεις πρέπει να χώσω το κινητό μέσα στο αυτί μου για να σβήσει η οθόνη. Στην aosp του laek και στην pureaosp του baldos (ΚΚ και οι δυο) το πρόβλημα υφισταται;

 

κανε calibrate απο uncle tools

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς παιχνίδια hd(modern combat,nfs κλπ) στην kk v3 του leak?

δεν μπόρεσα με τίποτα να κάνω τα περισσότερα από αυτά που είχα να παίξουν

(ακόμα και μερικά που είναι δωρεάν και τα κατέβαζα από το market όπως Dead on Arrival 2)

έβαλα pure aosp v2 του jonzalvo και μέχρι στιγμής όσα δοκίμασα παίζουν κανονικά

είναι κάποια αλλαγή για τα παιχνίδια στην kk όπως είχαν κάνει πιο παλιά(2.3->4+)

ή έχει κάνει κανένα μαγικό ο leak και σε αυτό? :p

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους. Έχω εδώ και καιρό στο τηλ την Miui Rom V 23-8 του Jonhikcz1;[GRMOD_JOHNICKZ]miui_f1_slydermi_4.8.23_3e6b7f81ef_4.2.zip) και μου εμφανίζει στις ειδοποιήσεις μια αναβάθμιση σε 4.8.3. Ξέρει κανείς αν είναι σε Ελληνικά ή θα πάει σε Κινέζικα. Ευχαριστώ....:). Παρεπιπτόντως η ROM δουλεύει τέλεια σε όλα....
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους. Έχω εδώ και καιρό στο τηλ την Miui Rom V 23-8 του Jonhikcz1;[GRMOD_JOHNICKZ]miui_f1_slydermi_4.8.23_3e6b7f81ef_4.2.zip) και μου εμφανίζει στις ειδοποιήσεις μια αναβάθμιση σε 4.8.3. Ξέρει κανείς αν είναι σε Ελληνικά ή θα πάει σε Κινέζικα. Ευχαριστώ....:). Παρεπιπτόντως η ROM δουλεύει τέλεια σε όλα....

Όχι μην τη περάσεις και αν θελεις πάγωσε την με κάποιο app απο play store.

Και σε μένα που την έβγαζε πριν λίγο καιρό μου ειπαν τα παιδιά να μην την βάλω,δεν ξέρω περισσότερα να σου πω.

Επίσης και σε μένα μ'αύτη τη rom το κινητό πετάει ;)

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.

Κατοχος απο εχτες και εγω του κινητου,χαρη στις δικες σας προτροπες και μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Δεν προκειται να πειραξω απολυτως τιποτα προς το παρον διοτι το κινητο για τα δικα μου τα δεδομενα πεταει.

Θελω μονο να ρωτησω πως μπορω να απενεργοποιησω το αυτοματο update?

διοτι το κινητο ειναι ρουταρισμενο και δεν θελω να το χασω.

Μολις παταω το system update settings μου βγαζει "unfortunately,settings has stop".

ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου εμφάνισε 2 μικρογρατζουνιές την 1η εβδομάδα ενώ το πρόσεχα.. Κάποιο σκουπιδάκι/κόκκος άμμου στην τσέπη ή την τσάντα αρκεί για να γίνει η ζημιά αν το κινητό δεν έχει Gorilla ή κάτι αντίστοιχο. Εγώ πάντως πιστεύω τι βλέπουν τα μάτια μου και όχι τι γράφει ο κάθε Κινέζος έμπορος ή κατασκευαστής.

 

...δεν υπάρχει προστασία απέναντι σε υλικά με μεγαλύτερο hardness (π.χ. άμμος) από το Corning Gorilla Glass (7-9H) ή προστασίες τύπου tempered glass (8-9H). Οπότε προτιμούμε tempered glass που είναι εύκολα αντικαταστάσιμο και χαμηλού σχετικά κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αυτή τη φλιπ θήκη που αντικαθιστά και το καπάκι μπαταρίας, και γι αυτό δεν προσφέρει πολλή προστασία στην κάμερα πίσω, αν κόψω μια απλή ζελατίνα προστασίας και την εφαρμόσω πάνω στην κάμερα και το φλας (μέσα από το καπάκι) θα έχω κανένα θέμα; Θα θαμπώσουν οι φώτο ή θα λιώσει πάνω στο φλας;
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα στα χερια μου , πολυ ωραιο κινητο

βεβαια η οθονη ειναι μαυρη και το καπακι ασπρο :confused: δεν περιμενα διχρωμια οταν τικαρα την επιλογη λευκο :blink:

και το ασπρο καπακι δεν ειναι και η καλυτερη ποιοτητα πλαστικου

 

Το πηρα rooted και multi

που βλεπω ποια εκδοση εχει πανω το κινητο

στο about device ?

 

επισης τις sim που τις κοβουμε ;

 

Ευχαριστω σας

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα στα χερια μου , πολυ ωραιο κινητο

βεβαια η οθονη ειναι μαυρη και το καπακι ασπρο :confused: δεν περιμενα διχρωμια οταν τικαρα την επιλογη λευκο :blink:

και το ασπρο καπακι δεν ειναι και η καλυτερη ποιοτητα πλαστικου

 

Το πηρα rooted και multi

που βλεπω ποια εκδοση εχει πανω το κινητο

στο about device ?

 

επισης τις sim που τις κοβουμε ;

 

Ευχαριστω σας

 

Καλα βρε συ,πριν το αγορασεις δεν ειδες φωτο η videos απο το κντ.......???

Δεν ειδες οτι ειναι διχρωμο........:blink:

Τις sim ειτε προσεκτηκα με ενα ψαλιδι,ειτε σε καποιο καατστημα τηλεφωνιας,δεν χρεωνουν κατι.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα στα χερια μου , πολυ ωραιο κινητο

βεβαια η οθονη ειναι μαυρη και το καπακι ασπρο :confused: δεν περιμενα διχρωμια οταν τικαρα την επιλογη λευκο :blink:

και το ασπρο καπακι δεν ειναι και η καλυτερη ποιοτητα πλαστικου

 

Το πηρα rooted και multi

που βλεπω ποια εκδοση εχει πανω το κινητο

στο about device ?

 

επισης τις sim που τις κοβουμε ;

 

Ευχαριστω σας

Kαπαια γνησια σε 4 χρωματα http://www.aliexpress.com/item/For-Coolpad-F1-8297-8297W-3G-MTK6592-Original-Back-cover-for-Coolpad-f1-cell-phone-Accessory/1753966149.html,και σε ασημι http://www.aliexpress.com/item/Repairment-Battery-Back-Case-Door-Cover-For-Coolpad-F1-8297-8297W/2013951334.html!

Μαυρο δεν βρηκα πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους. Έχω εδώ και καιρό στο τηλ την Miui Rom V 23-8 του Jonhikcz1;[GRMOD_JOHNICKZ]miui_f1_slydermi_4.8.23_3e6b7f81ef_4.2.zip) και μου εμφανίζει στις ειδοποιήσεις μια αναβάθμιση σε 4.8.3. Ξέρει κανείς αν είναι σε Ελληνικά ή θα πάει σε Κινέζικα. Ευχαριστώ....:). Παρεπιπτόντως η ROM δουλεύει τέλεια σε όλα....

 

Εχεις καποιο αλλο link να δωσεις?Αυτο δεν τρεχει.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

 

εχεις κολλησει το και με το λινκ

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

κανε calibrate απο uncle tools

 

Στην laek v3 ο proximity δουλεύει άψογα. Αλλά μη μπαίνεις καν σε κόπο να αλλάξεις κάνε ότι σου είπε ο azuli.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

κανε calibrate απο uncle tools

 

Δεν έχω πειράξει τον proximity και δεν ξέρω τι τιμές να βάλω στο calibration. Έχεις υπ' όψιν σου;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους. Έχω εδώ και καιρό στο τηλ την Miui Rom V 23-8 του Jonhikcz1;[GRMOD_JOHNICKZ]miui_f1_slydermi_4.8.23_3e6b7f81ef_4.2.zip) και μου εμφανίζει στις ειδοποιήσεις μια αναβάθμιση σε 4.8.3. Ξέρει κανείς αν είναι σε Ελληνικά ή θα πάει σε Κινέζικα. Ευχαριστώ....:). Παρεπιπτόντως η ROM δουλεύει τέλεια σε όλα....

 

Την φόραγα και γω για λίγο. Μην κάνεις το αστείο και την αναβαθμίσεις θα θες ταχύρυθμα κινέζικα στην μικρή πιθανότητα σου δουλεύει η ρομ μετά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχω πειράξει τον proximity και δεν ξέρω τι τιμές να βάλω στο calibration. Έχεις υπ' όψιν σου;

 

Σε μένα με laek v3 minimum value βγάζει κοντα στο 150 και max value κοντά στο 650 αν σε απασχολούν τα thresholds να τα βάλεις manually. Επίσης από mobile uncle υπάρχει auto calibration που σου λεει τι να κάνεις καθως τα υπολογίζει μόνο του.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θα παραγγείλω από minideal

και θέλω να ξέρω αν υπάρχει κάποια σταθερή ρομ χωρίς bugs για να του περάσω μόλις παραλάβω

το τηλ να τους πω να είναι root?

το f1 είναι καλύτερο από to asus zenfone 5 1gb ram 8 gb rom?

σαν κινητό ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά?

ευχαριστώ πολύ

στα ίδια λεφτά παίζει κάτι καλύτερο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...δεν υπάρχει προστασία απέναντι σε υλικά με μεγαλύτερο hardness (π.χ. άμμος) από το Corning Gorilla Glass (7-9H) ή προστασίες τύπου tempered glass (8-9H). Οπότε προτιμούμε tempered glass που είναι εύκολα αντικαταστάσιμο και χαμηλού σχετικά κόστους.

 

Απο πού μπορούμε να αγοράσουμε tempered glass για το F1? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μαυρο δεν βρηκα πουθενα!

 

Θέλω και γω μαύρο καπάκι και ψάχνω και δε βρίσκω. αμα βρει κανείς σφυράτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο πού μπορούμε να αγοράσουμε tempered glass για το F1? Ευχαριστώ

 

Τεράστια ποικιλία στο aliexpress. Χθες παρήγγειλα 3. Τώρα ποιο από ολα θα ναι το καλύτερο δεν ξέρω.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...