Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To οποίο βεβαια δεν είναι και λίγο!

Τώρα, ...το αν θα τη δοκιμάσω είναι άλλο θέμα!

Αλήθεια, με τις "εμμονές" του maucat σχετικά με τον κωδικό για την οθόνη κλειδώματος και με την εφαρμογή τηλεφώνου, τι γίνεται?

 

καλα ο dialer που εχει ειναι αθλιος.εγω παιρνω dialer απο αλλη ρομ και του βαζω και δουλευει μια χαρα.προτιμαω aosp dialer.μπορεις να αποσυμπιεσεις μια αλλη ρομ και να παρεις τον dialer και με root explorer να τον περασεις μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

https://docs.google.com/uc?id=0B7GtR7GqLcGKUkRzWktHU3hybE0&export=download

 

Color OS UI 2

γεια σας την εβαλα και κολησα με την καλη εύνοια.Πολυ καλη ρομ με αρκετα καλούδια την κρινω πληρη χωρις ιχνος κινεζικων.Τρομερη διαχειριση μπαταριας προς το παρον με διαφορες διαβαθμίσεις οικονομιας,ομορφο περιβαλλον από την oppo 7 εάν θυμαμε καλα όπως ειπε ο dev.Εχει ένα μικρο προβληματακι με το αρχικο πληκτρολογιο δεν σε αφηνει να βαλεις πιν η κωδικούς.Λυνετααι την ξεκινησα με Αγγλικα μετα εβαλα swift key και τα ελληνικα.

Δεν συντονιστηκε με gmail o pote χειροκίνητα εβαλα τις εφορμογες θεωρώ όμως ότι αυτα είναι πταισματακια αξιζει την προσοχη μας θα ελεγα.

σε ευχαριστω πολυ λεω να την δοκιμασω να δω πως ειναι και αυτη και αν ειμαι απολιτα ευχαριστιμενος απο την inew v3 plus το μονο bug που εχω βρει ειναι οταν εχεις ακουστικα δεν ακουγετε καθολου ο ηχος κλησης που δεν με ενδιαφερει και πολυ αυτο!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Στα γρήγορα είδα ότι το Coolpad F1 είναι ίσως η πιο δημοφιλής κινεζική συσκευή στο forum με το πιο πλούσιο νήμα, το συστήνουν όλοι για αγορά και υπάρχει πληθώρα roms.

 

Να ρωτήσω:

 

α) Τί το κάνει τόσο δημοφιλές (εκτός από την τιμή του);

β) Ο επεξεργαστής του σε σχέση με την κατηγορία Snapdragon 800, 801 κλπ. πώς είναι;

γ) Εξακολουθεί να αξίζει ή πάλιωσε καθώς είδα ότι δεν έχει καν 4g;

δ) To GPS του με δεδομένα ανοιχτά είναι γρήγορο;

ε) Από ποιο κινεζικό κατάστημα αξίζει να το πάρω, αν το αποφασίσω;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by libitas
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Στα γρήγορα είδα ότι το Coolpad F1 είναι ίσως η πιο δημοφιλής κινεζική συσκευή στο forum με το πιο πλούσιο νήμα, το συστήνουν όλοι για αγορά και υπάρχει πληθώρα roms.

 

Να ρωτήσω:

 

α) Τί το κάνει τόσο δημοφιλές (εκτός από την τιμή του);

β) Ο επεξεργαστής του σε σχέση με την κατηγορία Snapdragon 800, 801 κλπ. πώς είναι;

γ) Εξακολουθεί να αξίζει ή πάλιωσε καθώς είδα ότι δεν έχει καν 4g;

δ) To GPS του με δεδομένα ανοιχτά είναι γρήγορο;

ε) Από ποιο κινεζικό κατάστημα αξίζει να το πάρω, αν το αποφασίσω;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

α) Τα χαρακτηριστικά του σε συνδυασμό με την τιμή του.

β) Δεν τον λες καλύτερο, αλλά δε μπορείς να τον πεις χειρότερο. Στα ίδια επίπεδα βρίσκονται.

γ) Αν θέλεις 4g, πάλιωσε, αν όχι, αξίζει με το παραπάνω.

δ) Ναι, το πολύ πολύ να χρειαστείς κάποιο fix.

ε) Δεν έχω ιδέα...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

α) Τα χαρακτηριστικά του σε συνδυασμό με την τιμή του.

β) Δεν τον λες καλύτερο, αλλά δε μπορείς να τον πεις χειρότερο. Στα ίδια επίπεδα βρίσκονται.

γ) Αν θέλεις 4g, πάλιωσε, αν όχι, αξίζει με το παραπάνω.

δ) Ναι, το πολύ πολύ να χρειαστείς κάποιο fix.

ε) Δεν έχω ιδέα...

 

Σ'ευχαριστώ.

 

Επειδή βλέπω πάρα πολλά κινέζικα κινητά σήμερα να έχουν ως επεξεργαστή τον MTK6752, ποιος θεωρείται πιο δυνατός, ο 6752 ή ο 6592 του Coolpad;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βοηθήσει κανείς στη ρύθμιση του proximity sensor; Έχω Α310 αλλά κατά την κλήση η οθόνη ανάβει με το που απομακρυνθεί το αυτί λίγα χιλιοστά
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ.

 

Επειδή βλέπω πάρα πολλά κινέζικα κινητά σήμερα να έχουν ως επεξεργαστή τον MTK6752, ποιος θεωρείται πιο δυνατός, ο 6752 ή ο 6592 του Coolpad;

Ο 6752 είναι σαφώς πιο γρήγορος. Ο 6592 είναι στα επίπεδα του σημερινού 6732 σε επεξεργαστική ισχύ, αλλά ο 6732 υπερέχει σε διάφορα σημεία (νεότερος, 64bit, καλύτερο gps). Με τις τιμές που έχουν σήμερα τα νεότερα κινητά εγώ δε θα πήγαινα πλέον στον 6592.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ λεω να την δοκιμασω να δω πως ειναι και αυτη και αν ειμαι απολιτα ευχαριστιμενος απο την inew v3 plus το μονο bug που εχω βρει ειναι οταν εχεις ακουστικα δεν ακουγετε καθολου ο ηχος κλησης που δεν με ενδιαφερει και πολυ αυτο!

 

εμενα δεν μου δουλευε και το viper.Σε μερικα δευτερολεπτα εκλεινε

Link to comment
Share on other sites

Ο 6752 είναι σαφώς πιο γρήγορος. Ο 6592 είναι στα επίπεδα του σημερινού 6732 σε επεξεργαστική ισχύ, αλλά ο 6732 υπερέχει σε διάφορα σημεία (νεότερος, 64bit, καλύτερο gps). Με τις τιμές που έχουν σήμερα τα νεότερα κινητά εγώ δε θα πήγαινα πλέον στον 6592.

 

Δεν ξερω ποσο ταχυτερα ειναι τα καινουργια τηλεφωνα αλλα αισιος εχω κλεισει 1 χρονο με το f1 και μπορω να πω οτι ειναι η πρωτη φoρα στις τοσες συσκευες στα τοσα χρονια που δεν μου φαγουριζετε να παρω καινουργιο τηλ.,πιστευω οτι αλλον εναν χρονο θα μου βγαλει το f1 αξιοπρεπεστατα και δεν θα μασαει επεξεργαστικα ακομη και μετα απο εναν χρονο ακομη και στις πιο απαιτητικες εφαρμογες και παιχνιδια!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας για όσους ξέρουν ίσως φανεί κουφό αλλά για εμένα που δεν ξέρω θέλω να ρωτήσω εάν χρειάζεται πριν το restore το σχετικό καθάρισμα (dalvik case κλπ) θέλω να κάνω επαναφορά μια ροομ παλαιότερη που έχω κρατήσει
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας για όσους ξέρουν ίσως φανεί κουφό αλλά για εμένα που δεν ξέρω θέλω να ρωτήσω εάν χρειάζεται πριν το restore το σχετικό καθάρισμα (dalvik case κλπ) θέλω να κάνω επαναφορά μια ροομ παλαιότερη που έχω κρατήσει

Ναι και στο restore χρειαζονται ολα τα καθαρισματα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τις δοκιμές των ρομ αλλά είπα να το μοιραστώ μαζί σας

Τα νέα xiaomi piston 3 δουλεύουν πολύ καλά με το κινητό. Τα ακουστικα έχουν φοβερό ήχο!!!Για μουσική είναι όλα τα λεφτά!!! Ακόμα και σε φουλ ένταση καμιά παραμόρφωση και ακούς πεντακάθαρα τα πάντα!!!

Μόνο πως ακούγομαι λίγο βάθος όταν απομακρυνθεί έστω και λίγο το μικρόφωνο από το στόμα μου. Δεν ξέρω αν είναι θέμα των piston η αν η ρομ παίζει κάποιο ρόλο.

Τώρα είμαι με miui 5.5.1 αλλά θα περάσω κάποια aosp που έχει καλύτερο ~ δυνατότερο ήχο να δοκιμάσω ακουστικά και μικρόφωνο

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ λεω να την δοκιμασω να δω πως ειναι και αυτη και αν ειμαι απολιτα ευχαριστιμενος απο την inew v3 plus το μονο bug που εχω βρει ειναι οταν εχεις ακουστικα δεν ακουγετε καθολου ο ηχος κλησης που δεν με ενδιαφερει και πολυ αυτο!

 

Εγω αυτο εκανα και πετυχε!!! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6068142#post6068142

Link to comment
Share on other sites

οταν αλλαζω ρομ κανω εκτος απο wipe data ,wipe cache κανω και format system format cache format data.τα κανω παντα 3 φορες..τωρα τελευταια συμβαινουν δυο κουλα...οταν κανω format cache και συγκεκριμενα τη δευτερη φορα κολλαει εκει για 3-4 λεπτα και μετα ξεκολαει και συνεχιζω την διαδικασια.επισης δεν μπορω με τιποτα να κανω restore back up καποια προηγουμενη ρομ.μου βγαζει fail.τι να κανω?δοκιμασα να ξαναφλασαρω την recovery αλλα τα ιδια παλι.

και κατι ακομα...αναμεσα σε inew v3 και inew plus ποια εχει την καλυτερη διαχειρηση μπαταριας?

Link to comment
Share on other sites

πειτε καμια καλη εφαρμογη για τα μηνυματα γιατι αυτη που εχει η emui 3 262 μου εχει σπασει τα νευρα μου βγαζει αλλη συνομιλία τα εισερχομενα αλλη τα εξερχομενα
Link to comment
Share on other sites

πειτε καμια καλη εφαρμογη για τα μηνυματα γιατι αυτη που εχει η emui 3 262 μου εχει σπασει τα νευρα μου βγαζει αλλη συνομιλία τα εισερχομενα αλλη τα εξερχομενα

 

Chomp SMS. Το χρησιμοποιω πανω απο χρονο

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο κουφό που είδα τώρα.με aosp 4.4.2 όταν σβυνω το κινητό το βράδυ το πρωι που το ανοίγω λείπει και απο κάτι.κάποια εφαρμογή κάποιο παιχνιδι αλλες φορες..
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα στην emui 3 262 είναι οτι στις εξερχόμενες κλήσεις η στα εξερχόμενα μυνήματα δεν λαμβάνει υπόψην της το +30. Για αυτό και μου βγάζει διαφορετική συνομιλία τα εισερχόμενα απο τα εξερχόμενα μυνήματα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα στην emui 3 262 είναι οτι στις εξερχόμενες κλήσεις η στα εξερχόμενα μυνήματα δεν λαμβάνει υπόψην της το +30. Για αυτό και μου βγάζει διαφορετική συνομιλία τα εισερχόμενα απο τα εξερχόμενα μυνήματα.

 

κατέβασε το numberfixer και διόρθωσε όλες τις επαφές σου ανάλογα, προσθέτοντας ή αφαιρώντας το +30

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το numberfixer και διόρθωσε όλες τις επαφές σου ανάλογα, προσθέτοντας ή αφαιρώντας το +30

 

Οι επαφες μου έχουν όλες το +30 την ωρα που κάλω όμως δεν το εμφανιζει

Link to comment
Share on other sites

Οι επαφες μου έχουν όλες το +30 την ωρα που κάλω όμως δεν το εμφανιζει

 

Μήπως έχεις cosmote? αν ναι, αφαίρεσε το +30

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο ταχυτερα ειναι τα καινουργια τηλεφωνα αλλα αισιος εχω κλεισει 1 χρονο με το f1 και μπορω να πω οτι ειναι η πρωτη φoρα στις τοσες συσκευες στα τοσα χρονια που δεν μου φαγουριζετε να παρω καινουργιο τηλ.,πιστευω οτι αλλον εναν χρονο θα μου βγαλει το f1 αξιοπρεπεστατα και δεν θα μασαει επεξεργαστικα ακομη και μετα απο εναν χρονο ακομη και στις πιο απαιτητικες εφαρμογες και παιχνιδια!

 

Απόλυτα σωστός. Προσωπικα δεν ασχολούμαι πια με ταχύτητες επεξεργαστή σε κινητά. Είναι mini (σε μέγεθος μόνο) desktops σήμερα.

 

Όσοι έχουν ζήσει Android 1.x με 256 mb ram και arm v5 καταλαβαίνουν πού έχουμε φτάσει τώρα αλλά και τι πίκρα ήταν παλιότερα...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει dual sim?

 

δεν ξέρω, δε χρησιμοποιησα ποτε dual sim

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...