Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλημερα παιδια..Μολις το πηρα στα χερια μου και εγω.. Απο Chinatronic, εφυγε 28 του μηνα και σημερα εφτασε σπιτι..

 

Μια ερωτηση, το ασυρματο δικτυο σερνεται..δεν με αφηνει να του κανω τπτ..Το εχω ανοιξει χωρις σιμ κτλ..ΜΠορω να κανω κατι?

Δειχνει να συνδεεται αλλα μετα τελος..δεν μπαινει πουθενα..φορτωνει κατι με τα χιλια ζορια και αυτο ηταν

 

ΩΧ πες μου τέτοια τώρα και το περιμένω και εγώ. Την πάτησα ήδη μια φορά με το ZTE geek 975 που έπεσα στην προβληματική παρτίδα με το wifi να πάθω το ίδιο και τώρα;

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

To wifi δεν είχε ποτέ πρόβλημα, μάλλον από το ρουτερ έχεις θέμα. Για το βίντεο στα 720p δουλεύει χωρίς προβλήματα, με την νέα έκδοση του emjot στα 1080p έχει σπασίματα. Να το έχετε στα 720p όταν τραβάτε βίντεο
Link to comment
Share on other sites

To wifi δεν είχε ποτέ πρόβλημα, μάλλον από το ρουτερ έχεις θέμα. Για το βίντεο στα 720p δουλεύει χωρίς προβλήματα, με την νέα έκδοση του emjot στα 1080p έχει σπασίματα. Να το έχετε στα 720p όταν τραβάτε βίντεο

 

Με την νεα εκδοση του emjot οταν

λες ποια ακριβος ενοεις,την 4 η την 4α?

(λειπω και δεν εχω wifi για να κατεβασω την 4α γι'αυτο και ρωταω)

Link to comment
Share on other sites

4a είναι η τελευταία

 

Αρα καποια π@παρια θα εκανε στην ρομ ο emjot στην 4 και εμεινε ακομη προβλημα και στην 4α και δεν φταιει το mkvtweak γιατι στην 3α το βιντεο στα 1080p ηταν αψεγαδιαστο!

Link to comment
Share on other sites

4a είναι η τελευταία

 

Ο emjot έβγαλε και την 05 ΜIUI στο needrom που όπως λέει διορθώνει τα εξής:

v 0.5:

 

- MIUI updated to 4.6.16

 

- removed cyrlic letters from dialer

 

Δεν αναφέρει τίποτα για το βίντεο που λογικά θα παραμένει ίδιο

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Αρα καποια π@παρια θα εκανε στην ρομ ο emjot στην 4 και εμεινε ακομη προβλημα και στην 4α και δεν φταιει το mkvtweak γιατι στην 3α το βιντεο στα 1080p ηταν αψεγαδιαστο!

 

 

Επειδη ειμαι εν αναμονή της συσκευής και παρακολουθώ οσο μπορω τα τεκταινόμενα των ROM στο thread,να συμπεράνω απο αυτα που λέτε οτι η καλύτερη rom για να εχουμε smooth video ειναι η 3a απο emjot?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά έλαβα κ γω το τηλ. αλλά δε πρόλαβα να ασχολήθω αρκετά.Αρκετά καλό για τα χρήματα που κόστισε. Με λιγα λογια χρειάζεται αλλαγή στη rom απο θέμα κάμερας;

Θα ξανά διαβάσω προσεχτικά όλα όσα έχουν αναφερθεί εδώ μπας και καταλάβω καλύτερα και θα επανελθω για ερωτησεις-βοηθεια. Ελπίζω να έχω απο εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχεται διαπιστωσει σπασιματα στη ληψη βιντεο στα 1080p με την 4α και ν05 γραψτε το στο needrom και πιστευω οτι ο emjot θα το φτιαξει στην επομενη αναβαθμιση!

(δεν την εχω περασει και δεν μπορω μιας και ειμαι νοσοκομειο και τα εχω φαει τα mb μου)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εδώ και καμιά βδομάδα.

Μόλις ήρθε έβαλα την miui v4 από το needrom.

(Πρέπει να πω ότι ήταν πάρα πολύ χρήσιμες οι οδηγίες από εδώ μέσα, σχετικά με το πως βλέπει την SD με την αρχική ROM, κλπ κλπ)

Το τηλέφωνο δεν με εντυπωσίασε σαν ταχύτητα (αλλά η MIUI έχει πάρα πολλά χρήσιμα πράγματα και εν τέλει είναι ωραία). Επιπλέον είναι και ότι λένε τα άλλα παιδιά για το video και την μπαταρία στην v4, που δεν έχω προλάβει να τα τσεκάρω καλά ακόμα.

Μετά έβαλα την v4a και μετά την v3a, οπότε και άλλαξε η εφαρμογή της κάμερας σ' αυτήν της coolpad (την οποία και πήρα backup με το titanium) και μετά έβαλα την v5.

Το περίεργο είναι ότι η κάμερα έμεινε αυτή από την v3a! (όλες τις αλλαγές μεταξύ MIUI τις κάνω χωρίς wipe data κλπ).

Θα το κρατήσω λίγω έτσι και τα ξαναλέμε!

 

Κάτι άλλο:

Έβαλα τον Opera mini και όταν πάει να ξεκινήσει βγάζει μαύρη οθόνη με μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η σύνδεση στο internet. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις σας."

Με άλλο browser συνδέεται κανονικά! Μήπως έχει σχέση με java κάτι; και αν ναι τι; Γενικά φαντάζεται κανείς τι γίνεται;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Για εξηγηστε μου ρε παιδια,γινετε να γυρισω σεπαλαιοτερη ρομ ετσι απλα,δηλ. να ξαναφλασαρω απο την 5 την 3α?

Και πως γινετε να κρατησω την καμερα απο την 3α με titanium, δηλ.που ακριβος ειναι και πως λεγετε η εφαρμογη?

Δηλ. γινετε ετσι απλα να εχω την 5 με την καμερα της 3α?

Link to comment
Share on other sites

...

Δηλ. γινετε ετσι απλα να εχω την 5 με την καμερα της 3α?

κάνε ότι έγραψα παραπάνω (αφού πάρεις πρώτα ένα buckup με το recovery).

Δηλαδή φλάσαρε από πάνω (χωρίς κανένα wipe) την 3a, κάνε επανεκκίνηση και μετά ξανά στο recovery και φλάσαρε την 5. Αν τελικά κάτι δεν σου κάτσει ή αρέσει, έχεις το buckup.

 

Σε ότι αφορά το opera mini που έλεγα πιο πάνω, με την AOSP PURE δουλεύει μια χαρά, άρα κάτι "παίζει" με την MIUI!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Baniko για να μην τα μπερδευουμε τα πραγματα,αν ξαναγυρισω στην 3α και κανω backup μονο την εφαρμογη της καμερα μετα ξαναφλασαρω την 5 και μεταπως θα εγκαταστησω την καμερα απο την 3α,απο το titanium?
Link to comment
Share on other sites

Με το wifi δεν εχω κ εγω κανενα απολυτως προβλημα.

 

Το ελυσες το θεμα σου με το wifi?

Τι εφταιγε τελικα?

 

Εφταιγε το οτι επαιρνε ιδια IP με τον σταθερο υπολογιστη...Ατιμο zte router...Πεταει το ασυρματο πλεον.. ;)

 

Του περασα μερικα παιχνιδια, το πιεσα οσο μπορουσα και δεν εφαγε κανενα κολλημα.

Στο facebook δεν κρασαρε καθολου(οπως ελεγαν στις προηγουμενες σελιδες κατι παιδια) και το χρησιμοποιησα παρα πολυ εκει..Το ειχα σαν ταμπλετ χθες το βραδυ..

 

Οσο για την μπαταρια, το φορτισα και το χρησιμοποιησα απο τις 7 το απογευμα μεχρι τις 1μιση το βραδυ ασταματητα(ζητημα να εκλεισε η οθονη 10 λεπτα). Η μπαταρια επεσε στο 30%(λογικο...6 ωρες ασταματητης χρησης με μονιμως ανοιχτες 8-9 εφαρμογες(ηθελα να δω αν κολλαει))

Πλεον ειναι στο 28%...

Ολα αυτα χωρις καρτα sim.. Μονο με ασυρματο δικτυο

 

Οι φωτογραφιες δεν με ικανοποιησαν και σκεφτομαι να του περασω αλλη rom μπας και στρωσει.

 

Οσον αφορα το αν ζεσταινεται.. Οταν κατεβαζε τις εφαρμογες, πανω ζεσταθηκε λιγακι(λογικο) αλλα μετα ουτε καν...

 

Εμφανισιακα ειναι πολυ κομψο και η ολη κατασκευη ειναι συμπαγης. Ουτε τριξιματα ουτε τπτ.

 

Το μονο κακο ειναι οτι το κινητο δεν ειναι για εμενα :p Θα το δωσω. Εγω το παρηγγειλα για εναν φιλο(πειραματοζωο!)

Εννοειται πως φευγει 2η παραγγελεια εντος της εβδομαδας

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

edit: Ποια ρομ να εγκαταστησω και απο που να την κατεβασω?Πηγα μερικες σελιδες πισω αλλα πραγματικά, Χάθηκα!!!

Edited by christ0ssss
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα.

Ο Chinatronic έκανε πολύ καλό πακετάρισμα με την εξτρά Nillikin Frosted Shield να είναι έξω από το κουτί του κινητού και όχι στριμωγμένη μέσα όπως είδα να κάνουν άλλη πωλητές.

 

Αρκετά στιβαρή κατασκευή που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα άλλα κινητά που έχω πιάσει στα χέρια μου. Θα μπορούσα να πω πως το πλαστικό καπάκι της μπαταρίας είναι καλύτερης ποιότητας, ή έστω φαίνεται να είναι καλύτερης ποιότητας από αυτό του Samsung S3 που έχει η κοπέλα μου.

Σε εμένα ήρθε με την V1.0 Jonzalvo (AOSP φαντάζομαι) και δεν συνάντησα ίχνος κινέζικων παρά μόνο κατά την εκκίνηση του κινητού στο logo του.

Έκανα backup την ROM του όπως είναι τώρα και το ανεβάζω στο Google Drive μου για ασφάλεια.

Σε λίγο θα περάσω άλλη ROM και συγκεκριμένα αυτήν του Lbxb. Άντε να δούμε! :)

 

 

Edit:

Έκανα τα βήματα από την σελίδα 12 και αρκετά γρήγορα μετά την επιλογή να εγκαταστήσει την ROM, το κινητό έκανε restart και τώρα είναι σε μια loopa όπου δείχνει για λίγη ώρα το intro Με το F1 και το λογότυπο coolpad και κάνει restart. Να φανταστώ πως δεν είναι φυσιολογικό ε? :S

 

Edit 2:

Πρόβλημα ήταν. Πέρασα την Miui V5 του Emjot τελικά.

Παρατηρήσεις:

1) 2 Λεπτά μίλησα στο τηλ και ζεστάθηκε αρκετά το κινητό.

2) Όταν μιλάς πως σκατά ανοίγεις την οθόνη? Το απομάκρυνα από το αυτί μου και δεν άναβε, αλλά ούτε και με κάποιο πλήκτρο.

 

Edit 3:

Ρε παιδιά σαν να ζεσταίνεται αρκετά....

 

Edit 4:

Απ ότι βλέπω δεν υπάρχει rotation στα sms και αυτό είναι άσχημα. Είναι γενικότερο θέμα του Miui απ ότι διάβασα....

Συνεχίζει να ζεσταίνεται το κινητό...

 

Θυμήθηκα πως έχω infared θερμόμετρο. Το κινητό πάνω πάνω στο ηχείο είχε σχεδόν 41 βαθμούς και κάτω κάτω 34. Ζεσταίνεται κυρίως πάνω και μάλλον είναι λόγω Wi-Fi.... Λίγα λεπτά αφού έκλεισα το Wi-Fi έπεσε στους 34 και το πάνω μέρος....

 

Κανείς άλλος που να έχει το πρόβλημα?

Edited by StratosGK
Link to comment
Share on other sites

Στρατο, μιλας δυο λεπτα κ ζεσταινεται 34 βαθμους? Αυτο εμενα δεν μου συμβαινει, το κινητο ζεσταινεται μονο ειτε με αναπαργωγη βιντεο, ειτε με βαρια παιχνιδια αλλα παλι σε οχι σε δυο λεπτα χρονο κ αυτο κατω απο την καμερα (υποθετω οτι εκει πρεπει να ειναι ειτε το τσιπ του mediatek). Ανοιξε λιγο το κινητο κ τσεκαρε μηπως εχει κανα προβλημα η μπαταρια σου (ζεσταινεται η ειναι ελαττωματικη για καποιον λογο)????

 

Το κινητο εχει φωτοκυτταρο πανω δεξια κ κλεινει οταν πας το αυτι διπλα, αλλα ανοιγει οταν το τραβας. Τωρα αυτο που εχεις νομιζω ειναι ενα bug το οποιο υποτιτθεται θα επρεπε να ειχει λυθει. Στην εκδοση του lbxb το αναφερει ξεκαθαρα (οσο γινεται ξεκαθαρα στα Κινεζικα) οτι στην 4.6.16 λυνει οριστικα αυτο το προβλημα. Εμενα το εχει κανει μια φορα (Emjot) απο τοτε που πηρα το τηλ, αλλα τωρα τελευταια ολα κομπλε.

edit Μολις μου το εκανε στην 5 του Emjot οποτε παιζει θεμα με την εκδοση.

 

Το ροτατιον οντως πρεπει να ειναι θεμα του miui γιατι δεν δουλευει στα sms.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. να βαλουμε αλλη ρομ να τελειωνουμε?

Μου αρεσε η miui αλλα τελικα πολλα τα προβληματα μου φαινεται,η aosp τελικα τι λεει,εχει bugs,και η καμερα πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα μικρό τεστ:

Αρχικά το άφησα για μισή ώρα + να "ηρεμήσει" χωρίς να κάνει τίποτα.

Με Wi-Fi, bluetooth και λοιπά κλειστά έκανα το παρακάτω:

Πήρα μέτρηση λίγο πιο κάτω από το ηχείο και έλεγε 32.7°C

Το κράτησα για 3 λεπτά στην κεντρική οθόνη χωρίς να κάνει τίποτα, απλά με την οθόνη on και πήρα μέτρηση 33.5°C

Κάλεσα στο 1314 και άρχισα να παίρνω μετρήσεις καθώς μιλούσε.

Στα 0:50 ήταν 34.1°C

Στα 1:30 ήταν 35°C και σταθεροποιήθηκε εκεί μέχρι και το 4:47 όπου έκλεισε η κλήση.

 

Ανοίγω Wi-Fi, δεν κάνω καμία κλήση απλά κρατάω την οθόνη ανοιχτή:

Την στιγμή που το άνοιξα η θερμοκρασία ήταν 34.7°C.

2 λεπτά μετά 35.5°C

4 λεπτά μετά παίζει από 35.7°C ως 36°C. Εδώ σταθεροποιείται, αλλά πάντα χωρίς να κάνω τίποτα.

Σε αυτό το σημείο άνοιξα το πλαστικό και η μπαταρία είχε 32°C. Αριστερά από την κάμερα είχε 36°C και δεξιά της 35°C. Οπότε θεωρώ πως η μπαταρία είναι εντάξει. Ο τύπος το έστειλε με την μπαταρία κουμπωμένη αλλά με αυτοκόλλητο στους πόλους ώστε να μην κλείνει κύκλωμα.

 

Βάζω να δω βίντεο στο youtube. 1:30 μέσα στο βίντεο πλέον αριστερά της κάμερας (πάντα όπως βλέπεις την κάμερα) έχει πιάσει 42.2°C και δεξιά της 39°C. Υποθέτω πως εκεί βρίσκεται η μονάδα του Wi-Fi....

Η μπαταρία συνεχίζει να έχει την ίδια θερμοκρασία.

 

edit: max temp που έπιασε και κατέγραψα ήταν 43.2°C. Αφού σβήσω όμως το Wi-Fi σιγά σιγά πέφτει ξανά στους 34°C .

 

 

Όσον αφορά το φωτοκύτταρο, μετά δούλεψε κανονικά. Κατά την διάρκεια της πρώτης κλήσης άρχισε να κάνει διάφορα update και σκάλωσε απλά. Μόλις έκλεισε την κλήση ο συνομιλητής το κινητό επανήλθε και όλα καλά σε κάθε κλήση από τότε.

Την V5 Miui του Emjot έβαλα τελικά φίλε.

Για το rotation διάβασα πως επειδή δυσλειτουργούσε, ο σχεδιαστής του MIUI αποφάσισε να το αφαιρέσει μέχρι να βγάλει ένα σωστό.

Edited by StratosGK
Link to comment
Share on other sites

Με την v05 miui του emjot ξαναεβαλε την παλιά εφαρμογή για βίντεο που τραβουσε σε mp4 και δουλεύει κανονικά το βίντεο
Link to comment
Share on other sites

Αμα συνεχισεις να εχεις αυτο με το black screen (μολις μου το ειπες κ το δοκιμασα κ εβγαλε black screen κ σε μενα) το προβλημα μεχρι να διορθωσει κανε αυτο:

Try changing the same to off by going to dail pad/settings/call settings/incoming calls/proximity sensor to off.

 

Παντως λιγο περιεργο μετα απο 1.30 λεπτο στο youtube 42,2 ρε Στρατο. Δεν θυμαμαι να εχω πιασει τετοια θερμοκρασια παρα μονο οταν ειχα κανει αναπαραγωγη 2 ωρες ταινια.

Εγω εχω ολη μερα το wifi ενεργο, το κινητο ειναι κρυο. Οταν σερφαρω κτλ κτλ με ανοιχτη οθονη παλι δεν ανεβαζει ουτε εναν βαθμο. Μονο οταν εχω φλας ανοιχτο το εχω παρατηρησει να ζεσταινεται κ οταν εχω καμερα ανοικτη πιανει λιγο θερμοκρασια προς τα πανω κ οταν δουλευει ο επεξεργαστης full δλδ σε games κ αναπαραγωγη μεγαλης ωρας μηκους ταινιων η βιντεο.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Ok αν εμφανιστεί ξανά το θέμα με τον proximity θα το κάνω, thanks.

 

Και το XPERIA Sole που είχα έπιανε γερές θερμοκρασίες αλλά αυτό εδώ με άγχωσε. Εσύ τι ROM είπαμε ότι χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή?

Ναι με το WiFi απλά ενεργό δεν αυξάνεται σημαντικά η θερμοκρασία. Χωρίς το θερμόμετρο δεν θα το καταλάβαινα. Μπορεί να δοκιμάσω καμιά άλλη ROM.

 

@hammer

Ναι το παρατήρησα και εγώ ότι είχε επιλογή MP4. Θα δοκιμάσω να τραβήξω video να δω πως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα γερες θερμοκρασιες πιανει κ το XIAOMI MI2A ενος φιλου που εχει Snapdragon 600 οποτε νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο μεχρι ενα σημειο.

Τωρα απο κει κ περα θυμαμαι τοσο μεγαλη θερμοκρασια να ειχα πιασει μονο με αναπαραγωγη χωρις wifi, απλο playback ταινιας κ σε hard games επειτα απο λιγη ωρα.

Επισης κ με τον φακο λιγη ωρα ανοικτο. Δηλαδη σαν να μου μοιαζει οτι με το wifi δεν ανεβαζει παρα μονο οταν ζοριζω τον mediatek η αναβω το φλας.

 

Εγω χρησιμοποιω την 5 του Emjot προς το παρον αλλα παντα ηθελα να κανω ενα πειραμε με την καινουργια του Lbxb γιατι θεωρω οτι ειναι πιο πολυ optimised αλλα βαριεμαι συνεχως να μπω στο Κινεζικο κ να την κατεβασω, χωρια που θελει να σβησεις κ τις Κινεζιες (παντως την ειχα χρησιμοποιησει σε μια πρωτη εκδοση κ ηταν απταιστη).

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Την Lbxb που μου είχες δώσει Link σε προηγούμενο ποστ έβαλα αρχικά και σκάλωσε στο boot. Αλλά με βλέπω να κάνω καμιά αλλαγή τώρα γιατί δεν θα μου φύγει το άγχος.

Να και τώρα που μπήκα σε 2-3 σελίδες στον browser πάλι έπιασε 42.5°C.

Μπορεί να φταίει και το ότι είναι καλοκαίρι. Για παράδειγμα, η κάρτα γραφικών μου ηρεμούσε στους 25°C και τώρα στους 32°C. Έπιανε το πολύ 57°C και τώρα βλέπω πάει μέχρι 62°C . (στο ίδιο παιχνίδι πάντα.)

 

Σκέφτομαι να ξανα προσπαθήσω του Lbxb με νέο download μήπως είχε πάει κάτι στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...