Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια κάρτα έχω vodafone να βάλω και μια wind να δουμε πως θα συμπεριφερθεί? Ευκολο θα έχω νέα όμως το σαββατοκύριακο που θα μετακινηθω με μετρο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Εγω συνεχισα να εχω θεματα με RR και ετσι ξαναεβαλα την emui 6.1.28 του kouskous... Κρατησα backup για αμεση επαναφορα αν βρεθει κατι για τα προβληματα και wifi και data στους browsers κυριως... Youtube app τρεχει μια χαρα ταχυτητες... Περιεργο πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Γενικα οταν πηγαινα να εγκαταστησω τα patch για την RR μεσω Philz ειτε για τα Data ειτε για το network-wifi μου εμφανιζε μνμ: upgrade to latest binary... ή καπως ετσι... Ομως στο τελος εγραφε install completed... Θελει καποιο update το recovery? Μπορει καποιος να δωσει λινκ απο το τελευταίο philz recovery? Παιζει να επηρεαζε την σωστη εγκατασταση αυτο το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν έχετε θέματα επανασυνδεσης σε wifi...

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jfsoftware.ipv6autodisable

 

Θα με θυμηθείτε...... :D

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το gps, πρώτα με την cm12 RR και τώρα με την cm13 temasek (την jpmodded βεβαιως βεβαιως :))

Στο google maps κατά το navigation δεν κραταει το fix πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα, μετά το χάνει και κάνει κάνα λεπτό να το ξαναβρεί, και ξαναματα. Τελείως unusable δηλαδή.

Το περίεργο είναι ότι αν βάλω να τρέχει από πίσω μια εφαρμογή που κρατάει απασχολημένο το gps (π.χ. gps status, ή το gps locker που είναι γι'αυτή τη δουλειά) δουλεύει άριστα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Είναι κανένα γνωστό τερτίπι των gmaps που δεν έχω πάρει χαμπάρι? Δεν με πειράζει πολύ αφού υπάρχει workaround, αλλά μου τη δίνει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

λιγο πολυ, παρόμοιο, μου συμβαίνει σε όλες τις ρομ.

gmaps δεν χρησιμοποιώ αλλά ακομη και σε οποιοοδήποτε πρόγραμμα πλοήγησης, εαν βγω με το μεσαιο, χάνει το λοκαρισμα.

Ακομη και στις 4αρες

και πάντα χρησιμοποιώ αυτό...

....

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.bruxo.gpsconnected

 

Για να μην το ξεχνάω, εχω βάλει το ανωτέρω και το προγραμμα πλοήγησης σε μία ξεχωριστή καρτέλα στο συρτάρι. οπότε, δεν υπάρχει περίπτωση να το ξεχάσω...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχισα να εχω θεματα με RR και ετσι ξαναεβαλα την emui 6.1.28 του kouskous... Κρατησα backup για αμεση επαναφορα αν βρεθει κατι για τα προβληματα και wifi και data στους browsers κυριως... Youtube app τρεχει μια χαρα ταχυτητες... Περιεργο πολυ!

 

Το fix με την ipv6 που είχες πει ότι διόρθωσε τα πράγματα δεν κράτησε τελικά;;

Ακόμη δε πέρασα τη ρομ λόγω εξεταστικής, οπότε αν έχει προβλήματα να μη κάνω το κόπο τζάμπα...

 

...

Ακομη και στις 4αρες

...

 

Σε μένα στην AOSP 4.4.2 maucat δε το κάνει :rolleyes:

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο σε όλους,

 

έχω εδώ και σχεδόν δυο χρόνια το F1. Του έβαλα την EMUI 2.3 και το... ξέχασα, κάτι που νομίζω λέει πολλά. :)

Τα μόνα ενοχλητικά προβληματάκια που αντιμετωπίζω, είναι ότι κάποιες φορές αδυνατεί να συνδεθεί σε γνωστά WiFi (κάτι που αντιμετωπίζεται σε δευτερόλεπτα με άνοιγμα-κλείσιμο του Airplane mode), ενώ κάποιες (σπανιότερες) κλείνουν μόνα τους τα δεδομένα κινητής και πρέπει να τα ξανανοίξω χειροκίνητα. Οκ, μερικές φορές λαγκάρει λίγο, αλλά ίσως είναι φυσιολογικό με μια ROM που χρησιμοποιείται αδιάλειπτα επί δυο χρόνια.

Αυτό που δεν έχω βρει λύση και πραγματικά είναι πρόβλημα, είναι πως η επικοινωνία μέσω Blutooth, τόσο με το τηλέφωνο-ηχοσύστημα του αυτοκινήτου όσο και με ένα ζευγάρι φορητά ηχεία που έχω, κάνει στιγμιαίες διακοπές. Όχι πάντα, αλλά πολύ συχνά. Υπάρχει θεραπεία;

 

ΥΓ Κι αν νομίζατε ότι θα γλιτώνατε από την κλασσική ερώτηση κάποιου που έχει να μπει κάτι... αιώνες στο νήμα: τι RΟΜ να βάλω τώρα; :lol:

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο σε όλους,

 

έχω εδώ και σχεδόν δυο χρόνια το F1. Του έβαλα την EMUI 2.3 και το... ξέχασα, κάτι που νομίζω λέει πολλά. :)

Τα μόνα ενοχλητικά προβληματάκια που αντιμετωπίζω, είναι ότι κάποιες φορές αδυνατεί να συνδεθεί σε γνωστά WiFi (κάτι που αντιμετωπίζεται σε δευτερόλεπτα με άνοιγμα-κλείσιμο του Airplane mode), ενώ κάποιες (σπανιότερες) κλείνουν μόνα τους τα δεδομένα κινητής και πρέπει να τα ξανανοίξω χειροκίνητα. Οκ, μερικές φορές λαγκάρει λίγο, αλλά ίσως είναι φυσιολογικό με μια ROM που χρησιμοποιείται αδιάλειπτα επί δυο χρόνια.

Αυτό που δεν έχω βρει λύση και πραγματικά είναι πρόβλημα, είναι πως η επικοινωνία μέσω Blutooth, τόσο με το τηλέφωνο-ηχοσύστημα του αυτοκινήτου όσο και με ένα ζευγάρι φορητά ηχεία που έχω, κάνει στιγμιαίες διακοπές. Όχι πάντα, αλλά πολύ συχνά. Υπάρχει θεραπεία;

 

ΥΓ Κι αν νομίζατε ότι θα γλιτώνατε από την κλασσική ερώτηση κάποιου που έχει να μπει κάτι... αιώνες στο νήμα: τι RΟΜ να βάλω τώρα; :lol:

 

Χαχαχαχα!!!

 

Εεεεεεε, φίλεεεεεε, ξέρεις τώρα, κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τις τελευταίες 1497 σελίδες να αποφασίσεις μόνος σου!!!!!!!

 

Εγώ, πάντως, (που είμαι με τη Miui του Κουσκούς) αν άλλαζα τώρα (το οποίο το σκέφτομαι, αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη Miui), θα έβαζα να δοκιμάσω την τελευταία ΡΡ του Jpower!! Απλά, κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τα πάντα από το post που δίνει το λινκ και έπειτα, γιατί έχει ποστάρει και ένα σωρό φιξάκια, αλλά και δωράκια!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

SOS παιδιά, προσπαθώ να περάσω την rr, έχω κάνει όλα τα wipes, πάω να φλασαρω τη rom και βγάζει αυτό: can't mount /storage/sdcard1. τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

SOS παιδιά, προσπαθώ να περάσω την rr, έχω κάνει όλα τα wipes, πάω να φλασαρω τη rom και βγάζει αυτό: can't mount /storage/sdcard1. τι φταίει?

 

Βγάλε την sd, βάλτην στο πισι ώστε να δεις αν είναι οκ.

Ξαναβαλτην στο τηλέφωνο

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την sd, βάλτην στο πισι ώστε να δεις αν είναι οκ.

Ξαναβαλτην στο τηλέφωνο

ευχαριστώ jpower73 την έβαλα στο pc μάλλον έφταιγε το partition που έκανα. format και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ησυχία έχει πέσει στο νήμα απαπα!!!!

 

http://s22.postimg.org/jd57ulosx/Screenshot_20160903_235801.png http://s22.postimg.org/bvw0fdz9t/Screenshot_20160903_235806.png

temp image upload

 

Είναι xposed module

Βάλτε το... Θα με θυμηθείτε... :p

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Θα γράψω μερικές εντυπώσεις από την RR 5.7.3 του Jpower

Την πέρασα με τον γνωστό τρόπο και είναι όλα εντάξει (σήμα, δεδομένα, wifi τκλ) αλλά έμενα δεν μου κάθεται καλά στην χρήση σαν λειτουργικό.

Εξηγούμαι :

- Πολύ δυνατός ήχος στην ένταση και παρόλο που χαμήλωσα όλα τα λεβελς πάλι στην προτελευταία γραμμή πριν την δόνηση χτυπάνε πολύ δυνατά πχ οι ειδοποιήσεις.

- Δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τη δεύτερη sim ή οποιαδήποτε sim

- Δεν μου κάνει εναλλαγή 2G 3G, μένει μόνιμα στο 3G

- Το σήμα παρόχου ασθενέστερο από την miui που είχα πριν

- Το ίδιο και το wifi, στο ένα δωμάτιο που έπιανα 2 γραμμές wifi με την RR καθόλου.

Και μερικά άλλα θεματάκια που είναι καθαρά προσωπικών γούστων και προτιμήσεων.

Θέλω να επιστρέψω στην miui άλλα το TWRP δεν βλέπει το restore file που πήρα χθες. Προσπαθώ από το πρωί αλλά τίποτα. Το έβαλα εσωτερικό – εξωτερικό χώρο, κάρτα είναι οκ, άλλαξα 2-3 recovery κτλ μάταια.

Τι κάνω λάθος;

Παρεμπιπτόντως Jpower good work, τώρα στα γεράματα :baby::baby:

Link to comment
Share on other sites

Μια κάρτα έχω vodafone να βάλω και μια wind να δουμε πως θα συμπεριφερθεί? Ευκολο θα έχω νέα όμως το σαββατοκύριακο που θα μετακινηθω με μετρο

 

ισως γι αυτο σου δουλευει.Εγω τοσες μερες ειμαι σε τραγικη κατασταση με τις αποσυνδεσεις των data και δεν εχω χρονο για αλλαγμα rom.Το patch δεν εκανε δουλεια και ισως εκανε τα πραγματα χειροτερα γιατι τα data πλεον για να ανοιξουν θελουν reboot.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ένα θέμα με το gps, πρώτα με την cm12 RR και τώρα με την cm13 temasek (την jpmodded βεβαιως βεβαιως :))

Στο google maps κατά το navigation δεν κραταει το fix πάνω από 2-3 δευτερόλεπτα, μετά το χάνει και κάνει κάνα λεπτό να το ξαναβρεί, και ξαναματα. Τελείως unusable δηλαδή.

Το περίεργο είναι ότι αν βάλω να τρέχει από πίσω μια εφαρμογή που κρατάει απασχολημένο το gps (π.χ. gps status, ή το gps locker που είναι γι'αυτή τη δουλειά) δουλεύει άριστα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Είναι κανένα γνωστό τερτίπι των gmaps που δεν έχω πάρει χαμπάρι? Δεν με πειράζει πολύ αφού υπάρχει workaround, αλλά μου τη δίνει λίγο.

 

active gps απο το play store και θα εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Θα γράψω μερικές εντυπώσεις από την RR 5.7.3 του Jpower

Την πέρασα με τον γνωστό τρόπο και είναι όλα εντάξει (σήμα, δεδομένα, wifi τκλ) αλλά έμενα δεν μου κάθεται καλά στην χρήση σαν λειτουργικό.

Εξηγούμαι :

- Πολύ δυνατός ήχος στην ένταση και παρόλο που χαμήλωσα όλα τα λεβελς πάλι στην προτελευταία γραμμή πριν την δόνηση χτυπάνε πολύ δυνατά πχ οι ειδοποιήσεις.

- Δεν μπορώ να απενεργοποιήσω τη δεύτερη sim ή οποιαδήποτε sim

- Δεν μου κάνει εναλλαγή 2G 3G, μένει μόνιμα στο 3G

- Το σήμα παρόχου ασθενέστερο από την miui που είχα πριν

- Το ίδιο και το wifi, στο ένα δωμάτιο που έπιανα 2 γραμμές wifi με την RR καθόλου.

Και μερικά άλλα θεματάκια που είναι καθαρά προσωπικών γούστων και προτιμήσεων.

Θέλω να επιστρέψω στην miui άλλα το TWRP δεν βλέπει το restore file που πήρα χθες. Προσπαθώ από το πρωί αλλά τίποτα. Το έβαλα εσωτερικό – εξωτερικό χώρο, κάρτα είναι οκ, άλλαξα 2-3 recovery κτλ μάταια.

Τι κάνω λάθος;

Παρεμπιπτόντως Jpower good work, τώρα στα γεράματα :baby::baby:

 

Ευχαριστώ...

Για το 1.

- απενεργοποιησε το dolby. Αν ο ήχος εξακολουθεί να είναι δυνατός, Φλασαρεις από την αρχική σελίδα το gionee Sound patch, το normal sound.

Για τα 2,3

- προς το παρόν δεν υπάρχει λύση (είναι πρόβλημα των lp, mm)

Για το 4

- ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι μονίμως σε WCDMA preferred. Αν υπήρχε επιλογή gsm only, θα έβλεπες καλύτερη απόδοση.

Για το 5

- δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο..

 

Κατά τ αλλά, όλα καλά... :)

 

Screenshot_20160904_162612.pngphotoupload

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ COOLUI 6, VERSION 4.4.069.P1.150904.8297W

 

Πρόκειται για την εργοστασιακή 4.4.069.P1.150904.8297W (ρωσικό πορτ) , καθαρισμένη από malware και cool reaper και με προσθήκη DOLBY DIGITAL PLUS, SNAP CAMERA HDR, Boat Browser, mobileuncletools και Titanium backup.....

 

Δείχνει να λειτουργεί πολύ καλά εκτός από το εξής πρόβλημα:

Δεν λειτουργεί το Google Calendar!!!

Το μήνυμα που μου βγάζει είναι το εξής:

 

"oOps, your calendars and events cant be displayed because Calendar Storage is disabled. Turn Calendar Storage back on in Settings".

 

Δεν βρίσκω στα apps το Calendar Storage. Αν γνωρίζει κανείς κάτι θα το εκτιμούσα :)

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να λειτουργεί πολύ καλά εκτός από το εξής πρόβλημα:

Δεν λειτουργεί το Google Calendar!!!

Το μήνυμα που μου βγάζει είναι το εξής:

 

"oOps, your calendars and events cant be displayed because Calendar Storage is disabled. Turn Calendar Storage back on in Settings".

 

Δεν βρίσκω στα apps το Calendar Storage. Αν γνωρίζει κανείς κάτι θα το εκτιμούσα :)

 

ποστ 18971.

(περίεργο, δεν έχει αναφερθεί άλλη φορά)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

παιδια την miui 8 απο xda την εχει δοκιμασει κανεις?

 

ναι, και αν δεν σε πειράζει που δεν έχει Ελληνικά είναι μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...