Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά. μετά από δοκιμές με διάφορες roms έβαλα τώρα της samsung S6. δεν μπορώ να μπω με τίποτα στους λογαριασμούς να προσθέσω gmail κτλ. επίσης δε μου το ανγνωρίζει στο pc για μεταφορά δεδομένων, για να περάσω τα gapps κτλ. (εννοείται πως έχω ενεργοποιήσει το debugging usb).

 

???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πως λειτουργει αυτο. Το κατευασα εγκατεστησα το arcus αλλα δεν μπορω να βαλω θεματα. Μηπως πρεπει να εινατ στην internal?

 

Ηρακλή,

Στην σελίδα 1393 και πέριξ, γράφω για το αρκους.

Είναι μηχανή θεμάτων. Δλδ, εγκαθιστούμε το αρκους και κατεβάζουμε θέματα συμβατά με την εν λόγω εφαρμογή.

Είναι θέματα υψηλής παραμετροποιησης.

 

Στον φάκελο μου στο μεγκα, εχω αρκετά τέτοια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

J Power εχουμε κατι για τον ηχο απο το εξ.ηχειο να ακουγονται πιο δυνατα τα multimedia μαs και youtube videos κτλ?

 

Κι άλλο πιο δυνατά? :wacko:

Θα πάρεις το ηχείο στο χέρι..

 

Αν επιμένεις, άνοιξε dolby, πήγαινε music και άνοιξε το Volume leveler.

Στην χειρότερη, ξαναφλασαρε το sound patch... https://goo.gl/PHQeol

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

jpower αυτο ισχύει για temasek?

 

Δεν το έχω δοκιμάσει σε τεμασεκ.

Σε 573 λειτουργεί.

 

Πάρε νανροιδ πρώτα και δοκίμασε.

Μη μου ζητήσετε Uninstaller μετά... :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μονο προβλημα που βρισκω εγω στην τελευταια του JPOWER73 ειναι οτι δεν συνδεεται αυτοματα σε αποθηκευμενα δικτυα wifi. (πρεπει να πας στις ρυθμισεις wifi και να πατησεις connect. Κατα τα αλλα ειναι αψογη.

 

Το θέμα με την επανασυνδεση WiFi, το έλυσα, πηγαίνοντας Settings /wifi/advanced/wifi region code - Europe.

Και

Settings/wifi/saved networks-ξετικαρα το automatic priority

 

Ίσως τυχαίο, αλλά δεν μου ξαναετυχε.....

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

"Το θέμα με την επανασυνδεση WiFi, το έλυσα, πηγαίνοντας Settings /wifi/advanced/wifi region code - Europe.

Και

Settings/wifi/saved networks-ξετικαρα το automatic priority

Ίσως τυχαίο, αλλά δεν μου ξαναετυχε....."

 

Μαλλον έπιασε και σε μενα. Thanks.

 

Μια γενικη ερωτηση. Μετα απο εγκατασταση της rom ρωταει πως θελουμε να χρησιμοποιειται η καρτα sd, σαν εξωτερικος δισκος αποθηκευσης η σαν μνημη του τηλεφωνου. Τι επιλεγουμε? Εγω επελεξα το πρωτο, Εκανα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έκανες.

Η άλλη επιλογή, κάνει φορματ την κάρτα και στην καταστρέφει (corrupted) (δεν το εχω κάνει, το εχω διαβασει σαν σχόλιο)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έκανες.

Η άλλη επιλογή, κάνει φορματ την κάρτα και στην καταστρέφει (corrupted) (δεν το εχω κάνει, το εχω διαβασει σαν σχόλιο)

Υπαρχει επιλογη να επιλεγεις τον default χωρο αποθηκευσης? Σε αλλο τηλεφωνο με android 6 ειναι στα settings/ χωρος αποθηκευσης οπου επιλεγεις την καρτα η το τηλεφωνο. Στην rr δεν βλεπω κατι τετοιο.

Edited by POUARO
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω να μιλαει κανεις για τις κορυφαιες aicp και paranoid android που κερασε ο mtk-dev και ανησυχω!

 

Πρωτο πραγμα που θα κανω απο δευτερα που επιστρεφω!(οι διακοπες με την rr ηταν υπεροχες,πρεπει να παταγα το airplane mode και στον υπνο μου για να συνδεθουν τα data)

 

Aicp r61 http://www.mtk-dev.com/2016/08/stableaicp-11-r61-mt6592.html?m=1

 

Aospa r61 (paranoid android) http://www.mtk-dev.com/2016/08/aosp-aospa-paranoid-android-r61-mt6592.html?m=1

 

 

α,και μιλωντας για διακοπες δηλαδη για φωτο,ενα πραγμα θα πω.Cameringo απο το play store.Δεν παιζει να δειτε καλυτερες φωτο απο κανενα camera app,θα ανεβασω και αποδειξεις προσεχως!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στην temasek πως μπορούμε να αποθηκεύουμε στην SD? Ειδικά τις εφαρμογές, πως τις κάνεις μεταφορά;
Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω να μιλαει κανεις για τις κορυφαιες aicp και paranoid android που κερασε ο mtk-dev και ανησυχω!

 

Πρωτο πραγμα που θα κανω απο δευτερα που επιστρεφω!(οι διακοπες με την rr ηταν υπεροχες,πρεπει να παταγα το airplane mode και στον υπνο μου για να συνδεθουν τα data)

 

Aicp r61 http://www.mtk-dev.com/2016/08/stableaicp-11-r61-mt6592.html?m=1

 

Aospa r61 (paranoid android) http://www.mtk-dev.com/2016/08/aosp-aospa-paranoid-android-r61-mt6592.html?m=1

 

 

α,και μιλωντας για διακοπες δηλαδη για φωτο,ενα πραγμα θα πω.Cameringo απο το play store.Δεν παιζει να δειτε καλυτερες φωτο απο κανενα camera app,θα ανεβασω και αποδειξεις προσεχως!

 

Ρωτησα πιο πριν αν υπαρχουν bugs στην rr του jpower73,τελικα υπαρχει χοντρο πρόβλημα στην συνδεση data?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα! Καινουριο μελος στο φορουμ σας παρακολουθω ομως εδω και 2 χρονια που απεκτησα την Coolpadara μου!

 

Εχω εγκαταστησει την τελευταια RR του jpower η ρομ τα σπαει γενικα ειναι φοβερη! Ομως εχω ενα θεμα με τα data αλλα και με το wifi... Την εχω εγκαταστησει 3 φορες και με τελευταίο twrp και με το philz με το οποιο ειμαι τωρα και ενω στην αρχη δουλευε οκ με το patch που δινει ο jpower73 μετα απο μια μερα χρήσης παρατηρησα να σερνεται το ιντερνετ και να μηδενιζει ανα 5 δευτερολεπτα ειτε σε wifi ειτε σε data... Περασα και το τελευταιο patch που έκανε ο jp για τον φιλο που μονο του σηκωνεται πλεον! Το ιντερνετ! Και παλι τα ιδια! Ξαναγυρναω σε backup πισω σε καθαρη εγκατάσταση της RR χωρις το πρώτο πατς για datafix και ολα καλα με το ιντερνετ πλεον αλλα οταν τα πιασει τα data μετα απο 2 airplane mode ανοιξε κλεισε... Αν μπορει ο jpower να βοήθησει γιατι πραγματικα η ρομ τα σπαει!

 

Ενα ακομα θεμα που εχω με ολες τις ρομ ειναι οτι δεν μου ζηταει παντα τα pin απο τις καρτες κατα την εκκινηση! Και ειναι και επίσης ενας λογος που δεν συνδέεται σε data απι οτι νομιζω εγω! Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα πιο πριν αν υπαρχουν bugs στην rr του jpower73,τελικα υπαρχει χοντρο πρόβλημα στην συνδεση data?

 

η rr δεν ειναι και απο τις καλυτερες rom,το κυριο προβλημα της ειναι η μνημη.Οι αποσυνδεσεις των data υπαρχουν και σε αλλες παλιες rom αλλα τωρα με τις εκδοσεις που ειναι βασισμενες σε r61 λογικα αυτο το προβλημα δεν θα υπαρχει.Το οτι δεν μπορεις να κλειδωσεις 2g η 3g δικτυο και στο παει μονο του οπου θελει οπoτε του καπνισει ειναι προβλημα ολων των mm rom,δεν το γλυτωνεις,μπορεις ομως να βαλεις την cm12.1 απο xda που ειναι lollipop και δεν εχει σημαντικα bugs,τουλαχιστον οχι οπως οι mm.Αλλιως μενεις kitkat

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα και απο εμενα! Καινουριο μελος στο φορουμ σας παρακολουθω ομως εδω και 2 χρονια που απεκτησα την Coolpadara μου!

 

Εχω εγκαταστησει την τελευταια RR του jpower η ρομ τα σπαει γενικα ειναι φοβερη! Ομως εχω ενα θεμα με τα data αλλα και με το wifi... Την εχω εγκαταστησει 3 φορες και με τελευταίο twrp και με το philz με το οποιο ειμαι τωρα και ενω στην αρχη δουλευε οκ με το patch που δινει ο jpower73 μετα απο μια μερα χρήσης παρατηρησα να σερνεται το ιντερνετ και να μηδενιζει ανα 5 δευτερολεπτα ειτε σε wifi ειτε σε data... Περασα και το τελευταιο patch που έκανε ο jp για τον φιλο που μονο του σηκωνεται πλεον! Το ιντερνετ! Και παλι τα ιδια! Ξαναγυρναω σε backup πισω σε καθαρη εγκατάσταση της RR χωρις το πρώτο πατς για datafix και ολα καλα με το ιντερνετ πλεον αλλα οταν τα πιασει τα data μετα απο 2 airplane mode ανοιξε κλεισε... Αν μπορει ο jpower να βοήθησει γιατι πραγματικα η ρομ τα σπαει!

 

Ενα ακομα θεμα που εχω με ολες τις ρομ ειναι οτι δεν μου ζηταει παντα τα pin απο τις καρτες κατα την εκκινηση! Και ειναι και επίσης ενας λογος που δεν συνδέεται σε data απι οτι νομιζω εγω! Αυτα!

 

αν θες rr οπωσδηποτε μπορεις να δοκιμασεις αυτην απο το mtk-dev που ειναι original απειραχτη.Εγω που την εχω καιρο πανω δεν εχει θεμα με το wifi τουλαχιστον.

 

Αλλα τσεκαρε τις aicp και aospa αν εισαι για φλασαρισμα,ειναι ανωτερες και απο rr και απο temasek.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα πιο πριν αν υπαρχουν bugs στην rr του jpower73,τελικα υπαρχει χοντρο πρόβλημα στην συνδεση data?

 

Προσωπικά, δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με τα Data.

Εχω περάσει το πατς επανασυνδεσης το οποίο έχει επιβεβαιωθεί και στο xda.

 

Για το θέμα με το WiFi, εχω δώσει λύση στην προηγουμενη σελίδα η οποία φαίνεται να λειτουργεί.

 

Για το θέμα με την μνήμη, επίσης έχω προτείνει λύση σε προηγούμενη σελίδα (με kernel auditor)

 

 

* σχετικά με θέματα Data, όσοι έχετε wind/cosmote και έχετε θέματακια ...... Μη ρίχνετε το φταιξιμο στην ρομ.....ειδικά σήμερα κι αύριο (δεν μπορώ να το πω αλλιώς)....

Εχω ως μέτρο σύγκρισης το f1 του αδερφού μου που το έχω με emui....

Και κει τα ιδια.

 

 

 

Στην rr του mtkdev δεν εχω πειράξει αρχεία WiFi ούτε ril.

Τροποποίηση στα ril και μονο, επεισερχεται μετά το φλασαρισμα του σχετικού πατς.

Η ρομ του λινκ που δίνω είναι καθαρή..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

δουλεψε και εμενα το να κανει αυτοματη συνδεση στο wifi μου με τιs ρυθμισειs αυτεs..jpower thanks για το sound patch(τωρα οντωs ειναι καλυτερα τα πραγματα για μενα ακουστικωs..)..και ενα περιεργο πραγμα..μετα τιs ρυθμισειs στο wifi(europe)..δεν εχω θεμα με τα μηδενικα ντατα τελειωs..εστρωσε..περιεργα πραγματα συμβαινουν γυρω μαs..χαχα!
Link to comment
Share on other sites

Jpower73 καλησπέρα, έχω περάσει την τελευταία rr3.5.7 και το μόνο θέμα που έχω είναι ότι όταν ανοίγω την εφαρμογή gmail κλείνει και μου γράφει ότι σταμάτησαν τα google services. Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό;

 

Τελικά μόνη της δούλεψε ή εφαρμογή. Αγνωσται αι βουλαι του coolpad

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στην temasek πως μπορούμε να αποθηκεύουμε στην SD? Ειδικά τις εφαρμογές, πως τις κάνεις μεταφορά;

 

βασικά στις 6αρες ο μόνος τρόπος είναι να κάνεις format as internal την SD?

Link to comment
Share on other sites

βασικά στις 6αρες ο μόνος τρόπος είναι να κάνεις format as internal την SD?

Αν δοκιμασες με εφαρμογή link2sd και δεν έγινε τότε ναι.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω διαβάσει ότι για πλήρη μεταφορά εφαρμογών στην καρτα, χρειάζεται η πληρωμενη έκδοση του link2sd.

Με καθε επιφυλαξη, διότι ποτέ δεν εχβ κάνει κάτι τέτοιο καθως θέλω να Αποφεύγω τα πολλά πάρε δώσε με την κάρτα. Μειώνεται η διάρκεια ζωής της....

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς τις ρομ που είπε ο azuli?

Η 3.5.7 μου τρωει και μενα πολυ ραμ εχω λιγοτερη απο ενα γιγα ελευθερη χωρις καμια εφαρμογη ανοιχτη. Με προηγουμενες ρομ ειχα 1.2 1,3 γιγα ελευθερα

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Βρεθηκε λυση στο προβλημα μου με τα data και το wifi...

Για ενημερωση προς καθε ενδιαφερομενο που αντιμετωπιζει ιδια θεματα με αυτα που αντιμετωπιζα εκανα τα εξης:

Καταρχας Philz για recovery οπωσδηποτε...

Μεταφορα τα παντα απο οσα χρειαζεστε στην καρτα sd + ολα τα απαραιτητα αρχεια για την εγκατασταση της RR...

Επειτα αφαιρεσα την καρτα sd και μπηκα στο recovery και εκανα wipe και format στα παντα... Οταν λεμε στα παντα ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ! Και clean for new Rom... Και ολα 3 φορες... Και reboot in recovery μετα απο καθε σειρα wipes kai format και με πολυ υπομονη... Και απο οτι φαινεται το κινητο καθαρισε επιτελους απο την παραμικρη σαβουρα που εμενε μετα απο τοσες ρομ...

Μετα εκανα ενα ενα εγκατασταση και reboot επαναλαμβανομενα τη ρομ, το xposed, το data fix, το network stab... Και το cooling του jp που απο οτι φαινεται κανει καλη δουλεια στην μπαταρια... Προσοχη ομως... Καθε τι που εγκαθιστουσα εκανα reboot to system και παει λεγοντας... Η ρομ ειναι αρκετα stable πλεον με τα data και το wifi να λειτουργουν αψογα... Σπανια αν δεν ανοιξουν τα data με ενα και μονο airplane mode επανερχεται σε ουτε 10 δευτερολεπτα... Η εναλλαγή των sim για τα data δουλευει αψογα και γινεται ταχυτατα! Ευχαριστουμε jpower73... Ολη η δουλεια εν τελη για να δουλεψουν ολα καλα ηταν να ειναι τερμα "καθαρο" το κινητο και η υπομονετικη εγκατασταση ενα-ενα τα zips... + το Philz που δεν συγκρίνεται με το twrp... Μακραν ανωτερο...

Ερωτηση: Γενικα στο coolpad και με οποιαδηποτε ρομ, τι ταχυτητες εχετε δει και που κυμαίνονται γενικα με data

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κι εγώ για το feedback..

Γενικά, στις ρομ που δίνω, αναφέρομαι σε καθαρή εγκατάσταση.

Ακομη και σε wipe system, κάτι που πολλές φορές δεν το ζητανε στο xda

Και ειναι αυτο που λες. Ίσως οχι τόσο σχολαστικα, αλλά αυτό.

 

Για αυτό το λόγο, στο δικό μου τηλέφωνο, δεν εχω προβλήματα που τυχαινουν σε άλλους φίλους και πολλές φορές μου είναι πρωτόγνωρα... :rolleyes:

 

Σχετικά με τσχυτητες ντατα, θυμάμαι dl: πάνω από 1,2mb/s και ul:γύρω στα 250 με 350kb/s. Με βονταφον.

 

Σανα λέμε μια 24αρα που κλειδωνει στα 14-15+.

 

Πάντως η διαπίστωση μου στο ποστ 22343 εξακολουθεί να ισχύει... (και απ ότι διαβαζω στο φεης, και η βοντα έχει θέματα.)

 

Επίσης, σχετικά με το AirPlane on off για επαναφορά ντατα, κάποιος φίλος αναφέρει οτι κάνοντας ότι λεω στο ποστ 22333, κάτω κατω, δεν αντιμετώπισε ξανά θέμα. Ομοίως κι εγώ.

(δεν την εχω στείλει, την λύση, στο xda καθότι δεν έχει επιβεβαιωθεί από άλλους χρήστες)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα,

 

Προ λίγων ημερών βλέπω update στην εφαρμογή του facebook (90.0.0.20.70) και καθώς επιλέγω να κατεβάσει την εφαρμογή και να κάνει ενημέρωση, μου εμφανίζει παράθυρο 'To Play Store διακόπηκε'.

Έχω δοκιμάσει από τις Ρυθμίσεις, Εφαρμογές, Play Store να καθαρίσω ότι θυμάται (προσωρινή μνήμη και δεδομένα) αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

 

Στο τέλος και ενώ δε το σκέφτηκα καλά λέω να απεγκαταστήσω την εφαρμογή και να την ξαναπεράσω. Τώρα εννοείται ότι δεν εγκαθηστά την 90.0.0.20.70 από το Play Store, αλλά και ούτε κάποιες εκδόσεις 88, 89, 82, εμφανίζοντας μήνυμα 'Παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα κατά την ανάλυση του πακέτου' στα Αγγλικά 'There is a Problem Parsing the Package'.

 

Μπορείτε να προτείνετε κάποια λύση; Είναι το μόνο πολύ βαρύ πρόβλημα που μου εμφάνισε το κινητό εδώ και κοντά 2 χρόνια που το δουλεύω με την aosp v4 leak17 με kernel v3.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα δοκιμαζω την aicp r61 καλη φενεται και γρήγορη δουλεύουν όλοι οι πομποδέκτες κάποιο προβληματακι στο wifi (αποσυνδεσεις) λύθηκε με της τελευταίες ρυθμίσεις του jpower.Νομιζω οτι στα ίδια πλαίσια με rr και temasek.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα δοκιμαζω την aicp r61 καλη φενεται και γρήγορη δουλεύουν όλοι οι πομποδέκτες κάποιο προβληματακι στο wifi (αποσυνδεσεις) λύθηκε με της τελευταίες ρυθμίσεις του jpower.Νομιζω οτι στα ίδια πλαίσια με rr και temasek.Θα επανελθω με περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα,

 

Προ λίγων ημερών βλέπω update στην εφαρμογή του facebook (90.0.0.20.70) και καθώς επιλέγω να κατεβάσει την εφαρμογή και να κάνει ενημέρωση, μου εμφανίζει παράθυρο 'To Play Store διακόπηκε'.

Έχω δοκιμάσει από τις Ρυθμίσεις, Εφαρμογές, Play Store να καθαρίσω ότι θυμάται (προσωρινή μνήμη και δεδομένα) αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

 

Στο τέλος και ενώ δε το σκέφτηκα καλά λέω να απεγκαταστήσω την εφαρμογή και να την ξαναπεράσω. Τώρα εννοείται ότι δεν εγκαθηστά την 90.0.0.20.70 από το Play Store, αλλά και ούτε κάποιες εκδόσεις 88, 89, 82, εμφανίζοντας μήνυμα 'Παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα κατά την ανάλυση του πακέτου' στα Αγγλικά 'There is a Problem Parsing the Package'.

 

Μπορείτε να προτείνετε κάποια λύση; Είναι το μόνο πολύ βαρύ πρόβλημα που μου εμφάνισε το κινητό εδώ και κοντά 2 χρόνια που το δουλεύω με την aosp v4 leak17 με kernel v3.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Δηλαδή μονο το facebook δεν κατεβάζει;

Edit: σκέτο apk απο κάποια σελιδα δοκομασες;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μονο το facebook δεν κατεβάζει;

Edit: σκέτο apk απο κάποια σελιδα δοκομασες;

Ναι μόνο στην εφαρμογή του facebook το κάνει αυτό, όλες τις άλλες ενημερώσεις χωρίς θέμα.

 

Δοκίμασα και σκέτο το .apk, θα ψάξω και από καμιά άλλη σελίδα να το κατεβάσω μήπως και είχαν κάποιο θέμα από εκεί.

Nokia 3510i - Motorola L7 - Nokia 5800 - Samsung Galaxy S Advance - CoolPad F1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...