Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

 

έχω το συγκεκριμένο κινητό αλλά δεν μου δουλεύει το touch αλλά μου είπανε ότι παίζει να φταίει η rom .

ισχύει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ένα fix το οποίο το φλασάρεις αμέσως μετά τη rom για να μπορέσει να τρέξει το Xposed! Θεωρώ ότι, αν αμέσως μετά τη rom φλασάρεις αυτό το fix, θα σου τρέξει κανονικά όλα τα modules που έχεις ενεργοποιημένα, οπότε θα είσαι κομπλέ! Το έχω κι εγώ αυτό το fix και, όταν αναβάθμιζα τις Miui, το φλάσαρα και αμέσως μετά έκανα ξανά ενεργοποίηση στο Xposed και τέλος!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ισχύει!! Γιατί αλλιώς δε συνδέεται καν στο δίκτυο ή βγάζει προβλήματα με τα data!!

 

Σορρυ φιλε αλλα αυτό το φιξ που το βρισκω?

Και πως το τρεχω,δηλ. το κανω εγκατασταση όπως ένα apk η το φλασαρω μεσο TWRP?

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ φιλε αλλα αυτό το φιξ που το βρισκω?

Και πως το τρεχω,δηλ. το κανω εγκατασταση όπως ένα apk η το φλασαρω μεσο TWRP?

 

Το είχα ανεβάσει και παλαιότερα!!

 

https://mega.nz/#!DdNQAaqJ!TqjGT2RWk7aJTGKAoZ033tRfK5Ldtv6NZIdw3QVDuFw

 

Το φλασάρεις μέσω TWRP!! Και μετά λειτουργεί κανονικά το Xposed! Μόνο κάποιες φορές που θέλω είτε να κατεβάσω κάποιο νέο module είτε να αναβαθμίσω κάποιο ήδη κατεβασμένο δε μου το κατεβάζει μέσα από την εφαρμογή του Xposed! Ψάχνω, όμως, το συγκεκριμένο module μέσω ίντερνετ, κατεβάζω το apk και το τρεχω μόνο του για να εγκατασταθεί! Μικρό το κακό! Δεν ξέρω, όμως, αν φταίει αυτό το fix γι' αυτό ή μήπως φταίει η ίδια η έκδοση του Xposed που έχω εγκατεστημένη!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Σπέσιαλ δωράκι......

 

Screenshot_20160912_131353.png Screenshot_20160912_131415.png

 

Φλασαριστό.

 

Snapdragon Audio+

https://mega.nz/#!QAoFRKDZ!Gpk0sTeWUfW4Zf1lLRTKdwA8AM1XiknEBPfnZ39t900

 

συνεργάζεται με τον νέο stock music player

Δοκιμασμένο σε Ressurection Remix 573. Παίζει και σε άλλες ρομ

Θα εκπλαγείτε!!!

 

(Εφεξής, στον στάνταρ εξοπλισμό..) :p

 

ΠΡΟΣΟΧΉ : ακυρώνει dolby

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Ποια rom του Κουσκούς έχεις;; Αν έχεις βάλει την τελευταία, όντως έχει θέμα με τα δεδομένα! Η προτελευταία (6.1.28) είναι η πλέον απροβλημάτιστη!! Την χρησιμοποιώ εδώ και μήνες και δουλεύουν τα πάντα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχω την ίδια (του Κουσκούς μιλάμε πάντα, έτσι;; ) και λειτουργεί κανονικά το ράδιο, τόσο στα ακουστικά όσο και στο ηχείο! Μήπως δεν έχει καθίσει καλά;; Εγώ θα την περνούσα ξανά από την αρχή με όλα τα wipes πριν ψάξω για νέα rom!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν ξέρω αν πρόκειται για το ίδιο πρόβλημα, αλλά είχα θέμα με το WiFi στο πατρικό μου σπίτι! Έχανε τη σύνδεση ξαφνικά χωρίς προφανή λόγο! Δοκίμασε το WiFi fixer από το Play Store! Το είχα αφήσει και έκανε τα δικά του και από τότε δεν παρουσιάστηκε ξανά το πρόβλημα!

 

(Μιλάμε πάντα για την 6.1.28, έτσι;; )

 

Ευχαριστω για την απαντηση... Πρωτα ειχα την 4.8.23 και το ραδιο καποιες φορες δν λειτουργουσε εξαιτιας των ακουστικων(δν επιανε κατι στο βυσμα μαλλον). Τελικα δν λειτουργουσε καθολου το ραδιο... Μαλλον ειναι θεμα hardware οποτε δν φταιει η ρομ, ολα στην 6.1.28 δουλευουν τελεια. Θελει ckeck το τηλ για βλαβη... Ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ή αναβάθμιση είναι για το μοντέλο της xiaomi δεν κάνεις τίποτα.inew v3 rom μία χαρά,λειτουργουν όλα.ριξε μία ματιά στην πρώτη σελίδα όρεξη να έχεις και ρομ υπάρχουν! υπάρχουν και 2-3 miui στο xda.

 

Ευχαριστω θα κρατησω την 6.1.28...παει αερας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

 

έχω το συγκεκριμένο κινητό αλλά δεν μου δουλεύει το touch αλλά μου είπανε ότι παίζει να φταίει η rom .

ισχύει αυτό??

 

καμία ιδέα ρε παιδιά ισχύει το παραπάνω η όχι ??

Link to comment
Share on other sites

Έχω θεμα με την cardinal ,δεν μου ανοίγει κανένας σύνδεσμος από καμιά σελίδα. Νω ίντερνετ έχω και μπαίνω κανονικά σε sites. Αυτό δεν μου το έκανε στην αρχη. Κάποιες φορές μετά από κλήση δεν έχω data και πρέπει να βάλω λειτουργία πτήσης και να ξαναανοιξω data. Μάλλον θα την ξαναπερασω με twrp.
Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το κόβω αλλά γτ δεν αλλαζεις ρομ να το δεις;

 

πως να αλλάξω rom αυτό προσπαθώ αλλά δεν δουλεύει το touch .έχεις καμία ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

πως να αλλάξω rom αυτό προσπαθώ αλλά δεν δουλεύει το touch .έχεις καμία ιδέα??

 

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό... Στην πρώτη σελίδα έχει οδηγό για να περάσεις official rom όπου αν θυμάμαι δεν χρειάζεται το touch, δοκίμασε το

Link to comment
Share on other sites

πως να αλλάξω rom αυτό προσπαθώ αλλά δεν δουλεύει το touch .έχεις καμία ιδέα??

 

με philz recovery δεν χρειαζεσαι touch για να φλασαρεις.Το twrp δεν θυμαμαι αν δουλευει με τα κουμπια μονο.

Αλλιως μπορεις μεσω pc με ygdp η flash tools

Link to comment
Share on other sites

Η καρντιναλ κάνει νερά τη 2η μέρα στο wifi, και δεν αλλάζει το 2g/3g που δεν το γράφει στα bugs.

και ένα περίεργο: έψαχνα μία επαφή (οι επαφές μου είναι όλες από το google) ανοίγοντας το "επαφες" (το εικονίδιο με το ανθρωπάκι), και γράφοντας στην εύρεση επαφών, δεν την έβρισκα.

άνοιξα την εφαρμογή "τηλέφωνο", με το εικονίδιο του τηλεφώνου και γράφοντας στην αναζήτηση το έβρισκε. λέω δεν γινόνται αυτά......

ξαναπάω στις επαφές.... ξανά τα ίδια

Τελικά έκανα εντιτ την επαφή και μετά εμφανίστηκε ???

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να κατεβασω το supersu της cardinal. Μήπως το έχει κάποιος εύκαιρο? Αυτο θα την κάνει root, σωστά?
Link to comment
Share on other sites

Η καρντιναλ κάνει νερά τη 2η μέρα στο wifi, και δεν αλλάζει το 2g/3g που δεν το γράφει στα bugs.

και ένα περίεργο: έψαχνα μία επαφή (οι επαφές μου είναι όλες από το google) ανοίγοντας το "επαφες" (το εικονίδιο με το ανθρωπάκι), και γράφοντας στην εύρεση επαφών, δεν την έβρισκα.

άνοιξα την εφαρμογή "τηλέφωνο", με το εικονίδιο του τηλεφώνου και γράφοντας στην αναζήτηση το έβρισκε. λέω δεν γινόνται αυτά......

ξαναπάω στις επαφές.... ξανά τα ίδια

Τελικά έκανα εντιτ την επαφή και μετά εμφανίστηκε ???

 

Για το WiFi, ισχυει το κόλπο που έχω δώσει μερικές σελίδες πριν. Μέσω macrodroid...

Ειμαι με την 573 και παίζει ρολόι

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Για το WiFi, ισχυει το κόλπο που έχω δώσει μερικές σελίδες πριν. Μέσω macrodroid...

Ειμαι με την 573 και παίζει ρολόι

 

Λέω για την κάρντιναλ

Δεν αναφέρει ο dev ότι έχει πρόβλημα το wifi, ούτε το switch, ενώ στις άλλες το γράφει. Γιαυτό το είπα

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε μπορώ να κατεβασω το supersu της cardinal. Μήπως το έχει κάποιος εύκαιρο? Αυτο θα την κάνει root, σωστά?

Είναι το γνωστό supersu2,46 https://www.sendspace.com/file/9nvd7i

Σε AOSP rom υπαρχει τροπος να φυγει η μηχανη αναζητησεις της Google από την αρχική οθόνη;

 

να είχες φλασάρει pico gapps

ή βάλε άλλο launcher

ή πάγωσε το google

Link to comment
Share on other sites

Η καρντιναλ κάνει νερά τη 2η μέρα στο wifi, και δεν αλλάζει το 2g/3g που δεν το γράφει στα bugs.

και ένα περίεργο: έψαχνα μία επαφή (οι επαφές μου είναι όλες από το google) ανοίγοντας το "επαφες" (το εικονίδιο με το ανθρωπάκι), και γράφοντας στην εύρεση επαφών, δεν την έβρισκα.

άνοιξα την εφαρμογή "τηλέφωνο", με το εικονίδιο του τηλεφώνου και γράφοντας στην αναζήτηση το έβρισκε. λέω δεν γινόνται αυτά......

ξαναπάω στις επαφές.... ξανά τα ίδια

Τελικά έκανα εντιτ την επαφή και μετά εμφανίστηκε ???

 

εγω ειμαι κομπλε με το wifi της cardinal,επανασυνδεεται οποτε γυρναω σπιτι, κατι που οι περισσοτερες που ειχα πριν δεν το κανανε.Δεν εχω κανει κατι γι αυτο,ουτε χρησιμοποιησα macrodroid.Δοκιμασε να αλλαξεις καναλι στο router.

 

 

Το 3g switch ειναι χαλασμενο σε ολες τις mm..

 

Με ενα μικρο (μεγαλο) θαυμα ισως ο fire855 το φτιαξει στην cm14

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

https://www.androidfilehost.com/?fid=24686681827315634

 

Το... "θαύμα" πλησιάζει... :p

 

CM 14 (Android Naugat 7.0)for MT6592,Kernel 3.4.67... Πιθανόν.

Δεν δοκίμασα πόρτ.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidfilehost.com/?fid=24686681827315634

 

Το... "θαύμα" πλησιάζει... :p

 

CM 14 (Android Naugat 7.0)for MT6592,Kernel 3.4.67... Πιθανόν.

Δεν δοκίμασα πόρτ.

 

εχει πολυ δουλεια ακομα..

το θεμα ειναι να εχει και λιγοτερα bugs απο τις cm12.1 και cm13 που εχουμε τωρα,γιατι οσο ανεβαινουμε εκδοση τοσο μεγαλυτερα bugs παιρνουμε μαζι..

Η nougat εκ πρωτων reviews εχει και χειροτερο performance απο την mm,οποτε καλα να βγει αλλα το να ειναι και καλυτερη απο αυτες που εχουμε ειναι πιο σημαντικο απο τον αριθμο της εκδοσης.Αλλιως βαζουμε το n-ify στο xposed και η mm γινεται nougat σε 2 λεπτα.

 

Εμενα το μονο που με ενδιαφερει ειναι μηπως και καταφερει και φτιαξει τα data γιατι το bug αυτο ειναι τεραστιο,αυτο θα ειναι το θαυμα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι εδώ και λίγες μέρες με αυτή http://www.mtk-dev.com/2016/09/stableaosp-aospomssubstratum-mt6592.html. Δεν έχει πατς ακόμα (οι κάρτες δουλεύουν κανονικά, δε δουλεύει το volume up). Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι οι πρασινο-κίτρινες γραμμές σε .gif μόνο, όχι σε βίντεο κι ίσως οτι τρώει αρκετή ram(?) (χωρίς εφαρμογές ανοιχτές, ελεύθερη ram ~ 700mb), λειτουργεί βέβαια απροβλημάτιστα.

Τα καλά νέα είναι οτι μου δουλεύουν επιτέλους τα ντατα! Έχω περάσει το networkfix_4.4 του jpower κι επίσης κατέβασα το HEBF Optimizer τυχαία κι είχε κάποιες ρυθμίσεις για το ιντερνετ (δείτε εδώ http://tinyurl.com/zpbdbo5). Πριν απ' αυτά τα δύο αντιμετώπιζα το κλασσικό πρόβλημα. Δεν το χω δοκιμάσει σε μετρό ακόμα αλλά σε μέρη που μέχρι πριν λίγες μέρες δεν επανέρχονταν τα ντατα, τώρα λειτουργούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι εδώ και λίγες μέρες με αυτή http://www.mtk-dev.com/2016/09/stableaosp-aospomssubstratum-mt6592.html. Δεν έχει πατς ακόμα (οι κάρτες δουλεύουν κανονικά, δε δουλεύει το volume up). Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι οι πρασινο-κίτρινες γραμμές σε .gif μόνο, όχι σε βίντεο κι ίσως οτι τρώει αρκετή ram(?) (χωρίς εφαρμογές ανοιχτές, ελεύθερη ram ~ 700mb), λειτουργεί βέβαια απροβλημάτιστα.

Τα καλά νέα είναι οτι μου δουλεύουν επιτέλους τα ντατα! Έχω περάσει το networkfix_4.4 του jpower κι επίσης κατέβασα το HEBF Optimizer τυχαία κι είχε κάποιες ρυθμίσεις για το ιντερνετ (δείτε εδώ http://tinyurl.com/zpbdbo5). Πριν απ' αυτά τα δύο αντιμετώπιζα το κλασσικό πρόβλημα. Δεν το χω δοκιμάσει σε μετρό ακόμα αλλά σε μέρη που μέχρι πριν λίγες μέρες δεν επανέρχονταν τα ντατα, τώρα λειτουργούν κανονικά.

 

Το ίδιο έχω διαπιστώσει κι εγώ, εδώ και μέρες. Έχω κάνει ρυθμίσεις στον Kernel auditor και έχω λύσει το θέμα της μνήμης.

Εχω ετοιμάσει "βουτυράτο" ζιπ με τα πάντα μέσα (με μια εγκατάσταση όλα)...

Περιμένω το πατς, αν το αργήσει θα το φτιάξω μόνος μου.... :p

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι εδώ και λίγες μέρες με αυτή http://www.mtk-dev.com/2016/09/stableaosp-aospomssubstratum-mt6592.html. Δεν έχει πατς ακόμα (οι κάρτες δουλεύουν κανονικά, δε δουλεύει το volume up). Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει είναι οι πρασινο-κίτρινες γραμμές σε .gif μόνο, όχι σε βίντεο κι ίσως οτι τρώει αρκετή ram(?) (χωρίς εφαρμογές ανοιχτές, ελεύθερη ram ~ 700mb), λειτουργεί βέβαια απροβλημάτιστα.

Τα καλά νέα είναι οτι μου δουλεύουν επιτέλους τα ντατα! Έχω περάσει το networkfix_4.4 του jpower κι επίσης κατέβασα το HEBF Optimizer τυχαία κι είχε κάποιες ρυθμίσεις για το ιντερνετ (δείτε εδώ http://tinyurl.com/zpbdbo5). Πριν απ' αυτά τα δύο αντιμετώπιζα το κλασσικό πρόβλημα. Δεν το χω δοκιμάσει σε μετρό ακόμα αλλά σε μέρη που μέχρι πριν λίγες μέρες δεν επανέρχονταν τα ντατα, τώρα λειτουργούν κανονικά.

 

Κατεβασα να δοκιμασω το HEBF Optimizer,φαινοταν καλο,ενεργοποιησα μερικα tweaks (εκτος απο αυτα για τα data,εκανα reboot και μετα γ@μηθηκε το συμπαν.Το τηλεφωνο κολλησε τοσο ασχημα που δουλευαν μονο τα κουμπια,οτι και να εκανες με touch δεν ανταποκρινοταν.

 

Αναγκαστηκα να μπω twrp,να κανω unmounts και να παω στον file browser του twrp,να παρω απο τον φακελο που κραταει τα backup η εφαρμογη το backup του build.prop,να το αντικαταστησω μεσω recovery με το νεο που εφτιαξε η εφαρμογη,να αλλαξω permissions μεσω recovery και μετα να παω παλι απο twrp στον system/etc να σβησω ολα τα scripts γιατι δεν θυμομουνα ποια ειχε προσθεσει η εφαρμογη,να κανω wipe dalvik/cache, και μετα και μονο μετα το τηλεφωνο επανηλθε (σε αγνωστη κατασταση αλλα τουλαχιστον λειτουργουσε το touch) ισα ισα για να παρω ενα titanium τις εφαρμογες και να φλασαρω αλλη rom γιατι δεν ξερω και γω που αλλου εχει κανει αλλαγες η εφαρμογη.

 

Προσοχη λοιπον με την εφαρμογη αυτη,και αυτη και οι παρομοιες οπως L-speed κλπ επειδη ειναι Universal εχουν tweaks που δεν κανουν για ολα τα τηλεφωνα,με αποτελεσματα σαν κι αυτο που επαθα εγω.

 

Αν ειναι να πειραξετε κατι καντε οπωσδηποτε backup πρωτα η εστω να ξερετε να το επαναφερετε μεσω twrp οπως το κανα εγω.Επικινδυνη εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...