Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

azuli μπορεις να μας πεις την διαδικασι πως την περασες να εχουμε εναν μπουσουλα; Αν καταλαβα καλα στις οδηγιες τα κανεις ολα install και κανεις ενα μονο reboot μετα; Και κατι ακομα το gravity για τις mm το βρισκω στο xposed;

 

wipes ολα εκτος recovery,format data,unmount ολα εκτος απο την sd και φλασαρισμα τα zips.Πρωτα rom και gapps μαζι και μετα το πρωτο boot τα υπολοιπα.Εγω τα βαζω ενα ενα μετα για σιγουρια (ενα zip φλασαρισμα,reboot,επομενο zip) αλλα νομιζω οτι και ολα μαζι μετα να τα βαλεις δεν θα υπαρχει προβλημα (νομιζω).Xρησιμοπoιω twrp 2.8.6

To gravity το κατεβαζεις κανονικα απο xposed.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Azuli καλημέρα εαν μπορείς πες τι gapps εχεις βάλει γιατί δυο φορες που το επιχειρησα κρασαρουν

 

τα γνωστα open gapps που δινει στο link της rom (6.0,pico).Δεν υπηρχε κανενα κρασαρισμα.Τα βαζεις καπακι μετα το φλασασρισμα της rom,χωρις reboot

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν όντως η cardinal είναι τοσο καλή, κατεβαίνει, σεταρεται και παρουσιάζεται.

Κάνε και το τεστ στο μετρό και πες.

 

επειδή , σιγουρα, υστερεί σε ρυθμισεις, σε σχεση με την RR, πέρνα και xposed+gravity και δες συμπεριφορά.

 

Τα βασικα απο ρυθμισεις τα εχει ολα,του καθαρου android δηλαδη συν κατι καρτελες με εξτρα ρυθμισεις της Cardinal,οτι ελειπε προστεθηκε μεσω gravity χωρις προβλημα.Kυριως το βαλα γιατι λογω aosp μπορεις να βαλεις custom tiles μεσω gravity κατι που στις cm based μου ελειπε παντα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

ωραια..

Θα ετοιμαστει all in one zip με ενσωματωμένα, τα πάντα.

Αν δεν υπάρχει και το θέμα με τα data, αψογα!!

 

Αν υπάρχει θα την αναβαθμίσω σε R63.

(Νομίζω είναι R62)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ωραια..

Θα ετοιμαστει all in one zip με ενσωματωμένα, τα πάντα.

Αν δεν υπάρχει και το θέμα με τα data, αψογα!!

 

Αν υπάρχει θα την αναβαθμίσω σε R63.

(Νομίζω είναι R62)

.

 

R61 είναι τα παει πολύ καλά στα data........ας δουμε τι θα πει ο azuli που έχει το μεγαλητερο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

wipes ολα εκτος recovery,format data,unmount ολα εκτος απο την sd και φλασαρισμα τα zips.Πρωτα rom και gapps μαζι και μετα το πρωτο boot τα υπολοιπα.Εγω τα βαζω ενα ενα μετα για σιγουρια (ενα zip φλασαρισμα,reboot,επομενο zip) αλλα νομιζω οτι και ολα μαζι μετα να τα βαλεις δεν θα υπαρχει προβλημα (νομιζω).Xρησιμοπoιω twrp 2.8.6

To gravity το κατεβαζεις κανονικα απο xposed.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τα γνωστα open gapps που δινει στο link της rom (6.0,pico).Δεν υπηρχε κανενα κρασαρισμα.Τα βαζεις καπακι μετα το φλασασρισμα της rom,χωρις reboot

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα βασικα απο ρυθμισεις τα εχει ολα,του καθαρου android δηλαδη συν κατι καρτελες με εξτρα ρυθμισεις της Cardinal,οτι ελειπε προστεθηκε μεσω gravity χωρις προβλημα.Kυριως το βαλα γιατι λογω aosp μπορεις να βαλεις custom tiles μεσω gravity κατι που στις cm based μου ελειπε παντα.

 

Ποιο recovery χρησιμοποιησες;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο recovery χρησιμοποιησες;

 

twrp 2.6.8

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δε μπορω να βαλω xposed μαλλον κανω κατι λαθος για την crdinal λεω

 

χμμ,δεν ξερω τι κανεις,εγω με την μια κανονικα το εβαλα χωρις προβληματα.Φλασαρα το zip και μετα εγκατασταση το apk

 

 

 

 

Στο mtk-dev ανεβασε καθαρη aosp r68,προς το παρον δεν εχει ανεβασει a310 patch παντως.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

twrp 2.6.8

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

χμμ,δεν ξερω τι κανεις,εγω με την μια κανονικα το εβαλα χωρις προβληματα.Φλασαρα το zip και μετα εγκατασταση το apk

 

 

;

Στο mtk-dev ανεβασε καθαρη aosp r68,προς το παρον δεν εχει ανεβασει a310 patch παντως.

 

Δλδ να το αλλάξω το philz ; Με την sd έχεις καμιά ιδέα τι να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. θελω να αγορασω το Xiaomi Mi Band 2 και θελει Bluetooth 4.0 και Android 4.4+ . εχω την ROM mlais_Aosp4.4.3. απλα εχω θεμα με τα bluetooth με αυτη τη rom. οταν συνδεω μια συσκευη με τα bluetooth,αμα κλεισω και ανοιξω το κινητο μετα για να το ξανασυνδεσω πρεπει να κανω ποσες φορες επανεκκινηση. μηπως μπορει κανενας να μου προτείνει καμια καλή rom που να δουλεύουν σωστα τα bluetooth και να πιανει και το version του android που θελει το Xiaomi Mi Band 2? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνεται το WiFi workaround που ανέφερα στην προηγουμενη σελίδα.

Screenshot_20160908_150100.pngscreen capture windows

Πλέον κλειδωνει άμεσα....

 

Έχει ανέβει, η εντολή στην βάση δεδομένων της εφαρμογης. Μπορείτε να την κατεβάσετε με το ψαχτιρι της. Έχει τίτλο force wifi connect by jpower73.

Απλά, στην καρτέλα actions (μπλε), πατάτε το +, μετά πάτε WiFi configure (Τέρμα κατω), απο την αναδυόμενη επιλέγετε connect to network και τικαρετε το προβληματικό δίκτυο - ΟΚ. Στο τέλος, πατάτε το μεγάλο τικ κατω δεξιά..

 

Έτοιμος!

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δλδ να το αλλάξω το philz ; Με την sd έχεις καμιά ιδέα τι να κάνω

 

δεν χρησιμοποιω πια philz,μoνο twrp 2.8.6,ισως παιζει ρολο.

 

Για την sd δεν ξερω τι προβλημα εχεις,ολες οι εφαρμογες μου σωζουν κανονικα στην εξωτερικη.Βαζω παντα βεβαια xInternal και obbonsd μολις φλασαρω την rom.

 

 

 

 

Για το wifi:Στην Cardinal δυο φορες που επεστρεψα σπιτι συνδεθηκε μονο του παλι κανονικα,χωρις workaround.Τα data συνδεονται επισης μονα τους οταν χανεις το wifi.Επισης ξανασυνδεθηκαν μονα τους μετα απο ασανσερ,σε metro δεν μπηκα ακομα αλλα μεταξυ μας δεν εχω και πολλες ελπιδες, σε καμια μεχρι τωρα δεν επανασυνδεονται 100℅ των περιπτωσεων,μακαρι βεβαια να κανει αυτη η rom την διαφορα,θα ενημερωσω!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην RESSURECTION REMIX 5.7.3 και το ζήτημα αυτό το έχει αναφέρει και ο μηχανικός :)

Μακάρι να μην υπάρχει στην καρντιναλ.

 

Αν δεν υπάρχει θέμα νε τα ντατα καλώς. Αλλιώς θα αναβαθμιστεί σε r68

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην RESSURECTION REMIX 5.7.3 και το ζήτημα αυτό το έχει αναφέρει και ο μηχανικός :)

Μακάρι να μην υπάρχει στην καρντιναλ.

 

Αν δεν υπάρχει θέμα νε τα ντατα καλώς. Αλλιώς θα αναβαθμιστεί σε r68

 

Μάλλον θα πάμε ομαδικώς στην καρντιναλ

 

Αν μπορείς κατέβασε τα δύο μικρά δείγματα ήχου, να δεις αν ακούς κανονικά την κιθάρα και το μπουζούκι στο μεγάφωνο του τηλεφώνου

 

Αζούλι δες το και στην καρτνιναλ αν μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. θελω να αγορασω το Xiaomi Mi Band 2 και θελει Bluetooth 4.0 και Android 4.4+ . εχω την ROM mlais_Aosp4.4.3. απλα εχω θεμα με τα bluetooth με αυτη τη rom. οταν συνδεω μια συσκευη με τα bluetooth,αμα κλεισω και ανοιξω το κινητο μετα για να το ξανασυνδεσω πρεπει να κανω ποσες φορες επανεκκινηση. μηπως μπορει κανενας να μου προτείνει καμια καλή rom που να δουλεύουν σωστα τα bluetooth και να πιανει και το version του android που θελει το Xiaomi Mi Band 2? ευχαριστω

 

Φίλε επειδή το κοιτάω και εγώ. Είσαι σίγουρος ότι το Band 2 θα λειτουργεί με το κινητό μας; Εννοώ ότι δεν είναι μόνο θέμα rom αλλά και hardware. Υποστηρίζει το κινητό μας BLE; Αν τελικά το πάρεις και λειτουργεί γράψε εδώ να ξέρουμε και οι υπόλοιποι:)

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνεται το WiFi workaround που ανέφερα στην προηγουμενη σελίδα.

Screenshot_20160908_150100.pngscreen capture windows

Πλέον κλειδωνει άμεσα....

 

Έχει ανέβει, η εντολή στην βάση δεδομένων της εφαρμογης. Μπορείτε να την κατεβάσετε με το ψαχτιρι της. Έχει τίτλο force wifi connect by jpower73.

Απλά, στην καρτέλα actions (μπλε), πατάτε το +, μετά πάτε WiFi configure (Τέρμα κατω), απο την αναδυόμενη επιλέγετε connect to network και τικαρετε το προβληματικό δίκτυο - ΟΚ. Στο τέλος, πατάτε το μεγάλο τικ κατω δεξιά..

 

Έτοιμος!

 

Οκ για το σπίτι,

Ναι αλλά αν δεν συνδέεται ας πούμε και στο γραφείο ? άλλη μακροεντολή θέλει ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάμε ομαδικώς στην καρντιναλ

 

Αν μπορείς κατέβασε τα δύο μικρά δείγματα ήχου, να δεις αν ακούς κανονικά την κιθάρα και το μπουζούκι στο μεγάφωνο του τηλεφώνου

 

 

Μεγάλη σχολή αυτό το τηλέφωνο....

 

Δεν ησυχαζεις ποτέ.

:lol:

 

Στειλε μου τα δείγματα. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ για το σπίτι,

Ναι αλλά αν δεν συνδέεται ας πούμε και στο γραφείο ? άλλη μακροεντολή θέλει ?

 

Πρόσθεσε και το δίκτυο του γραφείου και είσαι οκ. Στην ίδια.

Π. χ..

 

Screenshot_20160908_195552.pngupload png

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όποιος έχει περάσει την καρντιναλ και έχει φεης, ας πει εαν στα βιντεακια βγάζει πράσινο κίτρινες γραμμές (αλλιωνει χρώματα)

 

 

Πιθανότητα, σήμερα θα είναι έτοιμη. Θα περαστουν όλα τα γνωστά και θα διορθωθούν τυχόν ασυμβατότητες με το τηλέφωνο μας.

Τα αρχεία τηλεφωνίας θα αναβαθμιστουν σε r68 (εφόσον υπάρχει αναβάθμιση στο κομμάτι αυτό).

Επίσης, θα προεγκατασταθει ο mx player pr:shifty:, καθότι έχει αναφερθεί χαμηλή κατανάλωση ισχύος όταν είναι εφαρμογή συστήματος παρά απλή εφαρμογή.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη σχολή αυτό το τηλέφωνο....

 

Δεν ησυχαζεις ποτέ.

:lol:

 

Στειλε μου τα δείγματα. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πρόσθεσε και το δίκτυο του γραφείου και είσαι οκ. Στην ίδια.

Π. χ..

 

Screenshot_20160908_195552.pngupload png

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όποιος έχει περάσει την καρντιναλ και έχει φεης, ας πει εαν στα βιντεακια βγάζει πράσινο κίτρινες γραμμές (αλλιωνει χρώματα)

 

το δοκίμασα ήδη, με αποσυνδέει από το τρέχον δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα ήδη, με αποσυνδέει από το τρέχον δίκτυο

 

Μόλις περάσεις το δίκτυο και πατήσεις το μεγάλο τικ, βγες από την εφαρμογή. Κλείσε /άνοιξε wifi.

Λειτουργεί 1000%.

Τώρα μάλιστα, βρίσκομαι σε δίκτυο που δεν συνδεοταν με τίποτα. Με την χακεριά αυτή, με το που άνοιξα το WiFi, συνδέθηκε με τη μία

 

Α, επίσης, τικαρε αυτό...

 

Screenshot_20160908_201948.pnghow do you print screen

Και το Notification priority (κατω) βάλτο στο νορμαλ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει περάσει την καρντιναλ και έχει φεης, ας πει εαν στα βιντεακια βγάζει πράσινο κίτρινες γραμμές (αλλιωνει χρώματα).

 

Απ το λίγο που είδα, παίζουν κανονικά τα βίντεο χωρίς αλλοιώσεις. Τα ντατα βεβαια πάλι τον χαβα τους...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις περάσεις το δίκτυο και πατήσεις το μεγάλο τικ, βγες από την εφαρμογή. Κλείσε /άνοιξε wifi.

Λειτουργεί 1000%.

Τώρα μάλιστα, βρίσκομαι σε δίκτυο που δεν συνδεοταν με τίποτα. Με την χακεριά αυτή, με το που άνοιξα το WiFi, συνδέθηκε με τη μία

 

Α, επίσης, τικαρε αυτό...

 

Screenshot_20160908_201948.pnghow do you print screen

Και το Notification priority (κατω) βάλτο στο νορμαλ

 

Έκανα ότι είπες αλλά....

δυστυχώς δεν δουλεύει αν προσθέσω δέυτερο δίκτυο :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραία εφαρμογή, θυμήθηκα τα λογικά διαγράματα στη σχολή !

Λοιπόν δούλεψε αλλά με κόλπο.

Έβαλα ένα if clause (wifi not connected) και ένα contraint xor και όλα οκ

Πρέπει να το δοκιμάσω και στο γραφείο βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι είπες αλλά....

δυστυχώς δεν δουλεύει αν προσθέσω δέυτερο δίκτυο :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραία εφαρμογή, θυμήθηκα τα λογικά διαγράματα στη σχολή !

Λοιπόν δούλεψε αλλά με κόλπο.

Έβαλα ένα if clause (wifi not connected) και ένα contraint xor και όλα οκ

Πρέπει να το δοκιμάσω και στο γραφείο βέβαια...

 

τελικά δεν δουλεύει...άκυρος ο πανηγυρισμός :(

 

έκανα μια επανεκίνηση το router και δεν συνδέθηκε...

αντε πάμε για άλλη rom !

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι είπες αλλά....

δυστυχώς δεν δουλεύει αν προσθέσω δέυτερο δίκτυο :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραία εφαρμογή, θυμήθηκα τα λογικά διαγράματα στη σχολή !

Λοιπόν δούλεψε αλλά με κόλπο.

Έβαλα ένα if clause (wifi not connected) και ένα contraint xor και όλα οκ

Πρέπει να το δοκιμάσω και στο γραφείο βέβαια...

 

Η εφαρμογή τα σπάει...

 

Δοκίμασε το και πες μας...

 

Πάντως εγώ που την δοκιμαζω, σώθηκα....

..

Στα 3 ανωθεν δίκτυα, δεν συνδεοταν χωρίς να τα επιλέξω. Τώρα, πάει καρφί.. :)

 

Μόλις βρω πισι, θα τσεκάρω τι εχω γράψει και θα δώσω αναλυτικες οδηγίες, μήπως έκανα κάτι παραπάνω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον θα πάμε ομαδικώς στην καρντιναλ

 

Αν μπορείς κατέβασε τα δύο μικρά δείγματα ήχου, να δεις αν ακούς κανονικά την κιθάρα και το μπουζούκι στο μεγάφωνο του τηλεφώνου

 

Μόλις άκουσα τα δείγματα, από το ηχείο..

 

Στο sample 1 ακούω κανονικά την ηλεκτρ κιθάρα (μπαίνει στην αρχή λιγο και solo στα μισά του δειγματος) :)

Στο sample 2 ακουω κανονικά το μπουζούκι από την αρχή..

 

RESSURECTION REMIX 5.7.3

Τα άκουσα με τον native player της ρομ...

 

Screenshot_20160908_211247.pngimageupload

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άκουσα τα δείγματα, από το ηχείο..

 

Στο sample 1 ακούω κανονικά την ηλεκτρ κιθάρα (μπαίνει solo στα μισά του δειγματος) :)

Στο sample 2 ακουω κανονικά το μπουζούκι από την αρχή..

 

RESSURECTION REMIX 5.7.3

Τα άκουσα με τον native player της ρομ...

 

Άρα και συ ακούς μόνο το αριστερό κανάλι, γιατί στο δεξί η κιθάρα παίζει συνέχεια από την αρχή

Στο δεξί έχει μόνο την κιθάρα

Και στο άλλο με το μπουζούκι είναι πολύ χαμηλά σε ένταση το μπουζούκι στο αριστερό, ενώ αν ακουγόταν και το δεξί θα ήταν πολύ δυνατά ενώ τώρα κυριαρχούν τα άλλα όργανα. Στο δεξί έχει μόνο το μπουζούκι

Αν έχεις ευκαιρα ακουστικά βάλε και πες μου

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...