Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως την εβαλα (και βασικα πως βαζω ολες τις mm rom)

twrp 2.8.6. Wipes ολα εκτος recovery,format data,reboot recovery,παλι τα wipes και το format,unmount ολα εκτος απο sd,install rom + gapps και μπουταρεις πρωτη φορα.Αφου μπουταρει κανε αλλο ενα reboot για σιγουρια και μετα αλλο ενα reboot σε recovery και τοτε περνας τα υπολοιπα zip κατα προτιμηση ενα zip και μετα reboot,μετα το επομενο, για τα υπολοιπα zip που θελεις.

 

Δεν υπαρχει προβλημα,με την πρωτη μπηκε οπως σου λεω χωρις να εμφανισει θεματα.

 

σε ευχαριστω πολυ! την εβαλα και μεχρι στιγμης ολα καλα. απο gapps εβαλα το mini. εχω παρατηρησει οτι δε δουλευει το πληκτο της εντασης το πανω. δηλαδη για να αυξησεις την ενταση (η οποια ειναι σε μιετρια επιπεδα) πρεπει να πατησεις το vol down και μετα μετην αφη να αυξησεις την ενταση. επισης στη διαμορφωση δε μπορεις να αλλαξεις τα χρωματα και το μεγεθος των εικονιδιων στην "κουρτινα"!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

 

σε ευχαριστω πολυ! την εβαλα και μεχρι στιγμης ολα καλα. απο gapps εβαλα το mini. εχω παρατηρησει οτι δε δουλευει το πληκτο της εντασης το πανω. δηλαδη για να αυξησεις την ενταση (η οποια ειναι σε μιετρια επιπεδα) πρεπει να πατησεις το vol down και μετα μετην αφη να αυξησεις την ενταση. επισης στη διαμορφωση δε μπορεις να αλλαξεις τα χρωματα και το μεγεθος των εικονιδιων στην "κουρτινα"!!!

 

πρεπει να φλασαρεις το a310 patch..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα αυτό που ζητάς το έκανε χωρίς να πετάξω τπτ... Δεν το βγάζει στο κέντρο κέντρο της τρύπας αλλά απανταω άνετα.

 

Πως γινεται αυτο αφου η τρυπα ειναι στο κατω μερος και η απαντηση βγαινει στο πανω μερος της οθονης?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την σαμσουγκ.

 

2 ταχύτητες πάνω η RESSURECTION REMIX.

 

Ο ήχος στο ηχείο, ακούγεται πιο σωστά. (σχετικά με τα samples του μηχανικού)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να φλασαρεις το a310 patch..!

 

οκ! το αρχειάκι Low Sound, προφανώς είναι για να ακουγεται πιο δυνατά ο ήχος κλήσεων, ειδοποιήσεων, videos κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται αυτο αφου η τρυπα ειναι στο κατω μερος και η απαντηση βγαινει στο πανω μερος της οθονης?

 

Όταν είναι κλειδωμένη ή οθόνη και χτυπάει βγαίνει ελάχιστα πιο πάνω απο την τρύπα. Σε εμένα πάνω βγαίνει όταν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο, άρα δεν είναι και κλειστή η θήκη ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ! το αρχειάκι Low Sound, προφανώς είναι για να ακουγεται πιο δυνατά ο ήχος κλήσεων, ειδοποιήσεων, videos κτλ?

 

πιο δυνατα ναι,πιο καλα οχι..!Μερικα post πριν εχω ποσταρει ενα αντιστοιχο το οποιο δυναμωνει τον ηχο χωρις να τον χαλαει,μπορεις να το δοκιμασεις (ακομα και αν εχεις φλασαρει ηδη αλλο sound patch.Oπως και αντιστοιχα,αν φλασαρεις το δικο μου και θες ακομα πιο δυνατο ηχο μπορεις να φλασαρεις μετα παλι το προηγουμενο sound patch,δεν χρειαζονται ουτε wipes ουτε τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με την Samsung

 

Μην φλασαρετε το sound patch.

Μου έκανε τον ήχο χειρότερο

 

Φλασαρετε το Dolby atmos. Οχι το digital. Πλήρης ασυμβατότητα με το ενσωματωμένο dsp.

H rom έχει engineering mode. Απο κει ανεβάστε ήχους.

Κάντε καθαρή εγκατάσταση με philz

 

Μπορείτε να τα φλασαρετε όλα απανωτά το ένα πισω από το άλλο με σειρά :

 

1.ρομ

2. Πατς α310

3. Γκαπς

4. Supersu

5. Dolby atmos

 

Μόλις τα φλασαρετε, κάντε ριμπουτ.

Αφού φορτώσει, θα σας βγάλει σε μία μπλε καρτέλα κσλωσορισματος. Εκεί κάντε ριμπουτ ξανά.

Μόλις ξαναμπεί στο λειτουργικό, προχωρήσετε κανονικά, δώστε στοιχεία στην κίτρινη καρτέλα κλπ.

 

Η ρομ θέλει το sdfix από το πλεηστορ για πρόσβαση στην κάρτα.

 

... .

Βαριέμαι νσ ασχοληθώ μαζί της.... Είναι στα ίδια επίπεδα με την note 4 που είχα ανεβάσει παλαιότερη + μερικές γκραβιτι ρυθμίσεις ενσωματωμενες.

 

Dolby atmos από δω (φλασαριστο) : https://mega.nz/#!gJZGHQiZ!sLaV4rvJnu2STZWJXlNyKwhzrTTXILeK0TsT3uQIsLM

 

Αν θέλετε xposed :https://mega.nz/#!EIZCXZ7D!mO1lwd2l5BYJMhfaJb5Vv7UPMUf5NilCDWMrNv7xGAY

Εγκατάσταση σαν απλή εφαρμογή. Την ανοίγετε, πάτε framework, πατάτε install και κάνετε ριμπουτ.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος με την θήκη που θέλει να απαντάει μπορεί να βάλει το power button να απαντάει την κλήση και τέλος... :)
Link to comment
Share on other sites

Περσινή ιστορία αυτή η ρομ... Τι μου θύμισε... :)

 

Πάντως, ζοριστηκα να την φέρω στα ίσια της. Τώρα πάει καλά..

Για ξελαμπικαρισμα, θα την κρατήσω. Θυμάμαι, και lg g3, ήταν στο ίδιο μήκος κύματος.

 

Το τιτανιουμ, δεν μπόρεσε να δει μπακαπ που πήρα με resurrection remix. Οπότε, την έστησα από την αρχή. Πλην, όμως, λειτουργεί κανονικά, όπως κι όλα τα άλλα, εκτός από κάτι πράγματα που έχουν άμεση σχέση με το αυθεντικό τηλέφωνο. Π. χ. Δεν δουλεύει το battery saver (force close)

 

Edit : άχρηστη.. Πρόβλημα με κάμερα. Δεν ανάβει φλας και μετά can't connect to camera... ..... Και πολύ ασχολήθηκα

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος με την θήκη που θέλει να απαντάει μπορεί να βάλει το power button να απαντάει την κλήση και τέλος... :)

 

ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πιο δυνατα ναι,πιο καλα οχι..!Μερικα post πριν εχω ποσταρει ενα αντιστοιχο το οποιο δυναμωνει τον ηχο χωρις να τον χαλαει,μπορεις να το δοκιμασεις (ακομα και αν εχεις φλασαρει ηδη αλλο sound patch.Oπως και αντιστοιχα,αν φλασαρεις το δικο μου και θες ακομα πιο δυνατο ηχο μπορεις να φλασαρεις μετα παλι το προηγουμενο sound patch,δεν χρειαζονται ουτε wipes ουτε τιποτα)

 

αυτο το sound patch kanei gia ολες τις rom?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

αυτο το sound patch kanei gia ολες τις rom?

 

για τις mm ναι,μπορει και για lollipop

 

 

 

 

 

Η Cardinal τα σπαει,επιτελους μια αξιοπρεπης mm.

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέμα με τα data και αυτή και πέφτει καί λίγο γρήγορα ή μπαταρία. Ίσως προσπαθήσω να την ξαναβαλω. Μπορεί να μην έκατσε καλα
Link to comment
Share on other sites

Έχει θέμα με τα data και αυτή και πέφτει καί λίγο γρήγορα ή μπαταρία. Ίσως προσπαθήσω να την ξαναβαλω. Μπορεί να μην έκατσε καλα

 

Τα ιδια και σε εμενα.Δεν βλεπω να στρωνει το coolpad.Χωρις προβληματα μονο του kouskous μεχρι στιγμης σε εμενα(εκτος απο data και εκει)

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και σε εμενα.Δεν βλεπω να στρωνει το coolpad.Χωρις προβληματα μονο του kouskous μεχρι στιγμης σε εμενα(εκτος απο data και εκει)

Το εχω ξαναγραψει και το ξαναγραφω , kouskous απροβληματιστη και'γω εδώ και καιρο ,το μονο θεμα που εχω είναι ότι αν φυγω π.χ απ'το σπιτι και ξαναγυρίσω χανει την συνδεση στο ρουτερ και πρεπει να ανοιγωκλεισω το wifi στο τηλ.,ξερει κανεις καμια λυση γι'αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Έχει θέμα με τα data και αυτή και πέφτει καί λίγο γρήγορα ή μπαταρία. Ίσως προσπαθήσω να την ξαναβαλω. Μπορεί να μην έκατσε καλα

 

τα data θελουν μια φορα airplane mode on/off μετα απο καθε reboot ,οπως και στις αλλες,δυστυχως δεν εχω δει καμια mm που να μην το θελει αυτο.Εγω εχω βαλει το macrodroid και το κανει αυτοματα.Σε μετρο δεν εχω δοκιμασει ακομα αλλα δεν περιμενω πολλα.

Μακαρι να βγει καποια mm που να φτιαχνει τα data εντελως αλλα δεν το βλεπω,ισως αν ασχοληθει ο fire με nougat.

 

Με την μπαταρια ειμαι ευχαριστημενος μετα απο calibration. (ασχετο με την rom,κανονικα χρειαζεται calibration σε καθε αλλαγη rom)

 

Αυτο που την κανει καλυτερη κατα την γνωμη μου απο τις cm based ειναι τα μικροbugs που δεν εχει,οπως το να παιζει βιντεο κ gifs απο browsers κανονικα, το wifi που συνδεεται κανονικα στο router μονο του,η συνδεση στο pc ως mtp που δουλευει,η full υποστηριξη custom tiles μεσω gravity,το γρηγορο boot και airplane mode on/off κλπ

 

 

edit:τα δοκιμασα τα data στο metro.Δεν επανασυνδεονται μονα τους

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

επομενη για δοκιμη αυτη :AOSP r66 http://www.mtk-dev.com/2016/09/stableaosp-aospomssubstratum-mt6592.html ,

λεει οτι κατι εχει φτιαξει στα ril,ισως εχει καλυτερo data connectivity..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Εδω και καιρο χρησιμοποιω την miui 6.1.28 αλλα δν λειτουργει το ραδιο. Μου βγαζει επισης αναβαθμιση σε 6.5.5. Ερωτησεις....

Η αναβαθμιση ειναι κινεζικη?

Υπαρχει ρομ για το coolpad σταθερη που ν παιζουν ολα? Για το ραδιο εβαλα σπιριτ κ δν ξεκιναει γιατι μου λεει οτι δν υποστηριζει το kernel... Εχω 3.4.67

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επομενη για δοκιμη αυτη :AOSP r66 http://www.mtk-dev.com/2016/09/stableaosp-aospomssubstratum-mt6592.html ,

λεει οτι κατι εχει φτιαξει στα ril,ισως εχει καλυτερo data connectivity..

 

Ρίξε μια ματιά στα ντατα, και κάνε μας ένα φιντμπακ. Αν είναι καλή θα την ετοιμάσω

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και σε εμενα.Δεν βλεπω να στρωνει το coolpad.Χωρις προβληματα μονο του kouskous μεχρι στιγμης σε εμενα(εκτος απο data και εκει)

 

Γεια χαρά!

 

Ποια rom του Κουσκούς έχεις;; Αν έχεις βάλει την τελευταία, όντως έχει θέμα με τα δεδομένα! Η προτελευταία (6.1.28) είναι η πλέον απροβλημάτιστη!! Την χρησιμοποιώ εδώ και μήνες και δουλεύουν τα πάντα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σε ολους

Εδω και καιρο χρησιμοποιω την miui 6.1.28 αλλα δν λειτουργει το ραδιο. Μου βγαζει επισης αναβαθμιση σε 6.5.5. Ερωτησεις....

Η αναβαθμιση ειναι κινεζικη?

Υπαρχει ρομ για το coolpad σταθερη που ν παιζουν ολα? Για το ραδιο εβαλα σπιριτ κ δν ξεκιναει γιατι μου λεει οτι δν υποστηριζει το kernel... Εχω 3.4.67

Ευχαριστω

 

Έχω την ίδια (του Κουσκούς μιλάμε πάντα, έτσι;; ) και λειτουργεί κανονικά το ράδιο, τόσο στα ακουστικά όσο και στο ηχείο! Μήπως δεν έχει καθίσει καλά;; Εγώ θα την περνούσα ξανά από την αρχή με όλα τα wipes πριν ψάξω για νέα rom!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το εχω ξαναγραψει και το ξαναγραφω , kouskous απροβληματιστη και'γω εδώ και καιρο ,το μονο θεμα που εχω είναι ότι αν φυγω π.χ απ'το σπιτι και ξαναγυρίσω χανει την συνδεση στο ρουτερ και πρεπει να ανοιγωκλεισω το wifi στο τηλ.,ξερει κανεις καμια λυση γι'αυτο?

 

Δεν ξέρω αν πρόκειται για το ίδιο πρόβλημα, αλλά είχα θέμα με το WiFi στο πατρικό μου σπίτι! Έχανε τη σύνδεση ξαφνικά χωρίς προφανή λόγο! Δοκίμασε το WiFi fixer από το Play Store! Το είχα αφήσει και έκανε τα δικά του και από τότε δεν παρουσιάστηκε ξανά το πρόβλημα!

 

(Μιλάμε πάντα για την 6.1.28, έτσι;; )

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Εδω και καιρο χρησιμοποιω την miui 6.1.28 αλλα δν λειτουργει το ραδιο. Μου βγαζει επισης αναβαθμιση σε 6.5.5. Ερωτησεις....

Η αναβαθμιση ειναι κινεζικη?

Υπαρχει ρομ για το coolpad σταθερη που ν παιζουν ολα? Για το ραδιο εβαλα σπιριτ κ δν ξεκιναει γιατι μου λεει οτι δν υποστηριζει το kernel... Εχω 3.4.67

Ευχαριστω

Ή αναβάθμιση είναι για το μοντέλο της xiaomi δεν κάνεις τίποτα.inew v3 rom μία χαρά,λειτουργουν όλα.ριξε μία ματιά στην πρώτη σελίδα όρεξη να έχεις και ρομ υπάρχουν! υπάρχουν και 2-3 miui στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι εχετε την ρομ του κουσκους βαζετε πρωτα την πρωτη και μετα την 6.1.28... Ειναι αριστη!!! Ουτε θεμα με ραδιοφωνο ουτε θεμα με wifi ουτε data... Την εχω μηνες τωρα και ειναι οτι καλυτερο και πιο stable απο ολες...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω την 6.1.14 του kouskous και λεω να την αναβαθμισω σε 6.1.28 αλλα τωρα το σκεφθηκα ,μου εστησε πριν καναν μηνα ο ξάδελφος μου κατι xposed-xinternal κ.τ.λ και πλεον μπορω και αποθηκευω apps και παιχνίδια κατευθείαν στην sd και ρωταω αν κανω την αναβαθμιση σε 6.1.28 από την 6.1.14 θα χασω την δινατοτητα να αποθηκευω στην sd?

Δηλ. θα χρειαστεί ξανα μανα να βαλω αυτά τα xposed-xinternal κ.τ.λ?

Γιατι δεν ξερω τι ακριβος εκανε ο ξάδελφος και θα χρειαστεί να τραβηχθω να μου τα ξανακανει αυτος και δεν θελω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω την 6.1.14 του kouskous και λεω να την αναβαθμισω σε 6.1.28 αλλα τωρα το σκεφθηκα ,μου εστησε πριν καναν μηνα ο ξάδελφος μου κατι xposed-xinternal κ.τ.λ και πλεον μπορω και αποθηκευω apps και παιχνίδια κατευθείαν στην sd και ρωταω αν κανω την αναβαθμιση σε 6.1.28 από την 6.1.14 θα χασω την δινατοτητα να αποθηκευω στην sd?

Δηλ. θα χρειαστεί ξανα μανα να βαλω αυτά τα xposed-xinternal κ.τ.λ?

Γιατι δεν ξερω τι ακριβος εκανε ο ξάδελφος και θα χρειαστεί να τραβηχθω να μου τα ξανακανει αυτος και δεν θελω.

 

Υπάρχει ένα fix το οποίο το φλασάρεις αμέσως μετά τη rom για να μπορέσει να τρέξει το Xposed! Θεωρώ ότι, αν αμέσως μετά τη rom φλασάρεις αυτό το fix, θα σου τρέξει κανονικά όλα τα modules που έχεις ενεργοποιημένα, οπότε θα είσαι κομπλέ! Το έχω κι εγώ αυτό το fix και, όταν αναβάθμιζα τις Miui, το φλάσαρα και αμέσως μετά έκανα ξανά ενεργοποίηση στο Xposed και τέλος!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια οσοι εχετε την ρομ του κουσκους βαζετε πρωτα την πρωτη και μετα την 6.1.28... Ειναι αριστη!!! Ουτε θεμα με ραδιοφωνο ουτε θεμα με wifi ουτε data... Την εχω μηνες τωρα και ειναι οτι καλυτερο και πιο stable απο ολες...

 

Ισχύει!! Γιατί αλλιώς δε συνδέεται καν στο δίκτυο ή βγάζει προβλήματα με τα data!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...