Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

τωρα που ο λεακ εσει φιξαρει τους αποθηκευτικους χωρους μπορουμε να κανουμε φορματ την σδ;

Για ποιον λογο να το κανεις αυτο;

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω παραγγειλει το συγκεκριμενο κινητο rooted απο minideal και θελω να ρωτησω ποια ειναι τα μειονεκτηματα της προεγκατεστημενης rom. Εχω διαβασει για το προβλημα με τα μηνυματα απο 4-, 5- ψηφια νουμερα, αλλα αναρωτιεμαι για το τι αλλο θα αντιμετωπισω. Γιατι με την ασχετιλα που με δερνει αν παω και το ακουμπησω το κινητο θα το brickαρω :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν δεν ορισεις στην laek default storage location την sd αρκετες εφαρμογες δεν την βλεπουν οτι ειναι συνδεδεμενη ως χωρος αποθηκευσης (πχ. η lenovo camera). Η δικη μου ειναι class 10 και την προεπιλεξα ως χωρο αποθηκευσης των εφαρμογων. Ελπιζω να μην μου δημιουργησει αυτο lagging.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν δεν ορισεις στην laek default storage location την sd αρκετες εφαρμογες δεν την βλεπουν οτι ειναι συνδεδεμενη ως χωρος αποθηκευσης (πχ. η lenovo camera). Η δικη μου ειναι class 10 και την προεπιλεξα ως χωρο αποθηκευσης των εφαρμογων. Ελπιζω να μην μου δημιουργησει αυτο lagging.

 

Στο modaco λένε κάτι για ένα προγραμματάκι που φτιάχνει το θέμα με τις SD (SD Card KitKat Fixer app (4.4 roms) ποστ 1518. Πέρα απο το lenovo camera έχεις παρατηρήσει σε ποιες άλλες εφαρμογές το κάνει αυτό (π.χ sygic και άλλα προγραμματα πλοήγησης όταν το πρόγραμμα πλοήγησης είναι περασμένο στην εσωτερική μνήμη αλλά οι χάρτες στην SD);

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω παραγγειλει το συγκεκριμενο κινητο rooted απο minideal και θελω να ρωτησω ποια ειναι τα μειονεκτηματα της προεγκατεστημενης rom. Εχω διαβασει για το προβλημα με τα μηνυματα απο 4-, 5- ψηφια νουμερα, αλλα αναρωτιεμαι για το τι αλλο θα αντιμετωπισω. Γιατι με την ασχετιλα που με δερνει αν παω και το ακουμπησω το κινητο θα το brickαρω :D

Αυτό, και επίσης δεν δουλεύει το data usage.

Link to comment
Share on other sites

γιατι η σδ μου ειναι γεματη απο τα files της παλιας ρομ.

 

Κανε ενα format στο PC σου και μετα περνα το zipακι με την νεα ROM και θα εισαι πκ

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στο modaco λένε κάτι για ένα προγραμματάκι που φτιάχνει το θέμα με τις SD (SD Card KitKat Fixer app (4.4 roms) ποστ 1518. Πέρα απο το lenovo camera έχεις παρατηρήσει σε ποιες άλλες εφαρμογές το κάνει αυτό (π.χ sygic και άλλα προγραμματα πλοήγησης όταν το πρόγραμμα πλοήγησης είναι περασμένο στην εσωτερική μνήμη αλλά οι χάρτες στην SD);

 

Ειχα θεμα και στο navigon. Παντως ειναι πολυ απλη η λυση τελικα. τρεχεις αυτο και καθαρισες:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix

 

Μονο με το mobileucle που δεν μου κραταει τα settings σε αλλαγες της εντασης του ηχου, εξακολουθω να εχω θεμα και δεν μπορω να κανω δοκιμες (οποιος ξερει πως διορθωνεται θα με βοηθουσε ιδιαιτερα). κατα τα αλλα η rom του laek φαινεται αστερι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Εχω την οφφισιαλ ΡΟΜ 039 απο το 7to.cn. Σήμερα μου έβγαλε update για την 041. Το πάτησα, το κατέβασα και με πέταξε στο recovery αλλα μου έβγαζε installation aborted. Ξέρεις κανείς γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Εχω την οφφισιαλ ΡΟΜ 039 απο το 7to.cn. Σήμερα μου έβγαλε update για την 041. Το πάτησα, το κατέβασα και με πέταξε στο recovery αλλα μου έβγαζε installation aborted. Ξέρεις κανείς γιατί?

 

Το πιο πιθανό είναι γιατί έχεις custom recovery. Τα official update θέλουν την stock κινέζικη recovery για να περαστούν. Με custom recovery γίνεται abort.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι γιατί έχεις custom recovery. Τα official update θέλουν την stock κινέζικη recovery για να περαστούν. Με custom recovery γίνεται abort.

 

Εγινε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

10' υπόθεση είναι μην αγχώνεσαι για αλλαγή rom. Απλά εάν δεν σε βολεύει την αλλάζεις πολύ εύκολα.

Ακολούθα τα βήματα post #170 του johnickz1 ή εάν δεν παίρνει το CMW Recovery το προηγούμενο post #3034.

 

Οκ σ'ευχαριστώ.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ειχα θεμα και στο navigon. Παντως ειναι πολυ απλη η λυση τελικα. τρεχεις αυτο και καθαρισες:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix

 

Μονο με το mobileucle που δεν μου κραταει τα settings σε αλλαγες της εντασης του ηχου, εξακολουθω να εχω θεμα και δεν μπορω να κανω δοκιμες (οποιος ξερει πως διορθωνεται θα με βοηθουσε ιδιαιτερα). κατα τα αλλα η rom του laek φαινεται αστερι.

 

Ωραίος σ'ευχαριστώ πολύ!

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Στο modaco λένε κάτι για ένα προγραμματάκι που φτιάχνει το θέμα με τις SD (SD Card KitKat Fixer app (4.4 roms) ποστ 1518. Πέρα απο το lenovo camera έχεις παρατηρήσει σε ποιες άλλες εφαρμογές το κάνει αυτό (π.χ sygic και άλλα προγραμματα πλοήγησης όταν το πρόγραμμα πλοήγησης είναι περασμένο στην εσωτερική μνήμη αλλά οι χάρτες στην SD);

 

ΠΡΟΣΟΧΗ.

δοκιμασα τετοιο πρόγραμα (από πλέηστορ καθώς και ένα μοντουλ απο το γκραβιτυ) και μου έριξε το τηλεφωνο σε μπουτλουπ. Αποφυγετε το...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ.

δοκιμασα τετοιο πρόγραμα (από πλέηστορ καθώς και ένα μοντουλ απο το γκραβιτυ) και μου έριξε το τηλεφωνο σε μπουτλουπ. Αποφυγετε το...

 

Εμενα παντως αυτο που ανεφερα παραπανω μου δουλεψε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσο καθυστερουν βρε συ πια.

 

Παιδιά οπωσδήποτε class 10 και περισσότερο στην εξωτερική μνήμη. Αλλιως σέρνεται. Επίσης η αλλαγή αποθηκευτικού χώρου πρέπει να γίνει με το που μπει η ρομ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πριν καν εγκατασταθει άλλο πρόγραμμα για να διασφαλιστεί οτι όλα θα αποθηκεύουν στην κάρτα sd τα δεδομένα τους.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλως σας βρηκα. Κατοχος και εγω του συγκεκριμενου κινητου. Οσοι αντιμετωπιζουν προβλημα στο να γινουν root η καλυτερη λυση για μενα ηταν το framaroot.apk απο εδωhttp://forum.xda-developers.com/apps/framaroot/root-framaroot-one-click-apk-to-root-t2130276. Tωρα μετα απο εγκατασταση του greenify παρατηρησα οτι στην πανω μπαρα καταστασης δεν μου εμφανιζει ολα τα εικονιδια παρα μονο την ασυρματη οθονη. Ξερει κανεις πως διορθωνεται;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις xposed και gravity box; Μπες εκεί, γραμμή κατάστασης, διαχείριση quick settings και βάλε να εμφανίζει ότι θες από τις επιλογές πλακιδίων.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις xposed και gravity box; Μπες εκεί, γραμμή κατάστασης, διαχείριση quick settings και βάλε να εμφανίζει ότι θες από τις επιλογές πλακιδίων.

Αυτο ηταν σε ευχαριστω για την βοηθεια σου. Στο greenify που το διαβασα εδω γνωριζεις τι ακριβως ρυθμισεις πρεπει να κανεις;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ....έχω αποφασίσει και έχω καταλήξει στο coolpad F1 και είμαι σε αναμονή στο vickmall.com μπας και δώ κάποιον on line να ρωτήσω......αλλά αφού σ αυτό το νήμα έχετε το τηλέφωνο στα χέρια σας ....ρωτάω εσάς......Καποιος μου είπε να προσέξεις να γράφει στο Band 3G να γράφει 2100 γιατί στην Ελλαδα στα 2100 δουλεύουν τα δίκτυα....οι 3 εταιρείες κινητής δηλαδή.....και ότι άλλο τηλέφωνο βγαίνει για Κίνα , άλλο για Ευρώπη.......Ισχύει κάτι τέτοιο?......Εγώ βρήκα το τηλέφωνο στο vickmall.com και στα χαρακτηριστικά από κάτω εκεί που μιλάει για 3G γράφει......3G:WCDMA 900/2100MHz;........είναι εντάξει ?θα μπορώ βάζοντας την κάρτα της Wind (φοιτητικό πακέτο) να έχω ιντερνετ με δεδομένα στο κινητό?.........να προχωρήσω στην αγορά ?.......γιατί έχει αυτό...... ; ......δίπλα στο 2100 ?

Εμας ρωτάει?...Αναρωτιέται το vickmall.com αν θα δουλέψει ή όχι σε 3G?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ....έχω αποφασίσει και έχω καταλήξει στο coolpad F1 και είμαι σε αναμονή στο vickmall.com μπας και δώ κάποιον on line να ρωτήσω......αλλά αφού σ αυτό το νήμα έχετε το τηλέφωνο στα χέρια σας ....ρωτάω εσάς......Καποιος μου είπε να προσέξεις να γράφει στο Band 3G να γράφει 2100 γιατί στην Ελλαδα στα 2100 δουλεύουν τα δίκτυα....οι 3 εταιρείες κινητής δηλαδή.....και ότι άλλο τηλέφωνο βγαίνει για Κίνα , άλλο για Ευρώπη.......Ισχύει κάτι τέτοιο?......Εγώ βρήκα το τηλέφωνο στο vickmall.com και στα χαρακτηριστικά από κάτω εκεί που μιλάει για 3G γράφει......3G:WCDMA 900/2100MHz;........είναι εντάξει ?θα μπορώ βάζοντας την κάρτα της Wind (φοιτητικό πακέτο) να έχω ιντερνετ με δεδομένα στο κινητό?.........να προχωρήσω στην αγορά ?.......γιατί έχει αυτό...... ; ......δίπλα στο 2100 ?

Εμας ρωτάει?...Αναρωτιέται το vickmall.com αν θα δουλέψει ή όχι σε 3G?

 

Δεν εχεις κανενα θεμα... Προχωρα αφοβα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι το κινητο στην φορτιση τρελαινεται λιγο το touch....υπαρχει σε κανεναν αυτο??
Xiaomi Mi4 64GB @ GTV 5.5.15
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ....έχω αποφασίσει και έχω καταλήξει στο coolpad F1 και είμαι σε αναμονή στο vickmall.com μπας και δώ κάποιον on line να ρωτήσω......αλλά αφού σ αυτό το νήμα έχετε το τηλέφωνο στα χέρια σας ....ρωτάω εσάς......Καποιος μου είπε να προσέξεις να γράφει στο Band 3G να γράφει 2100 γιατί στην Ελλαδα στα 2100 δουλεύουν τα δίκτυα....οι 3 εταιρείες κινητής δηλαδή.....και ότι άλλο τηλέφωνο βγαίνει για Κίνα , άλλο για Ευρώπη.......Ισχύει κάτι τέτοιο?......Εγώ βρήκα το τηλέφωνο στο vickmall.com και στα χαρακτηριστικά από κάτω εκεί που μιλάει για 3G γράφει......3G:WCDMA 900/2100MHz;........είναι εντάξει ?θα μπορώ βάζοντας την κάρτα της Wind (φοιτητικό πακέτο) να έχω ιντερνετ με δεδομένα στο κινητό?.........να προχωρήσω στην αγορά ?.......γιατί έχει αυτό...... ; ......δίπλα στο 2100 ?

Εμας ρωτάει?...Αναρωτιέται το vickmall.com αν θα δουλέψει ή όχι σε 3G?

 

Μια χαρά θα έχεις 3G, απλά θα βάλεις για σημείο πρόσβασης APN της Wind, εάν δεν το έχει πάρει αυτόματα η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...