Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρέλαβαν και για εμένα.

με imei, s/n τσεκάρω και βγαίνει οκ (27-05-2014). το είχα ένα άγχος γιατί ψώνισα απο aliexpress πρώτη φορά.

προσπαθώ να κάνω υπομονή τώρα μέχρι Δευτέρα που επιστρέφω για να το πιάσω στα χέρια μου.

με το καλό να παραλάβουν και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με imei, s/n τσεκάρω και βγαίνει οκ (27-05-2014).

.

Τα S/N & IMEI τα πηρες απο το κουτι συσκευασιας ή απο τη συσκευη στο "Σχετικα με το τηλεφωνο";...:worry:

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp

Mε αυτη την εφαρμογη αφαιρεσα αχρηστες εφαρμογες που ειχε το κινητο οταν ομως παταω για μετακινηση στην sd βγαζει το εξης μυνημα:

No need to move Sd card share the same disk with οs

Edited by johndrama
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

το swiftkey είναι super! (είμαι νέος android user και τώρα μαθαίνω)

το τηλέφωνο είναι απίστευτο!

 

Έχω μια ερωτηση ακόμα:

- Το τηλέφωνο μου ήρθε με την stock rom (αγγλική/κινέζικη) και ΔΕΝ είναι rooted.

- Τι μπορώ να κάνω για να βάλω ελληνική rom? Υπάρχει επίσημη ελληνική rom? Αυτή εδώ 374-Xiaomi-Redmi-Note/ είναι επίσημη? Μπορώ να την βάλω χωρίς να κάνω root το τηλέφωνο?

- Η ελληνική ROM έχει και αγγλικά menu μέσα αν θέλω να τα ενεργοποιήσω?

- To google play έρχεται προεγκατεστημένο?

- Σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνω root το τηλέφωνο χάνω την δυνατότητα να κάνω τα updates της xiaomi αυτόματα και θα πρέπει να τα κάνω manually?

- υπάρχει κάποιος λόγος για κάποιον average χρήστη να κάνει root το τηλέφωνο?

- Τέλος έχετε κάποιο guide/link για το rooting/flash ktl μην κάνω κανά λάθος?

 

 

Ευχαριστώ και sorry για τις πολλές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

.......

Έχω μια ερωτηση ακόμα:

- Το τηλέφωνο μου ήρθε με την stock rom (αγγλική/κινέζικη) και ΔΕΝ είναι rooted.

- Τι μπορώ να κάνω για να βάλω ελληνική rom? Υπάρχει επίσημη ελληνική rom? Αυτή εδώ 374-Xiaomi-Redmi-Note/ είναι επίσημη? Μπορώ να την βάλω χωρίς να κάνω root το τηλέφωνο?

Ναι αυτη ειναι η τελευταια και ειναι με εγκατεστημενο ηδη το Root

[ATTACH]46388[/ATTACH]

.......- Η ελληνική ROM έχει και αγγλικά menu μέσα αν θέλω να τα ενεργοποιήσω?

Ναι εχει και τις 2 γλωσσες

[ATTACH]46390[/ATTACH]

.......- To google play έρχεται προεγκατεστημένο?

Ναι ειναι προεγκατεστημενο

.......- Σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνω root το τηλέφωνο χάνω την δυνατότητα να κάνω τα updates της xiaomi αυτόματα και θα πρέπει να τα κάνω manually?

Θα περιμενεις μαλλον να βγει updated Ελληνικη παλι. Βγαζουν συνεχεια τα παιδια εκει μεσα

.......- υπάρχει κάποιος λόγος για κάποιον average χρήστη να κάνει root το τηλέφωνο?

Διαβασε αυτο https://xiaomi-miui.gr/community/lexicon/index.php/Entry/1-Root/

.......- Τέλος έχετε κάποιο guide/link για το rooting/flash ktl μην κάνω κανά λάθος?

Διαβασε αυτο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5118-Εγκατάσταση-της-GTV-X-XX-ROM-με-Root-TWRP-recovery/

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

 

Εκεί λέει:

"Οι οδηγίες για το ΤWRP Recovery που ακολουθούν ισχύουν ΜΟΝΟ για τις Hongmi - Redmi 1 συσκευές"

Είναι και για την δική μας; Η δική μας είναι η Redmi Note. Το ίδιο είναι;

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα. Εγώ παρήγγειλα 1 Ιουνίου, αλλά πέτυχα μια κινέζικη γιορτή οπότε η παραγγελία μου εκτελέστηκε 5 Ιουνίου. Το sg post μου λέει ότιέφυγε από εκεί 7 Ιουνιου. Δεν θα έπρεπε να εχει φτασει Ελλάδα? Δεν μιλάω να το έχω παραλάβει αλλά τουλάχιστον να μου πει ότι εφθασε στη χώρα μας.

Τέλος πάντων ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου

Τιμή 158 ευρω με κουπόνι.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να έχει φθάσει στην Ελλάδα (όπως και το δικό μου). Το θέμα είναι πότε θα ανοίξει ο σάκκος. Είναι λίγο λαχείο η κατάσταση.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Εκεί λέει:

"Οι οδηγίες για το ΤWRP Recovery που ακολουθούν ισχύουν ΜΟΝΟ για τις Hongmi - Redmi 1 συσκευές"

Είναι και για την δική μας; Η δική μας είναι η Redmi Note. Το ίδιο είναι;

Οχι βεβαια, εμεις οντως εχουμε / θα εχουμε (Για να ειμαστε ακριβεστεροι) το Redmi Note. Ομως γραφει :

 

Οι οδηγίες για το ΤWRP Recovery που ακολουθούν ισχύουν ΜΟΝΟ για τις Hongmi - Redmi 1 συσκευές.

 

Εσυ θα ακολουθησεις τις πιο πανω οδηγιες, ειναι σαφεστατο. Μην μπερδευεσαι :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα. Εγώ παρήγγειλα 1 Ιουνίου, αλλά πέτυχα μια κινέζικη γιορτή οπότε η παραγγελία μου εκτελέστηκε 5 Ιουνίου. Το sg post μου λέει ότιέφυγε από εκεί 7 Ιουνιου. Δεν θα έπρεπε να εχει φτασει Ελλάδα? Δεν μιλάω να το έχω παραλάβει αλλά τουλάχιστον να μου πει ότι εφθασε στη χώρα μας.

Τέλος πάντων ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου

Τιμή 158 ευρω με κουπόνι.

 

Και εγώ πήρα tracking Number 3/6 και αναμένω..:D

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Σε καποια καταστηματα,στις foto απο το antutu που εχουν βαλει βλεπω μια διαφορα.....στο ενα δειχνει--->

Brand Xiaomi

Model-->alps redmi Note/HM NOTE 1W)

http://www.vickmall.com/xiaomi-hongmi-note-wcdma-original-5-5-inch-mtk6592-octa-core-android-phone-2gb-ram-8gb-rom-3200mah-otg-gps-miui-v5.html

Eνω σε αλλο καταστημα δειχνει--->

Brand Xiaomi

Model-->HM NOTE 1W)

http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-note-2gb-8gb-basic-wcdma-3g-mobile-phone.html

 

Ειναι διαφορα απο την rom αυτο.....?

Ξερει κανεις??

 

Λοιπον σημφωνα με τα λεγομενα τις Selina απο το Vckmall αυτο που πουλαν αυτοι στο site τους,δηλαδη το--->

Model-->alps redmi Note/HM NOTE 1W

Ειναι 100% γνησιο Xiaomi.

Αυτο μου ειπαν σημερα που ρωτησα..........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια, εμεις οντως εχουμε / θα εχουμε (Για να ειμαστε ακριβεστεροι) το Redmi Note. Ομως γραφει :

 

Οι οδηγίες για το ΤWRP Recovery που ακολουθούν ισχύουν ΜΟΝΟ για τις Hongmi - Redmi 1 συσκευές.

 

Εσυ θα ακολουθησεις τις πιο πανω οδηγιες, ειναι σαφεστατο. Μην μπερδευεσαι :)

Να ακολουθήσω οδηγίες που δεν αφορούν το δικό μας τηλέφωνο;;;:rolleyes:

Ίσως δεν έχει νόημα να παραπέμπουμε σε συνδέσμους που δεν ΜΑΣ αφορούν. Είναι πολύ εύκολο κάποιος (όχι πολύ "μπασμένος") να μπερδευτεί!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Να ακολουθήσω οδηγίες που δεν αφορούν το δικό μας τηλέφωνο;;;:rolleyes:

Ίσως δεν έχει νόημα να παραπέμπουμε σε συνδέσμους που δεν ΜΑΣ αφορούν. Είναι πολύ εύκολο κάποιος (όχι πολύ "μπασμένος") να μπερδευτεί!!!

Φιλε μου μαλλον δεν καταλαβες τι διαβασες.

Το αρθρο ειναι ξεκαθαρο και δεν παραπεμπω καθολου σε οδηγιες που αφορουν αλλη συσκευη.

[ATTACH]46412[/ATTACH]

Οι οδηγιες στη συνημμενη εικονα μεσα στο γαλαζιο πλαισιο ισχυουν για εμας που δεν εχουμε TWRP

Οι οδηγιες μεσα στο κοκκινο πλαισιο ισχυουν για αυτους που διαθετουν TWRP.

Αυτα σου εγραψα και πριν αλλα δεν το καταλαβες. Βιαζεσαι.

Διαβαζε λοιπον προσεκτικα πριν γραψεις η κανεις κατι γιατι θα κανεις καμια λαθος κινηση και μετα θα λες οτι σου εδωσαν λαθος οδηγιες.

Αν και συμβουλη μου ειναι δεν κανουμε τιποτε αμα δεν ειμαστε σιγουροι οτι καταλαβαινουμε τι ακριβως κανουμε. Εχουμε χρονο μπροστα μας να πειραξουμε τη συσκευη μας. Περιμενουμε καποιο χρονικο διαστημα πρωτα, εξοικιωνωμαστε με αυτη, διαβαζουμε αρκετα (τι ειναι Root, τι κανει, τι ειναι το TWRP, τι σημαινει flashαρω ROM κλπ) και οταν νοιωσουμε σιγουροι τοτε προχωραμε. Αλλα προπαντος δεν βιαζομαστε ..... ;)

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον δεν καταλαβες τι διαβασες.

Το αρθρο ειναι ξεκαθαρο και δεν παραπεμπω καθολου σε οδηγιες που αφορουν αλλη συσκευη.

Φίλε μου θέλω να πιστεύω ότι κατάλαβα αυτά που διάβασα!!:)

 

Οι οδηγιες στη συνημμενη εικονα μεσα στο γαλαζιο πλαισιο ισχυουν για εμας που δεν εχουμε TWRP

Οι οδηγιες μεσα στο κοκκινο πλαισιο ισχυουν για αυτους που διαθετουν TWRP.

Και εξηγούμαι: Το κομάτι που έχεις στο γαλάζιο πλαίσιο ισχύει για όλες τις Hongmi συσκευές.

Το 2ο κομάτι που έχεις στο κόκκινο πλαίσιο είναι για όσους θέλουν να βάλουν το TWRP (και όχι για όσους έχουν TWRP, όπως λες εσύ), αλλά ισχύει μόνο για συσκευές Hongmi-Redmi 1). Αυτό ήθελα να τονίσω μήπως κάποιος δεν προσέξει και συνεχίσει και πάει να περάσει το TWRP.

Αν πάλι κάνω λάθος διόρθωσέ με.

 

Αυτα σου εγραψα και πριν αλλα δεν το καταλαβες. Βιαζεσαι.

Διαβαζε λοιπον προσεκτικα πριν γραψεις η κανεις κατι γιατι θα κανεις καμια λαθος κινηση και μετα θα λες οτι σου εδωσαν λαθος οδηγιες.

Αν και συμβουλη μου ειναι δεν κανουμε τιποτε αμα δεν ειμαστε σιγουροι οτι καταλαβαινουμε τι ακριβως κανουμε. Εχουμε χρονο μπροστα μας να πειραξουμε τη συσκευη μας. Περιμενουμε καποιο χρονικο διαστημα πρωτα, εξοικιωνωμαστε με αυτη, διαβαζουμε αρκετα (τι ειναι Root, τι κανει, τι ειναι το TWRP, τι σημαινει flashαρω ROM κλπ) και οταν νοιωσουμε σιγουροι τοτε προχωραμε. Αλλα προπαντος δεν βιαζομαστε ..... ;)

Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή και το μάθημά σου.

Απλά θέλω να σε πληροφορήσω ότι, έχοντας στην κατοχή μου εδώ και 4 χρόνια το HTC HD2, το οποίο όπως πιθανόν να γνωρίζεις κυκλοφόρησε με Windows Mobile και οι devs του xda τό έφτιαξαν να τρέχει τα πάντα, έχω φλασάρει εκατοντάδες Rom. Ήταν περίοδοι που φλασάραμε πολλές φορές την ημέρα δοκιμάζοντας διάφορες Rom που έβγαζαν σωρηδόν. Ξέρω λοιπόν αρκετά καλά τι είναι Rom, τι είναι Root, τι είναι TWRP κλπ...

Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα:)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο μενα παιδια...προσφατως ευτυχής κατοχος ενος Xiaomi Redmi Note...θελω να ρωτησω κατι που "με τρωει"...στο κουτι συσκευασιας εχει την ειδικη ετικετα με τα barcode,με ΙΜΕΙ και S/N.Ομως μεσα στη συσκευη "Ρυθμισεις"/"Σχετικα με το τηλεφωνο"/"Κατασταση"/"ΙΜΕΙ πληροφοριες" εχει το ιδιο ΙΜΕΙ αλλά στο "Ρυθμισεις"/"Σχετικα με το τηλεφωνο"/"Κατασταση"/Σειριακος αριθμος εχει διαφορετικο S/N.

Οταν παω στην ειδικη σελιδα της Xiaomi MIUI οπου τσεκαρουμε αυθεντικοτητα και περναω τους κωδικους που εχει στο κουτι,ολα καλα...ομως με το S/N της συσκευης δεν πανε ολα καλα...

 

Εστειλα ενα email στον Πωλητη οπου και τού εξηγω αυτο ακριβως που γραφω και πιο πανω,για το διαφορετικο S/N και μου εδωσε ενα λινκ να περασω λεει εναν 20ψηφιο κωδικο που εχει στην ετικετα στο κουτι...(δειτε τι ακριβως)

 

Seller's message:"http://order.mi.com/service/scode Check the authenticity of the phone using a security code You can find the phone box on the back of security stickers, scratch coat, get 20 security code. "

 

Εξυσα λοιπον μια ετικετα που ειχε στο κουτι επανω,δίπλα στα S/N & IMEI και εμφανιστηκε ενας 20ψηφιος αριθμητικος κωδικοςτον οποιο και εβαλα στο site που ειπε ο Πωλητης και μου εδωσε αποτελεσμα "Οκ,ο κωδικος ειναι αυθεντικος και αφορα αυθεντικη συσκευη που κατασκευαστηκε στην εταιρεια"...

 

Επιμενω ομως στη διαφορά S/N στο κουτι και στη συσκευη...Τι μπορει να συμβαινει; Ποιο ειναι το σωστο S/N και γιατι εχει αλλο στο κουτι και αλλο στη αναγραφει στη συσκευη???

 

Ολα συνηγορουν στο οτι η συσκευη ειναι αυθεντικη...ακομα και ο τροπος που λειτουργει,οι δυνατοτητες,η ταχυτητα κλπ κλπ... ακομα και το Antutu X Benchmark score που δινει απο 26.200 ως 27.100 βαθμους...με τα χαρακτηριστικα ολα της "real" συσκευης...ομως θελω να ξεδιαλυνω γιατι αυτος ο S/N που υπαρχει στο κουτι δεν αναγραφεται ΚΑΙ στην συσκευη...Μηπως στην Xiaomi δεν αναγραφεται ΚΑΙ εκει ο S/N.Μπορει καποιος που εχει τη συσκευη επισης να το τσεκαρει αν τα S/N συσκευης και κουτιου ειναι ιδια;...:rolleyes::!::worry:

 

Μια βοηθεια καποιος;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο μενα παιδια...προσφατως ευτυχής κατοχος ενος Xiaomi Redmi Note...θελω να ρωτησω κατι που "με τρωει"...στο κουτι συσκευασιας εχει την ειδικη ετικετα με τα barcode,με ΙΜΕΙ και S/N.Ομως μεσα στη συσκευη "Ρυθμισεις"/"Σχετικα με το τηλεφωνο"/"Κατασταση"/"ΙΜΕΙ πληροφοριες" εχει το ιδιο ΙΜΕΙ αλλά στο "Ρυθμισεις"/"Σχετικα με το τηλεφωνο"/"Κατασταση"/Σειριακος αριθμος εχει διαφορετικο S/N.

Οταν παω στην ειδικη σελιδα της Xiaomi MIUI οπου τσεκαρουμε αυθεντικοτητα και περναω τους κωδικους που εχει στο κουτι,ολα καλα...ομως με το S/N της συσκευης δεν πανε ολα καλα...

 

Εστειλα ενα email στον Πωλητη οπου και τού εξηγω αυτο ακριβως που γραφω και πιο πανω,για το διαφορετικο S/N και μου εδωσε ενα λινκ να περασω λεει εναν 20ψηφιο κωδικο που εχει στην ετικετα στο κουτι...(δειτε τι ακριβως)

 

Seller's message:"http://order.mi.com/service/scode Check the authenticity of the phone using a security code You can find the phone box on the back of security stickers, scratch coat, get 20 security code. "

 

Εξυσα λοιπον μια ετικετα που ειχε στο κουτι επανω,δίπλα στα S/N & IMEI και εμφανιστηκε ενας 20ψηφιος αριθμητικος κωδικοςτον οποιο και εβαλα στο site που ειπε ο Πωλητης και μου εδωσε αποτελεσμα "Οκ,ο κωδικος ειναι αυθεντικος και αφορα αυθεντικη συσκευη που κατασκευαστηκε στην εταιρεια"...

 

Επιμενω ομως στη διαφορά S/N στο κουτι και στη συσκευη...Τι μπορει να συμβαινει; Ποιο ειναι το σωστο S/N και γιατι εχει αλλο στο κουτι και αλλο στη αναγραφει στη συσκευη???

 

Ολα συνηγορουν στο οτι η συσκευη ειναι αυθεντικη...ακομα και ο τροπος που λειτουργει,οι δυνατοτητες,η ταχυτητα κλπ κλπ... ακομα και το Antutu X Benchmark score που δινει απο 26.200 ως 27.100 βαθμους...με τα χαρακτηριστικα ολα της "real" συσκευης...ομως θελω να ξεδιαλυνω γιατι αυτος ο S/N που υπαρχει στο κουτι δεν αναγραφεται ΚΑΙ στην συσκευη...Μηπως στην Xiaomi δεν αναγραφεται ΚΑΙ εκει ο S/N.Μπορει καποιος που εχει τη συσκευη επισης να το τσεκαρει αν τα S/N συσκευης και κουτιου ειναι ιδια;...:rolleyes::!::worry:

 

Μια βοηθεια καποιος;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

 

Να στο πω λιγο πιο απλα,σε οσα κντ εχω φερει μεχρι τωρα,πανω απο 200 κομματια πλεον,οτι αριθμους ειχε το κουτι τους ιδιους ειχε και στο καi κατω απο την μπαταρια στο ειδικο αυτοκολητο.Το note δεν το εχω ακομα στα χερια μου.

Και εννοειται οτι ολα πειραζονται ωστε να δειχνει οτι εμεις θελουμε στο antutu......Απο πο αγορασες?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο μενα παιδια...προσφατως ευτυχής κατοχος ενος Xiaomi Redmi Note...θελω να ρωτησω κατι που "με τρωει"...στο κουτι συσκευασιας εχει την ειδικη ετικετα με τα barcode,με ΙΜΕΙ και S/N.Ομως μεσα στη συσκευη "Ρυθμισεις"/"Σχετικα με το τηλεφωνο"/"Κατασταση"/"ΙΜΕΙ πληροφοριες" εχει το ιδιο ΙΜΕΙ αλλά στο "Ρυθμισεις"/"Σχετικα με το τηλεφωνο"/"Κατασταση"/Σειριακος αριθμος εχει διαφορετικο S/N.

Οταν παω στην ειδικη σελιδα της Xiaomi MIUI οπου τσεκαρουμε αυθεντικοτητα και περναω τους κωδικους που εχει στο κουτι,ολα καλα...ομως με το S/N της συσκευης δεν πανε ολα καλα...

 

Εστειλα ενα email στον Πωλητη οπου και τού εξηγω αυτο ακριβως που γραφω και πιο πανω,για το διαφορετικο S/N και μου εδωσε ενα λινκ να περασω λεει εναν 20ψηφιο κωδικο που εχει στην ετικετα στο κουτι...(δειτε τι ακριβως)

 

Seller's message:"http://order.mi.com/service/scode Check the authenticity of the phone using a security code You can find the phone box on the back of security stickers, scratch coat, get 20 security code. "

 

Εξυσα λοιπον μια ετικετα που ειχε στο κουτι επανω,δίπλα στα S/N & IMEI και εμφανιστηκε ενας 20ψηφιος αριθμητικος κωδικοςτον οποιο και εβαλα στο site που ειπε ο Πωλητης και μου εδωσε αποτελεσμα "Οκ,ο κωδικος ειναι αυθεντικος και αφορα αυθεντικη συσκευη που κατασκευαστηκε στην εταιρεια"...

 

Επιμενω ομως στη διαφορά S/N στο κουτι και στη συσκευη...Τι μπορει να συμβαινει; Ποιο ειναι το σωστο S/N και γιατι εχει αλλο στο κουτι και αλλο στη αναγραφει στη συσκευη???

 

Ολα συνηγορουν στο οτι η συσκευη ειναι αυθεντικη...ακομα και ο τροπος που λειτουργει,οι δυνατοτητες,η ταχυτητα κλπ κλπ... ακομα και το Antutu X Benchmark score που δινει απο 26.200 ως 27.100 βαθμους...με τα χαρακτηριστικα ολα της "real" συσκευης...ομως θελω να ξεδιαλυνω γιατι αυτος ο S/N που υπαρχει στο κουτι δεν αναγραφεται ΚΑΙ στην συσκευη...Μηπως στην Xiaomi δεν αναγραφεται ΚΑΙ εκει ο S/N.Μπορει καποιος που εχει τη συσκευη επισης να το τσεκαρει αν τα S/N συσκευης και κουτιου ειναι ιδια;...:rolleyes::!::worry:

 

Μια βοηθεια καποιος;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

 

Αυτό που λες το είχα διαβάσει και σε άλλο topic για τα Xiaomi (πρέπει να ήταν στο Mi3, αλλά δεν είμαι σίγουρος). Ρίξε μια ματια και από εκεί!

 

Το βρήκα. Διάβασε από #1527 και μετά.

Edited by pan0s78
Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο είναι ότι συμφωνεί το ΙΜΕΙ και δεν συμφωνεί το S/N.

Αν δεν συμφωνούσαν και τα δύο θα μπορούσε κάποιος να πει ότι μπερδεύτηκαν τα κουτιά με κάποιο άλλο όταν τα ανοίγουν για να τα ρουτάρουν και ν' αλλάξουν Ρομ (αν κάποιος τα έχει ζητήσει).

Αυτά που γράφει στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία (όπως λέει κι ο Κώστας) συμφωνούν με αυτά που βγάζει στις Ρυθμίσεις;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια χτες αγορασα απο το minideal ενα xiaomi redmi note :

 

model number : HM NOTE 1W

Android version : 4.2.2 JDQ39

Miui version : miui-jhdcnba97.0

Kernel version : 3.4.39

 

προσπαθησα να περασω rom απο το site xiaomi-miui.gr (φτιαχνοντας φακελο στην sd και την αποθηκευσα μεσα) αλλα διαπιστωσα οτι στο κινητο μου δεν υπαρχουν καποια εικονιδια με αποτελεσμα να μην μπορω να εκτελεσω αυτο το βημα ( open the system update on your desktop, click the menu button, choose Select installation package ). Μετα προσπαθησα μεσω του προγραμματος mobile uncle tools και μου εβγαζε error. Επισης οταν το βαζω σε recovery mode πατώντας το volume (-) και το lock screen μου βγαζει κινεζικα ...

 

αμα δεν σου προτεινει καμια λυση κανενα αλλο παιδι κανε αυτο.

η λυση στο προβλημα

http://xiaomi.eu/community...-device.24488/

και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και οταν πηγα να το περασω mitools brickare

με αυτο σε γυρναει στην εργοστασιακη εκδοση και μετα εχει το εικονιδιο αναβαθμισης να του περασεις οτι πακετο θες

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν σου προτεινει καμια λυση κανενα αλλο παιδι κανε αυτο.

η λυση στο προβλημα

http://xiaomi.eu/community...-device.24488/

και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και οταν πηγα να το περασω mitools brickare

με αυτο σε γυρναει στην εργοστασιακη εκδοση και μετα εχει το εικονιδιο αναβαθμισης να του περασεις οτι πακετο θες

Φτιαξε το link,για καποιο λογο δεν ανοιγει.--->

Not Found

The requested URL /community...-device.24488/ was not found on this server.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες το είχα διαβάσει και σε άλλο topic για τα Xiaomi (πρέπει να ήταν στο Mi3, αλλά δεν είμαι σίγουρος). Ρίξε μια ματια και από εκεί!

Το βρήκα. Διάβασε από #1527 και μετά.

Το διαβασα,ευχαριστω :)

 

Να στο πω λιγο πιο απλα,σε οσα κντ εχω φερει μεχρι τωρα,πανω απο 200 κομματια πλεον,οτι αριθμους ειχε το κουτι τους ιδιους ειχε και στο καi κατω απο την μπαταρια στο ειδικο αυτοκολητο.

Το παράξενο είναι ότι συμφωνεί το ΙΜΕΙ και δεν συμφωνεί το S/N.

Αν δεν συμφωνούσαν και τα δύο θα μπορούσε κάποιος να πει ότι μπερδεύτηκαν τα κουτιά με κάποιο άλλο όταν τα ανοίγουν για να τα ρουτάρουν και ν' αλλάξουν Ρομ (αν κάποιος τα έχει ζητήσει).

Αυτά που γράφει στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία (όπως λέει κι ο Κώστας) συμφωνούν με αυτά που βγάζει στις Ρυθμίσεις;

 

Ναι παιδια,οι αριθμοι S/N & IMEI ειναι οι ιδιοι τοσο στο ειδικο αυτοκολλητο στο πισω μερος πανω στο κουτι συσκευασιας οσο και στη συσκευη πισω απο τη μπαταρια,στα ειδικα αυτοκολλητα που εχουν εκει.Αυτα μαλιστα τα ΙΜΕΙ & S/N εβαλα στην ειδικη φορμα της Εταιρειας και μού γραφει οτι ειναι αυθεντικη η συσκευη...Οπως επισης και ο 20ψηφιος κωδικος που εξυσα...

 

Το προβλημα ειναι οτι εντος της συσκευης,στο λογισμικο,καταγραφεται αλλο S/N το οποιο δειχνει εντελως ακυρο...(ΛΕΕΙ ΕΚΕΙ "Ρυθμισεις"/"Σχετικα με το τηλεφωνο"/"Κατασταση"/Σειριακος αριθμος 0123456789ΑBCDEF ":confused:).

Τωρα δεν ξερω...σκεφτομαι...επειδη ηρθε με Ελληνικα,παιζει καποιος εκει που το παρηγγειλα και ειδε οτι ερχεται Ελλαδα,να αλλαξε τη ROM απο την Κινεζικη που ειχε "μαμα" και να το εβαλε προχειρα αυτο το "σειριακο"νουμερο;:worry:

 

Επισης μια ακομη σοβαρη ενδειξη αυθεντικοτητας ειναι οτι περασα την τελευταια ROM την GTV 3.10 απο το Miui Hellas forum και την πηρε κανονικοτατα χωρις κανενα απολυτως προβλημα...

 

Παντως και ο Κινεζος που το παρηγγειλα ΑΥΤΟΣ ΕΔΩ με διαβεβαιωνει οτι ειναι 1000000% real authentic...Βεβαια εγω εχω κινησει τη διαδικασια dispute για εστω κ ενα ενδεχομενο "φυλαγε τα ρουχα σου" και βλεπουμε...:cool:

Edited by Cotzak
Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θέλω να πιστεύω ότι κατάλαβα αυτά που διάβασα!!:)

Και εξηγούμαι: Το κομάτι που έχεις στο γαλάζιο πλαίσιο ισχύει για όλες τις Hongmi συσκευές.

Το 2ο κομάτι που έχεις στο κόκκινο πλαίσιο είναι για όσους θέλουν να βάλουν το TWRP (και όχι για όσους έχουν TWRP, όπως λες εσύ), αλλά ισχύει μόνο για συσκευές Hongmi-Redmi 1). Αυτό ήθελα να τονίσω μήπως κάποιος δεν προσέξει και συνεχίσει και πάει να περάσει το TWRP.

Αν πάλι κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή και το μάθημά σου.

Απλά θέλω να σε πληροφορήσω ότι, έχοντας στην κατοχή μου εδώ και 4 χρόνια το HTC HD2, το οποίο όπως πιθανόν να γνωρίζεις κυκλοφόρησε με Windows Mobile και οι devs του xda τό έφτιαξαν να τρέχει τα πάντα, έχω φλασάρει εκατοντάδες Rom. Ήταν περίοδοι που φλασάραμε πολλές φορές την ημέρα δοκιμάζοντας διάφορες Rom που έβγαζαν σωρηδόν. Ξέρω λοιπόν αρκετά καλά τι είναι Rom, τι είναι Root, τι είναι TWRP κλπ...

Πάντα φιλικά και καλοπροαίρετα:)

Για το θεμα του TWRP εχεις δικιο και εκανα εγω λαθος, ειναι οντως για να περασεις TWRP σε συσκευες Hongmi-Redmi 1.

Για το θεμα των οδηγιων ομως δεν παρεπεμψα σε κανενα λανθασμενο συνδεσμο, εκτος και αν τα παιδια στο miui.gr εχουν βαλει λαθος συνδεσμο στο post της ελληνικης ROM στο Note. Και βαζω και την εικονα για να μην δημιουργειται λαθος εντυπωση.

[ATTACH]46426[/ATTACH]

Αν δεν ισχυουν αυτα που γραφουν στο post τους, μαλλον θα πρεπει οποιος εχει κατι χειροπιαστο στα χερια του (αν το δοκιμασε και δεν κανει) να τους πει να το διορθωσουν, δεν ειναι δικο μου το post. Ο φιλος μας ζητησε διαδικασια flashαρισματος ROm και του εδωσα τον τροπο που εχει το miui.gr, που εγω αποτι καταλαβα ειναι για ολες μαλλον τις συσκευες Xiaomi. Αλοιως δεν θα εβαζαν το link το ποστ της ROM. Εξαλλου η συγκεκριμενη διαδικασια αφορα τη ROm την (GTV-3.11.0) και εχει τιτλο " Εγκατάσταση της GTV-X.XX ROM με Root ".

Σχετικα με το τελευταιο κομματι που μιλας για μαθηματα και τις συμβουλες, δεν απυθυνονται σε σενα, αλλα στο φιλο που ζητησε πληροφοριες και βοηθεια για το Root, ROM, κλπ

Οπως διαβαζεις, απευθυνομαι σε τριτο προσωπο και οχι σε δευτερο. Αρα δεν ειχα κανενα σκοπο να σου κανω μαθηματα. Αν αυτο καταλαβες, μαλλον λαθος καταλαβες, η παρανοησες μια και εγραψα κατω απο το δικο σου ποστ. Ομως μονο το 1ο σκελος απευθυνοταν σε σενα σχετικα με το σχολιο των οδηγιων. Το 2ο ηταν για το φιλο που εκανε ερωτηση, μια και τον ειδα αρκετα "αδιαβαστο" σχετικα με ολα αυτα.

Παντα φιλικα και με καλη διαθεση :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα,ευχαριστω :)

 

 

 

 

Ναι παιδια,οι αριθμοι S/N & IMEI ειναι οι ιδιοι τοσο στο ειδικο αυτοκολλητο στο πισω μερος πανω στο κουτι συσκευασιας οσο και στη συσκευη πισω απο τη μπαταρια,στα ειδικα αυτοκολλητα που εχουν εκει.Αυτα μαλιστα τα ΙΜΕΙ & S/N εβαλα στην ειδικη φορμα της Εταιρειας και μού γραφει οτι ειναι αυθεντικη η συσκευη...Οπως επισης και ο 20ψηφιος κωδικος που εξυσα...

 

Το προβλημα ειναι οτι εντος της συσκευης,στο λογισμικο,καταγραφεται αλλο S/N το οποιο δειχνει εντελως ακυρο...(ΛΕΕΙ ΕΚΕΙ "Ρυθμισεις"/"Σχετικα με το τηλεφωνο"/"Κατασταση"/Σειριακος αριθμος 0123456789ΑBCDEF ":confused:).

Τωρα δεν ξερω...σκεφτομαι...επειδη ηρθε με Ελληνικα,παιζει καποιος εκει που το παρηγγειλα και ειδε οτι ερχεται Ελλαδα,να αλλαξε τη ROM απο την Κινεζικη που ειχε "μαμα" και να το εβαλε προχειρα αυτο το "σειριακο"νουμερο;:worry:

 

Επισης μια ακομη σοβαρη ενδειξη αυθεντικοτητας ειναι οτι περασα την τελευταια ROM την GTV 3.10 απο το Miui Hellas forum και την πηρε κανονικοτατα χωρις κανενα απολυτως προβλημα...

 

Παντως και ο Κινεζος που το παρηγγειλα ΑΥΤΟΣ ΕΔΩ με διαβεβαιωνει οτι ειναι 1000000% real authentic...Βεβαια εγω εχω κινησει τη διαδικασια dispute για εστω κ ενα ενδεχομενο "φυλαγε τα ρουχα σου" και βλεπουμε...:cool:

 

E ναι αφου ειναι ετσι δεν βλεπω να εχεις καποιο θεμα,γνησιο το καταλαβαινω και εγω,συμφωνα με τα λεγομενα σου.

....Επισης μια ακομη σοβαρη ενδειξη αυθεντικοτητας ειναι οτι περασα την τελευταια ROM την GTV 3.10 απο το Miui Hellas forum και την πηρε κανονικοτατα χωρις κανενα απολυτως προβλημα...

Με ποioν τροπο,και πια βηματα ακολουθησες για να το κανεις το παραπανω περασμα τις rom??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ρωτάνε για το SAR του τηλεφώνου, στο Etotalk το δίνει στα 0,5W/kg

 

Band

2G GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

3G WCDMA: 2100 MHz

SAR 0.5 W/kg

SIM Card Slot Dual Sim, supports W+G / G+G

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ αυτούς που έχουν παραλάβει, σχετικά με GPS, έχει ή όχι GLONASS γιατί άλλα μαγαζιά λένε ναι και άλλα όχι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...