Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό μπορούμε και να το κάνουμε πηγαίνοντας από miui -> aosp?

 

Όχι. Από miui σε aosp και το αντίστροφο χρειάζεται full wipe.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις τίποτα. Κατεβάζεις την Ρομ κάνεις wipe την dalvic cach απο το twrp recovery και μετα φλασαρεις την Ρομ με τον updater. Έτσι δεν θα χάσεις τις εφαρμογές σου. Τώρα αν δεις οτι σου βγάζει πρόβλημα στις εφαρμογές, τοτε κάνε επαναφορά σε εργοστασιακές κσι wipe κα θα είσαι super.

 

thank you δλδ μπαίνω πρώτα σε recovery mode κάνω τα βήματα που είπες πατάω reboot και μέτα φλασάρω από updater?

τυχαίνει να την έχεις δοκιμάσει?

πάει καλά?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αλλες Ρομ και στο hongmi που είχα αλλά και στο note πάντα φοραω ελληνική μετά σπό unbrick που τα κάνω μόλις τα παραλαβω. Εκτός απο τις πρώτες Ρομ που δεν δούλευε το μαμά mail, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Οι νέες Ρομ είναι πάρα πολύ καλές, εξάλλου δεν διαφέρουν απο τις σγγλοκινεζικες μιας κσι είναι μετάφραση τους απο οτι ξέρω, αλλά μεταφρασμένες απο Έλληνες για Ελληνες Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω το ΝΟΤΕ μεσα σε μια flipcase, αλλα οταν με παιρνουν τηλ, η οθονη μαυριζει και δεν μπορω να δω ποιος με καλει, μαλλον μια ρυθμιση θα φταιει αλλα εχω θολωσει. Τα φωτα σας παρακαλω!!!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή σκοπεύω να παραγγείλω το 3g μοντέλο, μπορούμε να προσθέσουμε στο πρώτο ποστ τι roms υπάρχουν, τα Link τους και το τι προσφέρουν. Έχω μπερδευτεί, ποιο έχει βιντεοκλήσεις, gps με glonass, agps, ραδιόφωνο, εγγραφή βίντεο κτλ.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή σκοπεύω να παραγγείλω το 3g μοντέλο, μπορούμε να προσθέσουμε στο πρώτο ποστ τι roms υπάρχουν, τα Link τους και το τι προσφέρουν. Έχω μπερδευτεί, ποιο έχει βιντεοκλήσεις, gps με glonass, agps, ραδιόφωνο, εγγραφή βίντεο κτλ.

 

Ευχαριστώ!

 

Εδώ θα βρεις την ελληνική ρομ. Είναι μετάφραση της αγγλοκινέζικης από την ελληνική ομάδα της xiaomi στην Ελλάδα.

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-4-10-10-H-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/?postID=8227#post8227

 

Επίσης παρακάτω θα βρεις οδηγό πάλι από την ίδια ομάδα για το πώς να καθαρίσεις πλήρως το Redmi Note WCDMA σου πριν βάλεις την νέα ΡΟΜ.

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6941-Full-ROM-Wipes-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-RedMi-Note/?postID=21743#post21743

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

καταρχάς συγχαρητήρια για την οργάνωση του forum και την φιλότιμη προσπάθεια που κάνετε για να πληροφορίσετε εμάς τους κοινούς θνητούς.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Xiaomi RedMI Note, ωστόσο είναι τόσο μεγάλος ο όγκος των πληροφοριών (242 σελίδες) που σε συνδυασμό με την ασχετοσύνη μου και τον πολύ περιορισμένο χρόνο που διαθέτω, μου είναι αδύνατο να καταλάβω τι γίνεται. Το προσπαθώ εδώ και μερικές ημέρες, αλλά όλο και περισσότερο μπεδρεύομαι, αντί να ξεκαθαρίζει το τοπίο. Θα το εκτιμόουσα λοιπον ιδιαιτέρως αν κάποιος μπορούσε να με καθοδηγήσει.

 

1) Καταρχάς ποιές εκδόσεις του κινητού είναι οι πιό πρόσφατες και ποιά θα με συμβουλεύατε να πάρω; Έχω δει μέχρι στιμής αυτά:

Από http://www.to2c.com έχει μόνο αυτό:

Xiaomi Redmi Note 4G LTE Enhanced Version 2GB Ram 8GB Rom Snapdragon 400 1.6GHz Quad Core MIUI V5 Smartphone 5.5 Inch

Από http://www.vickmall.com έχει δύο μοντέλα:

Original XIAOMI Redmi Note 4G FDD LTE Smartphone Hongmi Note Snapdragon 400 1.6GHz 2GB 8GB 5.5 Inch HD IPS 13.0MP

Xiaomi Redmi Note(Hongmi Note) WCDMA Original 5.5 inch MTK6592 Octa Core Android Phone 2GB RAM 8GB ROM 3200MAh OTG GPS MIUI V5

Αν καταλαβαίνω καλά, το ένα υποστηρίζει 4G για το internet και είναι 4πύρηνο, ενώ το άλλο μόνο 3G και είναι 8πύρηνο. Εσείς τι λέτε γι' αυτό;

Από http://www.xiaomishop.com

Xiaomi Redmi Note MTK6592 Octa-core 1.7Ghz 2GB RAM 8GB ROM 5.5 Inch IPS OGS Screen 13MP Wcdma Smartphone

 

2) Και στα δυο site δίνεται η επιλογή για δυο εκδόσεις: Multi-Country Language ή Original ROM (English και Chinese). Επειδή ακόμη δεν γνωρίζω τι παίζει με τα rom και τι κάνουν, αλλά διάβασα ότι είναι καλύτερο να πάρεις το original rom και μετά να κάνεις μόνος σου κάτι αλλαγές (ξαναλέω ότι δεν γνωρίζω από αυτά) εσείς τι προτείνετε;

 

3) Η σκληρη θήκη της Nillkin (καλύπτει μόνο το πίσω μέρος) είναι συμβατή μαζί με tempered glass; Αν ναι, θα είναι επαρκής η προστασία ή να προτιμήσω κάποιον άλλο συνδυασμό πχ δερμάτινη θήκη και γυαλί ή μεμβράνη; τι λέει η εμπειρία;

 

4) Τα καταστήματα αυτά διάβασα από άλλους ότι είναι φερέγγυα. Να αγοράσω άφοβα ή μήπως να προτιμίσω κάποιο επίσημο κατάστημα της Xiaomi αν υπάρχει; Δεν θέλω να έχω τράβαλα μετά σε περίπτωση προβληματικής συσκευής.

 

5) Η αποστολή που προτείνουν με την Singapore post πρέπει να εκτελωνιστεί; Κάτι γράφουνε πως αν επιλέξεις no original packing πιθανώς να τη γλυτώσεις.

 

Υπάρχει τίποτα ακόμη που θα πρέπει να προσέξω; Οτιδήποτε νομίζετε πως πρέπει να ξέρω πριν παραγγείλω.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by konstobo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

καταρχάς συγχαρητήρια για την οργάνωση του forum και την φιλότιμη προσπάθεια που κάνετε για να πληροφορίσετε εμάς τους κοινούς θνητούς.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Xiaomi RedMI Note, ωστόσο είναι τόσο μεγάλος ο όγκος των πληροφοριών (242 σελίδες) που σε συνδυασμό με την ασχετοσύνη μου και τον πολύ περιορισμένο χρόνο που διαθέτω, μου είναι αδύνατο να καταλάβω τι γίνεται. Το προσπαθώ εδώ και μερικές ημέρες, αλλά όλο και περισσότερο μπεδρεύομαι, αντί να ξεκαθαρίζει το τοπίο. Θα το εκτιμόουσα λοιπον ιδιαιτέρως αν κάποιος μπορούσε να με καθοδηγήσει.

 

1) Καταρχάς ποιές εκδόσεις του κινητού είναι οι πιό πρόσφατες και ποιά θα με συμβουλεύατε να πάρω; Έχω δει μέχρι στιμής αυτά:

Από http://www.to2c.com έχει μόνο αυτό:

Xiaomi Redmi Note 4G LTE Enhanced Version 2GB Ram 8GB Rom Snapdragon 400 1.6GHz Quad Core MIUI V5 Smartphone 5.5 Inch

Από http://www.vickmall.com έχει δύο μοντέλα:

Original XIAOMI Redmi Note 4G FDD LTE Smartphone Hongmi Note Snapdragon 400 1.6GHz 2GB 8GB 5.5 Inch HD IPS 13.0MP

Xiaomi Redmi Note(Hongmi Note) WCDMA Original 5.5 inch MTK6592 Octa Core Android Phone 2GB RAM 8GB ROM 3200MAh OTG GPS MIUI V5

Αν καταλαβαίνω καλά, το ένα υποστηρίζει 4G για το internet και είναι 4πύρηνο, ενώ το άλλο μόνο 3G και είναι 8πύρηνο. Εσείς τι λέτε γι' αυτό;

Από http://www.xiaomishop.com

Xiaomi Redmi Note MTK6592 Octa-core 1.7Ghz 2GB RAM 8GB ROM 5.5 Inch IPS OGS Screen 13MP Wcdma Smartphone

 

2) Και στα δυο site δίνεται η επιλογή για δυο εκδόσεις: Multi-Country Language ή Original ROM (English και Chinese). Επειδή ακόμη δεν γνωρίζω τι παίζει με τα rom και τι κάνουν, αλλά διάβασα ότι είναι καλύτερο να πάρεις το original rom και μετά να κάνεις μόνος σου κάτι αλλαγές (ξαναλέω ότι δεν γνωρίζω από αυτά) εσείς τι προτείνετε;

 

3) Η σκληρη θήκη της Nillkin (καλύπτει μόνο το πίσω μέρος) είναι συμβατή μαζί με tempered glass; Αν ναι, θα είναι επαρκής η προστασία ή να προτιμήσω κάποιον άλλο συνδυασμό πχ δερμάτινη θήκη και γυαλί ή μεμβράνη; τι λέει η εμπειρία;

 

4) Τα καταστήματα αυτά διάβασα από άλλους ότι είναι φερέγγυα. Να αγοράσω άφοβα ή μήπως να προτιμίσω κάποιο επίσημο κατάστημα της Xiaomi αν υπάρχει; Δεν θέλω να έχω τράβαλα μετά σε περίπτωση προβληματικής συσκευής.

 

5) Η αποστολή που προτείνουν με την Singapore post πρέπει να εκτελωνιστεί; Κάτι γράφουνε πως αν επιλέξεις no original packing πιθανώς να τη γλυτώσεις.

 

Υπάρχει τίποτα ακόμη που θα πρέπει να προσέξω; Οτιδήποτε νομίζετε πως πρέπει να ξέρω πριν παραγγείλω.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

παρτο απο vickmall..το πλεον αξιοπιστο μαγαζι..οπως και να το παρεις,η διαδικασια για να κανεις το οτιδηποτε μετα την παραλαβη ειναι πολυ απλη!

οτι θελεις περαν αυτου ρωτησε με με πμ να μην γεμιζουμε το νημα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

καταρχάς συγχαρητήρια για την οργάνωση του forum και την φιλότιμη προσπάθεια που κάνετε για να πληροφορίσετε εμάς τους κοινούς θνητούς.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Xiaomi RedMI Note, ωστόσο είναι τόσο μεγάλος ο όγκος των πληροφοριών (242 σελίδες) που σε συνδυασμό με την ασχετοσύνη μου και τον πολύ περιορισμένο χρόνο που διαθέτω, μου είναι αδύνατο να καταλάβω τι γίνεται. Το προσπαθώ εδώ και μερικές ημέρες, αλλά όλο και περισσότερο μπεδρεύομαι, αντί να ξεκαθαρίζει το τοπίο. Θα το εκτιμόουσα λοιπον ιδιαιτέρως αν κάποιος μπορούσε να με καθοδηγήσει.

 

1) Καταρχάς ποιές εκδόσεις του κινητού είναι οι πιό πρόσφατες και ποιά θα με συμβουλεύατε να πάρω; Έχω δει μέχρι στιμής αυτά:

Από http://www.to2c.com έχει μόνο αυτό:

Xiaomi Redmi Note 4G LTE Enhanced Version 2GB Ram 8GB Rom Snapdragon 400 1.6GHz Quad Core MIUI V5 Smartphone 5.5 Inch

Από http://www.vickmall.com έχει δύο μοντέλα:

Original XIAOMI Redmi Note 4G FDD LTE Smartphone Hongmi Note Snapdragon 400 1.6GHz 2GB 8GB 5.5 Inch HD IPS 13.0MP

Xiaomi Redmi Note(Hongmi Note) WCDMA Original 5.5 inch MTK6592 Octa Core Android Phone 2GB RAM 8GB ROM 3200MAh OTG GPS MIUI V5

Αν καταλαβαίνω καλά, το ένα υποστηρίζει 4G για το internet και είναι 4πύρηνο, ενώ το άλλο μόνο 3G και είναι 8πύρηνο. Εσείς τι λέτε γι' αυτό;

Από http://www.xiaomishop.com

Xiaomi Redmi Note MTK6592 Octa-core 1.7Ghz 2GB RAM 8GB ROM 5.5 Inch IPS OGS Screen 13MP Wcdma Smartphone

 

2) Και στα δυο site δίνεται η επιλογή για δυο εκδόσεις: Multi-Country Language ή Original ROM (English και Chinese). Επειδή ακόμη δεν γνωρίζω τι παίζει με τα rom και τι κάνουν, αλλά διάβασα ότι είναι καλύτερο να πάρεις το original rom και μετά να κάνεις μόνος σου κάτι αλλαγές (ξαναλέω ότι δεν γνωρίζω από αυτά) εσείς τι προτείνετε

 

Αν είσαι σπό Θεσσαλονίκη έλα αύριο την Κυριακή στις 6 στο καφέ Σαλονικ στην Καμάρα. Θα έχουμε συνάντηση οι κάτοχοι xiaomi. Εκεί θα δεις κα θα επεξεργαστείς όλα τα μοντέλα και διάφορα αξεσουάρ και θήκες.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Τυχεροί μακάρι να ήμουν να δείτε και το δικό μου κουκλι.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Aν αγοραστει με την αγγλικη βερσιον ειναι ευκολο να περασει ενας αρχαριοςτην ελληνικη ρομ και google play>? Θα παιρνει τις αναβαθμισεις??
Link to comment
Share on other sites

Aν αγοραστει με την αγγλικη βερσιον ειναι ευκολο να περασει ενας αρχαριοςτην ελληνικη ρομ και google play>? Θα παιρνει τις αναβαθμισεις??

 

ειναι παρα πολυ ευκολο!βαζεις την ελληνικη και εχεις και playstore...τις αναβαθμισεις θα στις βγαζει,θα τις κατεβαζεις αλλα ισως χρειαστει να κανεις καποια απλα πραγματα για να την περασεις..νομιζω αυτοματα δεν το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Aν αγοραστει με την αγγλικη βερσιον ειναι ευκολο να περασει ενας αρχαριοςτην ελληνικη ρομ και google play>? Θα παιρνει τις αναβαθμισεις??

 

Με original Rom να το πάρεις μπορεί οι κινέζοι να έχουν χαλάσει τον updater ή το recovery.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Με original Rom να το πάρεις μπορεί οι κινέζοι να έχουν χαλάσει τον updater ή το recovery.

+1 για το πως να το πάρεις ...

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να παρεβρεθώ στη συνάντηση. Έχω μια άλλη υποχρέωση. Να είναι καλά ο Σάκης που με καθοδήγησε.

Τελικά με βλέπω προς το 4g για την τιμή του. Πιθανότατα από vickmall

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να παρεβρεθώ στη συνάντηση. Έχω μια άλλη υποχρέωση. Να είναι καλά ο Σάκης που με καθοδήγησε.

Τελικά με βλέπω προς το 4g για την τιμή του. Πιθανότατα από vickmall

 

εδω ειμαστε φιλε για να σε βοηθησουμε σε οτι προβλημα και αν υπαρξει!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ενημερωτικά... επειδή το 4G είναι διαφορετική συσκευή, υπάρχει και ξεχωριστό θέμα για αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397135&highlight=note

 

Απευθυνθείτε αναλόγως για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο που διαβάζει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεος στο σιτε. Σκεφτομαι σοβαρα την αποκτηση του redmi note. Θα ηθελα να μαθω αν αξιζει σαν επιλογη, αν εχει καποια ελλατωματα, τις επιδοσεις του και αν ειναι καλυτερη η εκδοση του 4G! Ευχαριστω!!:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεος στο σιτε. Σκεφτομαι σοβαρα την αποκτηση του redmi note. Θα ηθελα να μαθω αν αξιζει σαν επιλογη, αν εχει καποια ελλατωματα, τις επιδοσεις του και αν ειναι καλυτερη η εκδοση του 4G! Ευχαριστω!!:)

 

Καλως ορισες! Αξιζει με 1000, ελλατωματα δεν υπαρχουν, αψογο σαν κατασκευη, δουλευουν ολα κομπλε, τωρα για τις επιδοσεις πας στην 8πυρινη εκδοση που ειναι πιο δυνατο απο το 4g, στην καθημερινη χρηση δεν ξερω αν φαινεται η διαφορα μιας και το 4g δεν το εχω δει απο κοντα, τωρα το καλυτερο πιο ειναι σχετικο ειναι αυτο, εσενα τι σε καλυπτει, εγω παντως και τωρα να αγοραζα παλι το 8πυρινο θα επαιρνα που ειναι και δικαρτο ενω το 4g μονοκαρτο

 

την aosp z3 που την βρίσκουμε?

έχει ελληνικά?

 

Ναι εχει ελληνικα, http://www.movilesdualsim.com/tema/aosp-z3.84056/

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

Τέλος του χρόνου λογικά θα πάρει kit-kat.

 

Καλά τα λέω Σωκράτη; :)

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...