Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μεθαύριο περιμένω τεχνικό της Βίβο για να έχω ίντερνετ και τηλέφωνο ( 1024 ταχύτητα )

Πρέπει να προσέξω κάτι την ώρα της εγκατάστασης ? να του πω κάτι ?

Γιατί φαντάζομαι ότι έτσι και φύγει ...... άντε να τον ξαναβρώ

Ασύρματο ρούτερ (δεν έχω ακόμα κάρτα ασύρματη και λέω να το συνδέσω με καλώδιο για αρχή )

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να του πεις κατι,μονο παρακαλα μην σου βρει βλαβη στη γραμμη.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να του πεις κατι,μονο παρακαλα μην σου βρει βλαβη στη γραμμη.

 

Ουπς !!!!! παίζει και τέτοια περίπτωση ? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δηλαδή σαν τι βλάβη μπορεί να έχει μια γραμμή ?

Link to comment
Share on other sites

Ουπς !!!!! παίζει και τέτοια περίπτωση ? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δηλαδή σαν τι βλάβη μπορεί να έχει μια γραμμή ?
Καλωσήρθες στη Vivo καταρχήν! Ένα θα σου πω, όσο όλα δουλεύουν, κοιμήσου ήσυχος. Τώρα, έστω και ένα πρόβλημα να σου δημιουργηθεί, την γ@...... Από εκεί και πέρα, όλα γίνονται. Ενδεικτικά σου αναφέρω ένα φίλο που έκανε DSLcube αίτηση για 4mb στο δίκτυο της εταιρίας και μόλις τον πήρανε τηλέφωνο ότι η γραμμή είναι έτοιμη και του δώσανε τα στοιχεία για Login, πήγαμε να setάρουμε το router Και συνυδητοποιήσαμε ότι γραμμή δεν υπάρχει...το Modem δεν συγχρονιζόταν. Παίρνουμε τη VIVODI Και δηλώνουμε βλάβη και μετά από μία εβδομάδα πέρνουμε εμείς πάλι, αυτοί ούτε διανοηθήκαν να μας πάρουνε, και μας λένε ότι το DSLlam στην Φιλαδέλφεια έχει πρόβλημα και δεν ξέρουν πότε θα επισκευαστεί!!! Τα σχόλια δικά σας!!! Άρε VIvodαρα....
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει καποιος προχειρους τους mail servers της Vivodi?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει καποιος προχειρους τους mail servers της Vivodi?
pop3 και smtp:mail.vivodinet.gr! Αν θέλεις κοίτα εδώ για να ρυθμίσεις outlook!
Link to comment
Share on other sites

Έλεος με αυτήν τη VIVODI.Θέλω να μου πεί αν ξέρει κανείς πόσο καιρό χρειάζεται

κάποιος για να διακόψει αίτηση για DSL και τι χαρτιά.Περιμένω τουλάχιστον 3,5 μήνες και ούτε έκαναν τον κόπο να μου απαντήσουν στα e-mail που τους έστειλα.Ερασιτέχνες και ανίκανοι.Ακολουθεί καταγγελία στον ΙΝΚΑ και ΕΕΤ.Και το χειρότερο φοβάμαι πως αν προχωρήσει η αίτηση θα μου κόψουν το internet από τον ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με αυτήν τη VIVODI.Θέλω να μου πεί αν ξέρει κανείς πόσο καιρό χρειάζεται

κάποιος για να διακόψει αίτηση για DSL και τι χαρτιά.Περιμένω τουλάχιστον 3,5 μήνες και ούτε έκαναν τον κόπο να μου απαντήσουν στα e-mail που τους έστειλα.Ερασιτέχνες και ανίκανοι.Ακολουθεί καταγγελία στον ΙΝΚΑ και ΕΕΤ.Και το χειρότερο φοβάμαι πως αν προχωρήσει η αίτηση θα μου κόψουν το internet από τον ΟΤΕ

 

Σημερα μου ειπαν οτι για διακοπη συνδεσης ή διακοπη διαδικασιας συνδεσης χρειαζονται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 εβδομαδες (και για αυτο η vivodi λεει οτι ευθυνεται ο πΟΤΕ). Ακομη και να θες να ξεμπερδεψεις μαζι τους θες κανα μηνα.

 

Το δικο μου προβλημα συνεχιζεται..ειμαι χωρις DSL (αυτη που μου εκοψαν κατα ..λαθος) απο το Γεναρη και τωρα μου λενε οτι θα επανασυνδεθω..τον Απριλη...ΙΣΩΣ!!!!! Κι αν μου αρεσει, δεν εχω αλλη επιλογη μου ειπαν επι λεξη.

Τους εκανα καταγγελια στην ΕΕΤ σημερα, αλλα δεν ελπιζω και σε τιποτε. Οπως και ναχει στα καλα καθουμενα κι ενω εχω προπληρωσει 12 μηνες θα μεινω τουλαχιστον 2-4 μηνες χωρις DSL γιατι η Βιβοδι ειναι η προσωποποιηση της αχρηστιας και της απατεωνιας.

μακριαααααααα!

 

L.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως να βλέπει κανείς από τη vivodi το forum και το κράξιμο που πέφτει και να μάθουν ότι αν δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν τον κόσμο να μην υπόσχονται υπηρεσείες που δεν μπορούν να παρέχουν και να τα ρίχνουν στους άλλους.Το επόμενο τρελό γέλιο που θα πέσει θα αφορά την τηλεόραση που υπόσχονται και δεν θα μπορεί να δει κανείς
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να του πεις κατι,μονο παρακαλα μην σου βρει βλαβη στη γραμμη.

 

Moυ βρήκε βλάβη στη γραμμή ....................................

Αλλο ανέκδοτο αυτό

Δε μπορώ να κάνω τίποτα μου είπε και έφυγε

Και τώρα ? ........

Link to comment
Share on other sites

stamatis3133 το φαγες το παιδι..:p

 

Οι απενεργοποιησεις γινονται καθε τελος του μηνα στελντοντας fax στην vivodi την ταυτοτητα και τα στοιχεια της γραμμης και ζητωντας διακοπη..

Link to comment
Share on other sites

stamatis3133 το φαγες το παιδι..:p

 

Οι απενεργοποιησεις γινονται καθε τελος του μηνα στελντοντας fax στην vivodi την ταυτοτητα και τα στοιχεια της γραμμης και ζητωντας διακοπη..

 

Ποιά στοιχεία ? αυτά που δεν ξέρω ? ούτε την αίτηση δεν έχω στα χέρια μου

Ούτε μου είπαν ποτέ το νέο μου νούμερο

Link to comment
Share on other sites

τα εχω σουρει στη Βιβοδι για τα καλα τον τελευταιο καιρο και έχω πολλά ράμματα για τη γουνα τους, αλλα να πω και κατι θετικο:

Τις τελευταιες 3 φορες που επικοινωνησα μαζι τους περιμενα λιγοτερο απο 5 λεπτα στην αναμονη (πηραν κι αλλο προσωπικο?) και σημερα για ΠΡΩΤΗ φορα μετα απο 2 μηνες καποιος με πηρε τηλεφωνο απο τη βιβοδι. Βεβαια μονο για να μου πουνε οτι πηρανε το φαξ αιτησης διακοπης που εστειλα αλλα τελος παντων ειναι κι αυτο ενα βημα.

Εγω απο Βιβοδι διακοπτω. Ζητησα με φαξ τα λεφτα μου πισω και θα τους παρει και θα τους σηκωσει ενα δε μου τα δωσουν και θα συνεχισω με connex μεχρι η Τελλας η On ή καποιος αλλος εναλλακτικος βαλουν ιδιωτικο δικτυο στην περιοχη μου. και το εννοω ιδιωτικο, γιατι η ΟΝ λεει οτι θα εχει γραμμες στην περιοχη μου απο τον Ιουνη αλλα στον ΑΡΗ..και εγω ξερω οτι ο ΑΡΗΣ ειναι πΟΤΕ.... και εναλλακτικο σε συνδυασμο με πΟΤΕ ΔΕΝ ξαναπαιρνω.

η ταπεινη μου συμβουλη: μην παρετε οτιδηποτε που να ειναι εναλλακτικος παροχεας DSL και πΟΤΕ το πιθανοτερο ειναι αν εχετε προβληματα να ειναι επωδυνα.

 

και που θα βαλω πΟΤΕ ειναι αναγκαιο κακο, ειναι η μονη γρηγορη λυση αυτη τη στιγμη.

 

Οσο για τη Βιβοδι βγαζει με τα χερακια της τα ματακια της. Ας προσεχε. Αν ειχα λεφτα θα τους εκανα μηνυση μονο και μονο για τη ψυχικη οδυνη της "επικοινωνιας" μαζι τους.

 

L.

Link to comment
Share on other sites

...θα συνεχισω με connex μεχρι η Τελλας η On ή καποιος αλλος εναλλακτικος βαλουν ιδιωτικο δικτυο στην περιοχη μου. και το εννοω ιδιωτικο, γιατι η ΟΝ λεει οτι θα εχει γραμμες στην περιοχη μου απο τον Ιουνη αλλα στον ΑΡΗ..και εγω ξερω οτι ο ΑΡΗΣ ειναι πΟΤΕ...

 

Η On δεν προτίθεται να παρέχει υπηρεσίες μέσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ), παρά μόνο μέσω Full LLU. :worry:

 

...και εναλλακτικο σε συνδυασμο με πΟΤΕ ΔΕΝ ξαναπαιρνω. η ταπεινη μου συμβουλη: μην παρετε οτιδηποτε που να ειναι εναλλακτικος παροχεας DSL και πΟΤΕ το πιθανοτερο ειναι αν εχετε προβληματα να ειναι επωδυνα.

 

Όλοι οι εναλλακτικοί (στις περισσότερες χώρες όπου στο σπίτι του πελάτη φτάνει μόνο χαλκός) χρησιμοποιούν τα καλώδια του εκάστοτε παρόχου (βλ. ΟΤΕ)...

Link to comment
Share on other sites

Η On δεν προτίθεται να παρέχει υπηρεσίες μέσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ), παρά μόνο μέσω Full LLU. :worry:

 

 

 

Όλοι οι εναλλακτικοί (στις περισσότερες χώρες όπου στο σπίτι του πελάτη φτάνει μόνο χαλκός) χρησιμοποιούν τα καλώδια του εκάστοτε παρόχου (βλ. ΟΤΕ)...

 

 

Εγω πολλα τεχνικα δε κατεω και με μπερδεψες τωρα φιλε μου.

 

Αν παω στην ΟΝ και βαλω το τηλεφ.νουμερο μου, μου βγαζει:

Ο αριθμός σας, αντιστοιχεί στο Αστικό Κέντρο: ΑΡΗΣ που ανήκει στην ευρύτερη περιοχή: ΑΡΕΩΣ. Θα υπάρξει κάλυψη στην περιοχή σας τον Ιούνιο του 2007.

 

Λοιπον αν βαλω τωρα το νουμερο μου στι Βιβο λεει: Υπάρχει διαθεσιμότητα πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΑΡΗΣ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom

Οκ μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι αυτο το "ιδιοκτητο δικτυο" εξαρταται απολυτα απο τον πΟΤΕ. Αυτη την απαντηση περνω απο τη Βιβο για καθε θεμα και η δικαιολογια για την αργοπορια επανασυνδεσης μου ειναι οτι το θεμα εχει περασει στα χερια του πΟΤε και καθυστερει εκει.

 

Εσυ πως το αντιλαμβανεσαι αυτο? Ειλικρινα δε ξερω πως δουλευει το συστημα αλλα ξερω οτι η Βιβο εξαρταται σε ολα απο τον ΟΤΕ στον ΑΡΗ...

Το "ιδιοκτητο" τελικα τι σημασια εχει? Δηλ, τι εξουσια εχει η βιβο ή η ΟΝ στο δικτυο αυτο και ποσο εξαρτασαι απο τον πΟτε (περαν του καλωδιου που φτανει στη πριζα σου).

 

Εχω και επισημα μπερδευτει τωρα! heeeelp!

 

L.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πολλα τεχνικα δε κατεω και με μπερδεψες τωρα φιλε μου.

 

Αν παω στην ΟΝ και βαλω το τηλεφ.νουμερο μου, μου βγαζει:

Ο αριθμός σας, αντιστοιχεί στο Αστικό Κέντρο: ΑΡΗΣ που ανήκει στην ευρύτερη περιοχή: ΑΡΕΩΣ. Θα υπάρξει κάλυψη στην περιοχή σας τον Ιούνιο του 2007.

 

Λοιπον αν βαλω τωρα το νουμερο μου στι Βιβο λεει: Υπάρχει διαθεσιμότητα πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΑΡΗΣ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom

Οκ μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι αυτο το "ιδιοκτητο δικτυο" εξαρταται απολυτα απο τον πΟΤΕ. Αυτη την απαντηση περνω απο τη Βιβο για καθε θεμα και η δικαιολογια για την αργοπορια επανασυνδεσης μου ειναι οτι το θεμα εχει περασει στα χερια του πΟΤε και καθυστερει εκει.

 

Εσυ πως το αντιλαμβανεσαι αυτο? Ειλικρινα δε ξερω πως δουλευει το συστημα αλλα ξερω οτι η Βιβο εξαρταται σε ολα απο τον ΟΤΕ στον ΑΡΗ...

Το "ιδιοκτητο" τελικα τι σημασια εχει? Δηλ, τι εξουσια εχει η βιβο ή η ΟΝ στο δικτυο αυτο και ποσο εξαρτασαι απο τον πΟτε (περαν του καλωδιου που φτανει στη πριζα σου).

 

Εχω και επισημα μπερδευτει τωρα! heeeelp!

 

Το αστικό κέντρο "ΑΡΗΣ" στο οποίο ανήκεις -όπως κάποιος άλλος ανήκει στο αστικό κέντρο "ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ" ή "ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ"- δεν έχει καμμία σχέση με την γραμμή ΑΡΥΣ (Ασύμμετρου Ρυθμού Σύνδεση) DSL που παρέχει ο ΟΤΕ.

 

Για να καταλάβεις πως λειτουργεί η DSL και τα ιδιόκτητα δίκτυα, και γιατί πάντα μεσολαβεί ο ΟΤΕ, διάβασε:

 

> Οδηγός DSL του Lewton

> Vivodi F.A.Q του Lewton

Link to comment
Share on other sites

Το αστικό κέντρο "ΑΡΗΣ" στο οποίο ανήκεις -όπως κάποιος άλλος ανήκει στο αστικό κέντρο "ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ" ή "ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ"- δεν έχει καμμία σχέση με την γραμμή ΑΡΥΣ (Ασύμμετρου Ρυθμού Σύνδεση) DSL που παρέχει ο ΟΤΕ.

 

Για να καταλάβεις πως λειτουργεί η DSL και τα ιδιόκτητα δίκτυα, και γιατί πάντα μεσολαβεί ο ΟΤΕ, διάβασε:

 

> Οδηγός DSL του Lewton

> Vivodi F.A.Q του Lewton

 

 

οκ, ευχαριστω πολυ.

αρα σχεδον σωστα τα ειπα και γω πιο πανω? αν διαλλεξεις εναλλακτικο μη βαλλεις εναλλακτικο με ΟΤΕ αλλα μονο αν εχει οντως ιδιοκτητο δικτυο στο τηλεφωνο σου. γιατι διαφορετικα μπορει να μπλεξεις.

 

Ευχαριστω και παλι φιλε, εσυ με τι DSL πορευεσαι?

 

L.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

molis simera piga pira to dslcube 5mines leei 4Kbps sto idioktito diktio tis.

piga sti selida tis patisa to noumero mou kai ebgale to parakatw en sintomia:

"DSL Κάλυψη

Κάλυψη πρόσβασης DSL από τη Vivodi Telecom

Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL2+ πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom

Μπορείτε να επιλέξετε μέσω ADSL2+ τύπου πρόσβαση τις υπηρεσίες:

MaXx

DSLphone

Telefonet

cableTV

ΔΙΟΔΟΣ"

To parapanw minima thelei na mou pei oti tha exw 4mbps sindesi gia 5 mines?

 

Ws arxarios exw alli mia aporia.Mporw na simplirwsw tin aitisi online i na paw apo ta grafeia i mesw elta?poia epilogi einai i kaliteri kata tin gnwmi sas?

 

Euxaristw prokatabolika

 

Cu around

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς πότε θα είναι έτοιμο το δίκτυο της Vivodi

στη Θεσ/νίκη? :wacko: :wacko:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πάψει ο Δήμος Θεσσαλονίκης να ζητάει τρελά τέλη διέλευσης για τα ιδιόκτητα δίκτυα. Όχι μόνο της Vivodi αλλά και των άλλων.

Επίσης όταν ο ΟΤΕ δεήσει να παρέχει χώρους στα κέντρα του για φυσική συνεγκατάσταση.

Πάντως απ'όσο γνωρίζω υπάρχουν 2 κέντρα της vivodi στη Θεσσαλονίκη (απομακρυσμένης εγκατάστασης που κοστίζει ακροβότερα στη vivodi) αλλά είναι γεμάτα και δε δέχονται νέους συνδρομητές.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πάψει ο Δήμος Θεσσαλονίκης να ζητάει τρελά τέλη διέλευσης για τα ιδιόκτητα δίκτυα. Όχι μόνο της Vivodi αλλά και των άλλων.

Επίσης όταν ο ΟΤΕ δεήσει να παρέχει χώρους στα κέντρα του για φυσική συνεγκατάσταση.

Πάντως απ'όσο γνωρίζω υπάρχουν 2 κέντρα της vivodi στη Θεσσαλονίκη (απομακρυσμένης εγκατάστασης που κοστίζει ακροβότερα στη vivodi) αλλά είναι γεμάτα και δε δέχονται νέους συνδρομητές.

 

δηλ. σε άλλους δήμους λιγότερα ζητάνε?

 

πάλι πρωτοτυπία??:down: :down:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει το πακέτο dslcube και έχω στείλει την αίτηση. έχω αντιμετωπίσει διάφορα προβλήματα αλλά η κατάσταση εν συντομία έχει ως εξής:

 

1) Η γραμμή μου έχει αποδεσμευθεί απο 24 Ιανουαρίου

2) η vivodi έχει στείλει την αίτηση στον ΟΤΕ απο 27 Ιανουαρίου

3) Μέχρι και σήμερα δεν έχω συνδεθεί

4) Σε επικοινωνία με τον ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν έχουν λάβει αίτηση

5) Σε επικοινωνία με την vivodi μου είπαν ότι στον ΟΤΕ δεν βλέπουν όλα τα συστήματα απο παντού, ότι η αίτηση έχει πάει και ότι απλώς καθυστερεί ο ΟΤΕ

 

Μπορείτε να μου πείτε αν όντως οι καθυστερήσεις είναι τόσο μεγάλες γιατί κοντεύω να τρελαθώ. 2 μήνες χωρίς ιντερνετ!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει το πακέτο dslcube και έχω στείλει την αίτηση. έχω αντιμετωπίσει διάφορα προβλήματα αλλά η κατάσταση εν συντομία έχει ως εξής:

 

1) Η γραμμή μου έχει αποδεσμευθεί απο 24 Ιανουαρίου

2) η vivodi έχει στείλει την αίτηση στον ΟΤΕ απο 27 Ιανουαρίου

3) Μέχρι και σήμερα δεν έχω συνδεθεί

4) Σε επικοινωνία με τον ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν έχουν λάβει αίτηση

5) Σε επικοινωνία με την vivodi μου είπαν ότι στον ΟΤΕ δεν βλέπουν όλα τα συστήματα απο παντού, ότι η αίτηση έχει πάει και ότι απλώς καθυστερεί ο ΟΤΕ

 

Μπορείτε να μου πείτε αν όντως οι καθυστερήσεις είναι τόσο μεγάλες γιατί κοντεύω να τρελαθώ. 2 μήνες χωρίς ιντερνετ!!!

 

φιλε μου, εγω εκανα την αιτηση απο τις 22 δεκεμβριου 06 και τελικα αυριο θα ερθουν!;) οποτε καταλαβαινεις! (για το ιδιοκτιτο παντα-ξεγραφεις τον οτε)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Τι? 3 μήνες για να σε συνδέσουν? Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι έχω 1 μήνα ακόμη να περιμένω.

 

Να ρωτήσω κάτι? Εγώ έχω κάνει 2 συνδέσεις ακόμα στο παρελθόν (1 με αλτεκ και μια με φορθνετ). Δεν μπορώ να πω ότι με συνδέσαν στις 10 εργάσιμες, αλλά ήταν περίπου εκεί.

 

Ξέρει κανείς αν αυτό συμβαίνει μόνο με την vivodi?

 

Αν τα διακόψω όλα και πάω και πάρω απο τον ΟΤΕ πόσο γρήγορα θα συνδεθώ?

Link to comment
Share on other sites

Δύο υποκαταστήματα multirama σε διαφορετικούς νομούς (Σέρρες, Ξάνθη) έχουν ξεμείνει απο το πακέτο vivodi cube 99Euro που δίνει δώρο σκληρό usb!!.Παίρνω στα κεντρικά και μου λένε οτι όντως δεν έχουν αποθέμματα στις αποθήκες.Αναρωτιέμαι υπάρχει κανείς που έχει πάρει αυτή την προσφορά ή μας πουλάνε παραμύθια???Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...