Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9/1 εληξε η συνδρομη του DSL Cube που είχα. Σημερα πηρα το πρωτο λογαριασμο και με εχουν χρεωσει 32.2 χωρις ΦΠΑ για τη περιοδο 1/2/2007-28/2/2007 με τις εξης αιτιολογιες:

- Παγιο Τελος Internet DSLNet 1024/256 €16.10

- Παγιο Τελος Προσβαση DSLNet 1024/256 ΑΡΥΣ €16.10

Δε θα επρεπε να πληρωσω €22 + ΦΠΑ συμφωνα με το τιμοκαταλογο που εχουν? Κανω καποιο λαθος?

 

Άντε πάλι η ίδια απορία....

Διάβασε εκεί, posts 913-919.

Οταν πληρωνεις αναλογικα φιλε μου, σε ολα τα τιμολογια που εκδιδουμε το γραφουμε. Εδω δε γραφει τιποτα για προηγουμενο μηνα. Και γιατι απαντας παντα με πολυ ειρωνικο υφος?? Αν δε γουσταρεις, μην απαντας. :!:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οταν πληρωνεις αναλογικα φιλε μου, σε ολα τα τιμολογια που εκδιδουμε το γραφουμε. Εδω δε γραφει τιποτα για προηγουμενο μηνα. Και γιατι απαντας παντα με πολυ ειρωνικο υφος?? Αν δε γουσταρεις, μην απαντας. :!:

Δεν απάντησα ειρωνικά, απάντησα βαριεστημένα, επειδή κάθε τόσο υπάρχει το ίδιο θέμα.

Ναι, οι λογαριασμοί της Vivodi είναι αίσχος, αλλά να εύχεσαι αυτό να είναι το μόνο σου πρόβλημα, και να μην αρχίσουν και τα λάθη (αν και δύσκολα θα κάνουν λάθος σε εσένα, όταν υπάρχει και τηλεφωνία είναι που αρχίζουν τις κοτσάνες).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι και Cisco ATA.

Αν χρησιμοποιήσω δικό μου ADSL2+ router χωρίς ενσωματομένο κύκλωμα ATA πως θα έχω τηλέφωνο?

Πρέπει να το βάλεις, και δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο router (εκτός αν είσαι εξοικειωμένος με δίκτυα κλπ).
Έχω κάποια μορφής εξοικείωση με τα δίκτυα, όχι όμως δυστυχώς σε τέτοιο βαθμό...πιστεύω μόνο καλοί τεχνικοί της Vivo μπορούν να βοηθήσουν....

Καλύτερα να έκανες αίτηση στην ΟΝ, που δίνει αρκετά καλύτερο εξοπλισμό, και που λογικά δε θα κάνει συνέχεια λάθη στους λογαριασμούς. Τεσπά, μη σε γκαντεμεύω, καλώς ήρθες στο club των θυμάτων της Vivodi.
Καλή η ON, όμως στο θέμα της κάλυψης του δικτύου έχει αφήσει πολλά ερωτηματικά, και δεν βλέπω να έχω στην περιοχή μου πριν το καλοκαιράκι, διαγράφω τις υποσχέσεις για Μάρτη...Α και μην ξεχάσω τις απεριόριστες κλήσεις, το έχεις δει που είναι 0.09 χρέωση για κάθε κλήση ανεξαρτήτου διάρκειας. Στην Vivo αυτό δεν υπάρχει. Είναι ένα από τα καλά της προσφοράς εγώ θεωρώ!Δεν ξέρω τι εξοπλισμό προσφέρει, να σου πω την αλήθεια δεν με νοιάζει, αυτό που με νοιάζει είναι να χρησιμοποιήσω τον δικό μου εξοπλισμό, αρκεί να δουλεύει αξιόπιστα, αν και δεν το βλέπω να τα καταφέρνω, κανέναν δεν έχω βρεί που να τα έχει καταφέρει να το κάνει ως τώρα!
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσω δικό μου ADSL2+ router χωρίς ενσωματομένο κύκλωμα ATA πως θα έχω τηλέφωνο?

Έχω κάποια μορφής εξοικείωση με τα δίκτυα, όχι όμως δυστυχώς σε τέτοιο βαθμό...πιστεύω μόνο καλοί τεχνικοί της Vivo μπορούν να βοηθήσουν....

Καλή η ON, όμως στο θέμα της κάλυψης του δικτύου έχει αφήσει πολλά ερωτηματικά, και δεν βλέπω να έχω στην περιοχή μου πριν το καλοκαιράκι, διαγράφω τις υποσχέσεις για Μάρτη...Α και μην ξεχάσω τις απεριόριστες κλήσεις, το έχεις δει που είναι 0.09 χρέωση για κάθε κλήση ανεξαρτήτου διάρκειας. Στην Vivo αυτό δεν υπάρχει. Είναι ένα από τα καλά της προσφοράς εγώ θεωρώ!Δεν ξέρω τι εξοπλισμό προσφέρει, να σου πω την αλήθεια δεν με νοιάζει, αυτό που με νοιάζει είναι να χρησιμοποιήσω τον δικό μου εξοπλισμό, αρκεί να δουλεύει αξιόπιστα, αν και δεν το βλέπω να τα καταφέρνω, κανέναν δεν έχω βρεί που να τα έχει καταφέρει να το κάνει ως τώρα!

 

Στο adslgr λενε πως μπορεις να χρησιμοποιησεις και το Speedtouch 585 το οποιο υποστηριζει και η Vivodi :O

Link to comment
Share on other sites

Στο adslgr λενε πως μπορεις να χρησιμοποιησεις και το Speedtouch 585 το οποιο υποστηριζει και η Vivodi :O

Ναι, αλλά δε δίνει πιά Cisco ΑΤΑ η Vivodi. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να πω που έχω Speedtouch 585 και Cisco ATA και θέλω να πάρω το Vood! :blink:

Το Vood είναι αίσχος.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, αλλά πως αλλιώς θα βάλω Cable TV;:lol: ;)
Έχω την εντύπωση ότι γίνεται, δεν είμαι όμως σίγουρος. Το Alcatel αρχικά βγάζει παραπάνω από μία ethernet, έτσι δεν είναι??? Αν είναι έτσι, τότε μην αλλάξεις εξοπλισμό, το πιθανότερο είναι ότι θα δουλέψει!
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει χωρίς το Vood το Cable TV γιατί απλούστατα δεν έχουν βγάλει ένα αντίστοιχο template για το speedtouch.

Και ούτε πρόκειται να βγάλουν. Σου λένε αν θέλεις από Full LLU + DSL Phone να πας στο Cable TV ότι πρέπει να αλλάξεις τον εξοπλισμό σου από Speedtouch + Cisco ATA σε Vood, όμως θα αλλάξεις τα τηλεφωνικά σου νούμερα από 21175xxxxx σε 21111xxxxx!!!!!!!!!

Σήμερα όμως μου είπαν από το τεχνικό τμήμα που τους πήρα τηλέφωνο σήμερα, ότι από τον Μάρτιο οι ήδη υπάρχοντες συνδρομητές Full LLU + DSL Phone με Speedtouch + Cisco ATA μπορούν να πάνε σε Cable TV αλλάζωντας εξοπλισμό με το Vood χωρίς να αλλάξουν τους τηλεφωνικούς αριθμούς τους.

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει χωρίς το Vood το Cable TV γιατί απλούστατα δεν έχουν βγάλει ένα αντίστοιχο template για το speedtouch.

Και ούτε πρόκειται να βγάλουν. Σου λένε αν θέλεις από Full LLU + DSL Phone να πας στο Cable TV ότι πρέπει να αλλάξεις τον εξοπλισμό σου από Speedtouch + Cisco ATA σε Vood, όμως θα αλλάξεις τα τηλεφωνικά σου νούμερα από 21175xxxxx σε 21111xxxxx!!!!!!!!!

Σήμερα όμως μου είπαν από το τεχνικό τμήμα που τους πήρα τηλέφωνο σήμερα, ότι από τον Μάρτιο οι ήδη υπάρχοντες συνδρομητές Full LLU + DSL Phone με Speedtouch + Cisco ATA μπορούν να πάνε σε Cable TV αλλάζωντας εξοπλισμό με το Vood χωρίς να αλλάξουν τους τηλεφωνικούς αριθμούς τους.

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

Ήταν γελοίος εξαρχής ο ισχυρισμός ότι θα πρέπει να αλλάξουμε νούμερο.

Και μόνο το ότι τέθηκε τέτοιο θέμα είναι άλλο ένα δείγμα της γελοιότητας της Vivodi.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

A ρε βιβονταρα με τα νουμερα σου!!!Το καλυτερο είναι όταν κανεις παραγελλεια και σε ρωτανε το τηλ σου,τους το λες και μετα σου λενε υπάρχει τέτοιο νουμερο????Χαχαχαχαχα!!!!2311... rulez!(Λογω Θεσ/νικης)
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Και η απαντηση σου θα πρεπει να ειναι η εξής.

Καλέστε με για να δειτε!!;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με vivodi μέσω ΟΤΕ εδώ και 14 μήνες (DSL Cube και ανανέωση πάλι με DSL Cube).. Τώρα που λήγει η συνδρομή μου μου προτείνετε να πάω σε αορίσου ή να προπληρώσω?

 

Για πείτε!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με vivodi μέσω ΟΤΕ εδώ και 14 μήνες (DSL Cube και ανανέωση πάλι με DSL Cube).. Τώρα που λήγει η συνδρομή μου μου προτείνετε να πάω σε αορίσου ή να προπληρώσω?
Η απάντηση δεν είναι απλή, απλά εξαρτάται τι ζητάς... εγώ σου πρωτείνω επ'αορίστου σε cable TV!!! Κοστίζει τώρα με την προσφορά 33e το μήνα, και αν δεν σε ενδιαφέρει μην χρησιμοποιείς καθόλου την TV! Έχεις απεριόριστες κλήσεις αστικές και υπεραστικές και 20mb Internet (όσο φθάσει, εξαρτάται από την ποιότητα του καλωδίου και την απόσταση από το DSLam). Νομίζω σε συμφέρει αν σκεφτείς ότι πληρώνεις τώρα 18e το μήνα στον OTE και καμιά 15-20 στην Vivodi για internet, χωρίς να λογαριάσουμε καθόλου τις κλήσεις. Πάρε στο 13880 και πάτα 8 για να μάθεις περισσότερα! Επίσης καλές προσφορές έχουν ON με 35e (λίγη η προσφορά στις 28) Και η forthnet με το 2Play στα 40e! Ψάξου λίγου και αποφάσισε:blink:. Υπάρχει και αντίστοιχο thread για το Triple Play εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με vivodi μέσω ΟΤΕ εδώ και 14 μήνες (DSL Cube και ανανέωση πάλι με DSL Cube).. Τώρα που λήγει η συνδρομή μου μου προτείνετε να πάω σε αορίσου ή να προπληρώσω?

 

Στο DSLAM που είμαι οι καλύτερες ταχύτητες που πιάνω είναι στα 80 κάτι πρωινά στις 6-7 το πρωί, ενώ καθημερινές και νορμάλ ώρες παίζω στα 50-60.. Πάντα με 1Mbit

 

Βλέποντας τον τιμοκατάλογο στο site της Vivodi, θα δεις ότι για ΑΡΥΣ το κέρδος που έχεις από τα προπληρωμένα είναι πολύ μικρό (περίπου €2/μήνα στο 1Mbps), ενώ απαιτείται να δεσμευτείς για 6 ή 12 μήνες.

 

Στην παρούσα φάση δεν αξίζει να δεσμευτείς για 12 μήνες, αφού μέχρι τότε μπορεί να έχει έρθει κάποιος εναλλακτικός (Tellas, Forthnet ή κάποιος άλλος) στο Ηράκλειο Κρήτης.

 

Τα 3 πρώτα ψηφία του τηλεφώνου σου (π.χ. 2810-123xxx);

 

Η απάντηση δεν είναι απλή, απλά εξαρτάται τι ζητάς... εγώ σου πρωτείνω επ'αορίστου σε cable TV!

 

Ο άνθρωπος βρίσκεται στο Ηράκλειο Κρήτης, οπότε δεν έχει την επιλογή της Cable TV.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε!

Mείνε αορίστου (ούτως ή άλλως το κέρδος του εξαμήνου είναι 2€ το μήνα), για να μπορέσεις να διακόψεις όποτε σε καλύψει με το δικό της δίκτυο κάποια εταιρία.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος βρίσκεται στο Ηράκλειο Κρήτης, οπότε δεν έχει την επιλογή της Cable TV.
Sorry, δεν το πρόσεξα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ήταν γελοίος εξαρχής ο ισχυρισμός ότι θα πρέπει να αλλάξουμε νούμερο.

Και μόνο το ότι τέθηκε τέτοιο θέμα είναι άλλο ένα δείγμα της γελοιότητας της Vivodi.

 

Εγω δεν καταλαβα γιατι επρεπε να αλλαξετε νουμερα οσοι εχετε το συγκεκριμενο εξοπλισμο! :wacko:

Υπαρχει καποιος λογος ή ετσι εκατσε στην Vivodi; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα γιατι επρεπε να αλλαξετε νουμερα οσοι εχετε το συγκεκριμενο εξοπλισμο! :wacko:

Υπαρχει καποιος λογος ή ετσι εκατσε στην Vivodi; :ninja:

Τελικά δε θα χρειαστεί να αλλάξουμε, αλλά και μόνο το ότι τέθηκε τέτοιο θέμα ήταν γελοίο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aπαίτησε να μιλήσεις με κάποιον προϊστάμενο. Επειδή σίγουρα θα σου το αρνηθούν (το κάνουν πάντα), θα χρειαστεί να επιμείνεις.

Μπορείς να αναφέρεις ότι αν δε μιλήσεις αμέσως με κάποιον προϊστάμενο θα προβείς σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα στείλεις γράμμα προς δημοσίευση στα περιοδικά πληροφορικής (RAM, PC Magazine κλπ).

Εαν σου αρνηθούν, μίλα με τις Δημόσιες Σχέσεις.

Εαν δε βγάλεις άκρη ούτε από εκεί, πέρνα από τα γραφεία στο Χαλάνδρι να τα πείτε πρόσωπο με πρόσωπο... :lol:

 

 

Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ που εχω αντιμετωπείσει ποτε.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!

Καταρχας ΑΙΣΧΟΣ σε ολους τους που χρεωνουν τα τηλεφωνα εξυπηρετησης και τεχνικης υποστηριξης! Στην Αμερικη αυτα δεν διανοουνται να τα χρεωσουν.

Η vivodi και η καθε vivodi βγαζουν πιο πολλα λεφτα απο την αναμονη μας στο τηλεφωνο παρα απο τα φθηνα πακετα που πληρωνουμε. Και αυτα τα πληρωνουμε φθηνα ακριβως γιατι δεν ξοδευουν τιποτε σε εξτρα προσωπικο.

 

Εαν δεν σου τυχει κανενα τεχνικο ή γραφειοκρατικο προβλημα η vivodi θα ειναι η καλυτερη εταιρεια αλλα με το παραμικρο προβλημα.. ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ...

Μπορει η HOL να ηταν πιο ακριβη αλλα ποτε δεν ειχα παραπονο με την τεχνικη υποστηριξη.

 

Προϊσταμενο ΔΕ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ. ΟΥΤΕ καν το ονομα τους δε σου λενε. Δεν πα να χτυπηθεις δε θα μιλησεις με προϊσταμενο.

Είμαι σε πολεμο μαζι τους αυτη τη στιγμη, ήδη τους εχω κταγγειλει στο ΙΝΚΑ και ακολουθει η ΕΕΤ.

 

ενα απο αυτα που μου εχουν "προσφερει"? Δε μου παρεχουν υπηρεσια που εχω προπληρωσει και εξακολουθουν να με χρεωνουν. Η αιτιολογια τους? Οτι αφου το προβλημα δεν οφειλεται στη vivodi αλλα στον ΟΤΕ εγω πρεπει να συνεχισω να πληρωνω στη vivodi!!!

Λες και φταιω εγω για τα προβλημα και τη δυσλειτουργια στη σχεση vivodi-ΟΤΕ. Για τετοια εταιρια μιλαμε.

 

Και στο Χαλανδρι να πας δε βγαζεις τιποτε, κρυβονται, δε προκειται να μιλησεις με καποιον υπευθυνο.

ΜΑΚΡΙΑ...ΜΕΙΝΕΤΕ μακρια... ειναι μεγαλο ρισκο να "ψωνιζεις" απο τη vivodi.

Δυστυχως, στην περιπτωση της, οτι πληρωνεις περνεις. Και πληρωνεις φθηνα.

 

 

Μα ηθελα να ξερα, ΚΑΝΕΙΣ δεν τους ελεγχει? ωραιο κρατος εχουμε :worry:

 

L.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε LoLota μου έκανες την καρδιά περιβόλι!!! Δυστυχώς έκανα αίτηση CableTV λόγω της αρκετά δελεαστικής τιμής, των πολλών mb...Και γιατί όχι και της ψηφιακής τηλεόρασης, που είναι μία τεχνολογία που θέλω να γνωρίσω και την προτιμώ από το να αγοράσω εξοπλισμό δορυφορικής τηλεόρασης! Πιο πολύ όμως μου άρεσε αυτό με τις αστικές και υπεραστικές κλήσεις....τώρα με αυτά που μου λες αρχίζω και φοβάμαι , και όχι τίποτα άλλο, θα μείνουμε καμία μέρα χωρίς τηλέφωνο και ποιος ακούει τους γονείς μου που με χείλια ζώρια τους έπεισα!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε LoLota μου έκανες την καρδιά περιβόλι!!! Δυστυχώς έκανα αίτηση CableTV λόγω της αρκετά δελεαστικής τιμής, των πολλών mb...Και γιατί όχι και της ψηφιακής τηλεόρασης, που είναι μία τεχνολογία που θέλω να γνωρίσω και την προτιμώ από το να αγοράσω εξοπλισμό δορυφορικής τηλεόρασης! Πιο πολύ όμως μου άρεσε αυτό με τις αστικές και υπεραστικές κλήσεις....τώρα με αυτά που μου λες αρχίζω και φοβάμαι , και όχι τίποτα άλλο, θα μείνουμε καμία μέρα χωρίς τηλέφωνο και ποιος ακούει τους γονείς μου που με χείλια ζώρια τους έπεισα!!!

 

 

Κοιτα, επαναλαμβανω, εαν δε προκυψει καμια βλαβη, η "ακατανομαστη" ειναι μια χαρα.

Αλλα ετσι και χρειαστεις υποστηριξη...μαυρο φιδι που σε φαγε.

Εγω προσωπικα ΔΕ τη συστηνω σε ΚΑΝΕΝΑΝ.

Το προβλημα ειναι ο πΟΤΕ, γιατι ολοι αυτοι συνεργαζονται με τον πΟΤΕ. "Ιδιοκτητα δικτυα" και κολοκυθια μετα ριγανεως... εμενα για το προβλημα μου ο πΟΤΕ φταιει κατα την ακατανομαστη.

 

Εαν ο πΟΤΕ δεν ηταν τοσο ακριβος θα τον προτιμουσα, πολυ απλα γιατι ουτως αλλως απο αυτον εξαρταμαι οποτε καλυτερα να τον αντιμετωπιζω απευθειας.

Τις προαλλες ειχα παει στον τοπικο πΟΤΕ και εξησα το εξης σουρεαλιστικο σκηνικο: να εχω στο τηλεφωνο τη vivodi και να μιλανε με τον πΟΤΕ και κανεις μα κανεις να μην παραδεχεται οτι εκοψε τη συνδεση μου. Λες και ημουνα στη Ζωνη του Λυκοφωτος...αφου ειχα αρχισει να πιστευω οτι τελικα εγω ειχα διακοψει την ιδια μου τη συνδεση...

 

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι σε οποιο provider και να πας, πρωτα κανε τη προσευχη σου ή κανα βουντου να φανεις τυχερος. Γιατι πολυ απλα στην Ελλαδα κανεις δεν τους ελεγχει και τον καταναλωτη τον εχουνε γραμμενο εκει που δε πιανει η μελανη.

 

L.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...