Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικό μου το έχω καμιά εβδομάδα και μου κάνει το εξής περίεργο: όταν η μπαταρία πέσει κάτω από το 40%, αρχίζει και πέφτει απίστευτα γρήγορα. Τώρα βλέπω το μετρητή να μειώνεται κατά 1% περίπου κάθε 10 δευτερόλεπτα!! Μόλις έφτασε στο 29% έσβησε τελείως και δεν ανοίγει με τίποτα, παρά μόνο αν το βάλω να φορτίσει. Μόλις ξεκίνησε η φόρτιση και η πρώτη ένδειξη είναι 29%!

 

Μέχρι το 40% είχε κρατήσει 1 μέρα και 5 ώρες. Έχει τη ROM του Μαρτίου, όπως το πήρα. Λέτε να είναι θέμα μπαταρίας; Συσκευής; Φορτιστή;

 

Ο φορτιστής που πήρα μαζί με το κινητό είναι 5V-1A. Έχω κάποιον άλλο LG, αλλά 5V-0.7A. Έχει κάποιο νόημα να δοκιμάσω και με αυτόν;

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνε πρώτα ένα καλιμπράρισμα της μπαταρίας. Boot σε recovery και wipe battery stats. Παρακολούθα το και αν πάλι την τρώει έτσι, εμένα μου βρομάει για κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει. Εγκατέστησε το greenify και αδρανοποίησε εφαρμογές που δεν χρειάζονται να τρέχουν συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα ένα καλιμπράρισμα της μπαταρίας. Boot σε recovery και wipe battery stats.

 

Μπορείς να μου πεις πώς το κάνω αυτό; Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα :O

 

Παρακολούθα το και αν πάλι την τρώει έτσι, εμένα μου βρομάει για κάποια εφαρμογή που έχεις βάλει. Εγκατέστησε το greenify και αδρανοποίησε εφαρμογές που δεν χρειάζονται να τρέχουν συνέχεια.

 

Από εφαρμογές έχω βάλει λίγα πράγματα. Οι μόνες που χρειάζεται να είναι ενεργές και να λαμβάνουν data είναι το K9 και το textsecure. Θα το δω πάντως και με το greenify που λες, μήπως έχει διαφορά.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνεις από recovery. Έχει βγει αυτή η επιλογή από cwm χρόνια τώρα, από τότε που άτομα της Google είπαν πως είναι urban legend και πως το android δεν δουλεύει έτσι. Μπορείς να αφήσεις το κινητό σβηστό να φορτίσει ως το 100%, να το αφήσεις να σβήσει στο 0%(ή περίπου εκεί) και να το ξαναφορτίσεις στο 100%.
Link to comment
Share on other sites

Η μπορει να το κανει με το app battery calibration αν ειναι root.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι rooted και δε θέλω αυτή τη στιγμή να το κάνω, θα δοκιμάσω τις 2 λύσεις που έχει εδώ (και οι δύο χωρίς root permission):

http://www.androidpit.com/how-to-calibrate-the-battery-on-your-android-device

Είναι κάτι ανάλογο με αυτό που είπε πριν ο BrocasHelm!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια κουλά με την μπαταρία , τα έκανε κάποια στιγμή το jiayu της φίλης μου, όσο είχε την rom του Μαρτίου.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια κουλά με την μπαταρία , τα έκανε κάποια στιγμή το jiayu της φίλης μου, όσο είχε την rom του Μαρτίου.

 

Ποια έβαλες και λύθηκε; Του Μαΐου ή του Ιουλίου; Μάλλον την τελευταία, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ποια έβαλες και λύθηκε; Του Μαΐου ή του Ιουλίου; Μάλλον την τελευταία, σωστά;

 

Του Μαιου έβαλα και δεν χρειάστηκε να την αλλάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Του Μαιου έβαλα και δεν χρειάστηκε να την αλλάξουμε.

 

Ευχαριστώ!

Μάλλον θα το αφήσω να κάνω κανά δυο πλήρης φορτίσεις ακόμα (100%->0%) να δω αν αλλάξει κάτι, και μετά θα κάνω και την αναβάθμιση (η πρώτη μου και ο Θεός βοηθός)!

Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει miui για το f1w ας δει στο needrom...

 

Πέρα από το θέμα εμφάνισης, που είναι και υποκειμενικό, υπάρχει κάποιο όφελος από αυτήν την αλλαγή; Θα είναι πιο ελαφρύ, πιο βαρύ από το υπάρχον;

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι υπάρχει νεότερη rom για την wcdma έκδοση του F1, 20141027-165454 (από chinagadgetsreviews.blogspot.ro).

 

Δεν έχω πια την συσκευή για να σας πω εντυπώσεις.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα το flash tool να δει το κινητό και πέρασα την rom της 27/5 ( φοβήθηκα να περάσω του Ιουλίου ) στο κινητό μου.

...

Το πρώτο μου φλασάρισμα στέφτηκε με επιτυχία!!!

 

Έκανα όλα τα βήματα κανονικά. Αλλά στο flash tool, στο τελευταίο βήμα, αφού βάλω την μπαταρία, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Μήπως βάζω λάθος Download Agent; Έχω επιλέξει τον MTK_AllInOne_DA.bin. Υπάρχουν άλλοι δύο: DA_PL.bin, DA_SWSEC.bin

 

Δοκίμασα και με την τελευταία έκδοση που έβαλε παραπάνω ο talos_2002, και πάλι το ίδιο λάθος παίρνω :(

 

-----

 

Και άλλη δοκιμή: κατέβασα από το needrom, παλιότερη έκδοση του flash tool (3.13xxx). Τώρα ξεκινάει κανονικά!!!

Θα ενημερώσω σε λίγο αν δουλεύει κιόλας :)

 

Ε Π Ι Τ Υ Χ Ι Α :)

Τελικά ήταν πολύ απλό! Τώρα γιατί δε μου δούλεψε με την έκδοση 5 και ήθελε την έκδοση 3 του flash tool, δεν κατάλαβα :)

 

Το αφήνω με την έκδοση του Ιουλίου και αφήνω για πιο γενναίους την παραπάνω πιο πρόσφατη!!! :)

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με την miui δεν ειχα και την καλυτερη εμπειρια. Ηταν λιγο αργο το τηλεφωνο. Στο τελος εβαλα αυτοματη φωτεινοτητα και η οθονη μαυρισε , οποτε και εκανα restore στην προηγουμενη rom. Ισως στο μελλον βελτιωθει...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλα τα βήματα κανονικά. Αλλά στο flash tool, στο τελευταίο βήμα, αφού βάλω την μπαταρία, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

 

Μήπως βάζω λάθος Download Agent; Έχω επιλέξει τον MTK_AllInOne_DA.bin. Υπάρχουν άλλοι δύο: DA_PL.bin, DA_SWSEC.bin

 

Δοκίμασα και με την τελευταία έκδοση που έβαλε παραπάνω ο talos_2002, και πάλι το ίδιο λάθος παίρνω :(

 

-----

 

Και άλλη δοκιμή: κατέβασα από το needrom, παλιότερη έκδοση του flash tool (3.13xxx). Τώρα ξεκινάει κανονικά!!!

Θα ενημερώσω σε λίγο αν δουλεύει κιόλας :)

 

Ε Π Ι Τ Υ Χ Ι Α :)

Τελικά ήταν πολύ απλό! Τώρα γιατί δε μου δούλεψε με την έκδοση 5 και ήθελε την έκδοση 3 του flash tool, δεν κατάλαβα :)

 

Το αφήνω με την έκδοση του Ιουλίου και αφήνω για πιο γενναίους την παραπάνω πιο πρόσφατη!!! :)

 

Μπράβο!! Ευχομαι να δουλεύει σωστά η μπαταρία σου τώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα με την miui δεν ειχα και την καλυτερη εμπειρια. Ηταν λιγο αργο το τηλεφωνο. Στο τελος εβαλα αυτοματη φωτεινοτητα και η οθονη μαυρισε , οποτε και εκανα restore στην προηγουμενη rom. Ισως στο μελλον βελτιωθει...

 

Ευχαριστούμε που την δοκίμασες και μας ενημέρωσες! Πάντως απο την στιγμή που δεν δούλευε η δεύτερη sim φαινόταν ότι θα έχει κι άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!! Ευχομαι να δουλεύει σωστά η μπαταρία σου τώρα.

 

Ευχαριστώ! Και γω το εύχομαι. Τρεις λόγοι με έκαναν να θέλω να το αναβαθμίσω. Η ένδειξη/διάρκεια μπαταρίας, ότι 2 φορές έχασε το σήμα κινητής και δεν το ξαναέβρισκε παρά μόνο με restart, μία κινέζικη εφαρμογή. Το τρίτο το είδα αμέσως ότι λύθηκε :) Ελπίζω και τα άλλα δύο, που είναι και πολύ πιο σημαντικά :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι για την κάμερα (πίσω): από τα χαρακτηριστικά είδα ότι η κανονική της ανάλυση είναι 5ΜΡ και με interpolation 8MP. Επειδή ποτέ δε μου άρεσε η λογική του interpolation σε αυτές τις συσκευές, είπα να το βάλω στην κανονική 5ΜΡ. Αλλά έχει 2 επιλογές στις αναλογίες της εικόνας: 4:3 και 5:3. Τι επιλέγουμε; Ξέρουμε τη native ανάλυση του αισθητήρα;
Link to comment
Share on other sites

Bλεπω οτι το vickmall εριξε την τιμη στο μαυρο απο τα 65$ στα 60$ μαζι με θηκη σιλικονης και εξτρα μεβρανη βγαινει στα 51ε περιπου.Πολυ καλη τιμη θεωρω για ενα τετοιο μαγαζι.
Link to comment
Share on other sites

Bλεπω οτι το vickmall εριξε την τιμη στο μαυρο απο τα 65$ στα 60$ μαζι με θηκη σιλικονης και εξτρα μεβρανη βγαινει στα 51ε περιπου.Πολυ καλη τιμη θεωρω για ενα τετοιο μαγαζι.

 

Φτου, βιάστηκα να το πάρω στα $70 :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ! Και γω το εύχομαι. Τρεις λόγοι με έκαναν να θέλω να το αναβαθμίσω. Η ένδειξη/διάρκεια μπαταρίας, ότι 2 φορές έχασε το σήμα κινητής και δεν το ξαναέβρισκε παρά μόνο με restart, μία κινέζικη εφαρμογή. Το τρίτο το είδα αμέσως ότι λύθηκε :) Ελπίζω και τα άλλα δύο, που είναι και πολύ πιο σημαντικά :)

 

Επειδή μου ξαναεμφάνισε το πρόβλημα του να χάσει το σήμα και από τις δύο sim και να μην επανέρχεται παρά μόνο με restart, είπα να του βάλω την τελευταία έκδοση, του Οκτωβρίου. Θα σας πω εντυπώσεις...

 

Επίσης, το θέμα με την μπαταρία παραμένει. Όταν πέφτει κάτω από 30% (28-25%), αρχίζει και πέφτει τρελά και κλείνει. Όταν το βάζω να φορτίζει, ξεκινάει συνήθως από το 13-15%. Μου έχει κρατήσει ως τώρα από 29 ως 39 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας, με 3G data συνεχώς ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η τελευταία ROM περάστηκε με επιτυχία, πάλι με την έκδοση 3.x του flash tool (αυτήν τη φορά δε δοκίμασα καθόλου την 5.x).

 

Το κινητό ξεκίνησε κατευθείαν στα αγγλικά. Η αλήθεια είναι ότι και την προηγούμενη τη χρησιμοποιούσα στα αγγλικά, δεν είχα γυρίσει σε ελληνικά. Μόνο ελληνικό πληκτρολόγιο πρόσθεσα και το έχω αφήσει στα αγγλικά. Με βολεύει καλύτερα :) Βέβαια η ROM έχει κανονικά ελληνική γλώσσα. Κάποια διαφορά δεν είδα σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση του Ιουλίου 2014.

 

Μιας και τα ζήτησε ο αγαπητός talos_2002, ιδού κάποια στοιχεία για τη ROM:

Settings --> About phone:

Android version: 4.2.2

Baseband version: MOLY.WR8.W1315.MD.WG.MP.V1.P33, 2014/05/23 21:25

Kernel version: 3.4.5 user@linux-user#1 Mon Oct 27 16:52:54 CST 2014

Build number: F1WW 20141027-165454

Custom build version: 1414399995

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το θέμα με την μπαταρία παραμένει. Όταν πέφτει κάτω από 30% (28-25%), αρχίζει και πέφτει τρελά και κλείνει. Όταν το βάζω να φορτίζει, ξεκινάει συνήθως από το 13-15%. Μου έχει κρατήσει ως τώρα από 29 ως 39 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας, με 3G data συνεχώς ανοιχτά.

Φιλε εγω ειμαι κατοχος ενος jiayu g4s και εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.

Εχω αλλαξει παρα πολλες ρομ χωρις να δω λυση.

Αρχιζω να πιστευω οτι ειναι ελλατωμματικη η μπαταρια.

Επομενως εχε και αυτο υποψη σου.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω ειμαι κατοχος ενος jiayu g4s και εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.

Εχω αλλαξει παρα πολλες ρομ χωρις να δω λυση.

Αρχιζω να πιστευω οτι ειναι ελλατωμματικη η μπαταρια.

Επομενως εχε και αυτο υποψη σου.

 

Ελπίζω να μην είναι έτσι. Θα το δω λίγες ακόμα μέρες με τη νέα ROM και θα στείλω και ένα email στο vickmall, να δω τι θα απαντήσουνε. Το ιδανικό θα ήταν να δοκιμαστεί η μπαταρία σε άλλη συσκευή, να ήξερα σίγουρα. Θα δούμε. Ελπίζω να στρώσει. Το αφήνω συνέχεια να κλείνει μόνο του και μετά το φορτίζω στο 100%, μπας και συνέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...