Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι είπα να περάσω σαν παλιός φίλος από εδώ και να πω την καλησπέρα μου......

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήματα και το 4 βέβαια όχι τραγικά αλλά τα έχει... Αλλά είναι ποιο γρήγορο απο το 3 gs

 

Sent from my Nexus S

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούριος κάτοχος του iphone 4.Πάρα πολύ καλή συσκευή αλλά το HTC HD2 πού είχα δυστυχώς ήταν σε κάποια πράγματα καλύτερο,(πόσο μάλλον θα είναι πιστεύω το HD7) και αυτο το λέω πιό πολύ λόγων των περιορισμών πού έχει η Apple.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, θα αλλαζα το iPhone 4 me to iPhone 3GS. To 3GS ήταν κορυφαίο. Ενώ, το τεσσαρι, έχει τα χάλια του. To Σήμα, και to ηχείο, είναι για τα μπάζα.

 

3GS Kai pali 3GS.

 

Εχω ενα 3GS αν ψινεσαι :p

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση αποφασισει η HP/Palm να κανει ενα κανονικο app store με ολες τις μεγαλες εφαρμογες και για webOS τοτε το αλλαζα μονο με μια τετεια συσκευη σαν αυτες που θα παρουσιασουν στις 9/2.

 

Αυτο ομως για να γινει πιστευω θελει αρκετο χρονο...και μιλαω για πολλους μηνες...

 

αρα προς το παρον το αλλαζα αποκλειστικα και μονο με ενα iPad 3g.

 

εχω δοκιμασει τα παντα.

 

-το android ειναι ακομα νεαρο οκ εχει πολλες επιλογες στην παραμετροποιηση αλλα μεχρι εκει.

market χαοτικο,η εμφανιση του OS ειναι παιδικη σε οψη,εφαρμογες το ιδιο,δεν ειναι ακομα ωριμο.

-τα wm7 ειναι και αυτα νεαρα και εχουν τρελες ελλειψεις εκτος απο απαραδεκτη UI .

-Ta ΒΒ με το 6.0 μου αρεσουν ,ομως δεν εχουν ιατρικες εφαρμογες και παιχνιδια εκτος απο το οτι δεν εχουν παρουσιασει κατι καινουριο...ακομα στο στορμ 2 ειμαστε,δεν μιλαω για media capabilities ειναι ανυπαρκτο.

 

-Μονο το WebOS exei καλητερα μενου και UI απο το iOS ενω εχει και πραγματικο multitasking αλλα ακομα και να παρουσιασουν νεες συσκευες δεν εχει apps και το catalog ειναι ακομα περιορισμενο( μεχρι η HP να ανοιξει το οικοσυστημα και να παει με την μια στις 100χιλιαδες.)

 

αρα τωρα η μονη επιλογη ακομα και για τον power user ειναι το iOS.

ολα τα αλλα δεν υπαρχουν.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είμαι καινούριος κάτοχος του iphone 4.Πάρα πολύ καλή συσκευή αλλά το HTC HD2 πού είχα δυστυχώς ήταν σε κάποια πράγματα καλύτερο,(πόσο μάλλον θα είναι πιστεύω το HD7) και αυτο το λέω πιό πολύ λόγων των περιορισμών πού έχει η Apple.

 

Μη συγκρίνεις HD2 με HD7. Όσο ίδια είναι στο hardware, τόσο διαφορετικά είναι στο software με αποτέλεσμα να μιλάμε για εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα.

 

(Μην κοιτάς βέβαια που στο HD2 μπορούμε να έχουμε και windows mobile 6.5 & Android & windows phone 7! :p

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρίνεις HD2 με HD7. Όσο ίδια είναι στο hardware, τόσο διαφορετικά είναι στο software με αποτέλεσμα να μιλάμε για εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα.

 

(Μην κοιτάς βέβαια που στο HD2 μπορούμε να έχουμε και windows mobile 6.5 & Android & windows phone 7! :p

 

Θα ξέρεις μάλλον καλύτερα athanaso77 γιά το hd7 :) Πάντως σίγουρα έστω το hd2 αν και έχει ένα χρόνο ζώης περίπου καί πάλι είναι καλύτερο σε πολλά από το 4 της apple που έχω τώρα και αναπολώ τον Λέοντα.Εε μπορεί με κανένα μελλοντικό jailbrake να αλλάξω λίγο γνώμη.

Edited by gorgioar
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το κρύψω, πότε δε συμπαθησα την apple σαν εταιρεία, αλλά θα έλεγα ψέματα αν δεν αναγνώριζα ότι σχεδόν όπου βάζει το χεράκι της, φτιάχνει πολύ καλά πράγματα! Το θέμα όμως σε μια αγορά είναι ο συνδιασμός ποιότητας και τιμής... και η Apple σε αυτό πάσχει... το iPhone είναι ένα εξαιρετικό κινητό, αλλά για τα πράγματα που δεν κάνει και γενικά για τα αρνητικά του, δεν θα έπρεπε να κάνει 600€... είχα μια μέρα την κλασσική αντιπαράθεση με έναν κάτοχο iPhone, υποστήριζα ότι για τα λεφτά του δεν κανει πολλά βασικα πράγματα... και μου λέει, "ωραία, πες μου τι δεν έχει" και του απαντάω "ραδιόφωνο. Φλας- φακό και ελεύθερο Bluetooth, επέκτασή μνήμης", πραγματα που εγώ τουλάχιστον χρησιμοποιω καθε μερα... περνάω κάθε μερα περίπου 2 ώρες στα μμμ, αν δεν ακούσω ράδιο, πως θα περάσει η ώρα; φακό ευγ προσωπικα χρησιμοποιώ πολύ συχνά, και ρίξει ότι πρέπει αν σου πέσει κάτι στο σκοτάδι η στο αμάξι.. όσο για το bt? Εμένα μου τυχαίνει πολύ συχνά να μου ζητάνε η να ζητάω φωτογραφίες ή τραγούδια... τέλος, έστω ότι περνώ την έκδοση των 8gb, αλλά ελα που ακούω και πολύ μουσική και το γέμισα... κρίμα που δεν μπορώ να βάλω αλλά 8, αλλά πρέπει να διαγραψω :P

 

Και αυτα είναι λίγα που δεν κάνει το iPhone, για μένα πάντα, σε σύγκριση με τη τιμή του

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

Ξεκινώ την απάντηση μου,λέγοντας ότι,αν έχεις Iphone επιβάλλεται να έχεις και data plan internet αλλίως μη το αγοράζεις καλύτερα(ω υποψήφιε αγοραστή:)

Τώρα:

 

1)Ραδιόφωνο..Όταν θέλω να ακούσω ραδιόφωνο έχω 2-3 εφαρμογές internet streaming και κάνω τη δουλειά μου.Αν δεν έχει 3g ούτε wifi τότε ανοίγω το ipod και απολαμβάνω την πλούσια συλλογή μου..

 

2)Φλας-φακό έχει το 4άρι οπότε εύκολη η απάντηση μου..Αλλά και για τα προηγούμενα apple υπάρχει φακός για να βλέπεις το βράδυ μέσω εφαρμογών..

 

3)ελεύθερο Bluetooth..Tι να το κάνεις το bluetooth εν έτη 2011;;Στείλε τα με mail και αποθήκευσε τα στο κινητό από εκεί(είπαμε έχεις ίντερνετ παντού...)

 

4)επέκταση μνήμης..8gb στο 4αρι δεν έχει οπότε θεωρώ ότι 16 gb είναι αρκετά για τον μέσο χρήστη..Τώρα αν πάρεις το 3gs το 8gb(ε με τα ίδια χρήματα παίρνεις υπεράριστο μεταχειρισμένο και κομπλέ 3gs 16gb..)

 

Ελπίζω να σε κάλυψα...Βέβαια περί ορέξεως...Κολοκυθόπιτα..:p

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Μολις ξαναδιαβασα ολο το τοπικ. Πλάκα ειχε. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα η συσκευή παιδιά δεν έχει αντίπαλο ότι και να λέμε είναι με διαφορά το gadget της 10ετίας.Κορυφάια κατασκευή,απίστευτα εύχρηστο,πολλές δυνατότητες,μεγάλη υποστήριξη.Το έχω απο τον Σεπτέμβριο το 4 και ακόμα όταν είναι στα χέρια μου το χαζεύω.Οκ έχει τις ελλείψεις πχ το ραδιάκι τα οποία όμως προσωπικά δεν με ενοχλούν μπροστά στα υπόλοιπα που προσφέρει.Μπράβο στην apple που έδωσε το καλύτερο κινητό-συσκευή που έχει βγεί ποτέ στην αγορά
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα η συσκευή παιδιά δεν έχει αντίπαλο ότι και να λέμε είναι με διαφορά το gadget της 10ετίας.

 

Καλημέρα.

 

Απομόνωσα την 1η φράση μόνο διότι αντιλαμβάνομαι ότι αντικειμενικά καλύπτει τους πάντες, θιασώτες και "εχθρούς" (ακόμη και αυτούς που το απεχθάνονται ενδόμυχα και δεν εκδηλώνουν την απέχθειά τους).

 

Το γεγονός και μόνον ότι ένας κατασκευαστής έχει κάνει την υφήλιο να παραμιλά, έχοντας στο οπλοστάσιό του μια μόνο συσκευή / περίοδο (έναντι των ανταγωνιστών του οι οποίοι αριθμούν έως και 100άδα συσκευών / κατασκευαστή, σε ένα χώρο τεχνολογίας τόσο σημαντικό για το ευρύ κοινό), τα λέει όλα.

 

Και όσα "δεν κάνει" το μηχανάκι, κατά τα φαινόμενα δεν δείχνουν να πτοούν το κοινό.

 

Η επιμονή της APPLE να αδιαφορεί για χαρακτηριστικά που οι ανταγωνιστές της έχουν καθιερώσει, καταδεικνύει πόσο κατασταλαγμένη είναι ως εταιρεία.

Έχει καταστρώσει ένα σχέδιο και το υλοποιεί βήμα - βήμα, χωρίς να παρασύρεται από το "ρεύμα".

Το σύνηθες δεν τη συγκινεί.

 

Αναμφισβήτητα, υπάρχουν γεροί και άξιοι ανταγωνιστές, είτε στο επιπεδο της πλατφόρμας, είτε στο επίπεδο της υλοποίησης συσκευών.

 

Tο Android εξελίσσεται ραγδαία και οι κατασκευαστές συμβατών συσκευών μας εκπλήσουν με τα επιτεύγματά τους (π.χ. Samsung Galaxy Tab...υπέροχο δημιούργημα).

 

Αλλά, πώς να μη "βγάλει κανείς το καπέλο" στην APPLE, όταν η τελαυταία κατασκευάζει μια συσκευή + το λειτουργικό αυτής και σαρώνει την αγορά;

 

Οι συγκινήσεις στην αγορά είναι μεγάλες, τα προϊόντα πολλά, οι επιλογές ανεξάντλητες και ο αγοραστής αποφασίζει.

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι, εαν ο δορυφορος μπορει απ τα 40.000km αποσταση να μας δειχνει εικονες σε ενα υψος περιπου 200μ. αραγε ποσο πιο κοντα μπορουν να μας παρατηρουν εν αγνοια μας εαν χρειαστει?

Γιατι σε καμμια περιπτωση δεν πιστευω οτι μπορουν να φτασουν μονο στην αποσταση που μας δειχνουν στο google earth....

Free your Mind, Live 2 the MAX
Link to comment
Share on other sites

Θα ξέρεις μάλλον καλύτερα athanaso77 γιά το hd7 :) Πάντως σίγουρα έστω το hd2 αν και έχει ένα χρόνο ζώης περίπου καί πάλι είναι καλύτερο σε πολλά από το 4 της apple που έχω τώρα και αναπολώ τον Λέοντα.Εε μπορεί με κανένα μελλοντικό jailbrake να αλλάξω λίγο γνώμη.

 

Γιωργο φιλε μου το iPhone χωρις jb Ειναι μια κουτση συσκευη!! Να μην πω τελειως αναπηρη. Οι ιδιοτροπιες της apple Ειναι απο αλλο πλανήτη. Μια πανάκριβη συσκευη που αν δεν Μπορεις να την σπασεις θα Πρεπει να πληρώνεις Ενα κάρο εφαρμογες για να κανεις τα αυτονόητα.

 

Αν Ποτε κοπεί το jb οριστικά και αν δεν αλλάξει νοοτροπία η apple,δεν με βλεπω να ξαναπαιρνω μηλο.

Το jb και οι ικανότητες του iPhone 4G μαζι με κανουν να αισθανομαι πλήρης με αυτο. Μεχρι να βρεθεί Κατι καλυτερο. Οπως και αν λέγεται αυτο ,οποίου κατασκευαστή και αν Ειναι.

Εχω παρατήσει το λεο μου σε Ενα συρτάρι και το βγάζω Μονο για να δοκιμασω καμια ρομ (android NAND η wm) αλλα Μεχρι Εκει. Να φανταστεις εχω σταματήσει να στηνω τις ρομ που δοκιμαζω. Το κανω Μονο και Μονο να μην αποκοπώ απο το άθλημα. Γιατι το φλασαρισμα πειραματισμος δεν Ειναι σαν το ποδήλατο.

Αν το αφήσεις το ξεχνάς και Οταν πας να το ξαναπιασεις,βαριέσαι. :o

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είπα να περάσω σαν παλιός φίλος από εδώ και να πω την καλησπέρα μου......

 

Γεια σου Βαγγέλη :)

Ολοι περαστικοί καταντησαμε Εδω...

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βαγγέλη :)

Ολοι περαστικοί καταντησαμε Εδω...

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

 

Σε παρακολουθώ αλλού!!

Την καλησπέρα μου Δημήτρη και απο μένα .

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα η συσκευή παιδιά δεν έχει αντίπαλο ότι και να λέμε είναι με διαφορά το gadget της 10ετίας.Κορυφάια κατασκευή,απίστευτα εύχρηστο,πολλές δυνατότητες,μεγάλη υποστήριξη.Το έχω απο τον Σεπτέμβριο το 4 και ακόμα όταν είναι στα χέρια μου το χαζεύω.Οκ έχει τις ελλείψεις πχ το ραδιάκι τα οποία όμως προσωπικά δεν με ενοχλούν μπροστά στα υπόλοιπα που προσφέρει.Μπράβο στην apple που έδωσε το καλύτερο κινητό-συσκευή που έχει βγεί ποτέ στην αγορά

 

Εγω δεν καταλαβα γιατι δεν εχει ατιπαλο, δηλαδη τι μπορει να κανει το iphone που δεν γινεται στο desire hd ή στο galaxy?

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβα γιατι δεν εχει ατιπαλο, δηλαδη τι μπορει να κανει το iphone που δεν γινεται στο desire hd ή στο galaxy?

 

Ας αρχισουμε απο τα απλα.. Να αγορασεις εφαρμογες ας πουμε ? χαχαχαχα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχισουμε απο τα απλα.. Να αγορασεις εφαρμογες ας πουμε ? χαχαχαχα:lol:

 

Δεν καταλαβα προς τι η ειρωνια, αλλα οκ. Σημαντικος λογος, πραγματικα το iphone δεν εχει αντιπαλο.

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

επειδη εισαι ελλαδα... το ν8 ομως μπορει ! και σε λιγο καιρο και το ανδροιδ... να ρωτησω... τι καινοτομο εφερε το 4αρι ? απο περιεργια :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εισαι ελλαδα... το ν8 ομως μπορει ! και σε λιγο καιρο και το ανδροιδ... να ρωτησω... τι καινοτομο εφερε το 4αρι ? απο περιεργια :)

 

Αγορα εφαρμογων και νεο τροπο να κραταμε το κινητο μας. Δεν νομιζω να ξεχασα κατι.... :confused:

Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

επειδη εισαι ελλαδα... το ν8 ομως μπορει ! και σε λιγο καιρο και το ανδροιδ... να ρωτησω... τι καινοτομο εφερε το 4αρι ? απο περιεργια :)

 

- Γυροσκόπιο

- Retina Display

- FaceTime

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο φιλε μου το iPhone χωρις jb Ειναι μια κουτση συσκευη!! Να μην πω τελειως αναπηρη. Οι ιδιοτροπιες της apple Ειναι απο αλλο πλανήτη. Μια πανάκριβη συσκευη που αν δεν Μπορεις να την σπασεις θα Πρεπει να πληρώνεις Ενα κάρο εφαρμογες για να κανεις τα αυτονόητα.

 

Αν Ποτε κοπεί το jb οριστικά και αν δεν αλλάξει νοοτροπία η apple,δεν με βλεπω να ξαναπαιρνω μηλο.

Το jb και οι ικανότητες του iPhone 4G μαζι με κανουν να αισθανομαι πλήρης με αυτο. Μεχρι να βρεθεί Κατι καλυτερο. Οπως και αν λέγεται αυτο ,οποίου κατασκευαστή και αν Ειναι.

Εχω παρατήσει το λεο μου σε Ενα συρτάρι και το βγάζω Μονο για να δοκιμασω καμια ρομ (android NAND η wm) αλλα Μεχρι Εκει. Να φανταστεις εχω σταματήσει να στηνω τις ρομ που δοκιμαζω. Το κανω Μονο και Μονο να μην αποκοπώ απο το άθλημα. Γιατι το φλασαρισμα πειραματισμος δεν Ειναι σαν το ποδήλατο.

Αν το αφήσεις το ξεχνάς και Οταν πας να το ξαναπιασεις,βαριέσαι. :o

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά εκτός τού ότι δεν έχει παρουσιαστεί από ότι ξέρω jb για την έκδοση 4.2.1 πού έχω,φοβάμαι να το κάνω μετά από αυτό πού έπαθε ο Λέοντας πού είχα καί 'κλείδωσε' μιά για πάντα.

Edited by gorgioar
Link to comment
Share on other sites

- Γυροσκόπιο

- Retina Display

- FaceTime

 

ποια η διαφορα γυροσκοπιου και επιταχυνσιομετρου?:confused: (δν ειρωνευομαι, δεν το ξερω)

 

facetime ? :X:X:X ανακαλυψε τις βιντεοκλησεις η απλ ?:blink: ασε ρε... δεν σε πιστευω :lol::lol::lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις ανακάλυψε με γελοία ποιότητα ..... Τι να κάνουμε

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...