Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και να συνέχιζα το καπνισμα, το ξυπνημα θα ηταν το ιδιο βάρβαρο :lol:

 

Σε τεστ κοπώσεως, λιγους μήνες μετα το σταμάτημα, όταν τους είπα ποσα χρόνια και ποσο καπνιζα, απορησαν.

Περιμεναμε να πέσεις σε κομμα μετα από τοση εντονη ασκηση!!!

Οι γιατροι ανεφεραν ότι σε ελαχιστο χρονο οι (αγυμναστοι) καπνιστες λιποθυμουν...

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και να συνέχιζα το καπνισμα, το ξυπνημα θα ηταν το ιδιο βάρβαρο :lol:

 

Σε τεστ κοπώσεως, λιγους μήνες μετα το σταμάτημα, όταν τους είπα ποσα χρόνια και ποσο καπνιζα, απορησαν.

Περιμεναμε να πέσεις σε κομμα μετα από τοση εντονη ασκηση!!!

Οι γιατροι ανεφεραν ότι σε ελαχιστο χρονο οι (αγυμναστοι) καπνιστες λιποθυμουν...

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

δηλαδή εμείς οι λίγο γυμνασμένοι καπνιστές είμαστε άλλη κατηγορία; Ν ανοίξουμε κατηγορία! χαχαχα

Σ ένα χρόνο από σήμερα θα πάω στον ημιμαραθώνειο...έτσι το κόβω!

Link to comment
Share on other sites

Το αναφερω ξεκαθαρα για να πω οτι αρχίζουν να "καθαριζουν" οι πνευμονες σε συντομο χρονικο διαστημα απ το σταματημα και τα οφέλη (αντοχή κλπ) φαίνονται συντομα!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα οφέλη είναι ανάλογα και με τον οργανισμό πιστεύω. Εγώ ας πούμε όξυνση γεύσης και όσφρησης δεν παρατήρησα. Επίσης επειδή γυμνάζομαι εξ ανέκαθεν ούτε καλύτερη αντοχή παρατήρησα. Σημαντική βελτίωση είχα μόνο σε ύπνο και λίγο καλύτερη στύση.

 

Sent from my K3Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα οφέλη είναι ανάλογα και με τον οργανισμό πιστεύω. Εγώ ας πούμε όξυνση γεύσης και όσφρησης δεν παρατήρησα. Επίσης επειδή γυμνάζομαι εξ ανέκαθεν ούτε καλύτερη αντοχή παρατήρησα. Σημαντική βελτίωση είχα μόνο σε ύπνο και λίγο καλύτερη στύση.

 

Sent from my K3Note using Tapatalk

Εγώ για τη στύση δεν έχω άποψη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ολοι μπορούν να έχουν αποψη

 

Φιλος κανει το νεο e quos(ή οπως λέγεται) και τον καλυπτει απολυτα!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολοι μπορούν να έχουν αποψη

 

Φιλος κανει το νεο e quos(ή οπως λέγεται) και τον καλυπτει απολυτα!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Και μένα η κολλητή μου. Αυτό της Marlboro δεν εννοείς;

Το δοκίμασα κ δεν μ άρεσε καθόλου ή γεύση άσε που βρωμάει επίσης!

Εκεινη νιώθει καλυμμένη επίσης όμως είναι ότι πολύ φρέσκο κ κανείς δεν μπορεί να πει μ βεβαιότητα πόσο λιγότερο ή όχι βλάπτει από το κανονικό τσιγάρο. Η έστω σ σχέση μ το ηλεκτρονικό

Link to comment
Share on other sites

Εχω κόψει το τσιγάρο χρόνια τώρα. Αρχικά ξεκίνησα προσπαθώντας να καπνίζω όποτε το χρειαζόμουν πραγματικά και όχι λόγω συνήθειας.

Εφτασα να κάνω τρία την ημέρα: το πρωινό με τον καφέ, το μεσημεριανό με το φαγητό και το βράδυ μια δυο ώρες πριν τον ύπνο.

Αυτό κράτησε για μήνες. Επειτα πήγα στο ένα και μετά στο κανένα.

Δεν ..υποτροπίασα ποτέ. Πάντως εμένα με βοήθησε η αρχική κίνηση, δηλαδή το κάπνισμα μόνο όταν το χρειαζόμουν πραγματικά.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κόψει το τσιγάρο χρόνια τώρα. Αρχικά ξεκίνησα προσπαθώντας να καπνίζω όποτε το χρειαζόμουν πραγματικά και όχι λόγω συνήθειας.

Εφτασα να κάνω τρία την ημέρα: το πρωινό με τον καφέ, το μεσημεριανό με το φαγητό και το βράδυ μια δυο ώρες πριν τον ύπνο.

Αυτό κράτησε για μήνες. Επειτα πήγα στο ένα και μετά στο κανένα.

Δεν ..υποτροπίασα ποτέ. Πάντως εμένα με βοήθησε η αρχική κίνηση, δηλαδή το κάπνισμα μόνο όταν το χρειαζόμουν πραγματικά.

 

Μπράβο σου. Κι εγώ όπως και πολλοί καπνιστές, κάνω αρκετά τσιγάρα χωρίς να το έχω ανάγκη. Τώρα τελευταία μπούχτησα και είπα από Σάββατο να ξεκινήσω γυμναστική ώστε και να προλάβω αύξηση βάρους αλλά και για να μπω στη διαδικασία διακοπής. Πάντως παίζει ρόλο και η ψυχολογία γιατί μια μέρα που έβαλα στόχο, είπα να ζοριστώ και να κάνω μόνο πέντε τσιγάρα και το κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα Κώστα τα παραπανίσια κιλά ήταν αναπόφευκτα. Μετά βάζεις στόχο να τα χάσεις και τα χάνεις.

Εγώ πάντως δεν μπορούσα να κάνω δυο πράματα μαζί, στέρηση απ' το 'να, στέρηση κι απ' τ' άλλο; με τίποτα.

Οσο για τη συνήθεια.. Εβγαινα το βράδυ και σε λίγες ώρες έκανα ολόκληρο πακέτο.

Μετά τη διακοπή του καπνίσματος νιώθεις απελευθερωμένος. Μεγάλη η εξάρτηση, όπως και να το κάνεις, από τις μεγαλύτερες.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κόψει το τσιγάρο χρόνια τώρα. Αρχικά ξεκίνησα προσπαθώντας να καπνίζω όποτε το χρειαζόμουν πραγματικά και όχι λόγω συνήθειας.

Εφτασα να κάνω τρία την ημέρα: το πρωινό με τον καφέ, το μεσημεριανό με το φαγητό και το βράδυ μια δυο ώρες πριν τον ύπνο.

Αυτό κράτησε για μήνες. Επειτα πήγα στο ένα και μετά στο κανένα.

Δεν ..υποτροπίασα ποτέ. Πάντως εμένα με βοήθησε η αρχική κίνηση, δηλαδή το κάπνισμα μόνο όταν το χρειαζόμουν πραγματικά.

Το είχα προσπαθήσει ουκ ολίγες φορές. Το κρατούσα για 1-2 βδομάδες και μετά....πάλι τα ίδια.

 

Σε μένα Κώστα τα παραπανίσια κιλά ήταν αναπόφευκτα. Μετά βάζεις στόχο να τα χάσεις και τα χάνεις.

Εγώ πάντως δεν μπορούσα να κάνω δυο πράματα μαζί, στέρηση απ' το 'να, στέρηση κι απ' τ' άλλο; με τίποτα.

Οσο για τη συνήθεια.. Εβγαινα το βράδυ και σε λίγες ώρες έκανα ολόκληρο πακέτο.

Μετά τη διακοπή του καπνίσματος νιώθεις απελευθερωμένος. Μεγάλη η εξάρτηση, όπως και να το κάνεις, από τις μεγαλύτερες.

Έτσι. Δεν μπορείς να στρερείσαι και από τα 2. Και εγώ έχασα τα παραπανίσια κιλά. Αλλά τα ξαναπήρα. Ακριβώς όσα είχα πάρει από τη διακοπή του καπνίσματος. Τα έχασα και δεύτερη φορά. Ομοίως, τα ξαναπήρα.... Ε, βαρέθηκα να ασχολούμαι... :lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλή δύναμη σε όποιον προσπαθεί.

Έκλεισα 7 χρόνια πλέον.

Πρώην καπνιστής, 45 τσιγάρων ημερησίως. Το έκοψα μαχαίρι. Μετά την 4η μέρα ήμουν πολύ καλύτερα (από θέμα εθισμού εννοώ).

Πολλές φορές στον ύπνο μου, ακόμη βλέπω ότι καπνίζω. :lol::lol::lol: Και (στον ύπνο μου πάλι) σκέφτομαι ότι το έχω κόψει, αλλά όχι τελείως, ότι κάνω 1-2 τσιγάρα την ημέρα.... :p

 

Αυτο δυσκολα θα σταματησει.

Ο πατερας μου ειναι 3 μηνες με ηλετρονικο.Ξεκινησε με υγρα που ειχαν 12αρα νικοτινη,πηγε στην 18αρα και πηρε 2-3 φορες και τωρα κατεβηκε στα 6 και στα 3

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας για την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου στους κλειστούς χώρους των καταστημάτων εστίασης και διασκέδασης, ο Δήμος Τρικκαίων σε συνεργασία με τον Καθηγητή Παναγιώτη Μπεχράκη, διοργάνωσε Συνέντευξη Τύπου για την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της νέας Πανελλαδικής Έρευνας σχετικά με το κάπνισμα στην Ελλάδα. Η έρευνα πραγματοποιήθηκε τον Ιούλιο του 2017 από την εταιρεία ερευνών ΚΑΠΑ Research για λογαριασμό του Ινστιτούτου Δημόσιας Υγείας του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος.

 

Δ.Παπαστεργίου-Π.Μπεχράκης

 

Ο κος Παναγιώτης Μπεχράκης, Διευθυντής του Ινστιτούτου Δημόσιας Υγείας και επικεφαλής των δράσεων SmokeFreeGreece, παρουσίασε τα σημαντικά στοιχεία της έρευνας που αποτυπώνουν την κοινή γνώμη σχετικά με την εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου, αλλά και την τάση των Ελλήνων να μειώσουν το κάπνισμα τα τελευταία 5 χρόνια.

 

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την έρευνα, το 27,1% του πληθυσμού δηλώνει σήμερα ότι καπνίζει έναντι του 36,7% που είχε καταγραφεί στην αντίστοιχη έρευνα της ΚΑΠΑ Research το 2012. Η πτώση αυτή, των 9,6 ποσοστίαιων μονάδων σε μία πενταετία, αποτελεί ρεκόρ μείωσης σε ευρωπαϊκό επίπεδο και οπωσδήποτε καταγράφει τον μικρότερο μέχρι σήμερα επιπολασμό του καπνίσματος στον ελληνικό πληθυσμό.

 

Σε αντίστοιχες έρευνες της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, τα ποσοστά των καπνιστών ήταν 37,9% για το 2009 και 32,5% για το 2014, αποδεικνύοντας μια σταθερή τάση μείωσης των καπνιστών από το 2009 έως και σήμερα. Στις ίδιες έρευνες της ΕΛΣΤΑΤ ιδιαίτερα εντυπωσιακή είναι και η μείωση κατά 33,3% του καπνίσματος στις νεαρές ηλικίες, από 16-24 ετών.

 

Παράλληλα, καταγράφεται μείωση και στην ετήσια κατανάλωση τσιγάρων κατά 49% στο διάστημα 2007-2016.

 

Σύμφωνα με την πρόσφατη έρευνα της ΚΑΠA Research, οι Έλληνες τάσσονται κατά του καπνίσματος και σε ποσοστό 88,1% δηλώνουν ότι θεωρούν ως εθνικό στόχο τη μείωσή του.

 

Η έρευνα εστίασε ιδιαίτερα στο θέμα της νομοθεσίας για το παθητικό κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους, με το 83,8% να χαρακτηρίζει σαν πολιτισμική υποβάθμιση τη μη εφαρμογή του νόμου και το 76,1% των Ελλήνων να δηλώνουν θυμωμένοι για το γεγονός ότι η χώρα μας αποτελεί την μοναδική χώρα της ΕΕ η οποία επιτρέπει το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους, εκθέτοντας τους πολίτες της σε παθητικό κάπνισμα. Σύμφωνα με το ερωτηματολόγιο της έρευνας που διεξήχθη σε 13 περιφέρειες της χώρας, το 96,6% των ερωτηθέντων έχουν βρεθεί τον τελευταίο χρόνο σε κλειστό δημόσιο χώρο μη εφαρμογής του αντικαπνιστικού νόμου και το γεγονός αυτό προκαλεί θυμό στο 74,2% του δείγματος της έρευνας.

 

Σε ποσοστό 93%, οι Έλληνες πιστεύουν ότι η Πολιτεία δεν έχει λάβει τα κατάλληλα μέτρα για την τήρηση του νόμου και εκτιμούν ότι μεταξύ των δημόσιων χώρων που δεν εφαρμόζεται η απαγόρευση του καπνίσματος είναι τα εστιατόρια και τα κέντρα διασκέδασης (93,9%), οι δημόσιες υπηρεσίες (58,3%), οι χώροι του Κοινοβουλίου (54,8%), τα σχολεία (45,3%) και οι ιδιωτικές επιχειρήσεις (37,5%). Αντίστοιχα, ευθύνη και στις δημοτικές αρχές δίνουν οι Έλληνες, με το 85,2% να δηλώνει ότι ο δήμαρχος και οι αρχές της περιοχής τους δε συνέβαλαν στην τήρηση του νόμου για πρόληψη του παθητικού καπνίσματος σε δημόσιους χώρους.

 

Ιδιαίτερη σημαντική είναι η διαπίστωση της έρευνας ότι το 69,8% των Ελλήνων είναι έτοιμοι να συμμετάσχουν εθελοντικά σε δράσεις για τη μείωση του καπνίσματος, ειδικά σε νέους.

http://www.candianews.gr/2018/01/12/miosi-rekor-ton-kapniston-ta-teleftea-5-chronia-stin-ellada/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Μεταφέρω τους αγωνιστικούς με χαιρετισμούς σε όλους αυτούς που προσπαθούν να το κόψουν και παροτρύνω όσους το σκέφτονται, πως μέσα στους επόμενους μήνες, θα δουν τρομερή βελτίωση στο σώμα τους.

 

Εγώ καπνίζω από τα 17 μου και είμαι τώρα 31. Πιο παλιά κάπνιζα 2 πακέτα τσιγάρα. Προς το 2016 όμως το τσιγάρο είχε περιοριστεί σε 4,5 τσιγάρα τη μέρα και αρχές του 2017 είχε περιοριστεί από ένα έως και κανένα τσιγάρο την εβδομάδα. Τον Μάρτιο κλείνω ένα χρόνο χωρίς τσιγάρο. Πραγματικά όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο ανυπόφορος και γεροστριμμένος γίνομαι. Δεν μπορώ το τσιγάρο σε μαγαζιά και σε κλειστούς χώρους(πριν 10 μέρες βγήκα σε γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης που κάπνιζαν ολοι μέχρι και τα δάκτυλα τους και ένιωθα τα πνευμόνια μου έτοιμα να εκραγούν για 2 μέρες). Σχεδόν ένα χρόνο κομμένο, αυτό που με βοήθησε ήταν:

 

1. Γυμναστική 2 με 2 μιση ώρες την ημέρα, έχει 3 μήνες που λόγω δουλειάς σταμάτησα το γυμναστήριο αλλά το τσιγάρο δεν το έβαλα στο στόμα μου, βέβαια την άλλη βδομάδα ξαναξεκινάω γυμναστική.

 

 

2. Ένα χρόνο κοντά 2 φορές το ζήτησα τρελά το τσιγάρο, ήπια 3 ποτήρια νερό και μου έσβησε τη δίψα για τσιγάρο τελείως.

 

3. Άλλαξα τον καφέ μου. Από μέτριο που έπινα πλέον πίνω σκέτο.

 

 

4. Ακόμα και όταν το ζητούσα καταλάβαινα πως το μυαλό μου, μου έπαιζε γελοία παιχνίδια προκειμένου να το ξεκινήσω. Μου πρόσφεραν πολλά άτομα τσιγάρο η απάντηση μου ήταν να αλλάξω θέση και να πω τέλος μην το συνεχίζεις δεν θέλω τσιγάρο και μην επιμένεις γιατί δεν γουστάρω.

 

 

Να ξέρετε καθαρή στοματική κοιλότητα που σημαίνει τακτικό βούρτσισμα και νερό σας απομακρύνουν τελείως τη δίψα για τσιγάρο. Μέσα σε αυτό το χρόνο βγήκα μέθυσα γύρισα σπίτι και όντας μεθυσμένος πάλι το τσιγάρο αρνήθηκα να το βάλω στο στόμα μου. Αφού τα κατάφερα εγώ μέχρι εδώ μπορούν όλοι να τα καταφέρουν. Φέτος λίγο το κάπνισμα λίγο τα πορτοκάλια λίγο το γυμναστήριο αρρώστησα 0 φορές ή μια φορά που ανέβασα 37,1 θα καταλάβετε όλοι την τόνωση στο εξασθενημένο ανοσοποιητικό άμεσα.

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο φίλε μου.

Την Τρίτη κάνω την προσπάθειά μου.

Έχω βάλει αυτή την ημερομηνία εδώ και 2 μήνες.

Το δουλεύω αρκετά στο μυαλό μου.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Πρέπει να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας και όχι να είμαστε όμηροι μιας εξάρτησης.

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο φίλε μου.

Την Τρίτη κάνω την προσπάθειά μου.

Έχω βάλει αυτή την ημερομηνία εδώ και 2 μήνες.

Το δουλεύω αρκετά στο μυαλό μου.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Πρέπει να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας και όχι να είμαστε όμηροι μιας εξάρτησης.

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Θα πάνε όλα εξαιρετικά. Θέλει υπομονή, επιμονή και πίστη στον εαυτό σου(εγώ προσωπικά το είχα τάξει γιατί θεωρούσα πως δεν θα τα κατάφερνα)

 

Πολύ νερό και καλό βούρτσισμα στα δόντια και bye bye τσιγάρο. Να θυμάσαι εγώ είμαι αδύναμος χαρακτήρας, αφού τα κατάφερα εγώ, να είσαι απόλυτα σίγουρος πως θα τα καταφέρεις καλύτερα από μένα. Παλιότερα είχα προσπαθήσει να το αντικαταστήσω με ηλεκτρονικό. Με μαθηματική ακρίβεια όλοι όσοι ξεκινάν ηλεκτρονικό αργά η γρήγορα θα επιστρέψουν στο κανονικό τσιγάρο γιατί δεν μπορούν να αποκοπούν από αυτή την εξάρτηση

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχα προσπαθήσει να το αντικαταστήσω με ηλεκτρονικό. Με μαθηματική ακρίβεια όλοι όσοι ξεκινάν ηλεκτρονικό αργά η γρήγορα θα επιστρέψουν στο κανονικό τσιγάρο γιατί δεν μπορούν να αποκοπούν από αυτή την εξάρτηση

 

 

Με μαθηματική ακρίβεια κιόλας?:lol:

 

Είμαι 7 χρόνια με ηλεκτρονικό... για κάνε τις πράξεις σου να μου πεις πότε θα ξανακυλήσω!

Link to comment
Share on other sites

Με μαθηματική ακρίβεια κιόλας?:lol:

 

Είμαι 7 χρόνια με ηλεκτρονικό... για κάνε τις πράξεις σου να μου πεις πότε θα ξανακυλήσω!

Να μας δώσει την φόρμουλα ο φίλος γιατί κι εγώ κοντεύω τα 6 στον ατμό και θέλω να ξέρω πότε θα καπνίσω καρκινοσωλήνα πάλι :lol:

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με μαθηματική ακρίβεια κιόλας?:lol:

 

Είμαι 7 χρόνια με ηλεκτρονικό... για κάνε τις πράξεις σου να μου πεις πότε θα ξανακυλήσω!

 

Δεν θα σχολιάσω καν την μεταλλαξογόνο δράση της υγρής νικοτίνης, υπάρχουν έρευνες που αναφέρουν πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι εξίσου καρκινογόνο. Τα αφηγήματα πως οι μελέτες αυτές προέρχονται από τις καπνοβιομηχανίες καταρρέουν όταν υπάρχει η δυνατότητα διακοπής του καπνίσματος.

Ψυχολογικά κρίνοντας και στατιστικά χωρίς να αποτελώ εγώ και εσύ στατιστικό δείγμα και με την πιθανότητα του λάθους θα δεις πως πάνω από το 70% ξανακύλησε στο κανονικό τσιγάρο. Το ποσοστό αυτό είναι πολύ μεγάλο είτε σου αρέσει ή μου αρέσει είτε όχι.

Ο λόγος; Το κάπνισμα του κανονικού τσιγάρου αποτελεί συνήθεια. Όταν αντικαθιστάς το τσιγάρο με ηλεκτρονικό, δεν απομακρύνεις την δυσάρεστη συνήθεια, τουναντίον την αντικαθιστάς. Κάποια στιγμή θα γυρίσει ο ατμιστής στην παλιά συνήθεια.

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Την αντικαθιστάς με μια τρομερά λιγότερο βλαπτική μέθοδο πρόσληψης νικοτίνης.

Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Θα σου συνιστούσα να αρχίσεις να διαβάζεις πραγματικές έρευνες (εάν μπορείς να τις κατανοήσεις) και να μην στέκεστε σε παρερμηνείες από site της κακιάς ώρας.

Φιλικά :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα γυρίσει ο ατμιστής στην παλιά συνήθεια.

 

Κάπνιζα πριν καν γεννηθείς, οπότε αφού είμαι τόσα χρόνια στον ατμό και πραγματικά λυπάμαι αυτούς που καπνίζουν πιά, δεν το βλέπω να ξαναγυρνάω στο τσιγάρο.

Αν όμως μου τυχει να είσαι σίγουρος ότι θα το γράψω και θα παραδεχτώ ότι είχες δίκιο.

Θα πειστώ και εγώ ότι μπορεί κάποια στιγμή όλοι να ξανακυλήσουν.

 

Μέχρι στιγμής έχω ένα κύκλο 100+ ατόμων που δεν το σκέφτονται καν.

 

Επειδή εσύ δεν τα κατάφερες υπάρχουν 400.000 ακόμα που τα έχουν καταφέρει μιά χαρά. Και μιλάω για Ελλάδα ε! Για παγκόσμια δεν το συζητώ καν.

 

Οπότε πριν ξεστομίσεις μεγάλα λόγια φρόντισε να έχεις ασχοληθεί με το θέμα και όχι τι ακούς δεξιά-αριστερά ;)

 

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα κανει marlboro gold,2 μερες απο 3 τσιγαρα τον δεκεμβρη του 2017.Μετα τα δωσα σε ενα γνωστο,του λεω παρτα γιατι ειχε ξεμεινει.

Δοκιμασα τοτε,μου αρεσε.

Μετα απο ενα διμηνο,την Τριτη πηρα καρελια μπλε.

Εκανα 5-6 παλι,αλλα μου καθησε βαρυ.Χωρια την βρωμια στο στομα

κλπ.Χθες λεω δεν ξανακανω γιατι νευριασα ο ιδιος.Αν ειναι να κανω και μετα να παιρνω αρωματα και τσιχλες για να μην βρωμαω καλυτερα να το κοψω.

Πηρα ενα ηλεκτρονικο με υγρο χωρις νικοτινη,καθαρα για να ατμιζω οταν νευριαζω και θελω να καπνισω.

Σκοπος ειναι να το κρατησω οσο περισσοτερο.Μου αρεσει να ατμιζω κλπ,αλλα με μετρο παντα.Στο τσιγαρο δεν ελεγχεται.Το μετρο με πολυ ζορι το κρατησα και κοντεψα να το χασω.

Να σημειωσω οτι ειμαι μικροτερος απο αλλους εδω μεσα,και οτι επιλογη εχω κανει δεν ειναι για μαγκια κλπ.

Απλα μου αρεσε το τσιγαρο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κάπνιζα πριν καν γεννηθείς, οπότε αφού είμαι τόσα χρόνια στον ατμό και πραγματικά λυπάμαι αυτούς που καπνίζουν πιά, δεν το βλέπω να ξαναγυρνάω στο τσιγάρο.

Αν όμως μου τυχει να είσαι σίγουρος ότι θα το γράψω και θα παραδεχτώ ότι είχες δίκιο.

Θα πειστώ και εγώ ότι μπορεί κάποια στιγμή όλοι να ξανακυλήσουν.

 

Μέχρι στιγμής έχω ένα κύκλο 100+ ατόμων που δεν το σκέφτονται καν.

 

Επειδή εσύ δεν τα κατάφερες υπάρχουν 400.000 ακόμα που τα έχουν καταφέρει μιά χαρά. Και μιλάω για Ελλάδα ε! Για παγκόσμια δεν το συζητώ καν.

 

Οπότε πριν ξεστομίσεις μεγάλα λόγια φρόντισε να έχεις ασχοληθεί με το θέμα και όχι τι ακούς δεξιά-αριστερά ;)

 

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας:cool:

 

 

Το οτι είσαι μεγαλύτερος από μένα δηλαδή πάνω από 31 ετών αποδεικνύει τι; Την ορθότητα του λόγου;

Σίγουρα στο παρόν νήμα θα βρεις άτομα που προσπάθησαν να το διακόψουν με υποκατάστατα και μέσα σε λίγο καιρό ξαναγύρισαν στο κανονικό τσιγάρο. Το θέμα είναι να αντικαταστήσεις μια βλαβερή συνήθεια με μια υγιεινή.

Υπάρχουν έρευνες και στην Αμερική και στην Σουηδία και στη Γερμανία για τις βλαβερές συνέπειες της υγρής νικοτίνης. Ήδη ένα παιδί ανέφερε σε προηγούμενη σελίδα ανέφερε για άτομο που κάπνιζε ηλεκτρονικό τι έβγαλαν μέσα από το air conditioner. Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι είσαι μεγαλύτερος από μένα δηλαδή πάνω από 31 ετών αποδεικνύει τι; Την ορθότητα του λόγου;

 

Όχι. Αποδεικνύει ότι κάπνιζα 30 χρόνια και μάλιστα ήμουν πολύ βαρύς καπνιστής, συνέχεια με ένα τσιγάρο στο στόμα ήμουν.

Και αν τα κατάφερα εγώ σίγουρα μπορούν να τα καταφέρουν όλοι?

Όχι βέβαια, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αντιδρά επίσης διαφορετικά στα πάντα.

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν αλλά λόγια του τύπου "μαθηματική ακρίβεια" όσο να 'ναι με κάνουν να γελάω.

 

Διότι μαθηματική ακρίβεια σε ότι έχει να κάνει με τον άνθρωπο και τις συνήθειές, εξαρτήσεις του δεν υπάρχει.

 

Να 'σαι καλά και μακριά από το τσιγάρο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σχολιάσω καν την μεταλλαξογόνο δράση της υγρής νικοτίνης, υπάρχουν έρευνες που αναφέρουν πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι εξίσου καρκινογόνο. Τα αφηγήματα πως οι μελέτες αυτές προέρχονται από τις καπνοβιομηχανίες καταρρέουν όταν υπάρχει η δυνατότητα διακοπής του καπνίσματος.

Ψυχολογικά κρίνοντας και στατιστικά χωρίς να αποτελώ εγώ και εσύ στατιστικό δείγμα και με την πιθανότητα του λάθους θα δεις πως πάνω από το 70% ξανακύλησε στο κανονικό τσιγάρο. Το ποσοστό αυτό είναι πολύ μεγάλο είτε σου αρέσει ή μου αρέσει είτε όχι.

Ο λόγος; Το κάπνισμα του κανονικού τσιγάρου αποτελεί συνήθεια. Όταν αντικαθιστάς το τσιγάρο με ηλεκτρονικό, δεν απομακρύνεις την δυσάρεστη συνήθεια, τουναντίον την αντικαθιστάς. Κάποια στιγμή θα γυρίσει ο ατμιστής στην παλιά συνήθεια.

Τα ποσοστά που αναφέρεις κάποια πηγή;

 

 

Ακριβώς.

Την αντικαθιστάς με μια τρομερά λιγότερο βλαπτική μέθοδο πρόσληψης νικοτίνης.

Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Θα σου συνιστούσα να αρχίσεις να διαβάζεις πραγματικές έρευνες (εάν μπορείς να τις κατανοήσεις) και να μην στέκεστε σε παρερμηνείες από site της κακιάς ώρας.

Φιλικά :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Αυτό το τρομερά λιγότερο βλαπτική νικοτίνη...και το τσιγάρο για δύο αιώνες μη βλαπτικό ήταν.

 

Κάπνιζα πριν καν γεννηθείς, οπότε αφού είμαι τόσα χρόνια στον ατμό και πραγματικά λυπάμαι αυτούς που καπνίζουν πιά, δεν το βλέπω να ξαναγυρνάω στο τσιγάρο.

Αν όμως μου τυχει να είσαι σίγουρος ότι θα το γράψω και θα παραδεχτώ ότι είχες δίκιο.

Θα πειστώ και εγώ ότι μπορεί κάποια στιγμή όλοι να ξανακυλήσουν.

 

Μέχρι στιγμής έχω ένα κύκλο 100+ ατόμων που δεν το σκέφτονται καν.

 

Επειδή εσύ δεν τα κατάφερες υπάρχουν 400.000 ακόμα που τα έχουν καταφέρει μιά χαρά. Και μιλάω για Ελλάδα ε! Για παγκόσμια δεν το συζητώ καν.

 

Οπότε πριν ξεστομίσεις μεγάλα λόγια φρόντισε να έχεις ασχοληθεί με το θέμα και όχι τι ακούς δεξιά-αριστερά ;)

 

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας:cool:

 

Αυτοί οι 40000 είναι από κάποια αξιόπιστη πηγή;

Επίσης εσύ δεν έχεις δει ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ να ξαναγυρνάει στο τσιγάρο;

 

Εγω ειχα κανει marlboro gold,2 μερες απο 3 τσιγαρα τον δεκεμβρη του 2017.Μετα τα δωσα σε ενα γνωστο,του λεω παρτα γιατι ειχε ξεμεινει.

Δοκιμασα τοτε,μου αρεσε.

Μετα απο ενα διμηνο,την Τριτη πηρα καρελια μπλε.

Εκανα 5-6 παλι,αλλα μου καθησε βαρυ.Χωρια την βρωμια στο στομα

κλπ.Χθες λεω δεν ξανακανω γιατι νευριασα ο ιδιος.Αν ειναι να κανω και μετα να παιρνω αρωματα και τσιχλες για να μην βρωμαω καλυτερα να το κοψω.

Πηρα ενα ηλεκτρονικο με υγρο χωρις νικοτινη,καθαρα για να ατμιζω οταν νευριαζω και θελω να καπνισω.

Σκοπος ειναι να το κρατησω οσο περισσοτερο.Μου αρεσει να ατμιζω κλπ,αλλα με μετρο παντα.Στο τσιγαρο δεν ελεγχεται.Το μετρο με πολυ ζορι το κρατησα και κοντεψα να το χασω.

Να σημειωσω οτι ειμαι μικροτερος απο αλλους εδω μεσα,και οτι επιλογη εχω κανει δεν ειναι για μαγκια κλπ.

Απλα μου αρεσε το τσιγαρο.

 

Σου αρέσει το τσιγάρο αλλά σε πείραζε η καπνά και η βρώμα;αυτά μόνο οι καπνιστές τα βλέπουν...

Τί σου αρέσει τότε στο τσιγάρο;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...