Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kάπνιζα έως τέσσερα, ναι καλά διαβάσατε, 4 πακέτα τσιγάρα ημερησίως όλα στη δουλειά και στο σπίτι κανένα:wacko: , κάποια μέρα εκει στο μακρινό 2009 μου λέει η σύζυγος ''πως τα καταφέρνεις να μην καπνίζεις στο σπίτι; αφού γενικά καπνίζεις σα φουγάρο;'' το σκέφτηκα το ξανασκέφτηκα και πρωτοχρονιά του 2010 μετά το ρεβεγιόν το έκοψα μαχαίρι, έως και σήμερα και πραγματικά παιδιά δεν ξανακαπνίζω ΠΟΤΕ και ήμουν και πολύ βλάκας όταν το έκανα!!!:D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω κάπνιζα από τα 15 μέχρι τα 36 όπου και το έκοψα οριστικά. Τώρα είμαι 42 ,οπότε μιλάμε για 6 χρόνια ^o^ .

Κατά κύριο λόγο έκανα καπνό από πιτσιρικας και τα τελευταία χρόνια κάπνιζα περίπου 30 τσιγάρα την ημέρα.

Όταν έμεινε η γυναίκα μου έγκυος, αποφάσισα για συμπαράσταση να το κόψω μαζί της για να είναι πιο εύκολο, μιας και πλέον είχε ένα μωράκι στην κοιλιά της.

Την πρώτη εβδομάδα το μειωσα στα 20 τσιγάρα.

Την δεύτερη το μειωσα στα 10 τσιγάρα.

Την Τρίτη το μειωσα στα 5 τσιγάρα.

Την Τετάρτη το έκοψα, κάτι που ήρθε θεωρώ κάπως πιο εύκολα με την σταδιακή μείωση. Αλαξα και τις συνήθειες τον πρώτο καιρό για να μην μου λείπει τόσο πολύ και τελικά τα κατάφερα.

Στην αρχή ζοριστηκα άσχημα, αλλά στραβωσα που είχα εθιστεί σε κάτι τόσο άσχημο και πεισμωσα περισσότερο και κατάφερα να επικρατήσει το πνεύμα πάνω στο σώμα και όχι το αντίθετο.

Σήμερα όχι μόνο δεν μου λείπει, αλλά με ενοχλεί αφάνταστα κιόλας.

Μην ξεχάσω ένα μικρό τρικ που έκανα και ξεγελουσα το μυαλό μου. Όταν μου ερχόταν να καπνίσω (πριν το κόψω ) καθυστερούσα το τσιγάρο κατά 5 λεπτά. Μετά όταν μου ερχόταν, έλεγα μέσα μου σε 10 λεπτά και όταν περνούσαν το άναβα. Σταδιακά ανέβασα τον χρόνο καθυστέρησης του αναματος κι έτσι πέτυχα την μείωση μέσα στην ημέρα σιγά σιγά όπως είπα πιο πάνω. Με αυτό τον τρόπο καταφέρνεις να μάθεις να επιβαλεσσαι στο μυαλό σου και τις ανάγκες του. Εξάλλου το χαρμάνι κρατάει μόλις 1-2 λεπτά και υποχωρεί. Αρκεί λοιπόν να αντέχετε κάθε φορά αυτά τα 2 λεπτακια. Όσο περνάει ο καιρός αυτό το χαρμανιασμα πάλι θα κρατάει 2 λεπτά, αλλά έρχεται ολο και πιο αργά.

Τι λέτε, δεν αντέχετε 2 λεπτακια ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το σταμάτησα εδώ και 3 χρόνια με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού τσιγάρου:)
Link to comment
Share on other sites

Εγω κάπνιζα από τα 15 μέχρι τα 36 όπου και το έκοψα οριστικά. Τώρα είμαι 42 ,οπότε μιλάμε για 6 χρόνια ^o^ .

Κατά κύριο λόγο έκανα καπνό από πιτσιρικας και τα τελευταία χρόνια κάπνιζα περίπου 30 τσιγάρα την ημέρα.

Όταν έμεινε η γυναίκα μου έγκυος, αποφάσισα για συμπαράσταση να το κόψω μαζί της για να είναι πιο εύκολο, μιας και πλέον είχε ένα μωράκι στην κοιλιά της.

Την πρώτη εβδομάδα το μειωσα στα 20 τσιγάρα.

Την δεύτερη το μειωσα στα 10 τσιγάρα.

Την Τρίτη το μειωσα στα 5 τσιγάρα.

Την Τετάρτη το έκοψα, κάτι που ήρθε θεωρώ κάπως πιο εύκολα με την σταδιακή μείωση. Αλαξα και τις συνήθειες τον πρώτο καιρό για να μην μου λείπει τόσο πολύ και τελικά τα κατάφερα.

Στην αρχή ζοριστηκα άσχημα, αλλά στραβωσα που είχα εθιστεί σε κάτι τόσο άσχημο και πεισμωσα περισσότερο και κατάφερα να επικρατήσει το πνεύμα πάνω στο σώμα και όχι το αντίθετο.

Σήμερα όχι μόνο δεν μου λείπει, αλλά με ενοχλεί αφάνταστα κιόλας.

Μην ξεχάσω ένα μικρό τρικ που έκανα και ξεγελουσα το μυαλό μου. Όταν μου ερχόταν να καπνίσω (πριν το κόψω ) καθυστερούσα το τσιγάρο κατά 5 λεπτά. Μετά όταν μου ερχόταν, έλεγα μέσα μου σε 10 λεπτά και όταν περνούσαν το άναβα. Σταδιακά ανέβασα τον χρόνο καθυστέρησης του αναματος κι έτσι πέτυχα την μείωση μέσα στην ημέρα σιγά σιγά όπως είπα πιο πάνω. Με αυτό τον τρόπο καταφέρνεις να μάθεις να επιβαλεσσαι στο μυαλό σου και τις ανάγκες του. Εξάλλου το χαρμάνι κρατάει μόλις 1-2 λεπτά και υποχωρεί. Αρκεί λοιπόν να αντέχετε κάθε φορά αυτά τα 2 λεπτακια. Όσο περνάει ο καιρός αυτό το χαρμανιασμα πάλι θα κρατάει 2 λεπτά, αλλά έρχεται ολο και πιο αργά.

Τι λέτε, δεν αντέχετε 2 λεπτακια ;

 

Το σταμάτησα εδώ και 3 χρόνια με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού τσιγάρου:)

 

Είναι σημαντικές τέτοιες μαρτυρίες προκειμένου να βοηθήσουν όσους ενδιαφέρονται να το σταματήσουν, πως είναι εφικτό, δεν είμαστε εξωγήινοι, δεν είμαστε από άλλη χώρα, δεν είμασταν κοινωνικοί καπνιστοί, οι περισσότεροι έχουμε πάνω από πακέτο την ημέρα. Μπορείτε λοιπόν να προσπαθήσετε κι αν δεν τα καταφέρετε με την πρώτη θα είναι και πάλι ενα βήμα.. όπως έχουμε πει κάθε μήνας που περνάει γίνεται και ευκολότερη η αποχή, καλή προσπάθεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικές τέτοιες μαρτυρίες προκειμένου να βοηθήσουν όσους ενδιαφέρονται να το σταματήσουν, πως είναι εφικτό, δεν είμαστε εξωγήινοι, δεν είμαστε από άλλη χώρα, δεν είμασταν κοινωνικοί καπνιστοί, οι περισσότεροι έχουμε πάνω από πακέτο την ημέρα. Μπορείτε λοιπόν να προσπαθήσετε κι αν δεν τα καταφέρετε με την πρώτη θα είναι και πάλι ενα βήμα.. όπως έχουμε πει κάθε μήνας που περνάει γίνεται και ευκολότερη η αποχή, καλή προσπάθεια! ;)

 

Συμφωνώ απόλυτα μετά απο 35 χρόνια καπνίσματος δεν αντέχω ούτε τη μυρωδιά που εκπέμπει ένας καπνιστής:mad:

 

Με απωθεί αφάνταστα:(

 

Ξέρω ότι έχω περάσει στο άλλο άκρο και είμαι χειρότερος απο οποιονδήποτε που δεν έχει καπνίσει ποτέ.

 

Αν καπνίσει κάποιος στο χώρο μου έστω και ένα τσιγάρο θα το καταλάβω όσες ώρες και αν περάσουν

Link to comment
Share on other sites

Τον Σεπτέμβρη του 2010 ο γιατρός μου λέει : Θοδωρή πρέπει να κόψεις το κάπνισμα. Άσχετα με το πρόβλημα υγείας που έχεις, αν το κόψεις θα κάνεις ένα μεγάλο δώρο στον εαυτό σου. Τέσσερα χρόνια μετά με σιγουριά μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο δώρο που θα μπορούσα να μου είχα κάνει.

Κάπνιζα από 16 χρονών περίπου επί 14 χρόνια. Ήμουν στα 15 περίπου τσιγάρα την ημέρα.

Όταν ξεκίνησα το εγχείρημα, προσπάθησα να επικοινωνήσω με μια ειδική πτέρυγα του νοσοκομείου. Δυστυχώς δεν κατάφερα να έρθω ποτέ σε επικοινωνία μαζί τους.

Ο χρόνος όμως περνούσε κι εγώ ένοιωθα όλο και λιγότερο ανάγκη από την βοήθεια τους.

Αυτό που με βοήθησε αφάνταστα στην προσπάθεια μου, ήταν και είναι ακόμη(δεν πρέπει ποτέ να εφησυχαζουμε), η τήρηση του αντικαπνιστικου νόμου στην Ιταλία.

Έπειτα μαζί με το τσιγάρο έκοψα ταυτόχρονα και τον καφέ. Απέφευγα τις κακοτοπιές ;)

 

Αν κάποιος διαβάσει το κείμενό μου και είναι στην σκέψη να κόψει το κάπνισμα να θυμάται ένα πράγμα : Όσο εύκολο - δύσκολο είναι να καπνίζεις, άλλο τόσο εύκολο - δύσκολο είναι να σταματήσεις.

Εάν το πάρετε απόφαση θα το καταφέρετε. Αρκεί να είναι δική σας η απόφαση και όχι κάποιου φίλου ή συγγενή σας. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια. Δεν είναι αδυναμία. Αδυναμία είναι να καπνίζετε. Υπάρχουν ειδικές πτέρυγες σε νοσοκομεία με εξειδικευμενο προσωπικό. Μην διστάζετε άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσω ένα μικρό τρικ που έκανα και ξεγελουσα το μυαλό μου. Όταν μου ερχόταν να καπνίσω (πριν το κόψω ) καθυστερούσα το τσιγάρο κατά 5 λεπτά. Μετά όταν μου ερχόταν, έλεγα μέσα μου σε 10 λεπτά και όταν περνούσαν το άναβα. Σταδιακά ανέβασα τον χρόνο καθυστέρησης του αναματος κι έτσι πέτυχα την μείωση μέσα στην ημέρα σιγά σιγά όπως είπα πιο πάνω. Με αυτό τον τρόπο καταφέρνεις να μάθεις να επιβαλεσσαι στο μυαλό σου και τις ανάγκες του. Εξάλλου το χαρμάνι κρατάει μόλις 1-2 λεπτά και υποχωρεί. Αρκεί λοιπόν να αντέχετε κάθε φορά αυτά τα 2 λεπτακια. Όσο περνάει ο καιρός αυτό το χαρμανιασμα πάλι θα κρατάει 2 λεπτά, αλλά έρχεται ολο και πιο αργά.

Τι λέτε, δεν αντέχετε 2 λεπτακια ;

 

Αυτό είναι ένα πολύ καλό κόλπο που με έχει βοηθήσει και μένα κατα καιρούς να το μειώσω δραματικά (απο 30 να το παώ στα6-7/ημέρα). Δυστυχώς σε αγχώδεις περιόδους δεν την παλέυω με τίποτα. Και τις περνάω συνέχεια. Καμμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει ηλεκτρονικό?

 

δοκιμασε το

παρε γευση καπνου και οχι κατι αλλο (πχ μεντα, κοκα κολα, καφε, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ατμιστης είναι κι αυτος, για τον απο πάνω λέει :p

 

Νίκο το έχεις κόψει εσυ?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεψες την παράθεση και είπα μήπως ήσουν απ τον ύπνο xD

Όχι απλά συνεχισα την συζήτηση!

Τελικά το ηλεκτρονικό κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν το θες πραγματικά, έχω γνωστούς που το άρχισαν και γύρισαν στο κανονικό

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βασίλη. 20 Αυγούστου σταμάτησα το τσιγάρο (8 χρόνια, 2-3 πακέτα τη μέρα) και είμαι με ηλεκτρονικό.

Και απόλαυση και στα μέτρα μου :D

 

Πέτρο από εμένα άρχισαν το ηλεκτρονικό και άλλα 15 άτομα. Σε αυτό έμεινα εγώ και η μάνα μου μόνο στο τέλος.

Από τις δικαιολογίες που άκουγα (βαριόμουν να παω να πάρω υγρο, χάλασε η αντίσταση κλπ χαζά) κατάλαβα πώς αν δεν θέλεις να κόψεις το τσιγάρο, δεν γίνεται. Θα βρεις άπειρες δικαιολογίες.

 

Το ηλεκτρονικό δεν είναι ο μεσσίας να σου αλλάξει το μυαλό. Είναι μια ΠΟΛΥ καλή εναλλακτική και αν ασχοληθείς θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει (ατμοποιητή, μπαταριοθηκη, βάσεις, υγρά κ.ο.κ).

Αν δεν θέλεις όμως να κόψεις το τσιγάρο και δεν ψαχτεις, θα πάρεις καποιο αρχαίο μοντέλο, θα σαλτάρεις και θα το πετάξεις.

Η δεν θα έχεις καβατζα υγρο/αντιστασεις (τα αναλώσιμα) και μετά θα πεις "αναγκαστικά θα καπνίσω τώρα" :p

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Ναι Βασίλη. 20 Αυγούστου σταμάτησα το τσιγάρο (8 χρόνια, 2-3 πακέτα τη μέρα) και είμαι με ηλεκτρονικό.

Και απόλαυση και στα μέτρα μου :D

 

Πέτρο από εμένα άρχισαν το ηλεκτρονικό και άλλα 15 άτομα. Σε αυτό έμεινα εγώ και η μάνα μου μόνο στο τέλος.

Από τις δικαιολογίες που άκουγα (βαριόμουν να παω να πάρω υγρο, χάλασε η αντίσταση κλπ χαζά) κατάλαβα πώς αν δεν θέλεις να κόψεις το τσιγάρο, δεν γίνεται. Θα βρεις άπειρες δικαιολογίες.

 

Το ηλεκτρονικό δεν είναι ο μεσσίας να σου αλλάξει το μυαλό. Είναι μια ΠΟΛΥ καλή εναλλακτική και αν ασχοληθείς θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει (ατμοποιητή, μπαταριοθηκη, βάσεις, υγρά κ.ο.κ).

Αν δεν θέλεις όμως να κόψεις το τσιγάρο και δεν ψαχτεις, θα πάρεις καποιο αρχαίο μοντέλο, θα σαλτάρεις και θα το πετάξεις.

Η δεν θα έχεις καβατζα υγρο/αντιστασεις (τα αναλώσιμα) και μετά θα πεις "αναγκαστικά θα καπνίσω τώρα" :p

 

Καλή η προσπάθεια και σημαντική κίνηση για την υγεία σου, αλλά θεωρώ πως ψυχολογικά θεωρείσαι εξαρτημένος πάλι από κάτι εθιστικό. Σε μένα αυτό λειτούργησε θετικά, η πλήρη απεξάρτηση από οτιδήποτε! Ένοιωσα και πάλι πραγματικά ελέυθερος. Το καλοκαίρι είχα ξεχάσει πως το ιώδιο μυρίζει πλησιάζοντας τη θάλασσα, και θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια. (Είμαι 44). :)

Link to comment
Share on other sites

αλλά θεωρώ πως ψυχολογικά θεωρείσαι εξαρτημένος πάλι από κάτι εθιστικό.

 

Και εγώ είμαι 44 και με το ηλεκτρονικό αν και είναι όπως τα λές για την εξάρτηση , οι όσφρηση λειτουργεί στο έπακρο:)

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Ναι Βασίλη. 20 Αυγούστου σταμάτησα το τσιγάρο (8 χρόνια, 2-3 πακέτα τη μέρα) και είμαι με ηλεκτρονικό.

Και απόλαυση και στα μέτρα μου :D

 

Πέτρο από εμένα άρχισαν το ηλεκτρονικό και άλλα 15 άτομα. Σε αυτό έμεινα εγώ και η μάνα μου μόνο στο τέλος.

Από τις δικαιολογίες που άκουγα (βαριόμουν να παω να πάρω υγρο, χάλασε η αντίσταση κλπ χαζά) κατάλαβα πώς αν δεν θέλεις να κόψεις το τσιγάρο, δεν γίνεται. Θα βρεις άπειρες δικαιολογίες.

 

Το ηλεκτρονικό δεν είναι ο μεσσίας να σου αλλάξει το μυαλό. Είναι μια ΠΟΛΥ καλή εναλλακτική και αν ασχοληθείς θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει (ατμοποιητή, μπαταριοθηκη, βάσεις, υγρά κ.ο.κ).

Αν δεν θέλεις όμως να κόψεις το τσιγάρο και δεν ψαχτεις, θα πάρεις καποιο αρχαίο μοντέλο, θα σαλτάρεις και θα το πετάξεις.

Η δεν θα έχεις καβατζα υγρο/αντιστασεις (τα αναλώσιμα) και μετά θα πεις "αναγκαστικά θα καπνίσω τώρα" :p

 

Mπράβο ρε!

Κι ο Γιάννης (ddr2) το έχει κόψει εδώ και χρόνια. Είχαμε ανταλλάξει αρκετά pm και μου έδινε τις συμβουλές του.

Εγώ πάντως γενικά είμαι υπέρ των άμεσων καθαρών λύσεων.

Πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι που λέμε.

Δηλαδή δεν μπορώ τα ημίμετρα. Δεν λέω... για κάποιους μπορεί να λειτουργούν τα phase out ή τα ηλ. τσιγάρα.

 

Εγώ προτιμάω μαχαίρι λύσεις. Μετράω ήδη μια αποτυχία βέβαια... :O

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι 44 και με το ηλεκτρονικό αν και είναι όπως τα λές για την εξάρτηση , οι όσφρηση λειτουργεί στο έπακρο:)

 

είναι σημαντικό και πιστευω επιδρά θετικά να αναφέρουμε απλά καθημερινά πράγματα που αλλάζουν με τη διακοπή του καπνίσματος, όπως σωστα αναφέρεις οσφρηση, γεύση, ουδός κρύου ζεστού, η μπύρα είναι πραγματικά παγωμένη και η γεύση της έντονη. η σοκολάτα επίσης. γι αυτό άλλωστε πάιρνεις και κιλά πέραν της αμηχανίας που σε ρίχνει στο φαγητό, είναι και οι έντονες γεύσεις. Μπορούμε να απαριθμήσουμε πολλά πράγματα, εδώ! :)

Link to comment
Share on other sites

1,5 χρόνια καθαρός έχω πάθει άλλου είδους εξάρτηση....... (για τους γνωρίζοντες....)

Χαμηλά Ωμ, dual microcoil, mechanical mod και καθαρή VG και πάμε για πόλεμο....

Link to comment
Share on other sites

(για τους γνωρίζοντες....)

Χαμηλά Ωμ, dual microcoil, mechanical mod και καθαρή VG και πάμε για πόλεμο....

 

Γνωρίζουμε αλλά μετά απο 3+ χρόνια δεν ασχολούμαστε πλέον με αυτά.

 

Απολαμβάνουμε μόνον;)

Link to comment
Share on other sites

1,5 χρόνια καθαρός έχω πάθει άλλου είδους εξάρτηση....... (για τους γνωρίζοντες....)

Χαμηλά Ωμ, dual microcoil, mechanical mod και καθαρή VG και πάμε για πόλεμο....

 

 

Τι hardcore έχει η σκέτη vg; :lol:

 

Τα χαμηλά Ω είναι ωραία, αλλά αν είναι να έχεις μισο Ω και να ατμιζεις με 27-28 βατ δεν είναι και ότι καλύτερο..

Ο καθένας όπως τη βρίσκει βέβαια.

 

 

Mπράβο ρε!

Κι ο Γιάννης (ddr2) το έχει κόψει εδώ και χρόνια. Είχαμε ανταλλάξει αρκετά pm και μου έδινε τις συμβουλές του.

Εγώ πάντως γενικά είμαι υπέρ των άμεσων καθαρών λύσεων.

Πονάει κεφάλι κόψει κεφάλι που λέμε.

Δηλαδή δεν μπορώ τα ημίμετρα. Δεν λέω... για κάποιους μπορεί να λειτουργούν τα phase out ή τα ηλ. τσιγάρα.

 

Εγώ προτιμάω μαχαίρι λύσεις. Μετράω ήδη μια αποτυχία βέβαια... :O

 

Εγώ δεν ήθελα να χάσω την απόλαυση Μπιλ, απλά ένιωθα πως να το πω, "ένοχος" που καταστρέφω την υγεία μου. 5 φορες παλαιότερα προσπάθησα μαχαίρι αλλά δεν τα κατάφερα.

Ευτυχώς αυτή η εξάρτηση άλλαξε όταν πήγα στο η.τ. Μερικές φορές που ξέμεινα από διάφορα, ούτε τρελάθηκα ούτε έψαξα τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήθελα να χάσω την απόλαυση Μπιλ, απλά ένιωθα πως να το πω, "ένοχος" που καταστρέφω την υγεία μου.

 

E...έτσι νιώθω και εγώ. Σχεδόν ποτέ δεν το απολαμβάνω. Ενοχές!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...