Jump to content

Εγγύηση Apple: Τι ισχύει τελικά επίσημα για την Ελλάδα;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιλογή 3 τεχνική υποστήριξη στα Ελληνικά. Οι άνθρωποι ήτνα πολύ ευγενικοί και μου είπαν πως θα επικοινωνήσουν με το service οι ίδιοι
ωραια.

προφανως αλλαξε προς το καλυτερο και εξυπηρετικοτερο προς τον κατοχο χρηστη σε μη τεχνικα θεματα, η εξυπηρετηση πελατων.

Απορια.

Δεν σε παρεπεμψαν καθολου στους παροχους η τον πωλητη ;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα μεγάλα κενά ανάμεσα στις προτάσεις σου επειδή καθίστανται δυσανάγνωστα και μεγαλώνουν χωρίς ουσιαστικό λόγο τα post. Έγινε σχετική διόρθωση.

Edited by athanaso77
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου είπαν να μιλήσω με την εταιρεία και πως οι ίδιοι θα επικοινωνήσουν για να ενημερωθούν για την κατάσταση. Δεν πρόλαβα να επικοινωνήσω ξανά με την quest καθώς με κάλεσαν και μου είπαν πως εγκρίθηκε αντικατάσταση
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν να μιλήσω με την εταιρεία και πως οι ίδιοι θα επικοινωνήσουν για να ενημερωθούν για την κατάσταση. Δεν πρόλαβα να επικοινωνήσω ξανά με την quest καθώς με κάλεσαν και μου είπαν πως εγκρίθηκε αντικατάσταση

 

 

Μια χαρα ολα τοτε.

Χαιρομαι που ξεμπερδεψες ετσι ευκολα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερώτηση σχετικά με το apple care protection plan.

Επειδή αγόρασα έναν iMac 27inch retina 5k display τον Ιανουάριο, σκέφτομαι να επεκτείνω την εγγύηση.

Βρήκα μια online, απο αξιόπιστο πωλητή στο ebay, η οποία λέει οτι κάνει για iMac.

Περιμένω βέβαια διευκρίνιση αλλά εαν πάρω το ok και την αγοράσω, υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα κατα την ενεργοποίησή του επειδή την πήρα απο το ebay?

Πως γινεται η διαδικασία;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερώτηση σχετικά με το apple care protection plan.

Επειδή αγόρασα έναν iMac 27inch retina 5k display τον Ιανουάριο, σκέφτομαι να επεκτείνω την εγγύηση.

Βρήκα μια online, απο αξιόπιστο πωλητή στο ebay, η οποία λέει οτι κάνει για iMac.

Περιμένω βέβαια διευκρίνιση αλλά εαν πάρω το ok και την αγοράσω, υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα κατα την ενεργοποίησή του επειδή την πήρα απο το ebay?

Πως γινεται η διαδικασία;

 

Ενεργοποιείται με τον s/n της συσκευής μαζί με του care protection πριν λήξει η εγγύηση της συσκευής. Τωρα αν θα έχεις θέμα λόγω eBay αγοράς θα μας πεις αν τελικα την αγοράσεις ...

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Για αγορά απο Κωτσόβολο (επιτέλους μετά απο 1 μήνα με καλέσαν στο τ/φ οτι ήρθε το SE) , τί ισχύει απο εγγύηση ; 1 ή 2 χρόνια ; Γιατι ρώτησα την κοπέλα και μου είπε "1 χρόνο εγγύηση αντιπροσωπείας" ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα

Για αγορά απο Κωτσόβολο (επιτέλους μετά απο 1 μήνα με καλέσαν στο τ/φ οτι ήρθε το SE) , τί ισχύει απο εγγύηση ; 1 ή 2 χρόνια ; Γιατι ρώτησα την κοπέλα και μου είπε "1 χρόνο εγγύηση αντιπροσωπείας" ...

 

Οτι να' ναι σου είπαν δυστυχώς, διάβασε τα προηγούμενα post και θα καλυφθείς πλήρως. Εν ολίγοις... 2 χρόνια θέλουν δεν θέλουν να το πουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα διαβάσει αλλά λέω μην άλλαξε τίποτα ...

Ευχαριστώ

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια και σε μενα, αν γνωρίζετε. Πηρα πριν ένα χρόνο απο κατάστημα Vodafone στον Βόλο ένα iphone 5c και προς το τέλος της εγγύησης στον ενδέκατο μήνα παρουσίασε προβλήματα και εστάλη στο service. Με ενημέρωσαν οτι έγινε τελικά αντικατασταση και μου στείλανε ένα άλλο τηλέφωνο στο σακουλάκι. Τι να κάνω να το παραλάβω? Απαίτησα επανελημενα σφραγισμένο απο το κατάστημα και μου είπαν οτι η Apple έτσι κάνει αντικαταστασεις.... με μεταχειρησμενα? Τηλέφωνα χύμα, χωρίς να ξερεις από που προέρχοντε και χωρίς το κουτί τους? Μου είπαν οτι πρόκειται για καινούργιο, εγώ όμως που το ξέρω? Οτι δεν το είχαν σε κάποιο ραφι και μου το έστειλαν. Μίλησα και με το service της Vodafone, τον μπούλο και από εκεί. Κανε οτι θες μου λένε, αυτό είναι άμα θες παρτο, αμα θες μην το περνεις και μου κλείσανε το τηλέφωνο. Είμαι απίστευτα απογοητευμενος, ποτε ξανα apple. Τι να κάνω τωρα, καθοδηγείστε με, σςς ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια και σε μενα, αν γνωρίζετε. Πηρα πριν ένα χρόνο απο κατάστημα Vodafone στον Βόλο ένα iphone 5c και προς το τέλος της εγγύησης στον ενδέκατο μήνα παρουσίασε προβλήματα και εστάλη στο service. Με ενημέρωσαν οτι έγινε τελικά αντικατασταση και μου στείλανε ένα άλλο τηλέφωνο στο σακουλάκι. Τι να κάνω να το παραλάβω? Απαίτησα επανελημενα σφραγισμένο απο το κατάστημα και μου είπαν οτι η Apple έτσι κάνει αντικαταστασεις.... με μεταχειρησμενα? Τηλέφωνα χύμα, χωρίς να ξερεις από που προέρχοντε και χωρίς το κουτί τους? Μου είπαν οτι πρόκειται για καινούργιο, εγώ όμως που το ξέρω? Οτι δεν το είχαν σε κάποιο ραφι και μου το έστειλαν. Μίλησα και με το service της Vodafone, τον μπούλο και από εκεί. Κανε οτι θες μου λένε, αυτό είναι άμα θες παρτο, αμα θες μην το περνεις και μου κλείσανε το τηλέφωνο. Είμαι απίστευτα απογοητευμενος, ποτε ξανα apple. Τι να κάνω τωρα, καθοδηγείστε με, σςς ευχαριστώ.

 

Η συσκευή που πρόκειται να πάρεις ειναι καινούργια ανακατασκευασμένη απο την Apple. Μπορείς να το ελέγξεις απο το serial number. Μπορείς να το πάρεις άφοβα. Όντως αυτό ισχύει μόνο στην περίπτωση που δεν υπάρχει διαθέσιμη refurbished τότε δίνεται καινούργια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να πώ και εγώ το πρόβλημα μου.Έχει σταματήσει να φορτίζει το IPhone 6 μου,δεν δέχεται ρεύμα με τπτ.Είναι αγορασμένο απο kaizer store τον

Φεβρουάριο του 2015 και πήρα τηλέφωνο στην infoquest και μ ζήτησαν IMEI και μ είπαν οτι έχει λήξει η εγγύηση.Της λέω οτι σύμφωνα με τα τάδε τάδε δικαιούμαι 2 έτη,μου απαντάει δώστε μ ενα λεπτό και γυρνάει κ μου λέει οτι η apple δίνει 2ετή εγγύηση σε προϊόντα που είναι αγορασμένα απο την Ε.Ε. ενω το δικό μου είναι απο τον Καναδά.

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και εγώ το πρόβλημα μου.Έχει σταματήσει να φορτίζει το IPhone 6 μου,δεν δέχεται ρεύμα με τπτ.Είναι αγορασμένο απο kaizer store τον

Φεβρουάριο του 2015 και πήρα τηλέφωνο στην infoquest και μ ζήτησαν IMEI και μ είπαν οτι έχει λήξει η εγγύηση.Της λέω οτι σύμφωνα με τα τάδε τάδε δικαιούμαι 2 έτη,μου απαντάει δώστε μ ενα λεπτό και γυρνάει κ μου λέει οτι η apple δίνει 2ετή εγγύηση σε προϊόντα που είναι αγορασμένα απο την Ε.Ε. ενω το δικό μου είναι απο τον Καναδά.

 

Όταν το αγόρασες εάν είδες την αγγελία στο site του μαγαζιού λέει ΕΥ ή US / εάν πάλι το πήρες με φυσικό τρόπο και δεν στο είπαν λάθος τους αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα ίδια και εγώ,

 

iPhone αγορασμένο με τιμολόγιο, τον 2ο χρόνο χαλάει. Το πηγαίνω iStorm όπου το προωθούν (infoquest?) και παίρνω ακυρωτικό λόγω τιμολογίου.

 

Μιλάω με τεχνική υποστήριξη apple και κάνουν τους κινέζους (σε αντίθεση με το φίλο παραπάνω που τον βοήθησαν). Λένε πως για τιμολόγιο ισχύει 1 χρόνος. Τι κάνουμε βρε παιδιά; Το αφήνουμε έτσι; Αυτός ο παραλογισμός με τρελαίνει. Συνήγορος του πολίτη η μόνη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ,

 

iPhone αγορασμένο με τιμολόγιο, τον 2ο χρόνο χαλάει. Το πηγαίνω iStorm όπου το προωθούν (infoquest?) και παίρνω ακυρωτικό λόγω τιμολογίου.

 

Μιλάω με τεχνική υποστήριξη apple και κάνουν τους κινέζους (σε αντίθεση με το φίλο παραπάνω που τον βοήθησαν). Λένε πως για τιμολόγιο ισχύει 1 χρόνος. Τι κάνουμε βρε παιδιά; Το αφήνουμε έτσι; Αυτός ο παραλογισμός με τρελαίνει. Συνήγορος του πολίτη η μόνη λύση;

 

Παρε το συνηγορο να δεις πως θ' αλλαξουν αποψη.

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Administrators
Η απόδειξη πρέπει να είναι ονομαστική, για να ισχύει η διετής εγγύηση?

Ευχαριστώ!

 

Όχι, αρκεί να είναι μια κανονική απόδειξη (με ΙΜΕΙ κτλ).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρε το συνηγορο να δεις πως θ' αλλαξουν αποψη.

Και εκεί μπορεί να μην βρει άκρη... Έχω δει περιπτώσεις να το δέχονται χωρίς δεύτερη κουβέντα, έχω δει περιπτώσεις να θέλει λίγο παίδεμα τηλεφωνικός με εξ. Πελ. Έχω δει περιπτώσεις να γίνεται ολόκληρη φασαρία μέσο συνηγόρου... Έχω δει όμως αρκετές φορές να επιμένουν και αν θες να πάρεις κάτι πας δικαστικά.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μια βοήθεια και σε μενα, αν γνωρίζετε. Πηρα πριν ένα χρόνο απο κατάστημα Vodafone στον Βόλο ένα iphone 5c και προς το τέλος της εγγύησης στον ενδέκατο μήνα παρουσίασε προβλήματα και εστάλη στο service. Με ενημέρωσαν οτι έγινε τελικά αντικατασταση και μου στείλανε ένα άλλο τηλέφωνο στο σακουλάκι. Τι να κάνω να το παραλάβω? Απαίτησα επανελημενα σφραγισμένο απο το κατάστημα και μου είπαν οτι η Apple έτσι κάνει αντικαταστασεις.... με μεταχειρησμενα? Τηλέφωνα χύμα, χωρίς να ξερεις από που προέρχοντε και χωρίς το κουτί τους? Μου είπαν οτι πρόκειται για καινούργιο, εγώ όμως που το ξέρω? Οτι δεν το είχαν σε κάποιο ραφι και μου το έστειλαν. Μίλησα και με το service της Vodafone, τον μπούλο και από εκεί. Κανε οτι θες μου λένε, αυτό είναι άμα θες παρτο, αμα θες μην το περνεις και μου κλείσανε το τηλέφωνο. Είμαι απίστευτα απογοητευμενος, ποτε ξανα apple. Τι να κάνω τωρα, καθοδηγείστε με, σςς ευχαριστώ.

Αυτή είναι η πολιτική της Apple παίρνεις ανακατασκευασμενη συσκευή (σαν καινούριο είναι) και τέλος... Δλδ σε άλλες εταιρείες τι θα πεις που σου επισκευάζουν το υπάρχον και αν έχει παραμικρή ζημιά εξωτερική σου λένε εκτός εγγύησης και ούτε δυνατότητα να πληρώσεις 60% να πάρεις άλλο δεν έχει. Μόνο ελάχιστες εταιρίες πχ huawei στης ναυαρχιδες της προσφέρει αυτό που θες και αυτή δεν ξέρω για πόσο καιρό

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, θέλω να αγοράσω έναν φορητό (μεταχειρισμένο) Macbook Pro 13" early 2015 USA αγορασμένο από Ελληνικό μαγαζί (kinitomania) 10/2015, η εγγύηση ισχύει για το 2017 (δηλαδή ο δεύτερος χρόνος) η όχι ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, θέλω να αγοράσω έναν φορητό (μεταχειρισμένο) Macbook Pro 13" early 2015 USA αγορασμένο από Ελληνικό μαγαζί (kinitomania) 10/2015, η εγγύηση ισχύει για το 2017 (δηλαδή ο δεύτερος χρόνος) η όχι ?

 

Μπορείς να επικοινωνήσεις με την υποστήριξη της Apple στην Ελλάδα από σταθερό και ώρες γραφείου στο 00 800 4414 5417 για να σε κατατοπίσουν. Η εγγύηση της Apple για Ελλάδα και Κύπρο με ελληνική απόδειξη, είναι 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
συγνωμη για το double post αλλα ειναι αναγκη καθως σημερα κιόλας μπορει να παρω ενα μεταχ.se.το παιδι μου είπε οτι ειναι αγορασμενο γερμανια αλλα δεν υπαρχει αποδειξη.με ΙΜΕΙ πιανει η εγγυηση;εχει 2 χρονια;επισης υπαρχει τροπος να ψαξω το ΙΜΕΙ;
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για το double post αλλα ειναι αναγκη καθως σημερα κιόλας μπορει να παρω ενα μεταχ.se.το παιδι μου είπε οτι ειναι αγορασμενο γερμανια αλλα δεν υπαρχει αποδειξη.με ΙΜΕΙ πιανει η εγγυηση;εχει 2 χρονια;επισης υπαρχει τροπος να ψαξω το ΙΜΕΙ;

 

Στην Ελλάδα ο δεύτερος χρόνος εγγύησης δυστυχώς ισχύει μόνο με την απόδειξη

iphoneimei.info για μια ιδεα

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!χρονια αντροιντακιας,με αυτα που ακουσα ειδικά με το se..δεν νομιζω να ξαναπαω σε android..η μοναδικη μου απορια ειναι αν ισχυει η εγγυηση μονο με το ΙΜΕΙ...Χωρις αποδειξη δλδ.ευχαριστω ξανα!
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για το double post αλλα ειναι αναγκη καθως σημερα κιόλας μπορει να παρω ενα μεταχ.se.το παιδι μου είπε οτι ειναι αγορασμενο γερμανια αλλα δεν υπαρχει αποδειξη.με ΙΜΕΙ πιανει η εγγυηση;εχει 2 χρονια;επισης υπαρχει τροπος να ψαξω το ΙΜΕΙ;

Οχι μόνο με απόδειξη αγοράς (και μάλιστα θα πρέπει να αναγράφει το imei)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!χρονια αντροιντακιας,με αυτα που ακουσα ειδικά με το se..δεν νομιζω να ξαναπαω σε android..η μοναδικη μου απορια ειναι αν ισχυει η εγγυηση μονο με το ΙΜΕΙ...Χωρις αποδειξη δλδ.ευχαριστω ξανα!

 

Ναι τον πρώτο χρόνο νομίζω μόνο με την συσκευή έχεις εγγύηση κανονικά

Φυσικά ακόμα καλύτερα αν έχεις και την απόδειξη δεν υπάρχει περίπτωση να βγεις χαμένος

Είναι αξιόλογο το iPhone se αλλά για κάποιους έχει μικρή οθόνη

Σε όλα τα αλλά φυσάει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

σωστα,για να ξεκιναει να μετραει η εγγυηση.αλλιως πως;με κανει εντυπωση γιατί διαβασα πολλοι λενε μονο με το imei..
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...