Jump to content

Εγγύηση Apple: Τι ισχύει τελικά επίσημα για την Ελλάδα;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτυχε να δω αυτό στο σάιτ της Άπλ και σκέφτηκα πως θα είναι χρήσιμο να είναι εδώ (στο τέλος της σελίδας):

 

"Για αγορές που πραγματοποιούνται από καταναλωτές στην Ελλάδα, η περίοδος αξιώσεων για ελαττώματα μη συμμόρφωσης με το συμβόλαιο αγοράς είναι 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης."

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτυχε να δω αυτό στο σάιτ της Άπλ και σκέφτηκα πως θα είναι χρήσιμο να είναι εδώ (στο τέλος της σελίδας):

 

 

 

"Για αγορές που πραγματοποιούνται από καταναλωτές στην Ελλάδα, η περίοδος αξιώσεων για ελαττώματα μη συμμόρφωσης με το συμβόλαιο αγοράς είναι 2 έτη από την ημερομηνία παράδοσης."

 

 

Το αποθήκευσα ήδη σαν PDF στο iBook για την κακιά ώρα :)

Θα τους το μοστράρω αν χρειαστώ ποτέ εγγύηση.

 

Πάντως παιδιά στην Ελλάδα είμαστε πολυ χάλια.

Πήγα στην Αίγυπτο στην Samsung το Note 5 στο οποίο μετα από γερή πτώση με εμφανέστατο βούλιαγμα στο μέταλλο στο σημείο που εφάπτεται με την οθόνη, νέκρωσε (η οθόνη).

Είπα στον υπάλληλο για την πτώση και αφού το κοίταξε προσεκτικά μου είπε η οθόνη δεν έχει σημάδι και θα προσπαθήσουμε να την αλλάξουμε με την εγγύηση.

Με καθυστέρησαν 25 μέρες μέχρι να τους έλθει έγκριση, αλλα μου την άλλαξαν δωρεάν.

Στην Ελλάδα προσπαθούν να σου κόψουν την εγγύηση όχι να σε βοηθήσουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το αποθήκευσα ήδη σαν PDF στο iBook για την κακιά ώρα :)

Θα τους το μοστράρω αν χρειαστώ ποτέ εγγύηση.

 

Πάντως παιδιά στην Ελλάδα είμαστε πολυ χάλια.

Πήγα στην Αίγυπτο στην Samsung το Note 5 στο οποίο μετα από γερή πτώση με εμφανέστατο βούλιαγμα στο μέταλλο στο σημείο που εφάπτεται με την οθόνη, νέκρωσε (η οθόνη).

Είπα στον υπάλληλο για την πτώση και αφού το κοίταξε προσεκτικά μου είπε η οθόνη δεν έχει σημάδι και θα προσπαθήσουμε να την αλλάξουμε με την εγγύηση.

Με καθυστέρησαν 25 μέρες μέχρι να τους έλθει έγκριση, αλλα μου την άλλαξαν δωρεάν.

Στην Ελλάδα προσπαθούν να σου κόψουν την εγγύηση όχι να σε βοηθήσουν.

 

Με αυτούς εδώ που έχουμε μπλέξει ισχύει ο όρος

Μαζευε κι ας είναι και ρογες. ☺

Link to comment
Share on other sites

Το αποθήκευσα ήδη σαν PDF στο iBook για την κακιά ώρα :)

Θα τους το μοστράρω αν χρειαστώ ποτέ εγγύηση.

 

Αυτό που λέει η Apple δεν είναι εγγύηση. Αφορά αποκλειστικά και μόνο κατασκευαστικά ελαττώματα και ελλείψεις. Άντε να τους πείσεις ότι μετά από 18 μήνες χρήσης φταίει κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα που δεν πιάνει σήμα GPS

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον θα πεσεις ειναι παντα! Με λιγη καλη διαθεση ολα γινονται! Η εμπειρια μου με την apple ειναι πολυ καλυτερη σε σχεση με την nokia ή τη sonyericsson καποια χρονια πισω!!
κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον θα πεσεις ειναι παντα! Με λιγη καλη διαθεση ολα γινονται! Η εμπειρια μου με την apple ειναι πολυ καλυτερη σε σχεση με την nokia ή τη sonyericsson καποια χρονια πισω!!

 

 

Αν και δεν είχα καμία εμπειρία με σέρβις το κατάλαβα αυτό που λες. Από το τηλέφωνο και ενώ μου έλεγαν για ένα χρόνο εγγύηση με μόλις ανέφερα τον ευρωπαϊκό νομο και το τι ισχύει στο θέμα εγγύηση με έβαλε σε αναμονή και μου απάντησε πως καλύπτονται κανονικά. Ούτε φασαρίες ούτε τίποτα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είχα καμία εμπειρία με σέρβις το κατάλαβα αυτό που λες. Από το τηλέφωνο και ενώ μου έλεγαν για ένα χρόνο εγγύηση με μόλις ανέφερα τον ευρωπαϊκό νομο και το τι ισχύει στο θέμα εγγύηση με έβαλε σε αναμονή και μου απάντησε πως καλύπτονται κανονικά. Ούτε φασαρίες ούτε τίποτα

 

 

Αυτό είναι που μ εκνευρίζει. Όλα τα service της Apple στην Ελλάδα κάνουν το ίδιο.

Υπάρχουν εκατοντάδες αναφορές παρόμοιες με την δική σου στα διαφορά φόρουμ.

Προσπαθούν να αποφύγουν τις υποχρεώσεις τους βασιζόμενοι στην άγνοια του κοινού.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούν να αποφύγουν τις υποχρεώσεις τους βασιζόμενοι στην άγνοια του κοινού.

 

Και στην αγνοια του ιδιου τους του εαυτου!

 

Από το τηλέφωνο και ενώ μου έλεγαν για ένα χρόνο εγγύηση με μόλις ανέφερα τον ευρωπαϊκό νομο και το τι ισχύει στο θέμα εγγύηση με έβαλε σε αναμονή και μου απάντησε πως καλύπτονται κανονικά.

 

Δεν ηξερε, ρωτησε εκεινη τη στιγμη και εμαθε!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Και στην αγνοια του ιδιου τους του εαυτου!

 

 

 

 

 

 

 

Δεν ηξερε, ρωτησε εκεινη τη στιγμη και εμαθε!

 

 

Προφανώς. Είναι μεγάλη κουβέντα για το ποιοι και πως δουλεύουν όλα αυτά στα άτομα στα σέρβις ενώ δεν ξέρουν τα βασικά.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι μάνατζερ γενικώς δεν ξέρουν να προσλαμβάνουν άτομα. Το ίδιο γίνεται στα καταστήματα των παροχων και τεχνολογίας όπως public, Πλαίσιο κλπ.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι μάνατζερ γενικώς δεν ξέρουν να προσλαμβάνουν άτομα. Το ίδιο γίνεται στα καταστήματα των παροχων και τεχνολογίας όπως public, Πλαίσιο κλπ.

 

Έλα ρε Κωστα γιατί το λες αυτό. Σε όλα τα καταστήματα τεχνολογίας δουλεύουν άτομα με υψηλό δείκτη εξυπνάδας. Δεν λέω να δουλέψουν όλοι / σαφώς και αυτοί που δεν γνωρίζουν πολλά αλλά μέχρι εκεί, όταν ο κάθε κουλός το παίζει εξυπνάδα εκεί θέλει ξύλο. Το όλο κακό είναι ότι παίρνουν στο λαιμό τους άτομα που λόγο άγνοιας απλά τους εμπιστεύονται. Εκεί είναι το μεγάλο κακό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι μάνατζερ γενικώς δεν ξέρουν να προσλαμβάνουν άτομα. Το ίδιο γίνεται στα καταστήματα των παροχων και τεχνολογίας όπως public, Πλαίσιο κλπ.

 

 

Γιαυτό λέω οτι ειναι μεγάλη κουβεντα.

ΨΑχνω τους τελευταιους μηνες δουλεια και νιωθω καπως οταν δεν ξερουν να μου απαντησουν στο public αν το iphone εχει file manager(πηγα να τρολαρω και η απαντηση που πηρα ηταν πρεπει να ρωτησετε το service)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να προσλαμβάνουν άτομα που οι γνώσεις περί τεχνολογίας αρκούν για πωλητές σε καταστήματα ρούχων.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ελληνική συσκευή -> Πάροχος

Συσκευή εξωτερικού, Skroutz.gr -> Ιnfo Quest / iSquare

 

δηλαδη οσα ειναι αγορασμενα απο εσωτερικο (πχ γερμανος), ασχετα αν ειναι σκετη συσκευη και οχι συνδεση, για εγγυηση που το πας?

 

επισης αν ειναι αγορασμενα απο ελλαδα, στο εξωτερικο η apple τα καλυπτει?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

iPhones αγορασμένα από Ελληνικό κατάστημα, μπορείς να τα πας στην Ιnfo Quest / iSquare.

Τα Apple Stores δέχονται όλα τα iPhones, ανεξαρτήτως της χώρας αγοράς.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά στην ΕΕ ισχύει ότι η εγγύηση του αντικειμένου ανανεώνεται για το χρονικό διάστημα που όριζε η αρχική εγγύηση και όχι για το υπόλοιπο του αρχικού διαστήματος. Δηλαδή εάν πάθει κάτι το κινητό στους 6 μήνες ενώ το αγόρασες με εγγύηση ενός έτους τότε το προϊόν αντικατάστασης έχει εγγύηση ενός έτους κι όχι έξι μηνών. Χρειάζεται προσοχή στην περίπτωση που δεν αντικαθίσταται όλο το κινητό αλλά τμήμα αυτού. Αν δηλαδή χαλάσει η οθόνη στους 6 μήνες και αντικατασταθεί μόνο αυτή τότε η οθόνη έχει εγγύηση ενός έτους ενώ το υπόλοιπο κινητό έξι μηνών...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα από ταλαιπωρεια 1 εβδομάδας περιπου με ατελειωτα τηλεφωνήματα και συνομιλιες που δεν κατέληξαν πουθενα αναγκαστικα και εστειλα σημερα στον συνηγορο του καταναλωτή την παρακατω καταγγελια.

 

" Αγαπητοι Κυριοι,

Αγορασα την 15-11-2014 όπως φαινεται και από το αντιγραφο τιμολογιου που σας επισυναπτω, ένα τηλεφωνο μαρκας apple και μοντελο iPhone 6. Προσφατα η συσκευή αρχισε να δυσλειτουργει παρουσιάζοντας, υπερθερμανση, αλλοπροσαλη συμπεριφορά μπαταριας, συχνες αποσυνδεσεις, κτλ. Καθοσον η συσκευή μου ακομη καλυπτοταν από την διετη εγγυηση προιοντων επικοινωνησα τηλεφωνικα με την εταιρεια infoquest που είναι ο εισαγωγεας και συντηρητης των προιοντων apple στην Ελλαδα, οπου με καθοδηγησαν να τους αποστειλω την συσκευή μου για τεχνικο ελεγχο. Την παρελαβαν στις 9/2/16 με κωδικο παραλαβης K115173862 και την επομενη ημερα με ενημερωσαν πως η συσκευή μου εχρηζε αντικαταστασης και θα επρεπε να επιβαρυνθώ με το κοστος των 320 Ευρω. Τους ανεφερα ότι η συσκευή μου καλύπτεται ακομη από την διετη εγγυηση και στην περιπτωση αντικαταστασης δεν θα πρεπει να επιβαρυνθώ με κανενος είδους επιβαρυνση. Ισχυριστηκαν ότι λογω του είδους παραστατικου αγορας (τιμολογιο) δεν ισχυει η εγγυηση για τον 2ο χρονο. Τους ανεφερα ότι δεν γνωρίζω να γινεται ουδεμια διακριση εγγυησης αναλογα με τον τυπο παραστατικου αγορας και ζητησα να μου στειλουν τις σχετικες διαταξεις που να αποδεικνυουν τα λεγομενα τους. Μεχρι σημερα δεν εχω λαβει τιποτα σχετικο.

Παρακαλω λοιπον για την μεσολαβηση σας προκειμενου να μην ισχυσει αυτή η αυθαιρετη συμπεριφορά και να αντικατασταθεί η συσκευή μου χωρις καμμια επιπλέον χρεωση εκ μερους μου.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων."

 

Η συνεχεια προβλεπεται μακρα ....

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλά τους κάνετε παιδια.

Να κάνουμε όλοι έτσι να μάθουν να βάλουν μυαλό οχι μόνο να τα παίρνουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα δικαιωθείς πανηγυρικά. Κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα δικαιωθείς πανηγυρικά. Κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις.

 

 

Για την ωρα βατερλο.

Η ινφοκουεστ επικαλειται την απλ που δεν της εγκρινει την αντικατασταση.

Η συσκευη απο την προηγουμενη Δευτερα ειναι στον Γερμανο (οπου σαν πωλητης υποχρεουται στην καλυψη του 2ου χρονου) και ακομη ελεγχεται.

Στο δε συνηγορο ακομη δεν εχω λαβει αριθμο πρωτοκολου απο την καταγγελια που κατεθεσα προ δεκαημερου.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και με το συμπαθειο,,,,,,,,,τι εννοούν αυτοί !οτι με τιμολόγιο δεν εχεις την διετη εγγυηση ενω με αποδειξη αγορας εχεις διετη εγγύηση?

 

αααα καλαααα

 

 

Ακριβως.

Με το σκεπτικο (αναιτιολογητο) οτι η επιχειρηση δεν ειναι καταναλωτης, αρα δεν απολαμβανει των ιδιων δικαιωματων.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παράξενα μόνο από την apple γίνονται . Μήπως πρέπει να κάνουμε αποχή από τα προϊόντα της ; Πάντως χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που κάνουν καταγγελίες για κάτι που δεν στέκει . Καλή τύχη , υπομονή και σου εύχομαι να δικαιωθείς φίλε μου .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

το επισημο site της apple αναφερει ξεκαθαρα , ''Το προϊόν σας καλύπτεται για επισκευές και σέρβις υλικού που πληρούν τις προϋποθέσεις στο πλαίσιο της Περιορισμένης εγγύησης της Apple.

Εκτιμώμενη ημερομηνία λήξης: 1 Ιουλίου 2016

Ενδέχεται να καλύπτεστε από νομοθεσία περί καταναλωτών - στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (ΕΟΧ) και στην Ελβετία, η εθνική νομοθεσία περί καταναλωτών επιτρέπει στους καταναλωτές να λαμβάνουν από τον πωλητή δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση για προϊόντα που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για μια ελάχιστη περίοδο 2 ετών από την παράδοση και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από τη νομοθεσία ορισμένων χωρών.''

(θελω να ανεβασω και φωτο απο το site αλλα δεν ξερω πως ανεβαζω φωτο)

Edited by ANTUANE
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...