Jump to content

Samsung Galaxy Note Pro 12.2


Pharmex
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και κυκλοφόρησε πλέον και επίσημα στην Ευρώπη (το έχω παραγγείλει και το αναμένω και εγώ), είπα να ανοίξω το δικό του thread.

 

Samsung Galaxy Note Pro 12.2

 

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxynotepro12.2/images/3G/detail_b_02.jpg

 

Key features

12.2" 16M-color Super Clear PLS capacitive touchscreen of 2560 x 1600 px resolution

Wi-Fi only model: quad-core 1.9 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Mali-T628MP6 GPU; Exynos 5420 chipset

LTE model: quad-core Krait 400 processor at 2.3GHz, Adreno 330 GPU; Snapdragon 800 chipset

3GB of RAM

Android OS v4.4 KitKat with TouchWiz UI

S Pen input and great software backend

One of a kind split-screen multitasking and pop-up mini apps

Quad-band GPRS/EDGE/HSPA and hexa-band LTE connectivity Cat.4

32/64 GB of built-in memory

8 MP autofocus camera, 3264x2448 pixels, geo-tagging

1080p video recording @30fps

2MP front-facing camera; 1080p videos

Side-mounted stereo speakers

Wi-Fi 802.11 ac/a/b/g/n Wi-Fi Direct, dual-band, Wi-Fi hotspot

Stereo Bluetooth v4.0

HDMI TV-out (adapter required), USB host (adapter required), Ethernet (adapter required)

microSD card slot

Standard 3.5 mm audio jack

Infrared port

GPS with A-GPS support; GLONASS, digital compass

1080p XviD/MKV video support with subtitles

Accelerometer, three-axis Gyroscope sensor

Office document editor preinstalled

9,500mAh Li-Po battery

 

Περισσότερα:

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxynotepro12.2/

Edited by Superuser
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 579
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ ψήνομαι να το πάρω... δυστυχώς η αρχική τιμή είναι απαγορευτική για την δική μου τσέπη μιας και έβαλα στο μάτι την LTE έκδοση. Έχω διαβάσει και δει ό,τι κυκλοφωρεί στο internet με τίτλο galaxy note pro και έχω εντυπωσιαστεί. Όπως και να έχει πάντως θα περιμένω να πέσει η τιμή του και μετά θα δω τι θα κάνω... Περιμένω πως και πως ένα αναλυτικό review - hands on από το myPhone.
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Η samsung που ηταν χορηγος σε εκδηλωση για το design, στη Στέγη Γραμματων και Τεχνών, το είχε live σε stand παντως .....οποτε λογικα θα ερθει Ελλαδα
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα προχθές και το στήνω. Είναι σαν ένα μεγάλο 10.1 (2014), αλλά με 4.4.2 και με έξτρα καλούδια/λειτουργίες (κυρίως αναφορικά με τις pen εφαρμογές, αλλά και την καλύτερη εκμετάλευση της μεγαλύτερης οθόνης. Α, έχει και ένα τέλειο καινούριο πληκτρολόγιο! Πήρα το 32GB WiFi με τον Exynos, ενώ το 10.1 μου είναι το LTE με τον Snapdragon 800. Για την ώρα δε βλέπω σημαντικές διαφορές, αλλά δε το έχω δουλέψει και πολύ.
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Από πού το πήρες και πόσο κόστισε, αν επιτρέπεται?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Από πού το πήρες και πόσο κόστισε, αν επιτρέπεται?

 

Από Expansys και κόστισε 638€ με τα μεταφορικά (άνευ ΦΠΑ λόγω εταιρικού ΑΦΜ).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Δαγκώνει λιγάκι ,ε? :p

 

Εντυπώσεις? θα μας ενημερώσεις :)?

 

(σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω το πρώτο μου tablet ,αλλά δε δινω πάνω από 500 ευρώ, ενώ μπορώ να χρησιμοποιησω εταιρικό ΑΦΜ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές)

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το πρώτο σου, θα σου πρότεινα να πας για το 10.1 2014, καθώς το 12άρι θα σου φανεί μεγάλο. Στο κόστος αγοράς θα πρέπει να υπολογίσεις και μια θήκη και ένα screen protector.

Η ταμπλέτα είναι πολύ γρηγορη (ίσως ένα τσικ κάτω από το 10.1 μου, που όμως φοράει τον snapdragon), αλλά χρειάζεται εξοικείωση λόγω μεγέθους. Η μεταφορά της απαιτεί τσάντα αντίστοιχου μεγέθους με το mac air το 13αρι (εντάξει, ψιλοκολυμπάει, αλλά δε βρήκα κάτι μικρότερο που να το χωράει (και τον φορτιστής μαζί). Όταν με το καλό έρθει και η θήκη πιστεύω ότι δε θα κολυμπάει. Πες μου τι σε ενδιαφέρει να μάθεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε μπαίνω στο subforum των Samsung tablets , όλο ξεχνάω να σου απαντήσω :p.

 

Αν είναι το πρώτο σου, θα σου πρότεινα να πας για το 10.1 2014, καθώς το 12άρι θα σου φανεί μεγάλο. Στο κόστος αγοράς θα πρέπει να υπολογίσεις και μια θήκη και ένα screen protector.

 

Είμαι φαν των μεγαλων οθονων ,όπως φαίνεται και από το κινητο μου (Note II με 5,55 χορταστικές ίντσες). Αλλωστε είχα εδώ και καιρό περιγράψει ένα tablet ακριβώς σαν το Note Pro 12.2 , προσδιορίζοντας το μέγεθος σε 11-13 ίντσες και αναφέροντας S-pen, ανάλυση οθόνης,μπαταρία και hardware που επελεξε η Samsung πάνω-κάτω :). Το κόστος που γράφω 600 ευρώ ως όριο είναι με ΦΠΑ, το οποίο μπορώ να γλιτώσω λόγω της ΑΕ (αρα τα 638 χωρίς ΦΠΑ είναι πάνω από το όριό μου).

 

Η ταμπλέτα είναι πολύ γρηγορη (ίσως ένα τσικ κάτω από το 10.1 μου, που όμως φοράει τον snapdragon), αλλά χρειάζεται εξοικείωση λόγω μεγέθους. Η μεταφορά της απαιτεί τσάντα αντίστοιχου μεγέθους με το mac air το 13αρι (εντάξει, ψιλοκολυμπάει, αλλά δε βρήκα κάτι μικρότερο που να το χωράει (και τον φορτιστής μαζί). Όταν με το καλό έρθει και η θήκη πιστεύω ότι δε θα κολυμπάει. Πες μου τι σε ενδιαφέρει να μάθεις...

 

Γενικά πώς το βλέπεις ως tablet. Επειδή ενδιαφέρει και τον αδερφό μου που είναι Apple fanboy, αλλά σκέφτεται τη μεταπήδηση στο Android (τον έχω πρήξει άπειρες ώρες σχετικά :p), θα με ενδιέφερε μια σύγκριση iPad-Note Pro 12.2 . Εμένα με ενδιαφέρουν δύο πράγματα:

 

α)το πληκτρολογιο. Λογικά με τέτοιο μεγεθος είναι σχεδόν σαν physical keyboard σε μεγεθος. Ισχύει?

β)το multi-window. Πώς είναι να χωριζεις την οθόνη σε 2/3/4 κομμάτια?

 

Ευχαριστώ :).

Edited by voithostyrempora

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ review που αποτυπώνει λίγο-πολύ την πραγματικότητα της πρότασης αυτής.

http://www.theverge.com/2014/2/20/5429986/samsung-galaxy-note-pro-review

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε μπαίνω στο subforum των Samsung tablets , όλο ξεχνάω να σου απαντήσω :p.

 

 

 

Είμαι φαν των μεγαλων οθονων ,όπως φαίνεται και από το κινητο μου (Note II με 5,55 χορταστικές ίντσες). Αλλωστε είχα εδώ και καιρό περιγράψει ένα tablet ακριβώς σαν το Note Pro 12.2 , προσδιορίζοντας το μέγεθος σε 11-13 ίντσες και αναφέροντας S-pen, ανάλυση οθόνης,μπαταρία και hardware που επελεξε η Samsung πάνω-κάτω :). Το κόστος που γράφω 600 ευρώ ως όριο είναι με ΦΠΑ, το οποίο μπορώ να γλιτώσω λόγω της ΑΕ (αρα τα 638 χωρίς ΦΠΑ είναι πάνω από το όριό μου).

 

 

 

Γενικά πώς το βλέπεις ως tablet. Επειδή ενδιαφέρει και τον αδερφό μου που είναι Apple fanboy, αλλά σκέφτεται τη μεταπήδηση στο Android (τον έχω πρήξει άπειρες ώρες σχετικά :p), θα με ενδιέφερε μια σύγκριση iPad-Note Pro 12.2 . Εμένα με ενδιαφέρουν δύο πράγματα:

 

α)το πληκτρολογιο. Λογικά με τέτοιο μεγεθος είναι σχεδόν σαν physical keyboard σε μεγεθος. Ισχύει?

β)το multi-window. Πώς είναι να χωριζεις την οθόνη σε 2/3/4 κομμάτια?

 

Ευχαριστώ :).

 

Φίλε μου, μόλις έγραψα ένα κατεβατό και όταν πάτησα υποβολή απάντησης μου έγραψε κάτι για ένα κλειδί και ότι δεν μπορούσα να απαντήσω αν δεν ανανέωνα τη σελίδα. Γυρνώντας πίσω στην προηγούμενη σελίδα, είχε χαθεί όλη η απάντησή μου. Λυπάμαι, αλλά έχω τόσα νεύρα αυτή τη στιγμή για όλη τη χαμένη μου ώρα, που δεν έχω το κουράγιο να τα ξαναγράψω. Αν θέλεις, σου δίνω το κινητό μου μέσω pm για να σου λύσω τις απορίες σου. Sorry, αλλά μου έρχεται να σπάσω το PC μου αυτή τη στιγμή...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ review που αποτυπώνει λίγο-πολύ την πραγματικότητα της πρότασης αυτής.

http://www.theverge.com/2014/2/20/5429986/samsung-galaxy-note-pro-review

 

Thanx for the link.

 

Φίλε μου, μόλις έγραψα ένα κατεβατό και όταν πάτησα υποβολή απάντησης μου έγραψε κάτι για ένα κλειδί και ότι δεν μπορούσα να απαντήσω αν δεν ανανέωνα τη σελίδα. Γυρνώντας πίσω στην προηγούμενη σελίδα, είχε χαθεί όλη η απάντησή μου. Λυπάμαι, αλλά έχω τόσα νεύρα αυτή τη στιγμή για όλη τη χαμένη μου ώρα, που δεν έχω το κουράγιο να τα ξαναγράψω. Αν θέλεις, σου δίνω το κινητό μου μέσω pm για να σου λύσω τις απορίες σου. Sorry, αλλά μου έρχεται να σπάσω το PC μου αυτή τη στιγμή...

 

Πριν απ'όλα, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου :). Αυτο που περιγραφεις είναι ενα τεχνικό ζήτημα που πρέπει να το κοιτάξουν οι root admins του forum. Δυστυχως (εις διπλούν δυστυχώς) βρίσκομαι μόνιμα στο εξωτερικό (συγκεκριμένα στο Αϊντχοφεν της Ολλανδίας), οποτε δε βολεύει η κατα τα άλλα βολικότατη λύση που προτείνεις. Τρεις προτάσεις για πληκτρολόγιο και multiwindow μου αρκούν προς το παρόν. Μην ξαναχάσεις τόσο χρόνο :).

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ το περιμένω πως και πως για να το αγοράσω. Κάτσε κάποιο αναλυτικό site με τις εκδόσεις που κυκλοφορεί ψαρ να το δω στα ελληνικά....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα μία ερώτηση θέλω να κάνω να μου απαντήσετε εσείς που γνωρίζετε κάποια πράγματα περισσότερα από μένα..!

Γιατί το Samsung Galaxy Note Pro 12.2 έχει λιγότερα ppi από το Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)??

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_pro_12_2_lte-5945.php ( 12.2 )

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_10_1_(2014_edition)-5677.php ( 10.1 )

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει την ίδια ανάλυση με το απλό αλλά επειδή έχει μεγαλύτερη οθόνη έχει λιγότερα ppi.

 

Ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που δεν του φτάνουν οι 10.1 ίντσες, είναι καλύτερο. Για κάποιον άλλον που οι 10.1 ίντσες του φτάνουν και του περισσεύουν, είναι χειρότερο…
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από το μεγάλο κατάστημα στη Συγγρού και κοίταξα λίγο το 12αρι. Πραγματικά υπέροχο απολαυστική οθόνη. Ρολλαρει τέλεια και χωρίς λαγκ φυσικά. Αν και εγώ θα ψαχτω για το 10αρι η το 8.4 όταν οι τιμές τους πάνω σε ποιο λογικά επίπεδα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το έχω βρει με 675 ευρώ από το amazon. Είναι η LTE έκδοση και το παίρνω με εταιρικό ΑΦΜ... τα αξίζει τα λεφτά του;;; ή να περιμένω να πέσει η τιμή;;; Δεν έχω Laptop πλέον και πιστεύω πως μπορεί να μου το αντικαταστήσει κατά ένα 90%, πείτε καμία γνώμη γιατί έχω καταμπερδευτεί!!!
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τη ραμ και το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος υπάρχει κάτι άλλο ανάμεσα στο note pro και στο note 10?
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τη ραμ και το λίγο μεγαλύτερο μέγεθος υπάρχει κάτι άλλο ανάμεσα στο note pro και στο note 10?

 

Καλησπέρα. Το note pro έχει USB 3.0 και δεν βγαίνει σε έκδοση με 16GB (32GB και πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα αλλά τα ίδια είναι? Και ραμ από 3 γίγα δεν έχουν? Και επεξεργαστή κτλπ...

 

Καλησπέρα. Ναι, εκτός από αυτά που σου είπα πιο πριν. Οι επεξεργαστές αλλάζουν όπως ακριβώς και στο note 2014 10,1". Δηλαδή το wi-fi only μοντέλο φοράει τον Exynos ενώ το LTE φοράει τον krait 400 (snapdragon 800)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note Pro 12.2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...