Jump to content

Τα παράπονα των Θεσσαλονικιών


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νά'ναι καλά το ίντερνετ και το ότι ακούμε ραδιόφωνα Θεσσαλονίκης...

Το emperor εννοείς, γιατί και το Internet δεν πάει πίσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στα Αθηναικά κανάλια επίσης είναι και αγεωγράφητοι.

Γι αυτούς δεν υπάρχει Βόρεια Έλλάδα.Όλα τα λένε Θεσσαλονίκη και πέφτουν μέσα μωρέ.

Σε δελτίο του ΑΝΤ1 είδα το εξής ελεινό (πολλές φορές όμως).Ρεπορτάζ σε απευθείας σύνδεση με τον Πολύγυρο Θεσσαλονίκης.Πόσο άσχετοι μπορεί να είναι ώστε να μη ξέρουν ότι ο Πολύγυρος είναι πρωτεύουσα του Νομού Χαλκιδικής? Γιατί όλα τα μεταφράζουν ως Θεσσαλονίκη? Μέχρι και χωρίο κάνανε την Χαλκιδική που βρίσκεται στον Ν.Θεσσαλονίκης.

Όχι άλλο κάρβουνο ρε παιδιά,έλεος Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πάλι ξέχασα. Το Ηράκλειο δεν είναι συμπρωτεύουσα. Δεν δικαιούται να διαμαρτύρεται, να απαιτεί και να μυξοκλαίει. Ε;

Το Ηράκλειο φίλτατε είναι μια κακοποιημένη Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

Στα Αθηναικά κανάλια επίσης είναι και αγεωγράφητοι.

Γι αυτούς δεν υπάρχει Βόρεια Έλλάδα.Όλα τα λένε Θεσσαλονίκη και πέφτουν μέσα μωρέ.

Σε δελτίο του ΑΝΤ1 είδα το εξής ελεινό (πολλές φορές όμως).Ρεπορτάζ σε απευθείας σύνδεση με τον Πολύγυρο Θεσσαλονίκης.Πόσο άσχετοι μπορεί να είναι ώστε να μη ξέρουν ότι ο Πολύγυρος είναι πρωτεύουσα του Νομού Χαλκιδικής? Γιατί όλα τα μεταφράζουν ως Θεσσαλονίκη? Μέχρι και χωρίο κάνανε την Χαλκιδική που βρίσκεται στον Ν.Θεσσαλονίκης.

Όχι άλλο κάρβουνο ρε παιδιά,έλεος Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα.

Ρε παιδιά ειλικρινά δεν μπορώ άλλο να ακούω για διαχωρισμούς και τέτοια... :down:

Βρήκατε τώρα κι εσείς ανθρώπους για να ασχοληθούν με τη Θεσ/νίκη... Ποιους; Τα κανάλια και τους δημοσιογράφους... :lol: Sorry αν προσβάλλω κανέναν τίμιο και εργατικό δημοσιογράφο αλλά οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και περιμένουν μια αφορμή για ρεπορτάζ έτσι ώστε το τόσο να το κάνουν ΤΟΣΟ! Από την άλλη απλά μην βλέπετε τα κανάλια αυτά... Δεν θα χάσετε εσείς όπως δεν χάνω κι εγώ που δεν τους παρακολουθώ κι έχει ησυχάσει το κεφάλι μου!

ΔΕΝ θέλουν όλοι οι κάτοικοι της Αθήνας ούτε το "κακό" ούτε την υποβάθμιση της Θεσ/νίκης! Μη κολλάτε και μην αποθαρρύνεστε από κάποιους κομπλεξικούς (το λιγότερο) που στάζουν χολή. Πόσοι από εμάς (συμπεριλαμβανομένου κι εμού) έχουμε ανέβει στη Θεσ/νίκη και έχουμε εντυπωσιαστεί από την ομορφιά της και τον τρόπο ζωής που έχουν οι κάτοικοί της; Πόσοι αξιόλογοι καλλιτέχνες (Μάλαμας,Παπάζογλου,Αγγελάκας/Τρύπες) κατεβαίνουν στην Αθήνα και απολαμβάνουν τέτοιας θέρμης και υποστήριξης; Και πόσα άλλα καλά υπάρχουν ακόμα και δεν τα έχω αναφέρει...

 

Υπάρχει κάτι που ζηλεύετε από την Αθήνα; Το νέφος; Την ολοένα και μεγαλύτερη συσσώρευση του κόσμου;

Δεν έχετε βαρεθεί; Εγώ έχω κουραστεί από κάτι τέτοιες ιστορίες! :rolleyes:

 

Όλα αυτά με φιλική διάθεση για διάλογο. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατηγόρησα τους κατοίκους της Αθήνας αλλά τους υπέυθυνους καναλιών.Σορυ αν έδωσα λάθος εντύπωση

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατηγόρησα τους κατοίκους της Αθήνας αλλά τους υπέυθυνους καναλιών.Σορυ αν έδωσα λάθος εντύπωση

Μπορεί να παράθεσα δικό σου post αλλά μίλαγα γενικότερα. ;)

Άμα γίνονται έργα (κι όχι μόνο) που αναβαθμίζουν το επίπεδο όλων των πόλεων δεν θα έρχονται όλοι στην Αθήνα αλλά θα μένουν εκεί που είναι.

 

Νομίζεις ότι τα κανάλια αντιπροσωπεύουν εμένα και τα γούστα μου και τον κάθε εμένα; Με κάτι σειρές τύπου Λάμψη και Καλημέρα Ζωή (και Νίκη και Αγγελική και Βίκη :lol: ) ; Ή με κάτι δελτία ειδήσεων (τουλάχιστον γελοία) γεμάτα στις δήθεν αποκλειστικότητες και τα παράθυρα; Ή για τις κουτσομπολίστικες εκπομπές που μαθαίνεις τι κάνει ο διπλανός σου και ο τάδε celebrity; Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω...

 

Εδώ δεν αρέσουν σε εμάς αυτά τα κανάλια θα αρέσουν σε εσας;

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτά είναι... Ορίστε ο τρόπος που μας αντιμετωπίζετε. Είμαστε ένα απόλυτο μηδενικό δηλαδή οι Θεσσαλονικείς και η Βόρεια Ελλάδα. Να σε πληροφορήσω ότι την ομάδα που κανείς δεν ξέρει όπως λες έξω από τη Θεσσαλονίκη σε έκανε υπερήφανο τη δεκαετία του 80, σε έφερε το πρώτο σου ευρωπαϊκό τρόπαιο το 87 (ναι τα 3/4 του Άρη παίζαν τότε στην Εθνική) και γενικά έκανε ένα άθλημα λαοφιλέστατο στην χώρα.

 

Και δεν το πάω οπαδικά, αλλά δεν αφουγκράζεσαι προφανώς τις φωνές των Βορειοελλαδιτών. Και μπορεί τα 2-3 τελευταία χρόνια να είμαστε όπως λες μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να μας χαντακώνουν τα αθηναϊκά κανάλια και να έχουμε αυτή τη συμπεριφορά από την πρωτεύουσα.

 

Γιατί να μη συγκρίνω τα ξένα ΜΜΕ και την αντιμετώπιση των ομάδων από εκείνα; Ρεπορτάζ όλων των ομάδων ακούς σε όλα τα δελτία. Δεν ξεχωρίζουν ούτε 2 ούτε 3 ομάδες. Και βέβαια θα υπάρχουν σε κάθε χώρα οι 2-3 δημοφιλέστερες ομάδες. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλες όμως.

 

Το συμπέρασμα είναι πάντως αυτό που βγαίνει από σένα φίλε Τρόμποκοπ. Και δεν είναι μόνο δικό σου, εσύ απλά εκφράζεις την άποψη των περισσότερων εδώ στην Αθήνα. Εγώ προσωπικά σπουδάζω εδώ στην Αθήνα, η καταγωγή μου είναι από Βόρεια Ελλάδα, και πίστεψέ με στα αθλητικά κυρίως νιώθω ξένος στον ίδιο μου τον τόπο. Δεν ακούω καθόλου νέα της ομάδας μου από αθηναϊκό μέσο είτε είναι ραδιόφωνο είτε τηλεόραση. Νά'ναι καλά το ίντερνετ και το ότι ακούμε ραδιόφωνα Θεσσαλονίκης...

Φίλε Μινόβγκ δεν είπε κανείς ότι τα κανάλια πρέπει να αδιαφορούν για τον Άρη επειδή δεν έχει επιτυχίες, οπότε μη μας λες για τις επιτυχίες του κλπ.

Αυτό που είπαμε είναι ότι πέραν της Θεσσαλονίκης, πανελλαδικά δηλαδή, οπαδούς του Άρη (και του ΠΑΟΚ, και του Ηρακλή) βρίσκεις με στο σταγονόμετρο. Αν διαφωνείς σε αυτό πες το. Αυτή είναι η ουσία για τα ιδιωτικά κανάλια, να υπάρχει κοινό, ενώ η "ΕΡΤ νοτίου Ελλάδος" δεν ασχολείται συνειδητά με τη βόρεια Ελλάδα για να αφήσει πεδίο για την ΕΤ3.

Όλη η Ελλάδα είναι ή Παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός ή ΑΕΚ. Για αυτό και τα πανελλαδικά ιδιωτικά κανάλια ασχολούνται με αυτές τις 3 ομάδες. Ή μήπως δεν ασχολούνται με τις 3 μεγάλες ομάδες της Θεσσαλονίκης περισσότερο από ότι αχολούνται πχ με τον Πανιώνιο και τον ΟΦΗ; Αυτό οφείλεται και πάλι στο ότι ο Άρης έχει πανελλαδικά κάπως περισσότερους οπαδούς από τον Πανιώνιο.

Ένα πολύ άσχημό σφάλμα που κάνετε οι Θεσσαλονικείς είναι το ότι γκρινιάζετε για άνιση μεταχείριση από το κράτος της Αθήνας, αλλά και εσείς με τη σειρά σας αδιαφορείτε τελείως για τις ακόμα μικρότερες πόλεις. Γιατί δηλαδή να δώσουν χρόνο τα πανελλαδικά κανάλια σε μια ομάδα που έχει οπαδούς μόνο στη Θεσσαλονίκη; Τον ρώτησες τον Καλαματιανό αν έχει όρεξη να βλέπει ρεπορτάζ για τον ΠΑΟΚ;

 

ΥΓ. Στο τέλος του post σου είπες τη μαγική λέξη: internet.

Αφού ρε ανήκεις στο 20% των Ελλήνων που έχει internet, τι τη θέλεις την τηλεόραση; Εγώ την ανοίγω μόνο για να δω φιλαράκια, φόρμουλα 1, Singles, και άντε και καμιά συνέντευξη σοβαρού πολιτικού.

Μη χαλάς τη ζαχαρένια σου για το χαζοκούτι.

 

Στα Αθηναικά κανάλια επίσης είναι και αγεωγράφητοι.

Γι αυτούς δεν υπάρχει Βόρεια Έλλάδα.Όλα τα λένε Θεσσαλονίκη και πέφτουν μέσα μωρέ.

Σε δελτίο του ΑΝΤ1 είδα το εξής ελεινό (πολλές φορές όμως).Ρεπορτάζ σε απευθείας σύνδεση με τον Πολύγυρο Θεσσαλονίκης.Πόσο άσχετοι μπορεί να είναι ώστε να μη ξέρουν ότι ο Πολύγυρος είναι πρωτεύουσα του Νομού Χαλκιδικής? Γιατί όλα τα μεταφράζουν ως Θεσσαλονίκη? Μέχρι και χωρίο κάνανε την Χαλκιδική που βρίσκεται στον Ν.Θεσσαλονίκης.

Όχι άλλο κάρβουνο ρε παιδιά,έλεος Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα.

Να το πάλι το λάθος που εκανα πιο πάνω bolt. Επειδή σε ένα κανάλι γράψανε τον Πολύγυρο ως Θεσσαλονίκη, αμέσως έβγαλες το συμπέρασμα ότι για αυτούς δεν υπάρχει βόρεια Ελλάδα. Σε πληροφορώ ότι παρόμοια λάθη κάνουν και για τη νότια Ελλάδα, απλά σου ξεφεύγουν επειδή δεν γνωρίζεις αρκετά καλά τα μέρη.

 

Ξεπεράστε το Αθήνα Vs Θεσσαλονίκη, είναι "μάχη" χαμένη από χέρι και δίκαια.

Ας μιλήσουμε γενικότερα για την παραμελημένη επαρχία, και για το ποιά πολιτική πρέπει να εφαρμοστεί για την περιφερειακή ανάπτυξη. Γιατί όντως υπάρχει πρόβλημα, είμαστε ένα από τα πιο υδροκέφαλα κράτη στον ανεπτυγμένο κόσμο.

Όταν όμως αντί να θέσετε το πρόβλημα της περιφερειακής ανάπτυξης απλά ζητάτε να γίνει η Θεσσαλονίκη άλλη μια Αθήνα, με μικρότερη ίσως εμβέλεια, δε μπορώ να συμφωνήσω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μινόβγκ δεν είπε κανείς ότι τα κανάλια πρέπει να αδιαφορούν για τον Άρη επειδή δεν έχει επιτυχίες, οπότε μη μας λες για τις επιτυχίες του κλπ.

Αυτό που είπαμε είναι ότι πέραν της Θεσσαλονίκης, πανελλαδικά δηλαδή, οπαδούς του Άρη (και του ΠΑΟΚ, και του Ηρακλή) βρίσκεις με στο σταγονόμετρο. Αν διαφωνείς σε αυτό πες το. Αυτή είναι η ουσία για τα ιδιωτικά κανάλια, να υπάρχει κοινό, ενώ η "ΕΡΤ νοτίου Ελλάδος" δεν ασχολείται συνειδητά με τη βόρεια Ελλάδα για να αφήσει πεδίο για την ΕΤ3.

Όλη η Ελλάδα είναι ή Παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός ή ΑΕΚ. Για αυτό και τα πανελλαδικά ιδιωτικά κανάλια ασχολούνται με αυτές τις 3 ομάδες. Ή μήπως δεν ασχολούνται με τις 3 μεγάλες ομάδες της Θεσσαλονίκης περισσότερο από ότι αχολούνται πχ με τον Πανιώνιο και τον ΟΦΗ; Αυτό οφείλεται και πάλι στο ότι ο Άρης έχει πανελλαδικά κάπως περισσότερους οπαδούς από τον Πανιώνιο.

Ένα πολύ άσχημό σφάλμα που κάνετε οι Θεσσαλονικείς είναι το ότι γκρινιάζετε για άνιση μεταχείριση από το κράτος της Αθήνας, αλλά και εσείς με τη σειρά σας αδιαφορείτε τελείως για τις ακόμα μικρότερες πόλεις. Γιατί δηλαδή να δώσουν χρόνο τα πανελλαδικά κανάλια σε μια ομάδα που έχει οπαδούς μόνο στη Θεσσαλονίκη; Τον ρώτησες τον Καλαματιανό αν έχει όρεξη να βλέπει ρεπορτάζ για τον ΠΑΟΚ;

Λεύτωνα απόσο ξέρω δεν ασχολείσαι και πολύ με τα αθλητικά πλην της Φόρμουλα. :p Οπότε σε δικαιολογώ απολύτως που δεν γνωρίζεις ότι από τις ομάδες της Θεσσαλονίκης ΠΑΟΚ και ΑΡΗΣ έχουν φιλάθλους πανελλαδικά για να μην πω παγκόσμια. Συνδέσμους των ομάδων αυτών θα βρεις σχεδόν σε όλες τις επαρχιακές πόλεις. ;)

 

Το ότι λες πως όλη η Ελλάδα είναι ή ΠΑΟ, ή ΑΕΚ ή Ολυμπιακός είναι αυτό που θέλουν να σε ταϊσουν τα αθηναϊκά (πανελλήνιας εμβέλειας) ΜΜΕ. Δεν είναι έτσι τα πράματα. Για δες σε όλη τη Μακεδονία και τη Θράκη τι συμβαίνει που αντιστοιχούν στο 1/3 του ελλαδικού πληθυσμού. Είναι κατεξοχήν ομάδες Βορείου Ελλάδας. Αν και ομολογώ πως τελευταία υπάρχει μια τάση οι ομάδες των Αθηνών να κερδίζουν φιλάθλους και εκεί... :O

 

Αυτό όμως δε σημαίνει πως θα πρέπει να παραμερίζονται. Ορίστε από κάθε ποστ φίλου εκτός Βορείου Ελλάδας επικρατεί ειρωνεία και απαξίωση των ομάδων μας. Δεν σας κατηγορώ όμως γι'αυτό. Απλά δίνω μεγάλο μερίδιο ευθύνης στα ΜΜΕ. Και μάλλον για να λες κι εσύ τα ίδια επηρεάζεσαι από αυτά ή τους φίλους σου που τα παρακολουθούν... :O

Link to comment
Share on other sites

Λεύτωνα απόσο ξέρω δεν ασχολείσαι και πολύ με τα αθλητικά πλην της Φόρμουλα. :p Οπότε σε δικαιολογώ απολύτως που δεν γνωρίζεις ότι από τις ομάδες της Θεσσαλονίκης ΠΑΟΚ και ΑΡΗΣ έχουν φιλάθλους πανελλαδικά. Συνδέσμους των ομάδων αυτών θα βρεις σχεδόν σε όλες τις επαρχιακές πόλεις. ;)

 

Το ότι λες πως όλη η Ελλάδα είναι ή ΠΑΟ, ή ΑΕΚ ή Ολυμπιακός είναι αυτό που θέλουν να σε ταϊσουν τα αθηναϊκά (πανελλήνιας εμβέλειας) ΜΜΕ. Δεν είναι έτσι τα πράματα. Για δες σε όλη τη Μακεδονία και τη Θράκη τι συμβαίνει που αντιστοιχούν στο 1/3 του ελλαδικού πληθυσμού. Είναι κατεξοχήν ομάδες Βορείου Ελλάδας. Αν και ομολογώ πως τελευταία υπάρχει μια τάση οι ομάδες των Αθηνών να κερδίζουν φιλάθλους και εκεί... :O

 

Αυτό όμως δε σημαίνει πως θα πρέπει να παραμερίζονται. Ορίστε από κάθε ποστ φίλου εκτός Βορείου Ελλάδας επικρατεί ειρωνεία και απαξίωση των ομάδων μας. Δεν σας κατηγορώ όμως γι'αυτό. Απλά δίνω μεγάλο μερίδιο ευθύνης στα ΜΜΕ. Και μάλλον για να λες κι εσύ τα ίδια επηρεάζεσαι από αυτά ή τους φίλους σου που τα παρακολουθούν... :O

Εγώ πάντως από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, δηλαδή λίγο πριν εμφανιστούν τα ιδιωτικά κανάλια, στα μέρη μου όλοι ήταν ή Παναθηναϊκός ή Ολυμπιακός ή ΑΕΚ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι χάος είναι αυτό με το παρκάρισμα στη Θεσ/νίκη??? Η Αθήνα μπροστά της είναι παράδεισος!!!! Εγώ θα προτιμούσα ως έργο ένα αρκετά εκτεταμένο Μετρό.

Και θέλω τους οδηγούς των αυτοκινήτων να τρίξουν λίγο τα δόντια στους μηχανόβιους. Δε φτάνει που την κάνουν τη "βρωμιά" τους, σου τη λένε κι΄από πάνω!!! (λέτε να τους προκαλούν οι "Αθηναϊκές" πινακίδες μου? :p ;) )

Link to comment
Share on other sites

Το παρκάρισμα στη Θεσσαλονίκη είναι κόλαση φίλε.

Σε σχέση με την Αθήνα είμαστε πολυ χάλια... Για τα πανηγυρια τελείως.

Δεν ξέρω τι γίνεται στη Πάτρα στη Λάρισα και στο Ηράκλειο αλλά εδω η κατάσταση είναι δραματική.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μέσα στη πόλη ποτέ δεν έχω πάρει αυτοκίνητο. Ούτε τα βράδυα.

Αυτοκίνητο μόνο για μετακινήσεις εκτός πόλης και εκτός νομού.

Υπάρχει καλύτερη Θεσσαλονίκη και τη θέλουμε. :p

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μέσα στη πόλη ποτέ δεν έχω πάρει αυτοκίνητο. Ούτε τα βράδυα.

Αυτοκίνητο μόνο για μετακινήσεις εκτός πόλης και εκτός νομού.

Υπάρχει καλύτερη Θεσσαλονίκη και τη θέλουμε. :p

 

Καλα για μερα στο κεντρο δεν το συζητω, μονο προς ανατολικα το παιρνω για καφεδακι κλπ.Τα βραδυα το παιρνω γιατι δεν γινεται και αλλιως (σιγα μη δωσω και λεφτα σε ταριφα!), οπου τα πραγματα δεν ειναι και τοσο τραγικα αν εξαιρεσεις Παρασκευη και Σαββατο.

 

Παρολο αυτα σχεδον κανεις δεν χρησιμοποιει τα ΜΜΜ οταν εχει αυτοκινητο. Το βλεπω και στους φιλους μου, κανεις δεν παιρνει το λεωφορειο και εχει τις κλασικες δικαιολογιες "σιγα μη γινω παστη σαρδελα", "γι'αυτο εχω το αυτοκινητο" κλπ. Οι κοπελες δε, το θεωρουν και τρε μπαναλ να βρεθειτε στο κεντρο και να εχεις ερθει ποδαρατος, μια φορα κατι πηγε να μου πει μια και της απαντησα ορθα κοφτα "αν ειχες και στο χωριο σου αμαξι ελα απο το σπιτι να με παιρνεις" :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι χάος είναι αυτό με το παρκάρισμα στη Θεσ/νίκη??? Η Αθήνα μπροστά της είναι παράδεισος!!!! Εγώ θα προτιμούσα ως έργο ένα αρκετά εκτεταμένο Μετρό.

Και θέλω τους οδηγούς των αυτοκινήτων να τρίξουν λίγο τα δόντια στους μηχανόβιους. Δε φτάνει που την κάνουν τη "βρωμιά" τους, σου τη λένε κι΄από πάνω!!! (λέτε να τους προκαλούν οι "Αθηναϊκές" πινακίδες μου? :p ;) )

Φίλε μου πλάκα κάνεις έτσι; :rolleyes:

Ότι χειρότερο μπορεί να σου τύχει στην Αθήνα...

4 χρόνια που έχω το αμάξι και πήγα 2 φορές κέντρο και βλαστήμισα την ώρα και τη στιγμή που μπήκα κέντρο.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα πώ και φτάνει...

Μία φορά στην ζωή μου κατέβηκα Αθήνα για 3ήμερο.Παρασκευή με Κυριακή.

Παρασκευή βράδυ με το που μπαίνω Αθήνα αρρωσταίνω βαρία.2 μέρες κρεβατωμένος.

Κυριακή στο αμάξι για τον δρόμο της επιστροφής γίνομαι περδίκι....

Ηθικό δίδαγμα : Δεν χωνεύω την Αθήνα και τα αισθήματα είναι αμοιβαία...

Απο τότε δεν έχω πατήσει και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω το πόδι σε αυτήν την πόλη..

Ελλάδα για μένα είναι όλη η Ελλάδα πλήν Αθηνών :)

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Ένα θα πώ και φτάνει...

Μία φορά στην ζωή μου κατέβηκα Αθήνα για 3ήμερο.Παρασκευή με Κυριακή.

Παρασκευή βράδυ με το που μπαίνω Αθήνα αρρωσταίνω βαρία.2 μέρες κρεβατωμένος.

Κυριακή στο αμάξι για τον δρόμο της επιστροφής γίνομαι περδίκι....

Ηθικό δίδαγμα : Δεν χωνεύω την Αθήνα και τα αισθήματα είναι αμοιβαία...

Απο τότε δεν έχω πατήσει και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω το πόδι σε αυτήν την πόλη..

Ελλάδα για μένα είναι όλη η Ελλάδα πλήν Αθηνών :)

Kαλά,αυτό τώρα τι είδους επιχείρημα μπορεί να είναι;

Κι εγω μια φορά μικρός κατεβαίνοντας απο Σέρρες για Θεσσαλονίκη,μπαίνοντας στη πόλη με έπιασε κόψιμο και επειδή είχε κίνηση στο δρόμο,μέχρι να φτάσω στο σπίτι παραλίγο να χε..ώ πάνω μου. :p :lol:

Αυτό τι σημαίνει δηλαδή,οτι πρέπει να μισήσω τη Θεσσαλονίκη και να μην ξαναπατήσω εκεί;

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πλάκα κάνεις έτσι; :rolleyes:

Ότι χειρότερο μπορεί να σου τύχει στην Αθήνα...

4 χρόνια που έχω το αμάξι και πήγα 2 φορές κέντρο και βλαστήμισα την ώρα και τη στιγμή που μπήκα κέντρο.

Φαντάζομαι, δε μιλάς για το παρκάρισμα, αλλά για την κίνηση...

Δεν είμαι ούτε από Αθήνα ούτε από Θεσ/νίκη αλλά προτιμώ την Αθήνα. Επειδή έχω κυκλοφορίσει περισσότερο ίσως ξέρω καλύτερα τους δρόμους και που να κινηθώ πιο γρήγορα, και που θα βρω σχεδόν σίγουρα παρκάρισμα (τώρα μη μου πείτε ότι σας φταίει η κίνηση στην παραλιακή την Παρασκευή και το Σαββατο το βράδυ όπως ο φίλος παραπάνω...).

Νομίζω και στη Θεσσαλονίκη ξέρω όλα τα στενά του κέντρου, αλλά εκεί ψάχνω μόνο μήπως βρω μια θέση που ΔΕΝ ΔΙΠΛΟΠΑΡΚΑΡΟΥΝ :cool:

Link to comment
Share on other sites

 

Ε αυτά είναι... Ορίστε ο τρόπος που μας αντιμετωπίζετε. Είμαστε ένα απόλυτο μηδενικό δηλαδή οι Θεσσαλονικείς και η Βόρεια Ελλάδα. Να σε πληροφορήσω ότι την ομάδα που κανείς δεν ξέρει όπως λες έξω από τη Θεσσαλονίκη σε έκανε υπερήφανο τη δεκαετία του 80, σε έφερε το πρώτο σου ευρωπαϊκό τρόπαιο το 87 (ναι τα 3/4 του Άρη παίζαν τότε στην Εθνική)

 

Τελείως πληροφοριακά, η Εθνική λέγεται Εθνική γιατί είναι ομάδα του έθνους, όλων των Ελλήνων, όχι των Αρειανών και των κάθε Αρειανών. Έλεος δηλαδή... Με την δικιά σου λογική οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού δεν θα έπρεπε να βγουν στους δρόμους να πανηγυρίσουν επειδή η ομάδα τους δεν είχε ΚΑΝΕΝΑΝ βασικό στην εθνική που πήρε το Euro πέρυσι... Αδερφέ, ΟΧΙ, δεν είναι έτσι.

 

Επιπλέον επιτυχίες αντίστοιχες με του Άρη έχουν και άλλες ομάδες(και μάλιστα πολύ πιο πρόσφατες.)

 

SFW?!?!?!?! Μήπως πρέπει τα αθηναικά κανάλια να αρχίσουν να αφιερώνουν τρίωρα ντοκυμαντέρ στον Άρη της δεκαετίας του 80 για να μην αιθάνονται αδικημένοι οι Θεσσαλονικείς σουπεράδες; :blink:

 

Και δεν το πάω οπαδικά, αλλά δεν αφουγκράζεσαι προφανώς τις φωνές των Βορειοελλαδιτών. Και μπορεί τα 2-3 τελευταία χρόνια να είμαστε όπως λες μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας, αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να μας χαντακώνουν τα αθηναϊκά κανάλια και να έχουμε αυτή τη συμπεριφορά από την πρωτεύουσα.

 

Ε, συγγνώμη αλλά τώρα καταστροφολογείς. Δηλαδή λες ότι τα αθηναικά κανάλια έχουν μια συγκεκριμένη προτίμηση να αγνοούν τις ομάδες της Θεσσαλονίκης; Τότε τι να πουν οι Κερκυραίοι, τι να πουν οι Ξανθιώτες, τι θα λένε του χρόνου οι Λαρισαίοι... :w00t:

 

Γιατί να μη συγκρίνω τα ξένα ΜΜΕ και την αντιμετώπιση των ομάδων από εκείνα; Ρεπορτάζ όλων των ομάδων ακούς σε όλα τα δελτία. Δεν ξεχωρίζουν ούτε 2 ούτε 3 ομάδες. Και βέβαια θα υπάρχουν σε κάθε χώρα οι 2-3 δημοφιλέστερες ομάδες. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλες όμως.

 

Να μην συγκρίνεις γιατί είναι ανόμοια πράγματα. :!: Πόσο ποιο απλά να το πω; Στην Ελλάδα οι 3 καλύτερες ομάδες που κάθε χρόνο είναι στις πρώτες θέσεις είναι όλες Αθηναικές. Με ποιον θα ασχολούνται τα ΜΜΕ? Στην Αγγλία οι διεκδικητές του τίτλου είναι όλοι στο Λονδίνο; :blink: Στην Ισπανία όλες στην Μαδρίτη; Στην Γερμανία όλες στο Βερολίνο;

 

Άν αλλάξει αυτή η κατάσταση στην Ελλάδα και π.χ. ο Άρης γίνει διεκδικιτής του τίτλου και τα ΜΜΕ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ μαζί του, τότε ναι, να διαμαρτυρηθείς. Τώρα όμως... :shifty:

 

Εγώ προσωπικά σπουδάζω εδώ στην Αθήνα, η καταγωγή μου είναι από Βόρεια Ελλάδα, και πίστεψέ με στα αθλητικά κυρίως νιώθω ξένος στον ίδιο μου τον τόπο. Δεν ακούω καθόλου νέα της ομάδας μου από αθηναϊκό μέσο είτε είναι ραδιόφωνο είτε τηλεόραση. Νά'ναι καλά το ίντερνετ και το ότι ακούμε ραδιόφωνα Θεσσαλονίκης

 

Ώπα ρε Μήτσο. Και εγώ Αθήνα σουδάζω αλλά δεν είμαι όπως και εσύ Αθηναίος. Παραπονιέσαι για την δυσμενή ειδησεογραφική κάλυψη των ομάδων της πόλης σου. Δηλαδή εγώ που περιμένω την τριμηνιαία έκδοση της "Ηχούς της Ανδραβίδας" για να πληροφορηθώ για τις ομάδες του χωριού μου (Δάφνη, Φίλιππος Ανδραβίδας) τι πρέπει να κάνω; Να ξεκινήσω αποσχιστική επανάσταση και να ζητήσω καθεστώς αυτονομίας όπως οι Βάσκοι; :w00t:

 

Κατάλαβέ το: Κανένα κανάλι δεν πρόκειται να ασχοληθεί ποτέ με μια παρακμιακή ομάδα που δεν πουλάει. Από όποια πόλη και να είναι. Και δεν το λέω εγώ, οι νόμοι της αγοράς το λένε. Ασχολείται κανένα κανάλι με την π.χ. Χαλκηδόνα;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβέ το: Κανένα κανάλι δεν πρόκειται να ασχοληθεί ποτέ με μια παρακμιακή ομάδα που δεν πουλάει. Από όποια πόλη και να είναι. Και δεν το λέω εγώ, οι νόμοι της αγοράς το λένε. Ασχολείται κανένα κανάλι με την π.χ. Χαλκηδόνα;

Από δω ξεκινάει το μέγα λάθος σου. Οι ομάδες της Θεσσαλονίκης πουλάνε και πάρα πολύ μάλιστα. Και σε παρακαλώ μην συγκρίνεις την Χαλκηδόνα με Άρη. Πάρε πίσω τον όρο παρακμιακή. Όχι και έτσι. :down:

 

Η εξουσία προωθεί τους δυνατούς. Διαφωνείς; Δεν είναι όλο το ποδόσφαιρο οι 3 των Αθηνών. Και μην συγκρίνεις τον Άρη,τον ΠΑΟΚ και γενικά ομάδες με πολύ λαό με την ομάδα του χωριού σου. :!:

 

Το ένα προϋποθέτει το άλλο. Ας είχαν όλες οι ομάδες ανάλογο χρόνο από τα ΜΜΕ και θα υπήρχε και η ποδοσφαιρική αποκέντρωση. Όχι πρώτα να γίνεις όπως λες δυνατός για να σε δείξουν τα ΜΜΕ. Είναι τελείως λάθος το σκεπτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως εσύ μεγάλωσες γνωρίζοντας ΑΕΚ,ΠΑΟ,ΟΣΦΠ έτσι κι εμείς εδώ πάνω μάθαμε ΠΑΟΚ,ΑΡΗ,ΗΡΑΚΛΗ,ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ,ΠΟΝΤΙΟΥΣ ΒΕΡΟΙΑΣ κτλ κτλ αλλά ξέραμε και τις Αθηναικές ομάδες και τον ΟΦΗ της Κρήτης.Δεν είναι τυχαίο.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από μικρός ήξερα και τους Πόντιους Βέροιας και τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας και την Αναγέννηση Καρδίτσας και το Αγερσανί Νάξου. Αμάν πια με την ίδια καραμέλα. Λες και φταίνε οι άλλοι για τα χάλια των ομάδων σας. Δηλαδή όταν βγαίνουν στο ΟΥΕΦΑ, οφείλεται στα καναλια και τις εφημερίδες?
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ..... τι θεμα και αυτο...

Λοιπον πρωσωπικα εχω ζησει αρκετα και στις δυο πολεις και εχω να πω τα εξης:

Τα τελευταια 6 χρονια περιπου εχει αυξηθει δραματικα ο αριθμος των αυτοκινητων στην θεσσαλονικη! Και οχι μονο των επιβατικων....

Αθηνα εχω μεινει αρκετο χρονικο διαστημα (προσφατα μαλιστα!) και εχω να πω σχετικα με το παρκαρισμα οτι η θεσσαλονικη ειναι κολαση!! οχι μονο στο κεντρο αλλα και στις διαφορες περιοχες της! στην Αθηνα δεν υπαρχει περιπτωση καπου θα το "χωσεις" το αυτοκινητο σου εστω και για λιγο! ενω εδω διπλο, η τριπλο,και παλι τυχερος θα εισαι!

Οσο τωρα αφορα καποιους φιλους που εγραψαν ποιο πανω διαφορα (προσωπικα δεν εχω καμια διαθεση για αντιπαραθεση!) σχετικα με το μετρο την υποθαλλασια, και τα κονδυλια για αυτη την πολη, συγκρινοντας την θεσσαλονοκη με πολυ μικροτερες πολεις, εχω να πω οτι μαλλον δεν εχουν επισκεφτει ποτε την πολη μας, για να δουνε και να καταλαβουνε οτι τουλαχιστον η γεωγραφικη της εκταση δεν εχει καμια, μα εντελως καμια σχεση με μικροτερη επαρχιακη πολη!! Γενικα σε προβληματα μεγαλουπολης κοντευει να πλησιασει την Αθηνα! Σχολια του τυπου: "η Λαρισα δεν ζηταει" η "το ηρακλειο δεν ζηταει" ειναι σεβαστα σαν αποψεις, αλλα δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα, διοτι τα μεγεθη δεν ειναι σε καμια περιπτωση συγκρισιμα! Ελατε μια βολτα, η ακομα καλυτερα ζηστε εδω για ενα μικρο χρονικο διαστημα και θα καταλαβετε.....

Φιλικα..

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

εμένα απο θεσσαλονίκη μου έμειναν μόνο οι βουλγάρες στα δικαστήρια.για αυτό μόνο καλή είναι η θεσσαλονίκη.δεν είχε και τίποτα αξιόλογο.ούτε κάν συγκρίνεται με αθήνα.η μέρα με τη νύχτα. :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

και μην ανησυχείτε.τώρα που θα πέσει ο άρης όλα τα κανάλια μαζί του θα ασχολούνται.άκουσα κι ένα κουφό.ότι ο αρης,παοκ έχουν φίλους παγκόσμια και πανελλαδικά.μεγάλη μούφα.΄πέρα απο τη θεσσαλονίκη ειδικά ο άρης είναι σχεδόν άγνωστος τόσο για την ιστορία του,όσο και την σημερινή του υπόσταση.εκεί εκεί στη β εθνική ,όλοι μαζί σας θα ασχολούνται.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...