Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω! Μηπως ξερεις πως μπορω να το αναβαθμισω σε Kitkat ή δεν εχει βγει ακομα official Upgrade?:rolleyes:

 

Μέχρι να βγει official upgrade , θα έχουμε αλλάξει τηλέφωνο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κύριοι καλές γιορτές να έχουμε με υγεία και αν ξεστραβωθει ο Άη Βασίλης ας φέρει καμία κιτ κατ προς τα εδώ!!:-) αν και το βλέπω μέχρι σοκολάτα να φέρνει..!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά με υγεία για όλους.

Περιμένω αναβάθμιση για το Idol X+ αλλά δεν βλέπω κάτι. Το τηλέφωνο είναι πολύ δυνατό. Πως το παραμέλησαν έτσι ρε παιδιά.

Να έπαιρνε τουλάχιστον την 4.3 εγώ θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Με την 4.2 είμαστε κάπως απαρχαιωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία για όλους.

Περιμένω αναβάθμιση για το Idol X+ αλλά δεν βλέπω κάτι. Το τηλέφωνο είναι πολύ δυνατό. Πως το παραμέλησαν έτσι ρε παιδιά.

Να έπαιρνε τουλάχιστον την 4.3 εγώ θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Με την 4.2 είμαστε κάπως απαρχαιωμένοι.

Τελικά πάνω που έλεγα για αναβάθμιση πατάω για ενημερώσεις συστήματος και μου βγάζει νέο λογισμικό. Λέω έχει γούστο να έγινε το θαύμα αλλά ήταν μια ενημέρωση μεγέθους 16MB και ο αριθμός δομής από 01002 έγινε 01003 στην έκδοση πάλι 4.2.2 φυσικά. Εκ πρώτης όψεως δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό. Άντε να δούμε πότε θα δούμε κάτι διαφορετικό :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία για όλους.

Περιμένω αναβάθμιση για το Idol X+ αλλά δεν βλέπω κάτι. Το τηλέφωνο είναι πολύ δυνατό. Πως το παραμέλησαν έτσι ρε παιδιά.

Να έπαιρνε τουλάχιστον την 4.3 εγώ θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Με την 4.2 είμαστε κάπως απαρχαιωμένοι.

Αμα περιμένεις από την ελληνική αντιπροσωπεία να ανεβάσει αναβάθμιση στους servers της......χ@σε ψηλά και αγνάντευε που λένε(εφόσον έχεις συσκευή ελληνική),σε πολλές ευρωπαικές χώρες την έχουν πάρει ήδη http://www.gsmarena.com/newscomm-9342.php αλλά εδώ.....:wacko:.

Με ρώταγε ενας γνωστός τις προάλλες αν είναι να πάρει το IdolX+ και φυσικά τον απέτρεψα......μακριά και αλάργα,έχω προσωπική πείρα πλέον από πέρσι,πρόπερσι και βλέπω τίποτα δεν άλλαξε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα περιμένεις από την ελληνική αντιπροσωπεία να ανεβάσει αναβάθμιση στους servers της......χ@σε ψηλά και αγνάντευε που λένε(εφόσον έχεις συσκευή ελληνική),σε πολλές ευρωπαικές χώρες την έχουν πάρει ήδη http://www.gsmarena.com/newscomm-9342.php αλλά εδώ.....:wacko:.

Με ρώταγε ενας γνωστός τις προάλλες αν είναι να πάρει το IdolX+ και φυσικά τον απέτρεψα......μακριά και αλάργα,έχω προσωπική πείρα πλέον από πέρσι,πρόπερσι και βλέπω τίποτα δεν άλλαξε ακόμα.

 

Από email επικοινωνία προ ολίγων ημερών με Alcatel ,Μου απάντησαν οτι δεν ξέρουν πότε ακριβώς θα δώσουν την αναβάθμιση σε σε κιτ κατ...

Edited by ikaros_7
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Από email επικοινωνία προ ολίγων ημερών με Alcatel ,Μου απάντησαν οτι δεν ξέρουν πότε ακριβώς θα δώσουν την αναβάθμιση σε σε κιτ κατ...

Πολύ ανοργάνωτοι εκεί στην Alcatel. Όλο δεν ξέρω και δεν ξέρω είναι. Το θέμα είναι ότι δεν λένε κάτι συγκεκριμένο ούτε στο περίπου.

Και είναι πολύ καλό τηλέφωνο για να το αγνοούν έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ανοργάνωτοι εκεί στην Alcatel. Όλο δεν ξέρω και δεν ξέρω είναι. Το θέμα είναι ότι δεν λένε κάτι συγκεκριμένο ούτε στο περίπου.

Και είναι πολύ καλό τηλέφωνο για να το αγνοούν έτσι...

 

Οι εταιρείες δεν έχουν καταλάβει οτι το πολυτιμότερο ειναι να ικανοποιούν τους πελάτες δίνοντας τους σοβαρές απαντήσεις. Και για να μην παρεξηγηθώ, έστω και μια απάντηση του τύπου δεν θα αναβαθμιστεί ή θα γίνει στο επόμενο τάδε χρόνο ειναι καλύτερο από το δεν ξέρουμε πότε...τι στο δι@ολο....αν δεν ξέρετε ρωτήστε τα κεντρικά .... Έλεος δλδ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω το συγκεκριμενο τηλεφωνο και προσπαθησα να βαλω νεα ρομ με αποτελεσμα να κλειδωσει και να μην ανοιγει παρα μονο σε κατασταση download mode αν το λεω καλα.αυτο που κανεις πατωντας ταυτοχρονα το power button και το volume up.μπορει καποιος να με βοηθησει?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω τη συγκεκριμένη συσκευή περίπου 20 μέρες και από χθες ξαφνικά δεν μπορεί να πιάσει κανένα wifi δίκτυο πέραν του σπιτιού μου. Δοκίμασα επανεκκίνηση αλλά τίποτα.

 

Σήμερα το πρωί δεν χτύπησε το ξυπνητήρι, και από το πρωί όσες φορές και αν το ρύθμισα να χτυπήσει, αυτό δεν χτύπησε ποτέ.

 

Επίσης το πρωί που το αποσύνδεσα από τον φορτιστή, η μπαταρία έπεσε από το 100% στο 95% μέσα σε 3 λεπτά, χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, απλά δεν είχε ανοιχτεί οθόνη.

 

Το απόγευμα θα το πάω εκεί που το αγόρασα αλλά ήθελα πρώτα να δω μήπως και κάποιο άλλο μέλος είχε παρόμοια προβλήματα.

 

Ευχαριστώ

Edited by dinos_thess
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απο όσους το πήρατε, μπορείτε να μου κάνετε συγκριση της κάμεράς του με του 997D (όσοι το είχατε) ή με του Samsung Galaxy S3

Φιλικά

Άκης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Απο όσους το πήρατε, μπορείτε να μου κάνετε συγκριση της κάμεράς του με του 997D (όσοι το είχατε) ή με του Samsung Galaxy S3

Φιλικά

Άκης

Ειχα το 997D οποτε εισαι τυχερος! Λοιπον σε σχεση με αυτο το X+ βγαζει καλυτερες φωτογραφιες ως προς τη λεπτομερεια τους και την ακριβεια χρωματων (δεν ειναι υπερτονισμενα οπως στο 997D). Οι ληψεις ειναι πολυ πιο γρηγορες στο Χ+ αλλα απο την αλλη υπαρχει πιο πολυ θορυβος στις φωτογραφιες. Φυσικα σε χαμηλο ISO (κυριως 200 και κατω) το θεμα του θορυβου εξαλειφεται σχεδον.

Τελος στο βιντεο ειναι σαφως ανωτερο απο καθε αποψη σε σχεση με το 997D.

 

Δεν ξερω αν σκεφτεσαι τη μεταβαση παντως μην το βιαζεσαι, το Χ+ ειναι ενα κινητο που android 5 δεν παιζει να δει και γενικοτερα αυτους τους μηνες ανακοινωνονται πολλα νεα μοντελα απο διαφορους κατασκευαστες.

Εγω περιμενω το Asus Zenfone 2! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τις τελευταίες ημέρες μου έκανε το εξής θέμα το κινητο :

Το έβαζα για φόρτιση , και όταν ήταν πλήρως φορτισμένο και το έβγαζα , η μπαταρία έπεφτε από το 100% στο 92 σε χρόνο dt.

Μετά δούλευε οκ και είχε φυσιολογικό drainage μέχρι το 14% όπου και πάλι μετά έπεφτε στο 0% μέσα σε 3 λεπτά...

μετα από αρκετά trial and error και restarts τι ΣΚ..Α φταίει ... Απεγκατεστησα το greenify και έκανα ενα restart...

Πλέον το κινητό δουλεύει απροβλημάτιστα και η μπαταρία γύρισε στο normal....

Αυτά ...

 

Και εγώ έχω παρατηρήσει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Πως ακριβώς το έφτιαξες?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω παρατηρήσει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Πως ακριβώς το έφτιαξες?

 

Κοιτα, έμενα όπως θα διάβασες μου το έκανε με το greenify. Το Απεγκατεστησα και έφτιαξε. Τώρα, δεν ξέρω αν και στην δίκη σου περίπτωση μπορεί να βοηθήσει...

Επίσης αν έχεις βάλει την Lenovo snap it εφαρμογή ( η οποια ειναι άψογη κατ´αλλα) Απεγκατεστησε την και αυτήν και δοκίμασε... Μου δημιουργούσε και αυτή θέμα...

Edited by ikaros_7
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα και από εμενα ευτυχισμένος κατοχος του idol x+ και επειδή μεταβαινω από νοκια σε android και όχι καποιο που να γνωριζω εχει κανει ςνα μου πει πως μπορω να κανω ελεγχω και κλεισιμο στις εφαρμογες που νομιζω ότι εχω κλεισει αλλα δεν είναι κλειστές ? με το cleanmastere δεν βλεπω να γινονται και πολλα .χαθηκε να εχει το κλεισιμο με το συρσιμο παραθυρων με το κουμπακι που εχουν όλα τα android...κατά τα αλλα όλα τελεια με το κινητο εκτος της φωτογραφικης του. (πως να είμαι ικανοποιημένος αφου ειχα το νοκια 808....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορείς να βάλεις το greenify (θέλει root rights) για να απενεργοποιείς τις εφαρμογές που δεν θέλεις να ανοίγουν από μόνες τους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μία ερώτηση . Έχω default για κλήσεις την sim1 και κάθε φορά που θέλω να κανω κλήση σε αριθμό που έχω κάνει αντιστοίχηση της κάρτας sim 2 Με ρωτάει για επιβεβαίωση αν θέλω να πάρω από τη συγκεκριμένη sim 2 τον αριθμό. Πως γίνεται να μην με ρωτάει κάτι τέτοιο αλλα να παίρνει απευθείας τον αριθμό ?

Ξέρεις κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ειναι rooted και θελει να δει βελτιωση στην μπαταρια να τσεκαρει το One Power Guard. Κανει φοβερη δουλεια. Το εχω συνδιασει με Greenify και εχω δει διαφορα.

Μετα απο σχεδον 1 μερα χρησης (21 ωρες) η μπαταρια ειναι στο 40% με 3 ωρες οθονη.

Ειμαι σε KK AOSP 7-11 rom. Το κινητο παει πολυ πιο γρηγορα και smooth σε σχεση με τη stock rom στο android 4.2. Τα κολληματακια που υπηρχαν εχουν εξαφανιστει, οπως επισης και κατι bugs στα chat heads του messenger και στα recent apps που σκαλωναν που και που.

 

Σκεφτομουν για αλλαγη κινητου αμεσα αλλα με αυτες τις ευχαριστες αλλαγες θα το κρατησω τελικα λιγο παραπανω. Οσοι ειστε ακομα με τη stock rom σας προτεινω να δοκιμασετε την aosp.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ειμαι κατοχος του tcl s720 και σκεφτομαι να παρω το alcatel. Θα ηθελα να ρωτησω απο την στιγμη που δεν εχει καρτα μνημης που βαζεις την ρομ που θες να περασεις, στην εσωτερικη μνημη? και δεν διαγραφεται οταν κανεις wipe data-factory reset? και δευτερο και βασικο επειδη ειμαι αναμεσα σε αυτο και το meizu m1 note αν μπορει καποιος να μου πει για την ποιοτητα της οθονης του σε σχεση με αλλα κινητα.

 

Οποιος ειναι rooted και θελει να δει βελτιωση στην μπαταρια να τσεκαρει το One Power Guard. Κανει φοβερη δουλεια. Το εχω συνδιασει με Greenify και εχω δει διαφορα.

Μετα απο σχεδον 1 μερα χρησης (21 ωρες) η μπαταρια ειναι στο 40% με 3 ωρες οθονη.

Ειμαι σε KK AOSP 7-11 rom. Το κινητο παει πολυ πιο γρηγορα και smooth σε σχεση με τη stock rom στο android 4.2. Τα κολληματακια που υπηρχαν εχουν εξαφανιστει, οπως επισης και κατι bugs στα chat heads του messenger και στα recent apps που σκαλωναν που και που.

 

Σκεφτομουν για αλλαγη κινητου αμεσα αλλα με αυτες τις ευχαριστες αλλαγες θα το κρατησω τελικα λιγο παραπανω. Οσοι ειστε ακομα με τη stock rom σας προτεινω να δοκιμασετε την aosp.

 

Καλημέρα, αυτήν τη Ρομ απο που την κατεβάζεις;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...