Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί ποιος δεν θα ήταν χαρούμενος ανάμεσα σε αυτούς τους δύο; Μην πω προσωπικά τι βλέμμα θα είχα γιατί θα έπρεπε να διαγράψω τον εαυτό μου για ανάρμοστη συμπεριφορά και φρασεολογία αντίθετη προς τους Ο.Π.Χ. :lol:

Για σκέψου, πόσο χαρούμενος θα ήσουν αν βρισκόσουν ανάμεσα σε αυτούς τους κυρίους;

 

http://img120.imagevenue.com/loc451/th_362649738_1513669_680031685366578_1364768297359088028_n_122_451lo.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

μιας και πιασαμε συζητηση για metallica πως σας φανηκε το lords of summer?

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω τον ημίθεο στη μέση πάντως...

 

Τα άλλα τα γατάκια ποιοι είναι;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει έναν χρόνο που τραβήχτηκε αυτή η φωτογραφία.

Μην φτάνουμε όμως σε υπερβολές. Πολύ καλός εννοείται ο James Hetfield και με μεγάλη ιστορία στην πλάτη του. Δεν μπορεί όμως να θεωρηθεί «ισάξιος»* με τον Rob και τον Lemmy. Και προς τιμήν του, το αναγνωρίζει και ο ίδιος αυτό.

Υπέροχοι εννοείται οι Metallica, αλλά θεωρώ ότι είναι πολλοί υπερτιμημένοι. Και εκεί βρίσκεται η μαγκιά τους. Στο ότι κατάφεραν να φτάσουν εκεί που έφτασαν χωρίς να βασίζονται μόνο στην μουσική τους. Και επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ, μαγκιά τους και μπράβο τους. Πιστεύει κανένας ειλικρινά ότι ορθά ήταν «πάνω» από τους άλλους τρεις όταν βγήκαν στην γύρα οι Big Four;

 

*Σε αυτά τα επίπεδα καλλιτεχνών δεν θεωρώ ότι μπορεί, και δεν πρέπει, να υπάρχει απόλυτη σύγκριση. Η προσφορά και η αναγνωρισιμότητα του καθενός «μεγάλου» είναι δεδομένη και αναγνωρίζεται. Σε όποιον μουσικό χώρο και να ανήκει αυτός.

Υ.Γ. Κουίζ: Στα λίγα, δυστυχώς, χρόνια της μουσικής παρουσίας του Hendrix, ποιος ήταν ένας από τους μουσικούς που τον επηρέασαν σε έναν βαθμό στο παίξιμο του;

 

Εχεις δικιο οτι δεν ηταν απο πανω αλλα στην big four tour headliners ηταν διαφορετικη μπαντα καθε φορα κ σε μερικες χωρες κ αναλογα με τις πωλησεις τους

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Κουίζ: Στα λίγα, δυστυχώς, χρόνια της μουσικής παρουσίας του Hendrix, ποιος ήταν ένας από τους μουσικούς που τον επηρέασαν σε έναν βαθμό στο παίξιμο του;

 

Για πε! Είχε επιρροές από Muddy Waters, BB King και θαύμαζε τον τρόπο που έπαιζε το μπουζούκι ο Μανώλης Χιώτης.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ωπου έχουν παίξει μαζί πάντα οι Metallica είναι headliners.

 

Εχεις απολυτο δικιο εγω μπερδευτηκα απο μια συνεντευξη του mustaine που διαβασα τοτε οτι καπως ετσι θα ηταν τα πραγματα η απο την clash of the titans

μαλλον κ γι αυτο δεν θα ξαναγινει γιατι ηταν metallica and other bands κ οχι big 4

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με οποιοδήποτε band και να παίξουν σε ένα φεστιβάλ θα είναι headliners

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο ότι κατάφεραν να φτάσουν εκεί που έφτασαν χωρίς να βασίζονται μόνο στην μουσική τους.

 

Είσαι πολύ λάθος εδώ impreza.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για πε! Είχε επιρροές από Muddy Waters, BB King και θαύμαζε τον τρόπο που έπαιζε το μπουζούκι ο Μανώλης Χιώτης.

«Διαβασμένο» σε βλέπω. :)

Σε μια συνέντευξη, αν θυμάμαι καλά το 67, είχε ρωτηθεί ποιον θεωρεί τον ποιο γρήγορο κιθαρίστα. Μάντεψε σε ποιον αναφέρθηκε. Από ότι λέγεται, τον είχε δει σε κάποιο μπουζουξίδικο. Και από εκεί πήρε στοιχεία από το παίξιμο του και τα εφάρμοσε σε συναύλιες του.

Υ.Γ. Την επόμενη φορά που θα δω τον Lemmy :D θα τον ρωτήσω, ίσως να θυμάται-γνωρίζει κάτι. :)

 

Είσαι πολύ λάθος εδώ impreza.

Δεν νομίζω, αλλά έτσι και αλλιώς χαλαρή κουβέντα κάνουμε οπότε μπορεί να εξελιχτεί σε μία ωραία συλλογή απόψεων. Δεν λέω ότι δεν αξίζουν, το επαναλαμβάνω. Αξίζουν και με το παραπάνω.

Υ.Γ. Θα επανέρθω κάποια στιγμή, για τους Metallica, που θα έχω περισσότερο χρόνο. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε εννοείται. Ψοφάω για τέτοιες συζητήσεις πλάκα κάνεις;

Φυσικά και κάνουμε χαλαρή κουβέντα.

 

Αυτό έλλειπε τώρα στα 30 να φανατίζομαι και να στεναχωριέμαι για αντίθετες απόψεις περί μουσικής.

 

bring it on!! : p

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για σκέψου, πόσο χαρούμενος θα ήσουν αν βρισκόσουν ανάμεσα σε αυτούς τους κυρίους;

 

To έχω σκεφτεί πολλές φορές. Αν κατάφερνα να πάρω μέρος στο meet & greet το 2007 ή το 2010 και ερχόταν ο James να μου μιλήσει είμαι σίγουρος πως θα ξέσπαγα σε λυγμούς.

Εδώ τον είχα μπροστά μου στα τέσσερα μέτρα στο Rockwave και με είχε πιάσει κλαυσίγελος.

 

Έχω μιλήσει από κοντά αλλά και στο κινητό (!) μόνο με έναν. Τον μπασίστα των Opeth (Martin Mendez) και η καρδιά μου πήγαινε να σπάσει.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μιλαει κανεις για τον καινουργιο των judas priest?:)

εντυπωσεις?

περα απο το halls of valhalla(ωραιο τραγουδι) ολα τα αλλα συμπαθητικα

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μιλαει κανεις για τον καινουργιο των judas priest?:)

εντυπωσεις?

περα απο το halls of valhalla(ωραιο τραγουδι) ολα τα αλλα συμπαθητικα

 

Και τι να πει κανείς δηλαδή; :what: Λες και πρόκειται για καμιά σοβαρή δισκογραφική δουλειά από συγκρότημα που είναι ακόμα «ζωντανό». :this:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Όποιος από Θεσσαλονίκη γύρω στις μία τα ξημερώματα έτυχε να δει, ή να ακούσει, κάποιον που φορούσε ακουστικά και «χτυπιόταν» στην Εγνατία δεν ήμουν εγώ, δεν ήμουν εγώ σε λέω. :lol:

 

Πολλά γράφτηκαν κατά την διάρκεια των μικρών παρουσιάσεων πριν την επίσημη κυκλοφορία. Και δεν έλειψαν αρνητικά σχόλια γενικώς και ειδικώς. Μουσικός, δυστυχώς, δεν είμαι για να κρίνω μια δισκογραφική δουλειά στο καθαρά τεχνικό κομμάτι. Απλά αρκούμαι στα ακούσματα και στην μνήμη που έχει γεμίσει με διάφορα είδη μουσικής. Και τυγχάνει η συγκεκριμένη μπάντα να είναι από τις αγαπημένες μου. Οπότε ίσως να μην είμαι για αυτόν τον λόγο απόλυτα αντικειμενικός.

Αυτό που έχω να πω με λίγα και απλά λόγια είναι ότι αυτό που άκουσα είναι αγνό καθαρό δυνατό Metal. Από μία μπάντα που επάξια μπορεί να αυτοαποκαλείται Σημαιοφόρος της Heavy Metal. :)

 

http://judaspriest.com/images/bb_cover_art.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν βλέπω κίνηση. :(

Άκουσε κανένας τα κομμάτια της Deluxe Edition;

Το τελευταίο από τα πέντε, μουσικά-στιχουργικά, έχει ήδη προστεθεί στα αγαπημένα μου κομμάτια όλων των εποχών από όλα τα είδη μουσικής. Never Forget. Μου ήρθε στο μυαλό, την πρώτη φορά που το άκουσα, το United από το British Steel. Αξίζει πραγματικά να το ακούσει και κάποιος που δεν ασχολείται με το «άθλημα», πιστέψτε με. Αποδεικνύεται ότι ακόμα και μια καθαρά Metal μπάντα, όταν θέλει, βγάζει αριστουργήματα slow μουσικής. Και όσα, λίγα, slow έχουν βγάλει είναι αριστουργήματα. :)

 

Όσον αφορά τώρα το «κανονικό» άλμπουμ, μετά από τουλάχιστον 15 ακροάσεις έχω κατασταλάξει πλέον. Κορυφαία δισκογραφική δουλειά, κορυφαίο Metal. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

@Impreza Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός αλλά έτσι είμαι κι εγώ με τις αγαπημένες μου μπάντες.

Αν μια λέξη μπορεί να χαρακτηρίσει το δίσκο είναι αξιοπρεπής,ότι δηλαδή περιμένουμε από μπάντες αυτής της ηλικίας. Το μεγάλο μειονέκτημα του είναι η διάρκεια του. Αν λείπανε 2-3 τραγούδια στη μέση του δίσκου κυρίως θα ανέβαινε κι άλλο. Για τον Halford που λένε πολλοί μάλλον ξεχνάνε ότι είναι 65 και αυτό που είδα και άκουσα το 2011 δεν ξεχνιέται εύκολα. Sword of Damocles, Battle cry, Halls of Valhalla,Creatures και ειδικά η αδυναμία μου Secrets of the dead πάντως θα παίζουν όλο το καλοκαίρι :-D

Link to comment
Share on other sites

@Impreza Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός αλλά έτσι είμαι κι εγώ με τις αγαπημένες μου μπάντες.

Ναι μεν αλλά..........

Αν μια λέξη μπορεί να χαρακτηρίσει το δίσκο είναι αξιοπρεπής,ότι δηλαδή περιμένουμε από μπάντες αυτής της ηλικίας.

Διαφωνώ πλήρως. Και πλέον, μετά από αρκετές ακροάσεις, έχω καταλήξει σε ότι έγραψα πριν. Και πολύ λίγο έχει να κάνει με το ότι είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Όσο για την ηλικία της μπάντας, μιλώντας για ανάλογες περιπτώσεις, δεν νομίζω ότι η ιστορία επιβεβαιώνει αυτό που αναφέρεις.

Το μεγάλο μειονέκτημα του είναι η διάρκεια του. Αν λείπανε 2-3 τραγούδια στη μέση του δίσκου κυρίως θα ανέβαινε κι άλλο.

Εγώ πάλι το βλέπω πλεονέκτημα. Ποτέ δεν βαρέθηκα και δεν σταμάτησα να απολαμβάνω το Nostradamus, παρόλη την μεγάλη διάρκεια και τα πολλά κομμάτια.

63 είναι ο Halford. Σίγουρα παίζει ρόλο η ηλικία αλλά τέτοια φωνητικά λίγοι, ανεξαρτήτως ηλικίας, είναι ικανοί να τα «πιάσουν».

Τώρα βέβαια εγώ είμαι εγώ οπότε................. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν αλλά..........

 

Διαφωνώ πλήρως. Και πλέον, μετά από αρκετές ακροάσεις, έχω καταλήξει σε ότι έγραψα πριν. Και πολύ λίγο έχει να κάνει με το ότι είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Όσο για την ηλικία της μπάντας, μιλώντας για ανάλογες περιπτώσεις, δεν νομίζω ότι η ιστορία επιβεβαιώνει αυτό που αναφέρεις.

 

Εγώ πάλι το βλέπω πλεονέκτημα. Ποτέ δεν βαρέθηκα και δεν σταμάτησα να απολαμβάνω το Nostradamus, παρόλη την μεγάλη διάρκεια και τα πολλά κομμάτια.

63 είναι ο Halford. Σίγουρα παίζει ρόλο η ηλικία αλλά τέτοια φωνητικά λίγοι, ανεξαρτήτως ηλικίας, είναι ικανοί να τα «πιάσουν».

Τώρα βέβαια εγώ είμαι εγώ οπότε................. :)

Είναι κάποια συγκροτήματα όπως οι priest,metallica,maiden που έχουν αλλάξει την ιστορία της μουσικής και για μένα πρέπει να συγκρίνονται μόνο με το παρελθόν τους. Έτσι αν πρέπει να συγκρίνω το redeemer με τo painkiller ή το 13 με το paranoid των sabbath,ναι το βρίσκω αξιοπρεπές και αυτό ακριβώς είναι που ζητάω( εκεί πήγαινε το υπερβολικός ). Το μόνο παλιό συγκρότημα που έβγαλε ΔΙΣΚΑΡΑ πρόσφατα είναι οι Riot (Immortal soul )

Τώρα για τη διάρκεια νομίζω ότι η ιδανική για metal είναι 45-50 λεπτά. Και στο Nostradamus πάντως όλα αυτά τα ιντερλουδια χαλαγαν τη ροή και δεν προσφερανε τίποτα ουσιαστικό

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ μπυρας κ κανα δυο υποβρυχιων ακουσα τα πιο ευχαριστα νεα της ημερας

Οι savatage κανουν reunion επισημα

αλλα κ ο μεγαλος king diamond ειναι κοντα στο να ξαναενωσει τους mercyfull fate

Μακαρι

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ μπυρας κ κανα δυο υποβρυχιων ακουσα τα πιο ευχαριστα νεα της ημερας

Οι savatage κανουν reunion επισημα

αλλα κ ο μεγαλος king diamond ειναι κοντα στο να ξαναενωσει τους mercyfull fate

Μακαρι

:eek::eek::eek::eek::eek:

 

Εισαι σιγουρος οτι το ακουσες και δεν φταιει το αλκοολ;;; Θα ειναι τα καλυτερα νεα που εχω ακουσει εδω και μια δεκαετια που εχουν διαλυθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Θα παίξουν στο Wacken open air 2015.

 

http://www.metalunderground.com/news/details.cfm?newsid=105020

 

και θα είναι μόνο αυτή η εμφανιση.δεν θα κάνουν άλλες η δίσκο κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...