Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nomizw pws einai kairos na mazeytoume OLOI oi metalheads se ena thread kai na mhn analwnomaste se threads opws : black metal, death metal klp klp

oloi thn idia mousikh akoume (gia tous metalheads milaw panta)

gia na dwsw laves gia kouventa, as para8esw tis agaphmenes mou mpantes:

1.Metallica (einai h prwth agaph mou, oso emporikoi kai an einai :cry: )

2.Blind Guardian

3.In Flames

4.Iced Earth

5.Iron Maiden

6.Black Sabbath

 

kai polla alla........

perimenw antapokrish apo thn metalikh koinotha! :happy:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δέν έχεις κι άδικο για το thread, ωστόσο εγώ πιστεύω οτι τα διάφορα παρακλάδια του metal είναι τόσο ξεχωριστά και διαφορετικά μεταξύ τους και είναι καλό να ύπαρχει μια κατηγοριοποίηση.

 

searching.... seek and destroy! :)

Link to comment
Share on other sites

Από τα 6 συγκροτήματα που ανέφερες τα μισά μόνο είναι Heavy. Οι Metallica ήταν Thrash (κάποτε... :whistle: ), οι Iced Earth είναι Power και οι In Flames (το αγαπημένο μου συγκρότημα) είναι Death (μελωδικό, 3ο κύμα σουηδικού death).

 

Θα μπορούσες να φτιάξεις thread για metal γενικά και τότε θα ήσουν ΟΚ, γιατί απλά δεν μπορείς να γράφεις πχ για Bloodbath ή Arch Enemy σε thread με τίτλο "HEAVY METAL". Είναι ιεροσυλία!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος superseven ( 1 Σεπ. 2004 , 02:23)

 

Ρε άπιστοι....Linkin Park και ξερό ψωμί!

 

xalarwse einai nu-metal kai ektos aytou m@l@kes kai mhn 3ananafereis to se tetoio thread :whistle:

 

twra oso gia ton titlo tou thread ton onomasa me thn genikh ennoia, etsi ki alliws ti pio polles fores h heavy metal perilamvanei ola ta eidh kai einai mia genikothta gia tous pio pollous. :whistle: tespa.... :p

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit ( 1 Σεπ. 2004 , 12:36)

 

xalarwse einai nu-metal kai ektos aytou m@l@kes kai mhn 3ananafereis to se tetoio thread :whistle:

 

twra oso gia ton titlo tou thread ton onomasa me thn genikh ennoia, etsi ki alliws ti pio polles fores h heavy metal perilamvanei ola ta eidh kai einai mia genikothta gia tous pio pollous. :whistle: tespa.... :p

 

 

Για τους πολλούς και αδαείς... ;) Η Heavy δεν περιλαμβάνει άλλα είδη metal. Είναι σαν να λες πως στις Ferrari περιλαμβάνονται και οι Maserati, Porsche κλπ.. Got it?

 

Φιλικά πάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απο τι πεθανε ο τραγουδιστης των bathory? το ειδα στο περιοδικο της nuclear blast και κατι μουρθε!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

ok ok la8os mou :(

 

:stupid: egw pantws 3erw pws heavy einai ligoi kai kaloi san tous maiden, tous black sabbath, tous judas priest klp :whistle: kai mhn 3anakousw gia linkin park :X

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Flamenerve ( 2 Σεπ. 2004 , 00:34)

 

Για τους πολλούς και αδαείς... ;) Η Heavy δεν περιλαμβάνει άλλα είδη metal. Είναι σαν να λες πως στις Ferrari περιλαμβάνονται και οι Maserati, Porsche κλπ.. Got it?

 

Φιλικά πάντα. :)

 

 

Έτσι ακριβώς! ;)

Ο τίτλος του topic γίνεται edit. :)


Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε παιδια ποτε δεν ημουν λατρης του metal αλλα με ορισμενα συγκροτηματα απο το χωρο εχω φαει γερο κολημα...

ποτε δεν μου αρεσαν οι metallica(ουτε σαν μουσικη ουτε σαν image) αλλα καραγουσταρω ας πουμε τους megadeth.....

τους θεωρω συγκροτηματαρα με ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τραγουδια για το ειδος....(απο το tornado of souls μεχρι το she-wolf και βαλε....)

επισης -αν και δεν ειναι ακριβως metal καραγουσταρω και τους marilyn manson.....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παραβώ τον κώδικα της omerta, αφού οι linkin park (όπως και limpbizkit) είναι κατηγορίας nu-metal, δεν υπάγονται στην metal; Απλή ερώτηση.

Τώρα στα βασικά. Για συγκρότημα metal μουσικής ρίχτε μια ματιά στην υπογραφή μου. Νομίζω οι maiden είναι οι μόνοι θρυλικοί μεταλλάδες που έμειναν, χωρίς να διαλυθούν, πεθάνουν κλπ.

Και για εσάς τους metalheads ρίχτε μια ματιά στο site:

http://www.metal-archives.com/

 

Αν ξέρετε συγκρότημα που να μην υπάρχει εδώ, σφυράτε κλέφτικα

 

UP THE IRONS!!!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παραβώ τον κώδικα της omerta, αφού οι linkin park (όπως και limpbizkit) είναι κατηγορίας nu-metal, δεν υπάγονται στην metal;

 

Καλή ερώτηση! :)

Και ναι και όχι... Εξαρτάται με ποιανού μάτια θα δεις. :p

Οι οπαδοί της κλασικής metal μουσικής την θεωρούν ντροπή για την Metal και δεν την αποδέχονται. :p

Η αλήθεια είναι πως οι οπαδοί της κλασικής metal, όντας κολλημένοι (:p), δεν αποδέχονται γενικότερα κάθε νέα μορφή της metal.

Βέβαια από την άλλη υπάρχει και άλλη πλευρά που το έχει παρακάνει ονομάζοντας 'metal' ό,τι έχει ηλεκτρική κιθάρα και καμιά brutal-ιά. :p

Συνεπώς, οι συναισθηματικά δεμένοι επί χρόνια με αυτό το είδος να εξοργίζονται και κάποιες φορές, δικαιολογημένα.


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 2 Σεπ. 2004 , 00:53)

 

ρε παιδια απο τι πεθανε ο τραγουδιστης των bathory? το ειδα στο περιοδικο της nuclear blast και κατι μουρθε!!!!

 

 

Πήγε από καρδιά πριν από 3 μήνες (αρχές Ιουνίου αν θυμάμαι καλά..). Κρίμα... :(

Link to comment
Share on other sites

PANTWS IFRIT EXOUME TA IDIA GOUSTA!!(SXEDON)

KAI MENA H PROTH MOU AGAPH HTAN H METALLICA.

AGAPHMENA SUGROTHMATA TWRA: ICED EARTH KAI ROTTING CHRIST.

EPISIS AKOUW BLIND GUARDIN KAI GRADLE OF FILTH.

IN FLAMES DEN TOUS PAW KATHOLOU.....

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι η nu-metal; Μπορεί να δώσει κάποιος έναν "ορισμό";
Link to comment
Share on other sites

@NGEL OF DE@TH !, θα μπορούσες να εκφράζεσαι καλλίτερα και παράλληλα να πεις αυτό που θες. :)

Επίσης, καλό θα είναι να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι όταν γράφουμε με κεφαλαία,

στην γλώσσα του Internet, σημαίνει ότι φωνάζουμε. :)


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 3 Σεπ. 2004 , 20:54)

 

Τι ακριβώς είναι η nu-metal; Μπορεί να δώσει κάποιος έναν "ορισμό";

 

 

Ένα σύγχρονο κύμα μουσικής που συνδυάζει στοιχεία metal με άλλων μουσικών π.χ. rap, hip-hop (βλέπε Linkin Park) ή πάλι είναι metal που ξεφεύγει από τον κλασικό ήχο και γίνεται πιο εμπορικό, μαζικό, παραμένοντας ωστόσο "σκληρό" (βλέπε Korn).

 

Τέσπα, μπερδεύτηκα και ο ίδιος... :wacko:

Εμπορικές αηδίες made in USA αν θες να μην τα πολυλέμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina ( 3 Σεπ. 2004 , 21:56)

 

@NGEL OF DE@TH !, θα μπορούσες να εκφράζεσαι καλλίτερα και παράλληλα να πεις αυτό που θες. :)

Επίσης, καλό θα είναι να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι όταν γράφουμε με κεφαλαία,

στην γλώσσα του Internet, σημαίνει ότι φωνάζουμε. :)

 

 

Metal ακούει, πώς θες να μη φωνάζει?!? :p

 

Πάντως επειδή είπε κάτι που δε μου άρεσε για τους In Flames, παρακαλώ την Cristina να μεσολαβήσει για να γίνει banned ο @NGEL OF DE@TH ! στον αιώνα τον άπαντα. Ευχαριστώ! :devil:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Χριστίνα!!!...

Να ξέρεις πάντως πως το "καλλίτερα" γράφεται με "υ" δηλαδή "καλύτερα"....

:p

Link to comment
Share on other sites

giati vre paidia mia xara einai oi in flames :) :happy:

kai oi rotting christ einai gamatoi, apo black mono aytoi mou aresoun :p

twra gia thn nu metal, prepei oloi na fwnazoume gia aytes tis M@L@KIES pou koimoizoun ton kosmo kai nomizoun oti akoun metal!

AMAN PIA :devil:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια τι κολλιμα εχετε φαει με τις κατηγοριες ...........

ο καθενας ακουει οτι του αρεσει ............. μερικοι κανουν λες και ακουνε μεταλ για να λενε οτι ακουνε μεταλ :cry:

προσωπικα οι LINKIN PARK δεν μου αρεσουν ομως δεν τους βριζω , οπως επεισεις δεν μου αρεσουν οι metallica αλλα και παλι δεν τους βριζω........

 

μερικα απο τα συγγροτιματα που ακουω ειναι

therion

paint of salvation

Stratovarious (ομως δεν μου αρεσει το image τους )

king diamond

anathema

evergrey

katatonia

inkubus sukkubus (δεν ξερω αν ειναι 100% μεταλ)

camel (progressiv αλλα θυμιζει πολυ rock )

marauder

battleroar

my dying bryde

Theatre of tragedy (τους προτιμω οταν επαιζαν death metal)

death

septic flesh

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...