Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνω κομμάτια όπως τα εξής:

 

Battlelore - The War Of Wrath

Evanescence - Understanding

Within Temptation - Ice Queen

Within Temptation - Restless

 

Ποιός μπορεί να με βοηθήσει;

(Ελπίζω να ρωτάω στο σωστό thread :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 7 Σεπ. 2004 , 06:39)

 

Ψάχνω κομμάτια όπως τα εξής:

 

Battlelore - The War Of Wrath

Evanescence - Understanding

Within Temptation - Ice Queen

Within Temptation - Restless

 

Ποιός μπορεί να με βοηθήσει;

(Ελπίζω να ρωτάω στο σωστό thread :p)

 

το 2ο το έχω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψάχνω για τα συγκεκριμένα κομμάτια, αλλά παρόμοια με αυτά! :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 7 Σεπ. 2004 , 09:57)

 

Δεν ψάχνω για τα συγκεκριμένα κομμάτια, αλλά παρόμοια με αυτά! :p

 

Δε το είδα ρε σύ.

Τώρα το πρόσεξα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 5 Σεπ. 2004 , 16:01)

ισως απο την blues , jazz και κλασσικη

 

 

Μα είναι γνωστό ότι κυρίως η ροκ προήλθε απο jazz και blues άρα είτε η μέταλ προήλθε απο τη ροκ είτε απλά προήλθαν απο τα ίδια είδη και μάλλον γι'αυτο μοιάζουν τόσο ώστε κάποια συγκροτήματα είναι αμφίβολο αν είναι ροκ ή μέταλ. Πάντως συμφωνώ κι εγώ στο ότι δεν πρέπει να δίνουμε τόση σημασία στις ταμπέλες. Για παράδειγμα,εγώ ακούω κυρίως παλιά ροκ αλλά είναι και κάποια κομμάτια μέταλ που μου αρέσουν και αν ήμουν πορωμένη με τις ταμπέλες δεν θα είχα καν την ευκαιρία να τα ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 7 Σεπ. 2004 , 06:39)

 

Ψάχνω κομμάτια όπως τα εξής:

 

Battlelore - The War Of Wrath

Evanescence - Understanding

Within Temptation - Ice Queen

Within Temptation - Restless

 

Ποιός μπορεί να με βοηθήσει;

(Ελπίζω να ρωτάω στο σωστό thread :p)

 

an sou aresoun oi evanescense tote prepei na strafeis pros nu-metal....
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle ( 8 Σεπ. 2004 , 00:14)

αν ήμουν πορωμένη με τις ταμπέλες δεν θα είχα καν την ευκαιρία να τα ακούσω.

 

 

ακριβώς αυτο . αν ήμαστε πορωμένη με τις ταμπέλες χανουμε την ευκαιρία να ακούμε καποια συγγρότιματα που ισως έχουν να μας δώσουν πολλα

Link to comment
Share on other sites

pantws proteinw anepifylakta, opoia ki an einai ta metallika sas gousta to whiskey in the jar (thn epanektelesh twn metallica)

fovero ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle ( 8 Σεπ. 2004 , 00:14)

 

[...]

 

Πάντως συμφωνώ κι εγώ στο ότι δεν πρέπει να δίνουμε τόση σημασία στις ταμπέλες. Για παράδειγμα,εγώ ακούω κυρίως παλιά ροκ αλλά είναι και κάποια κομμάτια μέταλ που μου αρέσουν και αν ήμουν πορωμένη με τις ταμπέλες δεν θα είχα καν την ευκαιρία να τα ακούσω.

 

 

Διακρίνω έναν κομπλεξισμό με την κατηγοριοποίηση... Δυστυχώς. :(

Το να δώσουμε ένα όνομα σε ένα είδος, δε σημαίνει πως περιοριζόμαστε στο να ακούμε αυτό το είδος επειδή έχει το όνομα που έχει.

Δεν φταίει η 'ταμπέλα' (όπως το λέτε εξ αρχής, αν και δεν είναι η σωστή λέξη) για τον φανατισμό, αλλά ο φανατισμένος ακροατής.

Τα ονόματα των κατηγοριών είναι για την καλλίτερη ταξινόμηση της μουσικής που είναι άπλετη, αέναη. :)

Τώρα αν κάποιος έχει επιλέξει να αυτοαποκαλείται 'μεταλλάς' (το ακούω και ένα κάτι τις το παθαίνω...),

αυτό δε σημαίνει πως όσοι ακούνε metal δεν ακούνε κάτι άλλο. ;)

Τον περιορισμό τον βάζει ο καθένας στον εαυτό του ανάλογα με τον βαθμό του φανατισμού. Σύνηθες φαινόμενο στις μικρές ηλικίες που είθισται να είναι και οι πιο πολλοί ακροατές της metal. :rolleyes:

Δηλαδή επειδή οι Draconian είναι metal δεν θα ακούσω Cinderella επειδή είναι rock (και προάγων της σημερινής μορφής της metal);

Μήπως τελικά το πρόβλημα είναι στους ακροατές και όχι στην κατηγοριοποίηση της μουσικής; :worry:

 

 

Exposed_Bone, επειδή σε βλέπω να το ξαναλές...

Ποιά είναι τα συγκροτήματα για τα οποία θες να μιλήσεις και δεν μπορείς εξ αιτίας της 'ταμπέλας' 'metal'; :)

Και αν δεν ταιριάζουν στη metal γιατί να μιλήσεις σε αυτό το topic; :rolleyes:

 

Έτσι για την ιστορία... Υπεραγαπώ τη metal.

Δεν με εμπόδισε όμως ποτέ να δακρύσω με τον λατρεμένο μου Zbigniew Preisner, να νοιώσω ερωτευμένη ακούγοντας τον Yann Tiersen, να χαλαρώσω με τον Σταμάτη Σπανουδάκη, να απολαύσω τις απίστευτες πενιές του Γιώργου Ζαμπέτα, να σιγοτραγουδίσω Δήμητρα Γαλάνη και να μελαγχολήσω με τον Γιάννη Πουλόπουλο. :)

 

Κανένας από αυτούς δεν έχει σχέση με τη metal. Τους αγαπώ όλους ξεχωριστά γι αυτό που μου έδωσαν,

που μου δίνουν και που θα συνεχίσουν να μου δίνουν.

Δεν θα μιλήσω όμως γι αυτούς εδώ. Γιατί πολύ απλά δεν είναι 'metal'.

Και ας είναι μεγάλοι καλλιτέχνες στο είδος τους (στην ταμπέλα τους...).

Δεν είναι όλα ίδια. Δεν μπορούν να είναι.

 

Η μουσική είναι μία. Αλλά τα είδη της είναι ΠΟΛΛΑ. :)


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina ( 9 Σεπ. 2004 , 02:12)

 

Μήπως τελικά το πρόβλημα είναι στους ακροατές και όχι στην κατηγοριοποίηση της μουσικής; :worry:

 

εκει ειναι απλως το προβλημα αλλα αποφευγοντας εμεις νορμαλ ακροατες :o να κατηοροποιουμε τοσο πολυ οσο αυτοι απλως δεν τους δινουμε την τροφη στο στομα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 9 Σεπ. 2004 , 09:47)

 

εκει ειναι απλως το προβλημα αλλα αποφευγοντας εμεις νορμαλ ακροατες :o να κατηοροποιουμε τοσο πολυ οσο αυτοι απλως δεν τους δινουμε την τροφη στο στομα

 

 

Την κατηγοριοποίηση δεν την κάνουν οι φανατισμένοι ακροατές. Αυτοί απλώς προσκηνούν κάποια υπάρχουσα κατηγορία.

Θύματα του marketing είναι οι πιο πολλοί από δαύτους.

Δεν θα αναλύσω εδώ το θέμα του φανατισμού και πότε κάποιος γίνεται φανατικός και κυρίως, γιατί γίνεται.

Δεν είναι το θέμα μας αυτό. Έχουμε ήδη ξεφύγει λιγάκι και αν δεν το έχουμε κάνει, είμαστε έτοιμοι. :p

 

Δεν δείχνεις να καταλαβαίνεις πως το θέμα είναι εντελώς πρακτικό και γι αυτό είναι απαραίτητο να γίνεται.

Σκέψου μια βιβλιοθήκη με τα ράφια της και τα είδη των βιβλίων. Είναι ακριβώς το ίδιο.

Όσο η μουσική αναπτύσσεται, κάτι που δεν θα σταματήσει ποτέ να γίνεται, τόσο η ανάγκη της εξειδίκευσης των ειδών

και η εφεύρεση των νέων ονομάτων που θα χαρακτηρίσουν τα νέα είδη, είναι πολύ μεγαλύτερη.

Και αν σήμερα ο όρος 'Rock' περιλαμβάνει ΚΑΙ τη Metal μουσική,

αυτό πριν 30-40 χρόνια δεν μπορούσαν να το φανταστούν τα 'ιερά τέρατα' του Rock. Άλλοι ρυθμοί, άλλες ανάγκες.

 

Εσείς οι ...'normal ακροατές'* αυτό που έχετε να κάνετε είναι να τιμάτε την μουσική καθολικά και όχι επειδή οι 'ταμπέλες' σάς ξενερώνουν να τις αποποιήστε.

Είναι εκεί για να σας βοηθούν και όχι για να σας περιορίζουν. ;)

 

* Αλήθεια... Τί σημαίνει 'normal ακροατής'; Νο προσβληθώ τώρα εγώ; Να νιώσω πως κάτι δεν πάει καλά με μένα και την μουσική που ακούω;

Πώς ακριβώς να το εκλάβω...;


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina ( 9 Σεπ. 2004 , 15:16)

 

Την κατηγοριοποίηση δεν την κάνουν οι φανατισμένοι ακροατές. Αυτοί απλώς προσκηνούν κάποια υπάρχουσα κατηγορία.

Θύματα του marketing είναι οι πιο πολλοί από δαύτους.

Δεν θα αναλύσω εδώ το θέμα του φανατισμού και πότε κάποιος γίνεται φανατικός και κυρίως, γιατί γίνεται.

Δεν είναι το θέμα μας αυτό. Έχουμε ήδη ξεφύγει λιγάκι και αν δεν το έχουμε κάνει, είμαστε έτοιμοι. :p

 

Δεν δείχνεις να καταλαβαίνεις πως το θέμα είναι εντελώς πρακτικό και γι αυτό είναι απαραίτητο να γίνεται.

Σκέψου μια βιβλιοθήκη με τα ράφια της και τα είδη των βιβλίων. Είναι ακριβώς το ίδιο.

Όσο η μουσική αναπτύσσεται, κάτι που δεν θα σταματήσει ποτέ να γίνεται, τόσο η ανάγκη της εξειδίκευσης των ειδών

και η εφεύρεση των νέων ονομάτων που θα χαρακτηρίσουν τα νέα είδη, είναι πολύ μεγαλύτερη.

Και αν σήμερα ο όρος 'Rock' περιλαμβάνει ΚΑΙ τη Metal μουσική,

αυτό πριν 30-40 χρόνια δεν μπορούσαν να το φανταστούν τα 'ιερά τέρατα' του Rock. Άλλοι ρυθμοί, άλλες ανάγκες.

 

Εσείς οι ...'normal ακροατές'* αυτό που έχετε να κάνετε είναι να τιμάτε την μουσική καθολικά και όχι επειδή οι 'ταμπέλες' σάς ξενερώνουν να τις αποποιήστε.

Είναι εκεί για να σας βοηθούν και όχι για να σας περιορίζουν. ;)

 

* Αλήθεια... Τί σημαίνει 'normal ακροατής'; Νο προσβληθώ τώρα εγώ; Να νιώσω πως κάτι δεν πάει καλά με μένα και την μουσική που ακούω;

Πώς ακριβώς να το εκλάβω...;

 

 

normal ακροατης ειναι αυτος που ακουει μουσικη επειδη του αρεσει και οχι επειδη το ειδος της μουσικης που ακουει εχει "βαρη" ονομα :)

 

με ολα τα παραπανω συμφωνω και ετσι θα ηθελα να ειναι τα πραγματα αλλα εχω βαρεθει να ακουω εκφρασεις στυλ "αυτος ακουει nu-metal , μακρια απο εδω ειναι ντροπη για το μεταλ" για αυτο το λογο εχω σταματησει να κατηγοροποιω τοσο πολυ μπας και ηρεμησουν ποτε αυτοι

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone ( 9 Σεπ. 2004 , 15:34)

 

αλλα εχω βαρεθει να ακουω εκφρασεις στυλ "αυτος ακουει nu-metal , μακρια απο εδω ειναι ντροπη για το μεταλ" για αυτο το λογο εχω σταματησει να κατηγοροποιω τοσο πολυ μπας και ηρεμησουν ποτε αυτοι

 

 

Ξέρεις πότε θα ήρεμήσουν; Όταν θα μεγαλώσουν λίγο περισσότερο. Θα δεις ότι όσο μεγαλώνεις, τόσο λιγότερα τέτοια φαινόμενα σνομπισμού θα συναντάς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle ( 9 Σεπ. 2004 , 16:16)

 

Ξέρεις πότε θα ήρεμήσουν; Όταν θα μεγαλώσουν λίγο περισσότερο. Θα δεις ότι όσο μεγαλώνεις, τόσο λιγότερα τέτοια φαινόμενα σνομπισμού θα συναντάς.

 

Ααααακριβώς! ;)

 

Όπως επίσης, όσο πιο μικρός είσαι, τόσο περισσότερο σκας. :p

Δεν χρειάζεται.

 

Όταν όλοι θα ακούμε την μουσική που θέλουμε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ τότε όλα θα είναι καλλίτερα. :)

Αυτό θα γίνει με τα χρόνια όμως. Δεν μπορείς να το καταφέρεις από τη μια μέρα στην άλλη. :)

Γι αυτό μη σε χαλούν οι κατηγορίες της μουσικής αλλά οι φανατισμένοι ακροατές οποιουδήποτε είδους.

Καθώς και οι φανατισμένοι πολέμιοι οποιουδήποτε είδους.

Αυτοί κάνουν το κακό, και όχι η οργάνωση της μουσικής. :)


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 7 Σεπ. 2004 , 06:39)

 

Ψάχνω κομμάτια όπως τα εξής:

 

Battlelore - The War Of Wrath

Evanescence - Understanding

Within Temptation - Ice Queen

Within Temptation - Restless

 

Ποιός μπορεί να με βοηθήσει;

(Ελπίζω να ρωτάω στο σωστό thread :p)

 

 

Αν 'πιάνω' καλά αυτό που σε ελκύει σε αυτά τα τραγούδια είναι ο συνδιασμός δύναμης και μελωδίας,

ερμηνευμένα από γυναικείες φωνές, αέρινες, παραμυθένιες, μελαγχολικές.

Ακόμα και το 'The War Of Wrath' έχει έντονα τα επικά στοιχεία, επηρεασμένοι άλλωστε από τον Tolkien.

 

Από Battlelore έχεις ακούσει κάτι άλλο; Αν όχι, όλο το album που έχει αυτό το τραγούδι, είναι πολύ καλό. Όπως και το προηγούμενό τους.

Για τα υπόλοιπα θα σου πρότεινα να ακούσεις Lacuna Coil και Gathering που είναι πάνω κάτω στο ύφος των WT και των Evanescence.

 

Και μια συγεκριμένη πρόταση...

'Ambeon - Cold Metal'. Νομίζω πως θα το λατρέψεις. :)

Η κοπελίτσα που τραγουδά λέγεται Astrid van der Veen και ήταν μόλις 14 ετών όταν ερμήνευσε αυτό το τραγούδι,

όπως και όλα τα τραγούδια του 'Fate Of A Dreamer'. :)

Στο site της θα βρεις και samples (ίσως να είναι και ολόκληρα τα κομμάτια, δεν τα έχω κατεβάσει).

'Οι' Ambeon είναι ένα project των Ayreon. :)

 

Και μιας και τους ανέφερα, δοκίμασε και το 'House Of Mars' από αυτούς. :)


Link to comment
Share on other sites

Yeah, μέσα έπεσες. Πάω να τα δοκιμάσω. :!:

Καλά την είχα την υποψία για Lacuna Coil και Gathering, αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσω. :)

Link to comment
Share on other sites

το 'The War Of Wrath' έχει έντονα τα επικά στοιχεία, επηρεασμένοι άλλωστε από τον Tolkien.

 

B L I N D G U A R D I A N

 

syndeontai amesa me ton Tolkien, einai o kyrios empneysths tous :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit (10 Σεπ. 2004 , 00:48)

 

B L I N D G U A R D I A N

 

syndeontai amesa me ton Tolkien, einai o kyrios empneysths tous :)

 

 

Ναι, αλλά δεν έχουν καμιά σχέση στην μουσική. :p

Ξέρεις πόοοοοοοσοι καλλιτέχνες και groups έχουμ εμπνευστεί από τον Tolkien;

Και πόσοι από αυτούς δεν έχουν σχέση με τους BG και με την metal; :p

 

Πάμπολλοι... :rolleyes:


Link to comment
Share on other sites

genikws omws epeidh oi blind guardian den einai mainstream to na milame gi aytous proypo8etei gnwsh :whistle:

no offense panta... :p

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν έχουν καμιά σχέση στην μουσική.

elpizw na mhn yponnoeis kati gia tous blind guardian...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit (10 Σεπ. 2004 , 02:51)

 

elpizw na mhn yponnoeis kati gia tous blind guardian...

 

 

Χαλάρωσε, απλά πολύ σωστά είπε πώς οι BG δεν είναι στο στυλ metal που ψάχνει ο gkr41. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ifrit (10 Σεπ. 2004 , 02:51)

 

elpizw na mhn yponnoeis kati gia tous blind guardian...

 

 

Βάλε το σπαθί σου μέσα... Θα μας βγάλεις κανένα μάτι... :p

Δεν είπα τίποτα για τους BG, καλέ μου ιππότη! :p

Είναι πασιφανές νομίζω, πως αναφέρθηκα στο ότι δεν έχουν σχέση οι αγαπημένοι σου BG με τους Battlelore,

μιας κι έκανες quote την αναφορά μου στους Battlelore και τον Tolkien. :)

 

Άντε μη φωνάξω και τους Manowar και γίνει εδώ της Μέσης Γης (Μαδιάμ)! :lol: :lol: :lol:


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Michelle ( 9 Σεπ. 2004 , 16:16)

 

Ξέρεις πότε θα ήρεμήσουν; Όταν θα μεγαλώσουν λίγο περισσότερο. Θα δεις ότι όσο μεγαλώνεις, τόσο λιγότερα τέτοια φαινόμενα σνομπισμού θα συναντάς.

 

 

Μάλλον όταν θα μεγαλώσουν λίγο περισσότερο θα συνειδητοποιήσουν ότι μουσική δεν ακούς για να φτιάχνεις ένα image για τον εαυτό σου, πχ. σκληρός μεταλλάς, αλλά για να την απολαμβάνεις. Αυτή είναι η ουσία της μουσικής: να ψυχαγωγεί.

 

Δεν είναι κακό να αρέσουν σε κάποιον οι Linkin Park ή οι Evanescence. Κι εμένα μου είχαν αρέσει μερικά κομμάτια τους, αν και σίγουρα δεν είναι κι ούτε πρόκειται να γίνουν κλασικά συγκροτήματα. Τους "υποτιμώ" μόνο και μόνο επειδή θεωρώ προσβολή να θέτει κάποιος στο ίδιο επίπεδο ένα από τα παραπάνω συγκροτήματα με κάποιο άλλο κλάσεις ποιοτικότερο, πχ. Pain of Salvation.

 

Σε καμία πάντως περίπτωση δεν πρέπει να υποτιμάμε κάποιον επειδή ακούει ένα συγκρότημα ή είδος μουσικής που προσωπικά δε μας ικανοποιεί. Αυτό μόνο ανωριμότητα δείχνει και σε τελική ανάλυση μειώνει τις δικές μας μουσικές προτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Flamenerve (10 Σεπ. 2004 , 04:11)

 

Μάλλον όταν θα μεγαλώσουν λίγο περισσότερο θα συνειδητοποιήσουν ότι μουσική δεν ακούς για να φτιάχνεις ένα image για τον εαυτό σου, πχ. σκληρός μεταλλάς, αλλά για να την απολαμβάνεις. Αυτή είναι η ουσία της μουσικής: να ψυχαγωγεί.

 

Δεν είναι κακό να αρέσουν σε κάποιον οι Linkin Park ή οι Evanescence. Κι εμένα μου είχαν αρέσει μερικά κομμάτια τους, αν και σίγουρα δεν είναι κι ούτε πρόκειται να γίνουν κλασικά συγκροτήματα. Τους "υποτιμώ" μόνο και μόνο επειδή θεωρώ προσβολή να θέτει κάποιος στο ίδιο επίπεδο ένα από τα παραπάνω συγκροτήματα με κάποιο άλλο κλάσεις ποιοτικότερο, πχ. Pain of Salvation.

 

Σε καμία πάντως περίπτωση δεν πρέπει να υποτιμάμε κάποιον επειδή ακούει ένα συγκρότημα ή είδος μουσικής που προσωπικά δε μας ικανοποιεί. Αυτό μόνο ανωριμότητα δείχνει και σε τελική ανάλυση μειώνει τις δικές μας μουσικές προτιμήσεις.

 

 

Πέέέστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...