Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Flamenerve (10 Σεπ. 2004 , 04:11)

 

Μάλλον όταν θα μεγαλώσουν λίγο περισσότερο θα συνειδητοποιήσουν ότι μουσική δεν ακούς για να φτιάχνεις ένα image για τον εαυτό σου, πχ. σκληρός μεταλλάς, αλλά για να την απολαμβάνεις. Αυτή είναι η ουσία της μουσικής: να ψυχαγωγεί.

 

Δεν είναι κακό να αρέσουν σε κάποιον οι Linkin Park ή οι Evanescence. Κι εμένα μου είχαν αρέσει μερικά κομμάτια τους, αν και σίγουρα δεν είναι κι ούτε πρόκειται να γίνουν κλασικά συγκροτήματα. Τους "υποτιμώ" μόνο και μόνο επειδή θεωρώ προσβολή να θέτει κάποιος στο ίδιο επίπεδο ένα από τα παραπάνω συγκροτήματα με κάποιο άλλο κλάσεις ποιοτικότερο, πχ. Pain of Salvation.

 

Σε καμία πάντως περίπτωση δεν πρέπει να υποτιμάμε κάποιον επειδή ακούει ένα συγκρότημα ή είδος μουσικής που προσωπικά δε μας ικανοποιεί. Αυτό μόνο ανωριμότητα δείχνει και σε τελική ανάλυση μειώνει τις δικές μας μουσικές προτιμήσεις.

 

Ναι σημασία δεν έχει το είδος,αλλά η ποιότητα,αλλά και πάλι το 95% των τραγουδιών της ποπ δεν περιέχουν καθόλου ποιότητα..

Ενώ τα άλλα είδη που δεν ακούω(τζαζ κτλ)σίγουρα έχουν ποιότητα.

 

 

 

Η ελληνική ποπ δεν έχει ποιότητα,η μοντέρνη ξένη ποπ τα πάει καλύτερα

 

Φιλικά :) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε όλα τα είδη υπάρχουν και καλά και κακά τραγούδια και με ουσία και ανουσία. Επί τη ευκαιρία, κάτι πήραν τα ώτα μου ότι οι Manowar βγάζουν νέο album. Αληθεύει;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κατεβασα ενα κομματακι απο battlelore και θαλεγα οτι μου κανει... εχετε να πειτε κι αλλα γκρουπ σαυτο το στυλ; (μιλαω για καινουργια γκρουπ τα παλια τα ξερω....) Ψαχνω ακριβως αυτο που ειπε η cristina πιο πανω... δυναμη και μελωδια... (αλλα οχι stratovarius και rhapsody, μου ακουγονται σαν γλυκανατοι Manowar, ειδικα οι τελευταιοι!). Βοηθειστε καλε τη γιαγια!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που είπε η Cristina, κατέβασα το Ambeon - Cold Metal και το Ayreon - House Of Mars. Το πρώτο είναι κομματάρα, το δεύτερο δε με ενθουσίασε και πολύ.

Αν θες female vocals, δοκίμασέ τα μαζί με αυτά που είπα στο πιο πάνω ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, πολύ χαίρομαι που σου άρεσε! :happy:

Βρες αν μπορείς όλο το album, νομίζω πως δεν θα το μετανιώσεις. :)

Αν δεν μπορείς, πες μου. :happy:

Όταν το είχα ακούσει 1η φορά, δεν ξεκολούσα για μέρες!

Και όπως προσπαθούσα να σκεφτώ κάτι άλλο με female vocals χωρίς brutal vocals (εκτός και αν σας ενδιαφέρουν κι αυτά...), θυμήθηκα μια άλλη υπέροχη μπαλάντα σε ένα album του Timo Tolkki, 'Hymn To Life'.

Πολύ καλή δουλειά όλο το album. Με είχε ενθουσιάσει στο σύνολο.

Δεν έχει καμιά σχέση με τους Stratovarius, όπως ίσως να περίμενε κανείς.

Και η έκπληξη είναι η συμμετοχή της Sharon Den Adel (Within Temptation) με την υπέροχη μπαλάντα 'Are you the one?'.

 

Μόλις το έβαλα και ανατρίχιασα... :worry: :cry:


Link to comment
Share on other sites

δεν με ενοχλουν τα brutal φωνητικα (αρκει να μην ειναι τελειως μεσα απο τον ταφο με μια χουφτα χωματα στο στομα)... Ας πουμε μαρεσουν πολυ γκρουπ οπως οι therion, οι Nightwish, Tristania, theatres des vampires, παρολο που υπαρχουν εντονα τα βαρια φωνητικα. Απλα ψαχνω κι αλλα γκρουπακια σαυτο το στυλ (να μαθαινω και να ανανεωνομαι). Γλυκαναλατους manowar θεωρω του rhapsody Bayern, οχι τους stratovarious (αυτοι δεν εχουν καμμια σχεση). Σαν να ακουγα manowar χωρις τσαμπουκα, πως να το περιγραψω;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

@princess

επειδη ψαχνω και εγω να μαθω νεα group μπορεις να μου πεις τον καλλιτερο δισκο απο theatres des vampires & Tristania ?

Link to comment
Share on other sites

απο theatres οπωσδηποτε το suicide vampire και απο tristania το Beyond the vail. Και στις δυο περιπτωσεις μακρια απο τους τελευταιους τους δισκους (αν και το world of glass των tristania δεν ηταν κακο, αλλα γενικως το υφος παυει ναναι τοσο δυνατο). Τελικα το πηρα το cd των battlelore... δεν ειναι πολυ δυνατοι αλλα ειναι συμπαθεστατο σαν ακουσμα!!! Ακουω κι αλλες προτασεις!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (11 Σεπ. 2004 , 10:58)

 

δεν με ενοχλουν τα brutal φωνητικα (αρκει να μην ειναι τελειως μεσα απο τον ταφο με μια χουφτα χωματα στο στομα)... Ας πουμε μαρεσουν πολυ γκρουπ οπως οι therion, οι Nightwish, Tristania, theatres des vampires, παρολο που υπαρχουν εντονα τα βαρια φωνητικα. Απλα ψαχνω κι αλλα γκρουπακια σαυτο το στυλ (να μαθαινω και να ανανεωνομαι).

[...]

 

Nice! :)

 

Οι Tristania είναι από τις πολύ μεγάλες μου αδυναμίες... :)

Πολύ χαίρομαι! :)

 

Θα σου πω κάποια groups και αν θες σου προτείνω και μερικά τραγούδια τους για να πάρεις μια γεύση. :)

 

 

Draconian

On Thorns I Lay

Beseech

Sirenia

The Sins Of Thy Beloved

Trail Of Tears

After Forever

Pettalom

Leave's Eyes

 

Από Tristania, νομίζω πως το 'Widow's Weeds' είναι εξαιρετικό. Το 1ο τους είναι αρκετά έως πολύ δυνατό και αν δεν είσαι εξοικειωμένος μπορεί να σε ξενίσει. :)


Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω cristina!! Γκρουπ στο στυλ των sirenia μαλλον θα μου αρεσουν. Για να το θεσω καλυτερα και να καταλαβετε τι ψαχνω.... πως ηταν οι anathema στην αρχη; Πολυ μου αρεσαν... πως εγιναν τωρα; παναθεμα τους! Δεν μου αρεσουν τα πολυ μελαγχολικα gothic συγκροτηματα, μαρεσει να υπαρχει νευρο και το ολο concept να ειναι metal... αλλα να υπαρχει μελωδια. (Παραδοξως εχω ερωτευτει τους anorexia nervosa οι οποιοι δεν εχουν σχεδον τιποτα απο αυτα, μονο και μονο γιατι στα φωνητικα ο ανθρωπος βγαζει τετοια τρελλα και παθος που με ξετρελαινει!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και εγώ πρέπει να έχω ακούσει τους anorexia nervosa!Ο τύπος είναι όλα τα €!

Why men wear clothes:

http://img78.photobucket.com/albums/v296/_osse_/16a.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Tankwart

Flamenerve ta les poly swsta!!!

T H A N A T O S sto NU METAL

NU METAL= NO METAL!!!!

 

epitelous xekollhste apo maiden,metallica,iced earth,in flames,cradle of filth....proxwrhste...

zhtw oi Tankard,Necronomicon,Witchburner

(φιλικα παντα)

Link to comment
Share on other sites

From Frakfurt to Frisco we destroy every disco!ΟΛΕ!έχω ένα cd τους το "disco destroyer".Οι τύποι είναι τέλειοι.Κάναν και μιά συναυλία στην Αλεξανδρούπολη τελευταία. :)

Why men wear clothes:

http://img78.photobucket.com/albums/v296/_osse_/16a.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδες έχω φάει τρομερό κόλλημα με τους Rhapsody

 

Τρομερά καταπληκτική epic μεταλ μουσική!

 

Ακούει κανείς άλλος? :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλοι στα νιατα τους, αλλα ειχαν φθινουσα πορεια οπως οι Domine, Hammerfall και αλλοι εκπροσωποι του ειδους
http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι Hammerfall θα βγάλουν καινούργιο album στις αρχές του νέου έτους (Μάρτιο νομίζω) :up:

Εγώ έχω φάει γερό κόλλημα με Children Of Bodom, αγόρασα το Follow The Reaper και τρελάθηκα!!!!

Έχετε κανένα δίσκο/κομμάτι να προτείνετε? ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

oi rhapsody htan kaloutsikoi mexri to 2o album tous... meta apla epanalambanontan. etsi, opoios exei akousei to "legendary tales" einai san na exei akousei ola ta albums tous. 8ymamai kapoia periodo sthn 2a lykeiou pou eixan prwtobgei apo to underground tous akouga, alla meta pou arxisa na periorizw th "saboura", kophkan mazi me pollous allous...
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

οι rhapsody δυστυχως μου θυμισαν soft manowar να το πω ετσι... δεν ξερω και ποιας εποχης ειναι βεβαια, αλλα τι να κανω αυτο μου θυμισαν ... (manowar του 80κατι για να εξηγουμε)..... Τελικα με κατι borgir και κατι graveworm μπορω να πω οτι το Metal με κραταει σημερα....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που κλειδώθηκε το Black vs Power, το έκανα με τις καλύτερες προθέσεις... :(

Τεσπά έχετε κανά νέο/link για το καινούργιο των HammerFall?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tankwart ( 3 Νοέ. 2004 , 09:15)

 

Flamenerve ta les poly swsta!!!

T H A N A T O S sto NU METAL

NU METAL= NO METAL!!!!

 

epitelous xekollhste apo maiden,metallica,iced earth,in flames,cradle of filth....proxwrhste...

zhtw oi Tankard,Necronomicon,Witchburner

(φιλικα παντα)

 

 

Εγώ νοιώθω παρεξηγημένος από αυτό που λες!!!Αυτό χώρις κακία και χωρίς δόλο το λέω!!!Είναι στενομυαλο αυτό που υποστηρίζεις!!!Σκέψου ότι οι Slipknot κάνουν support στους Slayer σε ολόκληρη περιοδία!!!Σκέψου ότι ο Joey Jordison (Drummer των Slipknot) βγήκε στην σκηνή με τους Metallica δεν νομίζω να στέκει αυτό που υποστηρίζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tankwart ( 3 Νοέ. 2004 , 09:15)

 

Flamenerve ta les poly swsta!!!

T H A N A T O S sto NU METAL

NU METAL= NO METAL!!!!

 

epitelous xekollhste apo maiden,metallica,iced earth,in flames,cradle of filth....proxwrhste...

zhtw oi Tankard,Necronomicon,Witchburner

(φιλικα παντα)

 

Ρε φίλε και εγώ δεν τήν πάω την nu metal πολύ,αλλά σπανίως ακούω πχ Mightwish(που έχουν αρκετά στοιχεία της)

 

Μουσική είναι,και είτε το θες είτε όχι αρέσει σε πολλούς

:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog ( 5 Νοέ. 2004 , 07:32)

Ρε φίλε και εγώ δεν τήν πάω την nu metal πολύ,αλλά σπανίως ακούω πχ Mightwish(που έχουν αρκετά στοιχεία της)

 

http://aaotracker.4players.de/Images/smilies/shock.gif http://aaotracker.4players.de/Images/smilies/doh.gif

Οι Nightwish μόνο nu metal δεν είναι http://aaotracker.4players.de/Images/smilies/yes.gif

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα αναρωτιεμαι,γιατι κλειδωσε το thread με τιτλο,Black Metal

κ υπηρξε παροτρυνση για να συνεχιστει σε αλλο.

 

Για πιο λογο ενοχλουσε το thread που αφορουσε μονο αυτο το ειδος του metal κ εγιναν ολα ενιαια;

 

Κριμα καθως 5 σελιδες συζητηση με αυτο το θεμα ηταν "βαριες" κ δεν μπορουσε να υπαρχει μονο του...

 

Αναρωτιεμαι γιατι ενοχλησε τους moderators :(

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...