Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολλοι θεωρουν τη μουσικη τους nu metal

 

για dio,maiden,judas priest,black sabbath δεν λεω απολυτως τπτ:respect::bow:

μερικες απο τις μπαντες με τις οποιες μεγαλωσα(υποψιν ακομα μεγαλωνω,δεν μας πηραν τα χρονια χα:))

 

και αυτο που αναφερθηκε για το τραγουδι των steppenwolf πρωτη φορα το ακουω

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και αυτο που αναφερθηκε για το τραγουδι των steppenwolf πρωτη φορα το ακουω

 

I like smoke and lightnin'

Heavy metal thunder

Racing in the wind

And the feeling that I'm under

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

I like smoke and lightnin'

Heavy metal thunder

Racing in the wind

And the feeling that I'm under

 

μαλιστα:cool:

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα ανοιξατε για παμε

ozzy maiden wasp bathory, πιτσιρικος τοτε ομορφα χρονια

Φευγω λιγο απο το metal,εφηβος πια

b.b ging. carlos santana . pink floyd .eloy.lynard skynard. stevie ray vaughan. gary moore.

ennio moricone . αν συνεχισω θα με κραξετε :lol: σταματημο δεν θα εχω :lol:

Φυσικα δεν θα μπορουσα να ξεχασω και αξιολογες ελληνικες μπαντες οπως

 

poll. πελομα μποκειου. socrates .O ενας και μοναδικος παυλος Σ.

Αφησα τον καλυτερο για το τελος .Κυριες και κυριοι

ο ανεπαναληπτος τζιμακος, τζιμης πανουσης εχω ολη την δισκογραφια του :lol::lol:

Τωρα λιγο απο ολα τα παραπανω, metal αραια και που. Κλεινωντας {ο σταματημος που ελεγα} θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια εμπειρια

που δεν θα ξεχασω ποτε .

Πηγαινα να μπω στο ολυμπιακο σταδιο για την συναυλια του carlos santana, μπροστα μου ενα ζευγαρι ηλικιωμενων πανω απο 60 ετων με τα μπαστουνακια τους χερακι χερακι να δουνε τον carlos , τι να πω παραπανω δεν θα το ξεχασω ποτε

Sorry αν μαμησα λιγο το metal τελος μην βαρατε.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

nek46 εισαι και εσυ δικος μας?:cool:

ε ρε αυτα ειναι μεγαλεια

δεν ξερω αν το μαθατε τα εισιτηρια για rotting christ εξαντληθηκαν ολα και πανε και για δευτερη μερα:cool:

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Πήρε πάλι μπρος το θέμα και χαίρομαι για αυτό. Παρόλο που πέρασαν τα χρόνια και μεγαλώσαμε, δεν άλλαξα τις μουσικες μου προτιμήσεις ούτε στο ελάχιστο. Λάτρης της κλασικής heavy και power σκηνής αλλά η τεράστια αγάπη μου είναι το epic metal. Επίσης πάντα πίστευα οτι η Ελλάδα έχει μία από τις καλύτερες metal σκηνές (μαζί με την ιταλική φυσικά) με γκρουπάρες όπως Reflection, Marauder, Battle Roar, Sarissa, Airged L'amh, Northwind, Nemesis, Crush και πολλά ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Ε καιρός ήταν Γιώργο. ;)

Οι Sarissa, οι οποίοι ακόμα κάνουν εμφανίσεις, αν αντί για Θεσσαλονίκη βρισκόντουσαν Αγγλία ούτε που μπορώ να φανταστώ που θα είχαν φτάσει. Έναν δίσκο έβγαλαν, στην ουσία demo, και έγινε ανάρπαστος. Θεωρείτε ακόμα και τώρα από τα πιο σπάνια άλμπουμ όλων των εποχών παγκοσμίως.

Όσο για τους Northwind, καρντάσια και αυτοί :D , με το Northcomin δημιούργησαν ένα χαμό. Θυμάμαι τότε φίλος μου ο οποίος ήταν Αγγλία μου έλεγε ότι «σκοτωνόντουσαν» για ένα αντίτυπο. Πρόσφατα μάλιστα είχα την τύχη να γνωρίσω τον τραγουδιστή τους Θόδωρο Ντουλάμη με τον οποίο γίναμε και φίλοι. :)

Δυστυχώς όμως ο Έλληνας Ροκάς σνόμπαρε οτιδήποτε Ελληνικό μόνο και μόνο επειδή ήταν Ελληνικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα τωρα το πηρα χαμπαρι οτι υπαρχουν και αλλοι στο forum που ακουνε heavy metal ααααααααχχχχ μεγαλη αγαπη μεχρι και σημερα,η πρωτη κασσετα:whistle:(μην γελατε οι νεοτεροι) ηταν το 89 ride the lightning με αυτο εκανα την αρχη μεχρι και σημερα,ακουω τα παντα εκτος απο death που ακουω ελαχιστα,ψαχνομαι συνεχεια με παλια και νεα διαμαντακια,οχι γνωστα,αλλα που εχουν κατι να δωσουν,και υπαρχουν πολλα εκει εξω,οι BATHORY ηταν ειναι και θα ειναι my favourite band still after death αν ζουσε ο quorthon θα μας εδινε πολλα ακομα,να μην σας κουραζω αυτα απο μενα.
Link to comment
Share on other sites

Πήρε πάλι μπρος το θέμα και χαίρομαι για αυτό.

Nαι, και δυστυχως ειναι το θεμα του μήνα για το comedy lab..

 

Tι ειναι μεταλ για εσας γενικως? Η μουσική, οι στιχοι, η εμφανιση; Ο τροπος ζωης; Αν και το τελευταιο δεν ισχυει ισως. Οσοι παιρνουν ναρκωτικα πλεον ακουν σκυλαδικα.. :!: ::P:

 

Εγω ειμαι φαν της μουσικης και μονο. Δε παει να λεει και ακαταλαβιστικα ο τραγουδιστης, αμα εχει ωραια μουσικη το ακουω το κομματι μια χαρα. Αμα εχει και ωραιο ρεφραιν/λογια τοτε ο πηχης ανεβαινει ψηλοτερα.

 

Απο τους maiden μονο το fear of the dark και το trooper ξερω τους στιχους(+ τη σημασια τους). Ολα τα υπολοιπα τραγουδια τους, αν και εχω το βιβλιαρακι δεν εδωσα τοση σημασια απο βαρεμερα κυριως. Μετραει ομως και το οτι δεν ξερω καλα αγγλικα. Επισης απο τα ελληνικα συγκροτηματα πιστευω μετραει και η διαφημιση πολυ. Ενας καθαρος μεταλας θα τους ξερει, ενω ομως ηδη ξερει ολα τα υπολοπιπα ξενα. Ενας πχ που δεν ακουει ενα ειδος μονο, θα χρειαστει περισσοτερο ψαξιμο για να τους μαθει, ακομα και στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο metal εχω βρει σε τραγουδια ολα τα συναισθηματα που ενας ανθρωπος μπορει να νοιωσει...υπαρχει τραγουδι για καθε στιγμη και περισταση χωρις ομως να σου μενει η εντυπωση οτι ακους τα ιδια και τα ιδια!!

Δινω πολυ σημασια στους στιχους,οπου ακομα και σε death metal παιζει τους καταλαβαινω (εχουν υποστει εκπαιδευση τα αυτια τοσα χρονια) αν και στο black (κυριως ατμοσφαιρικο) ακομη δυσκολευομαι :p

Παντως ειναι ολο πακετο,πλην της της μουσικης,ειναι τροπος ζωης..,ειναι κατι αλλο,δεν μπορω να το εξηγησω...

Ειμαι 35,ακουω metal απο τα 15,δεν εχω σκεφτει.στιγμη να αλλαξω μουσικα ακουσματα και συνεχεια ψαχνω και ακουω καινουργια πραγματα,νεες.μπαντες!

Δεν βαριεσαι ποτε,παντα θα βρεις κομματι το οποιο θα σε εκφραζει εκεινη τη στιγμη και ναι..,.γουσταρω τα μαυρα ρουχα,τα piercing,τα tattoos...αλλα δεν το θεωρω μοδα...απλα γουσταρω και δεν θα.μπορουσα να με φανταστω διαφορετικα...τοσο απλο :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο metal εχω βρει σε τραγουδια ολα τα συναισθηματα που ενας ανθρωπος μπορει να νοιωσει...υπαρχει τραγουδι για καθε στιγμη και περισταση χωρις ομως να σου μενει η εντυπωση οτι ακους τα ιδια και τα ιδια!!

Δινω πολυ σημασια στους στιχους,οπου ακομα και σε death metal παιζει τους καταλαβαινω (εχουν υποστει εκπαιδευση τα αυτια τοσα χρονια) αν και στο black (κυριως ατμοσφαιρικο) ακομη δυσκολευομαι :p

Παντως ειναι ολο πακετο,πλην της της μουσικης,ειναι τροπος ζωης..,ειναι κατι αλλο,δεν μπορω να το εξηγησω...

Ειμαι 35,ακουω metal απο τα 15,δεν εχω σκεφτει.στιγμη να αλλαξω μουσικα ακουσματα και συνεχεια ψαχνω και ακουω καινουργια πραγματα,νεες.μπαντες!

Δεν βαριεσαι ποτε,παντα θα βρεις κομματι το οποιο θα σε εκφραζει εκεινη τη στιγμη και ναι..,.γουσταρω τα μαυρα ρουχα,τα piercing,τα tattoos...αλλα δεν το θεωρω μοδα...απλα γουσταρω και δεν θα.μπορουσα να με φανταστω διαφορετικα...τοσο απλο :)

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δινω πολυ σημασια στους στιχους,οπου ακομα και σε death metal παιζει τους καταλαβαινω (εχουν υποστει εκπαιδευση τα αυτια τοσα χρονια)

 

δλδ καταλαβαινεις τι λενε οι suffocation,nile ,deicide κτλ?:)

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

εδω ο κοσμος δε μπορει να καταλαβει 100% το Smells like teen spirit και μου θες και suffocation :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δλδ καταλαβαινεις τι λενε οι suffocation,nile ,deicide κτλ?:)

 

Χαχαχα...αμεεεε!

Ειναι θεμα εξασκησης μην νομιζεις :)

Βεβαια ξερω και καλα αγγλικα...αααα και δεν μιλαμε για grind ετσι?εκει ξεφευγει το.θεμα :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει μια δυσνόηση ως προς το τι είναι metal:

 

Είδος ροκ μουσικής που αναπτύχθηκε στα τέλη της δεκαετίας του 60. Χαρακτηρίζεται από τον παραμορφωμένο ήχο της κιθάρας, τα γρήγορα σόλο και τύμπανα και τα κακά φωνητικά.

 

Τα παρακάτω σενάρια με ήρωες τον πρωταγωνιστή, τη φυλακισμένη σε κάστρο πριγκίπισσα και τον δράκο που τη φυλάει, αποδίδουν μερικές απ' τις γεύσεις του μέταλ:

 

Heavy Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει με μια harley, σκοτώνει τον δράκο, πίνει μερικές μπύρες και πηδάει την πριγκίπισσα.

 

Power Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει καβάλα σ' ένα λευκό μονόκερω, ξεφεύγει απ' τον δράκο, σώζει την πριγκίπισσα και της κάνει έρωτα σ' ένα μαγεμένο δάσος.

 

Thrash Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει, πολεμάει τον δράκο, σώζει την πριγκίπισσα και την πηδάει.

 

Folk Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει με μερικούς φίλους του που παίζουν ακορντεόν, βιολιά, φλάουτα κι άλλα περίεργα όργανα, ο δράκος την πέφτει για ύπνο (απ' τον χορό κτλ). Μετά φεύγουν όλοι... χωρίς την πριγκίπισσα.

 

Viking Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει με πλοίο, σκοτώνει τον δράκο με το επιβλητικό τσεκούρι του και τον τρώει, βιάζει την πριγκίπισσα μέχρι θανάτου, κλέβει τα υπάρχοντά της και βάζει φωτιά στο κάστρο πριν φύγει.

 

Death Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει, σκοτώνει τον δράκο, πηδάει την πριγκίπισσα και τη σκοτώνει, μετά φεύγει.

 

Black Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει τα μεσάνυχτα, σκοτώνει τον δράκο και τον παλουκώνει μπροστά στο κάστρο. Μετά σοδομίζει την πριγκίπισσα και πριν τη σκοτώσει, πίνει το αίμα της σε τελετή. Μετά παλουκώνει και την πριγκίπισσα δίπλα στον δράκο.

 

Gore Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει, σκοτώνει τον δράκο και σκορπίζει τα σωθικά του μπροστά στο κάστρο, πηδάει την πριγκίπισσα και τη σκοτώνει. Μετά πηδάει πάλι το πτώμα, σχίζει το στομάχι και τρώει τα σωθικά της. Μετά πηδάει το κουφάρι για τρίτη φορά, το καίει και το πηδάει για τελευταία φορά.

 

Grind Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει, ουρλιάζει κάτι εντελώς ανεπίδεκτο αποκρυπτογράφησης για περίπου 2 λεπτά και φεύγει...

 

Doom Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει, διαπιστώνει το μέγεθος του δράκου και σκέφτεται ότι δεν θα μπορούσε να τον νικήσει ποτέ, έτσι του προκαλείται κατάθλιψη κι αυτοκτονεί. Ο δράκος τρώει το πτώμα του και την πριγκίπισσα για επιδόρπιο. Κι αυτό είναι το τέλος μιας λυπητερής ιστορίας.

 

Gothic Metal: Η πριγκίπισσα με βελούδινη αμφίεση τραγουδάει σοπράνο. Ο πρωταγωνιστής συμπληρώνει το ντουέτο, ως το «τέρας», ενώ ο δράκος παίζει φλάουτο. Ξαφνικά το καταπίνει και κατά λάθος καίει με φλόγα την πεντάμορφη και το τέρας και πεθαίνει από ασφυξία. Οι τρεις ψυχές καταδικάζονται εις το πυρ το εξώτερο αιώνια.

 

Progressive Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει με μια κιθάρα και σολάρει για 26 λεπτά. Ο δράκος αυτοκτονεί από τη βαρεμάρα. Ο πρωταγωνιστής μπαίνει στην κρεβατοκάμαρα της πριγκίπισσας, παίζει άλλο ένα σόλο με όλες τις τεχνικές που έμαθε τον τελευταίο χρόνο στο ωδείο. Η προγκίπισσα το σκάει ψάχνοντας για τον Heavy Metal πρωταγωνιστή.

 

Industrial Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει φορώντας ένα λιγδιασμένο παλτό, χειρονομεί άσεμνα κατά του δράκου και οι σεκιουριτάδες τον πετάνε έξω απ' τη νεραϊδοχώρα.

 

Speed Metal: Πολύ ξαφνικά, μικρό σόλο, ο δράκος μπερδεύεται, κάποιος στριγκλίζει περίεργα πράγματα, η πριγκίπισσα αντιλαμβάνεται ότι ξεπαρθενεύτηκε, ο δράκος και η πριγκίπισσα ακόμα ψάχνουν αυτόν που τα έκανε.

 

Christian Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει γυρίζοντας απ' την ενορία της περιοχής του και τραγουδάει μια σαχλή power μπαλάντα στον δράκο, λέγοντας πόσο πολύ τον αγαπάει ο Χριστός και ότι ο δράκος θα πρέπει να πάει κοντά Του. Ο δράκος ασπάζεται αμέσως τον Χριστιανισμό και όταν η πριγκίπισσα προσπαθεί να ευχαριστήσει τον πρωταγωνιστή, αυτός της απαντάει ότι είναι κατά της ερωτικής πράξης πριν το γάμο.

 

Glam Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει, ο δράκος σκάει στα γέλια με την εμφάνιση του τύπου και τον αφήνει να μπει. Ο πρωταγωνιστής κλέβει το μέικ απ της πριγκίπισσας και προσπαθεί να βάψει το κάστρο ένα υπέροχο ροζάκι.

 

Battle Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει με μια λεγεώνα εκατό γενναίων πεζικάριων, άρματα και μια ντουζίνα εκλεκτών μαχητών. Ως μέγας ειδικός στην τακτική, πολιορκεί το δράκο επί 6 ώρες και τελικά τον πλευροκοπά. Η πριγκίπισσα πλήττει.

 

Tech Metal: Ο Πρωταγωνιστής παίζει ένα ολόκληρο τονικό riff αλλάζοντας ανάμεσα στα 11/16 και 13/16 με το αριστερό του χέρι καθώς χτυπάει μία αυξανόμενη χρωματική σειρά με το δεξί. Ο Δράκος παθαίνει ένα μαζικό εγκεφαλικό ανεύρυσμα και πεθαίνει. Η πριγκίπισσα πάει σε μουσική σχολή για να καταλάβει τι στο διάολο έπαιζε ο πρωταγωνιστής.

 

Nu Metal: Ο πρωταγωνιστής καταφτάνει μ' ένα κατεστραμμένο Honda Civic κι επιχειρεί να πολεμήσει τον δράκο αλλά καίγεται μέχρι θανάτου όταν τα γελοία φαρδιά ρούχα του πιάνουν φωτιά.

 

Emo Metal: Ο πρωταγωνιστής βλέπει τον δράκο, κάτι ψελλίζει εκεί για το πόσο δύσκολο θα είναι να καταφέρει την πριγκίπισσα να τον ερωτευτεί, και τον τρώει ο δράκος. Η πριγκίπισσα είναι πολύ χαρούμενη, γιατί στην τελική ο πρωταγωνιστής δεν ήταν παρά μια κλαψιάρα αδερφή.

 

(Ελεύθερη απόδοση από αγγλικό κέιμενο άγνωστης πηγής)

 

πηγή

Link to comment
Share on other sites

ενταξει πιο πολυ γελασα με το progressive metal:lol:

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

εδω ο κοσμος δε μπορει να καταλαβει 100% το Smells like teen spirit...

 

...οπου μιλαει γιατι αλλο? για ναρκωτικα. :lol: χαχα πλακα κανω δεν ξερω ουτε εγω γιατι μιλαει, αλλα θυμηθηκα ενα τραγουδι του Ιωαννιδη, που βγηκε μετα απο χρονια η φημη οτι μιλουσε για τα ναρκωτικα (και αυτος) :p .

Οπου διαβαζεις στους στιχους για πνευματα, καταθλιψη κτλ προκειται για ναρκωτικα, εχω βγαλει συμπερασμα απο ολα τα τραγουδια των red hot chili peppers τουλαχιστον. :lol:

 

enigma 84, ωραια η παραθεση σου, για να μαθαινουν οι καινουριοι και να θυμουνται οι παλιοτεροι, χαχα.

Αν και στις πρωτες σελιδες του θεματος αν προσεξει κανεις, εχουν ειπωθει τοσα πολλα σωστα περυ του μεταλ οποτε απλως τωρα γεμιζουμε σελιδες.. :X

Link to comment
Share on other sites

εμ.... Teen Spirit ηταν ονομα αρωματος, απο κει βγηκε το ονομα, εξαιτιας μιας φιλης του Kurt Που του ειπε οτι μυριζει σαν αυτο το αρωμα.... :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θέλει κάποιος να ακούσει συγκροτήματα με καθαρα φωνητικά και εστίαση στον τρόπο παιξίματος έχω την εντύπωση ότι οι dream theater είναι από τα πρώτα συγκροτήματα.

 

Εγώ από την άλλη σαν είδος δεν έχω κάτι αγαπημένο....paradise lost, anathema, rc, tool, dt & soad πιο πολύ ακούω σε σταθερή βάση. Από κει και πέρα έχουμε και άλλους.

 

 

Όσο για το description εγώ έλιωσα με gore metal.:lol:

Link to comment
Share on other sites

οι στίχοι σε κάθε τραγούδι είναι σχετικοί...

ο κάθε συνθέτης βγάζει τα απωθημένα του (και όχι μόνο) και εμείς οι ακροατές διαλέγουμε αν μας κάνουν ή όχι...και μην ξεχνάμε ότι ανάλογα με το είδος πάει και ο στίχος...πχ κάποιος που παίζει Death metal δύσκολα κομμάτι του θα είναι για χαμένες αγάπες,χωρισμούς κλπ τέτοια μόνο στα poser/glam :p

και μιας και μίλησα για death metal εκεί επικρατουν κοινωνικοπολιτικά μηνύματα,καταστροφές,πόλεμος (βλ Bolt Thrower) γενικότερα ανησυχίες (βλ.τους αθάνατους Death,οι πρωτοπόροι)

Από την άλλη έχουμε και το σουηδικό/ατμοσφαιρικό death metal που πέρα από ανησυχίες,έχει δώσει και κάτι μπαλάντες (καλά,στο περίπου) όπως ας πούμε το κορυφαίο για'μένα κομμάτι Iridium από Dark Tranquility..

Ορεξη να έχετε να συζητάμε για πάντα...το θέμα είναι ανεξάντλητο και από άποψη συγκροτημάτων αλλά και άποψη τραγουδιών!! :)

 

Αυτό πάντως που έχω καταλάβει πάντως στα χρόνια που έχω στο χώρο είναι ότι η συγκεκριμένη μουσική είναι για λίγους,γιατί δυστυχώς είναι λίγοι αυτοί που εκτιμούν το "διαφορετικό"...γιατί το rock/metal ήταν,είναι και θα είναι το κάτι διαφορετικό...υπάρχουν τα πάντα σε ακούσματα (βλ.κλασσική μουσική συνδιασμό με ηλεκτρικές κιθάρες),ακόμη και αμανές (βλ.Orphaned Land) απλά χρειάζεται κάποιος να είναι open minded και να διαθέτει παιδεία!!

 

Sorry για το σεντονάκι,αλλά πήρα φόρα :p

 

@Enigma84 τώρα που ξεκουμπίστηκε ο Portnoy από τους D.T παίζει και να βγάλουν (επιτέλους) ενα δίσκο της προκοπής :)

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σαν σήμερα το 1948 γεννήθηκε ο Ozzy Osbourne. Έπιασε τα 65 το τρελοκομείο. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα το 1948 γεννήθηκε ο Ozzy Osbourne. Έπιασε τα 65 το τρελοκομείο. :)

 

and counting θα προσθέσω :p

με τόσα που έχει πάρει στη ζωή του,έχει ανοσία στα πάντα...το είχε πει και μόνος του αυτό!!!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

ποιος μωρε ο ozzy?λαθος κανετε!:)

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μέταλλο δεν τον λες, άσχετα αν διδάσκει, και ο ίδιος δεν το δέχεται. Ας αρκεστούμε σε αυτό που λέει συνέχεια, ότι παίζει Rock and roll. :)

24 December 1945 η ημερομηνία γέννησης του. 68 και παρόλα τα προβλήματα υγείας συνεχίζει να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα. Να γράφει μοναδικά κομμάτια, συνοδευόμενα από το φοβερό, μοναδικό, μπάσο και ερμηνευμένα από αυτή την υπέροχη ξεχωριστή φωνή.

:bow: :bow: :bow: http://assets-s3.rollingstone.com/assets/images/story/motorhead-cancel-gigs-over-lemmy-medical-condition-20130626/1000x600/lemmy-600-1372254544.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...