Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια ρομ έχει επάνω ?

 

Για δοκίμασε και αυτό: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2672150

 

παιδια ολα οκ μολις τωρα εκανε με 1.9.3!ελεος...σας ευχαριστω!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω το κινητο κοντα ενα χρονο και 2 εβδομαδες τωρα το ρολοι στη γραμμη ειδοποιησεων παει 1 ωρα μπροστα απο μονο του!!!!! Στις ρυθμισεις ειναι κανονικα ρυθμισμενο και στην οθονη κλειδωματος την γραφει σωστα.. (Π.χ. Κανονικη ωρα: 21:00, ωρα στην αναμονη 21:00, ωρα στις ρυθμισεις 21:00 και στην γραμμη ειδοποιησεων 22:00!!!!) τι να κανω;; Εχω δοκιμασει reboot, gravity box.. Τι αλλο;;

 

Παιδια μπορειτε να βοηθησετε;;δεν ξερω τι να κανω...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να βοηθησετε;;δεν ξερω τι να κανω...!!!!

 

Επειδή κι εγώ είχα πρόβλημα απεικόνισης των ενδειξεων της μπαταρίας (το είχα αναφέρει σε παλιότερο ποστ χωρίς να βρω λύση εδώ), επανεγκατεστησα το xposed framework κι έφτιαξε. Νομίζω δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το xposed framework δε θα το βρεις στο GooglePlay, για να έχεις όμως gravity box σημαίνει ότι το έχεις ήδη εγκατεστημένο.Οπότε πας Χposedframewok\Framework και επιλέγεις Εγκατάσταση/ Αναβάθμιση. Αν πάλι δεν το έχεις καθόλου (?) , θα το βρεις στο xda developpers: http://forum.xda-developers.com/xposed/framework-xposed-rom-modding-modifying-t1574401
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την μπαταρια του leagoo 5....

Σημειωτεον οτι την αγορασα απο το to2c στα 8$ και τωρα εχει 17$

Ελπιζω να βοηθησα

 

Την παρήγγειλα από το banggood στα 6,5 ευρώ (7$), για όποιον άλλο ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Έκδοση: 4.0, 850/2100

 

Μόλις πέρασα και την ΚΚ 1.0.13 . H MAC address αλλάζει διαρκώς, με κάθε reboot ή/και wifi-switch on/off...σπαστικό! Τα ίδια και με την "Inew V3 port V7 from official Inew V7" του batsilos, δυστυχώς. Δοκίμασα και την εργοστασιακή μου JB 1.0.4 (από back up MTK Droid Tools και στη συνέχεια με SPFlash), και πάλι τα ίδια, άρα δεν είναι θέμα rom.

 

***Update***

Δεν είμαι σίγουρος που έχω κάνει λάθος. Βέβαια, όποιος δεν έχει μυαλό...έχει πόδια..και μετά τρέχει :). Υπεύθυνο το "download&format" στο SP flash tools, που αλλοίωσε την nvram;;; Τα ίδια, όμως, και με το "firmware upgrade" option!!!χμ.... Το θέμα είναι το wifi. Να σημειώσω ότι η τελευταία εξάδα πάντα αλλάζει τυχαία στην mac address, ενώ η αρχική είναι σταθερά 00:08:22. Μία λύση βρέθηκε χάρη στο εξαιρετικό post #6341 του kokofli. Τα εύσημά μου!!! Αναρωτιέμαι, βέβαια, κατά πόσο ή σταθερή wifi mac address, που πλέον έχω (χάρη στο "Wifi_Fix_Files" του post), είναι η ίδια για όλους όσους το έχουν χρησιμοποιήσει;;; Σίγουρα, πάντως δεν είναι εκείνη που είχε το κινητό πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα. Μία άλλη οδός, που δεν περιλαμβάνει κατέβασμα αρχείων είναι με την εξής μέθοδο (πρώτη στο post), μέσω του Θείου, σε engineer mode και αλλάζοντας τα permissions se r--r--r--, με έναν file explorer (i.e. ES), διαφορετικά με κάθε επανεκκίνηση επιστρέφουμε στο random 00:08:22 mac. Όλα τα παραπάνω αποφεύγονται εάν υπάρχει, φυσικά, backup της nvram μέσω ΜΤΚDroid Tools. Ελπίζω να βοηθήσω μελλοντικούς αναγνώστες με παρόμοια προβλήματα στην nvram.

 

Αφού, έλυσα τα παραπάνω θέματα της nvram (ΙΜΕΙ&wifi mac address) με backup από ΜΤΚDroid Tools, επέστρεψα στις ΚΚ δοκιμές. Το βασικό πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ή αδυναμία φόρτισης μέσω του φορτιστή (στην πρίζα)! ---> Πίστευα ότι λύθηκε για τις ΚΚ με αλλαγή φορτιστή, χωρίς όμως να είναι ελαττωματικός ο προηγούμενος, αφού φορτίζει κανονικά άλλα κινητά. Τί να πει κανείς!!! Την επομένη, ξανά τα ίδια. Αυτό είναι σοβαρό θέμα. Κανείς άλλος; Επίσης, στην V7 του batsilos τα data δεν ανοίγουν ποτέ. Ο διακόπτης ανοίγει, αλλά ποτέ δεν επιτυγχάνω σύνδεση. ---> Τον άφησα ανοιχτό για κανά 2ωρο. και τελικά πήρε μπρος! Από τότε τα δεδομένα "λοκάρουν" σε δεύτερα. Ίσως να ήθελαν και αυτά το χρόνο τους...πολύ παράξενη συμπεριφορά. Και ο "Launcher 3" κρασάρει με καθε επανεκκίνηση (ελπίζω αυτό να λυθεί με καθαρό πέρασμα, φορματ κτλ της ρομ). Για το gps..δυσκολεύτηκε αρκετά για να πάρει μπρος και τελικά να κλειδώσει. Το αφήνω με ερωτηματικό, για την ώρα, διότι στην 1.0.4 ήταν εξαιρετικό και είναι νωρίς ακόμα για περαιτέρω συμπεράσματα. Αν και πιο smooth στην αφή και στην απόκριση οι ΚΚs, με όντως καλύτερη διαχείριση ram&battery (από τα λίγα που πρόλαβα να δω), ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα με JB (1.0.4).

 

***Inew V3 Zopo 1000s rom: του batsilos, εδώ τα δεδομένα μου ανοίγουν κανονικά από την αρχή της εγκατάστασης της ρομ, η φόρτιση με άλλο φορτιστή λειτουργεί (όπως εξηγώ παραπάνω), το gps προσπαθεί στο άπειρο.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

την παρηγγειλα και εγω!!! για να δουμε ποσο θα κανει να ερθει..

κανά μήνα!

Αντε με το καλο να ακουσουμε και κανενα ριβιου !!!!!!!!!

Να'σε καλά. Θα ενημερώσω το forum.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Φιλος εχει το κινητο και του χαλασε το hands free και θελει να παρει αλλο.Δοκιμασε 2 διαφορετικα απο samsung το ενα απο το s2 το δικο μου και δεν ακουγοτανε τοσο δυνατα οπως με το δικο του που ειχε ερθει απο κινα.Υπαρχει καποιο που να εχετε αγορασει και να ακουγεται το ιδιο καλα οπως το πρωτο;
nokia3310,nokia3330,nokia3200,nokia7610,nokia7370,sonyerricsonk800i:w00t:,samsung s8300,nokiaN82,lg viewty,htc hero,s2, xiaomi Mi3,LgG4,Honor 8,Htc U11
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Φιλος εχει το κινητο και του χαλασε το hands free και θελει να παρει αλλο.Δοκιμασε 2 διαφορετικα απο samsung το ενα απο το s2 το δικο μου και δεν ακουγοτανε τοσο δυνατα οπως με το δικο του που ειχε ερθει απο κινα.Υπαρχει καποιο που να εχετε αγορασει και να ακουγεται το ιδιο καλα οπως το πρωτο;

 

Έχω αυτά και είναι κορυφαία.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του leagoo ταιριάζει στο inew v3?κ αν ναι πόσα Mah είναι??

Ευχαριστώ!

 

εκοτς απο την μπαταρια που ρωτησα παιδια θελω την βοηθεια σας κ σε κατι αλλο!!!το εχω το κινητο 1 χρονο κ αρχιζει να κολλαει κλπ!

μπορειτε να μου δωσετε οδηγο να το κανω update κ να μου πειτε σε ποια εκδοση να παω γιατι εψαξα λιγο στο google κ ειδα οτι εχει εκδοσεις απο 1.01 εως 1.0.8-13 αν ειδα καλα κ μετα ειδα για kitkat 4.4 ελεγες ενας κ μπερδευτικα!!!οποτε βοηθεια!!!πειτε μου κ για την μπαταρια χωραει μονο του thl w8 πανω ή κ του leagoo 5???:)

Ευχαριστω!!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι η γραφή τύπου sms απαγορεύεται από τους κανονισμούς και μηνύματα γραμμένα κατά αυτό τον τρόπο διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Μην ξεχνάτε ότι εδώ είναι forum και όχι chat room.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση: 4.0, 850/2100

 

Μόλις πέρασα και την ΚΚ 1.0.13 . H MAC address αλλάζει διαρκώς, με κάθε reboot ή/και wifi-switch on/off...σπαστικό! Τα ίδια και με την "Inew V3 port V7 from official Inew V7" του batsilos, δυστυχώς. Δοκίμασα και την εργοστασιακή μου JB 1.0.4 (από back up MTK Droid Tools και στη συνέχεια με SPFlash), και πάλι τα ίδια, άρα δεν είναι θέμα rom.

 

***Update***

Δεν είμαι σίγουρος που έχω κάνει λάθος. Βέβαια, όποιος δεν έχει μυαλό...έχει πόδια..και μετά τρέχει :). Υπεύθυνο το "download&format" στο SP flash tools, που αλλοίωσε την nvram;;; Τα ίδια, όμως, και με το "firmware upgrade" option!!!χμ.... Το θέμα είναι το wifi. Να σημειώσω ότι η τελευταία εξάδα πάντα αλλάζει τυχαία στην mac address, ενώ η αρχική είναι σταθερά 00:08:22. Μία λύση βρέθηκε χάρη στο εξαιρετικό post #6341 του kokofli. Τα εύσημά μου!!! Αναρωτιέμαι, βέβαια, κατά πόσο ή σταθερή wifi mac address, που πλέον έχω (χάρη στο "Wifi_Fix_Files" του post), είναι η ίδια για όλους όσους το έχουν χρησιμοποιήσει;;; Σίγουρα, πάντως δεν είναι εκείνη που είχε το κινητό πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα. Μία άλλη οδός, που δεν περιλαμβάνει κατέβασμα αρχείων είναι με την εξής μέθοδο (πρώτη στο post), μέσω του Θείου, σε engineer mode και αλλάζοντας τα permissions se r--r--r--, με έναν file explorer (i.e. ES), διαφορετικά με κάθε επανεκκίνηση επιστρέφουμε στο random 00:08:22 mac. Όλα τα παραπάνω αποφεύγονται εάν υπάρχει, φυσικά, backup της nvram μέσω ΜΤΚDroid Tools. Ελπίζω να βοηθήσω μελλοντικούς αναγνώστες με παρόμοια προβλήματα στην nvram.

 

Ειλικρινά εγώ σε ευχαριστώ, γιατί έχω τραβήξει και εγώ τα ίδια προβλήματα, και μου βρήκες τον λόγο.

Λοιπόν, το πρόβλημα είναι το εξής: Επειδή δεν κρατήσαμε Backup την NVRAM μας, χάσαμε το default MAC Adress μας. ( Η κάθε συσκευή έχει ένα μοναδικό MAC ADRESS απο τον κατασκευαστή. )

Με την λύση του "Wifi_Fix_Files" , ναι μεν σταθεροποιείται η MAC, αλλά έχουμε όλοι την ίδια ( και αν είμαστε στο ίδιο δύκτιο κάποιον θα πετάει πάντα λόγω κοινών MAC).

Η λύση είναι άλλη. Να φτιάξεις μοναδική MAC για το δικό σου κινητό, και να την αποθηκεύσεις μέσα στo κινητό ώστε να μην αλλάζει μετα απο κάθε reboot.

Βρήκα έναν τρόπο, θα τον δοκιμάσω όλοι μέρα κ το βράδυ θα post το How to...

Link to comment
Share on other sites

Την παρήγγειλα από το banggood στα 6,5 ευρώ (7$), για όποιον άλλο ενδιαφέρεται.

 

Καλημερα σε όλους.

Η μπαταρία χρησιμοποιείται στο Inew v3 και δεν σου δημιούργησε κανενα προβλημα; Κάτι έχω ακουσει ότι ζεσταίνεται πολύ . Έχεις καταλαβει κατι;;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά εγώ σε ευχαριστώ, γιατί έχω τραβήξει και εγώ τα ίδια προβλήματα, και μου βρήκες τον λόγο.

Λοιπόν, το πρόβλημα είναι το εξής: Επειδή δεν κρατήσαμε Backup την NVRAM μας, χάσαμε το default MAC Adress μας. ( Η κάθε συσκευή έχει ένα μοναδικό MAC ADRESS απο τον κατασκευαστή. )

Με την λύση του "Wifi_Fix_Files" , ναι μεν σταθεροποιείται η MAC, αλλά έχουμε όλοι την ίδια ( και αν είμαστε στο ίδιο δύκτιο κάποιον θα πετάει πάντα λόγω κοινών MAC).

Η λύση είναι άλλη. Να φτιάξεις μοναδική MAC για το δικό σου κινητό, και να την αποθηκεύσεις μέσα στo κινητό ώστε να μην αλλάζει μετα απο κάθε reboot.

Βρήκα έναν τρόπο, θα τον δοκιμάσω όλοι μέρα κ το βράδυ θα post το How to...

Καλησπέρα kokofli. Αν είχες κρατήσει τη MAC σου (π.χ. σε λίστα επιτρεπόμενων στο router σου, ή με κάποιον άλλο τρόπο) ή θέλεις να περάσεις μια άλλη MAC βρε αδερφέ, μπορείς να την περάσεις με το δεύτερο τρόπο που αναφέρω στο post μου πιο πάνω. Εξάλλου, η πρώτη εξάδα είναι σταθερή και προσδιορίζει τον κατασκευαστή ("Clipcomm" για εμένα...υποθέτω η ίδια και για εσένα, εκτός αν έβαλαν και εδώ διαφορετικό hardware). Άρα, μπορείς να ασχοληθείς με την τελευταία εξάδα. Λειτουργεί και είναι πανεύκολο. Εγώ είχα κρατήσει full backup με MTKDroid Tools την εργοστασιακή μου, με το που είχα παραλάβει το κινητό. Απλά, δε μου λειτούργησε στην αρχή όταν προσπάθησα να επαναφέρω την nvram για λόγους που δεν μπορώ να καταλάβω ή διότι "όποιος τη νύχτα περπατεί...λάσπες και :X πατεί" (backup αυτής συγκεκριμένα, δεν είχα κάνει ακριβώς, αλλά τα αρχεία "nvram.bin" & "userdata_nvram_only.tar" υπήρχαν ήδη στο γενικότερο backup που είχα κρατήσει, και αυτά χρειάζονται για την επαναφορά της nvram.) Συνεπώς αφού δοκίμασα τις μεθόδους που περιγράφω αναλυτικά σε προηγούμενο post, και τα κατάφερα, αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω με το backup οπότε και μου επανέφερε σωστά τα αρχικά μου (IMEI&MAC). Αναμφισβήτητα, προτείνω την τελευταία μέθοδο για όσους έχουν κάνει το backup.

Υ.Γ. Έχεις δοκιμάσει την V7 του batsilos; Θέματα με την φόρτιση;

Καλημερα σε όλους.

Η μπαταρία χρησιμοποιείται στο Inew v3 και δεν σου δημιούργησε κανενα προβλημα; Κάτι έχω ακουσει ότι ζεσταίνεται πολύ . Έχεις καταλαβει κατι;;

Δεν την έχω παραλάβει ακόμα. Κάνε, όμως, μια αναζήτηση μερικές σελίδες πίσω για 2-3 φίλους που την έχουν ήδη δοκιμάσει. Υπάρχει και review με φωτογραφίες.

Η μπαταρία του leagoo ταιριάζει στο inew v3?κ αν ναι πόσα Mah είναι??

Ονομαστικά 2800mAh, αλλά πραγματικά μάλλον αρκετά λιγότερα. Περισσότερα, λογικά, από τη δική μας.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κρατήσει τη MAC σου (π.χ. σε λίστα επιτρεπόμενων στο router σου, ή με κάποιον άλλο τρόπο) ή θέλεις να περάσεις μια άλλη MAC βρε αδερφέ, μπορείς να την περάσεις με το δεύτερο τρόπο που αναφέρω στο post μου πιο πάνω. Εξάλλου, η πρώτη εξάδα είναι σταθερή και προσδιορίζει τον κατασκευαστή ("Clipcomm" για εμένα...υποθέτω η ίδια και για εσένα, εκτός αν έβαλαν και εδώ διαφορετικό hardware). Άρα, μπορείς να ασχοληθείς με την τελευταία εξάδα. Λειτουργεί και είναι πανεύκολο. Εγώ είχα κρατήσει full backup με MTKDroid Tools την εργοστασιακή μου, με το που είχα παραλάβει το κινητό. Απλά, δε μου λειτούργησε στην αρχή όταν προσπάθησα να επαναφέρω την nvram για λόγους που δεν μπορώ να καταλάβω ή διότι "όποιος τη νύχτα περπατεί...λάσπες και :X πατεί" (backup αυτής συγκεκριμένα, δεν είχα κάνει ακριβώς, αλλά τα αρχεία "nvram.bin" & "userdata_nvram_only.tar" υπήρχαν ήδη στο γενικότερο backup που είχα κρατήσει, και αυτά χρειάζονται για την επαναφορά της nvram.) Συνεπώς αφού δοκίμασα τις μεθόδους που περιγράφω αναλυτικά σε προηγούμενο post, και τα κατάφερα, αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω με το backup οπότε και μου επανέφερε σωστά τα αρχικά μου (IMEI&MAC). Αναμφισβήτητα, προτείνω την τελευταία μέθοδο για όσους έχουν κάνει το backup.

Υ.Γ. Έχεις δοκιμάσει την V7 του batsilos; Θέματα με την φόρτιση;

 

Καλησπέρα και απο εμένα. ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο για τις πληροφορίες της MAC Address, πράγματι η 1η εξάδα αναφέρει τον κατασκευαστή, και τα υπόλοιπα είναι ο μοναδικός αριθμός της κάθε συσκευής.

Τώρα, το " NVRAM WARNING ERR 0x10 " σημαίνει ό,τι υπάρχει πρόβλημα με την MAC, ( για την ακρίβεια δεν υπάρχει permanent MAC )και για αυτό δεν μπορεί να συνδεθεί σωστά.

Ναι μεν , με τα αρχεία που έκανα post βρίσκεις προσωρινά λύση, αλλά έχουμε πρόβλημα με κοινό MAC σε όσους αντικαθιστούν τα αρχεία τους.

( Το βρήκα, μετά το δικό σου post. )

Συγκεκριμένα, πήρα τα 2 αυτά αρχεία WIFI και WIFI_CUSTOM από το V3 της γυναίκας μου και τα έβαλα στο δικό μου.

Μου έλυσε μεν το πρόβλημα, ΑΛΛΑ, είχαμε και οι δυο την ίδια MAC! Με αποτέλεσμα φυσικά να μην μπορούμε να είμαστε ταυτόχρονα και οι δύο σε κοινό WIFI. ( Το δικό της MAC αρχίζει με 00:07:88 που είναι Clipcomm, Inc. )

Μετά απο το σχετικό ψάξιμο, βρήκα ότι η MAC αποθηκεύεται μέσα στο αρχείο WIFI .

Οπότε, με editor αποθηκεύεις εκεί την μοναδική MAC σου, και λύνονται όλα τα προβλήματα. ( NVRAM WARNING ERR 0x10, συνεχόμενες αλλαγές MAC και αποσυνδέσεις σε κοινό δίκτυο με ίδιο MAC)

Εγώ δυστυχώς δεν κράτησα την MAC μου, :( Οπότε περίμενα να πάρει αυτόματα μια MAC μεσω Cosmote την έγραψα σε ένα χαρτάκι και την πέρασα στο V3 μου. Αυτή που πήρα απο Cosmote αρχίζει με 00:08:22 άρα InPro Comm.

Το βράδυ θα post τον τρόπο για να υπάρχει στο forum.

 

Ναι, την δοκίμασα την V7 to V3. Πάρα πολυ καλή πράγματι! Προβλήματα με GPS είχα εγώ. Τώρα, για την φόρτιση με την V7, πάντα είχα θέματα με την φόρτιση του V3 μου. Έχουμε φορτιστή που φορτίζει με 0.7A ενώ όλα τα άλλα κινητά είναι με 1.0+ A.

Δοκίμασε την V7 να φορτίσεις με 1.0Α φορτιστή. Ίσως σου φορτίσει σωστά.

( Τώρα που θα λύσω το MAC πρόβλημά μου, θα την ξαναβάλω και εγώ και θα μπορώ να δω περισσότερα.)

Η V7toV3 διαχειριζόταν καλύτερα την μπαταρία του leagoo παρά η αυθεντική 1.0.13 όσο πρόλαβα να δω.

( Η οποία είναι περίπου 2300mAh παρόλο που ονομαστικά λέει 2800mAh )

Edited by kokofli
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή MAC Address και λύση προβλήματος NVRAM Err = 0x10, ή NVRAM Err = 0x04.

 

How to:

 

1) Εγκαθιστούμε ES Explorer ή άλλον Explorer. ( Φυσικά είμαστε Rooted )

2) Πάμε στο \ data \ nvram \ APCFG \ APRDEBed και κάνουμε Copy το αρχείο WIFI στην SD κάρτα μας.

3) Το WIFI αρχείο, το μεταφέρουμε στον υπολογιστή μας, χρησιμοποιώντας τη μέθοδο της επιλογής μας (μεταφορά e-mail / USB / Bluetooth / SugarSync, κλπ ...)

4) Εγκαθιστούμε στο PC μας το HxD hex editor: http://mh-nexus.de/en/downloads.php?product=HxD

5) Ανοίγουμε το WIFI στο πρόγραμμα HxD και θα έχουμε την παρακάτω εικόνα.

http://gizbeat.com/wp-content/uploads/2013/11/nvram-error-edit-450x336.jpg

6) H MAC Address ξεκινά σειρά 1, στήλη 4 και τελειώνει στις σειρά 1, στήλη 9.

http://s4.postimg.org/s3dmjcna5/android_wifi_mac_address.jpg

7) Αν το πρόβλημά μας είναι ΝνΚΑΜ Err = 0x10, ελέγχουμε τη διεύθυνση MAC του τηλεφώνου μας (Από την αρχική οθόνη> κουμπί Μενού> Ρυθμίσεις> Σχετικά> WLAN MAC Address ή Home Screen > Menu button > Settings > About > WLAN MAC Address) και αλλάζουμε την MAC βάσει κινητού. Φυσικά μπορούμε να αλλάξουμε MAC σε άλλη....

8) Save και paste το Modified αρχείο στην SD Καρτα μας.

9) Με τον Explorer κάνουμε Mount σε R/W το κινητό και πάμε στο \ data \ nvram \ APCFG \ APRDEBed και κάνουμε Paste το αρχείο WIFI με την νέα MAC μας.

9) Αλλάζουμε τα permissions στο αρχείο σύμφωνα με τα υπόλοιπα αρχεία. Δλδ σε rw-rw---

10) Mount ξανά σε R/O και κάνουμε επανεκκίνηση το κινητό μας.

Πιά το κινητό μας έχει την MAC που του ορίσαμε, και έχουμε λύσει τα προβλήματα που αναφέραμε παραπάνω. ;)

 

Original Quide:

http://www.gizbeat.com/2446/fix-nvram-err-0x10-and-random-mac-address/

 

Quide 02:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2687708/

 

Another possible files to change mac address at MTK Divises are:

/data/misc/wifi/nvram.txt

/system/etc/wifi/nvram.txt

/data/misc/wifi/firmware/*.bin ## example /data/misc/wifi/firmware/wl12xx-nvs.bin

/data/misc/wifi/config

/data/.nvmac.info

/factory/wifi/.mac.info

/data/etc/wlan_macaddr

 

( Δεν είχα δεί την εξής μέθοδο στο #6368 του apollo_el. Thanks for sharing!)

Edited by kokofli
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το τι αναβαθμιση να κανω?το κινητο το εχω απο περυσι μαιο με stock rom δεν πειραξα τιποτα!αν γινεται να μου πειτε σε ποια εκδοση να παω δηλαδη kitkat 4,4?1.0.8 1.0.12 δεν εχω ιδεα ποια ειναι καλη κ αξιζει κ αν γινεται να μου δειξετε εναν οδηγο!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με το τι αναβαθμιση να κανω?το κινητο το εχω απο περυσι μαιο με stock rom δεν πειραξα τιποτα!αν γινεται να μου πειτε σε ποια εκδοση να παω δηλαδη kitkat 4,4?1.0.8 1.0.12 δεν εχω ιδεα ποια ειναι καλη κ αξιζει κ αν γινεται να μου δειξετε εναν οδηγο!

Ευχαριστω!

 

Κανε οτα update απο το about phone, εχει επιλογη wireless update..

 

Παιδια εκανα ροοτ με το kingo root αλλα δεν μου περασε τα su binaries. Καποια λυση? Ειμαι στην κιτκατ 13

υγ.. Εχω windows 8.1 αν βοηθαει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από μέρες εντατικών δοκιμών, ως προς τη μετάβασή μου σε ΚΚ από 1.0.4 εργοστασιακή JB, με v4 850/2100 κινητό, nt35512 lcd driver, τα βασικά προβλήματα που έχω, με οποιαδήποτε ΚΚ εγκατέστησα, παραμένουν και είναι τα εξής:

 

1. Φόρτιση στην πρίζα -> Ο φορτιστής που χρησιμοποιούσα τόσο καιρό (850 mA), δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Δοκίμασα και με το δικό του, αλλά και με άλλους (1mA). Η συμπεριφορά τους επιδεικνύει random στοιχεία (μια φορτίζουν, μια αργούν να ξεκινήσουν, και μια δε φορτίζουν καν). Το λαμπάκι led κοκκινίζει για 1 sec (σαν να ξεκινάει να δέχεται φορτίο), άμεσα σβήνει, το Αndroid εικονίδιο της μπαταρίας τα ίδια (ένδειξη φόρτισης και άμεσα no charging), ΑΛΛΑ, και κάποιες φορές δεν φορτίζει καν (καμία ένδειξη και "no charging" στις ρυθμίσεις -> μπαταρία). Όλα αυτά με το που συνδέω τους φορτιστές, και μετά την απογοήτευση, η αποσύνδεση από την πρίζα γίνεται είτε άμεσα είτε το πολύ μετά από 5 λεπτά. Διαβάζοντας στην ακαδημαϊκή βιβλιογραφία των forums, (citations θα αναφέρω στο επικείμενο Memorandum of Understanding που θα δημοσιεύσω), ανακάλυψα αναφορές σε προβλήματα "αργής φόρτισης". Αποφάσισα στα πλαίσια της Ph.D. διατριβής μου, πλέον, στο θέμα, να το αφήσω να φορτίσει για περισσότερη ώρα, βασιζόμενος στην επιστημονική υπόθεσή μου ότι το KK software διαχειρίζεται το φορτίο με ρυθμούς που τείνουν στο μηδέν (για εμένα τουλάχιστον). Η οθόνη μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ξεκινάει να αναβοσβήνει (είτε το κινητό είναι τελείως off, είτε on), το led τα ίδια, όπως και ή ένδειξη του κεραυνού της φόρτισης στο εικονίδιο της μπαταρίας....ένας ρυθμικός χορός, τολμώ να πω, στα όρια του σουρεαλιστικού ρομαντισμού. Μετά από κάπως περισσότερο χρόνο, αρχίζει να φορτίζει, όχι όμως σταθερά και φυσιολογικά, αλλά ρυθμικά...ηδη έχει πάει αργά και ετοιμάζομαι να την πέσω. Το αφήνω όλη τη νύχτα να φορτίζει...και ώσπου να με πάρει ο ύπνος (για μία ώρα δηλαδή), η οθόνη ρυθμικά συνεχίζει να αναβοσβήνει, φορτίζοντας. Την επομένη, έχει πιάσει 100% και το βρίσκω με την οθόνη του σβηστή και ήρεμη! Τα συμπεράσματα δικά σας...

2. Internet Data (a.k.a. 3g) -> Με τη μία ΚΚ ανοίγουν άμεσα, με την άλλη ποτέ και και με την παρ'άλλη μετά από ώρααααα. Μέγιστη αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά και εδώ, στα όρια του "kill me now plz"!!! Αν, και όταν, και εφόσον ανοίξουν....no problema Jose. Δηλαδή, αν ανοίξουν άμεσα λειτουργούν όλα τέλεια. Αν πάλι, μετά από πολύ ώρα πάρουν μπρος...το on/off του διακόπτη έχει άμεση ανταπόκριση. Φανταστείτε κάτι σαν το gps που άπαξ και κλειδώσει, μετά ξεκινάει στο πάτα-κιούτα (για να το περιγράψω βάση της επιστήμης). Να επισημάνω ότι, παράλληλα παρατηρώ, το SIM σήμα του κινητού να έχει διακυμάνσεις και να μην φαίνεται να είναι και τόσο ισχυρό, αν πιστέψουμε τις μπάρες. Μήπως εδώ έχουμε να κάνουμε με baseband προβλήματα;

3. GPS -> Συνήθως, βλέπει μηδέν δορυφόρους (όση ώρα και να μείνει ανοιχτό), και αν με κάποια ΚΚ τύχει και δει (καμιά 12αριά)..δεν κλειδώνει ποτέ. Δοκίμασα τα γνωστά hints & tips, του εξαίσιου batsilos, αλλά δε μου λειτούργησε ποτέ ως τώρα (θα επιμείνω, όμως, στο μέλλον με 1-2 τεστάκια που έχω στο μυαλό μου). Για την ώρα, θα εστιάσω στα σημαντικά ζητήματα 1&2.

 

Να ολοκληρώσω, τονίζοντας, ότι πριν δεν είχα τέτοια θέματα ποτέ με JB. Τώρα που ξαναεπέστρεψα σε 1.0.4 (θα δοκιμάσω βέβαια πάλι ΚΚ μπας και...), όλα λειτουργούν κανονικότατα. Ίσως, να είναι θέμα διαφορετικού HW από άλλα V3, και άρα drivers; Ίσως, κάτι άλλο; Δεν έχω την παραμικρή ιδέα γιατί σε αρκετούς έχει λειτουργήσει η ΚΚ από τον Αύγουστο, και όχι σε εμένα.

 

Υ.Γ. Στην V7 port του batsilos, o Launcher 3 συνεχίζει ακάθεκτος με κάθε επανεκκίνηση να crasharει, με το χαρακτηριστικό μήνυμα.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Φιλε apollo_ell ευχαριστω για την υποδειξη.Αυτα σκεφτομουνα να τα παρω για το mi3 το δικο μου.Ο φιλος μου ψαχνει για κατι φθηνοτερο αν υπαρχει κατι αλλο να του προτεινω καλα θα ηταν
nokia3310,nokia3330,nokia3200,nokia7610,nokia7370,sonyerricsonk800i:w00t:,samsung s8300,nokiaN82,lg viewty,htc hero,s2, xiaomi Mi3,LgG4,Honor 8,Htc U11
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση?

Μου έχει ξεκολλήσει η οθόνη κάτω αριστερά κ έχω παραγγείλει ταινια διπλής όψης για να την βάλω χρειάζεται να λυθεί όλο το κινητό ή αν ξεκολησω κ την υπόλοιπη θα έχω περιθώριο να βάλω την ταινία?

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απο οποιον ξερει,απο τα πρωτα που ηρθαν, το εδωσα σε ξαδερφημου,πολυ ευχαριστημενη,τελευταια το ακουστικο του σαν να επαθε κατι,δεν ακουει παρα ελαχιστα οταν την καλουν,μπορει να κανει κατι η τα επαιξε το κινητο?Δεν εχει πειραχτει,μονο ρουτ ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...