Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς, τα προβλήματα με το τζιπιες, πιστευω, έχουν να κάνουν περισότερο με την κατασκευή του τηλεφώνου παρά με τα υλικά μέσα σ' αυτό.

 

Κατοχος ενός coolpad f1, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι πλέον το fastergps και τα λοιπά ¨κολπα¨ είναι πλέον αγνωστες λέξεις. Το ίδιο διαπιστώνω στην ποιοτητα gsm σηματος, καθώσ και στην ποιοτητα wifi σηματος, στους ίδιους χώρους και στα ίδια ακριβώς σημεία.

Και δεν πιστευω ότι έχει να κανει με την ποιοτητα των εξαρτημάτων (λιγο πολυ τα ίδια "εντόσθια" εχουν αυτα τα κινεζικα) αλλά με το περιβλημα-μεταλλικά μερη του τηλεφώνου.

 

Δεν έχει σίγουρα να κανει με τους 4 επιπλέον πυρήνες της σιπιγιου καθώς σχεδόν ποτε δεν χρειάστηκαν, ούτε με το επιπλέον 1γίγα μνήμης, καθώς ελάχιστες φορές ξεπέρασα τα όρια του inew.

 

πιστεύω εκεί βρίσκεται το θέμα, και ειδικά στα πλαινά μεταλλικά και ισως στην κεραια του εν εφ σι.

ΔΟκιμές που έκανα με αλουμινόχαρτο είχαν τα ιδια ασχημα , και χειρότερα, αποτελέσματα...

 

Γράφω αυτά, επειδή παρακολουθώ (ακόμη) αυτό το νήμα και βλέπω πολλοί φίλοι εξακολουθούν να έχουν θεμα με το τζιπιές κλπ.

 

τζιπιές εντός σπιτιου

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-09-10-20-41-42_zps5bfrxj8a.png

 

τζιπιές εκτός σπιτιου

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-09-10-21-52-15_zpsp7tn0zdb.png

 

αντουτου

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-09-08-20-33-13_zps1rqhhruv.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

συμφωνω,

βασικά είναι ασυμβατοτητα αναμεσα σε art + xposed framework, για να ακριβολογούμε

http://www.androidauthority.com/android-art-switch-xposed-395098/

Μικρη η διαφορα μου φαινεται dalvik και ART , μαλλον και εγω θα κρατησω τον...xposed framework. Gravitybox for the win

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να περάσω τη νέα ρομ (kitkat) και να μη χασω δεδομένα όπως: αποθηκευμένοι κωδικοί wifi, sms, διάλογοι του viber κτλ.. ; Για φωτογραφίες και βίντεο δεν έχω πρόβλημα διότι τα έχω αποθηκευμένα στην κάρτα μνήμης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να περάσω τη νέα ρομ (kitkat) και να μη χασω δεδομένα όπως: αποθηκευμένοι κωδικοί wifi, sms, διάλογοι του viber κτλ.. ; Για φωτογραφίες και βίντεο δεν έχω πρόβλημα διότι τα έχω αποθηκευμένα στην κάρτα μνήμης

 

Νομιζω με το titanium backup

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι συμφορουμιτες καλησπέρα.

Προσπάθησα να περάσω την κιτκατ με flashtool αλλά το download δεν ξεκίναγε. Είχα την καινοτομα ιδέα να ρρίξω recovery μόνο με τον θείο . Κατάφερα να μην μπαίνει σε recovery τ οκινητό και να χάσω τα imei μου. Ευτυχώς εκκινεί το inew. Δοκίμασα να επαναφέρωτα imei με τον θθείο (τα είχα backup) χωρ ίς αποτέλεσμα. Βοηθάτε άγιοι πάντες :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι συμφορουμιτες καλησπέρα.

Προσπάθησα να περάσω την κιτκατ με flashtool αλλά το download δεν ξεκίναγε. Είχα την καινοτομα ιδέα να ρρίξω recovery μόνο με τον θείο . Κατάφερα να μην μπαίνει σε recovery τ οκινητό και να χάσω τα imei μου. Ευτυχώς εκκινεί το inew. Δοκίμασα να επαναφέρωτα imei με τον θθείο (τα είχα backup) χωρ ίς αποτέλεσμα. Βοηθάτε άγιοι πάντες :(

 

Ξαναδοκίμασε να φλασάρεις την κιτκατ με spflashtools και επιλογή FORMAT ALL + DOWNLOAD

 

Συνδέεις το κινητό χωρίς τη μπαταρία και αφου το συνδέσεις βάζεις τη μπαταρία ...

 

Λογικά θα ξεκινήσει το φλασάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να παίξει.

Όταν το πρωτο-προσπαθησα έκανε έναν ήχο σαν να συνδέω συσκευή που δεν αναγνωρίζουν τα Windows.

Θ α παίξει λες ακόμα και που κατάφερα να εξολοθρευσω το recovery; :confused:

Ξαναδοκίμασε να φλασάρεις την κιτκατ με spflashtools και επιλογή FORMAT ALL + DOWNLOAD

 

Συνδέεις το κινητό χωρίς τη μπαταρία και αφου το συνδέσεις βάζεις τη μπαταρία ...

 

Λογικά θα ξεκινήσει το φλασάρισμα

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγω την kitkat και έχουν χαθεί τα IMEI. τους αριθμούς ΙΜΕΙ τους έχω και προσπάθησα να τους βάλω μέσω mobileuncle tools αλλά μόλις τα βάζω μου βγάζει το εξής μήνυμα '' this command is not allowed in user build '', είτε ειμαι root είτε όχι.

Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγω την kitkat και έχουν χαθεί τα IMEI. τους αριθμούς ΙΜΕΙ τους έχω και προσπάθησα να τους βάλω μέσω mobileuncle tools αλλά μόλις τα βάζω μου βγάζει το εξής μήνυμα '' this command is not allowed in user build '', είτε ειμαι root είτε όχι.

Γνωρίζει κανείς πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα?

 

Αυτο νομίζω στο γράφει γιατί δεν είσαι ροοτ .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μακάρι να παίξει.

Όταν το πρωτο-προσπαθησα έκανε έναν ήχο σαν να συνδέω συσκευή που δεν αναγνωρίζουν τα Windows.

Θ α παίξει λες ακόμα και που κατάφερα να εξολοθρευσω το recovery; :confused:

 

Τι windows έχεις ? Μήπως δεν εχουν περαστεί καλά οι drivers ?

Ναι αμα φλασάρεις τη κιτκατ θα παίξει ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα (για εμένα) νέα παιδιά.

Όντως το αρχικό πρόβλημα ήταν στους drivers. Το googlάρισα , βρήκα drivers, τους πέρασα, ξεκίνησα spflashtools κατεβασα την original 1.0.13, την περασα , πέρασα και την custom και με uncle πέρασα και τα χαμένα imei.

Όλα φαίνονται να πάιζουν κανονικά.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

:thanks:

Αυτο νομίζω στο γράφει γιατί δεν είσαι ροοτ .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι windows έχεις ? Μήπως δεν εχουν περαστεί καλά οι drivers ?

Ναι αμα φλασάρεις τη κιτκατ θα παίξει ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τα προβλήματα με το τζιπιες, πιστευω, έχουν να κάνουν περισότερο με την κατασκευή του τηλεφώνου παρά με τα υλικά μέσα σ' αυτό.

 

Κατοχος ενός coolpad f1, μπορώ να διαβεβαιώσω ότι πλέον το fastergps και τα λοιπά ¨κολπα¨ είναι πλέον αγνωστες λέξεις. Το ίδιο διαπιστώνω στην ποιοτητα gsm σηματος, καθώσ και στην ποιοτητα wifi σηματος, στους ίδιους χώρους και στα ίδια ακριβώς σημεία.

Και δεν πιστευω ότι έχει να κανει με την ποιοτητα των εξαρτημάτων (λιγο πολυ τα ίδια "εντόσθια" εχουν αυτα τα κινεζικα) αλλά με το περιβλημα-μεταλλικά μερη του τηλεφώνου.

 

Δεν έχει σίγουρα να κανει με τους 4 επιπλέον πυρήνες της σιπιγιου καθώς σχεδόν ποτε δεν χρειάστηκαν, ούτε με το επιπλέον 1γίγα μνήμης, καθώς ελάχιστες φορές ξεπέρασα τα όρια του inew.

 

πιστεύω εκεί βρίσκεται το θέμα, και ειδικά στα πλαινά μεταλλικά και ισως στην κεραια του εν εφ σι.

ΔΟκιμές που έκανα με αλουμινόχαρτο είχαν τα ιδια ασχημα , και χειρότερα, αποτελέσματα...

 

Γράφω αυτά, επειδή παρακολουθώ (ακόμη) αυτό το νήμα και βλέπω πολλοί φίλοι εξακολουθούν να έχουν θεμα με το τζιπιές κλπ.

 

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, όμως πως εξηγείται το ότι με την tsunami είχα gps σε 5 δεύτερα το πολύ κάθε φορά, με δεδομένα, και χωρίς δεδομένα 15 περίπου. Δεν πιστεύω ότι φταίει το hardware δηλαδή προσωπικά, ούτε το gps.conf απλώς. Πάρα πολλά παίζουν ρόλο και η tsunami κάπως τα συνδύαζε όλα σωστά! Γιατί κράτησα το gps.conf πριν βάλω την kitkat αλλά σαν να μην έκανα τίποτα ήταν...το hardware θεωρώ πως επηρεάζει το ακριβές στίγμα του gps. Αλλά, μόνο θεωρίες, στην πράξη, 0 δορυφόροι εγώ :worry:

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το YouTube τρώει τα σκαλωματα του κάτι φορές. Κολλάει η εικόνα και παίζει ο ήχος και όταν ξεκολλήσει υπάρχει το ασυγχρονιστο audio/video. Όχι πάντα και αν το προχωρήσεις ελάχιστα φτιάχνει. Αλλά δεν παύει να έχει ακόμα πρόβλημα... :(

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το YouTube τρώει τα σκαλωματα του κάτι φορές. Κολλάει η εικόνα και παίζει ο ήχος και όταν ξεκολλήσει υπάρχει το ασυγχρονιστο audio/video. Όχι πάντα και αν το προχωρήσεις ελάχιστα φτιάχνει. Αλλά δεν παύει να έχει ακόμα πρόβλημα... :(

 

Ναί και σε εμένα το ίδο, σήμερα έτυχε να το δοκιμάσω :confused:

 

 

 

Όσο για το gps, τη 1η φορά που το άνοιξα και λοκαρε έδειχνε κουλό στίγμα ..... Απο την επόμενη φορά και μετά , ολα μια χαρά (Γενικά ποτέ δεν είχα θέμα με το gps ποτέ δεν πειράξα έκανα κάτι )

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το "φορητό σημείο πρόσβασης" και δυστυχώς μου είναι απαραίτητο. Αν κάποιος φίλος μπορεί ...ας βοηθήσει.

 

Έκανα επιτυχημένη αναβάθμιση από stock 1.0.5 στην καθαρή 1.0.13 ΚΚ χωρίς προβλήματα. Restore με Titanium κλπ. Έχω 1sim μια Vodafone για τηλεφωνο και 2sim μια Cosmote για 3G. Μέχρι πριν την αναβάθμιση δεν είχα πρόβλημα, αλλά μετά είχα... με το "φορητό σημείο πρόσβασης", όπου μου εμφανίζει στο Laptop "περιορισμένη σύνδεση" δηλαδή συνδέομαι μεν αλλά χωρίς internet δε. Το inew έχει κανονικά internet από την 2η sim, αλλά δεν το μεταδίδει πια. Φυσικά και έχω διαγράψει-ξαναφτιάξει την σύνδεση αλλά ...τίποτα.

 

Έχω και 2η κάρτα Cosmote στο tablet για την ίδια δουλειά, όπου εκεί δεν έχω πρόβλημα. (Φυσικά κλείνω την μιά κάρτα, για ενεργοποιήσω την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα και δυστυχώς μάλλον πρόκειται για bug. :(:(:(

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι θες να πεις, όμως πως εξηγείται το ότι με την tsunami είχα gps σε 5 δεύτερα το πολύ κάθε φορά, με δεδομένα, και χωρίς δεδομένα 15 περίπου. Δεν πιστεύω ότι φταίει το hardware δηλαδή προσωπικά, ούτε το gps.conf απλώς. Πάρα πολλά παίζουν ρόλο και η tsunami κάπως τα συνδύαζε όλα σωστά! Γιατί κράτησα το gps.conf πριν βάλω την kitkat αλλά σαν να μην έκανα τίποτα ήταν...το hardware θεωρώ πως επηρεάζει το ακριβές στίγμα του gps. Αλλά, μόνο θεωρίες, στην πράξη, 0 δορυφόροι εγώ :worry:

πραγματι, με την τσουνάμι είχα, εν γένει, τα καλυτερα αποτελέσματα.

Πλην ομως,

εχοντας νεα συσκευή στα χέρια μου διαπιστώνω ότι:

- εχω ταχύτερο σημα τζιπιες (λοκαρισμα) με snr υψηλότερο και τέλεια ακρίβεια προσαρμογής στιγματος σε χάρτη (google earth μεσω της εφαρμογής runtastic pro), που θα ζήλευε και πολυ ακριβότερη συσκευή

- μονίμως 3 με 4 γραμμές wifi σε οποιοδήποτε σημείο του σπιτιού και έξω από αυτό, σε συγκεκριμένα σημεία, (καφετέριες κλπ, εκει που το ν3 έπιανε 1 με 2)

- πολυ καλυτερο και σταθερότερο σημα τζι ες εμ, σε σημεία που με το ν3, έκανε διακοπές...

 

Το ν3 το είχα ξεκάνει στις δοκιμές και στους πειραματισμούς και ετσι, μπορω να έχω μια μεστή αποψη για τις αδυναμιες του.:)

 

Ωστόσο, θα συμφωνήσω...Ολα αυτά είναι απόψεις..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το "φορητό σημείο πρόσβασης" και δυστυχώς μου είναι απαραίτητο. Αν κάποιος φίλος μπορεί ...ας βοηθήσει.

 

Έκανα επιτυχημένη αναβάθμιση από stock 1.0.5 στην καθαρή 1.0.13 ΚΚ χωρίς προβλήματα. Restore με Titanium κλπ. Έχω 1sim μια Vodafone για τηλεφωνο και 2sim μια Cosmote για 3G. Μέχρι πριν την αναβάθμιση δεν είχα πρόβλημα, αλλά μετά είχα... με το "φορητό σημείο πρόσβασης", όπου μου εμφανίζει στο Laptop "περιορισμένη σύνδεση" δηλαδή συνδέομαι μεν αλλά χωρίς internet δε. Το inew έχει κανονικά internet από την 2η sim, αλλά δεν το μεταδίδει πια. Φυσικά και έχω διαγράψει-ξαναφτιάξει την σύνδεση αλλά ...τίποτα.

 

Έχω και 2η κάρτα Cosmote στο tablet για την ίδια δουλειά, όπου εκεί δεν έχω πρόβλημα. (Φυσικά κλείνω την μιά κάρτα, για ενεργοποιήσω την άλλη.

 

Δοκίμασε να κάνεις την ίδια δουλειά με κάποιο πρόγραμμα απο το Playstore ... υπάρχουν άπειρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις την ίδια δουλειά με κάποιο πρόγραμμα απο το Playstore ... υπάρχουν άπειρα ;)

 

Barnacle

Foxfi

Ούτε αυτά δουλεύουν...

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το "φορητό σημείο πρόσβασης" και δυστυχώς μου είναι απαραίτητο. Αν κάποιος φίλος μπορεί ...ας βοηθήσει.

 

Έκανα επιτυχημένη αναβάθμιση από stock 1.0.5 στην καθαρή 1.0.13 ΚΚ χωρίς προβλήματα. Restore με Titanium κλπ. Έχω 1sim μια Vodafone για τηλεφωνο και 2sim μια Cosmote για 3G. Μέχρι πριν την αναβάθμιση δεν είχα πρόβλημα, αλλά μετά είχα... με το "φορητό σημείο πρόσβασης", όπου μου εμφανίζει στο Laptop "περιορισμένη σύνδεση" δηλαδή συνδέομαι μεν αλλά χωρίς internet δε. Το inew έχει κανονικά internet από την 2η sim, αλλά δεν το μεταδίδει πια. Φυσικά και έχω διαγράψει-ξαναφτιάξει την σύνδεση αλλά ...τίποτα.

 

Έχω και 2η κάρτα Cosmote στο tablet για την ίδια δουλειά, όπου εκεί δεν έχω πρόβλημα. (Φυσικά κλείνω την μιά κάρτα, για ενεργοποιήσω την άλλη.

 

Τελικά το googlaρησα και φαίνεται ότι είχαν και άλλοι το πρόβλημα εδω. Ακολούθησα την EASY METHOD, USING GUI, δηλαδή πρόσθεσα την εντολή tether_dun_required με τον sqlite editor, reboot και λειτούργησε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και εγώ αισίως κλείνω μια βδομάδα με Kitkat. Πολύ ευχαριστημένος με μπαταρία με κρατάει μια μέρα με φουλ χρήση. Στην επιλογή 2g/3g παρατηρώ μια αστάθεια., δηλαδή δεν είναι σταθερό το σήμα. Όταν το γυρνάω μόνο 3g,κανένα πρόβλημα. Wifi ψιλό αδύναμο όπως και πριν. Έχω ένα θέμα. μόλις μιλάω και φέρνω το ακουστικό στο αυτί κλείνει η οθόνη και μετά ξανανοιγει κι πολλές φορές πατάω με το αυτί κατά λάθος κουμπιά. Καμία βοήθεια?όσο για το GPS κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ από την πρώτη φουρνιά Και Έχω μείνει με την 104 plus. Της γυναίκας το Έχω με την 104 ultimate Και δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτές τις εκδόσεις.

Και θα παραμείνω γιατί απλά δουλεύει.

 

Όσο για το gps σε εμένα δουλεύει καμπάνα.Της συζύγου βέβαια έχει ακόμα καλύτερο σήμα.χτυπάει δηλαδή snr πάνω από 45.

 

Αυτό είναι από το δικό μου δίπλα σε παράθυρο.

 

https://www.dropbox.com/s/iaubjbvql5yj800/Screenshot_2014-09-14-13-35-00.png?dl=0

Edited by bill_phone
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το googlaρησα και φαίνεται ότι είχαν και άλλοι το πρόβλημα εδω. Ακολούθησα την EASY METHOD, USING GUI, δηλαδή πρόσθεσα την εντολή tether_dun_required με τον sqlite editor, reboot και λειτούργησε.

 

Εισαι 100% σιγουρος οτι λειτουργει? μόλις το έκανα και δεν ειδα καμια διαφορά, ακόμα δεν λειτουργει.

μπορεις να ανεβασεις καπου το settings.db που λειτουργει να το κανω paste στο δικό μου?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να κάνεις πρώτα backup του δικού σου settings.db και επίσης πρόσεξε τα permissions rw-rw----. To αρχείο το έκανα rar, αποσυμπίεσε το. (Αυτή τη στιγμή σου γράφω από laptop, χρησιμοποιώντας tethering από το inew με ΚΚ.)

 

Πάντως στο forum οι χρήστες αναρωτιούνται γιατί καταργήθηκε σιωπηρά αυτή η λειτουργία...

Edited by anto1000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...