Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν φορτίσεις την μπαταρία σε εξωτερικό φορτιστή αυτό το σκαλοπάτι από το 100 στο 80 δεν υπάρχει. Συν το ότι θα είσαι άνετος μέχρι τις οχτώ το απόγευμα μπορεί και παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εάν φορτίσεις την μπαταρία σε εξωτερικό φορτιστή αυτό το σκαλοπάτι από το 100 στο 80 δεν υπάρχει. Συν το ότι θα είσαι άνετος μέχρι τις οχτώ το απόγευμα μπορεί και παραπάνω

 

Όταν το φορτίζουμε σε εξωτερικό φορτιστή, το φορτίζουμε κλειστό; και πρέπει να έχουμε το νού μας να το βγάλουμε όταν φτάσει το 100%;

 

Γιατί ως τώρα η δοκιμή μου με εξωτερικό φορτιστή, έχει ως εξής:

Το βάζω στο φορτιστή τον εξωτερικό κλειστό και το αφήνω όλο το βράδυ, κατ' αυτό τον τρόπο δεν έχω δει κάποια διαφορά με το συγκεκριμένο σκαλοπάτι.

 

Επίσης να υποθέσω πως είτε εξωτερικός φορτιστής είτε σε usb του ηλεκτρονικού υπολογιστή έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω εξωτερικό φορτιστή εννοώ ότι βγάζεις την μπαταρία από το κινητό για να την βάλεις στο φορτιστή.οπότε ναι αν δεν έχεις δεύτερη μπαταρία, αναγκαστικά το κινητό θα είναι κλειστό.και δε χρειάζεται να είσαι με το ρολόι από πάνω για να το βγάλεις μόλις φτάσει στο 100.σαφώς κάνει περισσότερη ώρα να φορτίσει από ότι στο κινητό αλλά έτσι κερδίζεις όλη την ενέργεια που μπορεί να σου δώσει

το έκανα με το framaroot όπως μου είπες...πανεύκολο και παιδευόμουν 3 ώρες να περάσω drivers στα XP!!! το ροοτ το έκανα πιο πολύ για να καλιμπράρω την μπαταρία και να κάνω τις ρυθμίσεις του gps....το οποίο μου έχει σπάσει τα νέυρα...έκανα ότι λεει ο οδηγός και όσο έχω ανοιχτό το ίντερνετ μια χαρά...μόλις όμως το κλείσω και πάω για νέα πλοήγηση δε βρίσκει route... έτσι υποτίθεται δουλεύει το gps ή δεν κάνω κάτι καλά εγώ? Είναι το μοναδικό που θέλω να κάνω και μετά θα το αφήσω ήσυχο το καημένο γιατί από την μέρα που το πήρα το έχω όλη μέρα στο χέρι!!!

 

Στις δοκιμές που έκανα όσο το είχα κατέληξα ότι το gps του είναι μέτριο.θα κάνεις δουλειά αλλά αρκετές φορές θα σε προδώσει.Όσο για το dont panic το έχω και εγώ και δεν συνεργάζεται σωστά με τα mtk κινητά.από όσο γνωρίζω το ψάχνει και η geointelligence το θέμα αλλά προς το παρόν δεν έχουν βρει λύση.Με εξωτερικό bt gps δέκτη είναι κάπως καλύτερα αλλά όχι τέλεια

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια λειτουργία που υπάρχει σε κινητά με android 4.2 και άνω και επιτρέπει την ασύρματη σύνδεση της οθόνης του κινητού σε τηλεόραση που υποστηρίζει την λειτουργία ή μέσω ειδικού hdmi wifi display stick υπάρχουν διάφορα μοντέλα.Εγώ έχω αυτό .Gια παιχνίδια δεν κάνει καθώς υπάρχει μια καθυστέρηση στη μεταφορά της εικόνας αλλά για αναπαραγωγή βίντεο ακόμη και live streaming ειναι οκ σε άλλα mtk6589 κινητά που έχω δοκιμάσει (6589/82/92 έχουν wifi display,τα 6577/72 δεν έχουν) πλην του inew διότι έχει πρόβλημα στον συγχρονισμό εικόνας-ήχου

Για πιο τεχνικές λεπτομέρειες στο τι είναι και πως δουλεύει το wifi display/miracast ψάξτο στο google

 

Τα προβλήματα στην αναπαραγωγή βίντεο, που αναφέρεις, με τί είδους αρχεία έχουν να κάνουν; Με ποια ROM?

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολογιο μου δεν εχει autocorrect, υπαρχει τροπος να το ενεργοποιησω; αν οχι υπαρχει αξιοπιστο πληκτρολογιο στο store ;

Και κατι ακομη πως μπορω να αλλαξω το γραφικο περιβαλον του κινητου;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είχε έρθει φορτισμένο στο 65% (+/- 5% γιατί δε θυμάμαι ακριβώς)

Δεν υπάρχουν αξιόπιστα data σε αυτό το διάστημα, λόγω υπερβολικού (εγκεφαλικού) καψίματος, με το ΙΝΕW v3!!!

 

Πρώτη φόρτιση: (με το φορτιστή του, μετρήσεις με GSam Battery Monitor)

Ολικός χρόνος φόρτισης: 2h 36 m.

Start @ 3%---->23% (χρόνος που πήρε=30'), @85% η ένδειξη σταμάτησε, μετά από 5' (άλμα)--->100%@4047mV, αποδέσμευση από το φορτιστή του και άμεση άνοδος της τάσης (max @4059mV για κάποιο χρονικό διάστημα και μετά πτώση στα 4052mV κοκ, με ταυτόχρονη μείωση της ένδειξης σε %), 100%--->85% (medium speed jump), άλμα από το 13%---->3% (fast speed jump), @2%--->min 3359mV, κλείσιμο κινητού και αρχή δεύτερης φόρτισης.

 

Στη δεύτερη φόρτιση, ήδη, η γενικότερη συμπεριφορά της μπαταρίας βελτιώθηκε (φαινομενικά τουλάχιστον, είναι νωρίς ακόμα για γενικεύσεις). Στην τρίτη επίσης.... για παράδειγμα, από 15%--->8% υπήρχε σταθερότητα & ομαλότητα για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα,το άλμα παρατηρήθηκε @8%--->4%(medium speed)--->2%(fast speed)--->1%(ultra fast speed) @ min 3372mV.

 

Τώρα πλέον, στην τέταρτη φόρτιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλη μια απορια , ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για αρχεια doc κτλ

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobisystems.office&hl=en (OfficeSuite)

(οι εκτιμήσεις, βέβαια, είναι πάντα σχετικές ως προς το <<καλύτερο>>.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα στην αναπαραγωγή βίντεο, που αναφέρεις, με τί είδους αρχεία έχουν να κάνουν; Με ποια ROM?

Το πρόβλημα αυτό συμβαίνει σε όλες τις ρομ και έχει να κάνει με τα περισσότερα γνωστά format video που κυκλοφορούν.mkv δεν δοκίμασα.Το πρόβλημα δημιουργείται όταν το βίντεο παίζει με hw decoder και παρατηρείται στις εξής περιπτώσεις

1.Επίσημη εφαρμογή youtube και ειναι πιο έντονο όταν παίζει hd video.Δεν υπάρχει συγχρονισμός μεταξύ εικόνας και ήχου και όσο παίζει το βίντεο,γονατίζει το υπόλοιπο ui.πχ αν θες να βλέπεις το βίντεο και να διαβάζεις από κάτω τα σχόλια ή να περιηγείσαι στο υπόλοιπο περιβάλλον του yt (λειτουργία που άλλωστε προσφέρει η επίσημη έκδοση της εφαρμογής) τα πάντα πάνε με ταχύτητα χελώνας.

2.Πρόβλημα συγχρονισμού εικόνας και ήχου στην λειτουργία wifi display

3.Κάνεις internet browsing και η σελίδα περιέχει ένα βίντεο που παίζει με flash player.Πατάς να δεις το βίντεο και ταυτόχρονα ενώ παίζει το βίντεο,θες να δεις τι άλλο έχει η σελίδα.Τα πάντα κινούνται με ταχύτητες χελώνας.

4.Αναπαραγωγή βίντεο που υπάρχει αποθηκευμένο στη συσκευή πχ με mx player.Οσο παίζει το βίντεο και δεν κάνεις κάτι άλλο στη συσκευή όλα οκ.Αν θες όμως πχ να παίζει το βίντεο και ταυτόχρονα να κανεις κάτι άλλο πχ internet browsing η ταχύτητα στο υπόλοιπο ui ειναι τραγική..Και μη μου πεί κανείς γιατι να το κάνεις αυτό,γιαυτό έχουν βγει τα smartphone.Για να μπορεις να κάνεις multitasking.To καλό εδώ ειναι ότι αν επιλέξουμε sw decoder,τοτε δεν υπάρχει επίπτωση στην ταχύτητα της συσκευής.Ομως για να παίζει σωστά το βίντεο και συγχρονισμένα,πρέπει η sw αποκωδικοποίηση να μπορεί να υποστηρίξει το φορματ του.Κάποιες έμμεσες λύσεις στο πρόβλημα

1.Ειτε βάζεις την παλιότερη εφαρμογή του yt που όμως δεν σε αφήνει ταυτόχρονα να περιηγείσαι στο υπόλοιπο περιβάλλον της εφαρμογής,ειτε βάζεις άλλη εφαρμογή πχ viral youtube που το κάνει αυτό αλλά όση ώρα παίζει το βίντεο η ταχύτητα στο υπόλοιπο κινητό ειναι τραγική.Μια άλλη λύση ειναι να βάλεις το πρόγραμμα semper vid links και να στέλνεις το βίντεο να παίζει με sw αποκωδικοποίηση στον mx player αλλά εδώ κάνεις πολλά κλικ για μια λειτουργία που η πλειοψηφία των ανταγωνιστικών κινητών,δεν έχει θέμα.

2.Δεν έχω βρει λύση

3.Δεν έχω βρει λύση

Και πριν πει κανείς "τι περίμενες να πάρεις με 130€" θα πω ότι και στις υπόλοιπες συσκευές της κατηγορίας του και των χρημάτων του και όχι μόνο (ακόμη και κινητά με mtk6572 που ειναι η ίδια cpu σε διπύρηνη και 512mb ραμ δηλαδή 50% πιο αδύναμο hw απο το 6582 και τιμή 55-70€) που αυτή την λειτουργία που αναφέρω,την έχουν για "πλάκα".

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ενώ έχω επιλέξει εγκατάσταση στον εσωτερικό χώρο μου τις βάζει κατά sd; είμαι με 1.0.4
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Οι οδηγοί είναι μισογραμμένοι και εξαιρετικά δυσνόητοι για κάποιον νουμπά σαν εμένα.

 

Ας ξεκινήσω από την αρχή.

 

1) Κάνω ρουτ χρησιμοποιώντας framaroot. Εξαιρετικά εύκολο και γρήγορο.

 

2) Πάω για cwm recovery. Τα κάνω όλα όπως αναφέρει ο οδηγός αλλά στο τέλος αντί για "voila" έχω ερώτηση για επανεκκίνηση σε boot mode. Πατάω οκ και μπαίνω. Τι πρέπει να κάνω μετά;

 

3) Ξεχνάω τα παραπάνω και αφού έχω πάρει IMEI backub από τον θείο, πάω να φλασάρω με sp flash tool. Διαλέγω την ROM που θέλω και κατεβάζω τα δύο αρχεία, zip και rar. Ακολουθώ τον οδηγό βήμα βήμα και στο τελικό στάδιο, μένει στο 0%. Βασικά όταν συνδέω το κινητό στον υπολογιστή δεν γίνεται τίποτα.

 

4) Όντας γενναιόψυχος το ξεχνάω κι αυτό, λέω οκ, πάμε για update από sd. Ακολουθώντας και πάλι βήμα βήμα μαντέψτε.....installation aborted :lol:

 

Γίνεται κάποιος που δεν βαριέται, ή βαριέται υπερβολικά -όπως το δει κανείς-, να φτιάξει έναν αναλυτικό οδηγό ο οποίος θα μπει και στην 1η σελίδα για να μην ταλαιπωρούμαστε οι νουμπάδες;

 

Αυτή τη στιγμή παραμένω με 1.0.1 με τη μόνη διαφορά ότι πλέον είμαι root και έχω IMEI backup από θείο.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

παιdια partial refund δεν παιζει να το ξερετε!!

σημερα μου εστειλε το paypal που ειχα κανει dispute κ μετα claim και μου λεει οτι με βαση αυτα που τους λεω δικαιουμαι πληρη επιστροφη χρηματων!! ΑΛΛΑ να το στειλω πισω στην αρχικη συσκευασια που δεν την εχω, με δικα μου εξοδα μεταφορικα, τελωνειου κτλ με tracking number κ οοοοταν παραδοθει στον πωλητη θα μου επιστραφουν τα χρηματα!!κ μου δινει 2 επιλογες για να συνεχισω!! cancel ή να βαλω το tracking number toy πακετου!

K κερατας κ δαρμενος δλδ!!

 

Από που το πήρες; Το τοκ λέει: Return Policy: Returns accepted if product not as described, buyer pays return shipping; or keep the product & agree a partial refund. Μαμ ουνιά μεν, το λέει δε.

 

υγ: την λέξη Μαμου νιά μου την μπλοκάρει :/

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολογιο μου δεν εχει autocorrect, υπαρχει τροπος να το ενεργοποιησω; αν οχι υπαρχει αξιοπιστο πληκτρολογιο στο store ;

Και κατι ακομη πως μπορω να αλλαξω το γραφικο περιβαλον του κινητου;

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος απο το swype,το οποία είχα αγοράσει σε προσφορά 0.79€.Σε ότι αφορά την παραμετροποίηση του κινητού,τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Μπορείς απλά να αλλάξεις launcher και να φτιάξεις όπως θες τις οθόνες σου.Για να πάρεις ιδέες δες εδώ τι έχουν κάνει άλλα μέλη του myphone.Επισης υπάρχει και η παραμετροποίηση που μπορείς να φτιάξεις με modules απο το xposed framework όπως το gravitybox και όχι μόνο.Για παράδειγμα στο τωρινό μου κινητό με συνδυασμό gravitybox και ex-themer που επίσης είναι xposed module έχω φτιάξει την μπάρα όπως δείχνω στην εικόνα δηλαδή έχω βάλει άλλα εικονίδια για το wifi,το σήμα και την μπαταρία και τα οποία αλλάζω καθημερινά έτσι γιατί μπορώ.. Για την εγκατάσταση του xposed framework και gravitybox δες εδώ

Δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Οι οδηγοί είναι μισογραμμένοι και εξαιρετικά δυσνόητοι για κάποιον νουμπά σαν εμένα.

 

Ας ξεκινήσω από την αρχή.

 

1) Κάνω ρουτ χρησιμοποιώντας framaroot. Εξαιρετικά εύκολο και γρήγορο.

 

2) Πάω για cwm recovery. Τα κάνω όλα όπως αναφέρει ο οδηγός αλλά στο τέλος αντί για "voila" έχω ερώτηση για επανεκκίνηση σε boot mode. Πατάω οκ και μπαίνω. Τι πρέπει να κάνω μετά;

 

3) Ξεχνάω τα παραπάνω και αφού έχω πάρει IMEI backub από τον θείο, πάω να φλασάρω με sp flash tool. Διαλέγω την ROM που θέλω και κατεβάζω τα δύο αρχεία, zip και rar. Ακολουθώ τον οδηγό βήμα βήμα και στο τελικό στάδιο, μένει στο 0%. Βασικά όταν συνδέω το κινητό στον υπολογιστή δεν γίνεται τίποτα.

 

4) Όντας γενναιόψυχος το ξεχνάω κι αυτό, λέω οκ, πάμε για update από sd. Ακολουθώντας και πάλι βήμα βήμα μαντέψτε.....installation aborted

 

Γίνεται κάποιος που δεν βαριέται, ή βαριέται υπερβολικά -όπως το δει κανείς-, να φτιάξει έναν αναλυτικό οδηγό ο οποίος θα μπει και στην 1η σελίδα για να μην ταλαιπωρούμαστε οι νουμπάδες;

 

Αυτή τη στιγμή παραμένω με 1.0.1 με τη μόνη διαφορά ότι πλέον είμαι root και έχω IMEI backup από θείο.

 

Ευχαριστώ

Kαταρχήν θέλεις να βάλεις την 1.03 και να έχεις πχ 6gb χώρο για εφαρμογές και τα υπόλοιπα που περισεύουν απο τα 13gb ως 2η κάρτα μνήμης και να τα βλέπεις στο pc ως αφαιρούμενο δίσκο αποθήκευσης ή να βάλεις την 1.04 και να έχεις 13gb για χώρο αποθήκευσης εφαρμογών και να βλέπεις τον χώρο αυτόν στο pc μόνο σε mtp πρωτόκολλο και μόνο σε win7/vista/8 καθώς σε xp δε δουλεύει αυτός ο τρόπος;

Γιατί ενώ έχω επιλέξει εγκατάσταση στον εσωτερικό χώρο μου τις βάζει κατά sd; είμαι με 1.0.4

Αυτό πράγματι γίνεται σε κάποιες εφαρμογές παρόλο που είναι επιλεγμένη η ρύθμιση για αποθήκευση στον εσωτερικό χώρο.Το ελέγχεις και τις επαναφέρεις στην εσωτερική μνήμη ή αν εγκαθιστάς συνεχώς νέες εφαρμογές τότε δοκίμασε κάποια εφαρμογή τύπου app2sd και επέλεξε απο εκεί ως προεπιλογή την εσωτερική μνήμη.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν θέλεις να βάλεις την 1.03 και να έχεις πχ 6gb χώρο για εφαρμογές και τα υπόλοιπα που περισεύουν απο τα 13gb ως 2η κάρτα μνήμης και να τα βλέπεις στο pc ως αφαιρούμενο δίσκο αποθήκευσης ή να βάλεις την 1.04 και να έχεις 13gb για χώρο αποθήκευσης εφαρμογών και να βλέπεις τον χώρο αυτόν στο pc μόνο σε mtp πρωτόκολλο και μόνο σε win7/vista/8 καθώς σε xp δε δουλεύει αυτός ο τρόπος;

Σαν ιδέα μου φαίνεται καλύτερη αυτή της 1.03 εφόσον όμως είναι μόνο αυτές οι διαφορές και αν κατά τα άλλα το τηλέφωνο είναι εξίσου λειτουργικό (Π.χ. otg, nfc κτλ) .

Link to comment
Share on other sites

Ναι ουσιαστικά μόνο αυτή είναι η διαφορά.Otg και nfc λειτουργούν κανονικά.Οπότε για να βάλεις την 1.03 και υποθέτοντας ότι ήδη ακολούθησες τις οδηγίες απο το ποστ εδώ δηλαδή έβαλες στην sd μόνο το update.zip και όχι ολόκληρο το αρχείο που κατέβασες και δεν εγκαθίσταται απο το cwm recovery,ξαναβάλε μέσω των mobileuncle tools το stock recovery της συσκευής που μπορεις να κατεβάσεις απο εδώ και αφού μπουτάρεις σε αυτό,εγκαθιστάς το update.zip της 1.03.Aμέσως μετά αφού μπουτάρει η 1.03 αν χρειαστεί ξανακάνεις root με framaroot.Μετά ανοίγεις πάλι το "θείο" και εγκαθιστάς το cwm recovery,μπουτάρεις σε αυτό,παίρνεις backup και έπειτα αν θες προχωράς και σε ενοποίηση του χώρου αποθήκευσης εφαρμογών είτε σε 3,5,είτε σε 6gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει στο V3 την μπαταρία του inew i2000(2600mAh); Είναι η μόνη μπαταρία της inew που ταιριάζει στα "κοψίματα" του V3 όπως για παράδειγμα το σημείο που βρίσκονται οι πόλοι της μπαταρίας. Το θέμα είναι κατά πόσο ταιριάζουν σε πάχος-ύψος-πλάτος, που είναι κάτι που δεν νομίζω πως μπορούμε να το βρούμε στο διαδίκτυο.

Η μπαταρία του V3 http://www.banggood.com/Original-1830mAh-Battery-For-INew-V3-p-913211.html

Η μπαταρία του i2000 http://www.banggood.com/2600mAh-Replacement-Battery-For-INew-I2000-Smart-Phone-p-87738.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι εδώ και 2 μήνες σχεδόν στην αναμονή επειδή περιμένω το μαύρο.. άντε να δούμε :P

 

Εντωμεταξύ με ανησυχούν τα προβλήματα, αλλά ειδικά της μπαταρίας ελπίζω να το ξεπεράσω. Διάβασα μόλις στο china πως η μπαταρία μπορεί να αυξηθεί κατά 20% αν βάλετε την μπαταρία του THL W8. Οδηγίες υπάρχουν εδώ :http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=528112&st=1840#entry29020792 (είναι στα ρώσικα, ανοίξτε όμως τις εικόνες και θα καταλάβετε τι παίζει).

 

Τώρα σχετικά με το πρόβλημα με το video, ομολογώ πως δεν το ήξερα και θα ήταν κάτι που σίγουρα θα με νευρίαζε... Όλοι εσείς που το έχετε πως το αντιμετωπίζετε - δεν βλέπετε videos καθόλου; :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει στο V3 την μπαταρία του inew i2000(2600mAh); Είναι η μόνη μπαταρία της inew που ταιριάζει στα "κοψίματα" του V3 όπως για παράδειγμα το σημείο που βρίσκονται οι πόλοι της μπαταρίας. Το θέμα είναι κατά πόσο ταιριάζουν σε πάχος-ύψος-πλάτος, που είναι κάτι που δεν νομίζω πως μπορούμε να το βρούμε στο διαδίκτυο.

Η μπαταρία του V3 http://www.banggood.com/Original-1830mAh-Battery-For-INew-V3-p-913211.html

Η μπαταρία του i2000 http://www.banggood.com/2600mAh-Replacement-Battery-For-INew-I2000-Smart-Phone-p-87738.html

 

Έστω ότι χωροταξικά ήταν πανομοιότυπες .. Αν προσέξεις στις φωτο που έβαλες η πολικότητα είναι ανάποδη ;)

Link to comment
Share on other sites

Και δίπλα στον ίδιο φορτιστή, η i2000 φαίνεται σαφώς μεγαλύτερη σε επιφάνεια.

 

http://i01.i.aliimg.com/img/pb/484/033/912/912033484_922.jpg

http://img.bestphonepic.com/images/201303/goods_img/8434_P_1363281420244.jpg

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους !! http://www.banggood.com/Original-Battery-Back-Cover-Case-For-INew-V3-p-916910.html

 

Έχω κολλήσει τη θήκη στο καπάκι και έψαχνα ένα 2ό για να το παίρνω άνευ θήκης :rotfl:

 

Επίσης διάβασα στο chinaphone... ότι η youtube εφαρμογή (δυστυχώς δεν θυμάμαι έκδοση) δουλεύει κανονικά .

Αν κάποιος μπορεί να μας πεί την έκδοση

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Τώρα σχετικά με το πρόβλημα με το video, ομολογώ πως δεν το ήξερα και θα ήταν κάτι που σίγουρα θα με νευρίαζε... Όλοι εσείς που το έχετε πως το αντιμετωπίζετε - δεν βλέπετε videos καθόλου; :P

Βίντεο, μπορείς να βλέπεις αλλά δεν θα μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα ταυτόχρονα.

Δες μια σελίδα πιο πίσω. Για youtube χρησιμοποιείς την έκδοση 4.5.17 που αναφέρει πιο πάνω ο φίλος

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα ταυτόχρονα απλά θα παρατηρήσεις μια πτώση στην ταχύτητα της συσκευής για όση ώρα παίζει το βίντεο στις συνθήκες που ανέφερα.Μόνο στο wifi display (που μάλλον είμαι ο μόνος που τον ενδιαφέρει αυτή η λειτουργία) δεν μπορεις να κάνεις κάτι για να το διορθώσεις.Στα υπόλοιπα αν έχεις υπομονή,γίνεται δουλειά.Το θέμα για μένα ειναι ότι πρόκειται για bug που δεν το έχει η πλειοψηφία των mtk τηλεφώνων.Επισης αν ειναι να χρησιμοποιήσει κάποιος το παλιότερο youtube app,καλύτερα κατά την γνώμη μου να βάλει το viral youtube.Και υπάρχει και ένας ακόμη τρόπος για να ξεπεραστεί το πρόβλημα προσωρινά,αν θέλει κάποιος να παίζει βιντεο και στο παρασκήνιο με hw decoder.Αφου παίζει το βίντεο,βγαίνουμε στην κεντρική οθόνη και βάζουμε τη συσκευή στην αναμονή.Περιμένουμε 2" και όταν την ξανανοίξουμε,το βίντεο συνεχίζει να ακούγεται οκ και το ui του κινητού πάει σφαίρα.Αν όμως πάμε πάλι στην εικόνα του βίντεο και μετά πάλι πίσω στην κεντρική οθόνη ή σε άλλη εφαρμογή πάλι σέρνεται... και πρέπει να ξανακάνουμε το κόλπο με το κλείσιμο-άνοιγμα της οθόνης.Οπως επισης σέρνεται αν είμαστε σε άλλη εφαρμογή και ξεκινήσει να παίζει το επόμενο βίντεο.

Κατανοητό κάποιους να μην τους ενοχλεί ή να μην έχουν πάρει καν χαμπάρι ότι υπάρχει αυτό το bug.Ας το έχουν όμως υπόψιν τους οι μελλοντικοί υποψήφιοι αγοραστές που κάνουν χρήση της συσκευής τους όπως και εγώ,οτι η συγκεκριμένη συσκευή (αν δεν αλλάξει κάτι με αναβάθμιση λογισμικού στο εγγυς μέλλον) δεν κάνει σωστά (συγκριτικά πάντα με τον ανταγωνισμό της) τη συγκεκριμένη χρήση

Link to comment
Share on other sites

Ναι ουσιαστικά μόνο αυτή είναι η διαφορά.Otg και nfc λειτουργούν κανονικά.Οπότε για να βάλεις την 1.03 και υποθέτοντας ότι ήδη ακολούθησες τις οδηγίες απο το ποστ εδώ δηλαδή έβαλες στην sd μόνο το update.zip και όχι ολόκληρο το αρχείο που κατέβασες και δεν εγκαθίσταται απο το cwm recovery,ξαναβάλε μέσω των mobileuncle tools το stock recovery της συσκευής που μπορεις να κατεβάσεις απο εδώ και αφού μπουτάρεις σε αυτό,εγκαθιστάς το update.zip της 1.03.Aμέσως μετά αφού μπουτάρει η 1.03 αν χρειαστεί ξανακάνεις root με framaroot.Μετά ανοίγεις πάλι το "θείο" και εγκαθιστάς το cwm recovery,μπουτάρεις σε αυτό,παίρνεις backup και έπειτα αν θες προχωράς και σε ενοποίηση του χώρου αποθήκευσης εφαρμογών είτε σε 3,5,είτε σε 6gb

Σε ευχαριστώ πολύ, το τηλέφωνο μου πλέον είναι με χώρο αποθήκευσης εφαρμογών 6gb και 1.03 :)

 

Το πρόβλημα εξαρχής ήταν στο recovery.img. Όσοι θέλουν για πρώτη φορά να αναβαθμίσουν από 1.01 πρέπει να το κάνουν με την στοκ recovery.img

 

Πάω για gravity box. Σε ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...