Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Διαθεσιμότητα και αγορά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη χρονια σε ολους, παρέλαβα το κινητο παραμονη πρωτοχρονιας. Μου κανει τρομερη εντυπωση η οθονη του και νομιζω πλεον οτι πολλα προγραμματα πανε εντελως νερακι οπως το tapatalk. Δεν περιμενα να με εντυπωσιασει τοσο προερχομενος απο nexus 4.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από εμενα.

Επιτέλους βρήκα να πουλήσω το sony xperia sp μου και χθες το βραδυ έκανα και εγώ την παραγγελια μου για το nexus 5 από το ιταλικό playstore.

Δυστυχώς μονο το μαύρο 16gb έχει αποστολή στις 10 ιανουαρίου, αυτό που αρχικά ήθελα ήταν το λευκό 32gb αλλα μου λέει αποστολή σε 4-5 εβδομάδες, και είναι αρκετός καιρός για να μείνω χωρίς smartphone δυστυχώς.. Ελπίζω να μην το μετανιώσω τόσο πολύ στο μέλλον και να την "παλέψω" με τα 12gb που σου προσφέρει το 16gb. Το κινητό το έβαλα να το στείλουν σε μια φιλη μου στην ιταλία και αυτή ύστερα θα το στείλει σε εμενα. Γνωρίζει κανεις την διαδικασία που ακολουθούν για ιταλία?

Και κάτι ακόμα που με ανησυχεί παρα μα παρα πολύ από χθες και δυστυχώς το σκέφτηκα αφού το έκανα..

Την παραγγελια την έκανα μέσω proxy ώστε να μπω στο ιταλικό playstore, και μετά σκέφτηκα ότι έβαλα τα στοιχεια τις κάρτας μου εκεί...μέσω proxy (συγκεκριμένα χρησιμοποίησα το stealthy plugin στον firefox) Υπάρχει περίπτωση να έχω κανένα πρόβλημα υποκλοπης της κάρτας μου? Έχω τρελαθει και μονο με την σκεψη και δε μπορω να χωνεψω την απερισκεψια που εδειξα. Λετε να υπαρχει καποιο προβλημα???

 

Μήπως θυμάσαι τιμή για το 32αρι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά .. Καλή χρονιά να έχουμε. Πότε πιστεύετε ότι θα έρθει στην Ελλάδα σε τιμή play store? Αν κάποιος ψαγμένος έχει ακούσει κάτι θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ

 

Επίσημα στην ελλαδα θα είναι διαθέσιμο απο τα καταστήματα τις WIND το NEXUS 5 από τι φαίνεται από τα μέσα Ιανουαρίου έως το πρώτο 15νθήμερο φεβρουαρίου σε πάρα πολύ ανταγωνιστηκή τιμή:D

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάσαι τιμή για το 32αρι?

 

Το ακύρωσα τελικά την επομενη μέρα και το πήρα σε μαύρο 32gb, το εμφάνισε σε stock. 408 euro με τα μεταφορικά του στην ιταλία!

Για αυτό που είπα παραπάνω, δεν έχει κανεις καμια ιδέα ρε παιδιά???

Link to comment
Share on other sites

Το ακύρωσα τελικά την επομενη μέρα και το πήρα σε μαύρο 32gb, το εμφάνισε σε stock. 408 euro με τα μεταφορικά του στην ιταλία!

Για αυτό που είπα παραπάνω, δεν έχει κανεις καμια ιδέα ρε παιδιά???

 

δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα γιατι πολλοι εχουν κανει το ιδιο μεσενα για αγορες απο αλλες χωρες.

Οσον αφορα την παραγγελια μια και μενω Ιταλια ,περιεργο που δεχτηκε ελληνικη καρτα!

φαινεται εχω μεινει πισω!δεν θυμαμαι καλα

 

καλοριζικο να εισαι καλα και περιμενουμε εντυπωσεις οπως επισης να μας πεις ποια rev ειναι.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

και το πήρα σε μαύρο 32gb, το εμφάνισε σε stock. 408 euro με τα μεταφορικά του στην ιταλία!

 

408 ευρώ το 32άρι με όλα μέσα να σου έρθει Ελλάδα???:confused: πολύ καλή τιμή...αν ισχύει όντως, θα εκτιμούσα μια περιγραφή του τι ακριβώς έκανες.Καλορίζικο! :)

Link to comment
Share on other sites

408 ευρώ το 32άρι με όλα μέσα να σου έρθει Ελλάδα???:confused: πολύ καλή τιμή...αν ισχύει όντως, θα εκτιμούσα μια περιγραφή του τι ακριβώς έκανες.Καλορίζικο! :)

 

408 ευρώ το 32άρι ειναι ητιμη και στην αγγλια αλλα εννοει τα μεταφορικα μεχρι την ιταλια!!!!!

:)
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα μου το βγάζει pending, την ημερα που είναι να το στείλουνε θα τραβήξει λεφτά λένε... Λες τότε να μου ρίξει άκυρο? Και αποστολή και billing info έβαλα ιταλική διεύθυνση, μήπως για αυτό?

Νίκο φιλε μου, 408 μου βγαίνει με αποστολή στην Ιταλία! Τώρα από εκεί για να έρθει Ελλάδα ανάλογα τι θα επιλέξουμε με την φιλη μου πως να το στείλει, λογικά από 8-10 euro μέχρι κάνα 20 euro να πάει η express αποστολή.. Αμφιβάλλω να είναι παραπάνω, εδώ παλιότερα σε παραγγελια από γερμανία για κάτι αναρτήσεις (τεράστιο δέμα δηλαδή και πάνω από 25 κιλά βάρος) μου ήρθανε σε 3 μέρες και είχα πληρώσει 20 euro, από γερμανία με DHL και Ελλάδα μέσω ACS.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας... Αύριο δίνω το sp μου, το ποσο ανυπομονώ για το nexus δε λέγεται!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα μου το βγάζει pending, την ημερα που είναι να το στείλουνε θα τραβήξει λεφτά λένε... Λες τότε να μου ρίξει άκυρο? Και αποστολή και billing info έβαλα ιταλική διεύθυνση, μήπως για αυτό?

Νίκο φιλε μου, 408 μου βγαίνει με αποστολή στην Ιταλία! Τώρα από εκεί για να έρθει Ελλάδα ανάλογα τι θα επιλέξουμε με την φιλη μου πως να το στείλει, λογικά από 8-10 euro μέχρι κάνα 20 euro να πάει η express αποστολή.. Αμφιβάλλω να είναι παραπάνω, εδώ παλιότερα σε παραγγελια από γερμανία για κάτι αναρτήσεις (τεράστιο δέμα δηλαδή και πάνω από 25 κιλά βάρος) μου ήρθανε σε 3 μέρες και είχα πληρώσει 20 euro, από γερμανία με DHL και Ελλάδα μέσω ACS.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας... Αύριο δίνω το sp μου, το ποσο ανυπομονώ για το nexus δε λέγεται!!! :rolleyes:

 

Θα πρεπει να υπολογισεις και την προμηθεια της τραπεζας/paypal κτλ ετσι ωστε να τις στειλεις τα χρηματα. Εκτος και αν εχετε κανονισει κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να υπολογισεις και την προμηθεια της τραπεζας/paypal κτλ ετσι ωστε να τις στειλεις τα χρηματα. Εκτος και αν εχετε κανονισει κατι αλλο.

 

Ε άμα είναι Ελληνίδα η φίλη του, κάποιον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό θα έχει. Ίσως δεν δώσει και καθόλου προμήθεια. Κι εγώ σε παρόμοια φάση είμαι, αν τελικά καταλήξω στο nexus, θα το παραγγείλει μια φίλη μου και θα μου το στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι μάλλον λάθος τα έγραψα και δεν με καταλάβατε... Ελληνική κάρτα έβαλα (alpha bank visa συγκεκριμένα) αλλα σαν αποστολή και billing info έβαλα ιταλική διεύθυνση και το όνομα τις φίλης μου. Δε μου έβγαλε κάποιο σφάλμα μέχρι στιγμής...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανενας δοκιμασει την μεθοδο του φιλου afilopou για την αγορα του τηλεφωνου?

 

<<Κατά προτίμηση κάνετε τη διαδικασία στο pc σας.

 

1.Εγγραφή στο forward2me https://www.forward2me.com/.Περίπου 2 λίρες Αγγλίας κόστος.

Βάζετε την ελληνική διεύθυνση και το site σας παρέχει 2 διευθύνσεις.Θα χρησιμοποιήσετε την standard insurance διευθυνση (κόστος μεταφορικών περίπου 25 Λίρες Αγγλίας).

2. Χρησιμοποιήστε ένα vpn client,κατά προτίηση όχι το tunellbear.Προσωπικά έχω το kepard (google it)

3.Κάντε logout από το google account σας μέσω του browser σας.

4. Ανοίξτε το vpn σας (η χώρα να είναι Αγγλία) και αφού σας δείχνει connected μπείτε στο google.co.uk

5. Δημιουργήστε ένα google account από την αρχή (για το φόβο των Ιουδαίων)

6. Μπείτε στο playstore και κάνετε τη παραγγελία σας,βάζετε την standard insurance διευθυνση του f2me και στα στοιχεία της κάρτας προσωπικά χρησιμοποίησα τη πιστωτική που χρησιμοποιώ και στο play για να αγοράζω εφαρμογές.

7. Θα απέφευγα να μπαίνω στο συγκεκριμένο λογαριασμό "κανονικά", δηλαδή για να δω αν έχω κάποιο mail από google θα έκανα logout από τον ελληνικό λογαριασμό, θα άνοιγα το vpn και μετά θα έμπαινα στο αγγλικό google account>>

 

Ειναι ασφαλες να το στειλω στην διευθυνση που δινει το site και αν ναι, ποσες μερες κανει να ερθει Ελλαδα?

 

Θελω σαν τρελος το τηλεφωνο και δε μπορω να βρω ενα 32αρι με τιποτα!

 

 

EDIT:

 

Ακυρο, διαβασα ολο το τοπικ και ειδα πως δεν γινεται πλεον. Αν ξερει κανενας πως μπορει να αγορασει κανενας 32αρι ας ενημερωσει!

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

 

Επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα και ειναι η πρωτη ηλεκτρονικη αγορα που προκειται να κανω, θα ηθελα την βοηθεια καποιου πιο ειδικου.

 

Εχω εναν φιλο που σπουδαζει Αγγλια και θελω να κανω την αγορα μεσω αυτου. Αν κανει αυτος την παραγγελια απο το σπιτι του και δωσει την καρτα μου μπορει να γινει παραγγελια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

 

Επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα και ειναι η πρωτη ηλεκτρονικη αγορα που προκειται να κανω, θα ηθελα την βοηθεια καποιου πιο ειδικου.

 

Εχω εναν φιλο που σπουδαζει Αγγλια και θελω να κανω την αγορα μεσω αυτου. Αν κανει αυτος την παραγγελια απο το σπιτι του και δωσει την καρτα μου μπορει να γινει παραγγελια?

 

θα πεις του φίλου σου να στο αγοράσει με τη δική του αγγλική πιστωτική καρτα εαν εχει βέβαια και του στέλνεις αργοτερα εσυ τα λεφτά διότι πλέον ελληνικη καρτα δεν παιζει μεσω play store

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

θα πεις του φίλου σου να στο αγοράσει με τη δική του αγγλική πιστωτική καρτα εαν εχει βέβαια και του στέλνεις αργοτερα εσυ τα λεφτά διότι πλέον ελληνικη καρτα δεν παιζει μεσω play store

 

Δυστυχως ο φιλος μου δεν εχει αγγλικη πιστωτικη και δε θελω να τον βαλω σε διαδιακασια... Περιεργο παντως. Οποτε το ξεχναω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο φιλος μου δεν εχει αγγλικη πιστωτικη και δε θελω να τον βαλω σε διαδιακασια... Περιεργο παντως. Οποτε το ξεχναω?

 

το ιδιο ειχα παθει και εγω με το που εβαζα ελληνικη καρτα ετρωγε ακυρο η παραγγελια μετα απο 2-3 μερες .

Τελικα που το πηρε φίλη απο αγγλια με παραγγελια απο playstore και πληρωμη με δική τις αγγλικη πιστωτικη καρτα και τις εστειλα τα λεφτα την επομενη μερα.

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ειχα παθει και εγω με το που εβαζα ελληνικη καρτα ετρωγε ακυρο η παραγγελια μετα απο 2-3 μερες .

Τελικα που το πηρε φίλη απο αγγλια με παραγγελια απο playstore και πληρωμη με δική τις αγγλικη πιστωτικη καρτα και τις εστειλα τα λεφτα την επομενη μερα.

 

Πραγματικα περιεργη νοοτροπια. Μου φαινεται οσο και να θελω το τηλεφωνο θα καταληξω σε αλλο, ή σε 16αρι και θα τρεχω καθε μερα να σβηνω αρχεια. Τελοσπαντων. Φιλε σε ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου.

 

Μια τελευταια ερωτηση, ξερει κανενας αν εχει καποιο email επικοινωνιας η google, γιατι βρισκω μονο τηλεφωνα επικοινωνιας εκτος ελλαδας...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε οπως εδω: http://www.doctorandroid.gr/2013/02/how-to-shop-nexus-device-from-other-country-play-store.html , δουλευει συνηθως.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα περιεργη νοοτροπια. Μου φαινεται οσο και να θελω το τηλεφωνο θα καταληξω σε αλλο, ή σε 16αρι και θα τρεχω καθε μερα να σβηνω αρχεια. Τελοσπαντων. Φιλε σε ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου.

 

Μια τελευταια ερωτηση, ξερει κανενας αν εχει καποιο email επικοινωνιας η google, γιατι βρισκω μονο τηλεφωνα επικοινωνιας εκτος ελλαδας...

 

Κατι μου λεει ότι φετος η Ελλαδα θα αποκτήσει προσβαση στις συσκευες του playstore ;)

iPhone 11 Pro Max 256GB Midnight Green:cool:
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος εαν μεσο PayPal μπορεις να αγορασεις απο καταστημα εξωτερικου που συνεργαζετε με PayPal αλλα δεν δεχετε Ελληνικη πιστωτικη και ουτε στελνει Ελλαδα οπως πχ play store και να σταλει το δεμα σε διυθυνση εξωτερικου?
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε οπως εδω: http://www.doctorandroid.gr/2013/02/how-to-shop-nexus-device-from-other-country-play-store.html , δουλευει συνηθως.

 

Δεν πρεπει να δουλευει πια.Και δοκιμασμενο μεσα απο paid vpn.

Το περιεργο της υποθεσης.....οταν πρωτοβγηκε το n5 το αγορασα κανονικα με f2me και ελληνικη πιστωτικη.Απο καποια στιγμη και μετα δεν δεχοταν καν τη παραγγελια (περιπου αρχες Δεκεμβρη).

Τη τελευταια φορα (πριν κανενα μηνα) συνεχιζε και αρνιοταν την αγορα τηλεφωνου και ταμπλετ (τελικα το δευτερο n5 μου το εφερε φιλος απο Αγγλια) ΑΛΛΑ με ακριβως τα ιδια στοιχεια ( f2me +ελληνικη πιστωτικη) καταφερα και αγορασα 2 bumpers+cover για το n7v2+ασυρματο φορτιστη.Αβυσσος η γουγλε

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδιά γιατί μου δέχτηκε κανονικά την παραγγελια με ελληνική κάρτα στο ιταλικό playstore? Λέτε με το που έρθει η ώρα να τραβήξει τα λεφτά την ημερα τις αποστολής (10-12 γενάρη) να μου ρίξει άκυρο και τζάμπα να περιμένω σαν τον βλάκα?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο το αμερικάνικο το πήρα με ελληνική πιστωτική, το μονο που χρειαστηκε να κανω ηταν ενα vpn
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ρε παιδιά γιατί μου δέχτηκε κανονικά την παραγγελια με ελληνική κάρτα στο ιταλικό playstore? Λέτε με το που έρθει η ώρα να τραβήξει τα λεφτά την ημερα τις αποστολής (10-12 γενάρη) να μου ρίξει άκυρο και τζάμπα να περιμένω σαν τον βλάκα?

 

φιλε και γω απο γερμανικο play store το πηρα με ελληνικη καρτα χωρις κανενα προβλημα. νομιζω μια χαρα θα στην παρει την παραγγελια

 

α κατι ακομα! προσεξε να εχεις τα χρηματα επι 2 μεσα γτ πρωτα στα δεσμευει μια φορα που κανει την παραγγελια καιμετα αλλη μια οταν φυγει απο αποθηκη. μην ρωτησεις γιατι δεν ξερω και γω το λογο. μου ειχε δεσμευσει εμενα 720 συνολο δηλ. μετα οταν ηρ8ε η συσκευη μου τραβηξε τα 360 βεβαια και αποδεσμευσε τα υπολοιπα 360. διαβασα καπου αλλου οτι καποιοι εφαγαν ακυρο επειδη δεν ειχαν τα χρηματα επι 2 μεσα στην καρτα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

α κατι ακομα! προσεξε να εχεις τα χρηματα επι 2 μεσα γτ πρωτα στα δεσμευει μια φορα που κανει την παραγγελια καιμετα αλλη μια οταν φυγει απο αποθηκη. μην ρωτησεις γιατι δεν ξερω και γω το λογο. μου ειχε δεσμευσει εμενα 720 συνολο δηλ. μετα οταν ηρ8ε η συσκευη μου τραβηξε τα 360 βεβαια και αποδεσμευσε τα υπολοιπα 360. διαβασα καπου αλλου οτι καποιοι εφαγαν ακυρο επειδη δεν ειχαν τα χρηματα επι 2 μεσα στην καρτα

 

Ποσες μερες στα ειχε δεσμευμενα τα λεφτα η google?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...