Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@hgemwn

 

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Προσοχή όμως στις οδηγίες, πρέπει να το κάνεις restore μέσα από το Multi, δεν είναι flashable zip,

backup είναι ουσιαστικά, γι αυτό και το μεγαλύτερο μέγεθος + τα odexed αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω... Το έβαλα και όλα καλά εκτός του ότι βγήκε η preview 3!!!!

 

με το που είδα ότι βγήκε εσένα σκέφτηκα, λολ :)

Flashable zip Μ Preview 3 από εδώ, σίγουρα δουλεύει ως secondary στο Multirom, το δοκίμασα στα γρήγορα.

Το φλασάρισμα είναι γρήγορο, το πρώτο boot κάνει τουλάχιστον 2-3 λεπτά.

Δε ξέρω αν δουλεύει στο Multi το επίσης flashable zip από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

με το που είδα ότι βγήκε εσένα σκέφτηκα, λολ :)

Flashable zip Μ Preview 3 από εδώ, σίγουρα δουλεύει ως secondary στο Multirom, το δοκίμασα στα γρήγορα.

Το φλασάρισμα είναι γρήγορο, το πρώτο boot κάνει τουλάχιστον 2-3 λεπτά.

Δε ξέρω αν δουλεύει στο Multi το επίσης flashable zip από εδώ.

 

Χίλια ευχαριστώ... Κατεβάζω το πρώτο τώρα και σε λίγες ώρες θα κάνω εγκατάσταση και βλέπουμε... Σε ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Για δείτε όσοι δεν βαριεστε : http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/rom-twisted-android-project-sabermod-t3182504/

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα προσπάθεια. Για δείτε όσοι δεν βαριεστε : http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/rom-twisted-android-project-sabermod-t3182504/

 

εγώ μόλις έβαλα pure android layers, εξαιρετική ρομ!

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση από μένα.

Είμαι με cataclysm (21/3 stable) και elementalX 3.4.0 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πολύ σταθερή, smooth και μπαταρία δυο μέρες με μέτρια προς έντονη χρήση , Sit περίπου 4 ώρες και περίπου μια ώρα ομιλία. Δεν έχω κανένα παράπονο.

Βάζω χτες την ρύθμιση tap2wake και δουλεύει κανονικά. Αλλά άμα κάνω επανεκκίνηση χάνεται η ρύθμιση. Τον κερνελ τον ρυθμίζω με το trickster MOD. Λέτε να φταίει αυτό? Επίσης αυτή η ρύθμιση πίνει το αίμα στην μπαταρία.

Με κάποιον άλλο κερνελ θα μπορέσω να έχω tap2wake χωρίς να θυσιάσω την μπαταρία?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση από μένα.

Είμαι με cataclysm (21/3 stable) και elementalX 3.4.0 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Πολύ σταθερή, smooth και μπαταρία δυο μέρες με μέτρια προς έντονη χρήση , Sit περίπου 4 ώρες και περίπου μια ώρα ομιλία. Δεν έχω κανένα παράπονο.

Βάζω χτες την ρύθμιση tap2wake και δουλεύει κανονικά. Αλλά άμα κάνω επανεκκίνηση χάνεται η ρύθμιση. Τον κερνελ τον ρυθμίζω με το trickster MOD. Λέτε να φταίει αυτό? Επίσης αυτή η ρύθμιση πίνει το αίμα στην μπαταρία.

Με κάποιον άλλο κερνελ θα μπορέσω να έχω tap2wake χωρίς να θυσιάσω την μπαταρία?

 

Το tap2wake πάντα "θυσιάζει" μπαταρία - πώς θα τρέχει στο παρασκήνιο και να είναι σ' ετοιμότητα.

Είσαι oudated πάντως. Βάλε τελευταία Cataclysm+ElementalX. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το tap2wake πάντα "θυσιάζει" μπαταρία - πώς θα τρέχει στο παρασκήνιο και να είναι σ' ετοιμότητα.

Είσαι oudated πάντως. Βάλε τελευταία Cataclysm+ElementalX. ;)

 

Τόσο πολύ όμως? Από δύο μέρες πλέον πάει στην μια η μπαταρία...

Η αλήθεια είναι ότι δεν προλαβαίνω, και αυτή την πέρασα από ντροπή, δεν γίνεται δα έχεις nexus και να είναι στοκ!!!! :D

Τώρα όμως που με προσέβαλες θα κάτσω να την περάσω! :lol:

Θέλει clean install ή την περνάω από πάνω και τον κερνελ μετά?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπου έγραφε ότι ουσιαστικά το dt2w προσθέτει κατανάλωση περίπου 2-4% ανά ώρα. Οπότε λογικό είναι να βλέπεις μειωμένη διάρκεια μπαταρίας.

Το καλύτερο είναι clean install. Διαφορετικά πάρε ένα τυπικό back up να υπάρχει και πέρνα τη νέα έκδοση με dirty flash. Απλά τσέκαρε αν η τελευταία έκδοση θέλει να έχεις πιο πριν συγκεκριμένη έκδοση, πάνω στην οποία πατάει.

Αφού περάσεις τη rom, θα ασκήσεις το κινητό να ανοίξει κανονικά και μετά θα μπεις ξανά στο recovery για να περάσεις τον kernel.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τόσο πολύ όμως? Από δύο μέρες πλέον πάει στην μια η μπαταρία...

Η αλήθεια είναι ότι δεν προλαβαίνω, και αυτή την πέρασα από ντροπή, δεν γίνεται δα έχεις nexus και να είναι στοκ!!!! :D

Τώρα όμως που με προσέβαλες θα κάτσω να την περάσω! :lol:

Θέλει clean install ή την περνάω από πάνω και τον κερνελ μετά?

 

Νομίζω ότι κάπου έγραφε ότι ουσιαστικά το dt2w προσθέτει κατανάλωση περίπου 2-4% ανά ώρα. Οπότε λογικό είναι να βλέπεις μειωμένη διάρκεια μπαταρίας.

Το καλύτερο είναι clean install. Διαφορετικά πάρε ένα τυπικό back up να υπάρχει και πέρνα τη νέα έκδοση με dirty flash. Απλά τσέκαρε αν η τελευταία έκδοση θέλει να έχεις πιο πριν συγκεκριμένη έκδοση, πάνω στην οποία πατάει.

Αφού περάσεις τη rom, θα ασκήσεις το κινητό να ανοίξει κανονικά και μετά θα μπεις ξανά στο recovery για να περάσεις τον kernel.

 

Clean install. Είναι άλλη βάση αυτή που έχεις εσύ, αν θυμάμαι καλά.

Πάρε backup τις εφαρμογες χρήστη με Titanium, clean install την τελευταία Cataclysm, reboot και μετά φλάσαρε τον τελευταίο ElementalX. ;)

Link to comment
Share on other sites

Με cm 12.1 το mp3 που έχω βάλει ως ήχο κλήσης, ακούγεται πολύ παραμορφωμένο και όχι πολύ δυνατά. Το ίδιο mp3 αν το παίξω σε οποιονδήποτε player ακούγεται καμπάνα και ολοκάθαρα. Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα του audio fx που χρησιμοποιεί η cm, γιατί σε οποιαδήποτε άλλη aosp Rom με music fx δεν το κάνει. Υπάρχει κάποια λύση γι'αυτό; επίσης και μερικά default ringtones της cm ακούγονται παραμορφωμένα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , αξιζει λέτε http://www.batteries.gr/product.asp?catid=5156 ?

εχω θέμα και σκεφτομαι ή να το επιχειρήσω ή να πάω να βάλω καινουρια απο τη μαμα , αλλα και πάλι πιστεύω δεν θα βγάζει μέρα .. ειμαι με min 2 φορτισεις την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , αξιζει λέτε http://www.batteries.gr/product.asp?catid=5156 ?

εχω θέμα και σκεφτομαι ή να το επιχειρήσω ή να πάω να βάλω καινουρια απο τη μαμα , αλλα και πάλι πιστεύω δεν θα βγάζει μέρα .. ειμαι με min 2 φορτισεις την ημέρα.

Τραβά και βαλε καινούργια μαμά...εγώ είδα τεράστια βελτίωση πλέον..και με custom Rom kernel ξεπερναω και τη μέρα πλέον

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εβαλα καινουργια μανισια πριν 10 μερες. Σιγουρα καλυτερα (απο τον τελευταιο καιρο-αρα οπως ηταν στην αρχη καινουργιο).
Link to comment
Share on other sites

Τραβά και βαλε καινούργια μαμά...εγώ είδα τεράστια βελτίωση πλέον..και με custom Rom kernel ξεπερναω και τη μέρα πλέον

 

καλυτερη η custom rom? ποια εχεις βάλει και τι σου προσφερει σε συγκριση με την stock?

Link to comment
Share on other sites

καλυτερη η custom rom? ποια εχεις βάλει και τι σου προσφερει σε συγκριση με την stock?

 

Εχω το συνδυασμο της υπογραφης μου. Σε στοκ ρομ εγω εμεινα μια εβδομαδα. Γενικα οι custom (rom, kernel) εχουν βελτιωσεις και ειναι "καλυτερες" απο πολλες αποψεις (επιδοσεις, μπαταρια). Googlαρε το λιγο, ψαξ' το.

Link to comment
Share on other sites

Σας ηρθε το system update σημερα? Το εκανε καποιος? Εχασε δεδομενα? Και δεν εννοω το προηγουμενο υ

,update πριν καμια 20ρια μερες

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο εβδομάδες σχεδόν σε στοκ κατάσταση έβαλα σήμερα Chroma ROM και το κινητό πήρε άλλο αέρα... Προτείνεται κάποιον κερνελ; και οποίες ρυθμίσεις καλοδεχουμενες... Δεν θέλω να χάσω σε smoothness αλλά να κερδίσω σε μπαταρία...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο εβδομάδες σχεδόν σε στοκ κατάσταση έβαλα σήμερα Chroma ROM και το κινητό πήρε άλλο αέρα... Προτείνεται κάποιον κερνελ; και οποίες ρυθμίσεις καλοδεχουμενες... Δεν θέλω να χάσω σε smoothness αλλά να κερδίσω σε μπαταρία...

Πέρασε τον elemental x και κάνε λίγο underclock τη cpu...και αν θες και ένα τσακ το undervolt..δεν θα καταλάβεις καμία διάφορα στη χρηση

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε τον elemental x και κάνε λίγο underclock τη cpu...και αν θες και ένα τσακ το undervolt..δεν θα καταλάβεις καμία διάφορα στη χρηση

 

Έχεις και εσύ το συγκεκριμένο combo?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και εσύ το συγκεκριμένο combo?

Εγώ είμαι με cataclysm αλλά δοκίμασε τον ...

http://elementalx.org/devices/nexus-5/

Απλά κατέβασε την κανονική έκδοση όχι την express για να φλασαρεις μεσω recovery και να περάσεις τις επιλογές που θες .

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...