Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτοιμο και το ζιπ. Ακολουθούμε τα βήματα του οδηγού αλλάζοντας τη factory image με την τελευταία που λήγει σε M. https://android.googleapis.com/packages/ota/google_hammerhead/8f8cc12f7a9d7561be21f95914f289bda86e402b.signed-hammerhead-MRA58K-from-LMY48M.zip

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από ότι παρατήρησα η στοκ recovery έχει επιλογή Install zip from sd card οπότε οι επόμενες ΟΤΑ ίσως να μπορούν να φλασαρονται απευθείας για όσους είναι στοκ χωρίς να περιμένουν.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για clean install του stock Android 6 τι πρέπει να κάνω; Είμαι σε 5.1.1 τώρα και θεωρητικά μπορώ να περάσω με ΟΤΑ το 6 αλλά έτσι θα κρατηθούν settings, apps κτλ. κάτι που δεν θέλω. Ποιος είναι ο προτεινόμενος τρόπος όπως και τι να προσέξω για backup;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για clean install του stock Android 6 τι πρέπει να κάνω; Είμαι σε 5.1.1 τώρα και θεωρητικά μπορώ να περάσω με ΟΤΑ το 6 αλλά έτσι θα κρατηθούν settings, apps κτλ. κάτι που δεν θέλω. Ποιος είναι ο προτεινόμενος τρόπος όπως και τι να προσέξω για backup;

Και γιατί απλά δεν κάνεις τότε restore τη συσκευή και να περάσεις μετά το update?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά έχει clear install της 6.0 από την ΟΤΑ ?

μου έχει έρθει ΟΤΑ αλλά δεν την έκανα ακόμη , χάνω τα δεδομένα μου και τις εφαρμογές ?

τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

οσοι είστε με 6 πως σας φαίνεται?

είμαι custom τώρα και λέω να φλασάρω στοκ 6. υπάρχει κάποια ασυμβατότητα στις εφαρμογές? (viber, wapp, hearthstone κλπ)

επίσης πως περνάω στοκ 6? με το nexus root toolkit γίνεται?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή. Εκτός από hearthstone που δεν γνωρίζω όλα τα άλλα παίζουν. Μπορείς και με Toolkit και χειροκίνητα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καμια costum 6 να δοκιμάσουμε ?

 

Εχει βγει η cataclysm εδω και λιγες μερες και δεν της λειπει τπτ απο τη Lollipop

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει η cataclysm εδω και λιγες μερες και δεν της λειπει τπτ απο τη Lollipop

Είσαι μεγάλος..δεν το είχα πάρει καν πρεφα ..

Λέει ότι καλό θα είναι να κάνουμε πρώτα install τα factory images..συνεπώς να χάσουμε τα πάντα και μετά να περάσουμε τη Ρομ.

Τα factory images μπορούμε να τα κάνουμε install μέσω twrp recovery? Δεν θελω να χάσω το custom recovery μηπως δυσκοκευτω να το περάσω μετά .

Ξερει κανείς αν μέσω root toolkit περναω την 6 και μετά μπορώ να κάνω πάλι root από εκεί;

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βρήκα ακόμα λίγο χρόνο για να το κάνω, νομίζω πως πλέον γίνεται κανονικά μέσω toolkit το root & twrp. Αν θες διάβασε λίγο στο θέμα του toolkit, για να είσαι σίγουρος.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανείς αν μέσω root toolkit περναω την 6 και μετά μπορώ να κάνω πάλι root από εκεί;

 

Ναι γίνεται κανονικά.

Έτσι το έκανα εγώ, πέρασα αρχικά την stock rom και μετά έκανα root και έβαλα twrp.

Λέω να δοκιμάσω την Cataclysm μέσα στο σκ

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει η cataclysm εδω και λιγες μερες και δεν της λειπει τπτ απο τη Lollipop

 

Κι εγω την περασα πανω απο την lollipop σαν κανονικο update κι εκατσε καταπληκτικα! δεν ειδα και τρομερες διαφορες αφου πολλα συν της marshmallow η cataclysm τα ειχε ηδη!Αυτο που με μπερδευει ειναι ενα μεγαλο ποσοστο καταναλωσης στη μπαταρια που λεει διαφορα! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την περασα πανω απο την lollipop σαν κανονικο update κι εκατσε καταπληκτικα! δεν ειδα και τρομερες διαφορες αφου πολλα συν της marshmallow η cataclysm τα ειχε ηδη!Αυτο που με μπερδευει ειναι ενα μεγαλο ποσοστο καταναλωσης στη μπαταρια που λεει διαφορα! :confused:

Δηλαδή είχες cataclysm lollipop και απλά πέρασες cataclysm marshmallow χωρίς καν wipe τη συσκευή ; Δεν αποκλείεται βέβαια από εκεί να οφείλεται και ή κατανάλωση που βλέπεις.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την περασα πανω απο την lollipop σαν κανονικο update κι εκατσε καταπληκτικα! δεν ειδα και τρομερες διαφορες αφου πολλα συν της marshmallow η cataclysm τα ειχε ηδη!Αυτο που με μπερδευει ειναι ενα μεγαλο ποσοστο καταναλωσης στη μπαταρια που λεει διαφορα! :confused:

 

Δηλαδή είχες cataclysm lollipop και απλά πέρασες cataclysm marshmallow χωρίς καν wipe τη συσκευή ; Δεν αποκλείεται βέβαια από εκεί να οφείλεται και ή κατανάλωση που βλέπεις.

 

Αυτό ακριβώς ήθελα κι εγώ να ρωτήσω. Αν όντως καταλάβαμε σωστά μάλλον δεν "έκατσε καταπληκτικά". :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μεγάλος..δεν το είχα πάρει καν πρεφα ..

Λέει ότι καλό θα είναι να κάνουμε πρώτα install τα factory images..συνεπώς να χάσουμε τα πάντα και μετά να περάσουμε τη Ρομ.

Τα factory images μπορούμε να τα κάνουμε install μέσω twrp recovery? Δεν θελω να χάσω το custom recovery μηπως δυσκοκευτω να το περάσω μετά.

Να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτηκα, αν φλασάρεις factory image με τη 2η μέθοδο που αναφέρεται εδώ και παραλήψω το

fastboot flash recovery C:\image-hammerhead-krt16m\recovery.img

θα παραμείνει το twrp recovery έτσι δεν είναι;

Επίσης με τα υπόλοιπα φλασαρίσματα δεν ξανακλειδώνει ο bootloader, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είχες cataclysm lollipop και απλά πέρασες cataclysm marshmallow χωρίς καν wipe τη συσκευή ; Δεν αποκλείεται βέβαια από εκεί να οφείλεται και ή κατανάλωση που βλέπεις.

 

Αυτό ακριβώς ήθελα κι εγώ να ρωτήσω. Αν όντως καταλάβαμε σωστά μάλλον δεν "έκατσε καταπληκτικά". :rolleyes:

 

Όταν λέω έκατσε καταπληκτικά εννοώ σταθερότητα-ταχύτητα-απόκριση κλπ, προφανώς μπαταρία δεν μπορώ να κρίνω τόσο γρήγορα, αν και μια πρώτη άποψη λέει ότι έχει λίγο καλύτερη μπαταρία στο σταντμπαι χωρίς κάποια ουσιαστική όμως βελτίωση στο sot! Κι αυτό το "Διάφορα" στην μπαταρία είναι καινούργιο φρούτο στην marshmallow! Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα δει αυτά που έγραφε ο developer, οπότε αφού τώρα την έβαλα έτσι κι έχει κάτσει καλά υπάρχει λόγος για wipes και στησίματα από την αρχή;;;

Link to comment
Share on other sites

Το nexus toolkit επαιξε απλά θαυμάσια...επιλογή συσκευής με custom rom έκανε restore πέρασε m.. Και μετά root και πέρασα cataclysm και elemental x.. 84% μπαταρία με 1:30 ώρα sot.

Πρώτα δείγματα θαυμάσια.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Cataclysm την καινούρια έκδοση που έβγαλε χθες και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Έλυσε και το θέμα που υπάρχει με τον proximity sensor στην κλήση.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την Cataclysm την καινούρια έκδοση που έβγαλε χθες και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Έλυσε και το θέμα που υπάρχει με τον proximity sensor στην κλήση.

 

Kι εγώ χθες έκανα το ίδιο + ElementalX 6.02. ;)

Kανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι, μόνο το proximity μια στις 10

 

Το ίδιο, στο wifi εχω παρατηρήσει οτι αν το αφήσω στην άκρη (οχι πανω μου αλλιως δεν μπαινει σε doze) όταν το "ξυπνάω" κανει 2-3 δεύτερολεπτα να συνδεθεί παλι, που σημαίνει οτι αποσυνδέεται οταν δεν κανει τίποτα. Μόνο θετικές εντυπώσεις εως τώρα με την 6.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο, στο wifi εχω παρατηρήσει οτι αν το αφήσω στην άκρη (οχι πανω μου αλλιως δεν μπαινει σε doze) όταν το "ξυπνάω" κανει 2-3 δεύτερολεπτα να συνδεθεί παλι, που σημαίνει οτι αποσυνδέεται οταν δεν κανει τίποτα. Μόνο θετικές εντυπώσεις εως τώρα με την 6.

 

Κι εγώ. Αυτό γίνεται από τις ρυθμίσεις > Τοποθεσία > πάνω δεξία τρεις τελίτσες > Σάρωση και ξεκλικάρεις την πρώτη επιλογή.

Αν το ξεκλικάρεις όμως γίνεται αυτό που λες, άρα χάνεις ειδοποιήσεις; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εσεις που εχετε βαλει cataclysm, εχετε μηπως δοκιμασει κ cyanogenmod? Ποια η γνωμη σας συγκριτικα?

Περιμενω την εκδοση 6 για την cyanogenmod, αλλα εχω μπει σε πειρασμο να τη δοκιμασω μεσω της cataclysm.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...