Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα πέρασα την cataclysm 6 και βλέπω ότι έχει θέμα με το chrome και με την φωτογραφική μηχανή τι έχει δει κάνει ή να ξανακανω εγκατάσταση

Την έχω από τη πρώτη μέρα με κανένα θέμα απολυτως

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπότε κάτι δεν μου έκατσε καλά

Είχα πριν την euphoria 5 και απλά έκανα wipe τα πάντα και φλασαρα την cataclysm . έκανα κάτι λαθος?

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάτι δεν μου έκατσε καλά

Είχα πριν την euphoria 5 και απλά έκανα wipe τα πάντα και φλασαρα την cataclysm . έκανα κάτι λαθος?

Βάλε τη Google camera από play store.. Είχα κι εγώ και έτσι έφτιαξε..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην τελευταία Cataclysm έχω παρητηρήσει το εξής: ακόμα κι όταν κλείνω το bluetooh από τα quick toggles, το σηματάκι του bluetooth φαίνεται ακόμα (αλλά αποσυνδεδεμένο) πάνω στη γραμμή της ώρας, κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην τελευταία Cataclysm έχω παρητηρήσει το εξής: ακόμα κι όταν κλείνω το bluetooh από τα quick toggles, το σηματάκι του bluetooth φαίνεται ακόμα (αλλά αποσυνδεδεμένο) πάνω στη γραμμή της ώρας, κλπ.

Αυτό το ειχα δει και σε εμενα..πρέπει να μπεις πάλι στις ρυθμίσεις να το ανοιξεις και να το κλείσεις για να φύγει το σηματακι

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην τελευταία Cataclysm έχω παρητηρήσει το εξής: ακόμα κι όταν κλείνω το bluetooh από τα quick toggles, το σηματάκι του bluetooth φαίνεται ακόμα (αλλά αποσυνδεδεμένο) πάνω στη γραμμή της ώρας, κλπ.

 

Αυτό το ειχα δει και σε εμενα..πρέπει να μπεις πάλι στις ρυθμίσεις να το ανοιξεις και να το κλείσεις για να φύγει το σηματακι

Εμένα δε φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην τελευταία Cataclysm έχω παρητηρήσει το εξής: ακόμα κι όταν κλείνω το bluetooh από τα quick toggles, το σηματάκι του bluetooth φαίνεται ακόμα (αλλά αποσυνδεδεμένο) πάνω στη γραμμή της ώρας, κλπ.

Το ίδιο και σε μένα, εντάξει δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Το κλείνω και το ξανανοιγω.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ειχα δει και σε εμενα..πρέπει να μπεις πάλι στις ρυθμίσεις να το ανοιξεις και να το κλείσεις για να φύγει το σηματακι

 

Το ίδιο και σε μένα, εντάξει δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Το κλείνω και το ξανανοιγω.

 

Καλα προφανως ετσι "λυνεται", αλλα ειναι bug. Το ανεφερα στο xda, ειπε ο atlantis πως διορθωθηκε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βαλει Cataclysm beta 27 November αλλα δεν μπορω να περασω το stock kernel μεσω Nexus Root Toolkit με σκοπο να περασω τον elemental x. Ενω το ιδιο το προγραμμα κανει restore stock kernel:

 

====

Flashing Stock Kernel to BOOT partition...

fastboot flash boot "C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\Nexus Root Toolkit\data\Stock_Kernel\stock_kernel_hammerhead_6.0.0_MRA58N.img"

Rebooting your device...

Done!

====

 

καταληγω σε boot loop..

 

Τί να κανω? να περασω elemental x κατευθειαν πανω απο τον κερνελ της cataclysm?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βαλει Cataclysm beta 27 November αλλα δεν μπορω να περασω το stock kernel μεσω Nexus Root Toolkit με σκοπο να περασω τον elemental x. Ενω το ιδιο το προγραμμα κανει restore stock kernel:

 

 

 

====

 

Flashing Stock Kernel to BOOT partition...

 

fastboot flash boot "C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\Nexus Root Toolkit\data\Stock_Kernel\stock_kernel_hammerhead_6.0.0_MRA58N.img"

 

Rebooting your device...

 

Done!

 

====

 

 

 

καταληγω σε boot loop..

 

 

 

Τί να κανω? να περασω elemental x κατευθειαν πανω απο τον κερνελ της cataclysm?

 

 

Κάπου τα έχεις μπερδέψει...όταν φλασαρεις τη ρομ μετά μπορείς να φλασαρεις απευθείας τον elemental...

Αν θες όμως μετά να φλασαρεις άλλο κερνελ πρέπει πρώτα να βάλεις τον κερνελ της cataclysm όπου υπάρχει και στο αντίστοιχο νήμα η να φλασαρεις τη ρομ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση το σημερινό update της cm 12.1 και με το που άνοιξε το κινητό είχα πρόβλημα με το πλαίσιο υπηρεσιών της google,δεν μπορούσε να κάνει update,και να βγάζει συνέχεια το σπαστικό μήνυμα.Έκανα reboot,αλλά έγιναν χειρότερα τα πράγματα,μπήκα σε συνεχή reboot.¨Εφαγε wipe και περιμένω να δω πως θα πάει...
Link to comment
Share on other sites

Καλα προφανως ετσι "λυνεται", αλλα ειναι bug. Το ανεφερα στο xda, ειπε ο atlantis πως διορθωθηκε. ;)

 

Διορθώθηκε το bug στο update της Cataclysm με το κολλημένο bluetooth στην status bar:

"Nov 28, 2015: Fixed bluetooth icon sometimes sticking on statusbar"

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα απο stock 6 σε cataclysm τι διαδικασία κάνω γιατί δεν έχω καταλάβει καλά?

με toolkit την περνάω?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα απο stock 6 σε cataclysm τι διαδικασία κάνω γιατί δεν έχω καταλάβει καλά?

με toolkit την περνάω?

Περνάς custom recovery με τουλκιτ και μετά από εκεί φλασαρεις την cataclysm κάνοντας και Wipe data factory reset Πριν το reboot. Διορθώστε αν κάνω λάθος.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Περνάς custom recovery με τουλκιτ και μετά από εκεί φλασαρεις την cataclysm κάνοντας και Wipe data factory reset Πριν το reboot. Διορθώστε αν κάνω λάθος.

 

είμαι ήδη με twrp+root άρα απλά φλασάρω zip και κάνω wipe τα πάντα?(και εσωτερικό χώρο sd?)

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικό δεν χρειάζεται

 

οποτε αφήνω το εσωτερικό και τα backup μου πάνω, δεν τα περνάω στο PC, είναι safe ε?

ευχαριστώ.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

οποτε αφήνω το εσωτερικό και τα backup μου πάνω, δεν τα περνάω στο PC, είναι safe ε?

ευχαριστώ.

Κανένας δεν μετάνιωσε επειδή κράτησε backup.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

μετά το flashαρισμα της cataclysm με ρωτάει το twrp αν θέλω να ρουτάρω το τηλ καθώς βλέπει οτι δεν είναι ρουταρισμένο, πάτησα να το κάνει και το κινητό δεν άνοιγε, κολούσε στο bootanimation με αποτέλεσμα να το ξαναεπαναφέρω απο nrt και να ξαναπεράσω cataclysm.

τι κάνω λάθος?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

μετά το flashαρισμα της cataclysm με ρωτάει το twrp αν θέλω να ρουτάρω το τηλ καθώς βλέπει οτι δεν είναι ρουταρισμένο, πάτησα να το κάνει και το κινητό δεν άνοιγε, κολούσε στο bootanimation με αποτέλεσμα να το ξαναεπαναφέρω απο nrt και να ξαναπεράσω cataclysm.

τι κάνω λάθος?

 

Πρέπει να φλασάεις κατ' ευθείαν μετά την Cataclysm το SuperSU 2.61 (θα το βρεις εύκολα στο xda). Κι όταν σε ρωτήσει το TWRP αν θες να φλασάρεις τι δικό της SuperSU, επιλέγεις να μην το κάνει. Reboot κι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φλασάεις κατ' ευθείαν μετά την Cataclysm το SuperSU 2.61 (θα το βρεις εύκολα στο xda). Κι όταν σε ρωτήσει το TWRP αν θες να φλασάρεις τι δικό της SuperSU, επιλέγεις να μην το κάνει. Reboot κι έτοιμος.

 

ωραία! παίζει τέλεια τώρα, κάτι άλλο,καλύτερο replacement για τον es υπάρχει? μετά τα τελευταία update με τα clean files κλπ δεν μου αρέσει καθόλου.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

ωραία! παίζει τέλεια τώρα, κάτι άλλο,καλύτερο replacement για τον es υπάρχει? μετά τα τελευταία update με τα clean files κλπ δεν μου αρέσει καθόλου.

Δοκίμασε τον fx. Αν και νομίζω ότι μπορείς να απενεργοποιήσεις τα σκουπίδια. Για πληρωμενο, solid. Πολύ καλός.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

ωραία! παίζει τέλεια τώρα, κάτι άλλο,καλύτερο replacement για τον es υπάρχει? μετά τα τελευταία update με τα clean files κλπ δεν μου αρέσει καθόλου.

Ειδες που μου το ειπαν στο xda thread της Cataclysm; Να βγαλω το ΕS, εχει bloatware.

Δοκίμασε τον fx. Αν και νομίζω ότι μπορείς να απενεργοποιήσεις τα σκουπίδια. Για πληρωμενο, solid. Πολύ καλός.

Root explorer;

Βασικα εβαλα να δοκιμασω τον solid - τη δωρεαν εκδοση.

Ο root ποτε δε μου αρεσε.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...