Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@puzzle21

Τον κράτησες τον hells core? Πως τον βλέπεις?

Έχει και μια επιλογή στην cpu για όταν είναι κλειστή η οθόνη , βαλε την cpu σε αυτήν την επιλογή στα 1000 mhz.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@puzzle21

Τον κράτησες τον hells core? Πως τον βλέπεις?

Έχει και μια επιλογή στην cpu για όταν είναι κλειστή η οθόνη , βαλε την cpu σε αυτήν την επιλογή στα 1000 mhz.

Φιλε μου σήμερα το απόγευμα τον εβγαλα γιατί για κάποιο λόγο έβλεπα να κάνει φριζαρισματα .. Δηλαδή εκεί που χαζευα Facebook η μια σελίδα στο chrome και παταγα να κάνω scroll πάνω κάτω φριζαρε και δεν έκανε τίποτα..

Πέρασα elemental x και κατέβασα και εκεί τον επεξεργαστή στα 1700 και του έκανα και ένα μικρό undervolt και μέχρι στιγμής παει σφαίρα..

Πάντως το sot που επιανα με κιτ κατ ούτε για πλάκα..

Αν και τώρα με αυτές τις ρυθμίσεις δείχνει να πηγαίνει λίγο καλύτερα αλλά θα αφήσω 2-3 μέρες πριν βγάλω συμπεράσματα..

Εκεί που έχω πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου είναι στο GPS..

Είτε το βάζω μόνο με GPS στη διαδρομή είτε και μέσω δικτύων κτλ συχνά πυκνά χάνει το σήμα..

Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται γιατί βαριεμαι να δοκιμαζω full wipe κτλ

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανείς android M; δεν βλέπω να το αναφέρει κάποιος. Το έχω καμιά βδομάδα τώρα και βλέπω πως είναι σε καλό δρόμο. Εκτός και αν είμαι σε λάθος θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανείς android M; δεν βλέπω να το αναφέρει κάποιος. Το έχω καμιά βδομάδα τώρα και βλέπω πως είναι σε καλό δρόμο. Εκτός και αν είμαι σε λάθος θέμα.

Σε σωστό είσαι αλλά όσο δεν είναι σε stable επίσημη έκδοση δεν νομίζω να δούμε πολλούς ακόμα..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σήμερα το απόγευμα τον εβγαλα γιατί για κάποιο λόγο έβλεπα να κάνει φριζαρισματα .. Δηλαδή εκεί που χαζευα Facebook η μια σελίδα στο chrome και παταγα να κάνω scroll πάνω κάτω φριζαρε και δεν έκανε τίποτα..

Πέρασα elemental x και κατέβασα και εκεί τον επεξεργαστή στα 1700 και του έκανα και ένα μικρό undervolt και μέχρι στιγμής παει σφαίρα..

Πάντως το sot που επιανα με κιτ κατ ούτε για πλάκα..

Αν και τώρα με αυτές τις ρυθμίσεις δείχνει να πηγαίνει λίγο καλύτερα αλλά θα αφήσω 2-3 μέρες πριν βγάλω συμπεράσματα..

Εκεί που έχω πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου είναι στο GPS..

Είτε το βάζω μόνο με GPS στη διαδρομή είτε και μέσω δικτύων κτλ συχνά πυκνά χάνει το σήμα..

Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται γιατί βαριεμαι να δοκιμαζω full wipe κτλ

Ο hells με aosp....

Η cataclysm με μπλέ. Ειχα κανει πραγματα και θαυματα με αυτες τις ρυθμισεις και καθε φορα που εβαζα καποιον ,καπου εκει τις οριζα χωρις να χάνεις σε ταχύτητα. Anyway, τα έκανες αυτά που λέω πιο πριν?

Βρες την πρόταση που λέει για συχνότητα όταν είναι κλειστή η οθόνη ,cpu frequency when screen is off ή κάπως έτσι και ορίσετε το κάπου στα 1000.

Πάντως ο hells έχει την καλύτερη σχέση σε απόδοση/μπαταρία , ειδικα απο τον elemental εχει καλυτερη μπαταρια σε καλυτερη αποδοση.

Κάπου θα σκαλωσε κάτι. Θα σου προτεινα αοσπ (και πάλι ). Μετά τον ελεμενταλ βάλε μπλε. Δοκίμασε επισης και τον electroactive .Αν δεν δεις και εκεί λίγη διαφορά παρατά την καταλυσμ και βάλε τίποτα καλύτερο. Ας πούμε Chroma+hells= τρομερός συνδιασμός.

Αν όχι και εκεί άνοιξε το καπάκι να δεις αν έχει πρόβλημα η μπαταρία.

Εγώ πάντως εφοδιαστηκα . Παρήγγειλα μια μπαταρια (μαζί με δύο νιλκιν θήκες) χωρις να εχω προβλημα ,απλα να την έχω γιατί δεν βλέπω να αλλαζω κινητό σύντομα . Δεν αξίζει η αλλαγή γιατί δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο εκεί έξω και δεν σκοπευουν να βγάλουνε ξανά τέτοιο κινητό.

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Σε σωστό είσαι αλλά όσο δεν είναι σε stable επίσημη έκδοση δεν νομίζω να δούμε πολλούς ακόμα..

 

Πάντως, μέχρι στιγμής δεν βλέπω λόγο να γυρίσω σε 5.1.1. Μπορεί κατά τα άλλα να είναι "μαμά" από kernel κλπ, αλλά έχει πλεονεκτήματα που την κάνουν και την προτιμώ. Τουλάχιστον δεν φοβάμαι να βγώ από το σπίτι με 80% μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

 

εχει κανεις καποιο λινκ για την τελευταια εκδοση του uber kernel για kitkat??

 

ενα λινκ που δινουν ειναι εδω--> https://basketbuild.com/devs/Cl3Kener/HAMMERHEAD/UBER/

 

αλλα δεν ξερω τι να κατεβασω

 

ειμαι με cataclysm rom 4.4.4

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μεγάλη μέρα...μετά το πέρασμα της elemental και τις τροποποιήσεις που ανεφερα νωρίτερα είμαι στο 88% με 40 λεπτά sot σε WiFi....από κιτ κατ είχα να δω κάτι τέτοιο....

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μεγάλη μέρα...μετά το πέρασμα της elemental και τις τροποποιήσεις που ανεφερα νωρίτερα είμαι στο 88% με 40 λεπτά sot σε WiFi....από κιτ κατ είχα να δω κάτι τέτοιο....

Σχετικό. Χθες μου έβγαλε το ίδιο όλα στοκ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

ξαναεπανεχομαι με στατιστικα μετα απο τεταρη φορτιση...

https://goo.gl/photos/9od2Ar4oHkw8LZzk7

https://goo.gl/photos/xbBv5mTcZymVXF1A6

cataclysm + ex

μηπως καποιος μπορει να γραψει ποια app ops εχει ξετικαρει ;

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό. Χθες μου έβγαλε το ίδιο όλα στοκ.

Πάντα για εμένα μιλαω... Έχω 2 ωρες 8 λεπτά σοτ και ακόμα 56% μπαταρία.. Σε αλλη περίπτωση θα είχα ήδη μείνει από μπαταρία.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πάντα για εμένα μιλαω... Έχω 2 ωρες 8 λεπτά σοτ και ακόμα 56% μπαταρία.. Σε αλλη περίπτωση θα είχα ήδη μείνει από μπαταρία.

Και εγω καπου εκει ειμαι με στοκ . Ενα 40λεπτο στα 10%.

Κοψε κανα συχργονισμο , μην τα εχεις ολα ανοιχτα.

Αμα θες κατι καλυτερο , δοκιμασε την catalysm με codeblue. Aυτα τα δυο πανε μαζι.;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπου εκει ειμαι με στοκ . Ενα 40λεπτο στα 10%.

Κοψε κανα συχργονισμο , μην τα εχεις ολα ανοιχτα.

Αμα θες κατι καλυτερο , δοκιμασε την catalysm με codeblue. Aυτα τα δυο πανε μαζι.;)

Μονίμως έτσι ήμουν πάντοτε..ότι και να ειχα με codeblue.. Χωρίς βέβαια να πειραξω τίποτα από τότε που βγηκε ή λολιποπ δεν επιανα με τίποτα τα παλιά στάνταρ...

Βέβαια να πω κάτι... Πολύ καιρό τώρα φορτιζω με φορτιστη του πλαισίου που έχει δύο εξόδους..

Ή μια βγάζει 2A και είναι για τανπλετ και πολύ καιρό εβαζα εκεί το κινητό...ίσως να οφείλεται και σε αυτό ή κακή διάρκεια της μπαταρίας καθώς έκανε ουσιαστικά ταχυφορτιση...

Εδώ και μερικές μέρες το βάζω στη κάτω θύρα με έξοδο 1Α και ίσως και αυτό να βελτίωσε τη κατάσταση...

Όπως και να έχει πλέον δεν πειραζω τίποτα γιατί ήμουν ετοιμος για αλλαγή κινητού..

Τώρα αν βρω και γιατι το GPS χάνει συνέχεια το σήμα του θα είμαι μια χαρά...

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Για εσάς που δοκιμάζετε διάφορους kernel. Πρώτα πρέπει να φλασαρετε την rom (χωρίς wipe) και μετά τον καινούριο kernel. Αλλιώς δημιουργούνται διάφορα θέματα.

 

Επίσης ο φίλος που δοκίμασε την M, φλασαρες κανονικά από recovery μετά από factory reset; θέλει τίποτα άλλο; δεν πιστεύω να χάνονται τίποτα φώτο κτλ;

 

ξαναεπανεχομαι με στατιστικα μετα απο τεταρη φορτιση...

https://goo.gl/photos/9od2Ar4oHkw8LZzk7

https://goo.gl/photos/xbBv5mTcZymVXF1A6

cataclysm + ex

μηπως καποιος μπορει να γραψει ποια app ops εχει ξετικαρει ;

 

Φίλε μου βάλε την εφαρμογή gsam και κανε ένα πλήρη κύκλο φορτισης-εκφορτισης να δούμε τί σου καίει την μπαταρία.

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Μονίμως έτσι ήμουν πάντοτε..ότι και να ειχα με codeblue.. Χωρίς βέβαια να πειραξω τίποτα από τότε που βγηκε ή λολιποπ δεν επιανα με τίποτα τα παλιά στάνταρ...

Βέβαια να πω κάτι... Πολύ καιρό τώρα φορτιζω με φορτιστη του πλαισίου που έχει δύο εξόδους..

Ή μια βγάζει 2A και είναι για τανπλετ και πολύ καιρό εβαζα εκεί το κινητό...ίσως να οφείλεται και σε αυτό ή κακή διάρκεια της μπαταρίας καθώς έκανε ουσιαστικά ταχυφορτιση...

Εδώ και μερικές μέρες το βάζω στη κάτω θύρα με έξοδο 1Α και ίσως και αυτό να βελτίωσε τη κατάσταση...

Όπως και να έχει πλέον δεν πειραζω τίποτα γιατί ήμουν ετοιμος για αλλαγή κινητού..

Τώρα αν βρω και γιατι το GPS χάνει συνέχεια το σήμα του θα είμαι μια χαρά...

 

Έχω την εντύπωση ότι βγήκε νέα καταλυσμ και μπλε επίσης.

Φορτιστη φρόντισε να είναι αν όχι του νεξους τουλαχισυοον άλλης μάρκας στα ίδια volt (5).

Αν είναι διαφορετικά volt θα έχεις πρόβλημα σίγουρα. Κοίτα πόσα volt έχει στο output και πες μου. Αν είναι παραπάνω βρήκαμε το πρόβλημα. Εγώ χρησιμοποιώ από ένα arc .

Επειδή εχω βάφτιση αύριο είπα να το φορτισω φουλ για φοτο και τελικά στα 10% έβγαλε 50 λεπτά χρήσης με όπερα , flynx , tapatalk , twitter , vk, escore

 

Edit 88% = 59 λεπτά

 

[ATTACH]62318[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Με τη νέα cataclysm έχει αφαιρεθεί γ επιλογή να περνάς τη παλιά gallery και έχει μόνο το photos. Ξέρει κανείς πως μπορώ να τη περάσω;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Στο topic του Cataclysm υπάρχει στο FAQ

Σε ευχαριστώ πολύ...τελικά βρηκα το αρχείο ζιπ στο Google και το φλασαρα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Το swiftkey γιατί έχει τέτοια κατανάλωση, έφαγε κάνα κόλλημα; για τα Google Play services έκανες αυτά που ανέφερα στο ποστ #5971;
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι ειπες στο παραπάνω ποστ.το Swiftkey δεν ξέρω γιατί αλλά το εσβησα μολισ είδα την κατανάλωση..χρειάζεται τίποτα αλλο να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου ποσταρει το λινκ του κερνελ της euphoria γιατι δεν το βρησκω μεσα στο xda

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

Μπες ρυθμίσεις cataclysm-app ops και κάπου θα βρεις τις υπηρεσίες Google Play. Εκεί απενεργοποίησε το keep awake. Θα δεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας.

 

 

Υγ επίσης στα per app settings-υπηρεσίες Google Play απενεργοποίησε τα δεδομένα παρασκηνίου.

 

google play services ή google play store ?????

Link to comment
Share on other sites

Με 1:23 λεπτά sot και 53% μπαταρία υπόλοιπο κάτι τραγικό δεν βρίσκω ειλικρινα..

Το swiftkey δεν χρειάζεται πλέον ..

Ο chrome είναι ούτως γ άλλως ενεργοβορος..

Τα play services τα βρίσκω πολύ νορμαλ..

Μόνη απορία γιατί στα εμφανίζει Google services και όχι Google play services εκτός αν είναι κάτι τελείως διαφορετικό

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Με 1:23 λεπτά sot και 53% μπαταρία υπόλοιπο κάτι τραγικό δεν βρίσκω ειλικρινα..

Το swiftkey δεν χρειάζεται πλέον ..

Ο chrome είναι ούτως γ άλλως ενεργοβορος..

Τα play services τα βρίσκω πολύ νορμαλ..

Μόνη απορία γιατί στα εμφανίζει Google services και όχι Google play services εκτός αν είναι κάτι τελείως διαφορετικό

διαφορετικα ειναι...το θεμα ειναι οτι δεν μου ερχονται τα hangouts ....

υγ το βρηκα ηταν απο play services που ειχα off(keep awake)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...