Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά είσαι με το 2.8.6.1.

Εγώ όπως φαίνεται και στην υπογραφή μου χρησιμοποιώ ElementalX και έχω ενεργό το custom hotplugging και απενεργοποιημένο το mpdecision. Αν είναι να βάλεις τον elementalx κάνε πρώτα ένα boot τη ρομ αφού την περάσεις και μετά βάλε τον custom kernel. Σύμφωνα με τον developer (και νομίζω ότι το παρατήρησα κι εγώ) με αυτό τον τρόπο κάθεται καλύτερα ο kernel, ενώ διαφορετικά έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας. Επίσης αν θες να δοκιμάσεις διαφορετικούς kernel, πριν από κάθε αλλαγή να περνάς τον stock kernel και μετά τον επόμενο custom. Στο site της Cataclysm υπάρχει zip μόνο με τον kernel για αυτό το λόγο.

 

Το θέμα κατανάλωση εξαρτάται από πολλά πράγματα και κυρίως τη χρήση και τις εφαρμογές που τρέχουν από πίσω. Αλλά μπορώ να σου πω σίγουρα ότι το βράδυ το κινητό σε προφίλ πτήσης χάνει οριακά 1-2% μπαταρίας.

 

Σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένας είναι ο κερνελ και δεν ειδα να στον ανεφεραν... hell's core.

Όλοι οι άλλοι γατάκια!

Edit βάλε καμία chroma με hells core και θα δεις 7ωρα!

Ειναι αλλού τελείως! ;);)

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά

Για να κανω αναβάθμιση από cataclysm 14apr atable σε αυτή του Μάϊου beta, πρέπει να νανω κάποια wipes, ή factory reset πριν??

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να περάσεις την stock 5.1.1 και μετά την cataclysm. Ωστόσο, μπορείς να πας από την έκδοση του Απριλίου στην αντίστοιχη του Μαίου με απλό πέρασμα του zip χωρίς κανένα wipe, όπως λέει και ο developer της rom στο αντίστοιχο θέμα.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια εχει εγγυηση 6 μηνες . Το κινητο 2 χρονια. Αλλαξα τη μπαταρια στον 1 κ μισο χρονο ζωης του. Το συνολικο κοστος αλλαγησ στην προκορδια ηταν 15 ευρω (πριν 2 μηνες) κ τα μεταφορικα πηγαινε-ελα δωρεαν.
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια εχει εγγυηση 6 μηνες . Το κινητο 2 χρονια. Αλλαξα τη μπαταρια στον 1 κ μισο χρονο ζωης του. Το συνολικο κοστος αλλαγησ στην προκορδια ηταν 15 ευρω (πριν 2 μηνες) κ τα μεταφορικα πηγαινε-ελα δωρεαν.

Διάφορα ειδες; Αυτό είναι το πιο σημαντικό ερώτημα..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ένας είναι ο κερνελ και δεν ειδα να στον ανεφεραν... hell's core.

Όλοι οι άλλοι γατάκια!

Edit βάλε καμία chroma με hells core και θα δεις 7ωρα!

Ειναι αλλού τελείως! ;);)

7ωρα ?νομιζω τα παραλες...εκτος αν εισαι σε battery saver και συνεχεια σε wifi αλλα και παλι κανενα 5ωρο το πολυ το κοβω...εκτος αν εχεις να μας πεις τιποτα παραπανω...:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

7ωρα ?νομιζω τα παραλες...εκτος αν εισαι σε battery saver και συνεχεια σε wifi αλλα και παλι κανενα 5ωρο το πολυ το κοβω...εκτος αν εχεις να μας πεις τιποτα παραπανω...:D:D:D:D

 

Φυσικα βρε ψηλε αναλογα την χρηση. Το ταβανι ειναι 7+

Μια δοκιμη ειδικα με aosp θα σε πεισει :)

https://plus.google.com/communities/115269166678032690242/stream/452ba867-f289-42f9-8406-fbb9cfa338c7

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/support-hells-core-kernel-nexus-5-t2873942/page122

 

εδω το τελευταιο build

http://hc-kernel.blogspot.com/2015/06/nexus-5-b16-l-b2-m.html

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά

Για να κανω αναβάθμιση από cataclysm 14apr atable σε αυτή του Μάϊου beta, πρέπει να νανω κάποια wipes, ή factory reset πριν??

Όχι, φλασαρε κατευθείαν απο πανω.

 

Το καλύτερο είναι να περάσεις την stock 5.1.1 και μετά την cataclysm...

 

Αυτό χρειάζεται όταν έρχεσαι από kitkat.

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό χρειάζεται όταν έρχεσαι από kitkat.

 

Αυτό το λέω απλά για να περαστεί και το νέο modem κυρίως. Όχι ότι είναι απαραίτητο. Για αυτό και μετά λέω ότι μπορεί και να περάσει τις νέες εκδόσεις χωρίς καν wipe.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Φορτισμένο 100% με cataclysm και kai elemental ... Είχα βάλει βεβαι το quick charging μέσα από τις ρυθμίσεις όπως περναγα το κερνελ..

Το βγάζω από τη πριζα..να φλασαρω πάλι τη ρομ ..φλασαρω update και φλασαρε μετά και τη hell core που αναφέρθηκε..

Μπαταρια 59%.

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά..

Επίσης βλέπω ότι όταν φορτιζει ανεβάζει και τρελές θερμοκρασίες..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Όταν αλλάζεις kernel μην περιμένεις αξιόπιστα στατιστικά μπαταρίας. Περίμενε ένα-δυο πλήρεις κύκλους και μετά. Επίσης για να περάσεις rom, update και kernel, λογικά ήσουν αρκετή ώρα στο recovery, ώστε να κάψει μπαταρία η συσκευή. Το quick charging νομίζω λειτουργεί και έχει νόημα μόνο σε φόρτιση μέσω υπολογιστή σε USB 3. Προσωπικά εγώ δεν το έχω ενεργοποιήσει. Επίσης από τις ρυθμίσεις του ElementalX έχω βάλει την ενδιάμεση επιλογή στο Thermal throttling στον aroma installer. Είναι η επιλογή ανάμεσα στο stock της google και στην προεπιλεγμένη ρύθμιση του kernel. Συνεπώς το κινητό είναι λίγο πιο ζεστό σε σχέση με τη μαμά ρύθμιση.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Φορτισμένο 100% με cataclysm και kai elemental ... Είχα βάλει βεβαι το quick charging μέσα από τις ρυθμίσεις όπως περναγα το κερνελ..

Το βγάζω από τη πριζα..να φλασαρω πάλι τη ρομ ..φλασαρω update και φλασαρε μετά και τη hell core που αναφέρθηκε..

Μπαταρια 59%.

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά..

Επίσης βλέπω ότι όταν φορτιζει ανεβάζει και τρελές θερμοκρασίες..

 

Επειδη "επαιζες" + οτι εχουμε ζεστες μαλλον...

Θα σου προτεινα αλλη ρομ , μια aosip ή chroma.

"Παιξε" λιγο με τον κερνελ , ριξτο -50 εως 70 mV (ξεκινα απο πιο χαμηλα και θα φτασεις σιγουρα στα -50) με ελαχιστο 96 mhz με μεγιστο 1,7 ή 1,9 ghz να πηγαινει λιγο καλυτερα ειδικα τωρα το καλοκαιρι :p

Link to comment
Share on other sites

Φορτισμένο 100% με cataclysm και kai elemental ... Είχα βάλει βεβαι το quick charging μέσα από τις ρυθμίσεις όπως περναγα το κερνελ..

Το βγάζω από τη πριζα..να φλασαρω πάλι τη ρομ ..φλασαρω update και φλασαρε μετά και τη hell core που αναφέρθηκε..

Μπαταρια 59%.

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά..

Επίσης βλέπω ότι όταν φορτιζει ανεβάζει και τρελές θερμοκρασίες..

Με το hellscore kernel manager το πειραζεις ή χρησιμοποιείς κανα άλλο ;

Επειδη "επαιζες" + οτι εχουμε ζεστες μαλλον...

Θα σου προτεινα αλλη ρομ , μια aosip ή chroma.

"Παιξε" λιγο με τον κερνελ , ριξτο -50 εως 70 mV (ξεκινα απο πιο χαμηλα και θα φτασεις σιγουρα στα -50) με ελαχιστο 96 mhz με μεγιστο 1,7 ή 1,9 ghz να πηγαινει λιγο καλυτερα ειδικα τωρα το καλοκαιρι :p

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό δίνει ο τύπος. Ριξε ενα καλο undervolt ,ριξε και τα ghz γιατί δεν έχει νόημα αλλιώς, ειδικα τωρα που ανεβαζει για πλακα θερμοκρασια. Αμα το αφησεις μαμα , ετσι και αλλιως ,στα 2.2 ghz throtlαρει μετά από 5 λεπτά χρήσης ο 800αρης. Μετά τα 20λεπτα θα παίζει από 1,2 έως 1,5. Ριξτο μέχρι 1,7 για να έχεις καλύτερη διάρκεια στα 30,40,50 λεπτά χρήσης. Μην ανυσηχεις , δεν θα καταλάβεις τίποτα από ταχύτητα :p

Καλύτερα έτσι παρά μετά από 20-30 λεπτά να μην μπορεί να ανέβει πάνω 1,5 ghz.

Δώσε ινφο να δούμε πως τα πήγε με καταλυσμ.

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό δίνει ο τύπος. Ριξε ενα καλο undervolt ,ριξε και τα ghz γιατί δεν έχει νόημα αλλιώς, ειδικα τωρα που ανεβαζει για πλακα θερμοκρασια. Αμα το αφησεις μαμα , ετσι και αλλιως ,στα 2.2 ghz throtlαρει μετά από 5 λεπτά χρήσης ο 800αρης. Μετά τα 20λεπτα θα παίζει από 1,2 έως 1,5. Ριξτο μέχρι 1,7 για να έχεις καλύτερη διάρκεια στα 30,40,50 λεπτά χρήσης. Μην ανυσηχεις , δεν θα καταλάβεις τίποτα από ταχύτητα :p

Καλύτερα έτσι παρά μετά από 20-30 λεπτά να μην μπορεί να ανέβει πάνω 1,5 ghz.

Δώσε ινφο να δούμε πως τα πήγε με καταλυσμ.

 

Πόση ώρα οθόνης έχεις εσύ; εγώ χτες πέρασα cataclysm με ex kernel και προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος... Πρώτη φόρτιση βέβαια αλλά ήδη η διαφορά είναι εμφανής από στοκ που ήμουν και σε μπαταρία και overall performance...

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό δίνει ο τύπος. Ριξε ενα καλο undervolt ,ριξε και τα ghz γιατί δεν έχει νόημα αλλιώς, ειδικα τωρα που ανεβαζει για πλακα θερμοκρασια. Αμα το αφησεις μαμα , ετσι και αλλιως ,στα 2.2 ghz throtlαρει μετά από 5 λεπτά χρήσης ο 800αρης. Μετά τα 20λεπτα θα παίζει από 1,2 έως 1,5. Ριξτο μέχρι 1,7 για να έχεις καλύτερη διάρκεια στα 30,40,50 λεπτά χρήσης. Μην ανυσηχεις , δεν θα καταλάβεις τίποτα από ταχύτητα :p

Καλύτερα έτσι παρά μετά από 20-30 λεπτά να μην μπορεί να ανέβει πάνω 1,5 ghz.

Δώσε ινφο να δούμε πως τα πήγε με καταλυσμ.

Εκτός από το 1,7 του επεξεργαστη που το αλλαξα όταν λες undervolt εννοεις εκεί που λέει throttling temperature? Μαμισιο είναι στο 90./

Με custom kit kat και code blue επιανα άνετα τις 3-3:30 ώρες sot..

Πλέον με λολιποπ και δε τώρα με τη cataclysm με τίποτα δεν ξεπερνάω τις 2 ώρες και 15 λεπτά ακριβώς με την ίδια χρηση

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι γιατί δεν έχω τώρα αυτόν γυρισα σε στοκ αλλά δεν είναι αυτό. Πρεπει να λέει undervolting , και στο governor βαλε interactive , ριξε και ελάχιστα την gpu κάπου στα 320. Είναι και κάνα δυο επιλογές ακόμα αλλά δεν θυμάμαι.

 

 

Πόση ώρα οθόνης έχεις εσύ; εγώ χτες πέρασα cataclysm με ex kernel και προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος... Πρώτη φόρτιση βέβαια αλλά ήδη η διαφορά είναι εμφανής από στοκ που ήμουν και σε μπαταρία και overall performance...

Το περισσότερο είναι με στοκ στις 6:30 ώρες. Το εχω βαλει και στο διπλανο θεμα με την μπαταρια. Τωρα το καλοκαιρι αρκετα πιο κατω αλλα πλέον είμαι με στοκ. Οταν πηγαινα για την υπερβαση καπου εχανε και ξαναγυρνουσα πισω.Τα βαρεθηκα. Με αυτά θα παίζω?! Αλλά σιγοψηνομαι να βάλω πάλι... :o λολ

Link to comment
Share on other sites

Ένας είναι ο κερνελ και δεν ειδα να στον ανεφεραν... hell's core.

Όλοι οι άλλοι γατάκια!

Edit βάλε καμία chroma με hells core και θα δεις 7ωρα!

Ειναι αλλού τελείως! ;);)

λινκ εχουμε? :rolleyes:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως τα βλεπετε;

https://drive.google.com/file/d/0B6kgPU3ZOmTbYzZpamQyREkyd3M/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B6kgPU3ZOmTbNlJDbWl6VlVRX3c/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B6kgPU3ZOmTbX24wNF9raFhGTU0/view?usp=sharing

ειναι cataclysm με elemental x...τα google services νομιζω οτι φαγανε πολυ απο την στιγμη που ημουν με 3g...υπαρχει κατι στις ρυθμισεις που μπορω να κανω;

οποιαδηποτε αλλη βοηθεια δεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Μπες ρυθμίσεις cataclysm-app ops και κάπου θα βρεις τις υπηρεσίες Google Play. Εκεί απενεργοποίησε το keep awake. Θα δεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας.

 

 

Υγ επίσης στα per app settings-υπηρεσίες Google Play απενεργοποίησε τα δεδομένα παρασκηνίου.

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Μπες ρυθμίσεις cataclysm-app ops και κάπου θα βρεις τις υπηρεσίες Google Play. Εκεί απενεργοποίησε το keep awake. Θα δεις μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας.

google play services σωστα;το restrict backround επειδη το εχω στα αγγλικα(δεδομενα παρασκηνιου);;

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Διάφορα ειδες; Αυτό είναι το πιο σημαντικό ερώτημα..

 

Η παλια μπαταρια ειχε προβλημα. Ειχε ξεκινησει να φουσκωνει. Το συμπτωμα ηταν οτι μολισ επιανε γυρω στο 45% το κινητο εσβηνε αποτομα. Ουσιαστικα δουλευε για μερικες ωρες τη μερα. Τωρα με την νεα μπαταρια το φορτιζω ανα 2 μερες (σε νορμαλ μερα).

LG G6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...