Jump to content

blogging @ myphone.gr: Editor's voice, Nexus 5


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο την στιγμη που υπαρχει 32αρα εκδοση στα 400 € η ελειψη SD παυει να υφιστατε.

 

 

Yπάρχει αυτή τη στιγμή καταστημα να πάω να αγοράσω το συγκεκριμένο με 400€, οχι δεν υπάρχει οπότε γιατι ολοι λέτε για τα 350€ και τα 400€ αφού δεν έχει τόσο στην Ελλάδα. Αφου θα έχει 450€ και 460€ όταν έρθει στην Ελλάδα το value for money δεν ισχύει, αν είσαι στη Νέα Υόρκη και στο φέρουν στην πόρτα την πρώτη μέρα κυκλοφορίας με 350$ τότε μάλιστα αλλα οι πατέντες με τα τούνελ και οι παραγγελίες απο γνωστούς παραμένουν πατέντες και δεν αφορούν το αγοραστικό κοινό στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν μπορω να παραβλεψω την απουσια καρτας, ραδιοφωνου και την αδυναμη μπαταρια... Δεν θα παρω, ευχαριστω.
VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

πως τοτε το z1 εχει δικο του ραδιο?

 

Χμμμ, ήξερα το θέμα του SOC ως λόγο. Με πιάνεις αδιάβαστο. Θα υπάρχει άλλος λόγος, ίσως για παράδειγμα κάποια χρέωση για κάθε συσκευή που έχει δέκτη FM (όπως στην Ελλάδα υπήρχε ένα τέλος πνευματικών δικαιωμάτων σε όλα τα εγράψιμα μέσα).

Android developer at Singletonapps

www.singletonapps.com

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει αυτή τη στιγμή καταστημα να πάω να αγοράσω το συγκεκριμένο με 400€, οχι δεν υπάρχει οπότε γιατι ολοι λέτε για τα 350€ και τα 400€ αφού δεν έχει τόσο στην Ελλάδα.

Εντάξει, ούτε μισή εβδομάδα δεν είναι που βγήκε το κινητό, ας έρθει Ελλάδα και βλέπουμε πόσο θα έρθει. Αν κρίνουμε από το Nexus 7 (2013) και σχετικά γρήγορα ήρθε και μόνο 20€ ακριβότερα από την επίσημη ευρωπαϊκή τιμή του. Φυσικά ας έρθει και το βλέπουμε, το να γκρινιάζουμε από πριν δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ούτε μισή εβδομάδα δεν είναι που βγήκε το κινητό, ας έρθει Ελλάδα και βλέπουμε πόσο θα έρθει. Αν κρίνουμε από το Nexus 7 (2013) και σχετικά γρήγορα ήρθε και μόνο 20€ ακριβότερα από την επίσημη ευρωπαϊκή τιμή του. Φυσικά ας έρθει και το βλέπουμε, το να γκρινιάζουμε από πριν δεν έχει νόημα.

 

δεν θα κρίνουμε με το mexus 7 2013 διότι και το προηγούμενο nexus 7 ήρθε σε πολύ καλή τιμή ενώ το nexus 4 αφού ήρθε τελικά(δεν νομίζω να το περίμενε κανένας)από την wind η τιμή ήταν απογοητευτική...κινητό που το έδινε το playstore όταν βγήκε στα 300 ευρώ η wind να το δίνει μετά από ένα χρόνο 450ευρώ. η διαφορά ήταν τραγικότατη.

και να ήθελα να το πάρω...και ας ήταν ακόμη best value for money...για σπάσιμο δεν θα το έπερνα

halasy το s2.

δεν πράζ ρα χαζέ πάρι του s3

Link to comment
Share on other sites

Το νέξους 5 όπως και ολα της σειράς είναι δυνατό και σε καλή τιμή.

Σε σχέση με τον προκάτοχο βελτίωσαν την κάμερα (όλοι έλεγαν για δύο μείον, μπαταρία και κάμερα) και τα άλλα παραμένουν δυνατά. Μένει να δούμε πως τα πάει και η Κιτ Κατ με την κατανάλωση

 

Είπαμε, καλύτερο δεν υπάρχει. Όλα έχουν αρνητικά. Απλά αναρωτιέμαι εως πότε η Google θα τα βγάζει υπό για να μην γκρινιάζουν οι κατασκευαστές. Η Lg για να ωθήσει το G2 βάζει τρικλοποδιά στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ταπεινο fm radio ειναι τοσο δυσκολο να το εχουν στη συσκευη?(γενικοτερο θεμα για πολλα κορυφαια μοντελα).

 

ειναι μοιρασμενα τα κουκια φιλε μου...αν υπηρχε κινητο που να μην του ελειπε τιποτα δεν θα πουλουσε κανενας αλλος.(Μια φορα και εναν καιρο υπηρχε η ΝΟΚΙΑ)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα κρίνουμε με το mexus 7 2013 διότι και το προηγούμενο nexus 7 ήρθε σε πολύ καλή τιμή ενώ το nexus 4 αφού ήρθε τελικά(δεν νομίζω να το περίμενε κανένας)από την wind η τιμή ήταν απογοητευτική...κινητό που το έδινε το playstore όταν βγήκε στα 300 ευρώ η wind να το δίνει μετά από ένα χρόνο 450ευρώ. η διαφορά ήταν τραγικότατη.

και να ήθελα να το πάρω...και ας ήταν ακόμη best value for money...για σπάσιμο δεν θα το έπερνα

Όχι ακριβώς. Το πρώτο Nexus 7 ήρθε στην τιμή των 270€ τα 16GB (αν θυμάμαι καλά) δηλαδή 70€ πάνω από την αρχική του. Στη Wind ήρθε 470€, αλλά το μεγάλο μοντέλο (των 16GB που κανονικά κάνει 350€) δηλαδή 120€ πάνω από την αρχική του. Εν τέλει, νομίζω ότι και τα δύο ήρθαν υπερκοστολογημένα στην Ελλάδα αλλά στο N4 ήταν σαφώς χειρότερα τα πράγματα. Το Nexus 7 2013 ήρθε σε πολύ καλύτερη τιμή και, γενικά, νομίζω ότι η Google (και η ASUS) έχει αρχίσει λίγο να συνεργάζεται ευρύτερα με δίκτυα διανομής και βλέπουμε καλύτερες τιμές στη χώρα μας.

 

Όπως προείπα, πάντως, ας έρθει και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά βαριέμαι υπερβολικά αυτό που περνάω με το iTunes στο 4άρι για να περάσω ή να αφαιρέσω μουσική από το κινητό μου... οπότε προτιμώ την ευκολία του να έχεις τουλάχιστον 32GB χώρο σε μια MicroSD με πάρα πολύ μουσική παρά να πρέπει να προσθέτω-αφαιρώ κάθε εβδομάδα!!! ;)

 

Τι περνας δηλαδη? βασανιστηρια?

Η διαγραφη μουσικης γινεται μεσα απο το ιδιο το κινητο, ενω το περασμα γινεται με ενα απλο τικ στις λιστες αναπαραγωγης που θελεις. Γινεται και ασυρματα οσυγχρονισμος βεβαια, ενω υπαρχει και το itunes match για ασυρματο συγχρονισμο παντου (μεσω icoud).

Αν τωρα δεν θελεις να οργανωσεις τη μουσικη σου βιβλιοθηκη στο itunes γενικοτερα, αυτο ειναι αλλο ζητημα.

 

Και για να πω και κατι on topic, :p ρε Plankton, τωρα εγινες ios autopost bot??? ντροπη ρε Χρηστο, τοσο ευκολα ξεχασες το νοκιακι μας?.:p

 

(Τα σπαει το νεξους παιδια, τιμια προταση , παρα τις οποιες ελλειψεις, που προσωπικα δεν με ενοχλουν ετσι και αλλιως, σαν χρηστη αιφον).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ταπεινο fm radio ειναι τοσο δυσκολο να το εχουν στη συσκευη?(γενικοτερο θεμα για πολλα κορυφαια μοντελα).

 

ολοι τους ειναι χωμενοι σε online συνδρομητικες η free (με διαφημισεις φυσικα) streaming υπηρεσιες.Το ραδιοφωνο ειναι τσαμπα,δε βολευει τα business plans τους

Link to comment
Share on other sites

Η διαγραφη μουσικης γινεται μεσα απο το ιδιο το κινητο, ενω το περασμα γινεται με ενα απλο τικ στις λιστες αναπαραγωγης που θελεις. Γινεται και ασυρματα οσυγχρονισμος βεβαια, ενω υπαρχει και το itunes match για ασυρματο συγχρονισμο παντου (μεσω icoud).

Αν τωρα δεν θελεις να οργανωσεις τη μουσικη σου βιβλιοθηκη στο itunes γενικοτερα, αυτο ειναι αλλο ζητημα.

 

Προσωπικά το iTunes το λάτρεψα. Ούτε να περιμένω με τις ώρες copy/paste, ούτε να είναι χύμα όλα, ούτε παρατράγουδα. Κάτι τέτοια με κάνουν να θέλω πάλι iPhone, η απλότητα στο pc sync. Ok, έχει τα ίδια θέματα με το Nexus 5 και το iPhone (ράδιο, microSD), αλλά όλα είναι πιο άμεσα. Άποψη μου φυσικά, ο καθένας όπως βολεύεται. Λόγω έλλειψης χρόνου, το iTunes εμένα μου λύνει τα χέρια...

 

Και για να πω και κατι on topic, :p ρε Plankton, τωρα εγινες ios autopost bot??? ντροπη ρε Χρηστο, τοσο ευκολα ξεχασες το νοκιακι μας?.:p

 

Το μωρό δεν φεύγει από κοντά μου. Παντού μαζί και σε full mode ακόμα.

 

Ξέρεις όμως τι λένε: «ένα μήλο την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα». Ε, το E71 είναι στα γεράματα του πλέον, θέλει το... μήλο του! :p

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το iTunes το λάτρεψα. Ούτε να περιμένω με τις ώρες copy/paste, ούτε να είναι χύμα όλα, ούτε παρατράγουδα. Κάτι τέτοια με κάνουν να θέλω πάλι iPhone, η απλότητα στο pc sync. Ok, έχει τα ίδια θέματα με το Nexus 5 και το iPhone (ράδιο, microSD), αλλά όλα είναι πιο άμεσα. Άποψη μου φυσικά, ο καθένας όπως βολεύεται. Λόγω έλλειψης χρόνου, το iTunes εμένα μου λύνει τα χέρια...

 

 

 

Το μωρό δεν φεύγει από κοντά μου. Παντού μαζί και σε full mode ακόμα.

 

Ξέρεις όμως τι λένε: «ένα μήλο την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα». Ε, το E71 είναι στα γεράματα του πλέον, θέλει το... μήλο του! :p

 

Όταν λες με τις ώρες εννοεις για να μετατρέψεις μια ταινία ας πούμε ώστε να μπορέσεις να τη βάλεις μέσω iTunes. Πραγματικα ήμουν χρήστης iPhone 3 χρόνια και αυτό το iTunes δεν παλευεται.. Κατα ποσο να το δώσεις σε κάποιον αρχάριο... Θέλει 2 μέρες να περάσει 10 τραγούδια. Τεσπα προσωπική μου άποψη είναι οτι απο εκεί έχει χάσει τεράστιο μέρος αγοράς η apple. Το plug and play του android είναι οτι πιο απλό για το καθένα.

Ακόμα έχω φιλους fanboys οπου σε κάθε αναβάθμιση η οτιδήποτε άλλον προκύψει σκάνε σπίτι μου για να το ρυθμισω.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μα τωρα, την ταινια θα τη βαλεις με copy paste στην εφαρμογη που θα την παιξει. Εγω ετσι το κανω τουλαχιστον.

 

Οσο για το plug&play , δυστυχως μετα την 4.χ ο υπολογιστης βλεπει τη συσκευη σαν mpt και οι μεταφορες αρχειων γινονται καπως αργα.

 

Μια χαρα ειναι το copy paste, απλα το itunes σου οργανωνει κιολας τη μουσικη σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

...ποσο να το δώσεις σε κάποιον αρχάριο... Θέλει 2 μέρες να περάσει 10 τραγούδια.

 

Είμαι αρχάριος, όπως το λες (πρώτο μου iPhone). Δεν με δυσκόλεψε τόσο το iTunes, σε μια ώρα είχα 4gb μουσική μέσα... ;)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Αναμενουμε να περπατησει η συσκευη για να δουμε τα θετικα/ αρνητικα της.

Ομορφη συσκευη με πολλες δυνατοτητες αλλα μαλλον θα πρεπει να αυξησει τους μηνες υποστηριξης η google διοτι ο μονος ξεχωριστος λογος που μου κανει να παω στο 5 ειναι το pure android.

Εχουνε αρχισει να βαζουν μυαλο η samsung και η htc με τα update.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να θυμίσω οτι 10GB τραγούδια είναι περίπου 2000 mp3. Αν καθε Mp3 ειναι 3 λεπτα , τοτε 3*2000=6000/60=100/24= 4,1 μέρες μουσική. :lol:

Εγώ έχω 300 , στο κινητό, μέχρι να φτάσω στην δουλειά μου με το λεωφορείο, έχω ακούσει 10 τραγούδια ας πούμε. :lol:

Ποτέ δεν έχω γεμίσει την μνήμη του nexus s , πάντα γύρω στα 8GB ελεύθερα.

 

Τώρα για Itunes δεν σχολιάζω, σιγά μην βάλω στον υπολογιστή μου Bloatware για να περάσω Mp3 στο κινητό. Και το winamp κανει wifi sync , fyi :D

Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ βαριέμαι να ξαναγράφω τα ίδια -οφθαλμοφανή και αυτονόητα για όποιον θέλει να δει και να καταλάβει- με αυτά που έγραψα στα άλλα threads. Αυτή τη στιγμή το Ν5 είναι το absolute best vfm κινητό, ναυαρχίδα σε ότι αφορά τα hardware specs, και με πολύ συγκεκριμένες ελλείψεις (microSD, radio), οι οποίες είναι εσκεμμένες, εν γνώσει όλων και συνειδητές επιλογές για όλα τα nexus (δεν είναι δηλαδή "α τι ξεχάσαμε να βάλουμε..."). Στο κάτω-κάτω, οι δύο ελλείψεις διορθώνονται (εμμέσως μέσω otg και handsfree, αλλά διορθώνονται), αλλά το συνολικό πακέτο και η τιμή του απλά δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην αγορά.

 

Σχόλια περί ομορφιάς, βολέματος, υλικών κλπ δεκτά, καθότι κυρίως υποκειμενικά. Άλλά τα άλλα τύπου "δεν μου φτάνουν 18 μήνες" (ναι γιατί όλοι οι άλλοι δίνουν 5 χρόνια αναβαθμίσεις :rolleyes:), ή "θα κάνει xyz ευρώ όταν έρθει, σιγά μην το πάρω" (όταν έρθει και δούμε επίσημη τιμή, το ξανασυζητάμε) είναι προκατειλλημένα και ουδόλως επί του θέματος.

 

Και όπως πάντα, όποιος δεν θέλει να το πάρει δεν το παίρνει και κάνει άλλη επιλογή, τόσο απλά και όμορφα :p

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

ότι και να λέμε το nexus5 είναι ιδανικό smartphone για οποιονδήποτε και αυτό λόγω τιμής,επιπλέον.σαν να έχεις έναν τυραννόσαυρο σε μέγεθος βελοσιράπτορα (προϊστορικοί κυνηγοί),όσον αφορά την πολιτική τιμολόγησης απ την google.αναμένουμε...
KT23
Link to comment
Share on other sites

Oops! My bad :)

 

Tihs is bucseae the huamn mnid deos not raed ervey ltteer by istlef, but the wrod as a wlohe.

 

Ναι αλλά δνε εργαφε vocie έγραφε έργφαε cohie! :lol:

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει διαθεσιμο σε καποιο καταστημα στο Λονδινο? Η γενικοτερα σε Ευρωπη?

 

http://www.eglobaldigitalstore.co.uk/mobile-phones/lg.html

Γυρω στα 400 ευρω οσο και το g2 το 16αρι.

Αν δεν βιαζεσαι ομως παρηγγειλε το απο google play και θα γλιτωσεις ενα 50 αρικο.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει διαθεσιμο σε καποιο καταστημα στο Λονδινο? Η γενικοτερα σε Ευρωπη?

 

υπάρχει διαθέσιμο άμεσα και στο carphonewarehouse αλλά είναι με συμβόλαια μόνο.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει διαθέσιμο άμεσα και στο carphonewarehouse αλλά είναι με συμβόλαια μόνο.

 

Και μόνο άσπρο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...