Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω παιδια καποια απο τις δυο θα δοκιμασω. Τωρα ειμαι με 5.0.1 aosp.

Για να αλλαξω recovery φλασαρω μεσω phitz την twrp?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω παιδια καποια απο τις δυο θα δοκιμασω. Τωρα ειμαι με 5.0.1 aosp.

Για να αλλαξω recovery φλασαρω μεσω phitz την twrp?

 

Nαι. Μπορεις και με Flashify

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Nαι. Μπορεις και με Flashify

 

Ευχαριστω φιλε πετυχε!

 

Για την ρομ του evomagix30e εχεις κανα link?

Edited by PAN_10
Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος linuxilakis πιστευει οτι απο τη στιγμη που καποιος ειναι LP ο μονος τροπος για να εχεις recovery ειναι να εχεις bumped KK bootloader και οχι JB bootloader .Το πιθανοτερο ειναι να εχει δικιο γιατι και ο Ντορι εχει πει οτι οταν με το καλο φτιαξει τον καθαροαιμο LP kernel μονο οσοι ειναι με ΚΚ bootloader θα μπορουν να το φλασαρουν. Παντως για να σου φυγει και η τελευταια αμφιβιλια δεν εχεις παρα να κλεισεις εντελως το τηλεφωνο και να μπεις σε ρικαβερι με τον ΚΚ τροπο, δηλαδη

πιεσε και κρατα το power και το volume down μεχρι να εμφανιστει το λογοτυπο LG μετα τα αφηνεις και πατας ταυτοχρονα το volume down και volume up μεχρι να εμφανιστει η οθονη που θα σε ρωτησει αν θες να γυρισεις σε εργοστασιακες ρυθμισεις (μη τρομαξεις) ,πατας δυο ΝΑΙ και εμφανιζεται η οθονη της ρικαβερι.

Εαν συμβουν τα παραπανω εισαι σιγουρα με ΚΚ bootlader[/quote

 

επειδη μας αρεσει το διαβασμα και επειδη ειναι ομορφη αυτη η κουβεντα και επειδη νομιζω θα βοηθησει το νημα κανω paste το παρακατω κειμενο που νομιζω τα εξηγει ωραια....

<aboot is the bootloader partition, laf is the download mode.

The bootloader is the first partition that starts the phone.

It has the particular role of checking that the result of the boot can be carried out.

Following, the boot continue with the kernel (or recovery). The bootloader checks before the kernel can be launched, watching it bears a signature that proves its integrity.

if the kernel is not the original, it does not contain the desired signature and the bootloader does not start it (security boot error).

So we can't have custom recovery or custom kernel, without bypassing this method of verification, included in the bootloader.

The first solution was loki, but it just worked with JB bootloader. LG had patched loki on the KK booloader. So, when KK arived, we had to downgrade aboot (bootloader) for being able to boot a KK lokified kernel (and lokified recovery).

After, another workaround was found by the team codefire: bump! Bump can add the original signature to the kernel (and recovery). it worked with the kk bootloader and JB bootloader but no more with LP bootloader.

So for continuing to exploit Bump! with LP, we have to downgrade aboot (bootloader), like we did for loki in KK.

 

So for LP, we have to downgrade aboot (bootloader) to a KK version, bump recovery, and bump LP kernel for injecting inside the KK signature that KK bootloader is waiting.

 

I don't think original twrp is bumped, so don't flash it with a kk bootloader.

 

Note: loki is generally made on the fly (the process is made during the flash). Bump can be done before the flash or during the flash (live bump).

Last note, bootloader check if the download mode is correct too (laf), if its version is good, and doesn't start it if it dosen't match. So if we downgrade bootloader, we have to downgrade laf too.

 

boot is the kernel partition.

Today, in the light of what I just explained, no other rom than original can start with a LP bootloa>

 

και το λινκ

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/help/questions-recovery-lollipop-t3071930/post59882657#post59882657

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω Ανεστη.Αυτην μου ειπε και πιο πανω αλλα δεν ηξερα πως ηταν του evomagix30e.:)

Edited by PAN_10
Link to comment
Share on other sites

Ε λοιπόν τέτοια υπομονή και ψυχραιμία δεν περίμενα να δείξω. Αναβάθμιση με δόσεις... Κάθε προσπάθεια και 2-3-5% ακόμα. Από το 35% ως το 100% βάλε πόσες φορές πάτησα να γίνει αναβάθμιση... ΑΛΛΑ ΠΕΤΥΧΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, όοοοοοοχι παλιοσυσκευή δεν θα κερδίσεις!!!

Μόλις bootαρε λοιπόν η λόλιποπ, ελπίζω να είναι τόσο γλυκιά όσο πίκρα έφαγα να την εγκαταστήσω.

Για την ώρα υποτίθεται ότι θα έκανε ανάκτηση το backup (έτσι είπε στην αρχή) αλλά όταν πάω να το κάνω επαναφορά λέει... δεν έχει χώρο στην μνήμη!

Επειδή κάποιος ρώτησε λίγο πίσω, "φρέσκο" το τηλέφωνο άφηνε περίπου 9.5GB διαθέσιμα που αν δεν απατώμαι είναι λιγότερα από όσα άφηνε με το 4.4.2 που είχε πριν.

Οπότε για την ώρα κατεβάζει προγράμματα αφού δεν κάνει ανάκτηση από το backup (τεράστια βλακεία και αβλεψία αυτό), δεν θέλει να πάρει δεύτερο λογαριασμό google μέσα και λιγο με εκνευρίζει... Τέλος πάντων, αφού τον φάγαμε τον γάιδαρο, δεν θα κολλήσουμε στην ουρά.

Χάρηκα απλά που δεν έμεινε "τούβλο".

 

 

Επίσης επειδή ρωτήθηκε, το "επεξεργασία βίντεο" εμένα το έχει, χώρα προέλευσης 6NL.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ τη στοκ lollipop μια και ήρθε και σε μένα update (30b). Δεν μου φάνηκε πιο γρήγορη από την cloudy g3 που είχα πριν αν και την περίμενα με βάση αυτά που διάβαζα εδώ. Ίσως γιατί είχα την cloudy σε art και να πήγαινε ήδη πιο γρήγορα. Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως καλές είναι και η μπαταρία μου φάνηκε καλύτερη. Δεν μου άρεσαν καθόλου αισθητικά αυτά τα νέα εικονίδια των κουμπιών που θυμίζουν κάτι μωρουδίστικα παιχνίδια αλλά και οι ειδοποιήσεις που είναι μέσα σε φόντο. Τέλος πάντων 2 μέρες στοκ είναι αρκετές. Το ρούταρα έβαλα και recovery με το autorec που υπάρχει στο playstore και λέω να βάλω και εγώ αυτή την evomagix30e μιας και δεν βλέπω να κυκλοφορεί τίποτα καλύτερο σε στοκ ακόμη.

Κανένας που γνωρίζει ιταλικά μπορεί να πει λίγο για τα χαρακτηριστικά της γιατί η μετάφραση είναι για γέλια (τι να καταλάβω από το "Κλειδιά Χρηματιστήριο προεπιλογή . 48 βουτιά" ?) Χρειάζεται να φλασάρω τίποτε άλλο πριν ?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ τη στοκ lollipop μια και ήρθε και σε μένα update (30b). Δεν μου φάνηκε πιο γρήγορη από την cloudy g3 που είχα πριν αν και την περίμενα με βάση αυτά που διάβαζα εδώ. Ίσως γιατί είχα την cloudy σε art και να πήγαινε ήδη πιο γρήγορα. Οι πρώτες εντυπώσεις πάντως καλές είναι και η μπαταρία μου φάνηκε καλύτερη. Δεν μου άρεσαν καθόλου αισθητικά αυτά τα νέα εικονίδια των κουμπιών που θυμίζουν κάτι μωρουδίστικα παιχνίδια αλλά και οι ειδοποιήσεις που είναι μέσα σε φόντο. Τέλος πάντων 2 μέρες στοκ είναι αρκετές. Το ρούταρα έβαλα και recovery με το autorec που υπάρχει στο playstore και λέω να βάλω και εγώ αυτή την evomagix30e μιας και δεν βλέπω να κυκλοφορεί τίποτα καλύτερο σε στοκ ακόμη.

Κανένας που γνωρίζει ιταλικά μπορεί να πει λίγο για τα χαρακτηριστικά της γιατί η μετάφραση είναι για γέλια (τι να καταλάβω από το "Κλειδιά Χρηματιστήριο προεπιλογή . 48 βουτιά" ?) Χρειάζεται να φλασάρω τίποτε άλλο πριν ?

Kαλημερα.Μπαινεις recovery k κανεις τα wipes και επειτα φλασαρεις πρωτα το Bootloader(το εχει αρχειο για κατεβασμα στη σελιδα του) k επειτα την rom.Reboot κ ετοιμος.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Μπαινεις recovery k κανεις τα wipes και επειτα φλασαρεις πρωτα το Bootloader(το εχει αρχειο για κατεβασμα στη σελιδα του) k επειτα την rom.Reboot κ ετοιμος.

 

Ευχαριστώ !! Θέλει και τον bootloader?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδη την εχω δοκιμάσει(δεν ειναι κακή,το αντίθετο) ριξε και μια ματιά στο χθεσινό μου ποστ #11923
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ !! Θέλει και τον bootloader?

Εμ ναι στο γραφω.:)

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδη την εχω δοκιμάσει(δεν ειναι κακή,το αντίθετο) ριξε και μια ματιά στο χθεσινό μου ποστ #11923

 

Καλημέρα φίλε. Μιας και τις έχεις δοκιμάσει να σε ρωτήσω τι διαφορές έχουμε μεταξύ τους και τι σε σχέση με την στοκ ? Αυτή που γράφεις στο 11923 στο change log δεν βλέπω να έχει κάτι το ουσιαστικό αλλά στην πράξη δεν ξέρω πως είναι. Τι άλλη δεν καταλαβαίνω τι γράφει γιατί είναι στα ιταλικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Μιας και τις έχεις δοκιμάσει να σε ρωτήσω τι διαφορές έχουμε μεταξύ τους και τι σε σχέση με την στοκ ? Αυτή που γράφεις στο 11923 στο change log δεν βλέπω να έχει κάτι το ουσιαστικό αλλά στην πράξη δεν ξέρω πως είναι. Τι άλλη δεν καταλαβαίνω τι γράφει γιατί είναι στα ιταλικα

Ισπανικά είναι. Αν έχεις επιφυλάξεις δες και αυτή που είναι επίσης Ισπανού. Έχει αρκετά έξτρα αποτι βλέπω

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-lg-g2-pro2-v5-final-acura-d802-d805-t3095500

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ισπανικά είναι. Αν έχεις επιφυλάξεις δες και αυτή που είναι επίσης Ισπανού. Έχει αρκετά έξτρα αποτι βλέπω

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-lg-g2-pro2-v5-final-acura-d802-d805-t3095500

 

Μπα δεν έχω επιφυλάξεις απλά ρωτάω γιατί δεν είμαι και πολύ της δοκιμής και βαριέμαι συνέχεια να στήνω από την αρχή τα πάντα. Είδα κάτι τροποποιήσεις που έκανες και έδωσες ένα λινκ μερικές σελίδες πιο πριν https://www.dropbox.com/sh..._tT0kqTya?dl=0 Εδώ έχει 2 αρχεία για κατέβασμα. Και τα 2 πρέπει να φλασάρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες το αναλογικό ρολόι και τα άλλα κουμπιά που έχει δεξιά του βάζεις το δεύτερο (Dirtin_panel.zip).

Αν θες ψηφιακό ρολόι όπως είναι στοκ δηλαδή χωρίς τα άλλα κουμπιά βάζεις το Dirtin_Panel_Simple.zip.

Τα εικονίδια από κάτω WiFi, gps, κλπ παραμένουν τα ίδια, όπως στα screenshot που έβαλα δηλαδή.

Όλα τα μονταρισματα υπάρχουν και μέσα στην εφαρμογή που δίνει στην περιγραφή της ρομ.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ τη στοκ lollipop μια και ήρθε και σε μένα update (30b). Δεν μου φάνηκε πιο γρήγορη από την cloudy g3 που είχα πριν αν και την περίμενα με βάση αυτά που διάβαζα εδώ. Ίσως γιατί είχα την cloudy σε art και να πήγαινε ήδη πιο γρήγορα.

 

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες με αυτό το ποστ αφού και εγώ είμαι με cloudy σε art :up:

 

Παρακολουθώ τις εξελίξεις , μαζεύω αρχεία και όοοοοοταν είναι ώριμα τα πράγματα θα την κάνω και εγώ πρός λόλιποπ μεριά :D

 

Κανένας που γνωρίζει ιταλικά μπορεί να πει λίγο για τα χαρακτηριστικά της γιατί η μετάφραση είναι για γέλια (τι να καταλάβω από το "Κλειδιά Χρηματιστήριο προεπιλογή . 48 βουτιά" ?) Χρειάζεται να φλασάρω τίποτε άλλο πριν ?

 

Επίσης με αυτό πέθανα στα γέλια , κλαίωωωω :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εκανα ενα search για root & lollipop στο θεμα αλλα δεν εβγαλα ακρη...

 

Εχω ελληνικο G2 με root + exposed. Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαδικασια αναβαθμισης (οταν βγει και για τα ελληνικα) στην περιπτωση που δεν θελω να κρατησω το root? Υποθετω οτι μια απλη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων + LG pc suite δεν φτανει;

 

Αν καταλαβα καλα, στην περιπτωση που θελω απλα να το αναβαθμισω κρατωντας το root χρησιμοποιω το LG Flash Tool 2014(http://forum.xda-developer....php?t=2797190) -με καταλληλη καποια pre-rooted ROM;

 

[EDIT] Ενω αν φλασαρω μεσω του ιδιου Tool την επισημη θα φυγει ΚΑΙ το root Και θα ειναι σαν να εχω στοκ; Υπαρχει διαφορετικος τροπος; [/EDIT]

 

 

Εχει σημασια αν εχω ή οχι custom recovery ή δεν κανει διαφορα;

 

Ευχαριστω

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπαιρα παιδες......δεν αντεξα πανω απο 2 μερες χωρις ρουτ......το εκανα λοιπον περασα twrp απεγκατεστησα αχρηστες εφαρμογες και το κινητακι ανεβασε κι αλλο ταχυτητα......δεν το χορταινω αυτο το κινητο
Link to comment
Share on other sites

οταν λες αχρηστες; ποιες εστειλες αδιάβαστες;

Της google ολες σημειοματαριο...εργασιες....και καποιες αλλες της LG....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για root της lollipop 5.0.2; κ εύκολος αν είναι δυνατόν καθότι αρχάριος...
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι ρε Cloudyfa, που είσαι??? Ζει αυτός ρε παιδιά ή τον κλαίμε? Ασχολείται ακόμα, γνωρίζει κανείς κάτι? Είμαι με την δικιά του ρομ και αν δεν βγάλει αναβάθμιση με βλέπω για αρκετό καιρό ακόμα με κιτκατ
HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...