Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου δεν σε πολυκαταλαβα δυστυχως.

Εγω εχω για recovery το twrp που το εγκατεστησα μεσω autorec. Τι ακριβως πρεπει να κανω τωρα για να φλασαρω τον νεο dori???

 

Παιδια στελνω και λαμβανω pm με καποιους απο του Dori το θρεντ καντε υπομονη μεχρι το απογευμα για να ξεκαθαθαρισουν τα πραγματα και αφου τα δοκιμασω στον εαυτο μου πρωτα και να μην παρω κανεναν στο λαιμο μου γιατι οπως εχω ηδη γραψει πολλοι εχουν προβληματα

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια στελνω και λαμβανω pm με καποιους απο του Dori το θρεντ καντε υπομονη μεχρι το απογευμα για να ξεκαθαθαρισουν τα πραγματα και αφου τα δοκιμασω στον εαυτο μου πρωτα και να μην παρω κανεναν στο λαιμο μου γιατι οπως εχω ηδη γραψει πολλοι εχουν προβληματα

 

Ok φιλε μου θα περιμενω μεχρι να τα τακτοποιησεις ολα ;)

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων ναι... Οποια και να βαλεις λογικα θα κανεις δουλεια... Ασε που λογικα θα σου κανει απο το Play store μετα αναβαθμιση μονο του

Τόνυ τίποτα το φλασαρα αλλά το ίδιο μήνυμα μου βγάζει το supersu.σκέφτομαι μηπως την ξανά περάσω γενικα τη Ρομ και να φλασαρω στι τέλος και το supersu μήπως και γίνει δουλεια

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ισως κάποιος που να έχει την ls lollipop να μου πει αν ευθύνεται το super su που δε μου δείχνει τις ρυθμισεις μεσα στο liguidsmooth.

Link to comment
Share on other sites

Τον νέο dorimanx μπορούμε να τον φλασάρουμε και με το υπάρχων recovery που έχουμε οπως κάναμε πάντα. Τον έβαλα εχθές το βράδυ αλλά είχε πολλά κολλήματα σε εμένα και ξαναέβαλα τον σταθερότατο 9.0

Η όλη ιστορία γίνεται για όποιον θέλει να περάσει τον kk bootloader που για να τον περάσει θα πρέπει να φλασαρει το recovery που δίνει ο Dori.[ATTACH]53396[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Νέος χρήστης android και συγκεκριμένα lg g2. Καθώς το προηγούμενο κινητό μου ήταν iphone δε ξέρω και πολλά πράγματα.

Ωστόσο ενδιαφέρομαι να περάσω μια rom η οποία να είναι pure android (αν το λέω καλά) καθώς αν και το τηλ πάει σφαίρα δε μου αρέσει το ui της lg.

Το κινητό είναι αγορασμένο από skroutz. LG G2 16GB D802 (χώρα εισαγωγής Γαλλία) αναβαθμισμένο σε kitkat 4.4.2

Αν θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με ποια rom να περάσω και να μου δώσει κάποια link σχετικά με το τι πρέπει να κάνω.

Δεν είμαι άσχετος από υπολογιστές αλλά από android δε ξέρω.

Επίσης θέλω να ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής στην stock rom που έχω αυτή τη στιγμή, αν το θελήσω στο μέλλον.

Ευχαριστώ πολύ όποιον έχει την υπομονή να με διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στην Dorimax v9 ισχυουν οι παλαιοτερες ρυθμισεις προηγουμενων εκδόσεων;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει την ls lollipop να μου πει αν έχει φαει Σκάλωμα το ινσταγκραμ και του κλείνει και επίσης αν όταν παει να κατεβασει κάποιο αρχείο ή εικόνα απο το ίντερνετ του λέει οτι δεν έχει κάρτα sd.
Link to comment
Share on other sites

Δες με ένα διαχειριστή αρχείων αν σου δείχνει αρχεία στην sd card αν όχι κάποιες σελίδες πιο πίσω είχα δώσει fix για την cm12 που ταιριάζει στη liquid.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα χθες τον Dori 9.1..αρχικά εγκατέστησα το recovery που δινει o dorimannx εκανα restart μπαίνοντας παλι στο recovery τότε εκανα restore default settings το προτείνει η Twrp μετα εκανα εγκατάσταση τον KK bootloader και έπειτα τον kernel και δεν εχω κανένα απολύτως θεμα ...ουτε κόλλησε πουθενα τιποτα

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το JB και KK bootloader δεν το κατάλαβα. Τι εννοεί ο dori; τι σημαίνει το ότι ο τελευταίος kernel παίζει και στα δύο bootloaders;; μπορείς δηλαδή να έχεις JB rom με τον 9.1 kernel;;;;

 

Για οσους δεν εχουν διαβασει το θρεντ στους xda το Autorec κανει downgrade τον bootloader σε JB version συνεπως χρειαζεται να φλασαρει καποιος τον ΚΚ bootloader με την αντιστοιχη bumped recovery TWRP (αν θελει βεβαια)

 

Το αυτό ακριβώς. Ο KK bootloader δεν γινόταν να ξεκλειδώσει για αυτό και για να βάλουμε custom recovery η εφαρμογή του autorec μας έβαζε τον JB bootloader. Οπότε μέχρι πρόσφατα όσοι κάναμε μόντες, είχαμε JB bootloader. Τώρα μας έδωσε την δυνατότητα να έχουμε KK με ότι συνεπάγεται/χρειάζεται αυτό όμως.

 

Φιλε μου δεν σε πολυκαταλαβα δυστυχως.

Εγω εχω για recovery το twrp που το εγκατεστησα μεσω autorec. Τι ακριβως πρεπει να κανω τωρα για να φλασαρω τον νεο dori???

 

Φαντάζομαι στο θέμα του στο xda θα έχει ακριβώς. Πάντως αν κατάλαβα καλά δεν είναι απαραίτητη η αναβάθμιση του bootloader.

 

Κάποιος που έχει την ls lollipop να μου πει αν έχει φαει Σκάλωμα το ινσταγκραμ και του κλείνει και επίσης αν όταν παει να κατεβασει κάποιο αρχείο ή εικόνα απο το ίντερνετ του λέει οτι δεν έχει κάρτα sd.

 

Όχι. Όλα παίζουν τέλεια. Αλλά με βλέπω να γυρνάω σε 3.2. Η αυτονομία της LS δεν δείχνει και η καλύτερη ως τώρα.

 

Edit: Μόνο bug που παρατηρώ είναι οι γραμμές στο σήμα. Είναι πάντα 2 γραμμές χωρίς να αντιμετωπίζω πρόβλημα. Απλά οπτικό είναι το θέμα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ο Dori επιμενει να φλασαρουμε πρωτα τον κερνελ και μετα τον bootloader, παντως δυο ατομα που το εκαναν αναποδα ειχαν προβληματα ,οι περισσοτεροι με οποια σειρα και αν φλασαραν ολα οκ.

Το προβλημα ειναι οτι ο JB bootloader ειναι οντως ξεκλειδωτος και μπορεις να φλασαρεις οτι custom κερνελ και ρομ κυκλοφορει. Η μαμα εταιρεια LG εχει δυστυχως κλειδωμενο τον KK bootloader αλλα χαρις σε μια ομαδα dev που βρηκαν τρυπα στο λογισμικο καταφεραν να δημιουργησουν παρακαμψη ετσι ωστε να αποφυγουν το κλειδωμα και αυτο ονομαστηκε bump. Αρα μιλαμε για παρακαμψη και οχι για πραγματικο ξεκλειδωμα.

Για να εχουμε λοιπον ΚΚ bootloader (αν και τα πλεονεκτηματα του δεν ειναι ξεκαθαρα ο Dori λεει οτι ειναι το μελλον και θα τον στηριζει απο δω και περα) κανουμε αυτο που ειπαν οι προλαλησαντες.

Μειονεκτημα ειναι αν χρειαστει να φλασαρω non bumped kernel or rom θα πρεπει να φλασαρω τον JB bootloader ξανα αλλιως θα εχω κολλημα, εγω πχ που ειμαι στη cloudyG3 αν θελω να γυρισω στον κερνελ του cloudy θα πρεπει να φλασαρω πρωτα τον JB bootloader.

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για τον καινουργοι κερνελ του dori 9.1!!!πρώτα απο ολα δεν χρειάζεται να φλασαρετε τον kk bootloader μονο αν το θελετε!!!αν θελετε ομως να τον φλασαρετε !!

1) θα πρεπει να κατεβασετε twrp-2.8.1.1-d802-blastagator-BUMPED(θα το βρειτε στο site του dori) και μετα να το φλασαρετε απο το recovery που εχετε!!προσοχη μην κανετε καποιο λαθος στα μοντελα γραφω ακριβώς πιο θα κατεβασετε!!

2) αφου φλασαρετε το recovery τωρα φλασαρετε τον κερνελ 9,1

3)και τέλος φλασαρετε KK bootloader και αυτο το εχει ετοιμάσει ο dorimanx για μας στο site του!!θα το πω και παλι προσοχη μην κανετε λαθος στα μοντελα;)

εδω ειναι ολα τερμα κατω http://dorimanx.shine.sk/LG/

 

τωρα αφου το περασετε δεν μπορειτε πλέον να φλασαρετε οποιοδήποτε αλλο κερνελ αφου εχουμε τον kk bootloader!!απο εδω και περα θα περιμενουμε τους devs να κανουν update τα roms τους αλλα και τους κερνελ που χρεισιμοποιουν !!

αυτο σημαίνει οτι αν θελουμε να φλασαρουμε καποιοα αλλη ρομ!! μολις τελειωσει το φλασαρισμα δεν κανουμε reboot γιατι απλα δεν θα ανοιξει

το τηλεφωνο!!σε αυτην την περιπτωσει θα πρεπει πριν κανουμε καποια αναβαθμιση να περασουμε πρωτα τον jb bootloader και μετα φλασαρουμε οτι θελουμε η ακριβως μετα το φλασαρισμα καποιας ρομ δεν κανουμε αμεσως reboot αλλα φλασαρουμε στο καπακι τον κερνελ του dorimanx 9.1 και μετα κανουμε reboot μιας και ειναι ο μονος κερνελ που δουλεύει με kk bootloader!!

και αφου περασετε τον kk bootloader ο τροπος για να μπαινεις στο recovery εχει αλλαξει !!με κλειστο το τηλεφωνο πατατε power button μαζι με volume down μολις εμφανιστεί το logo lg τα αφήνουμε και παταμε αμέσως τα volume down και volume up!!:)

Link to comment
Share on other sites

Δες με ένα διαχειριστή αρχείων αν σου δείχνει αρχεία στην sd card αν όχι κάποιες σελίδες πιο πίσω είχα δώσει fix για την cm12 που ταιριάζει στη liquid.

Διάβασα αλλά δε βρήκα κάτι εκτός και αν μου διέφυγε.μπορείς να μου στειλεις ενα pm με το τι πρεπει να κανω για να μη ξαναγραφετε παλι εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αλλά δε βρήκα κάτι εκτός και αν μου διέφυγε.μπορείς να μου στειλεις ενα pm με το τι πρεπει να κανω για να μη ξαναγραφετε παλι εδώ?

Αν δεν βλέπεις αρχεία στην sd δες εδώ post #8207

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

για τον καινουργοι κερνελ του dori 9.1!!!πρώτα απο ολα δεν χρειάζεται να φλασαρετε τον kk bootloader μονο αν το θελετε!!!αν θελετε ομως να τον φλασαρετε !!

1) θα πρεπει να κατεβασετε twrp-2.8.1.1-d802-blastagator-BUMPED(θα το βρειτε στο site του dori) και μετα να το φλασαρετε απο το recovery που εχετε!!προσοχη μην κανετε καποιο λαθος στα μοντελα γραφω ακριβώς πιο θα κατεβασετε!!

2) αφου φλασαρετε το recovery τωρα φλασαρετε τον κερνελ 9,1

3)και τέλος φλασαρετε KK bootloader και αυτο το εχει ετοιμάσει ο dorimanx για μας στο site του!!θα το πω και παλι προσοχη μην κανετε λαθος στα μοντελα;)

εδω ειναι ολα τερμα κατω http://dorimanx.shine.sk/LG/

 

τωρα αφου το περασετε δεν μπορειτε πλέον να φλασαρετε οποιοδήποτε αλλο κερνελ αφου εχουμε τον kk bootloader!!απο εδω και περα θα περιμενουμε τους devs να κανουν update τα roms τους αλλα και τους κερνελ που χρεισιμοποιουν !!

αυτο σημαίνει οτι αν θελουμε να φλασαρουμε καποιοα αλλη ρομ!! μολις τελειωσει το φλασαρισμα δεν κανουμε reboot γιατι απλα δεν θα ανοιξει

το τηλεφωνο!!σε αυτην την περιπτωσει θα πρεπει πριν κανουμε καποια αναβαθμιση να περασουμε πρωτα τον jb bootloader και μετα φλασαρουμε οτι θελουμε η ακριβως μετα το φλασαρισμα καποιας ρομ δεν κανουμε αμεσως reboot αλλα φλασαρουμε στο καπακι τον κερνελ του dorimanx 9.1 και μετα κανουμε reboot μιας και ειναι ο μονος κερνελ που δουλεύει με kk bootloader!!

και αφου περασετε τον kk bootloader ο τροπος για να μπαινεις στο recovery εχει αλλαξει !!με κλειστο το τηλεφωνο πατατε power button μαζι με volume down μολις εμφανιστεί το logo lg τα αφήνουμε και παταμε αμέσως τα volume down και volume up!!:)

 

Έχουμε κάποιο πλεονέκτημα με κκ bootloader;

Link to comment
Share on other sites

για τον καινουργοι κερνελ του dori 9.1!!!πρώτα απο ολα δεν χρειάζεται να φλασαρετε τον kk bootloader μονο αν το θελετε!!!αν θελετε ομως να τον φλασαρετε !!

1) θα πρεπει να κατεβασετε twrp-2.8.1.1-d802-blastagator-BUMPED(θα το βρειτε στο site του dori) και μετα να το φλασαρετε απο το recovery που εχετε!!προσοχη μην κανετε καποιο λαθος στα μοντελα γραφω ακριβώς πιο θα κατεβασετε!!

2) αφου φλασαρετε το recovery τωρα φλασαρετε τον κερνελ 9,1

3)και τέλος φλασαρετε KK bootloader και αυτο το εχει ετοιμάσει ο dorimanx για μας στο site του!!θα το πω και παλι προσοχη μην κανετε λαθος στα μοντελα;)

εδω ειναι ολα τερμα κατω http://dorimanx.shine.sk/LG/

 

τωρα αφου το περασετε δεν μπορειτε πλέον να φλασαρετε οποιοδήποτε αλλο κερνελ αφου εχουμε τον kk bootloader!!απο εδω και περα θα περιμενουμε τους devs να κανουν update τα roms τους αλλα και τους κερνελ που χρεισιμοποιουν !!

αυτο σημαίνει οτι αν θελουμε να φλασαρουμε καποιοα αλλη ρομ!! μολις τελειωσει το φλασαρισμα δεν κανουμε reboot γιατι απλα δεν θα ανοιξει

το τηλεφωνο!!σε αυτην την περιπτωσει θα πρεπει πριν κανουμε καποια αναβαθμιση να περασουμε πρωτα τον jb bootloader και μετα φλασαρουμε οτι θελουμε η ακριβως μετα το φλασαρισμα καποιας ρομ δεν κανουμε αμεσως reboot αλλα φλασαρουμε στο καπακι τον κερνελ του dorimanx 9.1 και μετα κανουμε reboot μιας και ειναι ο μονος κερνελ που δουλεύει με kk bootloader!!

και αφου περασετε τον kk bootloader ο τροπος για να μπαινεις στο recovery εχει αλλαξει !!με κλειστο το τηλεφωνο πατατε power button μαζι με volume down μολις εμφανιστεί το logo lg τα αφήνουμε και παταμε αμέσως τα volume down και volume up!!:)

Εγω εκανα ολη αυτη τη διαδικασια αλλα δεν μπαινει στο recovery με τα πισω πληκτρα που λες. Με ανοιγει το κινητο σε ασφαλη λειτουργια. Γιατι ετσι??

Αυτον τον bootloader κατεβασα και φλασαρα: KK-20D-D802-BOOT-LOADER.zip

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το σήμα είναι κολλημένα στις 2 γραμμές?οπου και να ειμαι είναι τόσο.πριν με cloudyg3 ηταν φουλ στο σπίτι και τώρα είναι 2γραμμες συνεχώς.είμαι με ls lollipop.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το σήμα είναι κολλημένα στις 2 γραμμές?οπου και να ειμαι είναι τόσο.πριν με cloudyg3 ηταν φουλ στο σπίτι και τώρα είναι 2γραμμες συνεχώς.είμαι με ls lollipop.

Είναι ένα απο τα bug της rom.

Link to comment
Share on other sites

Ok.γενικά δεν ισχύει όμως φανταζομαι έτσι?πάντως σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλη Ρομ σε ταχυτηταωκ;ι σμουθ.λίγο η μπαταρία να στρώσει και είναι τέλεια.Α και το double tap to wake δε δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Ok.γενικά δεν ισχύει όμως φανταζομαι έτσι?πάντως σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλη Ρομ σε ταχυτηταωκ;ι σμουθ.λίγο η μπαταρία να στρώσει και είναι τέλεια.Α και το double tap to wake δε δουλεύει.

Βάλε το fix που είχα ανεβάσει για cm12.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το σήμα είναι κολλημένα στις 2 γραμμές?οπου και να ειμαι είναι τόσο.πριν με cloudyg3 ηταν φουλ στο σπίτι και τώρα είναι 2γραμμες συνεχώς.είμαι με ls lollipop.

 

Είναι bug. Έχεις κανονικά σήμα αλλά η ένδειξη μένει σταθερή χαμηλά. Έχει αναφερθεί στο θέμα στους xda.

Link to comment
Share on other sites

Είναι bug. Έχεις κανονικά σήμα αλλά η ένδειξη μένει σταθερή χαμηλά. Έχει αναφερθεί στο θέμα στους xda.

Ευχαριστώ .

Βάλε το fix που είχα ανεβάσει για cm12.

Το κατεβαζω και ενημερωνω για το πως δουλευει.;)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο πλεονέκτημα με κκ bootloader;

 

Ποίος ξέρει φίλε μου αν έχουμε αυτο μόνο η devs ξέρουν!!αλλα για να το προτείνει ο dorimanx κατι παραπάνω θα ξέρει απο εμάς!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω εκανα ολη αυτη τη διαδικασια αλλα δεν μπαινει στο recovery με τα πισω πληκτρα που λες. Με ανοιγει το κινητο σε ασφαλη λειτουργια. Γιατι ετσι??

Αυτον τον bootloader κατεβασα και φλασαρα: KK-20D-D802-BOOT-LOADER.zip

 

Σωστό bootloader φλασαρες τα κανεις σωστά με τα πλήκτρα??ο τρόπος αλλαξε το γράφω πως !!!εγω μπαινω ετσι για αυτο το λεω!!δοκιμασε με αυτο να μπεις στο recovery και πες μου αν μπήκες!!!! https://play.google.com/store/apps/details?id=phongit.quickreboot

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ .

 

Το κατεβαζω και ενημερωνω για το πως δουλευει.;)

 

μια χαρα δουλευει το fix και σε cm 12 kai se LS v4 !

 

εφτιαξε και η μπαταρια της cm 12 .... 5 ωριτσες SOT , 40 ωρες λειτουργιας και

εμεινε και ενα 15% !! απλα πηρε περισσοτερο χρονο για να στρωσει !

συνηθως ηθελε 2-3 φορτισεις , τωρα μια εβδομαδα και βαλε .....

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μία ερώτηση.

Πρώτη φορά φλασαρα βιαστικά κερνελ του dori (9.1) χωρίς να διαβάσω τι αλλαγές φέρνει. Μου φαίνεται οτι με τον 9.0 πήγαινε καλύτερα το κινητό. Να υποθέσω οτι μπορω να τον ξαναφλασαρω αφου δεν έχω πειράξει τίποτα αλλο (bootloader κτλ)? Είμαι με g3 2.0 και art

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...