Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο ποτε ειναι κολημμενο? Για να κανουμε διαγωνισμο ποιος ειναι ο ποιο παλιος...αυτα η θα ξεκολησπυν ολα μαζι η ετοιμαζεται κουστουμι και μας παιρνουν μετρα

 

Στην αναμονή για την PostNL, προσθέστε και μένα παίδες.

 

Χώρα Προορισμού

2016-10-31 20:22 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης

2016-11-02 09:27 The item is on transport to the country of destination

2016-10-31 20:22 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-25 02:14 The item is pre-advised

 

Πρέπει το μετάλλιο να το έχω στο τσεπάκι! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έρχεσαι δεύτερος......

2016-10-30 06:48 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 1847 ms

2016-10-31 08:38 The item is on transport to the country of destination

2016-10-30 06:48 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-25 02:52 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειμαι απο τους πιο παλιους

 

2016-10-26 08:35 The item is on transport to the country of destination

2016-10-24 15:21 The item is at the PostNL sorting center

2016-10-20 01:26 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ!

 

Παραλαβή Από Πελάτη Στο Εξωτερικό 10-10-2016 10:24 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

Αποστολή Αντικειμένου Στο Εξωτερικό 10-10-2016 14:04 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

RD000886381VU

 

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν κάνουμε διαγωνισμό ταλαιπωρίας...

Shipment details: RS666307623NL

03-11-2016 10:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

01-11-2016 16:12 The item is at the PostNL sorting center

24-10-2016 06:49 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ!

 

Παραλαβή Από Πελάτη Στο Εξωτερικό 10-10-2016 10:24 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

Αποστολή Αντικειμένου Στο Εξωτερικό 10-10-2016 14:04 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

RD000886381VU

 

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τετοια λεγε μου και μου εστειλε το banggood για πρωτη φορα, σημερα νεο δεμα με vanuatu....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ακόμα πιο παλιός:

2016-10-31 15:59 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2016-11-02 09:27 The item is on transport to the country of destination

 

Εγώ είμαι ακόμα πιο παλιός φίλε με Czech post. Εμένα γράφει: the consignment was returned to the sender...

Αν ξέρει κάποιος τι συμβαίνει ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια, πακετο με πραγματικη αξια 290 ευρω απο gearbest, υπαρχει περιπτωση να περασει χωρις να πληρωσω? ενα κινητο ειναι. Απτο gearbest.

RR594520709CZ

και αν ειναι να πληρωσω τι μπορω να κανω για να πληρωσω οσο λιγοτερο γινεται;

 

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-11-2016 13:29 ΤΣΕΧΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-11-2016 20:28 ΤΣΕΧΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-11-2016 06:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 14-11-2016 07:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 14-11-2016 07:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας απο τους παλιους που μπηκε τελωνειο να μας πει τι εγινε/?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Η τσεχια δεν ειναι χωρα της ΕΕ? Πως γινεται να περναει τελωνειο?

 

Οι ενδιάμεσοι σταθμοί δεν παίζουν κανένα ρόλο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η τσεχια δεν ειναι χωρα της ΕΕ? Πως γινεται να περναει τελωνειο?

Φαίνεται ότι έρχεται από Κινα.

Απο τι φένεται, το κακό είναι γενικό και όχι μόνο με sg post... Μακάρι να ευθύνεται ή επίσκεψη του Ομπαμα...

 

Επίσης, να χαίρεστε που τα πακέτα με postnl καθυστερούν! Ίσως την γλιτώσουμε :p

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γεια, πακετο με πραγματικη αξια 290 ευρω απο gearbest, υπαρχει περιπτωση να περασει χωρις να πληρωσω? ενα κινητο ειναι. Απτο gearbest.

RR594520709CZ

και αν ειναι να πληρωσω τι μπορω να κανω για να πληρωσω οσο λιγοτερο γινεται;

 

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-11-2016 13:29 ΤΣΕΧΙΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-11-2016 20:28 ΤΣΕΧΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-11-2016 06:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 14-11-2016 07:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 14-11-2016 07:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Όταν παραλάβεις, πες μου πόσο πλήρωσες περιμένω και εγώ με ίδια αξία πακέτο (έχω καιρό ακόμη, ίσως φτιάξει το πράγμα απλά ενημερωτικά)

Edited by impreza_sti
See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όταν παραλάβεις, πες μου πόσο πλήρωσες περιμένω και εγώ με ίδια αξία πακέτο (έχω καιρό ακόμη, ίσως φτιάξει το πράγμα απλά ενημερωτικά)

Δηλαδή δεν παίζει να την γλιτώσω ε? Επίσης αν δεν υπάρχει απόδειξη στο πακέτο πως θα ξέρουν την αξία τους, ότι τους κατεβεί?

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν παίζει να την γλιτώσω ε? Επίσης αν δεν υπάρχει απόδειξη στο πακέτο πως θα ξέρουν την αξία τους, ότι τους κατεβεί?

Αν έχω καταλάβει καλά (δεν έχω περάσει τελωνείο) τους δίνεις απόδειξη PayPal και άμα δεν τους δώσεις κάνουν εκτίμηση του ποσού (μάλλον μπαίνουν ίντερνετ και βλέπουν)

 

Αν κάνω λάθος διορθώστε!!!

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μου συμβαίνει το εξής παράξενο:

 

6\11, το Banggood μου στέλνει πακέτο με Seychelles.

7\11 το παραλαμβάνει η Flyt και

9\11 το παραλαμβάνει η Seychelles.

 

Μέχρι εδώ καλά.

 

Ξαφνικά χθες βλέπω στο Trackchecker οτι πακέτο με τον ίδιο αριθμό αποστολής είχε και η YANWEN για ένα πακέτο που έφυγε απο Κίνα για Γερμανία με DHL. Οι κινήσεις όμως που βγάζει είναι μεταξύ 19 και 27 Οκτωβρίου 2016.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει; Είναι δυνατόν η Seychelles να χρησιμοποίησε τον ίδιο αριθμό αποστολής τόσο σύντομα;

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα δεματα περνανε και αυτα τελωνειο? γενικα απο τι τιμη τα μαγκωνουν?

 

Η εισαγωγή δεν περιορίζεται ως προς το μέγεθος αλλά ως προς την αξία εισαγόμενου είδους. Η προσωπική αγορά δηλαδή

από κατάστημα σε ιδιώτη έχει ατέλεια 22 € . Από κει και πάνω έχει ΦΠΑ μόνο εφόσον η αξία δεν υπερβαίνει τα 150 €

 

μεταφορες εντος ευρωπης δεν υπαρχει τελωνειο!!Οσο κοστος και να εχει το προιον

 

Υπάρχει εφόσον ο αποστολέας είναι σε τρίτη χώρα π.χ. Κίνα

 

 

Γεια, πακετο με πραγματικη αξια 290 ευρω απο gearbest, υπαρχει περιπτωση να περασει χωρις να πληρωσω? ενα κινητο ειναι. Απτο gearbest.

RR594520709CZ

και αν ειναι να πληρωσω τι μπορω να κανω για να πληρωσω οσο λιγοτερο γινεται;

 

Αν στο σταματήσουν και το ελέγξουν και δεν συμφωνήσουν με την αναγραφόμενη αξία τότε θα σε καλέσουν να δώσεις

στοιχεία αγοράς όπως τιμολόγιο-απόδειξη πληρωμής .

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει πάντα η πιθανότητα εφόσον η αναγραφόμενη τιμή είναι "ψεύτικη" να προσκληθεί και ο

αποστολές από την τελωνειακή υπηρεσία της χώρας του να δώσει στοιχεία. Ακραίο μεν αλλά πραγματικό.

Αν σου ζητήσουν πάντως να δώσεις μια δήλωση σαν Υπεύθυνη Δήλωση να προσέξεις και να βάλεις τα πραγματικά στοιχεία

αξία, είδος πληρωμή. Σε περίπτωση επαλήθευσης από τον αποστολέα για εξακρίβωση στοιχείων αν η δήλωση σου είναι

αληθινή και δεν είναι εκεί μπορεί να μπλέξεις χειρότερα. Τα πρόστιμα είναι τσουχτερά

Edited by impreza_sti
http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή δεν περιορίζεται ως προς το μέγεθος αλλά ως προς την αξία εισαγόμενου είδους. Η προσωπική αγορά δηλαδή

από κατάστημα σε ιδιώτη έχει ατέλεια 22 € . Από κει και πάνω έχει ΦΠΑ μόνο εφόσον η αξία δεν υπερβαίνει τα 150 €

 

 

 

Υπάρχει εφόσον ο αποστολέας είναι σε τρίτη χώρα π.χ. Κίνα

 

 

 

 

Αν στο σταματήσουν και το ελέγξουν και δεν συμφωνήσουν με την αναγραφόμενη αξία τότε θα σε καλέσουν να δώσεις

στοιχεία αγοράς όπως τιμολόγιο-απόδειξη πληρωμής .

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει πάντα η πιθανότητα εφόσον η αναγραφόμενη τιμή είναι "ψεύτικη" να προσκληθεί και ο

αποστολές από την τελωνειακή υπηρεσία της χώρας του να δώσει στοιχεία. Ακραίο μεν αλλά πραγματικό.

Αν σου ζητήσουν πάντως να δώσεις μια δήλωση σαν Υπεύθυνη Δήλωση να προσέξεις και να βάλεις τα πραγματικά στοιχεία

αξία, είδος πληρωμή. Σε περίπτωση επαλήθευσης από τον αποστολέα για εξακρίβωση στοιχείων αν η δήλωση σου είναι

αληθινή και δεν είναι εκεί μπορεί να μπλέξεις χειρότερα. Τα πρόστιμα είναι τσουχτερά

 

δηλαδη αν καταλαβα καλα ειναι για δεματα αξιας ανω τον 150? και ποσο φορο μπαινει στο δεμα?

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή δεν περιορίζεται ως προς το μέγεθος αλλά ως προς την αξία εισαγόμενου είδους. Η προσωπική αγορά δηλαδή

από κατάστημα σε ιδιώτη έχει ατέλεια 22 € . Από κει και πάνω έχει ΦΠΑ μόνο εφόσον η αξία δεν υπερβαίνει τα 150 €

 

 

 

Υπάρχει εφόσον ο αποστολέας είναι σε τρίτη χώρα π.χ. Κίνα

 

 

 

 

Αν στο σταματήσουν και το ελέγξουν και δεν συμφωνήσουν με την αναγραφόμενη αξία τότε θα σε καλέσουν να δώσεις

στοιχεία αγοράς όπως τιμολόγιο-απόδειξη πληρωμής .

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει πάντα η πιθανότητα εφόσον η αναγραφόμενη τιμή είναι "ψεύτικη" να προσκληθεί και ο

αποστολές από την τελωνειακή υπηρεσία της χώρας του να δώσει στοιχεία. Ακραίο μεν αλλά πραγματικό.

Αν σου ζητήσουν πάντως να δώσεις μια δήλωση σαν Υπεύθυνη Δήλωση να προσέξεις και να βάλεις τα πραγματικά στοιχεία

αξία, είδος πληρωμή. Σε περίπτωση επαλήθευσης από τον αποστολέα για εξακρίβωση στοιχείων αν η δήλωση σου είναι

αληθινή και δεν είναι εκεί μπορεί να μπλέξεις χειρότερα. Τα πρόστιμα είναι τσουχτερά

 

Γενικα απτην στιγμη που μπηκε τελωνειο υπαρχει περιπτωση να συμφωνισουν με την αναγραφομενη αξια και να μην πληρωσω η να πληρωσω λιγα?

Και μηπως με συμφερει να τους δωσω την αληθινη αποδειξη πριν χρεωσουν οτι θελουν?

Edited by wenor
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καταλαβα καλα ειναι για δεματα αξιας ανω τον 150? και ποσο φορο μπαινει στο δεμα?

 

Μέχρι αξία 22€ περίπου 25 $ δεν πληρώνεις τίποτα. Από εκεί και πάνω και έως 150 € ή 170 $ πληρώνεις μόνο ΦΠΑ 24%.

π.χ. αξία 145 € 145-22=123 € 123 Χ 24% = 29,52 €. Αυτό πληρώνεις.

Για αξία πάνω των 150 € πληρώνεις και εισαγωγικό δασμό Τρίτων Χωρών + ΦΠΑ επί του δασμού

 

Γενικα απτην στιγμη που μπηκε τελωνειο υπαρχει περιπτωση να συμφωνισουν με την αναγραφομενη αξια και να μην πληρωσω η να πληρωσω λιγα?

Και μηπως με συμφερει να τους δωσω την αληθινη αποδειξη πριν χρεωσουν οτι θελουν?

 

Ναι βέβαια υπάρχει με μεγάλη πιθανότητα.

Αν όμως την αμφισβητήσουν να τους δώσεις την πραγματική

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν το δέμα σου εχει 2 προϊόντα αξίας 20 δολάρια το ένα, σύνολο 40 δολάρια πληρώνεις; δηλαδή πάει σύμφωνα με την αξία του δέρματος ή τον προϊόντων που περιέχει ξεχωριστά;
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ!

 

Παραλαβή Από Πελάτη Στο Εξωτερικό 10-10-2016 10:24 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

Αποστολή Αντικειμένου Στο Εξωτερικό 10-10-2016 14:04 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

RD000886381VU

 

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τετοια λεγε μου και μου εστειλε το banggood για πρωτη φορα, σημερα νεο δεμα με vanuatu....

 

Δυστυχώς και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα.. αγορά από banggood RD.........VU.

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-10-2016 10:51 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 11-10-2016 11:08 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-10-2016 14:47 ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ

 

 

Τους έχω στείλει email και λένε ότι είναι φυσιολογικό και ότι καθυστερεί να ενημερωθεί η κατάσταση κλπ.. Μέχρι τέλος του μήνα θα περιμένω και μετά paypal. Δεν ξέρω τι είδους ταχυδρομείο είναι αυτό.. αλλά αν κρίνω από τον μικρό αριθμό συστημένου μάλλον κάτι καινούργιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δέμα σου εχει 2 προϊόντα αξίας 20 δολάρια το ένα, σύνολο 40 δολάρια πληρώνεις; δηλαδή πάει σύμφωνα με την αξία του δέρματος ή τον προϊόντων που περιέχει ξεχωριστά;

 

Κανονικά πληρώνεις αλλά ποιος θα καθίσει να κάνει υπολογισμούς και ηλεκτρονικές δηλώσεις για να εισπράξει 5-10 €. Κανένας.

Πιστεύω ότι δέματα που μπορεί να υπερβαίνουν την αξία της Ατέλειας των 22 € και είναι μέχρι 50 € αξίας δεν θα καθίσει να ασχοληθεί

η τελωνειακή Υπηρεσία των ΕΛΤΑ ούτε το τελωνείο αν διαπιστωθεί διαφορά.

 

Η ατέλεια αφορά ανά αποστολή δηλαδή ανά τιμολόγιο CIF αξίας ( Cost-Insurance-Freight ) όχι FOB με ναυλασφάλιστρα πληρωθέντα

από τον παραλήπτη.

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...